Overleg herindeling ter discussie Gift van zomerzegels voor Welzijn Ouderen Havenfeesten driewerf geopend Filevorming bij werk aan tunnel Heinenoord HBIBL. OEWRBINDING Expositie Domburg over Karolingische burchten in Zeeland Communicatienota Westerschouwen krijgt forse kritiek Omwonenden tegen plan nieuwbouwwijk in Nieuwerkerk streek 16 Bestuurders Schouwen-Duiveland maken gedeputeerde verwijten ZATERDAG 25 JUNI 1994 kerkdiensten 33: MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben geen open over leg gevoerd met de gemeenten op Schouwen-Duiveland over de herindelingsplannen van de provincie. Dat verwijt kreeg ge deputeerde A. J. Dij kwel (D66, bestuurlijke organisatie) vrij dag van verschillende gemeen telijke vertegenwoordigers te horen op een zitting van de com missie Van Splunder. Deze commissie is in het leven geroepen om aan de minister te adviseren over bezwaren van ge meenten tegen herindelingen. De commissie was in Middel burg om een serie Zeeuwse ge meenten aan te horen. Dij kwel bestreed de bezwaren van de Schouwen-Duivelandse gemeentebestuurders. Volgens hem was er wel degelijk open overleg geweest. Het feit dat de provincie al bepaalde ideeën heeft over de toekomstige inde ling van de gemeenten op het noord-Zeeuwse eiland doet daar volgens hem niets aan af. Ook de gemeenten hadden al een stand punt ingenomen voor ze met de provincie aan de tafel gingen zit ten. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland pleitte er voor dat de provincie eerst een discussie houdt over de vraag wat de ta ken van een gemeente moeten zijn en hoe groot een gemeente moet zijn om die taken goed uit te voeren. Hij wilde dan ook dat de provincie de herindelingspro cedure stopzet. Verder wees hij er op dat sommige gemeenten nog niet eens zo lang geleden al Actie zwemmen voor Tanzania levert 1100 op BORSELE - Tijdens de zwem- vierdaagse in zwembad De Stel- leplas te Heinkenszand werd onlangs ƒ1108,06 bijelkaar ge zwommen voor het projekt Bor- sele Ondersteunt Ontwikkeling Tanzania (BOOT). De prestaties van 31 van de 102 deelnemers aan de vierdaagse werden ge sponsord door familie, vrien den en kennissen van de zwem mers. Ondanks het tegenvallende aan tal deelnemers, zo'n veertig min der dan vorig jaar, zal de werk groep BOOT ook volgend jaar weer een sponsorzwemtocht voor Tanzania organiseren. een herindeling mee hebben moeten maken. Loco-burgemeester G. E. Houte kamer van Bruinisse wees er op dat in zijn gemeente een enquê te is gehouden, die uitwees dat Bruinisse het best bij Duiveland gevoegd kan worden. Commis sielid dr H. J. G. Waltmans wilde van Houtekamer weieens weten wat de werkelijke beweegrede nen zijn om alleen voor aanslui ting bij Duiveland te kiezen en niet voor andere gemeenten. Hij had zo het vermoeden dat die vooral van levensbeschouwelij ke aard zijn en vroeg zich of het in deze discussie niet juist om het goed functioneren van een gemeente gaat. Houtekamer op gedragen toon:,.Deze twee ge meenten zijn nu eenmaal sterk op elkaar gericht. Is Bruinisse soms vogelvrij?" Burgemeester H. Tees van Wes- terschouwen pleitte er voor zijn gemeente nergens bij aan te slui ten en zelfstandig te houden. Als het nodig is, kunnen gemeenten best wat beter samenwerken om eventuele problemen op te los sen, gaf hij aan. Hij herhaalde nog eens dat van open overleg geen sprake is geweest. Het argument van de enquête in Bruinisse maakte niet veel in druk op gedeputeerde Dij kwel. Een enquête op heel Schouwen- Duiveland zou een heel ander beeld te zien geven, met Bruinis se misschien wel als minderheid, antwoordde hij. In een reactie op de woorden van Tees maakte hij duidelijk