Tijd en bier helen alle wonden %v, Hollanders zijn allemaal chauvinisten Meeste supporters blijven in Orlando Pers VS lovend ovei Nederland-België sport 20 Oranje-fans laten door nederlaag vakantie niet verpesten VOETBAL KOORTS Italiaanse taferelen in België na winst Naar Dallas, Chicago, Boston of Amsterdam MAANDAG 27 JUNI 1994 van onze correspondent Hans de Bruijn ORLANDO - „Gefeliciteerd hè! En we zien elkaar in de finale", riep een lange, geheel in het oranje geklede Hollander. Hij slaat zijn armen om een met de Belgische vlag gedrapeerde zuiderbuur, zoent hem op beide wangen, en gaat op zoek naar zijn volgende slachtoffer. „Zo mag ik het horen", oordeelt de glunderende Belg. „Deze Hol landers zijn goeie verliezers." Wie zaterdagmiddag door Church Street in de binnenstad van Orlando wandelde en niet wist hoe België-Nederland was afgelopen, zou verrast zijn ge weest bij het horen van de werkelijke uitslag. Want een enorme Oranje-massa viert feest alsof Nederland zojuist België heeft verslagen en niet anders om. De Oranje voetballers mo gen dan hebben verloren, in het duel tussen de supportergroe- pen zijn de Nederlanders zonder twijfel de sterksten. De schaarse Amerikanen die zich in Church Street, het uit- Ieren tappen zelf pilsje ORLANDO (ANP) - Ierse sup porters hebben dit weekeinde twee cafés in het centrum van Orlando „geannexeerd". Toen de eigenaren van de kroegen te gen sluitingstijd, 's nachts om twee uur, weigerden nog langer bier te tappen, werden zij en het bedienend personeel door de Ie ren gewoon buiten de deur ge zet. Ierse supporters namen plaats achter de tap, waarna het bier gewoon gratis rond ging. Pas na tussenkomst van de politie kon den de rechtmatige eigenaren na ruim een half uur hun etablis sement weer overnemen. De po litie kon de grap overigens wel waarderen. Slechts één Ier maakte het te bont en werd gear resteerd. gaanskwartier van de stad, wa gen slaan het verbaasd gade. „Waar anders zie je dat het ver liezende team feestviert. Dat kan alleen maar bij voetbal", zegt Grant Boxill uit Texas, een voetbalfan die speciaal voor Ne- derland-België naar Orlando is gekomen. „Het kan de mensen niets schelen of zij winnen of ver liezen." Tijd en bier, vooral veel bier, he len alle wonden. „Natuurlijk had ik liever gewonnen", zegt Rik van Dijk uit Amsterdam. „Maar ik laat mijn vakantie er niet door verpesten. We pakken een paar pilsjes en dan zijn we weer blij." De verliezers feesten uitbundi ger dan de winnaars. Voor de wedstrijd al, als de naar schat ting 15.000 Hollanders in hun be kende oranje carnavalskledij - bij 40 graden hitte liep er zelfs een Sinterklaas in vol ornaat rond - het straatbeeld rond de Citrus Bowl volledig beheersen. Er zijn wel grote groepen Belgen, maar die houden zich heel stil. Tijdens de wedstrijd is het al niet anders. De tribunes zijn oranje als een volle mand sinaas appelen. De Volendammer Frans van den Donk springt er uit omdat hij als visservrouwtje is verkleed. Bij het ontbreken van een nationale kleur, vallen de Belgen aanvankelijk nauwe lijks op. Het lijkt voor Oranje een thuiswedstrijd te worden, tot een Belgisch doelpunt wordt afgekeurd en de zuiderburen op de tribune tot leven komen. Dan blijkt ineens dat het er ook zeker tienduizend Belgen zijn. Naarmate de wedstrijd vordert worden de Belgen overmoedi ger. Na het doelpunt van Philip pe Albert zijn zij zowaar even in de meerderheid. „Wat zijn die kezen stil", zingen de Vlamingen uitdagend. „Waar is Ruud? Waar is Ruud? Waar is Ruud, Ruud, Ruud", zingen andere Belgen spottend. Maar het is niet duidelijk of zij het over Gul- lit of Lubbers hebben, welke laatste het bij de Belgen ook al heeft verbruid. Maar bij het gebrek