Acties tegen racisme voortgezet m Racist heeft vaak geen duidelijk plan PZC 't Zwin verdeelt geldprijs beursspel eiésN Boete van 750,- voor agressieve autobestuurder Ziekenautostation in gebruik provincie 10 Ruim 4600 Terne uze naren tegen terreur' Raad: discriminatie in kiem smoren lezers schrijven VRIJDAG 1 JULI 1994 van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen heeft b en w donderdagavond de opdracht gegeven al het mogelijke te doen om welke uiting van ras sendiscriminatie dan ook in de kiem te smoren. De raad onder schreef unaniem de 'algemene verklaring tegen rassendiscri minatie', die in '91 door de Tweede Kamer werd vastge steld. Bij aanvang van de raads vergadering overhandigden le den van het Anti-racismeco- mité burgemeester drs R. C. E. Barbé 4612 handtekeningen van protesterende 'Terneuzena- ren Tegen Terreur'. De formulieren met handteke ningen en een kleine 300 teke ningen van leerlingen van basis scholen worden opgehangen in de stadhuishal. De handteke ningenactie loopt ook de ko mende week nog door. Na de zo mervakantie worden nieuwe ac ties opgezet. Woordvoerder ds L. de Ruiter van het actiecomité sprak de raad toe. „Het protest houdt in van onze verslaggever OOSTBURG - De directie van de Oostburgse scholengemeen schap 't Zwin heeft de geldprijs, 3000 gulden, die de VWO-5 eco nomieklas onlangs won in de nationale beurscompetitie bij w ijze van compromis verdeeld. De klas, het 'brein' J. Marteijn en de school krijgen elk duizend gulden. Het geld van de klas is in z'n ge heel opgegaan aan het dagtripje naar Amsterdam in verband met de prijsuitreiking. Marteijn, de grote gangmaker van de groep, houdt daarnaast slechts de helft van zijn aandeel over na aftrek van alle onkosten die hij moest maken om het best haal bare resultaat te bereiken. De school is daardoor, zonder veel moeite te hebben hoeven doen, de blije ontvanger van de groot ste som. En die gang van zaken steekt Marteijn behoorlijk. „Bij de inschrijving voor de wed strijd heeft onze economieleraar gezegd dat, als we zouden win nen, het geld voor de klas was. Drie dagen voor het afsluiten van de wedstrijd, toen duidelijk werd dat we zo goed als zeker eerste werden, kwam de rector ineens met de mededeling dat het geld naar de school moest. Wij mochten blij zijn met een on kostenvergoeding. Terwijl de hele school tijdens de wedstrijd nauwelijks moeite heeft gedaan om te helpen. Ik heb het meeste werk zelf moeten doen. Buiten schooluren, in m'n vrije tijd. De Hoge Pieten begonnen pas inte resse te tonen op het moment dat ze geld roken", zegt Marteijn boos. Initiatief Het schoolbestuur en de mede zeggenschapsraad lieten de scholier deze week schriftelijk weten dat het prijzengeld in drie delen werd verdeeld over de par ticipanten. „Een redelijke oplos sing", zo liet rector J. H. Henry donderdag weten in een com mentaar op de kwestie. „De school heeft op aanvraag van de bank het initiatief genomen om aan de wedstrijd mee te doen, niet Jurgen Marteijn. Dan vind ik dat wij, juist omdat het om een schoolse activiteit gaat, recht hebben op dat geld. Jur gen en zijn vader hebben wat kosten gemaakt, maar ze hou den er flink aan over en de klas heeft er een leuke dag van ge had. Dat is toch billijk geregeld lijkt me." In overleg met de economie- groep wordt nog bepaald waar aan de resterende duizend gul den voor de school wordt be steed. Henry denkt aan extra leermiddelen voor de economie- les of iets ter verfraaiing van de kantine. Om herhaling van een dergelijke situatie te voorkomen wil de rector in een speciaal schoolregelement de spelregels vastleggen. Marteijn zal het ver der allemaal worst zijn. „De vol gende keer doe ik mooi mee on der m'n eigen naam. Niemand is straks nog zo gek om driedui zend gulden voor de school bij el kaar te verdienen." dat wij het niet accepteren dat meningen worden afgedwongen door geweld of door dreiging met geweld. Het is ook een protest te gen het aanwijzen van schuldi gen in onze samenleving. Groe pen mensen die de schuld krij gen van een stagnerende econo