1 Nederlands elftal houdt de moed erin Preud'homme held van België Ed de Goey mag niet mopperen Koeman praat niet met pers iV| i Amerikanen slaan •laatje uit het WK wmmÊÊÊm FIFA straft Jack Charlton Cruijff verwijt spelers gebrek aan initiatief f Philippe Albert beslist derby Oranje stuit op fabelachtige doelman ORLANDO (GPD) - Ed de Goey slaakte een zucht van ver lichting. Negen minuten voor afloop van Belgié-Nederland was de doelman aan een rode kaart ontsnapt. „Het ging niet bewust, maar ik maakte inderdaad hands", biechtte hij la ter op. De Poolse grensrechter Listkiewicz stak meteen de vlag omhoog, maar de Braziliaanse scheidsrechter Mar- siglia liet genade voor recht gelden. Het moment speelde zich af in een periode dat Oranje mas saal op jacht was naar de gelijkmaker en het veld voor De Goey volledig open lag. Josip Weber brak door en ontmoette een meter of tien voor het strafschopgebied Ed de Goey. „Ik wilde de bal met de benen spelen, maar hij ketste per ongeluk af op mijn hand." De Kroaat gebaarde dat het hands was, maar Marsiglia liet doorspelen. Eerder in het toernooi, bij Italië-Noorwegen, had de Duitser Krug wat minder clementie met de Italiaanse doelman Pagliuca. Hij maakte eveneens hands, werd halverwege de eerste helft uit het veld gestuurd en vervolgens voor twee duels geschorst. Heel wat minder tolerant toonde de Brazi liaanse pietlut zich voor vijf andere Oranje-spelers. Wouters, Jonk, Witschge, Bergkamp en Rijkaard werden door hem op de bon geslingerd. Tegen Saudi-Arabië gold dat ook al voor Frank de Boer en Van Gobbel, waarmee Oranje na twee duels al op zeven gele kaarten staat. Als een van die zeven woens dag tegen Marokko wordt bekeurd, betekent dat een auto matische schorsing voor de eerstvolgende wedstrijd. De an dere gele kaarten worden na de eerste ronde geschrapt, zodat alle zestien landen met een schone lei beginnen. ORLANDO (ANP) - Als enige van alle deelnemers aan Neder land - België weigerde Ronald Koeman na afloop van de wedstrijd in de daarvoor bestemde „mixed zone" de pers te woord te staan. Officieel zijn die optredens van de spelers door de FIFA min of meer verplicht gesteld. De aanvoerder en normaal gesproken woordvoerder van de selectie was boos. Op wie was niet geheel duidelijk. Michel Preud'homme daarentegen, de absolute uitblinker, moest door officials woïden gesommeerd de zone te verlaten. De Belgische doelman stond twee uur na het laatste fluitsignaal nog te praten met de media. MAANDAG 27 JUNI 1994 Ronald Koeman (rechts) krijgt geel van scheidsrechter Mra- siglia. foto AP DALLAS (RTR/ANP) - De Ierse bondscoach Jack Charlton dient bij de laatste groepswed strijd, dinsdag in New York te gen Noorwegen, op de tribune plaats te nemen. Bovendien moet de kleurrijke trainer een boete van ruim 25.000 gulden betalen. De tuchtcommissie van de FIFA strafte de Engelse oud-international wegens wan gedrag tijdens de wedstrijd te gen Mexico (1-2). Dat gebeurde na bestudering van video-beel den van dat duel. Volgens de FIFA heeft Charlton langs de lijn de grensrechter en de scheidsrechter veelvuldig be ledigd. De tuchtcommissie noemde het optreden van de Ier se volksheld „onsportief'. Om dezelfde reden kreeg ook het be stuur van de Ierse voetbalbond een boete - an zo'n 28.000 gulden. Invaller John Aldridge moet voor het uitschelden van FIFA- officials een bedrag van 3500 gul den betalen. De Ier vloekte een paar man stijf toen hij naar zijn zin te lang moest wachten voor dat hij het veld mocht betreden. Vrije dag.voor internationals ORLANDO (ANP) - Na de harde arbeid tegen Saudi-Arabië en Belgie zijn de spelers van het Nederlands