aan een gro te collectie strijdliederen dan het eindeloze 'Olé, Olé, Olé, Olé', moeten zij het al gauw weer af leggen tegen de Hollanders, die zelfs een keer de al lang naar de vergetelheid verdwenen 'Zilver vloot' het stadion laten binnen varen. Voor het stadion worden aan de Oranjefans zelfs boekjes met voetbalsongs uitgedeeld. Als de wedstrijd voorbij is en de horden te voet de twee kilometer tussen het stadion en Church Street afleggen, blijkt al gauw dat het verdriet over de neder laag bij de Nederlanders niet diep zit. Zodra de bierpompen worden bereikt breekt een feest vreugde los die tot diep in de nacht zal duren. Pas laat op de avond laten de Nederlanders, die ook vrijdag avond al uitbundig bezig zijn ge weest, de straat geheel aan de Belgen over. Het 'Belgium, Bel gium' weergalmt duizendvoudig tussen de muren. In de dronken, schreeuwende meute zien we zo waar ook Eric Gerets - oud-inter national, oud-PSV'er en nu coach van Standard Luik - mee- hossen. België maakt weer een van die weinige momenten mee, waarop de binnenlandse twisten tussen Vlamingen en Walen naar de achtergrond worden ge drukt, en zich van hen zowaar een vorm van nationalisme meester maakt. Dat gebeurde ook al in 1986, toen de Rode Duivels in Mexico de halve finales van het WK haalden. Zelfs de grootste fede ralisten lopen dan met de zwart- geel-rode vlag te zwaaien. Op merkelijk is dat in Orlando zeker negen op de tien Belgische fans Vlaams lijken te zijn. Frans wordt er vrijwel niet gesproken. En als de meute massaal 'Albert, Albert' begint te roepen, dan is dat geen eerbetoon aan de Belgi sche vorst, maar aan de doel puntenmaker tegen Nederland. Er is wel die ene supporter met een t-shirt met 'Unite fait la for ce', Eendracht maakt macht, de Belgische nationale leus, die kennelijk alleen bij het voetbal nog enige betekenis heeft. De politie van Orlando heeft in tussen geen kind aan de feesten de massa. Alle vrees over orde verstoringen blijkt onnodig te zijn geweest. De massaal aanwe zige politiemacht hoeft slechts in actie te komen om mensen er op te wijzen dat zij buiten Church Street niet met alcohol op straat mogen lopen. Er wordt niemand gearresteerd, zelfs niet als Hollandse supporters enkele politiepetten proberen te stelen. „We waren gewaarschuwd voor die gewoonte. We hebben een re serve-voorraadje", zegt een agent. Hitte Ook de hitte blijkt tijdens en na de wedstrijd een veel minder ernstig probleem dan was ge vreesd. Buiten het stadion was het 35 graden, erbinnen boven de 40. Maai- een briesje en een dun wolkendek zorgden voor verlichting. De EHBO-post naast de Citrus Bowl hoefde za terdag slechts zestig mensen te behandelen voor 'hitteuitput- ting'. „Dat is minder dan we de hele week hebben gehad", zei David Freedman van de brand weer van Orlando. De meesten leden aan misselijkheid en dui zeligheid en waren er na wat af koeling en veel drinken snel weer bovenop. Op een paar mensen met lichte hartklachten na deden zich geen ernstige gevallen voor. Vorige week zondag bij België-Marok- ko konden 160 mensen de hitte niet aan en bij de wedstrijd van vrijdag tussen Ierland en Me xico moesten meer dan twee honderd mensen door de EH- BO'ers opgekalefaterd worden. „Je merkt dat de mensen goed voorgelicht zijn. Naarmate zij hier langer zijn weten ze ook hoe zij zich tegen de hitte moeten be schermen", aldus een zeer tevre den Freeman. Het legioen stond in The Citrus Bowl achter Oranje, maar bleef ook na de nederlaag tegen België uitbundig feestvieren. Onze jongens door Richard Thannhauser T} ondscoach Dick Advo- IJ caat is boos op zijn Neder landse vakbroeders omdat ze het lef hebben zich te be moeien met zijn levenswerk. Aanvoerder Ronald Koeman