mie, de schuld krijgen van een falend woningbouwbeleid, de schuld krijgen van... en vult u zelf maai- in. Nog niet zo heel lang geleden waren het de men sen met een uitkering, nu zijn het heel specifiek de asielzoe kers die de rekening gepresen teerd krijgen." Dieper De Ruiter stelde vast dat het probleem dieper zit dan de be kladdingen, bedreigingen en aanslagen van de afgelopen tijd. „Het probleem zit al in de ma nier waarop we over deze men sen spreken. Wij spreken zo makkelijk over 'asielzoekers zijn een probleem' in plaats van te spreken over 'asielzoekers heb ben een probleem'. Wij, de Ne derlandse samenleving, de Ter- neuzense samenleving zo u wilt, heeft een probleem. Namelijk: dat wij niet voldoende in staat zijn om die mensen, die slachtof fers zijn van geweld, een veilig onderkomen te bieden." Hij riep het gemeentebestuur op te helpen het tij te keren door een actief beleid te ontwikkelen ten aanzien van acceptatie en in tegratie van vreemdelingen in onze samenleving en daarvoor ook mensen en middelen be schikbaar te stellen. De overkoe pelende organisatie Kleurrijk Terneuzen kan daarin een sleu telrol vervullen. Er moet, vol gens De Ruiter, ook meer duide lijkheid komen ten aanzien van de opvang van vluchtelingen in het asielzoekerscentrum Roose velt. Over de status van dat cen trum hebben gemeente en Rijk nog geen overeenstemming be reikt. De Ruiter vond dat Ter neuzen er alles aan moet doen om een 'gemeente zonder racis me' te worden. Bedroevend Burgemeester Barbé willigde de als wens verpakte eisen van het actiecomité ter plekke in. Hij noemde het bedroevend te moe ten ervaren dat de bekladdingen die de opening van het asielzoe kerscentrum begeleidden, uit eindelijk méér dan alleen kwa jongensstreken bleken te zijn. Dat werd nogeens onderstreept door de recente verkiezingsuit slagen, toen iets meer dan 5 pro cent van de kiezers in Terneuzen koos voor extreem-rechts. „Daar word je stil van. En een beetje woedend ook. Daarom ben ik heel blij dat een grote groep mensen zich door de droe vige gebeurtenissen van de afge lopen tijd niet uit het veld heeft laten slaan, maar daarin juist een basis heeft gevonden om aan de slag te gaan." Barbé verzekerde nogeens dat de gemeente welke uiting van rassendiscriminatie dan ook niet zal tolereren en dat het be leid wat dat betreft zal worden geïntensiveerd. Hij riep het Anti- racismecomité op vooral door te gaan met de acties en maakte terloops melding van de komst van de minister van WVC naar Terneuzen op donderdag 14 juli. Dan wordt overleg gepleegd over de status van het asielzoe kerscentrum. Vóór 1 september moet worden beslist of het cen trum nog open blijft. De genodigden wordt uitgelegd hoe de busjes van het ziekenautostation werken. foto W Mieras van onze verslaggever KORTGENE - Een 'ontroerend voorbeeld van goede samenwerking'. Zo noemde drs W. T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland, het Ziekenautostation dat hij don derdag in Kortgene officieel in gebruik stelde. Hij deed dat door op het station aangebrachte logo's te onthullen van de GGD Zeeland, de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeland (CPA) en de Regionale Brandweer Zeeland. Het zogenoemde ziekenautostation bestaat uit twee autobusjes, die eigendom zijn van de brandweer. Aan beide zijden van de Wester- schelde komt één busje te staan om bij rampen te worden ingezet; één in Terneuzen en één in Vlissingen. De brandweer gebruikt de busjes van oudsher voor specialistische metingen, maar sinds gisteren maken ook de GGD en de CPA er gebruik van. Een ziekenautostation is een vooruitgescho ven post van de CPA, van waaruit bij calami teiten vervoer wordt geregeld en het zoge noemde 'gewondenspreidingsplan' wordt uit gevoerd. De boordcomputers kunnen de ge bruikers precies vertellen hoeveel bedden zie kenhuizen in de omtrek van het rampgebied vrij hebben. Via mobilofoons staat de beman ning van de stations in verbinding met politie en brandweer. Het station ziet het licht, een half jaar na het officiële begin van de samenwerking in