dat niet alle gemeen ten hetzelfde denken over ge meentelijke samenwerking. Ook voorzitter mr L. A. van Splunder zag het nut van een enquête niet in. De gemeenteraad wordt geacht de bevolking te vertegen woordigen, stelde hij. Het advies van de commissie wordt open baar als de minister van binnen landse zaken een beslissing over deze kwestie heeft genomen. Bejaarde jaagt inbreker weg VEERE - Een hoogbejaarde in woonster van Veere trof donder dagnacht een inbreker aan in haar woning aan de Veerseweg. Zij was door glasgerinkel wak ker geworden. Toen de vrouw poolshoogte ging nemen, ging de de ongewenste bezoeker er snel vandoor. Ook de spookkapitein van de Vliegende Hollander had aandacht voor het WOV-tracé in de tentoonstellingsruimte, foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - De veertiende Terneuzense Havenfeesten wer den vrijdagavond om zes uur op drie manieren voor geopend verklaard. De kersverse 'Havenman 1994' hees de VVV-vlag op het feestterrein bij de voormalige veerhaven, Willem van der Decken (de spookkapitein van de Vliegende Hollander) hield een praatje en een stuntvlieger hield de aanwezigen in span ning met adembenemende loopings boven feestterrein en Wes- terschelde. Vorig jaar werd de eerste Havenman gekozen, de Sassenaar W. Vinke. Die eer viel Vinke te beurt, omdat hij zich als hoofd van de dienstkring Kanaal van Gent naar Terneuzen zeer verdienstelijk had gemaakt bij het uitbouwen van het 'Portaal van Vlaanderen' tot toeristische attractie. Dit jaar werd gekozen voor een 'echte haveninstructeur'. O. K. Zosel, tot voor kort de verantwoordelijk manager voor de Braakmanhaven van Dow Benelux, ontving de oorkonde en het beeldje van de Vliegende Hollander. Zosel, die zijn geboortegrond in Oost-Duitsland in de jaren vijftig ontvluchtte, werkte zo'n 25 jaar in de Dow-haven. Hij was bij ie dereen bekend als aanspreekpunt ('iedereen noemde hem Heinz') en vraagbaak. Zosel genoot ook internationale bekend heid om zijn niet aflatende ijver voor veiligheid, memoreerde VVV-voorzitter W. Gosselaar. De genodigden bezichtigden de tentoonstelling die Rijkswater staat heeft ingericht naar aanleiding van 'honderd jaar duurza me waterstaatszorg'. De tent voor paviljoen Westkant aan de Scheldekade is vandaag, zaterdag, en morgen voor alle bezoe kers van de Havenfeesten toegankelijk tussen 9.00 en 17.00 uur. Ook enkele speciale vaartuigen (een sonarboot, een milieu- en een peilvaartuig) kunnen worden bezichtigd. Daarnaast barst het van de activiteiten op en om het voormalige veerplein. Vóór de dansavond begint kunnen belangstellenden vanavond via een groot televisiescherm naar de voetbalwedstrijd België-Ne- derland kijken. DOMBURG - In de Rabobank in Domburg wordt vrijdag 1 juli om 17.15 uur de tentoonstelling 'Karolingische burchten in Zee land' geopend. De tentoonstel ling is in opdracht van de pro vincie Zeeland samengesteld door het provinciaal depot voor bodemvondsten in Middelburg en het bureau voorlichting van de provincie. De expositie is een vervolg op het vorig jaar november ver schenen boekje 'Karolingische burchten in Zeeland, geplaatst in de Zeeuwse geschiedenis'. Het boekje werd geschreven door M. P. de Bruin, historicus en oud- hoofd van het Zeeuws documen tatiecentrum, en R. M. van Hee- ringen, provinciaal archeoloog in Zeeland. De laatste jaren is er steeds meer aandacht voor de (vaak nog zichtbare) resten van de 9e- eeuwse burchten. Dat heeft in sommige gevallen geleid tot plannen voor herinrichting van de burchtterreinen. De burcht van Oost-Souburg werd dit jaar gedeeltelijk gereconstrueerd. De burchtterreinen van Oost- Souburg en Burgh (op Schou