PZC zëeland eeuwen scoren bij Kunstbende Vlekkeloze dag van het paard lassfis Fanfaregeweld in jarig Miniatuur Haast met zorgcomplex Coensdike Axelse 100 jaar Regen spelbreker bij picknick tegen racistische acties Vlag 'abaret-talent Jan de Ridder (17) eerste in categorie theater ntieke sloepen in de race jdens Sail Vlissingen kil MAANDAG 27 JUNI 1994 i onze verslaggever -ECHT - Bij de landelijke van de Kunstbende in i|ziekcentrum Vredenburg in :cht heeft de Zeeuwse af- ■diging zaterdag ongekend gescoord. In twee van de ^|en categorieën werd de eer- jprijs behaald: Jan de Ridder luist in de categorie theater l|Merei Ruiter, Noél Wessels Rachel Stone uit Goes en gene in de categorie foto video. Karelien van Jdijk uit Yerseke eindigde tweede in de categorie ont- jirpen. 3|Kunstbende, die dit jaar voor gierde keer werd gehouden, is project om jongeren tussen veertien en achttien jaar aan letten tot deelname aan cul- >le activiteiten. Speciale 'am- sadeurs' gaan in het voorjaar* pad om op de scholen deelne- rs voor de provinciale voor de te werven. De winnaars in categorie mogen hun provin- de steden Amsterdam en Iterdam hebben een aparte i irronde - vertegenwoordigen de landelijke finale. Het the- 5 van de Kunstbende luidde jaar 'Zwart-wit en alles wat lissen zit'. eerste plaats met een intrigeren de film over een meisje dat door een kijkdoos kijkt en daar hor rorachtige taferelen aantreft. De suggestieve beelden lijken aan vankelijk heel ongerijmd. Pas achteraf begrijpt de kijker waar het over gaat. Karelien van IJs- seldijk scoorde hoog met haar affiche vol vrolijke kleuren, waarmee ze een eigenzinnige, niet voor de hand liggende invul ling gaf aan het thema. De onbetwiste Zeeuwse topper was de 17-jarige Jan de Ridder uit Hulst, die met zijn conféren ce de lachers op zijn hand kreeg. In een enorm hoog tempo vuur de hij zijn grappen op de zaal af. Een sterk punt daarbij was dat hij inspeelde op de actualiteit en zijn satirische visie gaf op de voetbalwedstrijd Nederland- België en de verwikkelingen rond Lubbers en Dehaene tij dens de EU-top in Corfu. „Hij is echt al een volwassen theater persoonlijkheid: heel oorspron kelijk, ad rem en met veel vaart in zijn optreden", sprak Hubert Leeman, coördinator van de Kunstbende in Zeeland, bewon derend na afloop. De havo-scholier zelf deed het vooral genoegen dat hij de min achtende opmerkingen van de overige deelnemers kon aftroe ven. „Die andere groepen dach ten allemaal dat ze het zouden maken. Ze zaten zich uren te schminken en hadden een kos tuum aan. Ik stap gewoon in een T-shirt en een colbertje op het podium. Omdat ik precies tus sen Amsterdam en Rotterdam moest optreden was het vanOh, dat is Zeeland maar, dat kan er wel even tussendoor. Zelfs de presentatrice zei: 'Hij komt uit Hulst in Zeeland, maar daar kan hij ook niets aan doen.' Na af- inférence i Ruiter, Noël Wessels en Stone behaalden hun |17-jarige Jan de Ridder uit (1st werd met zijn cabaret-op- ien de onbetwiste Zeeuwse (per tijdens de landelijke ïstbende-finale in Utrecht. Onder leiding van Jaap Koops gaven acht korpsen zaterdagmiddag ter afsluiting van de Walcherse Fanfaredag in Miniatuur Walcheren een gezamenlijk slotconcert. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het veertig jarig bestaan van Miniatuur Walcheren in Middelburg is zaterdag gevierd met veel fanfaremuziek. Maar liefst acht Walcherse korpsen ga ven acte de presence: Vlijt en Volharding en jeugdorkest Vlijt en Volharding uit Oost- Souburg, Veere's Genoegen uit Veere, ONDA en Jong ON- DA uit Nieuw- en Sint Joos- land, EMM uit Serooskerke, Arne's Genoegen uit Arne- muiden en Luctor et Emergo uit Zoutelande. Als afsluiting gaven zij onder de naam Wal- chers Fanfare Orkest met on geveer 150 muzikanten ook nog een gezamenlijk concert, met Jaap Koops als dirigent. Op 25 juni 1954 opende de toenmalige koningin Juliana Miniatuur Walcheren, dat was bedoeld als tijdelijke open lucht-expositie over de weder opbouw van Walcheren na de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp. Vanwege de grote belangstelling is het park een permanente tentoon stelling geworden, die inmid dels door zo'n 6,5 miljoen men