Lijmpoging maakt geen kans Spel rond opvolging Delors begint mogelijk opnieuw BLOEMKOOL EN KIPDRUMSTICKS. ÏDollarkoers nog •verder onderuit Ravage na storm in Z.-Frankrijk 4 WEKEN 1.99 1.09 M kleintjes Koningin Beatrix steeds populairder ilolkestein krijgt schuld van mislukken paarse coalitie )reigende milieuramp n storm bij Kaapstad WÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm VOOR/13,- Zomers Overwegend, zonnig en vrijwel overal droog. Weinig wind, vanmiddag ivind van zee. Temperatuur van 21 graden aan zee, tot 27 graden landinwaarts. J 37e jaargang no. 149 ii insdag 28 juni 1994 osse nummers 1,50 EN HAAG (GPD) - VVD-leider olkestein krijgt de schuld van et mislukken van de paarse pjalitie met PvdA en D66. Hij (jf ilde voor 5,7 miljard gulden leistra snijden in de sociale ze- nierheid. Dat was voor Kok en f an Mierlo onaanvaardbaar. 11e betrokkenen sluiten een jmpoging uit. De koningin vandaag haar advi- eurs. Daarna ontvangt zij alle actieleiders om van hen te ernemen wat er nu moet ge- euren. olitiek Den Haag gaat ervan it dat nu geprobeerd zal wor- en een combinatie van PvdA, DA en D66 te vormen. Kok eeft zich daar eerder voor uitge- proken, evenals CDA-leider Irinkman. De laatste is bereid an een nieuw kabinet deel te lemen. Hij zei het mislukken an de paarse coalitie 'niet als dag der triomfen' te be- dijchouwen. Het beleidspakket dat de paarse onderhandelaars hadden ontwikkeld noemde hij 'zeer ingrijpend'. Brinkman be ziet of het CDA er op hoofdlijnen haar steun aan kan geven. Van Mierlo noemde deelname aan een combinatie met PvdA en CDA kort na de verkiezingen nog 'ongeloofwaardig'. Hij nam gisteren geen afstand van die uitspraak. De D66-voorman sug gereerde dat WD'er Bolkestein nu maar moet gaan proberen een kabinet te vormen. D66 zal overigens niet aan een combina tie met CDA en WD deelnemen. De vorming van eën minder heidskabinet is niet uitgesloten. Zo'n kabinet zou dan wel per be leidsmaatregel afhankelijk zijn van de steun van telkens andere fracties. Van Mierlo is bereid een dergelijke optie serieus te over wegen. PvdA-leider Kok haalde uit naar Bolkestein. Volgens hem gingen de beleidsmaatregelen waar- )i EAAPSTAD (RTR/AFP) - De ware storm die sinds de nacht an zaterdag op zondag in [aapstad en omgeving woedt, leeft twee kinderen het leven ekost. Dat heeft de Zuidafri- aanse televisie gemeld. Hon derden mensen in de zwarte woonoorden raakten dakloos. ntussen worden duizenden pin- luïns op het Dasseneiland voor kust van Kaapstad bedreigd loor een olielaag. Deskundigen rezen dat duizenden pinguïns lg!lood gaan en dat het leefmilieu IMSTERDAM (ANP/KRF) - De oers van de dollar is maandag ip de Europese valutamarkten lerder naar beneden geschoten. Q®e Amerikaanse munteenheid, 61 lie nu al dagen achtereen onder Iruk staat, verloor op de wissel- -Unarkt in Amsterdam dik twee n een halve cent. Aan het slot fjan de handel noteerde de dollar 1,7695 vergeleken met een oers van f 1,7950 kort vóór het weekeinde. )e gestage koersdaling van de fgelopen dagen versterkte zich naandag nadat een gezamenlij- ;e interventie van diverse cen- rale banken op vrijdag het ge- venste resultaat volledig miste. Maandag gleed de dollarkoers door de grens van 100 yen tot een e listorisch dieptepunt van 99,40 en. De centrale bank van Japan vf greep in, tilde daarmee de dollar h( Inderdaad weer boven de grens [8 van 100 yen, maar kon niet ver- hl hinderen dat de Amerikaanse jeI munteenheid later op de dag op de Europese valutamarkten op- nieuw door de psychologische barrière zakte. Toch wordt de versterkte koers- daling op maandag niet als ver- d rassend omschreven. De steu naankopen op vrijdag betroffen bi totaal amper 3 miljard dollar en konden dus nauwelijks effect sorteren op een valutamarkt waarin elke dag opnieuw 1 bil- dollar wordt verhandeld. Bovendien zaaiden de banken hiermee onzekerheid die bij- dreog tot de verdere achteruit gang. over de onderhandelaars het eens waren nog verder dan het WD-verkiezingsprogramma. 'De WD durfde niet te tekenen voor een stevig begrotingsbe leid', aldus Kok. 