Mild rapport bloedbad Hebron Hata's minderheidsregering in Japan is al weer verleden tijd II PZC Justitie weigert informant asiel Twee doden bij treinongeluk Aden bedreigd door noordelijk offensief binnen- en buitenland BEI -PHONE Israëlische onderzoekscommissie: massamoord was niet te voorzien MAANDAG 27 JUNI 1994 4 Vandaag Een hogedrukgebied trekt van daag van zuid naar noord over de regio en ligt vanavond met het centrum boven Groningen. Dit hogedrukgebied beïnvloedt ons weer gunstig. De stroming draait geleidelijk van zuidwest naar zuidoost en warme droge lucht komt naar Zeeland ge stroomd. Het is zonnig vandaag met alleen wat sluierbewolking afkomstig van een warmtefront dat ons westelijk voorbij gaat. De temperatuur loopt op naar zo'n 25 graden, in de middag als er een zeewind opsteekt enkele graden lager. Vannacht daalt het kwik naar omstreeks 16 gra den. De zuid- tot zuidwestelijke wind is zwak tot matig 2-3 Beau fort, bij zeewind tijdelijk 4 Beau fort. Vannacht draait de wind naar zuidoost en is zivak 1-2 Beaufort. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest 2-4 Beaufort; zicht: goed, in de nacht matig; temperatuur kust water: 17 graden; afwijking wa terstanden: geringe verlagin gen; max. golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 28 juni Zon op 05.20 onder 22.02 Maan op onder 11.28 bui. De wind draait naar oost et noordoost en is overwegent zwak tot matig 2-3 Beaufort. Hoog water uur cm uur cm Maandag 27 juni Vlissingen 05.22 246 17 47 22£ Terneuzen 05.40 271 1803 254 Bath 06.46 323 19.06 305 Roompot-buiten 05 15 185 17.40 164 Zierikzee 07.15 175 19.30 15( Yerseke 07.30 185 1940 16E Philipsdam-West 07.40 192 20.00 171 Dinsdag 27 juni Vlissingen 06.08 234 18 31 21( Terneuzen 06.27 260 1848 245 Bath 07.30 312 19.49 291 Roompot-buiten 06 10 176 18.30 15E Zierikzee 08 00 169 20.05 155 Yerseke 08 10 178 20.20 160 Philipsdam-West 08.20 183 20.30 165 I Laag water uur cm uur cm Maandag 27 juni Vlissingen 11.38 181 Terneuzen 00 00 242 12.07 195 Bath 01 07 268 13.12 '21E Roompot-buiten 11.30 121 Zierikzee 01.05 168 13.15 121 Yerseke 01 00 171 13.10 12E Philipsdam-West 00.55 173 13.05 12f Dinsdag 28 juni Vlissingen 00.16 224 12.19 175 Terneuzen 00.45 236 12.48 185 Bath 01 47 262 13.52 205 Roompot-buiten 00.00 166 12.20 UI Zierikzee 01.45 169 13.55 11S Yerseke 01.50 172 13.55 124 Philipsdam-West 01.40 174 13.45 121 Verwachting vanmiddag Vooruitzichten Voor morgen (dinsdag): Een ho gedrukgebied komt met het cen trum boven Polen te liggen. De aangevoerde lucht boven Zee land is warm en droog. De maxi mum temperatuur kan in Oost- Zeeland tropische waarden be reiken, omstreeks 30 graden, aan zee blijft het kwik bij 27 gra den steken. De zuidoostelijke wind is zwak en neemt 's nachts iets toe bij de passage van een zwak warmte front, dal voor wat wolkenvelden zorgt. Voor woensdag tot en met vrij dag: Aanhoudend 's zomers met temperaturen tussen 20 en 25 graden. Veel zon met enkele wol kenvelden en donderdag karis op een lokale regen- of onweers VERWACHTING VOOR MORGEN en in europa Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat wolkenvel den, in het oosten ook geregeld zon. In Ierland, Schotland en la ter ook in Wales en het westen van Engeland van tijd tot tijd re gen. Temperatuur van 16 tot 20 graden. België en Luxemburg: Overwe gend zonnig en droog. In de Ar dennen eerst nog kans op een lo kale onweersbui. Middagtempe- ratuur van 22 tot 30 