Vraagtekens bij brief van Kosto Verzekeraars: 500 miljoen verlies op autoverzekering PZCss^ PZC berco Prijs cd-speler en cd-i-speler in nabije toekomst hetzelfde Evacuatie 20.000 pinguïns Late actie in Ruanda binnen- en buitenland °G mr. Langemeyer zag geen reden Gonsalves te ontzien roenLinks-kamerlid larma in opspraak loor geldschandaaltje Sederlandsche Bank: economie trekt aan BEREGOEIE OPRUIMING J Protest en gejuich over Fransen in Ruanda beI/-phone Hoogbejaard paar ernstig mishandeld ZATERDAG 25 JUNI 1994 JLVERSUM (ANP/GPD) - Pro- ireur-generaal bij de Hoge aad mr. G. Langemeyer kon ich in 1960 niet voorstellen dat ein Nederlands Nieuw-Guinea an moord, doodslag en mis- andeling verdachte ambte aar mr. R. Gonsalves moest lorden ontzien omwille van het landsbelang". Dat blijkt it een brief die hij 34 jaar gele en aan zijn collega in Hollan- ja schreef en die het VPRO-ra- joprogramma Argos heeft ach- jrhaald. linister Kosto van justitie heeft e Tweede Kamer juist deze eek geschreven dat Lange- teyer geen „beletsel" zag om lonsalves na zijn koloniale pe- iode tot officier van justitie te enoemen. De toen 30-jarige ju st zou telkens uit noodweer ebben gehandeld en kon dus (et worden vervolgd voor straf- are feiten. "it de brief blijkt dat Lange- ieyer over onvoldoende infor- latie beschikte om over de zaak kunnen oordelen. De toenmalige gouverneur Plat- teel dwarsboomde procureur- generaal Von Meyenfeldt in de vroegere kolonie in zijn poging Gonsalves te vervolgen voor zijn misdaden. De hoogste bestuur der die daar namens de regering zat, meende dat de affaire in de doofpot moest in het landsbe lang. Nederland wilde Nieuw- Guinea niet kwijt en kon dus geen publiciteit gebruiken over wantoestanden. Ontslag Von Meyenfeldt vroeg daarop de mening van Langemeyer, in die dagen de hoogste justitiële auto riteit van het openbaar ministe rie. Toen hij zich in Den Haag bij minister Toxopeus beklaagde over de gouverneur en diens dekmantelmethoden, kreeg niet Platteel, maar de procureur-ge neraal zelf de zak. Toxopeus ging toen over Nieuw-Guinea. In zijn dagboek schreef Von Meyenfeldt in 1960 dat Gonsal ves opzettelijk situaties van zelf verdediging had uitgelokt, zo- 1MSTERDAM (GPD) - Nog iven en de interactieve cd-spe- ercd-i kost evenveel als een ge- one cd-speler. John Hawkins, resident van Philips Media istribution, kondigde gisteren jdens de Consumenten Elek- onica Show in Chicago aan at het nieuwe model cd-i-spe- rin de VS in september voor dollar (540 gulden) over de lonbank gaat. en speler die geschikt is voor ioscoopfilms, komt dan op 499 ollar ofwel 900 gulden. De ad- lesprijs voor de standaard-cd-i- peler (die geen films kan afspe- n) in Nederland is nu nog 999 lilden. De Nederlandse prijzen oor de nieuwe modellen cd-i- pelers worden in september be- endgemaakt. Gezien het ont reken van btw in de VS en de ogere winstmarge voor de dea- r moet worden gedacht aan m prijs onder de 700 gulden EN HAAG (ANP) - Het nieuwe amerlid van GroenLinks T. ledayrajsingh Varma heeft in 985 een kastekort van het Gre- ada Komitee Nederland pro- te dekken met valse ivitanties. Dat zegt de toenma- ije voorzitter S. Baburam. Var ia was destijds penningmees- rr/secretaris van het allang op- theven comité. Bij controle ian de boekhouding bleek er 11.000 gulden verdwenen te lijn. farma wist vervolgens na enig leken in de administratie no 's te reproduceren tot een be- irag van 5500 gulden. Het res- sant van 6500 gulden heeft zij toen uit eigen zak bijgepast. De oekhouding was zo'n puinhoop lat zij niet voor de volledige 12 aille verantwoording kon afleg- en. laarmee leek de zaak gesust, iet Grenada Komitee gaf een ersverklaring uit waarin het «stuur stelde dat zij penning meester Varma nooit van dief- of fraude had verdacht. Sa de ontbinding van de actie- floep heeft Baburam in de Be rging Surinaams Links Varma «STERDAM (ANP) - De Ne- ferlandse