Zee land tussen verschillende instanties op het ge bied van openbare veiligheid. „Ik waardeer het zeer dat die samenwerking zo snel gestalte heeft gekregen en dat we hier nu al het resul taat zien", zei Van Gelder gisteren tijdens de onthulling. mt Afsplitsing van katholieke bond ouderen een feit van onze verslaggever ETTEN LEUR - De Zeeuwse af deling van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in het bis dom Breda heeft zich woensdag officieel afgesplitst van de Westbrabantse tak. De KBO Zeeland telt ruim zesduizend le den, verspreid over 28 kringen. Het zwaartepunt van de nieuwe bond ligt in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tijdens de algemene ledenver gadering v£n de KBO West-Bra bant/Zeeland in Etten Leur werd de scheiding van de afdeling unaniem goedgekeurd door de aanwezige tachtig procent van de stemgerechtigde leden. Het Zeeuwse KBO-bestuur wordt gevormd door tien mensen en staat onder voorzitterschap van mevrouw H. Remijn-de Badts uit Oostburg. Ze worden bijge staan door twee beroepskrach ten en een geestelijk adviseur van het bisdom. Het informele besluit tot de op deling werd medio vorig jaar al genomen. De afdeling Zeeland gaf toen te kennen op eigen houtje verder te willen, zodat de belangen van de Zeeuwse leden beter kunnen worden behartigd. De verzelfstandiging is ingege ven door het feit dat de taken van de ouderenbonden steeds meer op provinciaal en gemeen telijk vlak komen te liggen. Wil de bond invloed hebben op de politieke besluitvorming bij de Zeeuwse overheden, dan is het beter de lijnen naar die be stuurders zo kort mogelijk te houden, luidt de achtergrond van de scheiding. Het hoofdkan toor was tot dusver gevestigd in het Brabantse Oudenbosch. Dure plicht De KBO in het bisdom Breda werd eind jaren veertig opge richt. „Zeeland heeft nu de dure plicht de erfenis uit het verleden niet alleen goed te bewaren, maar ook verder uit te bouwen. Bepaald geen geringe taak. Een zelfstandige KBO in Zeeland vraagt bestuurlijke inzet en des kundigheid. We zullen alle krachten moeten bundelen om onze opdracht goed uit te voe ren", zei Remijn in Etten Leur. De KBO Zeeland heeft als af scheidscadeau twintig procent (65.000 gulden) van het vermo gen van de oude afdeling meege kregen. Dat bedrag is evenredig aan het aantal leden in vergelij king met de Brabantse tak. De Zeeuwse bond heeft voor dit jaar een werkbaar budget van 22.000 gulden aan contributieop brengst en een bedrag van 34.000 gulden aan provinciale subsidie. Profiel: jongen of man (16 tot 30 jaar); lichte band met extreem-rechts door Mirjam van Zuilen LEIDEN - In heel veel geval len, zo valt uit zijn onderzoe kingen op te maken, zijn de da ders van racistische aansla gen, zoals die in Terneuzen, jongens en mannen tussen de zestien en dertig jaar. In de meeste gevallen gaat het om jongens die niet in de top van een extreem-rechtse organisa tie zitten. Ze staan er ook niet geheel buiten. Bovendien zijn de acties niet geheel spontaan. Maar er wordt ook weer niet een heel duidelijk plan uitge broed. Voor negentig procent zeker (zo blijkt uit Duits on derzoek) kan dit het profiel zijn van de daders. Cultureel antropoloog Jaap van Donselaar van het Leids Instituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (LIS- WO) heeft samen met een col lega onderzoek gedaan naar de opkomst van extreem-rechts in Nederland en de ons omrin gende landen. Hij spreekt over een 'hausse' in Nederland. Maar waarom juist nu Terneu zen? „Dat weet je vaak pas achteraf. Wel is bekend dat er wat harde kernen in Terneuzen zitten. Dat er contacten met België zijn. Bij de politie moet dat ook bekend zijn. Ja, en dan heb je vaak, maar een klein clubje nodig om tot zoiets te komen." Ook hoopt Van Don selaar dat de politie inmiddels weet of de daders van alle aan slagen dezelfde zijn. „Uit tech nisch onderzoek kun je opma ken of het om dezelfde handel wijze gaat. Er kunnen vingeraf drukken zijn gevonden, bij voorbeeld op de brieven." In het gesprek brengt de we tenschapper telkens naar vo ren dat nooit