elftal zondag be loond met een vrije dag. Een groot deel van de selectie bracht die door op Disney World, één van de vele attractie parken in Orlando en omgeving. De inmiddels gearriveerde spe lersvrouwen mochten ook mee. BARCELONA (GPD) - „Neder landse stervoetballers als Rij kaard, Wouters en Bergkamp moeten meer initiatieven ne men en het spel meer naar zich toetrekken." Dat schrijft Johan Cruijff in zijn dagelijkse co lumn in het Barcelonese dag blad El Periodico. „De angsten en twijfels over de Nederlandse selectie, die al voor het begin van het WK naar huiten kwa men, zijn op een negatieve ma nier bevestigd in de twee eërste ontmoetingen van Oranje. Ne derland had het zeer moeilijk tegen Saudie-Arabië en tegen Belgie kwamen nog eens duide lijk de enorme gebreken aan het licht op het gebied van de indi viduele verantwoordelijk heid." Volgens Cruijff was het grote verschil tussen beide teams „dat Belgische spelers als Scifo en Van der Eist nadrukkelijk de lei ding namen en daarmee hun me despelers de weg wezen naar de overwinning. Rijkaard, Wouters en Bergkamp deden dat niet, met als resulaat dat de Neder landse ploeg niet rendeerde." Johan Cruijff, die lange tijd de beoogde Nederlandse bonds coach voor dit WK, maar uitein delijk niet tot overeenstemming kwam met de KNVB, heeft er - in tegenstelling tot veel andere in ternationale trainers - vanaf ge zien om het toernooi in de Ver enigde Staten te bezoeken. De trainer van Barcelona volgt het WK via de televisie vanuit zijn Catalaanse vakantieverblijf, maar schrijft elke dag wel een column in El Periodico Jan Wouters (rechts) heeft het gemund op de enkels van Michel de Wolt. Wouters zag voor deze over treding de gele kaart. foto Reuter van onze verslaggever Jan Mennega ORLANDO - Voetbalminnend Nederland kan rustig gaan sla pen. Met Oranje komt alles nog goed. Althans, volgens Dennis Bergkamp. „Nie ls, mand", zo liet de spits van In- ter na de flop tegen België we- ÜH ten, „hoeft bang te zijn dat wij woensdag tegen Marokko wor den uitgeschakeld. De stem ming in de groep is goed en wij hebben nog steeds het gevoel dat we wat kunnen bereiken op het WK. Wij gaan onze kof fers nog niet pakken. Hij voeg de eraan toe zelf tegen het Noordafrikaanse land ook sno de plannen te hebben. „Ik moet dan maar eens gaan sco ren. Vandaag was ik er ook al dicht bij, dus..." Het scheelde inderdaad heel weinig of Dennis Bergkamp had in de 117e Derby der Lage Landen het eerste WK-doel- punt in zijn carrière gemaakt. Prachtig vrijgespeeld door Ro nald Koeman haalde hij na een uur van een meter of tien onge nadig hard en haarzuiver uit. De bal ging als een raket op weg naar de bovenhoek van het Belgische doel en zou, bij ie dere andere keeper dan Michel Preud'homme, ook gegaran deerd zijn ingeslagen. Helaas voor Bergkamp en de meer dan 15.000 Oranje-fans op de tribu nes van de Orange Bowl tikte de beste keeper van het WK met een onwaarschijnlijk zweefduik de bal uit zijn hok. Bergkamp: „Je kapt, je draait, je haalt uit en Preud'homme houdt de bal toch nog tegen, ongelooflijk..." Bijna in zijn eentje hield Michel Preud'homme de Rode Duivels zaterdag op de been. Niet al leen zijn reactie op Bergkamps inzet was fabelachtig, ook zijn verweer op een enorme knal van Ronald Koeman was fa meus. Net als zijn redding-op- het-nippertje bij een van rich ting veranderd schot van inval ler Marc Overmars, in de laat ste minuut. Zich in zijn volle lengte uitstrekkend duwde hij de bal nog net tegen de lat. „Mi- chel is sterk bij voorzetten, komt altijd op het juiste mo ment zijn doel uit, speelt goed mee en heeft een ongelooflijke reflex. Ik