vindt het een schande dat het grote voetbalpubliek op badi nerende wijze spreekt over de prestaties van sommige inter nationals. Jawel, wij Neder landse polderzonen moeten begrip tonen voor de netelige situatie, waarin onze jongens als sinds de overwinning op Saudi-Arabie verkeren, 't Le ven is hard, hoor. Zelfs in La ke Nona, Oranje's pleister plaats, waar de alligators natte ogen krijgen van zoveel onrecht. Eigenlijk hebben onze jon gens groot gelijk. Het is zó goedkoop om in een donker bruin café proberen te scoren met de opmerking dat 'Koetje' de honderd meter in drie da gen loopt. Ook flauw is het te orakelen, dat Advocaat tot en met het WK in 1998 bonds coach blijft, omdat hij de ko mende vier jaar helemaal niets met voetbal te maken wil hebben- Het is laf om ten koste van Oranje's voetbaltrots de ge tapte jongen uit te hangen. We moeten niet vergeten, dat on ze jongens zich internatio naal al vele malen hebben be wezen. De hele wereld ligt aan de voetbal van kanon Koe man, turbo Rijkaard, Dennis de onnavolgbare en oeh, ah Ed de Goeij. Dankzij het voet bal heeft ons nietige landje mondiaal aanzien gekregen. Daarop moeten we toch trots zijn? Ronald Koeman, Jan Wouters en misschien ook Frank Rij kaard zijn bezig aan hun laat ste nationale opdracht. Nog één, twee en met een beetje ge luk zelfs nog drie keer doen ze er alles aan om de voetbal- honger van het thuispubliek te stillen. Toegegeven, het loopt in The States zeker niet naar wens, maar hoop doet le ven. Er is nog niets verloren! Eén puntje tegen Marokko en de achtste finale is bereikt. Landgenoten, daarom moe ten wij nu achter het Neder lands elftal gaan staanZe ker na het smadelijke verlies tegen een bescheiden buur land, waar Vlamingen en Wa len overigens hand in hand achter de Rode Duivels staan. Onze jongens smachten naar steun uit het vaderland. Daar doen ze het allemaal voor. Ze werken keihard in de bran dende zon van Orlando. Dus vanaf nu even geen kritiek meer leveren. Is dat afgespro: ken? Verbroedering Belgen en Nederlanders in café Benelux door Koen de Vries Het leek een prachtige loca tie om België-Nederland te volgen. In het met rood en oranje versierde café Benelux aan de Nieuwstraat in Moer- beke, precies op de grens van Nederland en België, zou waarschijnlijk de harde kern van de supporters uit de grens streek verschijnen voor een sfeervol avondje voetbal. Maar cafébaas Peter de Vlieger boort iedere hoop met een de grond in: „Het zal niet druk worden. De meeste men sen komen pas na de wed strijd. Ze kijken liever thuis." En van een harde kern chauvi nisten is evenmin sprake. „We hopen allemaal op een gelijk spel", zegt Fonske, een Belg die aan de hoek van de bar heeft plaatsgenomen om met een schuin oog de wedstrijd te volgen. Peter de Vlieger heeft even tijd nodig om uit te leggen dat zijn café dan wel voor de grensover gang ligt, maar toch bij België hoort. De grens loopt zo'n hon derd meter dwars door de Nieuwstraat. De fietsenwinkel aan de overkant van de rijweg is Nederlands, maar het café ligt op Belgisch grondgebied. En om het nog wat ingewikkel der te maken: Benelux ligt in de gemeente Moerbeke. Bij de grenspaal, waar de Nieuw straat over gaat in de Koe wachtstraat, begint de ge meente Stekene. Het was dus nog niet zo gek dat het niet luk te om het telefoonnummer van het café te pakken te krijgen. Temeer omdat ze bij de Neder landse PTT (06-0418, inlichtin gen telefoonnummers buiten land) denken dat Benelux in Stekene ligt. Moeder de Vlieger komt er ook even bij staan. Ze vindt het no dig om even uit te leggen hoe het staat met de voorkeuren in de familie. „Ik scoor wanneer Nederland 1-0 maakt", zegt ze, terwijl haar vinger een rondje rond de