Ijeenk Willink opnieuw aan zet ch Zeeliedenzang bij... kleinties ïrazilië stopt de sport van koffie Militair nauwer samen met Belgen Schuur Dishoek stort spontaan in Drie doden door zwaar weer in Zuid-Duitsland 4 WEKEN De lekkerste van Zeeland. (jedöE) 1 nformateur moet proberen vorming nieuw kabinet uit het slop te halen KING OPRUIMING Melka I STEÜTEL' VOOR 13,- Koeler i Veel bewolking, plaatselijk een bui of wat regen, in de middag opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Temperatuur rond 20 graden. 37e jaargang no. 150 ktoensdag 29 juni 1994 >sse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen "EN HAAG (GPD) - De voorzit- van de Eerste Kamer, Her- an Tjeenk Willink (PvdA), is nieuw benoemd tot informa- ïr. Hij moet op zeer korte ter- ijn onderzoeken welke reële ögelijkheden er zijn voor de irming van 'een kabinet dat een vruchtbare samenwer- ng met de kamer kan reke- n'. Tjeenk Willink was begin ei de wegbereider voor de in- iddels mislukte onderhande lgen over een paarse coalitie n PvdA, VVD en D66. jningin Beatrix kwam gister- ond laat tot haar keuze na be ad, 's middags, met haar advi- urs en de fractieleiders van 'dA, CDA, WD en D66. Rond ;n uur gisteravond ontving zij eenk Willink opnieuw. Dit aal in gezelschap van de vice- iorzitter van de Raad van Sta- Scholten (CDA). Dat beraad idde uiteindelijk tot de benoe- ing van de sociaal-democraat, eenk Willink moet nu probe- n de ontstane impasse rond de irming van een kabinet te lorbreken. Die ontstond toen fractieleiders allemaal ander- uidende adviezen uitbrachten, it de opdracht valt af te leiden it de informateur moet zoeken lar de vorming van een meer- mheidskabinet. De samenstel- ïg daarvan is open gelaten, et de keuze voor Tjeenk Wil- ik en de daarbij gevoegde op dacht heeft de koningin de ad- ezen gevolgd van WD'er Bol- istein en D66-leider Van Mier- De Democraat had echter lorkeur voor een CDA-infor- lateur. PvdA'er Kok adviseer de koningin een informateur t PvdA-kring de mogelijkheid in de vorming van een PvdA- DA-D66-kabinet te laten on- irzoeken. Brinkman (CDA) oos voor een D66-informateur die een kabinet van CDA, VVD en D66 moest gaan maken. Van Mierlo liet gisteren tegen over de pers weten bitter weinig te zien in een hernieuwde sa menwerking met de WD in een centrum-rechts kabinet. Een nog zwaarder pakket bezuini gingen dan hetgeen bij 'paars' op tafel lag, is zeker in een cen trum-rechts kabinet niet uit te voeren, aldus Van Mierlo. De D66-leider sluit een onder zoek naar een centrum-links ka binet van PvdA, CDA en D66 niet uit, ook al zal het volgens hem heel moeilijk worden een geloofwaardige samenwerking tot stand te brengen. Zowel PvdA als CDA zullen met een ander beleid moeten komen en dat ook moeten uitstralen. Pas dan is D66 bereid met hen rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Om vast te stellen of een cen trum-links kabinet zin heeft, zou de informateur bij CDA en PvdA een soort geloofwaardigheids- toets moeten afnemen. Boven dien zal de partij zich bij even tuele onderhandelingen hard opstellen. „Een centrum-links kabinet is voor ons moeilijker dan een kabinet met PvdA en WD. Het heeft minder verande rende kracht. Daarom zullen wij meer van hen vragen", aldus Van Mierlo. CDA-leider Brinkman was na zijn bezoek aan koningin Bea trix niet bereid in te gaan op de mogelijk van zo'n centrum-links kabinet. De grote winnaars van de verkiezingen, VVD en D66, moeten de gelegenheid hebben met een derde partij een meer derheidskabinet te vormen, meent Brinkman. Andere opties zijn voor hem op het ogenblik nog niet bespreekbaar. Brinkman geeft de voorkeur aan een D66-informateur. D66-leider AO PAULO (AP) - Brazilië ;eft zijn koffie-export tijdelijk istaakt om een overzicht te rijgen van de schade die de