economie trekt aan. het eerste kwartaal van dit Bar is de groei het grootste ge lest sinds begin 1992. De ver- ttering werkt nog niet door op 'e arbeidsmarkt. Dat staat in iel vrijdag gepubliceerde be- cht van De Nederlandsche Hank over het eerste kwartaal 'an dit jaar. Vele koopjes in de winkel en op straat. lange vorststraat goes dat hij papoea's ongestraft kon neerschieten. De inmiddels overleden procureur-generaal vond dat gouverneur Platteel, die dat oogluikend toestond, de „misdadige terreur van een au toritair regime" uitoefende. Ook de voormalige politiecom missaris in Nieuw-Guinea Van Klinken meldde voor de VPRO- radio dat het onderzoek van zijn ondergeschikten van bovenaf werd gefrustreerd. Van Klinken zelf werd overgeplaatst toen hij daartegen in verzet kwam. Enkele getuigen die in het radio programma werden opgevoerd menen dat de werkelijke feiten over Gonsalves' optreden in de Baliemvallei nimmer bekend zijn geworden bij de politiek. De beraadslagingen in de Tweede Kamer beginjaren '60 over Gon salves zouden gevoerd zijn op basis van gebrekkige en onvolle dige informatie. De Tweede Ka-" mer praat volgende week over de kwestie-Gonsalves. voor het basisapparaat, respec tievelijk 1100 gulden voor de ver sie die 'films kan afspelen. Hawkins zei verder dat Europa is verkozen voor de introductie van een televisie-cd-i-speler-set, waarvan eind 1994 de eerste wordt verwacht. In het eerste kwartaal van 1995 volgt een ste reoset. met cd-i-speler (die ook 'gewone' audio-cd's kan afspe len), versterker, dubbelcassette- deck en radio-ontvanger. Een in dicatie van de prijzen wordt nog niet gegeven. In Chicago bleek ook dat Philips het Koreaanse conglomeraat Goldstar over de streep heeft ge trokken om cd-i-spelers volgens de Philips-standaard te vervaar digen. Verder werd als nieuws gepresenteerd dat bioscoopsuc cessen als Dances with Wolves, Rainman, Robocop, Silence of the Lambs, Married to the Mob en James-Bondfilms die jaar op cd-i verkrijgbaar zijn. echter toch van verduistering- beschuldigd. Volgens hem was uiteindelijk gebleken dat zij nepbonnen bij de administratie had gevoegd. Varma zei vrijdag zich „ontzet tend te verbazen" over de be schuldiging van Baburam. „Wij zijn altijd vriendschappelijk met elkaar om blijven gaan en we ko men ook bij elkaar over de vloer. Maar ach, ik haal er mijn schou ders over op, maar als het te gor tig wordt, schakel ik mijn advo caat in." Het kamerlid zegt er achteraf spijt van te hebben dat zij negen jaar geleden alle schuld voor het kastekort op zich genomen heeft. „Iedereen had bonnen thuis, we deden de administratie zo'n beetje met z'n allen. Ik heb veel weggemieterd en dat had ik nooit moeten doen." Baburam, tegenwoordig direc teur van een Surinaams sociaal wetenschappelijk onderzoeks bureau en een uitgeverij, zei vrij dag: „Ach, ze liegt constant. Zij vertelt er niet bij dat zij die 6500 gulden van vrienden heeft moe ten lenen die daar nu nog op zit ten te wachten." i Tutsi's protesteren tegen de Franse aanwezigheid in Ruanda. van onze correspondent NAIROBI - Het enthousiasme van de Ruandese Hutu's bij het binnentrekken van de Franse troepen was eigenlijk net iets te uitbundig en daar door gênant. Want terwijl Pa rijs er steeds op hamert dat hun interventie in Ruanda van ieder politiek karakter ontbloot is, werden de eerste Franse troepen in West-Ruan- da op grootse wijze onthaald door leden van Hutu-milities en burgers die hen bestempel den als 'bevrijders' en 'de red ders der natie'. De achterlig gende gedachte was: onze oude bondgenoten zijn weer terug om ons voor een neder laag te behoeden. Hoe anders was de reactie van de Tutsi-vluchtelingen in de hoofdstad Kigali die vrijdag waren opgetrommeld door het Ruandees Patriottisch Front om de straat op te gaan en te protesteren tegen de militaire interventie door Frankrijk. Op spandoeken stonden teksten als 'Mitterand is een