Scherp conflict Pvda en VVD Noodweer in Oost-Nederland MAXIS ZOMERSTUNT! m IA Oranje verrassend groepswinnaar kleintjes 4 WEKEN Kok zet Bolkestein voor leugenaar in debat over fiasco paarse coalitie OPRUIMING Melka j ClêduB) S KING m STEUTEL- ffartmahf LUXE HARTMAN TERRASSTOEL IN WIT Vijftien meter lange bus voor 't eerst op de weg VOOR 13,- Zonnig Een zomerse dag met plaatselijk 25 graden, bij wind van zee iets koeler. Zonnig en droog. Oost tot zuidoosten wind, zwak 1 tot 2 Bft., aan zee 3 Bft. 237e jaargang no. 151 Donderdag 30 juni 1994 Losse nummers 1,50 DEN HAAG (GPD/ANP) - PvdA- fractieleider Kok heeft zijn VVD-collega Bolkestein giste ren indirect uitgemaakt voor leugenaar. Hij deed dat in een uniek kamerdebat over het mis lukken van de paarse coalitie. Dat debat was zo bijzonder om dat de onderhandelaars en in formateurs opening van zaken 'gaven. Tijdens de discussie over de zon dag ontstane breuk tussen j~ ['PvdA, VVD en D66 stelde Bolke- jstein dat hij al eerder voorbe- jhoud had gemaakt op door hem laangedragen financiële knel punten. Hierop reageerde Kok woedend. 'Dat is letterlijk on- iwaar', beet hij de liberale voor- Iman toe. (Bolkestein eiste zondag dat voor 5,7 miljard gulden extra gesne den zou worden in de sociale ze kerheid. Dat moest omdat hij een soortgelijke bezuiniging op de rijksbegroting, gezien de be leidseffecten, afwees. De VVD'er 'zei gisteren dat hij al eerder be zwaar had gemaakt tegen de in vulling van de 5,7 miljard. Ook had hij hardere ingrepen in de Isociale zekerheid bepleit. Maar [Volgens Kok kwam Bolkestein [[zondagmiddag, toen de paarse [coalitie bijna een feit was, met ([nieuwe eisen, wensen en voor dstellen. 'Om vijf voor twaalf, al- i[dus Kok. [De PvdA-leider wees erop in het ((verkiezingsprogramma van de fWD het grootste deel van de 5,7 [•miljard wel is gedekt door mid- ildel van bezuinigingen op de (rijksbegroting. Bovendien wa- jren er eerder in de formatie af- jspraken gemaakt over de koppe ling tussen lonen en uitkeringen. [Bolkestein haalde die zondag .[weer onderuit. I.Kok zei dat elke partij die in een kabinet wil deelnemen, zal moe- Weer uitstel reizen per trein onder Het Kanaal PARIJS (RTR/AFP/ KRF) - Passagiers moe ten nog even geduld heb ben voordat ze met de trein door de Kanaal tunnel kunnen. Vermoe delijk wordt het dit na jaar, en „hopelijk voor het eind van 1994", aldus directeur Jean-Francois Benard, directeur van de Franse spoorwegen (SNCF). Het was de bedoeling dat de passagierstreinen - op beperkte schaal - aan staande vrijdag zouden gaan rijden. Maar een in tergouvernementele vei ligheidscommissie heeft roet in het eten gegooid. Er moeten nog meer proeven worden gedaan, waarbij het vooral zou gaan om het traject aan de Britse kant, van de uitgang van de spoor tunnel tot aan Londen. Dat traject is nog hele maal niet aangepast aan de snelle Eurostar-trein. Er zijn zeventien van de ze passagierstreinen, maar de bouwers ervan moeten nu de nodige aanpassingen aanbren gen. Vrachttreinen rij den er al wel tussen Fol kestone en Calais, nadat de tunnel op 6 mei offi cieel werd geopend. (Advertentie) SHIRTS 2 stuks98,- ten snijden op de rijksbegroting. „U liep weg voor ruim 5 miljard en legt de rekening neer bij de uitkeringstrekkers. Ik wijs die keuze en methode af'. Van Mierlo steunde de lezing van Kok. Hij bestempelde de handelwijze van Bolkestein als 'een overval'. De WD-leider be streed dat hij eerdere akkoorden had geschonden. „Er was niets akkoord totdat alles akkoord was. Alle deelakkoorden waren voorwaardelijk. Ik heb niets te elfder ure gedaan". Ook Van Mierlo kreeg er van langs. Hij werd aangevallen op het gebrek aan openbaarheid rond de informatie. Dat was pijnlijk voor Van Mierlo omdat in de Tweede Kamer met name D66 heeft gepleit voor nieuwe politieke omgangsvormen met meer openheid. „Dat D66 zo vol overgave aan die stilte meedeed, sorry, daar kan ik als eenvoudig SGP'ertje niet bij", snierde ka merlid Van der Vlies. 