offieplantages hebben opgelo- :n van de strengste vorst sinds vintig jaar. Alle koffie die met rugwerkende kracht vanaf 24 iteeds meer ongeren roken >EN HAAG (ANP) - Steeds leer jongeren roken. Elf pro ent van de jongens en meisjes an 10 tot 14 jaar rookt. Twee aar geleden was dit nog negen rocent. Volwassenen daaren- egen drukken steeds vaker hun euk definitief uit. In 1993 rook- 33 procent van de bevolking, len procent minder dan het aar daarvoor. Jlen kwart van alle rokers, een üljoen, probeerde te stoppen iet roken, met wisselend suc- Dit staat in het jaarverslag iver 1993 van de Stichting Volksgezondheid en Roken. lind jaren tachtig daalde het lantal jonge rokers. Lag in 1985 et percentage nog op 13 pro ent, vijf jaar later was het ge- akt tot zeven procent. De laat- fce jaren gaat het gestaag weer mhoog. Over de oorzaak tast R. ie Jong, directeur van de Stich- ing Volksgezondheid en Roken, log in het duister. Van Mierlo heeft koningin Bea trix twee namen van CDA-poli- tici voorgelegd. Welke dat zijn wilden beide politici echter niet kwijt. Pre-informateur PvdA-leider Kok, die gisteren als eerste fractieleider zijn ad vies aan de koningin uitbracht, hield er rekening mee dat de vier adviezen sterk van elkaar zou den afwijken. In dat geval op teerde hij voor een nieuw bezoek van de fractieleiders aan de ko ningin, of voor een pre-informa- teur die de mogelijkheden eerst aftast. Zijn voorkeur gaat echter uit naar een combinatie van PvdA, CDA en D66. Daarbij mag het er niet op lijken dat D66 aan schuift om de oude coalitie (CDA-PvdA) aan een meerder heid te helpen. „De krachtsver houdingen zijn veranderd." CDA, PvdA en D66 praten nu met elkaar op basis van gelijk waardigheid, aldus Kok. Kok is ervan overtuigd dat alles moet worden gedaan om een meerderheidscoalitie tot stand te brengen. „Dat is nodig voor de bestuurbaarheid van het land." Zelfs een coalitie van WD, D66 en CDA is eerder het beproeven waard dan een kabinet dat niet kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer, aldus Kok. Ook WD-leider Bolkestein wil per se een meerderheidskabinet, zo liet hij gisteren de koningin weten. „Ik zou bijna alles willen doen om een minderheidskabi net te voorkomen", aldus Bolke stein. Het geflirt van Van Mierlo met een minderheids- of extra parlementair kabinet, vindt Bol kestein eigenlijk ondemocra tisch. Bolkestein vindt dat Van Mierlo zich duidelijk moet uitlaten over zijn politieke wil om de moge lijkheden voor een kabinet van D66 met CDA en PvdA - door Bolkestein de 'mitella-coalitie' genoemd - of met CDA en VVD te onderzoeken. De laatste coali tie heeft vanzelfsprekend zijn voorkeur. Minister van defensie Ter Beek (midden) en zijn Belgische ambtgenc fregat Wielingen. ic (rechts) dinsdag bij het verlaten van het Belgische foto Paul Vreeker/ANP juni ter verkoop is aangeboden, blijft voorlopig in het land. In de zuidelijke staten Parana en Sao Paolo en de centrale staat Minas Gerais zakte de temperatuur het afgelopen weekeinde tot zeven graden on der nul. Daardoor zal ongeveer een kwart van de in 1994-95 ver wachte oogst van 20,7 tot 23,5 balen verloren gaan. Een baal weegt 60 kilo. De oogst van het seizoen 1993-994, die nu wordt binnengehaald, is niet door de vorst aangetast. Met de maatregel wil Brazilië ook speculatie voorkomen. Na dat het nieuws over de vorst be kend was geworden, schoten de prijzen op de Newyorkse Beurs voor Koffie, Suiker en Cacao maandag omhoog tot het hoog ste peil in vijfjaar. (Advertentie) Kom vanavond en maak het UVEW mee in SPORTHAL BASKENBURG VLISSINGEN voor de wedstrijd NEDERLAND-MAROKKO Toegangsprijs 12,50 incl. consumptie kassa open vanaf 17.00 uur DEN HELDER (ANP) - Minister Ter Beek van defensie en zijn Belgische ambtge noot Delcroix laten de bevelhebbers van de luchtmacht