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke helft flink wat zon en droog. In het oosten eerst nog wolkenvelden en kans op een lo kale regen- of onweersbui. Ma xima van 22 tot 28 graden. Dins dag nog iets warmer. Portugal: Overwegend zonnig. Dinsdag in het noordwesten af koeling en wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Tempera tuur tussen 25 en 30 graden. Spanje: Droog en vrij zonnig. Dinsdag in het noordwesten wolkenvelden en fris. Tempera tuur aan de Costa's tussen 25 en 30 graden, in het binnenland plaatselijk 40 graden. Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig, aan de noordkant van de eilanden van tijd tot tijd veel wolken. Temperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig, aan het strand in de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Tunesië: Vrij zonnig, in het noor den ook wolkensluiers en kans op een onweersbui. Middagtem peratuur vlak aan zee ongeveer 29 graden, landinwaarts plaatse lijk 40 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In het oosten maandag, en mogelijk eerst ook nog op dinsdag, een enkele re gen- of onweersbui. Warmer, iets boven de 30 graden. Aan zee koe ler. Mallorca en Ibiza: Droog er meest zonnig. Tem'peratuui rond 30 graden. Italië: Veranderlijke bewolking en grote kans op een regen- o: onweersbui. In het zuiden eersl nog zonnig. Dinsdag in het noor den weer afnemende buienkans Temperatuur tussen 25 en 3( graden. Griekenland en Kreta: Zonnig Op de Egeïsche Zee waait eer harde meest noordelijke wind Maxima oplopend naar 32 gra den. Turkije" en Cyprus: Veel zon Langs de Turkse westkust eer stevige noordelijke wind. Mid dagtemperaturen van 29 tot bo ven de 30 graden, dinsdag iet warmer. Weerrapporten 26 juni 20 uur: Amsterdam half bew. 15 Aberdeen half bew. lf Athene onbewolkt 2( Barcelona half bew. 21 Berlijn onbewolkt 2! Boedapest onbewolkt 31 Bordeaux licht bew. 2( Brussel half bew 24 Cyprus onbewolkt 2' Dublin zwaar bew. IE Frankfurt licht bew. 3( Genève half bew 21 Helsinki regen 15 Innsbruck half bew. 2! Istanbul licht bew. 24 Klagenfurt onbewolkt 2! Kopenhagen half bew. 21 Las Palmas licht bew. 25 Lissabon onbewolkt 2f Londen half bew. 1! Luxemburg licht bew. 2< Madrid licht bew. 25 Malaga onbewolkt 24 Mallorca licht bew 2E Malta onbewolkt 2: Moskou zwaar bew. IE Munchen licht bew 3( Nice licht bew 25 Oslo zwaar bew. I Parijs half bew. IS Praag onbewolkt 25 Rome licht bew 25 Split onbewolkt 31 Stockholm zwaar bew. IS Warschau onbewolkt 25 Wenen half bew. 25 Zürich half bew. 24 Bangkok half bew. 25 Tunis licht bew. 25 Dat is het oordeel van de FSV-le- den over een belangrijk onder deel van het akkoord tussen vakbondsbestuurders en NS, dat bijna twee weken geleden een einde maakte aan de twee daagse treinstaking. FSV-voorzitter G. Hardeveld verwacht niet dat het mogelijk is het aantal overcompleten nog veel verder terug te dringen. Wel denkt hij dat de NS-directie de mogelijkheid heeft de verdeling over de diverse regio's aan te passen. Hij sluit een nieuwe sta king niet uit. De leden van de veel kleinere Vervoersbond CNV steunen het akkoord. De FNV-achterban moet nog beslissen. (Advertentie) TtftctmrnaticaCii Als u een auto/zaktelefoon zoekt, denkt u dan eens verder dan de PTT! ATF-3 abonn. v.a. 33,-/mnd. BELL-PHONE: kwaliteit voor een zeer scherpe prijs! Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 Dodelijk ongeval bij feest na afloop TT Assen ASSEN (ANP) - Een 27-jarige vrouw uit Duitsland is zater dagavond om het leven geko men door een motorongeluk bij festiviteiten na afloop van de TT-races. Het ongeluk gebeurde tijdens het traditionele „bierdopen" in het gehucht Witten, vlak bij de TT-camping. Ongeveer hon derdvijftig mensen stonden daar op de weg om motoren en'berij ders met bier te bespuiten nadat ze stunts hadden uitgevoerd. Een Britse motorrijder schrok zo van de menigte dat hij in de berm terechtkwam. De man en zijn passagier vielen van de mo tor, die daarna een vrouw raak te. Zij was op slag dood. De Nacht van Assen en de dag van de races verliepen volgens de politie rustig. Vijf mensen werden aangehouden. In totaal werden 33 motoren van de weg gehaald die niet voldeden aan de voorschriften. Verder werden drie losse motorblokken in be slag genomen, die 'ter verhoging van de sfeer' op de campings stonden te loeien. van onze correspondente TOKYO Zaterdag heeft de Ja panse premier Tsutomu Hata het aftreden van zijn kabinet aangekondigd, dertig minuten voordat een motie van wan trouwen tegen zijn kabinet in stemming zou gaan. Het was de minderheidsregering van Hata niet gelukt de Socialistische Partij aan haar zijde te krijgen. De motie maakte daardoor een grote kans aangenomen te wor den. Hata was 59 dagen rege ringsleider. Het is gegaan zoals alle politieke analisten twee maanden gele den hadden voorspeld: Hata mag de begroting van 1994 door het parlement jagen en dan krijgt hij een motie van wantrou wen voorgeschoteld door de Li beraal Democratische Partij, de partij die vorige zomer door Ha ta's toedoen na 38 jaar monopo lie in de oppositiebanken werd gestuurd. En inderdaad, donderdag wertl de begroting aangenomen, waarop de LDP terstond de mo tie indiende. „Hata's minder heidsregering berust niet op de wil van het volk", zo luidde de re den voor de motie. De LDP hoopte via de motie de regering ten val te brengen en nieuwe ver kiezingen uit te lokken. Door zijn aftreden heeft Hata echter vervroegde verkiezingen verme den. „De huidige situatie laat geen politieke leegte toe. Er moet een stabiele regering ko men". aldus de demissionaire premier. Alle politieke partijen schreeu wen dat binnen een week een nieuwe premier moet worden ge kozen, want Japan heeft een vol le nationale en internationale agenda. De binnenlandse econo mie vertoont tekenen van her stel. De zakenwereld vreest ech ter dat politieke chaos alleen maar negatieve invloed kan heb ben, omdat voorgenomen dere guleringsplannen en belasting hervormingen op de lange baan zullen worden geschoven. Verder staat het topoverleg van de zeven rijkste landen, de G-7, voor de deur. Japan zou een heel slecht figuur slaan wanneer het weer een niet volwaardige pre mier aan de tafel had zitten. Vo rig jaar vertegenwoordigde de demissionaire premier Miya- zawa zijn land. Ook de Noordko- reaanse kwestie laat geen poli tiek vacuum toe. Kissebissen Het is echter de vraag of de poli tieke partijen binnen een week tot overeenstemming kunnen komen. Zodra Hata zijn onslag bekend had gemaakt, begonnen alle partijen over en weer met el kaar te praten. De LDP probeert kost wat kost weer terug aan de macht te komen. Er schijnen al vergaande overeenkomsten te zijn met de SDP, iets wat nog geen jaar geleden volledig on voorstelbaar was. Maar de SDP is intussen ook in gesprek met de zogenaamde niet-LDP-coali- tie van Hata.. Achter de deuren vinden echter nog meer diepgrijpende pogin gen plaats. Hata's partij, Shin- seito, probeert