Politieke crisis na top op Corfu Stemmen in Oekraine Paarse coalitie aan zijden draad Schrijfster Nasrin Vraagt asiel in VS Onweer veroorzaakt overstromingen aan de Franse zuidkust 4 WEKEN betrekkingen met Duitsland en België lopen fikse deuk op 'Serviërs 11 en 20 VOOR 13,- Zonnige perioden Sluierwolkendroog en zonnig. Tem peratuur rond 23 graden aan zee tot 26 graden in Oost-Zeeland. De zuid- tot zuidwestelijke wind is ztvak tot matig. 37e jaargang no. 148 aandag 27 juni 1994 [>sse nummers 1,50 de gehele 2e set voor maar 25 cent Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE n onze correspondenten )RFU De strijd om het orzitterschap van de Euro- se Commissie heeft zaterdag dramatische ontknoping kregen toen premier Lubbers :h uit de race terugtrok, maar igeland een veto uitsprak er de Belg Dehaene. De im- sse heeft de Europese Unie in n ongekende politieke crisis gestort en heeft flinke wonden geslagen in de diplomatieke be trekkingen van Nederland met Duitsland en België. De regeringsleiders van de EU wagen op 15 juli een nieuwe po ging om het eens te worden over de nieuwe voorzitter van het da gelijks bestuur van de Brusselse Europa-bureaucratie. De Duitse minister van buitenlandse za ken Kinkel wilde zondag echter niets weten van mogelijke com promiskandidaten. Jean-Luc Dehaene erkende dat zijn kan sen op de topbaan 'vrij klein' zijn na het Britse veto. Volgens de Engelse minister van buiten landse zaken Hurd zal Londen zijn verzet tegen de door Frank rijk en Duitsland sterk naar vo ren geschoven Dehaene niet op geven. Mogelijke compromiskandida ten zijn de voormalige Eurocom missarissen Peter Sutherland uit Ierland, Etienne Davignon uit België en de Nederlander Frans Andriessen, alsmede de huidige socialistiche premier van Spanje Felipe Gonzalez. De grote politieke partijen in Den Haag vinden dat Nederland ze ker op zoek moet gaan naar een eigen nieuwe kandidaat, nu Lubbers is gesneuveld. Ook Ita lië heeft inmiddels belangstel ling getoond voor de post. Lubbers Ruud Lubbers trok zich zater dagmorgen terug uit de race toen bleek dat hij niet langer loslims winnen errein op SARAJEVO/ZAGREB (DPA/ TR) - De Bosnische regerings oepen hebben in het noorden midden van Bosnië een of- insief ingezet tegen de Bosni- •he Serviërs en daarbij aan- enlijke terreinwinst geboekt. e Serviërs gaven zaterdag op Bosnisch-Servische televisie Dor de eerste keer toe „grote srliezen" te hebben geleden. olgens de VN slaagde het door joslims gedomineerde rege- tigsleger er dit weekeinde in ti belangrijke bevoorradings- mte in de driehoek Maglaj, Do- oj en Tesanj onder controle te rijgen. In deze regio woedden afgelopen dagen volgens VN- oordvoerder Rob Annink felle tvechten. Alleen zaterdag al re- istreerde de VN tussen Doboj iRibnica, een afstand van zo'n kilometer, zo'n 1.700 granaat- ïslagen. Vooral ten zuiden van et belangrijke spoorwegcen- rum Doboj boekten de Bosniërs lc(rote terreinwinst. kon rekenen op de steun van Ita lië en Spanje. Die twee landen waren de enige die het tijdens een middernachtelijk diner voor hem hadden opgenomen. Vrij dagnacht had de Nederlandse regering eerst nog tot woede van de Belgen tegen de afspraken in aangekondigd het gevecht met Dehaene tot het uiterste te wil len voortzetten. Maar Lubbers kwam daar 'na een nachtje sla pen' op terug, om 'geen schade te berokkenen aan de Neder- landse.belangen'. De Britse premier Major hield zaterdag vol dat hij de federalist Dehaene onaanvaardbaar vindt, en noemde hem zelfs 'niet gekwalificeerd'. De Franse pre sident Mitterrand omschreef de impasse als 'een aanzienlijke cri- Premier Lubbers wordt achtervolgd door