Akkoord opvang asielzoekers Rel rond WK-zegels Gangster schiet in wilde weg Biologen opgetogen over vondst Vu Quang-os Geen akkoord over landbouwprijzen Woningcorporaties vrezen schade door gerucht speculaties Scholen leveren hun gegevens sneller uit vrees voor sancties AKO-prijs in nieuwe jas ook voor non-ficti( Onderzoek: politie doet veel te weinig tegen vrouwenhandel binnen- en buitenland Gemeenten krijgen meer tijd om huisvesting te regelen Nederland - België OO Nederland - Japan OO Nederland - V.S. OO Nederland - Peru OO Nederland - Engeland OO Nederland - Kameroen OO Nederland - Australië 00 Nederland - Italië OO Nederland - Argentinië OO Baby voor priester ZATERDAG 25 JUNI 1994 DEN HAAG (GPD) - Gemeenten krijgen meer tijd om voldoende woningen te vinden voor asiel zoekers die in Nederland kun nen blijven. Ook worden maat regelen genomen om leegstand van asielzoekerswoningen te voorkomen. Op korte termijn zal voorts de Huisvestingswet worden aangepast zodat ook asielzoekers met een voorwaar delijke verblijfsvergunning in hun eigen bestaan kunnen voor zien. BRUSSEL (ANP) - Na vier da gen vergaderen zijn de Euro pese ministers van landbouw er niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de nieuwe land bouwprijzen, die per 1 juli had den moeten ingaan. Het Griekse voorzitterschap kwam vrijdag ochtend tijdens een tweede nachtelijke zitting tot de con clusie dat de opvattingen en wensen van de twaalf lidstaten te ver uiteen lagen om overeen stemming te bereiken. Het grootste geschilpunt bleef de toekenning van een extra melkquotum van 900.000 ton aan Italië. Maar ook de Euro pese steun voor gedroogde voe dergewassen, de premies voor rundvlees, de quota voor aard appelzetmeel en de boterprijs, die met 2 procent extra omlaag zou gaan, bleven struikelblok ken. Nederland had alleen nog on overkomelijke bezwaren tegen het extra melkquotum voor Ita lië, dat volgens minister Buk man ten onrechte beloond zou worden voor slecht gedrag. De Italianen weigerden tot voor kort stringente maatregelen te nemen om de melkplas in de Eu ropese gemeenschap in te dam men. Ook de nieuwe cijfers over de melkproduktie, op grond waarvan Rome meent het recht te hebben op een groter quotum, zijn voor Nederland niet overtui- Duitsland, Frankrijk, Luxem burg en uiteindelijk ook Italië bleven zich verzetten tegen het totale prijzenpakket, waardoor een gekwalificeerde meerder heid ontbrak om de voorstellen aan te nemen. De ministerraad besloot daarop de prijzen voor groente en fruit met een maand te verlengen. De Europese Com missie moet beheersmaatrege len nemen voor de overige secto ren. Onder het voorzitterschap van Duitsland, dat op 1 juli de hamer overneemt van de Grie ken. zal dan opnieuw worden ge probeerd een akkoord te berei ken. Politie stopt met permanente controles op A2 DRIEBERGEN (GPD) - Op de A2 tussen Utrecht en Amster dam wordt niet langer 24 uur per dag op snelheid gecontro leerd. Het Korps Landelijke Po litiediensten is nog wel dage lijks aanwezig, maar sinds en kele weken zijn de radarposten nog maar zes uur per dag be mand. Vanwege het grote aantal snel heidsovertredingen en de daar uit voortvloeiende hoge onge- valcijfers besloot de politie in de cember de controle te intensive ren. Door het inzetten van admi nistratief personeel werd een permanente bezetting van de controle-apparatuur mogelijk. Het nieuwe beleid had onmid dellijk resultaat: het percentage hardrijders, voorheen 30 tot 70%nam in vier maanden tijd af tot rond de vier. In deze periode zijn bijna 50.000 bekeuringen uitgedeeld. „We wilden meteen een flinke dreun uitdelen", zegt politie woordvoerder John Bennink. „Maar de situatie is nu zodanig verbeterd dat we langzaam weer terug kunnen naar het normale patroon. Tot dusver merken we niet dat dat effect heeft op het rijgedrag. De score is nog steeds vier procent. Doordat we op ver schillende momenten van de dag en de nacht aanwezig zijn, blijven de controles onvoorspel baar". Een delegatie van het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben dit gisteren •afgesproken. Besloten is dat de gemeenten tot 1 maart 1995 de tijd krijgen om in totaal 