Wetenschap en horror sprookjes Romantisch pleidooi tegen Samen op Weg PZC opinie en achtergrond 'Zo 'n beeld van een vrouw met uiers blijft lang hangen Bezem moet door de Zeeuwse ambtenarij Wassenaar heeft nieuwe inwoner met enorm vermogen ZATERDAG 25 JUNI 1994 De wetenschap voelt zich bedreigd. Ideële or ganisaties keren zich steeds vaker tegen as pecten van wetenschap pelijk onderzoek. En spelen daarbij succesvol in op angsten en emoties. Tijdens een bijeenkomst in de Duitse stad Heidel- berg, twee jaar geleden, besloten enkele honder den geleerden de tegen aanval in te zetten. Ze riepen de regeringen op de oren niet te laten han gen naar de 'anti-weten schappelijke en anti- technologische tenden- zen in de maatschappij'. Bijna 3500 geleerden, on der wie 72 Nobelprijs winnaars, hebben dit ap pèl inmiddels onderte kend. In Utrecht is on langs de stichting Hei delberg Appeal Neder land (HAN) opgericht. Eén van de initiatiefne mers is prof. dr. A. Cor- nélissen, verbonden aan de afdeling parasitolo gie van de faculteit der Diergeneeskunde aan de Utrechtse Universiteit. „De misvatting vat post dat de wetenschap de natuur ten gronde richt". door Henk Postma De fokstier Herman, het eer ste Nederlandse dier dat door 'genen-mengers' met een menselijke eigenschap is uitge rust, heeft vriend en vijand op zijn achterste benen gezet. 'Stop de biotechnologie', roept de Dierenbescherming. Om te illu streren dat het geknutsel met erfelijk materiaal van mens en dier tot griezelige ontwikkelin gen kan leiden, brachten de die renvrienden levensgrote pos ters op straat van een vrouw met koeie-uiers. 'Onsmakelijk en demagogisch', protesteerden de geleerden. Maar de Reclame Codecommissie zag geen kwaad in dit 'horrorsprookje dat slui pend werkelijkheid wordt'. Posters vertellen dat Nederland, in de ogen van overvliegende trekvogels, de contouren ver toont van een doodskop. Of dat zwart-bont vee binnenkort wel licht blond haar en blauwe ogen De veelbesproken genetisch gemanipuleerde stier Herman. krijgt. Geef de wetenschap ruim baan, zo suggereren de beelden, en Hitiers droom over een super ras van edelgermanen wordt als nog gerealiseerd. De Stichting Heidelberg Appeal Nederland (HAN) wil die 'ver keerde beeldvorming' gaan cor rigeren. Eén van de initiatiefne mers is prof dr A. Cornelissen, verbonden aan de afdng parasi tologie van de faculteit der Dier kunde aan de Utrechtse univer siteit. De dierenbescherming, maar ook milieu- en consumen tenorganisaties, zegt hij, wek ken met hun professionele cam pagnes de indruk dat de weten schap de wereld ten gronde richt door het natuurlijk leven te ver nietigen. Ten onrechte, vindt hij, de wetenschap streeft juist het heil der mensheid na. In de Duitse stad Hidelberg uit ten enkele honderden weten schappers twee jaar geleden hun bezorgdheid over de groeiende 'anti-wetenschappelijke en anti- technologische tendenzen in de maatschappij'. In een verkla ring, Heidelberg Appeal ge noemd, benadrukten ze dat 'de wetenschap, de technologie en de industrie, mits juist beheerd, onmisbare gereedschappen zijn voor een toekomst waarin grote problemen zoals overbevolking, hongersnood en wereldwijde ziekten zullen zijn bedwongen'. Maar de campagnes van ideële organisaties, die zich gesteund weten door grote achterbannen, brengen doorgaans heel andere aspecten van de wetenschappe lijke vooruitgang in beeld. Gru welijke proeven met dieren. Vee dat tot broedmachine of em- bryofabriek wordt gedegra deerd. Chemie-rampen. Vergifti ging van natuur. Cornelissen: „Veel berichtgeving is eenzijdig gericht op de, veelal verwaar loosbare risico's van weten schappelijke, industriële en agrarische activiteiten, terwijl te weinig aandacht wordt ge schonken aan de baten ervan". Het is, benadrukt Cornelissen, welhaast ondoenlijk tegen die 'verkeerde beeldvorming' in te gaan. „Zo'n beeld van een vrouw