sen is bezocht. Ter gelegen heid van het jubileum was de attractie zaterdag gratis toe gankelijk, wat bijna 1.900 be langstellenden naar het Mo lenwater trok. Die konden ook kostenloos ge nieten van de acht muziek korpsen, die de tweede Wal cherse Fanfaredag vierden. De bundeling van de krachten aan het slot van de dag verliep probleemloos, ondanks dat er slechts één keer samen was ge repeteerd. Het repertoire stond vooral in het teken van de hoop, getuige de fanfarever sies van 'Song of freedom' ('Al le Menschen werden Brüder) en Michael Jacksons 'Heal the world'. Als aandenken kregen alle korpsen een fraai beel- houwwerkje, gemaakt door Frida van Overbeeke. Het mu zikale festijn werd besloten met de mars Arnhem. loop zaten ze allemaal met hun mond vol tanden. De zaal blééf maar klappen. Zo'n applaus heb ik nog nooit gehad." De stap naar het cabaret is voor Jan de Ridder eigenlijk vanzelf gegaan. „Mensen lachen altijd om mij, zelfs als ik een serieus to neelstuk doe." Al twee keer won hij een prijs bij de Zeeuwse Kunstbende-voorronde: een tweede en een derde. „Toen is mij wel verweten dat ik nog te weinig diepgang had. Daarom had ik er nu ook een serieus ge dicht in verwerkt." Geen brood Echte voorbeelden op cabaret- gebied heeft het talent uit Hulst niet. „Ik ga wel vaak naar het Zuidlandtheater en lees die boekjes van Youp van 't Hek en Freek de Jonge, maar dat is meer om te kijken hóe ze een grap plaatsen. Verder probeer ik gewoon mezelf te zijn op het to neel." De jonge cabaretier ziet echter geen brood in het vak. „Ik ben wel zo realistisch om in te zien dat het moeilijk is om je be roep ervan te maken. Ik wil daar om ook niet naar de kleinkunst academie of de toneelschool, maar gewoon optreden waar het kan. Eerst Zeeland veroveren, aan festivals meedoen en dan misschien door Nederland trek ken." Man (24) in centrum Goes mishandeld GOES - Een 24-jarige inwoner van Wemeldinge is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Goes in elkaar geslagen door twee on bekende mannen. Het slachtof fer had een gebroken neus, di verse kneuzingen en een be schadigd ooglid. De man liep rond kwart over vier in de Zusterstraat met een vriend en twee vriendinnen. Vier mannen die hen achterop kwa men vielen de meisjes lastig en dat zinde het slachtoffer niet. De inwoner van Wemeldinge maak te daarover een opmerking en werd vervolgens door twee van de vier onbekenden bont en blauw geslagen. De politie stelt een nader onderzoek in. SSINGEN - In het kader van de zeilmanifestatie Sail '94 houdt eehst Watersportvereniging zondag 3 juli een roeiwedstrijd met hentieke sloepen. [vertrek is om 13.00 uur in de Vlissingse Buitenhaven, waarna de Inemers langs de boulevard richting Badstrand roeien. Nadat op strand een aantal opdrachten is uitgevoerd, keren de sloepen ïg naar de Buitenhaven. De totale afstand bedraagt ongeveer i kilometer. Er doen achttien ploegen mee, waaronder acht uit iland. van onze verslaggever TERNEUZEN - De regen bleek spelbreker. De leden van het comité Scholen zon der Racisme begrepen za terdag al heel snel dat de Picknick tegen Racisme op de Scheldedijk zou verwate ren. Het onverwacht slechte weer zorgde voor een kater. In plaats van honderden picknickers meldden zich bij het kraampje van de organi satie op de dijk slechts en kele tientallen gemotiveerde hongerigen. Ze namen plaats op de inderhaast neergelegde plastic zeilen om er een broodje, een glaas je melk en een stukje fruit te verorberen. Later die middag, toen het weer wat opklaarde, groeide het aantal deelnemers toch nog wat. De picknick werd gehouden om nogeens te on derstrepen dat de bevolking van Terneuzen de racisti sche acties van de afgelopen weken afwijst. Tijdens de Havenfeesten verzamelde ook het Anti-racismecomité nogeens honderden handte keningen in het kader van de actie 'Terneuzenaar Tegen Terreur'. Er zijn inmiddels ruim 3000 ingevulde formu lieren ingeleverd. De Haflingers op het onderdeel quadrillespringen tijdens de vijfentwintigste Zeeuwse Dag van het Paard. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VROUWENPOLDER - „Deze dag is gewoon onmisbaar", zei een stralende Andrie de Buck zaterdag aan het slot van de vijfentwintigste Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpolder. De secretaris van de organiserende stich ting kon dan ook terugkijken op een vlekkeloos verlopen dag, met 's ochtends de keu ringen van zo'n zeshonderd paarden en pony's uit negen stamboeken en 's middags een ononderbroken showpro gramma. Alleen het aantal be zoekers, volgens De Buck 'een kleine 7.000', bleef wat achter bij de verwachtingen. De fokkers waren al vroeg op het terrein van manege De Eendracht aanwezig om hun hengsten, merries en veulens in optimale staat aan de jury leden te kunnen tonen. Shet landers, Welsh pony's, Haflin gers, Groningers. New Forest pony's, trekpaarden, Friese paarden en Fjordenpaarden - getooid met welluidende na men als Mariet van de Karne- melksepot, Rietheim's Rio en Home 'T' Ranch Honey Bee - verschenen in hun mooiste 'coiffure' in de ring. Met de kleur van de rozet ga ven de deskundigen aan in welke mate het paard of de po ny volgens hen afweek van het ideale beeld. Organisator De Buck had de indruk dat de ju ryleden over het algemeen zeer positief waren. „Wat ik ge hoord heb gaat de kwaliteit van de fokkerij steeds verder vooruit." De hoogstgewaar- deerde viervoeters en hun trotse begeleiders mochten 's middags voor het publiek de fileren tijdens het showpro gramma. De défilés vormden slechts een klein onderdeel van het programma, dat ter gelegen heid van het jubileum extra uitgebreid was. De jongste, vaak prachtig uitgedoste hip pische fanaten toonden hun kunsten op de lage Shetlands, de elegante Haflingers gaven bij het quadrillespringen een fraai staaltje synchroon rijden weg en toen de schonkige trek paarden tijdens het concours dubbelspan met de boerenwa gen in draf over het terrein gin gen donderde het als bij zwaar onweer. Huzarenstukje Onbetwist hoogtepunt van de middag was het huzarenstuk je dat Lei Geelen uit Montfort opvoerde met zijn zesspan Haflingers. Na eerst de uiterst kleine draaicirkel van zijn span te hebben gedemon streerd, stapte hij van zijn ma rathonwagen en dirigeerde het zestal uitsluitend op stern- commando ogenschijnlijk moeiteloos door de ring. Aan het slot van de middag voer den vierspannen Welsh en Shetland pony's nog een spec taculaire 'overvalshow' op. De organisatie van de Zeeuw se Dag van het Paard gaat na dit succesvolle jubileum alles behalve op haar lauweren rus ten. Er wordt nu al weer hard gewerkt aan de zesentwintig ste editie, want 24 juni 1995 is het opnieuw rendez-vous voor de Zeeuwse paardenliefheb bers. zie ook sport, pagina 14 Met plastic zeilen probeerden deelnemers aan de Picknick tegen Racisme het nog een beetje droog te blijven. foto Charles Strijd van onze verslaggever AARDENBURG - B en w van Aardenburg willen het verzorgingshuis Coensdike alle planologische medewerking verlenen om het nieuwe zorgcomplex aan de Herendreef /Bewester Eedeweg te bouwen. Het college vraagt de gemeenteraad daarom akkoord te gaan met het voteren van een krediet van ruim 23 mille voor de te volgen bestem mingsplanprocedures. Coensdike moet een beetje haast maken met de plannen en daarom staat de krediet verstrekking nu al, voordat er in het consul tatief overleg over is gesproken, op de raads- agenda. Als de raad nu geen beslissing neemt, lopen de voorbereidingen voor het nieuwe zorgcomplex twee maanden vertra ging op, omdat de gemeenteraad in juli niet bijeeen komt. Om camping De Biezenkreek van een deug- De knokploeg in West Zeeuwsch-Vlaanderen komt op 27 juni 1944 andermaal in actie als bekend wordt dat een belastend proces-verbaal over de kas sier van de distributiedienst in Oostburg naar de S.D. in Terneuzen is gestuurd. Omdat in het proces-ver baal mogelijk ook namen van K.P.