37.000 opvangplaatsen toe te wijzen aan verblijfsgerechtigde asiel zoekers (de 'statushouders'). Volgens eerdere afspraken had den de gemeenten al eind de cember 37.000 verblijfsgerech tigden moeten onderbrengen. Onlangs bleek echter dat hon derden woningen voor asielzoe kers bleven leegstaan omdat er onvoldoende statushouders wa ren. Oorzaak was de trage afhan deling van ingediende asielver zoeken door het ministerie van justitie. Ook hierover worden op korte termijn nadere afspraken gemaakt. Overigens wordt ver wacht dat er tot 1 september nog een aanzienlijk aantal statussen zal worden aangegeven. Hoger beroep Door de formatie kan de afhan deling van asielaanvragen overi gens mogelijk een verdere ver traging oplopen. PvdA en D66 maken zich sterk voor de herin voering van het hoger beroep voor afgewezen asielzoekers. Bolkestein (WD) is daar fel op tegen. „We hebben het net afge schaft en dan moeten we het be sluit niet na een half jaar terug draaien". Het demissionaire kabinet heeft ervan afgezien met de VNG tot afspraken te komen over het aantal statushouders dat in 1995 moet worden gehuisvest. Een definitief besluit zullen VNG en het nieuwe kabinet in septem ber nemen. Dan moeten ook nog enkele fi nanciële claims van de VNG over de huisvesting van status houders behandeld worden. Een aantal gemeenten blijkt niet uit te kunnen komen met het geld dat voor de opvang van status houders beschikbaar is gesteld. Daarbij gaat het niet alleen om de huisvesting, maar ook om de De amokmaker wordt geboeid. FRANKFURT (AP) - Een met een machinepistool gewapende ex-Joegoslaaf, die door de Duitse politie wegens moord werd gezocht, is vrijdag in het centrum van Frankfurt in het wilde weg om zich heen gaan schieten. Zijn actie kostte aan een eveneens uit het voormalig Joegoslavië afkomstige man, mogelijk een lid van een rivaliserende bende, het leven. Zeker drie omstanders raakten zwaar gewond. Na de schietpartij verschanste de man zich in een winkel. Na on geveer een uur gaf hij zich echter over aan de politie. Over het motief van de ex-Joegoslaaf, die connecties zou hebben in de we reld van de prostitutie in Frankfurt en gezocht werd wegens moord en geweldpleging, tast de politie nog in het duister. GRONINGEN (GPD) - In de kleine postzegelwereld van ons land is een grote rel uitgebro ken. Aanleiding is de uitgifte van twee speciale gezegelde en veloppen voor het WK-voetbal, een postzegelmapje en een WK- landenalbum door PTT Post. De georganiseerde postzegelhan- del is woedend op deze commer ciële actie van de PTT omdat zij hierin concurrentievervalsing ziet met haar officiële eerstedag- envelop, die de handel sinds 1950 bij elke nieuwe Nederland se postzegel uitgeeft. Voorzitter H. Stins van de NVPH (Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren) vreest broodroof als PTT Post begint met het uitbrengen van een eigen serie covers. Daar ziet het wel naar uit pmdat de nu op de markt gekomen PTT-enve- Koninginnedag 1995 op 29 april DEN HAAG (ANP) - Koningin nedag wordt in 1995 op zaterdag 29 april gevierd. Het kabinet heeft daartoe vrijdag besloten omdat 30 april volgend jaar op een zondag valt. Waar koningin Beatrix en haar familie konin ginnedag méévieren, is nog niet bekend. loppen nadrukkelijk zijn voor zien van de nummers één en twee. „Dat is voor ons een onmo gelijke situatie waar we ons met hand en tand tegen zullen ver zetten", zegt Stins. „De PTT moet met deze enveloppen stop pen". Hij wil al zijn ongeveer honderd leden, ieder met een ei gen postzegelzaak in ons land, mobiliseren. Als eerste actie zal de NVPH de PTT-covers boycot ten waardoor ze niet worden op genomen in de jaarlijkse NVPH- catalogus, de bijbel van elke postzegelverzamelaar. Ook de georganiseerde postze gelverzamelaars in ons land zijn weinig te spreken over het PTT- initiatief. „Al dit soort maak werk doorkruist ons beleid om de kosten voor de verzamelaar juist te beperken", is de reactie van secretaris H.W.M. Hopman van de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigingen. Bo vendien doet deze PTT-actie geen goed aan het overleg over het postzegelbeleid, dat we on langs met de PTT zijn