met uiers blijft lang bij de men sen hangen. Ze denken dat we tenschappers in staat zijn dat soort monsters te creëren. Maar dat is volstrekt onmogelijk. Dan heb je tientallen genen nodig. Dat is onhaalbaar, ook in de toe komst. Ook wettelijk kan het niet. De wetten worden steeds strenger. In Duitsland is het door de Wet op de dierproeven voor een aantal collega's haast onmogelijk geworden hun werk te verrichten". Cornelissen erkent het recht van foto ANP de samenleving om grenzen te stellen. „Maar als de biotechno logie volledig zou worden verbo den, dan gaat dat ten koste van werkgelegenheid en gezond heidszorg. En als milieunormen, zoals steeds meer gebeurt, node loos streng worden, dan kost dat de samenleving handenvol geld. Ook dat gaat ten koste van za ken als gezondheidszorg en so ciale zekerheid". Iedere maatschappelijke keuze vraagt om een belangenafwe ging. Cornelissen vindt dat ook emoties gewicht in de schaal be horen te leggen. „Maar er moet wel een rationale basis zijn. Dat is vaak niet het geval. De milieu beweging, de Dierenbescher ming en consumentenorganisa ties sturen professionals op pad om het publiek te bewerken. Die komen zelfs met lespakketten de scholen binnen. Daardoor ontstaat ten onrechte het beeld dat je als wetenschapper bezig bent de natuur te vernietigen, of er genoegen in schept nodeloos dieren te kwellen. Het gevolg is dat zelfs je kinderen je met ver wijtende blikken beginnen aan te kijken". Een van de hardnekkige misver standen, waarmee Cornelissen regelmatig geconfronteerd wordt, betreft het gebruik van proefdieren voor wetenschappe lijk onderzoek. „De mensen den ken dat er steeds meer proefdie ren worden gebruikt. In werke lijkheid is het gebruik in Neder land de afgelopen vijftien jaar bijna gehalveerd. Eind jaren ze ventig waren het er nog ruim 1,5 miljoen per jaar. Dat is terugge lopen tot minder dan 800.000. En dat zet door. Zeker, mede dank zij de campagnes van de Dieren bescherming. Als wetenschap pers proberen we alternatieven te bedenken. Bij het testen van cosmetica en toiletartikelen worden nauwelijks nog proefdie ren gebruikt. Vorig jaar waren het er in Nederland nul komma nul". Wrede natuur Cornelissen komt er recht voor uit dat hij met proefdieren werkt. „En ik vertel er bij waar om dat nodig is. Maar er zijn col lega's die er liever over zwijgen, die aan de borreltafel of in de sportkantine bewust niet zeg gen wat voor werk ze doen. De mensen gaan er al te gemakke lijk van uit dat alles wat de bio technologie of de chemie produ ceert, schadelijk is, en dat de na tuur alleen maar vriendelijk is. Maar juist de natuur is wreed en vol risico. De wetenschap pro beert die risico's juist te beper ken". De Stichting Heidelberg Appeal Nederland (HAN) probeert zo veel mogelijk wetenschappelijk onderzoekers in Nederland warm te maken voor de strijd te gen de 'verkeerde beeldvor ming'. Alle Nederlandse hoog leraren ontvangen dezer dagen een verzoek om mee te doen. De stichting wil werkgroepen in het leven roepen die snel kunnen reageren op onjuiste of onge nuanceerde berichten. Het is ook de bedoeling voorlichtings activiteiten op touw te zetten. „Ook wij willen naar het publiek toe." door T. Rinkema Sinds vele jaren zijn de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en (in de laatste tijd) de Evangelisch- Lutherse Kerk in het Konink rijk der Nederlanden betrok ken in een proces van vereni ging onde de naam Samen op Weg. Dat is vrij algemeen be kend. Begrijpelijkerwijs is het een moeizame ontwikkeling en een lange weg. Misschien wel te lang om 't heilig vuur brandend te houden. Vanaf Pinksteren 1961 toen 18 gereformeerde en hervormde predikanten unaniem uitspra ken 'dat de gescheidenheid van de hervormde en gereformeer de kerken niet langer geduld kan worden. Bewogen door de verwachting van het Rijk Gods en de opdracht van de kerk in de