een wig te slaan in zowel de LDP en SDP, de twee grootste partijen. De partij wil goedgezinde leden uit de LDP en de SDP naar zich toe trekken en samen met wat splinterpartijen een meerderheid vormen. Mocht deze laatste formule slagen, dan betekent dat zo goed als zeker dat Japans twee grootste partij en uit elkaar vallen. Het Japanse volk kijkt intussen gelaten toe. Een jaar geleden, was men nog enigszins enthou siast over een mogelijke omme keer in de Japanse politiek, van corrupte en achterbakse grijze mannen naar open en eerlijke jonge politici. Maar het politieke kissebissen dat momenteel plaatsvindt, komt de Japanners heel bekend voor: politieke be slissingen vinden achter geslo ten deuren plaats, waarbij poli tiek beleid geen rol speelt, maar persoonlijke voor- en afkeur des te meer. GREENOCK - In Schotland zijn zaterdag avond bij een treinongeluk twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij Greenock, drie kilo meter ten westen van Glasgow. De eerste van de drie wagons van een passagierstrein, die Glasgow als bestemming had, ontspoorde en ramde daarbij de zijkant van een brug. Vier mensen raakten gewond, maar konden na be handeling het ziekenhuis verlaten. De doden zijn de bestuurder van de trein en een 21-jarige student. De politie onderzoekt of de ontspo ring is veroorzaakt door op de rails gelegde voorwerpen. fotolan Waldie/RTR ADEN (AFP/RTR/UPI) - Noord- jemenitische strijdkrachten hebben in het weekeinde een aanval uitgevoerd op strategi sche doelen in en bij de belang rijkste Zuidjemenitische stad Aden. De verbindingsweg tus sen Aden en de olieraffinaderij en elektriciteitscentrale is in handen van de noordelijke troe pen geweest, maar een zuidelij ke functionaris zei zondag dat de weg is heroverd. Zaterdagnacht verstomden de gevechten gedurende zes uren, nadat Noord-Jemen een staakt- het-vuren had afgekondigd. Sa naa beschuldigde evenwel later de zuidelijken ervan het bestand FSV-leden tegen akkoord met NS UTRECHT (ANP) - De leden van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) vinden dat het aantal van 126 zogehe ten overcomplete conducteurs en machinisten bij NS verder moet worden teruggedrongen. De onderhandelaars van de bond zullen over deze kwestie opnieuw met de directie van NS moeten onderhandelen. geschonden te hebben en zon dag verhevigde de strijd om Aden. Raketaanvallen op onder meer de haven troffen woonwij ken en maakten ten minste zes tien burgerslachtoffers, onder wie vier kinderen. Zuid-Jemen stelde dat het noorden zich al leen hergroepeerde voor een nieuwe aanval en dat Sanaa geen moment een bestand heeft gewenst. De Zuidjemenitische leider Ali Salem al-Beidh heeft zondag te lefonisch met Arabische leiders gesproken. Hij verwijt Sanaa er van een bestand te weigeren, on danks een VN-resolutie. De Vei ligheidsraad zal de kwestie Je men deze week opnieuw bespre ken. Al-Beidh sprak de Saudische ko ning Fahd, het staatshoofd van de Verenigde Arabische Emira ten sheikh Zayed Ben Sultan al- Nahyane en de Syrische presi dent Hafez al-Assad. De landen van het Arabisch schiereiland staan over het algemeen niet on sympathiek tegenover Zuid-Je men, dat op 21 mei een vier jaar oude unie met het noorden op zegde. Geen enkel land heeft evenwel de Democratische Re publiek (Zuid-)Jemen erkend. Gemeenteraad Jeruzalem start actie tegen bezoek Arafat van onze correspondent TEL AVIV - In Jeruzalem is gis teren een gemeentelijke com missie