moorde naar, die al zoveel Ruandezen heeft gedood' en 'Fransen moeten wegblijven'. Des te opmerkelijker was de RPF-verklaring later op de dag, waarin werd gemeld dat de rebellen misschien bereid zijn om hun verzet tegen de Franse interventie op te geven als deze puur van humanitaire aard blijkt en de opmars van het RPF er niet door wordt ge hinderd. De opstandelingen verklaarden zich bovendien bereid om zo goed mogelijk sa men te werken met de VN in Ruanda. De eerste Franse soldaten in het Westen van het land, dat nog in handen is van het Hutu- regeringsleger, hebben inmid dels posities ingenomen in Cyangugu en een opvang kamp in Nyarasjisi, waar zich 8000 Tutsi-vluchtelingen be vinden. In de hoofdstad Kigali voerde het RPF vrijdag haar offensief tegen het regeringsle ger opnieuw verder op, in een poging de stad zo spoedig mo gelijk in te nemen. Bij een mor tieraanval werd het overvolle ziekenhuis van het Rode Kruis geraakt en werden zeker 7 patiënten gedood. De met olie besmeurde pinguïns. KAAPSTAD (AP) - Het Zuid- afrikaanse leger is begonnen met de evacuatie van 20.000 pinguïns die zijn vervuild door een mysterieuze dikke olievlek bij Dassen Eiland bij het zuidelijkste puntje van het Afrikaanse continent. „We proberen zoveel mogelijk vogels te redden en brengen hen over naar het vasteland waar ze schoongemaakt, ge wogen en gevoed zullen wor den", zei Dieter Odendaal van het Zuidafrik aanse Fonds voor de Bescherming van Kustdieren. Door het slechte weer hadden de reddingswerkers moeite de olievlek in bedwang te hou den en ook de reddingswerk zaamheden werden bemoei lijkt. Donderdag werden de eerste 150 dieren opgehaald met vliegtuigen van de Zuid- afrikaanse luchtmacht en ma rineschepen. Odendaal zei dat zijn organisatie 5000 pin guïns kan opvangen, voor de rest van de dieren wordt nog een goede verblijfplaats ge zocht. Een olieveld van 800 meter lang en 200 meter breed „dik als mayonaise" dreef 10 kilo meter ten zuidwesten van het eiland. Het is onbekend waar de olie vandaan komt. maar er wordt onderzoek verricht naar de olie van twee kapotte schepen die onlangs in het ge bied hebben gevaren en naar een tanker die 11 jaar geleden in het gebied is vergaan. Jaarbeurs lokt vergaderaars uit de auto UTRECHT (GPD) - De Konink lijke Jaarbeurs in Utrecht gaat bezoekers van congressen en vergaderingen stimuleren zo veel mogelijk gebruik te maken van de trein. Met de Nederland se Spoorwegen is een overeen komst gesloten waardoor kor ting kan worden gegeven op het treinkaartje. De overeenkomst kan er toe leiden dat het au toverkeer van en naar de Jaar beurs in de toekomst drastisch vermindert. De Jaarbeurs is de eerste grote organisator van congressen en vergaderingen die een contract met de NS heeft gesloten. De ge meente Utrecht juicht het initia tief toe. „Het past in ons beleid om de automobiliteit rond de binnenstad terug te dringen", zegt woordvoerder P. Custers. IE Tt/ccomitanicaCii TOESTELLEN VOOR HET EUROPESE GSM-NET; Siemens Marathon 1.095.00 Nokia 1011 1.195.00 Motorola 5200 1.295.00 Motorola 2000 1.395.00 (prijs in comb, met abonnement/excl BTW) Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100-21293 Fax 31273 Het bruto binnenlands produkt nam in het eerste kwartaal toe met 0,6 procent, terwijl de eco nomie in de laatste drie maan den van 1993 nog met 0.4 procent kromp. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1993 lag het bbp 1,3 procent hoger. Dat komt mede doordat het eerste kwar taal van dit jaar één extra werk dag bevatte. Als daarvoor wordt gecorrigeerd, is het groeitempo ten opzichte van vorig jaar klei ner dan 1 procent. De produktie van de verwerken de industrie, die volgens DNB „een goede graadmeter vormt voor de stand van de conjunc tuur", steeg in de eerste drie maanden met 5 procent, na in het laatste kwartaal met 4 pro cent te zijn gedaald. Ten opzich te van het eerste kwartaal was het produktieniveau een kwart procent groter. Dat was de eer ste groei sinds het derde kwar taal van 1992. De werkgelegenheid herstelt zich niet in het voetspoor van de produktie. In het verleden rea geerde de arbeidsmarkt met een vertraging van een jaar. AMSTERDAM (GPD) - De Ne derlandse verzekeraars hebben in 1993 zo'n 500 miljoen gulden verloren op het verzekeren van auto's en motoren. In totaal kwam er vorig jaar voor zo'n 5,6 miljard gulden aan autopre mies binnen en werd er voor 4,2 miljard gulden schade geleden. Het schijnbare positieve saldo verdwijnt als kosten en provi sies worden meegerekend. Dat leidt tot een verlies van 9 pro cent op het premie-inkomen. De meeste verzekeraars zullen dit en volgend jaar de premies ver hogen. Dit blijkt uit de jongste uitgave van het Verbond van Verzeke raars in Nederland, waarin de cijfers over 1993 van de 491 Ne derlandse verzekeringsbedrij ven op een 'rijtje zijn gezet. De neergang in de resultaten van de motorrijtuigenverzekering vindt voor een deel ook zijn oor sprong in de dalende rente, waardoor de beleggingen van de verzekeraars minder opleveren. Het grote aantal verzekeraars zorgt voor sterke concurrentie en relatief lage premies, waar door de winsten onder druk, staan. Jonge Britten betalen bij voorbeeld de helft meer en Duit sers zelfs het dubbele voor een autoverzekering. Ook de inboe delverzekering is in Nederland gemiddeld goedkoper dan in de omringende landen. In vergelijking met andere lan den hebben Nederlanders veel verzekeringen. Ruim 95 procent van de particulieren is voor schade aan inboedel en opstal verzekerd. Eenzelfde percentage heeft een aansprakelijkheids verzekering particulieren. WA- verzekeringen voor auto's sco ren bijna 100 procent (geen won der, dit is een wettelijk verplich te verzekering) terwijl driekwart casco is verzekerd. Een rechtsbijstandsverzekering voor het gezin heeft ongeveer 10 procent, terwijl ongeveer 20 pro cent van de automobilisten deze heeft voor de auto. Het Verbond van Verzekeraars becijfert dat de verzekering van het WAO-gat - ontstaan doordat de uitkering van 80 naar 70 pro cent van het laatst verdiende loon is gedaald - schade- en le vensverzekeraars voor zo'n mil jard gulden aan premies heeft opgeleverd. Pensioenfondsen hebben naar schatting het dub bele daarvan ontvangen. Stormjaar 1990 De verzekeraars becijferen voorts dat zij aan het verzekeren van brand, inbraak en storm TTTaarschijnlijk zal wel nooit duidelijk worden (T^yi VV hoeveel mensen in Ruanda zijn omgebracht voordat de buitenwereld dan eindelijk besloot om iets te ondernemen. Eerder deze week stemde de Veiligheidsraad van de VN in met het Franse plan voor een militaire interventie in het midden-Afrikaanse land. waar de grond langzamerhand doorweekt is van het bloed dat vloeide in een wrede burgeroorlog. Twee maanden zijn voorbijgegaan waarin naar schatting een half miljoen men sen, voornamelijk Tutsi's, op beestachtige zijn afgeslacht in een orgie van haat en geweld. Het initiatief van Frankrijk werd aanvankelijk nogal argwanend bekeken. Er was enige huiver voor een mogelijke politieke betrokkenheid van Pa rijs bij een van de partijen in de binnenlandse strijd van Ruanda. Dat had te maken met steun die Frankrijk in het verleden heeft verleend aan de Hutu-regering in het land. De Tutsi-rebellen van het RPF verklaarden zich mordicus tegen de komst van Franse militairen en kondigden aan dat zij doelwit in de oorlogshandelingen zouden worden. Gisteren zijn de eerste Franse militairen Ruanda binnengetrokken voor een missie met een duidelijk beperkte humanitaire op dracht, bescherming van gevluchte burgers. Troepen van an dere landen zullen zich daarbij voegen. De operatie moet van korte duur zijn. De Fransen hebben hoe dan ook met deze operatie hun nek uitgestoken om - zoals het de laatste tijd vaak is genoemd - 'de schandelijke stilte in de rest van de wereld rondom