van beide landen onder zoeken of samenwerking op stafniveau mogelijk en wenselijk is. Dat hebben beide bewindslieden dinsdag in Den Hel der meegedeeld tijdens een persconferen tie aan boord van het Belgische fregat Wielingen. Al eerder is gesproken over onder andere de samenwerkingsmogelijkheden bij F-16 operaties, luchttransporten, het geza menlijk benutten van bijtankmogelijkhe- den in de lucht en (vlieger)opleidingen. Ter Beek en Delcroix waren dinsdag in Den Helder voor de ondertekening van het akkoord over de integratie van de Bel gische en Nederlandse marinestaven. De dinsdag vastgelegde afspraken moeten uiterlijk op 1 januari 1996 resulteren in een operationeel commando. Dat zal aan Ne derlandse zijde negentien fregatten, vijf tien mijnenjagers, zes onderzeeboten en 17.400 personeelsleden omvatten. België brengt vier fregatten, tien mijnenvegers en 2500 man in. Ook alle marine-vliegtui gen en helikopters van beide landen zijn bij de samenwerking betrokken. Beide ministers beklemtoonden dat zowel deelname van andere landen, als verbre ding en verdieping van de Belgisch-Ne derlandse samenwerking mogelijk is. van onze verslaggever DISHOEK - „Ik dacht nog: wat 'n leven buiten." De 75-jarige mevrouw J. Wielemaker is de schrik inmiddels te boven. Met donderend geraas en grote stof wolken stortte dinsdagmiddag rond kwart voor zes de grote landbouwschuur van de familie Wielemaker aan de Dishoekse- weg in Dishoek in elkaar. Nie mand raakte gewond. Het paard en veulen in de hooitas kwamen eveneens met de schrik vrij. De schuur van de familie Wiele maker dateert van 1868. In het voorjaar was er nog onderhoud aan gepleegd. De nok kreeg een nieuwe stevige cementen onder steuning. Daarvan is kort na het instorten van de schuur niets meer te zien. Op het erf van de familie ligt een gigantische hoe veelheid dakpannen, versplin terd hout en bakstenen. In de restanten van de schuur is het eveneens een puinhoop. Plan ken, gebroken als luciferhoutjes, liggen her qn der verspreid. De familie zat aan de eettafel toen met een klap het dak ineen zeeg. „Ik dacht", zegt mevrouw Wielemaker, „dat er een vracht wagen naar binnen was gereden. Mijn man dacht dat er een vlieg- machien was neergestort. Hoe het kan Ik weet het echt niet. Er stond geen zuchtje wind." De ruim honderd jaar oude schuur werd door de familie on der meer gebruikt voor de op slag van landbouwwerktuigen. Hoeveel de schade bedraagt, valt niet te zeggen. De schuur lijkt reddeloos verloren. Wat rest is vermoedelijk de slopersha mer. „Een nieuwe schuur", zegt de 77-jarige heer Wielemaker, „kost misschien wel honderd duizend gulden. Daar kunnen we op onze leeftijd niet meer aan beginnen." Inundatie Een buurman die op de fiets langskomt, weet de vermoedelij ke oorzaak van de ravage. Vol gens hem is de oorspronkelijke houten schuur na de inundatie van 1944 met steen opgebouwd op de oude fundering. Die funde ring is niet berekend op de veel zwaardere stenen constructie. Dat verklaart vermoedelijk ook waarom alleen de kopgevel is in- In verband met Sail op de Schelde hebben we voor aanstaande zaterdag - heel toepasselijk - een stel ruige troubadours uitgenodigd in zeemansstijl. Ze komen van 11.00 tot 16.00 uur. En dat is voor u dan een extra reden om bij ons langs te komen. Maar eigenlijk hebt u helemaal geen extra reden nodig. Want onze nieuwe supermarkt biedt alles op het gebied van mo dern winkelplezier, En een ongelooflijke keus in nuttige, lekkere en extra lekkere dingen. Breng gauw (weer) een bezoekje aan de Gildeweg nummer 6 in Vlissingen. Aan: Peter van Vossen Bondscoach Dick Advocaat doet consessies aan het systeem met vier spitsem. Ronald de Boer is niet het enige slachtoffer van de tegenvallende resultaten tot nu toe op het WK-voetbal. Ook Roy is zijn basisplaats