precies is aan te geven waar de daders van ra cistisch geweld te vinden zijn. De toename van racistische aanslagen in Nederland noemt hij 'zeer verontrustend'. De verklaringen die de meeste mensen geven voor de hausse van dit geweld werpt hij verre van zich. „Het heeft niets te maken met aantallen werkelo zen en de komst van veel asiel zoekers. Het is zelfs van ex treem-rechtse figuren bekend dat die pas werkloos werden toen ze zich actief gingen op stellen." Luidruchtig Veel meer moet de oorzaak ge zocht worden in de maniei waarop de politiek 'luidruch tig' debatteert over bijvoor beeld de komst van asielzoe- Jongeren kunnen op ideeën worden gebracht als ze boeken lezen over extreem-rechts, waarin alle tekens uit de nazi-tijd staan afgebeeld. Zo werd in Terneuzen het Roosevelthotel verschillende malen beklad. foto Charles Strijd Cultureel antropoloog Jaap van Donselaar:„Pas op met voor lichting. Het kan zelfs de ideeën versterken." foto Jos van Leeu wen kers. Twee maal zoveel asiel zoekers wil toch niet zeggen: twee maal zoveel aanslagen „Anders zouden er wel honder den 'Terneuzense kwesties zijn." Dat de politiek verkeerd omgaat met bijvoorbeeld de komst van asielzoekers, blijkl uit het feit dat rond het asiel zoekersdebat van vorig jaai het aantal aanslagen toenam „Het brengt mensen op ideeën." De reactie van politiek en over heid op extreem-rechts lijdt aan inflatie. De laatste jaren wordt veel minder adequaat op aanslagen gereageerd. „In de jaren zeventig werden er al kamervragen gesteld over een racistisch pamflet. Nu moet ei eerst een serie aanslagen zijn geweest voordat er iets ge beurt in de politiek." Van Donselaar vindt Neder land hypocriet. „We zijn er als de kippen bij om het geweld in Duitsland te veroordelen. Maar als je dan met cijfers over de verkiezingen en opniniepei- lingen van extreem-rechts aankomt en aantoont dat de CD en CP'86 in Nederland snel ler toenemen dan in Duitsland, word je aangekeken of je van Mars komt." Wat wèl helpt is volgens de we tenschapper het telkens maar weer stéllen van normen en het in de criminele sfeer trekken van de aanslagen. De druk van overheden helpt. In Duitsland heeft de overheid enorm veel energie gestoken in maatrege len om de spiraal van geweld te doorbreken. Vijf organisaties zijn daar verboden. Er is een enorme politiemacht op de been gebracht. De inlichten- diensten zijn heel actief bezig geweest. De straffen zijn zwaar. Voor het brengen van een Hit lergroet is bijvoorbeeld een ge vangenisstraf van twintig maanden uitgedeeld. „Nu zie je ook dat het geweld is afgeno men", constateert Van Donse laar. De aanslagen tegen de drie Ne derlanders in Terneuzen be schouwt Van Donselaar niet als racistieh geweld. „Dat is al leen tegen allochtonen gericht. Ik vind het een typisch voor beeld van een extreem-rechtse uiting. Het is gericht tegen mensen die anders zijn en men sen die daar in politieke zin aan meewerken." Hij sluit bijna uit dat bij de aanslagen in Terneuzen (ook de eerdere op de moskee en het Turkse ontmoetingscentrum) vanuit de Turkse gemeen schap zelf zijn voortgekomen. Uit zijn onderzoeken blijkt dat maai' een fractie van alle aan slagen uit de minderheidsgroe pering zelf komt. „Het lijkt meer, omdat zoiets enorme aandacht krijgt." Wel gebeurt het dat in een reeks aanslagen er een vreemde eend in de bijt zit. „We zijn wel tegen geko men dat een Turkse winkelier gebruik maakte van een serie aanslagen om zijn eigen winkel in brand te steken. Of dat men sen zich stoorden aan grafitti en, om dat te laten weghalen, er zelf een hakenkruis bij schil derden. Dat hielp." Voorlichting In voorlichting aan de bevol king gelooft Donselaar niet zo. Tenminste niet als middel te gen racistisch geweld. „Ik vraag me af of je de personen die je wilt bereiken ook daad werkelijk aanspreekt. Einstein heeft eens gezegd 'het is mak kelijker een atoomkern te splitsen dan een vooroordeel'. Voorlichting beïnvloedt wat men denkt, niet wat men doet. Tussen opvattingen en gedrag zijn nog zo ontzettend veel kruispunten om een andere weg in