journalisten na de derde zitting van de Europese top op Corfu. foto Tim Brakemeier/EPA DHAKA (AP/RTR) - Meer dan .000 fundamentalistische mos- E tns zijn zondag in de Benga- ;e hoofdstad Dhaka de straat p gegaan om opnieuw de exe- utie te eisen van de schrijfster 'aslima Nasrin, omdat zij de Koran zou hebben beledigd. De ■etogers trokken op naar het Iiarlement en sloegen onderweg luto's in elkaar. i)e overgrote meerderheid van je demonstranten werd door o'n 1.500 man oproerpolitie te toen de mars het larlement naderde. Alleen en- a tele religieuze leiders mochten iet gebouw binnen om er hun op k schrift gestelde eisen kenbaar te (knaken. )e ondergedoken schrijfster leeft asiel gevraagd in de Ver- inigde Staten, melden kranten Bangladesh. Zij heeft de vrou- ■encommissie van de interna- ionale schrijversorganisatie 'EN verzocht voor haar bij de lerikaanse regering te bemid- lelen. haar brief aan de commissie irijft Narsin dat zij in groot ge- lar verkeert. „De fundamenta- ;ten willen me doden. De rege ring is tegen mij. Daarom heb ik geen kans uit deze gevaarlijke si tuatie te ontsnappen." Nasrin, die eerder kritiek had op de islam en het huwelijk, schok- fundamentalistische mos lims, nadat zij in een interview |met een Indiase krant had ge- :gd dat het heilige boek van de Toiletbezoek op camping eindigt in luchtreis WITTEN (GPD) - Een bezoekster van de TT- races in Assen die op de camping Jan en Bertha in Witten van een mo biele toiletcontainer ge bruik maakte, heeft een onvrijwillig luchtreisje gemaakt op een shovel. Het toilethuisje stond in een hoek van de cam ping maar moest ver plaatst worden. Een sho vel tilde de wc op maar de bestuurder had niet door dat de vrouw er in zat. Doordat de deur van de wc door de shovel ge blokkeerd werd kon ze er niet uit. Ze bleef overi gens ongedeerd. moslims, de koran, „grondig zou moeten worden herzien". Nasrin zei dat ze verkeerd was geciteerd en dat zij had aangedrongen op verandering van de sharia, de is lamitische wetgeving. Grote coalitie Sachsen-Anhalt MAGDEBURG (DPA/RTR/AFP) - Bij verkiezingen in de Oost- duitse deelstaat Sachsen-An-, halt hebben de sociaal-demo cratische SPD en de ex-commu nisten (PDS) aanzienlijke winst geboekt. De CDU van bondskanselier Kohl heeft volgens peilingen van de Duitse televisiestations ARD en ZDF licht verlies gele den. De christendemocraten blijven wel grootste partij. SPD en CDU verklaarden zich zon dag al bereid tot de vorming van een „grote coalitie". Dat deze partijen samen een re gering gaan vormen ligt ook de voor de hand, temeer omdat de FDP een dramatische nederlaag leed. De liberalen die samen met de CDU regeerden, blijven vol gens de prognoses onder de kies drempel van vijf procent, waar door ze niet meer in het parle ment van de deelstaat terugke ren. De Groenen/Bündnis 90 boekten geringe zetelwinst. De rechtsradicale Republikaner en andere splinterpartijen speel den geen rol van betekenis. LVOV - Een oude Oekrainse vrouw legt een vriendin uit hoe ze een stembiljet moet invullen. De Oekrainers kregen zondag be halve de keuze van een president, allerlei plaatselijke en regio nale kwesties voorgelegd, waardoor in sommige gevallen zeven stembiljetten moesten worden ingevuld. Als geen van de zeven kandidaten, onder wie president Leonid Kravtsjoek, de absolute meerderheid haalt, wordt op 10 juli een nieuwe stemronde gehouden tussen de twee kandidaten die het hoogst zijn geëindigd. Opniniepeilingen gaven Kravtsjoek en oud-premier Leonid Koetsjma beiden ongeveer 30 procent, zodat een tweede ronde onvermijdelijk lijkt. Koetsjma wil de banden met Rusland en de rechten van de om vangrijke Russische