begonnen, zegt hij. „We zijn hier absoluut niet gelukkig mee". Voetbalfans In een reactie zegt PTT Post met nadruk dat haar nieuwe produk- ten niet bedoeld zijn voor post zegelverzamelaars. „We willen inspringen op het WK-voetbal en zo de voetbalfans erop atten deren datje er ook postzegels en covers over voetbal kunt verza melen", zegt een PTT-voorlicht ster. Zij ontkent dat er plannen zijn om bij elke nieuwe Neder landse zegel meteen aparte PTT- cover op de markt te komen. Maar zij geeft toe dat de numme ring er wel degelijk op duidt dat de serie wordt voortgezet. „De volgende keer zullen we het an ders aanpakken. Zo zullen we bijvoorbeeld met een ander bij zonder poststempel komen. Wat nu is gebruikt, lijkt te veel op het PTT-stempel van de NVPH-en- veloppen", aldus de voorlicht ster. Burengerucht ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse politie heeft deze week twee prostituées in een pand aan de Lange Hilleweg dringend gevraagd ramen en deuren te sluiten tijdens de ont vangst van hun bezoek. Bij het nabijgelegen politiebureau was door tal van buren geklaagd dat 'de hele buurt' de activiteiten van de dames en hun bezoek op de voet kon volgen. Ook werd ge klaagd over 'voorstellingen' op het balkon. Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar OO. Boswachters voeren de waarschijnlijk vier tot vijfjaar oude Vu Quang-os (Pseudoryx nghetin- hensis). Het Vienamese ministerie van bosbouw houdt het dier gevangen in de buurt van de hoodstad Hanoi. foto Reuter door Theo Haerkens DEN HAAG - De vondst van de Vu Quang-os, een nieuw hoefdier dat in mei werd aan getroffen in de bergwouden tussen Laos en Vietnam, is geen toeval. „Ze hebben er flink achteraan gezeten", vertelt F. Rietkerk, weten schappelijk medewerker van de Stichting Nationaal On derzoek Dierentuinen. Het bestaan van de soort - waar van nu een vrouwtje van een half jaar oud is gevangen - was al enkele jaren bekend. Er waren schedels, botten en sporen, maar op een levend exemplaar had de weten schap nog nooit de hand we ten te leggen. De dichte oerwouden in Viet nam, vaak in ondoordring bare bergachtige gebieden, oefenen op dit moment een geweldige aantrekkingkracht uit op biologen uit de hele we reld. Het land heeft jaren gele den onder de meest verschrik kelijke oorlogen en als gevolg daarvan zijn grote delen ont volkt geraakt. Op het ogen blik beleeft het land een pe riode van koortsachtig her stel. Die gaat gepaard met een bevolkingsexplosie en groot scheepse ontbossingen van plattelandsgebieden die eer der werden verlaten. Juist in die gebieden, die nu ook nog vaak levensgevaarlijk zijn door de aanwezigheid van mijnen en andere explosie ven, konden onbekende dier soorten zich onbelemmerd handhaven. Dierenbeschermers vragen zich af wat er allemaal nog te voorschijn komt uit de bossen die nu in ijltempo worden ge kapt. Eerder dit jaar zijn er twee soorten muskusherten gevonden, die ook nog niet eerder wetenschappelijk wa ren beschreven. „Het is een reuze spannend gebied", al dus Rietkerk. Ondertussen buigen de natuurbescher mingsorganisaties zich ook over de vraag wat er moet ge beuren om te voorkomen dat de net ontdekte dieren, die vaak in een klein gebied le ven, uitsterven. Ook al kunnen ze er zelf niet meer met een vangnet op uit, toch zouden veel dierentui nen de dieren graag in hun collecties opnemen om ermee te fokken en ze later, als het er in het land van herkomst wat rustiger is geworden, weer uit te zetten. Helemaal zonder bijgedachten is die optie niet „want die tuinen weten ook wel dat er een enorme belang stelling is voor een zojuist ont dekte soort", beseft Rietkerk. 