te slaan." Bovendien heeft hij een waar schuwing: „Pas op met voor lichting. Het kan zelfs de ideeën versterken." Van Don selaar haalt een Duits boek uit de kast over extreem-rechts. Alle tekens uit de nazi-tijd staan breed uitgetekend op drie pagina's. „Kijk zo kun je jongeren ook op een idee bren gen." Hij vertelt over de be kladdingen van het oorlogs kerkhof in Nijmegen. Daar werd een wolfsangel op een van de graven aangetroffen. Een heel onbekend teken uit nazi- Duitsland. „Ik dacht direct aan een extreem-rechtse orga nisatie. Later bleken de daders daar niet direct, via een lid maatschap. mee te maken te hebben. Maar ze zaten wel op dezelfde golflengte. Ze hadden dat teken blijkbaar ergens ge zien." MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 33-jarige voormalige Oostsou- burger voor een ernstig geval van agressiviteit in het verkeer veroordeeld tot 750 gulden boete en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. De man joeg een Souburgs echt paar de stuipen op het lijf. Het misdrijf was hem ten laste ge legd als bedreiging met zware mishandeling. Het echtpaar stond, komend uit de richting Vlissingen, te wach ten bij het verkeerslicht voor de spoorwegovergang van de Oude Veerhavenweg. De Souburger stelde zich daar naast hen op om het eerst de overweg te kunnen passeren als de trein voorbij was. Het echtpaar ergerde zich daaraan en de man, die aan het stuur zat, wees naar zijn voor hoofd. De inhaler ontstak daar over in woede en reed het echt paar klem bij de kruising met de Veerhavenweg, waai' het licht ook op rood stond. Hij stapte uit en bonkte op de auto van het paar, dat zorgvuldig ramen en deuren dichthield. Bij de kruising met de A58 koos de boze man de rechtdoorstrook en het echtpaar nam de afslag naai' de A58. De vrouw had in tussen het kenteken van de woesteling met lippenstift op een vel papier geschreven en de man toonde dat aan hun bela ger. Dat werkte op hem als een rode lap op een stier. Voor de rechter verklaarde de verdachte dat hij meende dat er 'klootzak' stond. Vervolgens zette hij de achter volging op het echtpaar in, dat tenslotte in hoge nood een boe renerf aan de Ritthemsestraat op vluchtte. Zij holden de schuur in met de bedoeling de politie te bellen, maar zij werden Steekpartij in café Goes GOES - Een ruzie in een café aan de Koningstraat in Goes draaide in de nacht van woens dag op donderdag uit op een steekpartij. Een 20-jarige Goe- senaar stapte het café binnen en werd aangevallen door een 23- jarige plaatsgenoot, die hem om 01.25 uur met een mes twee keer in zijn rechterbovenbeen stak. Omstanders overmeesterden de verdachte, die vervolgens door de politie werd ingerekend. Het slachtoffer werd op de EH- BO-post van het Oosterschelde- ziekenhuis behandeld en kon daarna weer naar huis. De café bezoeker en de verdachte waren geen bekenden van elkaar. De aanleiding van de steekpartij is nog niet bekend. niet gastvrij ontvangen. „Opge- j donderd, van m'n erf af', zou de boer gezegd hebben. Deze zag even later de achtervolger 'als een briesend paard' zijn terrein oprennen. Volgens de belaagde I man stonk hij naar drank. Op de I zitting zei de verdachte dat hij j één biertje had gedronken. Hij ontkende dat hij uitdrukkin- gen als 'ik maak je helemaal ka pot' en 'ik sla je verrot' had ge bruikt. Hij voerde aan dat hij I destijds 'een beetje overwerkt' was. Hij is met zijn gezin intus sen naar Drenthe verhuisd om een nieuwe start te maken, na dat hij werkloos geworden was en tot zijn nek in de schulden zat. Baan Officier van justitie mr M. W. He- melaar wees hem erop dat de achtervolging tot vreselijke on-1 gelukken had kunnen leiden. Het bedreigde echtpaar is vol gens de officier nog steeds niet van de schrik bekomen. De vrouw was door het gebeurde dusdanig uit haar evenwicht dat I ze haar baan is kwijtgeraakt. Haar werkgever geloofde haar verslag van het absurde incident niet. De bewijzen waren ruimschoots i voorhanden, mede doordat de politie het tafereel bij de over- weg vanuit een surveillancewa gen kon volgen. Aangezien