kwijt. Ad vocaat valt terug op Peter van Vossen (fo- C to). I wl Bodemdaling De Nekkerweg in,Zeewolde golft als gevolg van bodemdaling. Die verloopt aanmerkelijk sneller dan deskundigen dachten. Ver schillende akkerbouwers in Zuidelijk Flevoland kampen met de wrange vruchten van het verschijnsel. Op hun akkers komt het zand soms aan de op pervlakte, waardoor de opbrengsten terug- O lopen. b gestort. De houten dakconstruc tie, waarvan de spanten met houten pinnen in elkaar grepen, is in de val van de muur meege sleept. Nederlander op schip verdwenen DEN HELDER (ANP) - Een on derzoeker aan boord van het on- derzoeksschip Tridens van het ministerie van landbouw en visserij is op een tocht ter hoog te van Schotland verdwenen. In zijn hut zijn bloedsporen aange troffen. De Schotse politie is aan boord geweest en heeft de hut verze geld. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Land bouw dinsdag desgevraagd be vestigd. (Advertentie) SHIRTS 2 stuks98.- Melkrobots De vestiging in Cadzand van een bedrijf dat onder meer is gespe cialiseerd in het vervaardigen van melkrobots zou de werkge legenheid in West-Zeeuwsch- Vlaandereii een flinke impuls kunnen geven. Naar schatting voorziet het plan in zo'n 160 ba- nen over 2 tot 3 jaar. Met inbe grip van de indirecte werkgele genheid kunnen dat zelfs 250 a 300 banen Q zijn. w hhbbbbhhmhh Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17 en19. STUTTGART/NICE (DPA/AFP /RTR) - Zware onweersbuien met hevige regenval hebben in Zuid-Duitsland het leven ge kost aan zeker drie mensen en een schade van miljoenen gul dens veroorzaakt. Ook delen van Frankrijk lijden onder noodweer. In Oppenau werd een 64-jarige passant dodelijk getroffen door brokstukken van een onbe woond huis. Dat stortte in door een aardverschuiving. Een 70-ja- rige inwoner van Lobbach stierf aan een hartaanval toen hij pro beerde zijn auto in veiligheid te brengen voor het snel stijgende water. In Heidelberg kwam een huismeester om in een onderge lopen kelder. Veel straten in de deelstaten Ba- den-Württemberg en Rheinp- land-Pfalz waren dinsdag on begaanbaar vanwege watermas sa's en modder. Kleine dorpen raakten afgesneden van de bui tenwereld. Het treinverkeer kwam gedeeltelijk stil te liggen, doordat bovenleidingen waren beschadigd. Ook Zuid-Frankrijk kampt met wateroverlast. Honderden men sen moesten maandag hun huis verlaten door overstromingen in een deel van de Franse Rivièra. De treinverbindingen langs de kust met Italië raakten verbro ken doordat rivieren buiten hun oevers traden. In Auribeau-simSiagne, het zwaarst getroffen dorp, zijn hon derd mensen met helikopters ge red. Sommigen hadden zich op Woningstichting lijdt strop van vele miljoenen ENSCHEDE (ANP) - De Ensche- dese woningstichting Eigen Haard verkeert in financiële nood als gevolg van tegenval lers bij het beleggen in optie contracten. Het verlies be draagt tientallen miljoenen gulden. Eigen Haard is een van de Ne derlandse corporaties die ge bruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om optiecontrac ten af te sluiten op Nederlandse Staatsobligaties. Bij een daling van de rente zouden die contrac ten geld moeten opleveren. Maar dat pakte anders uit. Een interimmanager is aangesteld om financieel orde op zaken te stellen. het dak van hun huis in veilig heid moeten brengen. Het water verwoestte driehonderd wonin gen. Vijftig auto's spoelden weg. In naburige dorpen zijn 250 men sen opgevangen. De Franse au toriteiten maakten geen mel ding. van doden of zwaargewon den. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Van de uit 1868 daterende landbouwschuur in het Walcherse Dishoek staat nog slechts een enkele muur overeind. De ravage is enorm. foto Ruben Oreel ■■■BH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1