bar beschrijft. „Want ik ben Nederlandse. Maar mijn man is Belg. Onze zoon is voor Nederland, maar zijn vrouw trekt weer voor België." Voor een buitenstaander werkt deze uitleg verhelderend. In Koe wacht, Stekene, Moerbeke en omgeving spreken Belgen en Nederlanders allemaal hetzelf de onverstaanbare Vlaams. Ze ker wanneer dat tijdens een voetbalwedstrijd tussen Oran je en de Rode Duivels gebeurt. De tv wordt op de BRT gezet. Niemand die daar moeilijk over doet. „Het commentaar op De Belg is veel beter", zegt de kroegbaas. Rik de Saedeleer maakt het verschil. De bokken en de schapen scheiden zich al in de eerste mi nuut, wanneer Josip Weber met een kopbal bijna doel treft. Van de 26 bezoekers springen er zeven in extase op, negen tien blijven hoofdschuddend zitten. Aan het raam heeft een vijftal zestigers plaatsgeno- men. Eén van heeft duidelijk een andere voorkeur dan zijn metgezellen. Zijn baaltje half- zware Samson steekt schril af bij de pakjes Bastos en Belga. Het vijftal komt uit Sint Niklaas, maar verblijft in een huisje in de bossen bij Stekene. „Wij komen toch niet in de Ga zet hè", vraagt de luidruchtig ste van het stel. „Nee onze na men krijg je niet. Noem ons maar de bosvrienden." Het zijn echte voetballiefhebbers, zeg gen ze. Ze volgen iedere wed strijd op de tv. Maar wanneer in de rust een samenvatting van de eerste 45 minuten van Saudi- Arabië-Marokko wordt ge toond en de Saudi's het tweede doelpunt scoren, tonen ze aan niet tot het enorme legioen der kenners te behoren. Ze zijn het er roerend over eens dat dat toch wel één van de mooiste doelpunten van het toernooi is. Van 't plein In de rust verschijnt nog een aantal liefhebbers. „Dat zijn de echte fanatiekelingen", waar schuwt een dame aan het eind van de bar. Maar ook deze he ren, het blijken supporters van de Rode Duivels, zijn de bemin nelijkheid zelve. Er onstaat zelfs een wedstrijd tussen Bel gen en Nederlanders in het af kraken van de eigen ploeg. „Weber kan niet voetballen", zegt Patrick, een Belg. „En ze moeten Emmers en Borkel- mans ook maar wisselen." Een Nederlander: „Dat valt wel mee. Koeman, die is écht niks hè. En Overmars moet erin voor Taument, want die is hele maal waardeloos." De enige die voor wat vinnigheid zorgt is de vrouw van de bosvrienden. „Van 't plein", schreeuwt ze door het etablissement, wan neer een Nederlander een har de overtreding begaat. Hoon gelach is haar deel. Pas wanneer de Belgen op 1-0 komen scheiden de geesten zich enigszins. Verdiend of on verdiend, that's the question. „Hollanders zijn allemaal chauvinisten", brengt een Belg te berde. „Het is Nederland te gen Preud'homme", zegt Rudi. „De rest van de Belgen is waar deloos." Hij probeert wanhopig steun te krijgen bij het legertje Belgen. Maar dat lukt niet meer. „Wij zijn Belgen en jullie Hollanders", klinkt het. „In de kwartfinale tegen Brazilië? Och, daar geef ik niks om. We winnen van de Hollanders." Afgedropen Nadat het laatste fluitsignaal geklonken heeft, stroomt het café echt vol. De verbroedering is alweer in volle gang. Alleen Rudi is afgedropen. Hij heeft een briefje van vijftig over de bar gesmeten en is luid vloe kend weggegaan, uitbundig nagezwaaid door zijn Belgi sche kameraden. Verder geen taferelen zoals in 1990 in Kerk- rade toen Nederland in achtste finale van het WK van Duits land had verloren. Mart Smeets meldde daar toen dat de toestand gespannen was en 'de bom' ieder moment kon ontploffen. Dat gebeurde toen ook. In Koewacht en omgeving bleef het zaterdagavond en ook nog later heel rustig. ORLANDO (ANP) - Veruit de meeste Nederlandse suppor ters blijven in Orlando om woensdag ook de laatste groeps wedstrijd van Oranje in de Citrus Bowl tegen Marokko