't Kon niet anders, verdedigde slot zie pagina 3 kolom 1 Brian Roy in de zevende hemel, nadat hij Oranje op voorsprong heeft gezet. Aron Winter (links) deelt in de vreugde. ORLANDO (ANP) - Oranje heeft de „hel van Orlando" overleefd, maar vraag niet hoe. Op het randje balan ceren tegen Marokko, met hangen en wurgen winnen en zowaar nog als eerste eindigen in de poule ook. Dankzij een late treffer van Brian Roy won Oranje met 2-1. Het toernooi in Amerika is inderdaad niet te voorspel len. Het Nederlands elftal mag blijven in de broeikas die de Citrus Bowl van Florida is. Ierland, waarvan de ploeg ruim een maand geleden in Tilburg nog verloor, is maandag in de achtste finale de volgende tegen stander. Daarna lonkt Brazilië. Opvallend gisteren was de absentie van Frank Rij kaard. De Ajacied werd door bondscoach Advocaat op de reservebank geposteerd. Naderhand deed hij er, al thans voor de buitenwereld, niet moeilijk over. „De bondscoach heeft gezegd dat het met de taktiek had te maken. Dat het grotere loopvermogen van Winter te gen deze tegenstander belangrijk was. Daar heb ik me bij neergelegd." Peter van Vossen mocht gisteren in de basis beginnen. De uit Zierikzee afkomstige spits werkte keihard en bereidde Oranje's openingstreffer (Bergkamp) voor. In de tweede helft werd Van Vossen vervangen door Brian Roy, de maker van de winnende treffer. Van Vossen roept niet, dat hij nu een basisplaats heeft af gedwongen. „Het gaat erom met z'n allen zo hard mo gelijk te werken en zo ver mogelijk te komen." Van alle glunderende Oranje-klanten was matchwin ner Bryan Roy nog het meest in zijn sas. „Ik kreeg dinsdag al te horen dat ik niet mee zou doen. Op zich was dat ook wel terecht, want ik heb in de eerste twee wedstrijden veel te slap en te gemakzuchtig gespeeld. Maar," droeg Roy een excuus aan voor zijn tot dusver teleurstellende optredens, „in het systeem dat wij spe len, moetik veel te grote afstanden overbruggen. Daar ga ik kapot aan. Ik mis dan de kracht om nog een actie te kunnen maken." zie ook pagina 23 ENSCHEDE (ANP) - Hevig noodweer heeft woensdagoch tend het oosten van Nederland getroffen. Onweer en zware re genval veroorzaakten op veel plaatsen overlast. Het slechte weer begon halverwege de nacht en trok in de ochtend weg naar de grens met Duitsland. In het Drentse tuinbouwcen trum Erica/Klazienaveen (ge meente Emmen) werden dicht bij elkaar zeker 35 blikseminsla gen geteld. De schade daar is nog niet bekend, maar kan zeker in de miljoenen lopen, aldus de verzekeraar Hagelunie. In Enschede en andere plaatsen kwamen de straten blank te staan en gingen putdeksels spontaan omhoog. Enkele au to's die in de putten terecht kwa men, liepen schade op. Brand weerkorpsen hielpen bij het leegpompen van ondergelopen kelders. Door het zware onweer vielen veel elektrische installa ties zoals verkeerslichten en spoorwegbomen uit. De meldka mers van de politie werden over stelpt met telefoontjes. In een flatwoning in Oldenzaal brak brand uit na blikseminslag. De schade bleef beperkt. Een vrouw in deze plaats raakte ern stig gewond door een frontale botsing tussen twee auto's. Het ongeluk gebeurde doordat de weg blank stond. Door blikseminslag ging een boerderij in Heino in vlammen op. De bewoners konden zich in veiligheid brengen. De bliksem trof ook een boerderij in Nieuw- leusen. De rieten kap werd ver nield en de rest van het pand liep rook- en waterschade op. In Zwolle deed zich volgens de poli tie een grote stroomstoring voor. Het slechte weer ontregelde ook het treinverkeer. Door bliksem inslag reden de treinen op vijf trajecten met een vertraging van een half uur. Tussen Coevor- den en Nieuw-Amsterdam en tussen Arnhem en Tiel reden Turkije probeert veiligheid toeristenoorden te vergroten ANKARA (AP) - Turkije heeft woensdag maatregelen geno men om de veiligheid in beken de toeristische plaatsen te ver groten. De aanscherping van het veiligheidsbeleid volgt na een reeks aanslagen door het Koerdische verzet. Minister van toerisme Abdulka- dir Ates vertelde dat Turkije zijn elektronische veiligheidssyste men op vliegvelden en bus- en treinstations heeft verbeterd. Bovendien is de sterkte van poli tiekorpsen opgevoerd. Advertentie A. den Doolaard A. den Doolaard (93) overleden DEN HAAG (ANP) - De schrij ver A. den Doolaard is zondag in zijn woonplaats Hoenderloo overleden. Hij werd 93 jaar. A. Den Doolaard, pseudoniem voor Comelis Spoelstra, was ei genlijk boekhouder, maar hij be gon in 1928 te reizen. Hij werd vooral bekend door zijn boeken over afgelegen streken, waaron der de Balkan. Tijdens de Twee de Wereldoorlog werkte hij voor Radio Oranje. Eén van zijn be kendste werken is De herberg met het hoefijzer. Andere ro mans zijn: Het verjaagde water (over de droogmaking van Wal cheren na de Tweede Wereldoor log), Oriènt-Express, De drui venplukkers, De grote verwilde ring, Het leven van een landlo per en Ogen op de rug. In memoriam op pagina 2 Verstelbaar in 5 standen en makkelijk inklapbaar. 