'Forse geit' Dat de Vu Quang-os - 'een for se geit' - kenmerken van een hert en een rund in zich ver enigt, maakt hem alleen maar aantrekkelijker voor de tui nen. Deze dieren zijn door gaans vrij gemakkelijk te houden en er is goed mee te fokken. Voor de apen die uit de Indo-Chinese oerwouden te voorschijn komen, geldt dat niet. Vaak zijn ze aange wezen op zeer gespecialiseer de diëten van vruchten en bla deren en daar is wat minder eer mee in te leggen. „Van een apensoort die je voor het eerst ziet, weet je dikwijls meteen dat het de laatste keer zal zijn, omdat ze in gevangenschap zo moeilijk te houden zijn", stelt een deskundige somber vast. De tijd van de grote ontdek kingen in de wereld van de fauna is voorbij. Expedities met dat doel behoren allang tot het verleden. Zo'n zestig jaar geleden werd als laatste grote zoogdier de okapi ont dekt in de regenwouden van Zaïre. Maar Afrika is net als andere gebieden in de wereld vrijwel uitgekamd. Nu gaat het doorgaans om vogels, vis sen of insecten als er iets nieuws wordt aangetroffen. Nieuw is in dit verband overi gens een betrekkelijk begrip. „Zolang een dier wetenschap pelijk niet is beschreven, be staat het niet". Dat de plaat selijke bevolking er geregeld een barbecue mee aanricht of een soepje van kookt, doet daaraan niets af. kosten van inburgering en an dere extra uitgaven. De VNG wilde verder geen commentaar geven. Het kabinet sprak zijn waarde ring uit voor de inzet waarmee de gemeenten gevolg hebben ge geven aan de toezegging om per 1 mei 1994 30.000 opvangplaat sen voor asielzoekers te realise ren en 30.000 statushouders on der te brengen. Deze doelstelling was per 1 juni vrijwel gehaald: er waren 30.687 statushouders on dergebracht en 22.323 asielzoe kers. Gemeenten die nog te wei nig asielzoekers hebben onder gebracht, zullen deze opvang plaatsen op korte termijn alsnog verwezenlijken. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse woningcorporaties vre zen dat hun imago van betrouw baarheid schade oploopt door de jongste geruchten over te ris kante Financiële beleggingen. Dat zegt algemeen directeur B. Kempen van de Nationale Wo ningraad (NWR). Het is volgens Kempen van het grootste be lang dat de corporaties hun goede naam in de financiële we reld niet verspelen. Het ministerie van VROM maakte donderdag bekend een onderzoek te zijn gestart naar mogelijk te riskante, verboden beleggingen van woningcorpo raties. Het departement rea geert daarmee op geruchten in de sector dat corporaties in Utrecht, Nieuwegein en Amers foort miljoenen guldens zouden hebben verloren op de optie- markt. „We hopen op een snel onderzoek, want er is voi alsnog geen enkele bevestigu of definitieve ontkenning", dus Kempen. „We moeten weti of het geruchten zijn. of het o daadwerkelijk geleden verlig gaat of alleen om potentiële vi liezen." Kempen, tevens voorzitter v het Waarborgfonds Sociale ningbouw, wijst erop dat de ai gesloten corporaties nog no< een beroep hebben gedaan i dat fonds. „Dat betekent dat sector een naam heeft op te ho den. Ik krijg nu al telefoontj van corporaties die bijzond ongerust zijn over het imago vj de sector." Maandag overlegt staatsseci taris Heerma (volkshuisvestii met een aantal organisaties i de woningsector over de affaii DEN HAAG (GPD) - Het sanc tiebeleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen werpt vruchten af. Steeds meer scholen sturen ruimschoots op tijd hun schoolgegevens naar het ministerie. Doen ze dat niet, dan dreigen ze de gebruikelijke voorschotten mis te lopen. Jaarlijks sturen duizenden scho len aanvragen in voor hun rijks vergoeding. Die moeten in korte tijd verwerkt worden, zodat het onderwijs na de zomervakantie weer'kan draaien. Tot voor en kelejaren namen talloze school directeuren het niet zo nauw met de inzendtermijn, omdat het voorschot toch wel werd uit gekeerd. Dat veranderde twee jaar gele den. In een poging extra arbeiu te beperken, die nodig was om de te late aanvragen te verwer ken, dreigde het departement de scholen met het niet - of later - uitkeren van de voorschotten. In twee jaar tijd daalde het aanl trage aanvragers van enkf honderden tot enige tientalli aldus het ministerie. Overigens hoeven de leerling niet te verwachten dat de scho dicht blijft door de lakse opst ling van de directeur. De en ring is dat, zodra het minista de bevoorschotting staakt en geen geld meer binnenkomt, noodzakelijke gegevens razen snel worden ingestuurd. Daan maakt het ministerie het g( over. Fraude, zoals in 1991/1992, we de afgelopen jaren niet meerj constateerd, aldus een wooi voerster. Bij een controle ble dat de leiding van Institu Blankestein in Arnhem (inxnl dels