te zien. Een kwart van de aanhang, volgens schattingen van de Nederlandse politiedelegatie en van de KNVB tegen Belgie circa twintigduizend man, is inmiddels weer thuis. Komen de dagen worden ongeveer 1.500 „verse" supporters vanuit Nederland in Orlando verwacht. De Nederlandse politie, die de Amerikaanse autoriteiten as sisteert in Orlando ,is niet blij" met de nederlaag tegen Bel gië. Het Nederlands elftal heeft slechts theoretisch kans als groepswinnaar te eindigen, waardoor eind van de week ook de aanhang moet verkassen. Woordvoerder Eddy Lassche: „In Orlando draait alles per fect. De Nederlanders weten de weg en de politie anticipeert uitstekend op de Oranje-aanhang. Natuurlijk hebben wij er met onze contacten rekening mee gehouden dat we moeten verhuizen naar Dallas, maar het kost extra tijd om daar alles weer op de rails te krijgen. Dat wordt nog erger indien Neder land als derde in de groep eindigt en we naai- Chicago of Bos ton moeten. We hebben vooraf wel contacten opgebouwd met de politie daar, maar die zijn lang niet zo goed als met de collega's in Washington, Orlando en ook Dallas." ORLANDO (GPD) - 'Feest voor iedereen, nadat Belgen win nen', zo schrijft de Orlando Sen tinel in zijn zondageditie. De Amerikanen verbazen zich er over dat de Nederlanders sup porters na de nederlaag bleven feestvieren alsof zij hadden ge wonnen. De krant wijdt een he le pagina vol kleurenfoto's aan de Oranje vloedgolf, die zater dag over Orlando spoelde. Poli tiechef Tom Hurlbert toont zich uiterst tevreden over het uit blijven van ongeregeldheden. De Belgen wonnen de wedstrijd, maar de Nederlanders wonnen de 'slag om de kleuren', die van de in oranje gestoken Hollandse supporters en de in rood gesto ken Belgen. De verkleeddrift van de Nederlanders begint de Amerikanen steeds meer op te vallen. „Het is een Nederlandse traditie", legt de krant uit. The New York Times is zeer te spreken over de kwaliteit van deze 'Derby of the Lowlands'. „Op een punt in het WK waarop men zich begint af te vragen of teams niet bereid zijn genoegen te nemen met een gelijkspel oi energie te sparen voor volgent ronden, vergaten deze twee E ropese buren de hitte en verh ven het voetbalspel tot et kunstvorm." Aan het beoordelingsvermogt van de schrijver moge iets mai keren, maar de meeste aandacl in de kranten gaat terecht u naar de Belgische doelman M chel Preud'homme. Hij wordt a gemeen beschouwd als de hel van Nederland-België. „De 11! editie van de 'derby' werd ger duceerd tot één simpele facto Michel Preud'homme", aldi The New York Times, spreekt over een emotiofie overwinning van de Rode Du veis op de 'Orange Lions', zoa het Nederlands elftal hier ve wordt genoemd. Dennis Bergkamp wordt Nederlandse kant als de absi lute uitblinker genoemd. Vc gens de Orlando Sentinel was n wel sprake van „flitsend passé en de grote aanvalsdruk", d vorige week maandag tege Saudi-Arabië zo werden gemis BRUSSEL (ANP) - De Bel gen hebben één taal gevon den. „Here we go, here we go" en „We're the cham pions" klonk het uil de dui zenden kelen van de Brusse laars die zich in de loop van zaterdagavond verzamel den op de Grote Markt ofte wel Grand Place. Gebroe derlijk vierden Frans- en Nederlandstaligen wappe rend met Belgische en Ame rikaanse vlaggen de winst bij de WK op Oranje. Al snel na het laatste fluit signaal van scheidsrechter Marsiglia in Orlando, begaf Belgie zich massaal in een overwinningsroes op straat, aangemoedigd door het zachte weer. Het waren Ita liaanse toestanden met uit zinnige supporters die half naakt en luidtoeterend met hun driekleur uit auto's hin gen. Ze hadden zich beschil derd met het zwart-geel- rood en bewapend met plas tic drietanden, het symbool