-ers zouden kunnen voorkomen, wordt besloten de postzending te onder scheppen. Daartoe verschansen enkele leden van de knokploeg zich in de struiken langs de route die de besteller iedere morgen om zeven uur volgt wanneer hij de post vanuit Ijzendijke via de rijksverkeersweg naar de tram in Py- ramide brengt. Als de nietsvermoedende PTT-er, lus tig peddelend met de postzak achteloos over het stuur van zijn fiets hangend, de plaats passeert waar de man nen zich in de bosjes verscholen hebben, slaan ze toe. Daags daarna maakt de krant er melding van, dat de postbode ter hoogte van de brug bij 't Verlaat door drie gemaskerde mannen is overvallen. Postbode L. kreeg, aldus de krant, een gevoelige klap in de hals en werd aan handen en voeten gebonden aan de kant van de weg in de bosjes gelegd. Daarna werd hem een doek met chloroform onder de neus geduwd, waardoor hij voor een ogenblik zijn bewustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam ontdekte de besteller dat zijn postzak was verdwenen. Nadat de man zich met de tanden zijn handen en voeten had vrijgemaakt, reed hij naar het station. "Een moeizame tocht', aldus de krant, 'want de overvallers hadden ook nog de banden van zijn fiets laten leeglopen'. De rovers spraken volgens het bericht zuiver Neder lands. Men vond het maar vreemd dat de overvallers zoveel interesse hadden in de postzak. 'De buit moet niet groter zijn dan een paar honderd gulden...' samenstelling: Jacques Cats De honderdjarige mevrouw A. E. Buijze-Dieleman. foto Peter Nicolai van onze verslaggever OOSTBURG - Tot aan het eind van de jaren tachtig kleedde ze zich nog precies volgens de re gels van de Axelse kleder dracht. De laatste jaren werd dat een beetje te ingewikkeld voor mevrouw A. E. Buijze-Die leman, die zondag haar hon derdste verjaardag vierde. De verzorgsters van De Burght hebben ook geen verstand van de klederdracht en hebben daarnaast niet de tijd om haar met het tijdrovende ceremo nieel te helpen. „Daarom draagt moeder tegenwoordig alleen nog het onderstel", legt jongste zoon Bram uit. Mevrouw Buijze werd een eeuw geleden in Axel geboren en ook toen ze haar man leerde kennen en naar de boerderij in Cadzand verhuisde, bleef ze de Axelse dracht trouw. Tot het eind van de jaren zestig woonde het echt paar Buijze in het boerderijtje in Cadzand. Toen betrokken ze een bejaardenwoninkje in Oostburg en bijna zeventien jaar geleden verhuisde mevrouw Buijze naar verzorgingstehuis De Burght. Zes van de zeven kinderen die het echtpaar Buijze kreeg, zijn nog in leven. De helft van hen emigreerde in de jaren vijftig naar Canada, Maar ook de 'Canadese' kinde ren waren present op het eeuw feest. Van de veertien kleinkin deren en de zeventien ach terkleinkinderen gaven alleen degenen die in Nederland wonen acte de presence. Bij elkaar zorgden ze nog voor een volle 'feestdiner-tafel' in De Burght. delijke riolering te voorzien, is het noodza kelijk om een gebiedje tussen Aardenburg en Sint Kruis met voorrang aan te sluiten op de riolering. Het college is met de camping exploitant een bijdrage van bijna 180.000 gulden overeengekomen en vraagt de raad akkoord te gaan met het rioleringsplan netje. De gemeenteraad vergadert donder dag 30 juni vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. zeeuwse almanak i i i i ii i i i r i i i i ii i i Die Belg is een 'getapte gast' op de campvig in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. En hij wordt regelmatig ge bruikt als doelivit van al wat Holland heet. Ze hebben het nog nèt niet over 'die stom me Belg', maar veel scheelt het niet. Vorige iveek speurde hij de camping af, minutieus. En kwam al heel snel tot de con clusie dat de Belgische driekleur, 'de tricolore', ont brak. Hij sprak er schande van en voorspelde zijn Ne derlandse buurman dat die nog 'een grote poep' zou rui ken. Hij zou, vlak voor Ne- derland-België, met twee vlaggen de camping opstor men. Okee, zei z'n Hollandse buurman, en als je dat doet, zing ik je volkslied. Hij kocht ze, twee vlaggen. Zwart-geel-rood. Prachtig. Hij kreeg er warempel bijna tranen van in de ogen. Een maal op de camping sloeg hij z'n slag. Hij spande ee?i touwtje van de ene berk naar de andere populier en hing ze op. Z'n buurman keek om een hoekje mee en hief inder daad, zoals beloofd, het. volkslied aan. Maar... klonk daar niet de Duitse hymne Jawel! De Belg fronste de bramven. Hoe zulks!? „M'n beste jongen', klonk het uit de belendende voor tent, .je hebt twee Duitse vlaggen gekocht." De Belg zeeg ineen. .Maar...", stotterde hij, „het zijn toch schone kleuren hè..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5