kan geen zwakke punten van hem verzinnen", blies John Bosman de loftrom pet. Geweldenaar De lange Amstelvener, door Dick Advocaat als laatste aan de selectie var. het Nederlands elftal toegevoegd en zaterdag wisselspeler, kan het weten. Bij KV Mechelen was hij van 1988- 1990 een ploeggenoot van de geweldenaar in het doel van de Belgen. „Met Preud'homme in je elftal kun je je af en toe een slippertje veroorloven. Hij cor rigeert dat meestal toch wel weer. Michel pakt punten voor je. Als aanvaller raak je gefrus treerd door hem." Zonder uitzondering werd in het Nederlandse kamp met ontzag over Michel Preud 'homme gesproken. Dick Ad vocaat: „Hij heeft de drie pun ten voor België gewonnen." Gaston Taument: „Wat een keeper!" Rob Witschge: „Hij heeft de wedstrijd voor Belgie gered." En Ed de Goey: „Preud'homme is de reddende engel geweest voor België. Wij hebben genoeg kansen ge creëerd, maar elke keer stond hij in de weg. Hij heeft fantas tisch gekeept. Preud'homme is van wereldklasse." Michel Preud'homme zoog de RLANDO (ANP) - Amerikanen zijn geldwolven. Niets is te dol om ld, liefst veel geld, te verdienen aan de voetbalsupporters. Rond i Citrus Bowl biedt bijna elk gezin het eigen erf aan om a raison in tien dollar de auto te kunnen parkeren. Bij elk huis rond het adion worden alle gezinsleden ingezet om voor prijzen die ten inste drie keer over de kop gaan flesjes water te verkopen aan de irstige supporters. et bontst maken de uitbaters het echter in Church Street, het uit- lanscentrum van Orlando. De kroegbazen lopen rond met grote |i)llar tekens in de ogen. Sinds zij door hebben dat de Ierse, Belgi- ^:he, Mexicaanse en Nederlandse supporters wel wat te verteren ibben, zijn de prijzen voor buitenlanders verdubbeld, e nieuwste truc is dat geheel Church Street sinds vrijdagavond is gezet met hekken. Tegen betaling van zestien dollar mogen de fans i:; ituitgaaanscentrum binnen komen. Voor dat geld mogen zij alleen ig maar rondlopen, want ook bij elke kroeg en elk eethuisje moet 3k nog eens gemiddeld tien dollar worden betaald om naar binnen gaan. Het eerste pilsje kost daardoor in totaal toch zo'n slordige jf tientjes. Gaston Taument vraagt om wissel ORLANDO (ANP) - Veel spelers van Oranje hadden in de hitte van de Citrus Bowl van Orlan do moeite in de slotfase nog overeind te blijven staan. Slechts één was er zo slecht aan toe dat hij bondscoach Advo caat vroeg hem te wisselen. Dat was Feyenoorder Taument. „Ik zat helemaal kapot", zei de speler, na zijn winnende treffer tegen Saudi-Arabië zaterdag be loond met een plaats in de basis. „Het had voor mij geen zin meer verder te gaan. Daarom gaf ik de bondscoach een seintje. Het was beter een fitte speler in te zet ten." Dennis Bergkamp: nog steeds het gevoel dat we wat kunnen bereiken op het WK n onze verslaggever >ert Geesing 1LANDO - Was het nou de ffer van Philippe Albert of iren het de miraculeuze red- igen van Michel Preud'hom- die de 'Battle of Orlando' in voordeel van België beslis- Voor Wim Jonk was er zater- gavond geen twijfel moge- li. Hij prees het sublieme kee- rswerk van Preud'homme, lar tegelijk stak de strateeg n Oranje de hand in eigen szem. „Als je zoveel kansen lëert, moet je scoren. Dat is i wet in het voetbal." it lukte niet, daarom kwam Nederlands elftal als verlie- tevoorschijn uit het enerve- i ide gevecht met de zuider- Wéér door toedoen van iorges Grün. Net als op 20 no- mber '85 in Rotterdam toen de rdediger met zijn doelpunt anje de weg versperde naar t WK '86 van Mexico. Nu oop de wisselspeler van Par- bij een hoekschop vóór M ank Rijkaard en stuiterde de 1 via zijn achterhoofd