opgeheven) een te hoog le< lingenaantal had opgeheven, daar ook vergoeding voor hi ontvangen. Ook een basisschc in De Bilt bleek bewust onjuis gegevens te hebben verstrekt. DEN HAAG (ANP) - Naar de AKO-literatuurprijs van 100.000 gulden kan vanaf dit jaar alle Nederlandstalige pro za, zowel fictie als non-fictie, meedingen. Tot nu toe werd de prijs alleen toegekend voor fic tie. De non-fictie zal overigens uitsluitend op literaire kwali teit worden beoordeeld, zo heeft de organisatie bekendgemaakt. Het stichtingsbestuur heeft be sloten de AKO-prijs te vernieu wen, nadat het oude bestuur vo rig jaar overstapte naar Libris (een organisatie waarin een aan tal boekhandels samenwerken). Dit „om zoals later zou blijken de AKO-formule onder de nieuwe vlag in detail te kopië ren", aldus de AKO-organisatie. Doel van het AKO-bestuur is zonder kwaliteitsverlies de prijs minder elitair te maken, zodat een breder publiek zich ermee kan identificeren. Nieuw is ook dat een forum van in totaal dertig bekende en on- LONDEN (RTR/AFP) - Als eer ste anglicaanse priester heeft Susan Mayoss-Hurd een kind gebaard. De 34-jarige priester, die in mei werd gewijd in de St Philip's kathedraal in Birming ham, schonk zondag het leven aan een dochter Anya Rachel. „Ik ben ik de wolken", zei de jon ge moeder. „Het is toch uniek om als priester moeder te wor den." Ze heeft zelf haar kind ge doopt. Susan en haar 45-jarige echtgenoot Don, een biochemi cus, hadden al een dochter van driejaar. Zij behoorde tot de eer ste vrouwen die in de Anglicaan se Kerk van Engeland de pries terwijding ontvingen. bekende Nederlanders en VI mingen uit de maximaal zes n minaties de prijswinnar zal ki zen. Een jury, die thans c voorzitter na voor het eerst g heel uit beroepscritici bestal heeft inmiddels een lijst vastg steld van 28 Nederlandse i Vlaamse titels. Zij zijn gekozf uit een aanbod van 341 boeke Uit deze lijst stelt de jury de m ximaal zes nominaties vastd op 13 september worden b kendgemaakt. De groep van d( tig kiest op 22 oktober tijdei een publieke discussie het wi nende boek, waarna de pij voor de achtste keer wordt ui gereikt. In de jury zitten Jessica Durl cher, Marcel van Nieuwenborgl Arjan Peters, Frans Rogge Aleid Truijens en voorzitter n Frans Andriessen. Paktank beboet voor ontploffing ROTTERDAM (ANP) - De recb bank in Rotterdam heeft In tankopslagbedrijf Paktas vrijdag schuldig bevonden ai de dood van drie werknemei van een onderaannemer en ai het toebrengen van zwaar liet) melijk letsel van een vieri man. Het bedrijf heeft volgens rechtbank onvoldoende to zicht gehouden op sloopwerl zaamheden aan een opslagta? met het uiterst explosieve acq lonitril. Door het nemen vanoi voldoende veiligheidsmaatreg! len ontplofte de opslagtank. Hl fatale ongeluk op de vestigia van Paktank in de Botlek ge beurde op 9 oktober 19 rechtbank heeft het bedrijf bo tes opgelegd van in total 267.000 gulden. richtlijnen bedacht voor de te strijding van het illegale prostfc tutiecircuit. Daarmee is in praktijk nauwelijks iets gedaai Niet alleen de politie, maar ooi de officieren van justitie blijken deze tak van misdaad vrijwel os gemoeid te laten. Alleen daö waar nog wel zedenpolitie te staat, wordt nog wel eens eei pooier opgepakt die illega» vrouwen uit het buitenlafll heeft gehaald. Dat komt bijte alleen in de grote steden voor.® kleinere plaatsen kan het prosfr tutiewereldje veelal zijn gaan, want de politie denkt vaai dat daar geen vrouwenhandel^ zo blijkt verder uit het ondtf' zoek. DEN HAAG (ANP) - Alleen inci denteel onderneemt de politie iets tegen handel in vrouwen die in de prostitutie belanden. In de grote reorganisatie van vorig jaar hebben veel korpsen hun afdelingen zedenpolitie op geheven. Tot deze constatering komt de universiteit van Utrecht na te hebben onder zocht hoe de regels voor de aan pak van vrouwenhandel wor den uitgevoerd. Bij de onderzoekspresentatie vrijdag bleek dat verreweg de meeste agenten en rechercheurs niet weten wat die regels inhou den. De vijf procureurs-gene raal, de hoogste directeuren van justitie en politie, hebben in 1989

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4