Ruanda' te doorbreken. De slachtpartijen daar zijn al sinds half april aan de gang en het houdt niet op. Nog dage lijks worden grote massagraven gevonden. In omringende Afrikaanse landen arriveren nog elke dag duizenden vluchte lingen met bloedstollende verhalen over wat zij hebben mee gemaakt en hoeveel familie zij hebben verloren. In al die tijd dat de buitenwereld zag en hoorde wat er allemaal voor gru welijks in dit land gebeurde, werd Ruanda in de steek gela ten. Nadat de VN bij het uitbreken van de massale moorden de meeste aanwezige blauwhelmen terugtrok, werd op 8 juni in de Veligheidsraad de beslissing genomen om het aantal VN-militairen in Ruanda uit te breiden tot 5.500. Maar de animo om dat toekomstige reguliere VN-legertje bijeen te brengen was zo gering dat er nog steeds niets gebeurde. En kele Afrikaanse landen zegden een klein contingent militai ren toe; Europa liet het bij een aanbod van wat materieel. De VN had daarom niet veel keus toen Frankrijk het allemaal veel te lang vond duren en besloot om zelf tot een actie over te gaan. De topconferentie van de Euro-leiders op Corfu, gisteren en vandaag, heeft het te druk met andere dingen dan zich te pijnigen met hinderlijke vragen over de blamage van Europese onmacht tegenover zo'n rauwe burgeroorlog met zoveel slachtoffers in Ruanda. Net zoals dat van het begin af het geval was in het voormalig Joegoslavië en later in Soma lië schittert de Europese Unie steeds opnieuw met een ge brek aan eenheid als er elders in de wereld iets van haar wordt verwacht. Een gezamenlijke buitenlandse politiek be staat nog voor geen meter als het er echt op aankomt. Wat dat betreft is het Verdrag van Maastricht voorlopig een dode letter. Het Franse initiatief om met toestemming van de VN- Veiligheidsraad een troepenmacht naar Ruanda te sturen is bij alle morele verontwaardiging over het falen van de inter nationale gemeenschap zeker niet vrij van een flinke portie eigenbelang. Frankrijk heeft tot op de dag van vandaag be langrijke invloed in grote delen van Afrika en wil die invloed graag uitbreiden. Bondgenoten en tegenstanders van Frank rijk hebben daar zo hun bedenkingen tegen en kritiek op. Maar ze kunnen er weinig tegenover stellen. Ze hebben het zó ver laten komen dat zich in Ruanda ongestoord een comple te volkenmoord kon afspelen. Na een beschamende vertra ging van de samenwerkende Europese leiders en anderen komt nu een individueel land tot actie. vdM. ROTTERDAM (GPD) - De poli tie heeft gistermiddag dankzij een attente getuige drie kinde ren van 13,14 en 15jaareneen 22- jarige man aangehouden die enige tijd daarvoor een echt paar van rond de tachtig jaar hadden beroofd en ernstig mis handeld. Het viertal probeerde de tas van het vrouwelijk slachtoffer uit haar handen te rukken. Toen dat was gelukt maar de echtge noot daar een opmerking over maakte werd hij tegen de grond gewerkt en geschopt en gesla gen. De man is met een gebroken heup in het ziekenhuis opgeno men. Een getuige achtervolgde de vier daders waardoor de poli tie ze in de kraag kon vatten. De vrouw bleef ongedeerd. geen cent verdienen. De totale schade bedroeg in 1993 welis waar 3.1 miljard gulden, terwijl aan premies 4,7 miljard binnen kwam, maar door bedrijfskos ten, provisie en herverzekering bleef daar vrijwel niets van over. De schade door stormen was overigens wel een stuk minder dan in 1990, 'het stormjaar bij uitstek'. Overigens hebben de meeste verzekeringsmaatschappijen over 1993 gunstige winstcijfers bekendgemaakt. Een volledig overzicht daarvan is er nog niet, maar het is niet één en al ramp spoed in verzekeringsland: on der meer beleggingsopbreng sten, levensverzekeringen, koopsompolissen, hypotheken, ziektekostenverzekeringen en pensioenen houden de sector royaal uit de rode cijfers. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000, Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3