voor de eten van Philippe Albert. Ook n verdediger. Via de binnen- nt paal en langs de voeten Jan Duters plofte de bal tegen het nederlaag kwam aan als een jkerslag, de vocale overmacht n het Oranje-legioen smoorde de hitte. „Tuurlijk is de teleur- ïlling heel groot", fluisterde nk. Achter zijn rug en met me- rs dranghek als een onneem- ire barrière voor de pers glip- n Ronald Koeman en Ronald Boer de bus in. De een tot op Ét draad versleten, net als Rij- ||$ard en Wouters, de ander diep itgoocheld omdat hij halver- ige in de kleedkamer moest hterblijven. :lgië heeft een hechte ploeg, in graniet, boordevol power, 'siek ijzersterk, brandend van rzucht. Winnaars kortom. In- divueel heeft Oranje meer ta- ït, als collectief moeten de ïlgen hoger worden aangesla gen. Hoe eensgezind de 'Rode Duivels' in de strijd tegen die 'ar rogante Ollanders' waren, bleek al voor de aftrap. Bij het spelen van de volksliederen. Elf Belgen stonden stram in het gelid en luisterden hand in hand naar de Brabanconne. De strijdlust en de bezetenheid om Oranje een kopje kleiner te maken, straalde er vanaf. Waar Oranje het positiespel tot kunst heeft verheven en met een minimaal aantal verdedigers speelt, trok België een muur van verdedigers op voor Michel Preud'homme. De Belgen speel den in feite met één spits (We ber), met vijf man op het mid denveld en met vier spelers ach terin. Mooi is het niet, wel effec tief. Het is het goed recht van el ke ploeg. Er valt ook bitter wei nig tegen in te brengen als coun tervoetbal succes oplevert. En daar gaat het de Belgen om. Niet om de schoonheidsprijs. Die gunnen zij graag aan Nederland. De botsing van twee speelstijlen in het tropisch warme Orlando bracht in het eerste half uur wei nig opwindends, daarna des te meer. Frank Rijkaard en verde diger Georges Grün, de gevaar lijkste Belgische aanvaller, openden na een half uur het kan senfestival. Pal daarop had Bryan Roy de score moeten ope nen, maar hij poeierde onbe suisd naast. Zeven minuten la ter slipte Josip Weber tussen Koeman en Roy door en zette Enzo Scifo zijn rode schoen te gen de bal. Hij stond echter bui tenspel. Op slag van rust profi teerde Marc Degryse van een misverstand tussen Koeman en Valckx, als bewaker van Weber verkozen boven Van Gobbel. Het been van de nerveuze en on zekere De Goey stond echter in de weg. Front De druk die België vanuit het middenveld ontwikkelde, zette Advocaat halverwege aan het denken. Hij verving Ronald de Boer door Witschge, stuurde Bergkamp naar het front, met Jonk vlak achter hem, en pos teerde Wouters centraal op het middenveld. Met die extra mid denvelder en Wouters als een be- tonkolos in de as van het team, was Oranje plots een stuk beter in balans. „Ik wilde wat meer controle op de wedstrijd krij gen", verklaarde Advocaat na afloop. „Bergkamp moest iets dichter bij de goal komen. Hij is de man in vorm." De spits van Inter Milaan liet dat ook zien en speelde een uit stekende tweede helft. „Hij had alleen weinig geluk", treurde Advocaat. „Normaal prikt hij er minimaal een in". Dat het niet lukte, was ook de verdienste van Michel Preud'homme. „Hij is de beste keeper van dit toernooi", prees Van Himst hem. De ma nier waarop hij een schot van Bergkamp uit de bovenhoek sloeg, was van ongeëvenaarde klasse. Hij had echter kansloos moeten zijn bij de twee kansen die Rob Witschge kreeg. In de twintigste minuut werd Oranje in rouw gedompeld. Door Philippe Albert, eerder tegen Marokko geschorst. „Wéér uit een standaardsituatie, net als bij dat doelpunt tegen Saudi- Arabië", merkte Advocaart kribbig op. Weber en Staelens kregen meteen daarop de kans om