'De WD vroeg te veel in een laat stadium. Zij blokkeerde een goede oplos sing'. Volgens Kok wilden de li beralen in feite de uitkerings trekkers laten bloeden om extra bezuinigingen in de rijksuitga ven te voorkomen. „Ik heb toen gezegd: dat kan niet met mij", zei Kok. Van Mierlo was nog harder. Vol gens hem kiest de WD voor een oppositierol. Hij verweet de libe ralen dat zij terugschrikken voor de verantwoordelijkheid te rege ren. 'Zij hebben deze coalitie ge blokkeerd', aldus de D66'er. Informateur Vis (D66) wilde de schuldvraag niet beantwoorden. Zijn collega De Vries (PvdA) deed dat wel. 'Ik kan u geen on gelijk geven als u de schuld bij Bolkestein legt', zei hij. De derde informateur. Van Aardenne (WD), sprak van 'een zakelijk meningsverschil'. Bolkestein Bolkestein ontkende dat hij de breuk had veroorzaakt. Volgens hem wilden Kok en Van Mierlo bezuinigingen op de rijksbegro ting juist daar laten neerslaan waar geïnvesteerd moest wor den. De mogelijkheid om de be zuinigingen later, van jaar tot jaar in te vullen, was voor de WD onaanvaardbaar. 'Als nuchtere Amsterdamse koop man zeg ik: eerst zien, dan gelo ven. Dat was een tijdbom onder het nieuwe geworden. Daar wil ik niet aan meedoen'. Om dat probleem op te lossen was extra snijden in de sociale zekerheid nodig, aldus de libe raal. Hij noemde dat 'onont koombaar', verwijzend naar ad viezen van onder andere de OESO. De VVD wilde bezuini gen op de ww, wao en bijstand en de koppeling tussen lonen en uitkeringen loslaten. Bolkestein: 'Wat er nu ligt is de kern van een regeerakkoord voor een kabinet Lubbers-vier. Dat is voor mij niet genoeg. Het is veel gefröbel met weinig maat regelen van maat. Ik kies voor een goed beleid'. Dat hij de schuld kreeg van de breuk liet hem koud. 'Ik ga niet Zwartepie ten. Maar ik heb een andere me ning'. pagina 2: reacties en analyses in zee jaren lang schade lijdt. Zij zeggen dat de meeste van de 20.000 met olie besmeurde pin guïns van het eiland moeten worden gehaald om hen schoon te maken. Het leek er eerst op dat de olie afkomstig was van de in 1983 ge zonken supertanker Castello da Belver. Maai- de autoriteiten denken nu dat de olie komt uit de tanks van de bulkcarrier Apollo Sea, die een week gele den verdween bij de plaats waar de olievlek voor het eerst werd gesignaleerd. Voorlopig zal de koersdaling nog aanhouden, zo wordt gevreesd. Die verwachting baseren valuta handelaren op het feit dat de dollar in de loop van de maan dag niet alleen de grens van 100 yen opnieuw doorbrak maar ook door de grens van 1,58 mark gleed. „Als de dollar nu niet om hoog gaat, kunnen we vandaag of morgen massale verkopen verwachten", aldus een hande laar. Wat nu gedaan moet worden om de koers weer omhoog te krijgen, is de grote vraag. Interventies behoren tot de mogelijkheden maar om de ingrepen te laten slagen, dient de omvang van de steunaankopen wel vele malen forser te zijn dan afgelopen vrij dag. Toch menen valutahan delaren dat ook dan nog het ef fect gering zal zijn, omdat altijd de kans bestaat dat tussentijds dollars worden verkocht om winst te nemen. Valutahandelaren stellen dat de rente in de Verenigde Staten omhoog moet. Volgende week dinsdag komt het beleidsbepa lend orgaan van de Federal Re serve, de Amerikaanse centrale banken, bijeen. Of de rente dan inderdaad omhoog gaat, moet nog worden afgewacht. Het ge vaar zou immers kunnen be staan dat een hogere rente de opleving van de economie in de VS die nu goed op weg is, weer zal smoren. Amerikaanse bedrij ven moeten dan meer betalen voor het lenen van geld. Een man bekijkt in het Zuidfranse Auribeau-sur-Siagne zijn zwaar beschadigde auto. foto EPA NICE (RTR) - Honderden mensen hebben maandag hun huis moeten verlaten door overstromingen in een deel van de Franse Rivièra. De treinverbindingen langs de kust met Italië werden verbroken nadat door de storm van zondagavond opgezweepte rivieren buiten hun oevers waren getreden. In Auribeau-sur-Siagne, het zwaarst getroffen dorp, werden hon derd mensen met helikopters gered. Sommigen van