wen-Duiveland) zijn gemakke lijk voor het publiek te bereiken en vrijelijk te betreden. Het mu seum De Burgse Schole in Burgh heeft een expositie over de burcht. In Middelburg is nog maar weinig terug te vinden van het voormalige verdedigings werk, maar de buitenste rand van de gracht is nog duidelijk in het stratenpatroon te herken- nen. In Domburg herinnert al leen het kruisvormig wegenpa troon aan de paden die ooit het burchtterrein doorkruisten. Tot nu toe werd niets teruggevon den in Oostburg, hoewel histo risch onderzoek erop wijst dat er een burcht geweest moet zijn. Tijdens de openingsplechtig heid houdt dr Van Heeringen een korte inleiding. De officiële opening van de expositie wordt verricht door de auteurs van het boekje over de burchten. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Toe risten door middel van een ex clusieve 'reservaatspas' binden aan Westerschouwen, dat ging de commissie openbare werken donderdag veel te ver. Ook de aanleg van in het oog springen de poorten en sluizen bij alle toegangswegen is volgens PvdA'er C. Verton erg overdre ven. „Bij het zien van zo'n ge vaarte zou ik als toerist omke ren en een ander onderkomen zoeken." De voorstellen in de communicatienota van de ge meente Westerschouwen, die moeten bewerkstelligen dat mensen hun auto laten staan, kregen flinke kritiek. De noodzaak van een communi catienota erkenden de commis sieleden unaniem. Om een men taliteitsverandering te bewerk stelligen is immers goede infor matie noodzakelijk. Maar Wes terschouwen een 'reservaat' noemen, dat vond de commissie niet reëel. ,,We wonen in een prachtig gebied, maar het is nu ook weer niet verschrikkelijk bijzonder", meende mevrouw Van Holthe tot Echten-Booms- ma (VVD). Daarnaast vreest zij dat de term reservaat toeristen zal afschrikken. Verton was van mening dat de kwalificatie reservaat sugge reert dat in Westerschouwen an dere regels gelden dan elders. „Maar dat is niet zo. Het slaat nergens op." Tevens vond hij de genoemde voorstellen in de nota 'te Amerikaans'. Hij zei al lezen de 'veel te veel toeters en bellen' tegen te zijn gekomen. „En ik snapte de helft van het rapport niet. Ik heb verschrikkelijk veel in het woordenboek moeten op zoeken." Ook CDA-er A. J. Klatter had forse kritiek op het 'gezwollen' taalgebruik. „Ik vind dat de no ta nog maar eens herschreven moet worden. En dan in alge meen menselijke taal, zodat een gewone burger ook kennis van de inhoud kan nemen." J. Roukema (SGP/RPF) had vooral vraagtekens bij de hoge kosten. „Als ik alles bijelkaar optel, zijn we 200.000 gulden kwijt. Dat bedrag besteed ik lie ver aan iets waar toeristen en in woners echt iets aan hebben. Een fietspad bijvoorbeeld." Mevrouw Van Spaandonck (1) geeft de nieuwe boor aan SWOM-voorzitter T. F. C. Verduin (r) mevrouw W. Boom-Welters van het Ouderzegels-comité en banenpooler T. Koopmanschap kijken toe. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Met een gift van 325 gulden steunt het Middel burgse comité van het Fonds Zomerzegels/Ouderenzegels dit jaar de 'hulpdienst' van de Stichting Welzijn Ouderen Middel burg (SWOM). Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van een nieuwe boormachine. Mevrouw J. van Spaandonck van het comité overhandigde het bedrag vrijdagmiddag aan SWOM- voorzitter T. F. C. Verduin. „Het is niet veel, maar wel uit een goed hart." Het is het tweedejaar dat de opbrengst van de Zomerzegels volle dig ten goede komt aan de ouderen. Andere sociaal-culturele doelen zijn sinds vorig jaar aangewezen op andere fondsen. Dat het Ouderenzegels-resultaat dit keer niet meeviel, was volgens mevrouw Van Spaandonck te wijten aan de starre opstelling van de PTT, die verkoop van de zegels in haar kantoren niet langer toestaat. De comitéleden moesten daardoor uitwijken naar bij voorbeeld supermarkten, waar de Middelburgers na hun bood schappen maar weinig interesse hadden in de zegels. Ook heeft het comité gedurende de zomermaanden te kampen met te wei nig beschikbare vrijwilligers. De hulpdienst van de SWOM bestaat sinds november vorig jaar. Ouderen kunnen voor vijf gulden per uur klusjes in de woningen laten uitvoeren, zoals het repareren van een lekkende kraan, het aanbrengen van een plank of het verplaatsen van een schake laar. De geringe financiële bijdrage wordt gebruikt voor vergoe ding van de reiskosten en de aanschaf van gereedschap. De werk zaamheden worden uitgevoerd door banenpooler Theo Koop manschap. De hulpdienst is nog niet echt ingeburgerd bij de senioren. Koop manschap: „Ik kan er geen veertig uur per week mee vullen. Het heeft, denk ik, ook te maken met een soort gêne. Ik word meestal klusjesman genoemd en dat klinkt toch een beetje klungelig en het doet denken aan zwart werken. Toch ben ik al bijna aan mijn honderdste klus toe," De nieuwe boor komt hem goed van pas. „Ik heb wel een klopboor, maar daarmee kom je echt niet door een betonnen muur heen." Zondag 26 juni 1994 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 11 ds. Oort; Bruinisse 10 ds. Smit, 17 ds. Haasnoot; Burgh 10 ds. Abma; Dreischor 10 ds. Buijs; Haam stede 10 ds. Haasnoot, 19 ds. Smit; Kerkwerve 9.30 dhr. Schipper; Nieuwerkerk 10 ds. Eekhout; Noordwelle 11 ds. Stap; Oosterland 10 kand. Bijl, 18 ds. v. Popering; Ouwerkerk 10 dhr. Leunis; Renesse 9.30 ds. Stap (HD), 20 ds. Pannekoek; Serooskerke 10 ds. 't Lam, 19 ds. Dellraas; Sirjansland 10 kand. Verwaard, 18.30 ds. Ruygrok; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 da. Joustra, 11 ds. Pannekoek. 18.30 ds. Jobsen; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 dhr. Groenleer; Zonnemaire 9.30 ds. Oort. Gereformeerde Kerk. Brcu wershaven 10 ds. Bijlsma, 18.30 dhr. De Haan; Bruinisse 10 dhr. Fluijt, 17 dhr. Baas; Haamstede 10 en 19 ds. v. d. Kooij; Nieuwer- kerk/Oosterland 10 ds. Eekhout; Scharendijke 10 en 19 ds. Bij man; Zierikzee 10 en 18.30 ds. Jobsen. Gereformeerde Gemeei Haamstede 10 en 18.30 ds. F. rinck; Nieuwerkerk 9.30 15.30 leesdienst; Oosterland en 18.30 ds. v. Gelder, 14.30 le dienst. Oud-Gereformeerde Gemeei Bruinisse 10 en 17 leesdiei Oosterland 9.30, 14 en 18 le dienst. Gereformeerde Kerk (vrij maakt). Brouwershaven ds. v. Dijk, 17 ds. Overweg. Gereformeerde Gemeente in derland. Bruinisse 10 en 17 le dienst; Nieuwerkerk 9.45 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 menkomst. Roorns-Katholieke Kerk. Ha; stede 10; Zierikzee 10, zat. Renesse zat. 19. Pinksergemeente. Zierik (Meelstraat) 10, woensd. 20 menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. I rikzee 10 ds. Roskam (HA). 25 en 26 juni 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. 01112-1480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Renesse/Ellemeet: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, tel. 01116-1280; Burgh-Haamstede: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, tel. 01115-1861; Brou- wershaven/Scharendijke: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280, spoednummer 2204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. Klinkenstraat 10, Nieuwerki tel. 01114-1810. Tandartsen: L. Lekkerkerk, Nieuwe Bo erdstraat 25, Zierikzee, 01110-16066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam tel. 01110-12906, geopend za.i 09.00-12.30 uur en van 16.3 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30t en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging;: Schouwen-Duiveland: 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. Buth, Haamstede, tel. OU 2254. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De dagelijkse ge bruikers van de noord-zuidver- binding tussen Zierikzee en Rotterdam moeten vanaf vol gende week vrijdag tot eind september ernstig rekening houden met extra filevorming in de ochtendspits. Rijkswater staat neemt in die periode een gedeelte van de Heinenoordtun- nel onder handen. Gewoonlijk staan er in de och tend- en avondspits al files bij de Heinenoordtunnel. Veel foren zen van de Zuidhollandse eilan den, uit het noorden van Zee land en het noordwesten van Noord-Brabant maken van deze verbinding gebruik. Rijkswater staat telt er dagelijks 66.050 mo torvoertuigen. De bestuurders van die auto's moeten zich vanaf 1 juli over twee in plaats van drie rijstro ken een weg banen naar Rotter dam. De derde rijstrook is nodig voor het langzaam verkeer. Rijkswaterstaat raadt automo bilisten aan te gaan carpoolen of het openbaar vervoer te nemen. Het openbaar vervoer krijgt in de ochtendspits een zo goed als vrije doorstroming, buiten de fi le om. Er is ook een alternatieve route, de Dammenroute over koppen van de eilanden nï Rotterdam. Op de weg terug van Rotterdi zal het verkeer weinig hinder dervinden van de werkzaam! den. De tunnelbuis Rotterda Zierikzee wordt wel gerei veerd, maar dat werk vindt u sluitend plaats van 20.30 uurl de volgende dag 13.00 uur. E rijstrook is in die tijd besch baar en daarbuiten de gebruil lijke twee rijbanen. Rijkswat staat heeft speciaal de zomen riode voor dit karwei gepri omdat er dan minder wo( werkverkeer is. Beschieting van theehuis VLISSINGEN - In het berich! de PZC van vrijdag over schietpartij bij een theehuis a de Bloemenlaan in Vlissing werd ten onrechte gesprok over een Turks theehuis. 7 gens de Nederlandse eigenf wordt zijn etablissement I zocht door verschillende nat naliteiten, met name Nederlt ders, Marokkanen en Surit mers. van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - Tien omwo nenden van de Loensweg en de Stolpweg in Nieuwerkerk maakten donderdagmorgen bij de provincie bezwaar tegen de komst van de nieuwbouwwijk d'Heule. Zij vrezen vooral voor ernstige verkeersoverlast en verlies van uitzicht en privacy. Daarnaast zouden elders in de gemeente Duiveland betere, al ternatieve locaties voorhanden zijn. De bezwaarden hopen dat gedeputeerde staten goedkeu ring aan het totale plan zullen onthouden. Al eerder wees de provinciale planologische commissie (ppc) een deel van het plan d'Heule af. In plaats van 110 woningen mo gen de komende jaren maar 55 woningen worden gebouwd. Wil de gemeente daarna verder uit breiden, dan moet opnieuw een bestemmingsplanprocedure worden gevolgd. Op deze manier wil de provincie voorkomen dat Duiveland te veel woningen in korte tijd laat bouwen. Bui meester A. Bergshoeff zei d( derdagmorgen dat de gemeei zich bij deze bepalingen neerleggen. Haalbaarheid Voorts zette de ppc vraagteki bij de economische uitvoerba heid van d'Heule als slechts e deel van het plan mag word gerealiseerd. Ook de bezwaï den roerden die kwestie aan,! drs I. Kroft die namens henl woord voerde vreest dat het pi ject in afgeslankte vorm fin! cieel niet haalbaar zal zijn. de kosten toch te kunnen dl ken, zal wellicht worden aan stuurd op gereedmaking van! gehele plan." Bergshoeff zei a te kunnen tonen dat de ecoi mische uitvoerbaarheid ook gewijzigde opzet gewaarboi is. Overigens weigerde hij opt baarmaking van precieze cij'i omdat de aanbesteding moet plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 54