van de Rode Duivels. Japanse toeristen op het mo numentale plein in het hart van Brussel stonden wat ver dwaasd te kijken, maar had den wel hun camera's in de aanslag om de Belgische gekte vast te leggen voor het thuisfront. „Albert, Albert" werd er hees gescandeerd, niet ter ere van de Koning, maar als hulde aan de maker van het „magnifieke" doelpunt. Ne derland had zich goed ge weerd, maar kon niet tegen de Duivels op mede door de prachtige prestaties van keeper Preud'homme, daar waren de fans het over eens. Dat vond ook de belangrijk ste supporter in het land, Jean-Luc Dehaene, die het even daarvoor in Corfu nog had opgenomen tegen de Ne derlander Lubbers. Een wed strijd die geen winnaar ople verde. Dehaene was vrijdag op tijd thuis om in Vilvoorde met vrouw en zoon de wedstrijd te kunnen zien. Gezeten in de lederen bank met een „echt Belgisch pintje" i een handje pinda's bracht de eerste minister niet veel meer uit dan de doorsnee fan: „Ooooh, aaah, oeoeh, jaaa'a (bij het doelpunt)." Daarbij regelmatig opve rend en zijn handen aan het hoofd slaand bij Nederland se aanvallen. De krachtter men die hem regelmatig ont vallen op de tribune bij zijn eigen clubje. Brugge, bleven voor het oog van de camera achterwege. Na afloop beklaagde hij zich erover dat de wedstrijd ver moeiend voor hem was ge weest. „Zoiets is veel emotio neler dan een top." De Belgische politie arres teerde in de nacht van zater dag op zondag 26 mensen. Twintig mensen werden in Brussel opgepakt wegens vernielingen en vechtpartij en. In Antwerpen werden zes feestvierders ter afkoeling opgesloten. ORLANDO (GPD) - Het wordt voor het Nederlands elftal Dal las, Chicago, Boston of Amster dam. Bij een overwinning woensdagavond in Orlando op Marokko eindigt Oranje vrij wel zeker als tweede achter groepswinnaar België. De Bel gen hebben in Washington al ge noeg aan een gelijk spel om als eerste in poule F te eindigen. In dat geval komen de Saudi's op vier punten en moet Nederland van Marokko winnen om niet als derde te eindigen. Bij verlies wordt het Amsterdam. De Belgen waanden zich zater dagavond in de zevende hemel. Door de overwinning op Neder land is België verzekerd van een plaats in de achtste finales. Maar bij verlies tegen de Saudi's en bij winst van Nederland ko men beide landen op zes punten en zou de eerste plaats van Bel gië toch nog in gevaar kunnen komen. In dat geval beslist het doelsaldo, het aantal gescoorde doelpunten en op de derde plaats het onderlinge resultaat. De groepswinnaar speelt maan dag 4 juli in Orlando tegen de nummer twee van groep E (Ie land. Noorwegen, Italië of M xico), een dag eerder speelt nummer twee in Dallas tegen nummer twee van groep B. Dl is vrijwel zeker Zweden. De wil naar van de achtste finale in 0 lando ontmoet op 9 juli in Dalli mogelijk Brazilië. De winna van 'Dallas' speelt een dag lat in San Francisco tegen een papier wat minder sterke tege stander. Die bespiegelingen zijn aan Di( Advocaat niet besteed. „Lat we nu eerst maar eens zorg dat we van Marokko winnen ons kwalificeren voor de achts finales." Daarna kijkt de bon( coach wel verder. Als Oranje wedstrijd zou verliezen,' gaat ploeg vrijdag terug naar Amst dam. Bij een gelijk spel is het derlands elftal afhankelijk v het resultaat bij België-Sau Arabië en kan het, net als vi jaar geleden, als derde eindigf Dan wordt Duitsland (in O cago) of Argentinië (Boston) i tegenstander. Bij Italia'90 we Oranje in de achtste finales u geschakeld door de Duitsers. Nederlander Rudi veert op. „Strafschop", roept hij. Even later neemt hij teleurgesteld plaats op zijn kruk. Tweede van rechts, in het rode shirt, de Belg Patrick. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20