hen hadden zich op het dak van hun huis in veiligheid moeten brengen. Het water verwoestte 300 huizen en 50 auto's spoelden weg. In naburige dorpen werden 250 evacués opgevangen. De telefoon verbindingen met meer dan 1500 huizen zijn verbroken. De autoriteiten maken vooralsnog geen melding van doden of zwaargewonden. Treinen werden omgeleid via Zwitserland en het Italiaanse Ven- timiglia, omdat het water op het spoor 20 centimeter hoog stond. De nationale spoorwegmaatschappij SNCF verwacht dat het treinverkeer op z'n vroegst vanmorgen weer normaal zal zijn. De Franse minister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua, zei tijdens een rondgang in Auribeau-sur-Siagne tegen een vrouw die haar huis had verloren: „Maakt u zich geen zorgen. Wij zullen u helpen." De minister moest een paar rubber laarzen lenen om zich een weg te banen door het water in het centrum. Opwinding maandag op de beurs van Tokyo toen de het electro- niseh bord 99,50 yen aangaf. Dat betekende dat de dollar weer door de magische grens van 100 yen was gezakt. foto AFP DEN HAAG (RTR/AFP/DPAÏ ANP) - De Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kin kel houdt net als de Franse rege ring vast aan de kandidatuur van de Belgische premier Jean- Luc Dehaene voor het voorzit terschap van de Europese Com missie. Bondskanselier Helmut Kohl zinspeelde er maandag echter op dat hij Dehaene kan laten vallen. Kinkel zei na een gesprek met zijn Franse ambtgenoot Alain Juppé „op het moment geen en kele reden te zien om aan een an dere kandidaat dan de heer De haene te denken". Juppé had eerder hetzelfde standpunt inge nomen. „Zoals de zaken er nu voor staan, waarbij elf van de twaalf landen akkoord zijn met een naam, weet ik niet waarom we ons standpunt moeten veran deren." Kohl zei maandag dat hij nog voor vrijdag, als Duitsland voor een halfjaar het voorzitterschap van de EU van Griekenland overneemt, een kandidaat voor de opvolging van de Fransman Jacques Delors probeert te vin den die voor alle lidstaten aan vaardbaar is. Duitse regeringsfunctionarissen weigerden op Kohls woorden in te gaan, maar diplomaten bij de EU zeiden dat hun onder vier ogen was gezegd dat Bonn is be gonnen met het zoeken naar een nieuwe kandidaat die ook van de Britse premier John Major het groene licht krijgt. „De boodschap die wij van de Duit sers krijgen, is dat het spel ge heel opnieuw zal moeten begin nen", aldus een diplomaat. De Nederlandse regering liet bij monde van de woordvoerder van minister Kooijmans weten dat er niets in haar houding is veran.- derd. De regering „kan leven met Dehaene als voorzitter van de Europese Commissie als daarover consensus bestaat". Beschuldigde Juppé de Britse regering ervan een geheel over bodige crisis in de EU te hebben veroorzaakt, Major kon in het Britse Lagerhuis op bijval van zijn partijgenoten rekenen. Een goede Europeaan zijn betekent niet dat „men alles moet onder schrijven wat onze partners ons voorleggen", zei hij. Hij bekriti seerde zonder namen te noemen EU-landen ervan bij de voorbe reiding van de conferentie op Corfu onvoldoende rekening te hebben gehouden met de wen sen van zijn regering. Major on derstreepte dat hij nooit met De haene akkoord zal gaan en toon de zich bereid naar andere kan didaten te zoeken. In de Europese pers circuleren APELDOORN (ANP) - Ko ningin Beatrix groeit nog steeds in populariteit. Dit blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Lagen dijk. De vorstin is bij 94 pro cent van de Nederlanders geliefd, drie procent meer dan bij de vorige peiling in 1992. Prinses Juliana scoort ook goed. Met 92 procent staat zij op de tweede plaats. Prin ses Margriet en kroonprins Willem-Alexander delen de derde plaats: zij zijn geliefd bij 77 procent van de bevol king. Prins Claus en zijn schoonvader prins Bernhard delen de vierde plaats met 72 procent. Prinses Irene mag zich in de populariteit van 68 procent verheugen. Mr. Pieter van Vollenhoven moet het met minder doen: hij ligt goed bij 63 procent. De monarchie is volgens La gendijk een onbedreigde staatsvorm