minderheid versterken. Volgens Kravtsjoek bedreigt zo'n beleid de onafhankelijkheid, waardoor een burger oorlog zou kunnen uitbreken. Koetjsma beschuldigt de presi dent ervan de banden met Rusland, waarvan de Oekrainse in dustrie afhankelijk is, onnodig te hebben afgesneden. foto Hector Mata/EPA DEN HAAG (GPD) - De fractie leiders van PvdA en VVD, Kok en Bolkestein, doen vandaag eeuiterste poging een paarse coalitie tot stand te brengen. Een informeel beraad, gister middag, met de informateurs en D66-voorman Van Mierlo lever de de gewenste doorbraak niet op. De verschillen op sociaal- economisch terrein bleken nog te groot. Met name de koop kracht van diverse inkomens groepen vormde een obstakel. Binnen de WD-fractie in de Tweede Kamer staat de overgro te meerderheid inmiddels zeer sceptisch tegenover de combi natie met PvdA en D66. Slechts enkele fractieleden, ongeveer vijf, zijn uitgesproken vóór de paarse coalitie. De overige frac tieleden achten deze regeercom- binatie geen doel in zichzelf. De WD moet er volgens hen pas in stappen als het beleid van de nieuwe coalitie in grote lijnen overeenkomt met het WD-ver- kiezingsprogramma. Zij wijzen er daarij op dat de WD de ver kiezingen heeft gewonnen en niet de PvdA, ook al vormen de sociaal-democraten nu de groot ste partij. Deze liberalen wensen bovendien een cultuuromslag in het beleid waarin minder na druk wordt gelegd op consume ren en meer op investeren en presteren. „Er zijn zeer grote me ningsverschillen. Ik ben vrij pes simistisch", aldus een liberaal kamerlid. Achterdeur Het gisteren gehouden beraad beraad van de drie fractieleider^ en de informateurs, dat vier uur duurde, was bedoeld om de defi nitieve besluitvorming over de paarse coalitie voor te bereiden. D66-voorman Van Mierlo verliet het overleg na enkele uren via de achterdeur. Na afloop weigerden de betrokkenen enig commen taar. De drie informateurs gin gen gezamenlijk eten in een po ging de impasse te doorbreken. „Het gaat fantastisch", meldde informateur Klaas de Vries in het voorbijgaan met een gezicht dat boekdelen sprak. Kok en Bolkestein vertrokken samen in een auto naar hun woonplaats Amsterdam. Kok liet alleen we ten dat het beraad in de auto zou worden voortgezet. Vanuit D66 werd in eerste in stantie ontkend dat Van Mierlo het overleg eerder zou hebben verlaten. Naderhand werd Van Mierlo's aftocht echter toegege ven, zij het zonder redengeving. Betrouwbare bronnen wisten gisteravond te melden dat de D66-voorman bij het overleg niets meer te zoeken had. Het ging om een sociaal-economisch probleem tussen Kok en Bolke stein waarbij Van Mierlo inhou delijk geen inbreng had, zo werd Bezuiniging Bij het overleg van de zes lagen nieuwe berekeningen van het Centraal planbureau (CPB) ter tafel. Daaruit bleek dat de beoogde 18 tot 20 miljard gulden aan bezuinigingen betere resul taten oplevert dan het eerder af gesproken bedrag van 13 a 14 miljard gulden. Volgens het Japan Japan zit sinds zaterdag zonder regering. Premier Hata kondig de het aftreden van zijn kabinet aan net voor het parlement zou stemmen over een motie van wantrouwen tegen zijn kabinet. Hata was 59 A dagen regeringsleider. Steven Rooks Echte vrijheid De scheidende Nederlandse pre mier zei 'zonder bittere gevoe lens' zijn nederlaag te accepte ren en noemde het 'echte vrij heid' dat hij nog niet hoeft na te denken over wat hij nu gaat doen. Lubbers spaarde de Duit se kanselier Kohl, die zich voor de Belg had uitgesproken. In Ne derlandse regeringskringen vie len echter zeer bittere verwijten aan het adres van de Duitsers. Volgens minister Kooijmans moeten er na de aanvaring 'in snel tempo