de agenten de woesteling weer za gen instappen vervolgden ze hun weg. Het vonnis was conform de eis van de officier. Fietser (71) ernstig gewond bij botsing in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Een 71- jarige fietser is donderdagoch tend ernstig gewond bij een ver keersongeluk in Vrouwenpol der. De man, een toerist uit het Duitse Essen, is met hoofdletsel en inwendige verwondingen opgenomen in het Ziekenhuis Walcheren. Hij reed omstreeks elf uur op de Blauwpoortseweg. Bij de split sing Werendijke draaide hij rechtsaf. Hij reed daarbij echter niet het fietspad, maai' de rij baan op. Een 53-jarige automobiliste uit Vlissingen kon de man ternau wernood ontwijken. Een achter opkomende 43-jarige autobe stuurster uit Oost-Souburg luk te dit niet. Zij raakte de fietser en vervolgens de auto uit Vlissin gen. Beide auto's liepen blik schade op. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich liet recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. M TEE. TTTTT Picknick tegen racisme In de PZC van maandag 27-06- 1994 vond ik twee berichten over evementen in Terneuzen. 'Re gen spelbreker bij picknick te gen racisme'. Op de foto bij dit artikel kan men slechts enkele mensen waarnemen. En een ver haal met als kop 'Havenfeesten geanimeerd druk' met een foto waarop vele tientallen mensen zichtbaar zijn. Een stukje uit het artikel: De organisatoren vrees den zaterdag dat de feesten in het water zouden vallen, omdat het vlak voor de middag begon te regenen. De bui dreef echter over... Wat is er aan de hand in Terneu zen? Reeds lang wordt deze stad ge plaagd door racistische voorval len. Men is aardig op weg record houder van Nederland te wor den voor 1994. Terneuzen, de stad die als eerste in Nederland het predikaat van scholen zon der racisme mocht voeren. Een stad ook met een Anti Racisme Comité. Een stad waar duizen den de actie 'Terneuzenaar Te gen Terreur' onderschreven. De ze stad liet massaal verstek gaan bij een goed bedoelde picknick tegen racisme en dat voor één re genbui. Wat is er aan de hand in Terneu zen? Is de bevolking bang om gezien te worden bij de picknick? Als men een handtekening plaatst is dit nog redelijk ano niem. Vond men Havenfeesten toch belangrijker of wacht men in Terneuzen op erger dingen. Wacht men eerst op racisten in de raad of erger nog op het vallen van doden. Alleen zij die verstek lieten gaan kennen het ant woord. Rechts Nederland kan weer rus tig zijn gang gaan; ze hebben zo gezien niets te vrezen. Niemand protesteert. Nico van Duyn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg Zeeuwse ambtenarij Pas dan, wanneer de bezem door het Ministerie van Binnenland se Zaken is gegaan, is er enige hoop dat het Zeeuwse provin ciaal bestuur vanuit de tijd van de trekschuit en de diligence ge wekt wordt om voor het geld van de burgers bij de tijds bestuur te leveren. Binnenlandse Zaken heeft her haaldelijk de geboden mogelijk heid om het provinciaal bij de| tijd te brengen laten gaan. Het maakt de volksvertegen woordiging wijs dat herindeling! van gemeenten zo goed is voor de burgers. Vergeten wordt om daarbij te vermelden dat zoiets gepaard gaat met lastenverzwa ring voor de inwoners van de ver scheurde gemeenschappen. Del belangen van de burgers? Ja ui teraard voor die burgers die deel uitmaken van het bestuur van de bureaucratisch gevormde nieuwe gemeenten. Zij ontvan gen grote financiële voordelen er door. Wie door Nederland trekt, treft overal protestborden aan vanuit de kleine gemeenten die opge slokt dreigen te worden door de grotere buur. De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal snappen niet dat dergelijke protesten ontstaan, doordat zij niet willen begrijpen dat het bestuur er is ten nutte van de mensen. Zoals het nu gaat in Nederland lijkt het wel alsof de mensen er zijn om het bestuur deemoedig en slaafs te dienen. Voor het te laat is,-zou het nuttig) zijn dat de besturen van de grote; politieke partijen eens nadach-j ten over 'democratie'. H. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 10