in ons land. Ne gentig procent is er voor stander van, ook als Beatrix geen koningin meer is. Vier procent vindt dat de staats vorm opnieuw moet worden bezien als Beatrix is afgetre den. Vijf procent vindt dat zo snel mogelijk na de periode- Beatrix de republiek moet worden uitgeroepen. De populariteit van kroon prins Willem-Alexander, ook bij zijn leeftijdgenoten, ga randeert tot ver in de volgen de eeuw de huidige staats vorm. Onvoorziene gebeur tenissen daargelaten, con cludeert Lagendijk. Ruanda Een Franse militair praat met inwoners van Ruanda. Dat ge beurde gisteren op zestig kilo meter afstand van de Zaïrese grens. De Franse interventie macht drong intussen door tot Centraal- O Ruanda. O Pechiney Het voortbestaan van Pechiney Nederland in Vlissingen lijkt voorlopig verzekerd. Dat is het resultaat van de uitspraak van een arbitragecommissie in een geschil tussen Pechiney en Delta Nutsbedrijven over de hoogte van de elektri- Q citeitsrekening. w Oranje Het Nederlands elftal speelt te gen Marokko niet langer met vier spitsen, maar kiest voor ivat meer zekerheid. „Het rendement van de aanvallers is te laag. We moeten eens over de consequen ties nadenken", ivas de mening van bonds- 1 C coach Advocaat. I w fSBSSBBÊM Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17. Kom morgenavond en maak het UVEW mee in SPORTHAL BASKENBURG VLISSINGEN voor de wedstrijd NEDERLAND-MAR0KK0 Toegangsprijs ƒ12,50 incl. consumptie kassa open vanaf 17.00 uur allerlei namen nu Dehaene voor de Britten onaanvaardbaar blijft. Genoemd worden onder anderen de Belgische christen democraten Etienne Davignon, Europees commissaris van 1977 tot 1984, oud-premier Wilfried •Martens en minister van finan ciën Philippe Maystadt. Ande ren die in aanmerking zouden kunnen komen, zijn de Portu gese premier Anibal Cavaco Sil- va, de Deense oud-minister van buitenlandse zaken Uffe Elle- man-Jensen, de Ierse secretaris generaal van de GATT, Peter Sutherland, de Deense EU-com- missaris Henning Christopher- sen, de Italiaanse oud-premier Giuliano Amato en diens land genoot Renato Ruggiero. Op 15 juli beraden de regerings leiders van de Twaalf zich in Brussel opnieuw over de kwes tie. PKK-leidster in Duitsland gearresteerd KARLSRUHE (RTR/DPA) - De Duitse justitie heeft maandag een Koerdische vrouw laten ar resteren, die ervan wordt ver dacht een regionale leider te zijn van de Koerdische Arbei derspartij PKK, die in het zuid oosten van Turkije een afschei dingsoorlog voert. De PKK is zowel in Turkije als in Duits land verboden. De 33-jarige Guler Y., die illegaal in Duitsland verbleef, zou aan het hoofd staan van de PKK in zuidwest-Duitsland. Zij is be schuldigd van het vormen van een „terroristische" organisatie. „Regionale leiders organiseren demonstraties, recruteren par tijleden en voeren acties uit, zo als militante aanvallen, die lo kaal of centraal worden be raamd", aldus het openbaar mi nisterie in een verklaring. Zo'n 70.000 Koerden betoogden zaterdag vreedzaam in Frank furt en eisten een geweldloze op lossing van het bloedige conflict tussen Koerdische onafhanke lijkheidsstrijders en de Turkse staat. Bij de oorlog zijn 12.000 mensen omgekomen sinds 1984. Turkije sprak maandag zijn te leurstelling uit over de demon stratie die uitmondde „in een ac tie van een terroristische vereni ging". Treinongeluk GLASGOW (RTR) - De Schotse politie zoekt de aanstichters van een treinongeluk in Zuid west-Schotland zaterdag-, avond, waarbij de bestuurder en een passagier gijn omgeko men. Een lokale trein liep uit de rails en botste tegen een brug omdat er een betonnen plaat op de rails lag. Een woordvoerder van de politie zei dat opzet in het spel was. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Bloemkool, per stuk Kipdrumsticks gekruid, kilo 12M 10.90 100 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 Juli a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. uil a.s.. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 iiiwibi in»ui ■imi—iiwiiihh hui n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1