reparatiewerkzaam heden plaatsvinden aan onze be trekkingen met Duitsland'. Kooijmans wil daarover deze week al met zijn Duitse collega Kinkel praten. Bondskanselier Kohl zei de golf van anti-Duitse sentimenten in Nederland 'niet te begrijpen' omdat het slechts zou gaan om een zaak tussen personen en niet tussen landen. zie ook pagina 3 Steven Rooks werd gisteren in Meerssen Nederlands kampioen wielrennen. De renner uit de ploeg van Cees Priem had op de streep negen seconden voor sprong op zijn ploegge noot en vriend Gert- A Tf Jan Theunisse. I Verlies Oranje Het Nederlands elftal is na de nederlaag tegen België nog niet zeker van een plaats in de acht ste finales op het WK. Door een doelpunt van Albert {fotoen goed keeperswerk van Preud- 'homme bleef Oranje in Orlando met lege handen. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 en 20. CPB leveren de extra bezuini gingen onder meer 125.000 ba nen op. In de eerdere plannen was dat maai' 79.000 banen. Wat de koopkracht betreft gaat volgens de nieuwe plannen vrij wel iedereen er tussen 0.5 en 1 procent per jaar op achteruit. Door de aanvankelijke voorstel len zou de koopkracht van de minima 2 procent per jaar dalen en de koopkracht van mensen met een inkomen van gemiddeld 45.000 gulden per jaar maar 0,5 procent. Dat 'scheve' inkomens beeld was voor de PvdA onaan vaardbaar. De WD wilde daar eerst niet meer aan sleutelen omdat anders de banengroei, die volgens de liberalen mede on- staat door het vergroten van in komensverschillen, in gevaar zou komen. NICE (DPA) - Zware onweers buien hebben zondag aan de Franse zuidkust grote overstro mingen veroorzaakt. De Franse radio meldde zondagavond dat Cannes, Grasse en talrijke dor pen in de omgeving blank zijn komen te staan. In het departement Alpes-Mari- times moesten wegens de bui tensporige neerslag honderden mensen met helikopters geëva cueerd worden. De schade aan woningen door aardverschui vingen is aanzienlijk. Talrijke Roelof Kiers, tv-chef VPRO, overleden HILVERSUM (ANP) - Op 56-ja- rige leeftijd is zondag plotse ling Roelof Kiers, hoofdredac teur televisie van de VPRO, overleden. Kiers maakte jaren lang documentaires voor de VPRO. De omroep omschreef hem tij dens een zondagavond via Ne derland 3 uitgezonden in memo- riam als „eigenzinnig en onaf hankelijk". Zijn overlijden werd „onvoorstelbaar en onherstel baar" genoemd. Politie rolt xtc-lijn op BREDA (ANP) - Met de arresta tie van vier Bredanaars en de inbeslagname van een compleet laboratorium, een half miljoen gulden aan contanten, twaalf auto's, sieraden en schilderijen, denkt de politie in West-Bra bant een omvangrijke xtc-lijn opgerold te hebben. Tijdens huiszoekingen zaterdag zijn op negen adressen in Breda, in twee boten in Moerdijk en Drimmelen en in een chemisch bedrijf in Roosendaal voorraden xtc-tabletten en halffabrikaten aangetroffen. Volgens een politiewoordvoer der is er sprake van een organi satie van Bredase criminelen. In een boot in Moerdijk vond de po litie een als zeer professioneel omschreven laboratorium. De zelfde organisatie was volgens de woordvoerder tot eind vorig jaar betrokken bij illegale hen nepkwekerijen in West-Brabant. Als dekmantel voor de xtc-han- del gebruikte de groep in Breda een stoffen winkel. voertuigen zijn door het water weggespoeld Reddingsploegen aan de kust zijn ongeveer dui zend keer uitgerukt. Er zijn voor alsnog geen gewonden gemeld. In de ruim honderd kilometer noordelijker gelegen Alpen viel sneeuw, zeer uitzonderlijk voor deze tijd van het jaar. Verschil lende bergwegen raakten door de sneeuwval versperd. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1