5 Jaar garantie. Aanbieding zolang de voorraad strekt. JE TREFT 'T BIJ MAXIS Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 Ontrouw De Britse kroonprins Charles is nog niet van plan te scheiden van prinses Diana. Dat zei hij gisteren in een 2,5 uur durend in terview voor de Britse commer ciële TV-zender ITV. Bij die gele genheid meldde hij verder dat hij zijn vrouw ontrouw is ge weest nadat het huwe lijk niet meer te redden C ivas. Busvervoer Noord-Beveland is aangewezen als proefgebied voor de privati sering van het streekvervoer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat roept binnenkort al le vervoerders op in te schrijven op buslijnen op Noord-Beveland die nu nog door de ZWN worden onderhouden. Het ex periment moet 28 mei O 1995 van start gaan. I O Sampras Pete Sampras verkeert in de vorm van zijn leven. De Ameri kaan won gisteren op Wimble- doji met veel machtsvertoon van zijn landgenoot Michael Chang: 3-0. Niemand tiuijfelt aan de toernooi-overwinning van Sam pras. Bij de bookmakers kan er zelfs niet meer op 'Sweet Pete' ingezet OC worden. b Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Tour de France: 15, 16 en 17, Sport: 23, 24, 25 en 27. HOLTEN (ANP) - Minister May (verkeer en waterstaat) heeft ontheffing verleend voor het rijden met vijftien meter lange touringcars. Deze bussen zijn drie meter langer dan tot op he den was toegestaan. Oad Reizen in Holten heeft woensdag de eerste lange bus officieel in ge bruik genomen. Ze worden ge bouwd door het Nederlandse bedrijf BOVA. enige tijd helemaal geen treinen. Blikseminslag stoorde de seinen op het traject Groningen-Nieu- weschans. Daarom onderhou den tot vanmorgen bussen de treinverbinding tussen Win schoten en Nieuweschans. Het nieuwe type bus voorziet in de toenemende behoefte van de reiswereld aan goedkoper groot schalig vervoer naar bijvoor beeld zonbestemmingen in Zuid- Europa en de wintersport. De bus kan 35 procent meer passa giers vervoeren dan de huidige touringcar van twaalf meter. Dankzij de uitbreiding van de capaciteit is het mogelijk de ver- voersprijs per passagier met 10 tot 15 procent te verlagen. Het milieu is eveneens gebaat Alleen Duitsers kunnen Lubbers nog vragen DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers doet geen nieuwe gooi naar het voorzitterschap van de Europese Commissie. Maar hij liet woensdag in de Tweede Ka mer tegelijkertijd doorscheme ren dat hij niet keihard „nee" zegt in het theoretische geval dat de Duitse regering alsnog een beroep op hem doet. Lubbers vindt het „absoluut im- produktiefwanneer de Neder landse regering - eventueel on der druk van het parlement - hem opnieuw zou kandideren. Daarvoor acht hij de bezwaren van de Duitse regering te groot. „De adrenaline in Bonn zou daardoor alleen maar sneller gaan werken." De Tweede Kamer vroeg woens dagavond in een debat over de Corfu-top om een onderzoek naar wat er precies is misgelo pen rond de kandidatuur-Lub- bers. Te meer omdat Nederland nu al een paar keer een hoge in ternationale functie aan zijn neus voorbij heeft zien gaan. Daarbij werd Lubbers ook de vraag gesteld of hij nog in is voor de Europese topfunctie. Lub bers maakt op papier nog een kans. Zijn opponent Dehaene heeft een duidelijk veto gekre gen van Groot-Brittannië. Hoe wel Lubbers op Corfu door veel minder landen werd gesteund, is er geen enkele EU-lidstaat die hem hardop heeft afgewezen. bij de lange bus, omdat die bijna evenveel uitlaatgassen produ ceert als de kortere versie. De wagen is bovendien zeer veilig. Dat is te danken aan het gunstig gelegen zwaartepunt. Proeven hebben uitgewezen dat de met drie assen uitgeruste bus niet aan stabiliteit inboet als bij een snelheid van 100 kilometer per uur een voorband lek gaat. In Duitsland wordt al enige tijd ontheffing verleend voor het rij den met extra lange bussen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, i! ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1