het karwei af te maken, maar zij faalden alleen voor De Goey. „Wij geven normaal al erg veel ruimte weg, maar na die 1-0 nog meer omdat we iets moest force ren. Af en toe werd er gewoon niet goed gedekt", was de aan klacht van Jonk. „We hebben de mooiste kansen uitgespeeld maar niet gescoord. Dat was vandaag het verschil. Plus die keeper natuurlijk." Bij het scheiden van de markt leek Michel Preud'homme als nog verslagen te worden. Wat Koeman (waarom nam hij eigen lijk de corners?) en Jonk in de turbulente slotfase niet lukte, daarin leek Mare Overmars wel te slagen. De invaller schoot steenhard in. Maar met een ge weldige reflex tikte Preud'hom me de van richting veranderde bal met z'n vingertoppen tegen de lat. „Die bal mocht er gewoon niet in". Dick Advocaat keek beteu terd voor zich uit, Paul van Himst glom van trots. „Ik ben diep gelukkig met de overwin ning. De laatste twintig minuten hebben we het verschrikkelijk moeilijk gehad. Nederland heeft spelers, die een wedstrijd ineens kunnen laten kantelen. De kan sen hebben ze ook gehad. Maar wij hadden Preud'homme." En Dick Advocaat? „Ik denk dat wij onder zeer moeilijke omstan digheden goed hebben gespeeld. Er is enorm hard gewerkt". Van Vossen had het tij misschien kunnen keren, maar door de wis sel Overmars-Taument was Ad vocaat door z'n invallers heen. „Om te scoren heb je een beetje geluk nodig. Dat geluk hadden wij voor de goal zeker niet", klaagde Advocaat. En nu? „Vooruit kijken naar Marokko, niks anders. Die wedstrijd moe ten wij winnen." Gelukkig voor Oranje heeft Marokko geen Mi chel Preud'homme onder de lat. België - Nederland 1-0 (0-0). 66. Al bert 1-0 Scheidsrechter; Marsiglia (Bra). Toeschouwers: 61.200 (uitver kocht) Gele kaart Borkelmans (Bel). Witschge, Jonk, Bergkamp, Rijkaard, Wouters (Ned) België: Preud'homme; Emmers (78 Medved). Albert, De Wolf en Borkel mans (61. Smidtsi; Scifo. Grun, Van der Eist en Staelens; Weber en De gryse Nederland: De Goey, Valckx, Koe man en Frank de Boer, Rijkaard, Jonk. Bergkamp en Wouters; Tau ment (64. Overmars). Ronald de Boer (46. Witschge) en Roy. De Belgische held Michel Preud'homme viert de overwinning met doelpuntenmaker Philippe Albert, die even daarvoor zijn shirt geruild had met Wim Jonk. Georges Grun (rechts) geniet mee. foto ANP loftuitingen die na afloop op zijn krullebol neerdaalden gul zig op. „Je bent altijd op zoek naar je topvorm, maar ik kan niet uitleggen hoe het komt dat ik momenteel zo goed in vorm ben. Vorm is iets ondefinieer baars. Vorm komt, gaat weg en komt weer terug. Heel vreemd en vaak onverklaarbaar", al dus Preud'homme. Erkenning Wellicht, zo veronderstelde hij, heeft zijn transfer van KV Me chelen naar de Portugese landskampioen Benfica, waar voor hij de komende twee sei zoenen uitkomt, er mee te ma ken dat hij zich perfect voelt. „Dat een topclub als Benfica mij op 35-jarige leeftijd nog heeft gekocht, beschouw ik als een enorme erkenning. Dat heeft me sterk gemaakt, want Benfica heeft me natuurlijk niet gehaald om mij een plezier te doen. Die hebben dat ge daan omdat ze denken dat ik kwaliteit heb." Net als Dennis Bergkamp maakt ook Michel Preud'hom me zich geen zorgen dat het Ne derlands elftal de volgende ronde haalt. Hij vond Oranje zaterdag indrukwekkend spe len. „Het is een ploeg met uit straling en zeer aanvallend in gesteld. Tegen ons hebben ze wel dertig keer op doel gescho ten, dat is heel veel in één wed strijd. Hoeveel schoten ik ge stopt heb, weet ik niet. Wat mijn moeilijkste redding was? Dat is moeilijk te zeggen. Ik heb zóveel moeilijke ballen ge had..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11