opgericht die ervoor moet zorgen dat PLO-voorzitter Jasser Arafat buiten de stad blijft. In een speciale zitting van het gemeentebestuur zei burgemeester Ehud Olmert dat de campagne zal worden gefi nancierd uit vrijwillige bijdra gen, voornamelijk van joodse organisaties in het buitenland. Directe aanleiding tot de oprich ting van de commissie is de re cente uitspraak van premier Jit- schak Rabin dat Arafat 'net als andere moslims' mag komen bidden in de heilige plaatsen in Jeruzalem. Volgens Rabin heeft Israël de wereld de garantie ge geven dat onder Israëlisch be stuur aanhangers van alle gods diensten vrij toegang hebben tot de stad. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken meent ove rigens dat er voorlopig weinig kans is dat Arafat naar Jeruza lem zal komen. Men gaat er daar van uit dat de PLO-leider geen bezoek aan de stad zal brengen zonder een officiële uitnodiging van Israël. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische rege ring en generale stal' hebben zondag meteen hun instemming betuigd met de conclusies van de commissie-Shamgar. die een onderzoek heeft ingesteld naar de massamoord op 29 biddende Palestijnen in Hebron. In het gisteren gepubliceerde onder zoeksrapport komen alle be trokkenen er genadig van af. De joodse kolonist Baruch Gold stein, die het bloedbad aan richtte, opereerde volgens de commissie met voorbedachten rade, maar zonder hulp van an deren. Goldstein werd na zijn daad door Palestijnse overle venden doodgeslagen. De commissie doet een groot aantal aanbevelingen. Maar on der de bestuurders in Jeruzalem zullen geen koppen rollen en zelfs het bewakingspersoneel dat het in de vroege ochtend van de 25e februari liet afweten hoeft niet bang te zijn voor ontslag of degradatie. De reden voor die lankmoedig heid is dat niemand het drama volgens de commissieleden zou hebben kunnen voorzien. „De veiligheidsdienst heeft niet ge waarschuwd voor een aanval door een jood op moslim-gelovi gen, wel voor aanvallen door de (islamitische verzetsbeweging) Harnas. Daarom was er bezorgd heid over een aanval door Ara bieren tegen joden". Dat wil niet zeggen dat de com missieleden geen kritiek hebben op het functioneren van de een heden van het leger en de grens politie die belast waren met de bewaking van de Grot van de Aartsvaders, de plaats van het misdrijf. In het rapport stellen ze vast dat een aantal soldaten en politiemensen niet op hun post was toen Goldstein, gewapend met een Galil-geweer met ver korte loop, naar binnen ging. Ze noemen dat 'een ongelukkige sa menloop van omstandigheden'. DEN HAAG (ANP) - Justitie weigert een vroegere lijfwacht van de Surinaamse luitenant kolonel E. Boerenveen politiek asiel te verlenen. De al zeven jaar op een verblijfsvergunning wachtende H. Aboikonie heeft echter recent de inlichtingen diensten informatie verschaft over de handel en wandel van voormalig legerleider Bouterse en diens toenmalige rechter hand Boerenveen. Dat materiaal is Justitie van pas gekomen bij de voorbereiding van het gerechtelijk vooronder zoek dat zij heeft ingesteld tegen de twee Surinamers. Zij worden verdacht van grootschalige co caïnehandel. Boerenveen heeft al eens in Florida vastgezeten voor drugshandel. De overste bekleedt nu weer een hoge func tie op het ministerie van defen sie in. Paramaribo. Bouterse leidt een politieke partij. Het ministerie van justitie wil- Aboikonie geen asiel verlenen omdat hij veroordeeld is in een narcoticazaak. Zijn vrouw en kinderen hebben inmiddels al wel de Nederlandse nationali teit. GroenLinks is voor de man op gekomen en heeft minister Kos- to gevraagd de Surinamer als nog de verblijfsstatus te geven. Gedwongen terugkeer naar Pa ramaribo zou verkeerd voor hem kunnen aflopen, zeker nu Aboi konie heeft meegewerkt aan het rechercheonderzoek, vindt de partij. De Nederlandse ambassade in Suriname heeft nu de mening gevraagd van het mensenrech- tenbureau Moiwana in Parama ribo. Dat heeft eerder al gesteld dat Den Haag gevluchte Suri naamse militairen die in de jaren tachtig van Bouterse overgelo pen zijn naar het Junglecom mando van Brunswijk, niet moet uitwijzen. Aboikonie heeft in '86 ook voor de zijde van laatstgenoemde gekozen. Vol gens Moiwana lopen Bouterse- deserteurs nog steeds gevaar in Suriname. Aboikonie is twee maanden ge leden ondergedoken. Justitie had hem voor 1 mei op het vlieg tuig naar Zanderij willen zetten. Was de hele bewakingsploeg aanwezig geweest, dan had het bloedbad misschien kunnen worden voorkomen. De commis sie noemt de discipline en de coördinatie van leger en politie 'volstrekt onbevredigend, zowel in het algemeen als in dit bijzon dere geval'. Aanbevelingen Het belangrijkste onderdeel van het 338 pagina's tellende boek werk is de serie aanbevelingen. De belangrijkste: - Als de Grot van de Aartsvaders wordt heropend dient er een vol ledige scheiding te worden door gevoerd tussen de joden en de is lamieten die er komen bidden. - Niemand mag meer wapens mee naar binnen nemen. Tot voor kort mochten Israëlische kolonisten dat wel. De bewaking moet worden verbeterd. - De schietinstructies voor leger en politie moeten opnieuw, en duidelijker, worden geformu leerd. In de loop van het onder zoek bleek dat soldaten en poli tiemensen ten onrechte de in structie hadden ontvangen on der geen enkele omstandigheid op kolonisten te schieten. - De Israëlische politie moet ac tiever worden bij het handhaven van de wet onder kolonisten in de bezette gebieden. Israëls stafchef, generaal-ma- joor Ehud Barak, heeft laten we ten dat alle aanbevelingen van de commissie zullen worden uit gevoerd. Ontevreden De Palestijnse leiders toonden zich ontevreden over de conclu sies in het rapport. Zo zei de nieuwe burgemeester van He- bron, Mustafa Natshe, dat de commissie zich niet uitlaat over een aantal zaken die hij van vi taal belang acht. „De aanwezig heid van Israëlische kolonisten in onze stad heeft de sfeer ge schapen waarin Goldstein zijn misdaad kon begaan." De Palestijnse onderhandelaar Nabil Sha'at gaf als zijn persoon lijke mening dat de massamoord niet het werk was van één per soon. Hij stelde 'de Israëlische regering en haar nederzettingen politiek' verantwoordelijk. Joodse kolonisten reageerden verbitterd omdat volgens hen Palestijnen vanuit de moskee aanslagen beraamden op joodse nederzettingen en burgers. „De regering wilde alleen maai' de. Palestijnen behagen. Baruch Goldstein is een heilige. Hij ver richtte een goede daad", aldus een reactie van een joodse kolo nist. Gisteren stond nog een gewapende joodse kolonist bij de Grot van de Aartsvaders in Hebron te bidden. De commissie die het bloedbad in de Grot van begin dit jaar onderzocht, wil het dragen van wapens verbieden. foto David Silverman/RTR G—regen f/V hagel sneeuw onweer opklaringen i warmtefront windrichting T- koufront lagedruk pj hogedruk -1000- hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4