wereld, zijn zij er gezamen lijk van overtuigd, dat naar eenwording gestreefd moet worden'. Tot vandaag de dag, nu er een concept-kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland ter tafel ligt. Aan de plaatselijke gemeenten en kerkleden is en wordt niets opgelegd. Je ziet dan ook dat het proces ongelijk voortgaat: hier gebeurt alles nu reeds sa men, daar gaat men nog ge scheiden wegen. Maar in bre der verband, met name in de landelijke organisatie moet het proces, alleen al terwille van de duidelijkheid, regelmatig voortgaan. Daarom ook het sy nodaal besluit, als nieuwe naam te kiezen: Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland (VPKN). Daar was veel over te doen en het resultaat verdient, vind ik, ook geen schoonheidsprijs. Zo ook bovengenoemd ontwerp voor een nieuwe kerkorde, die, op het stramien van de huidige kerkorde der Hervormde Kerk, meer compromis dan werkelij ke vernieuwing in zich heeft. Maar ook zonder veel heilig vuur is er, wanneer je ziet hoe allerlei vroegere tegenstellin gen tot het verleden gaan beho ren, toch reden tot dankbaar heid. Verlies Naarmate deze vereniging se rieuzer vorm aanneemt is er ui teraard ook sprake van (vooral emotioneel) verlies. Iets van het vertrouwd eigene raak je kwijt. Dat te signaleren is dan ook een begrijpelijke en tot op zekere hoogte terechte functie van het 'Hervormd Pleidooi'. Als waarschuwing tegen Sa men op Weg werd dit stuk en- De Schaapskooi, het kerkgebouw van de Federatieve hervormd/gereformeerde kerk in Vlissingen. kele maanden geleden aan de ambtelijke vergaderingen en leden van de Hervormde Kerk aangeboden. De onderteke naars zijn 38 grotendeels tot de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging be horende leden van deze kerk. Te waarderen is in dit geschrift in elk geval de grote liefde en zorg van betrokkenen voor hun kerk. Bovendien zeggen ze dui delijk geen verdere actie, geen afscheiding en geen schisma te beogen. Ja, 'de les van het ver leden is, dat verdeeldheid de groei en de positieve ontwikke lingen belemmert en verstoort, eenheid daarentegen die be gunstigt en bevordert'. Dat uit gangspunt verdient onze waar dering. Hun eerste bezwaar is, dat het gééstelijk karakter van de kerk verloren dreigt te gaan: 'de no tie van de kerk als een geestelij ke mystieke, Godgerichte ge meente, waar de mens uitgehe ven wordt boven de wereld, bo ven de tijdelijke dingen'. Wordt het eerste gebod (God liefheb ben) tegenwoordig niet te veel verstaan vanuit het tweede (de naaste liefhebben)? Komt de aanbidding in onze tijd niet te kort? Ik vrees, dat het dubbele gebod zo te veel uiteen getrokken wordt, maar kan begrip op brengen voor de zorg. Maar wat heeft dit met Samen op Weg te maken? Is het geestelijk karak ter in de Hervormde Kerk beter bewaard dan in de andere ker ken? Het Pleidooi zegt dit niet, maar de suggestie ligt er wel in besloten. Ik vind dat kwalijk. De tweede zorg is het verlies van het historisch karakter van de Hervormde Kerk. Te recht stelt men voorop, dat de kerk geen geïsoleerde groot heid is, maar historisch ver schijnsel in het tijdproces. Te recht ook wijst men erop, dat de geloofsbelijdenissen van de kerk (met name de Nederland se Geloofsbelijdenis en de ook in en met de kerk verloren gaat. In de Ned. Hervormde Kerk worden, aldus het ge schrift, de kostbare herinnerin gen van de bewogen geschiede nis meegedragen. En nu, in Sa men op Weg, dus kennelijk ver kwanseld. Museum Zo gesteld wordt de kerk tot (waardevol) museum. Ze wordt gekoesterd alsof de geschiede nis niet voortgaat. Alsof we thans niet in een totaal andere tijd leven, waarin - met respect voor het verleden - een heel an dere situatie aan de orde is en Dordtse Leerregels) in bepaal de politieke situaties ontston den; vergeet men dat, 'dan kunnen zij leiden tot verstar ring of groeien zij uit tot een verdeelheid aanbrengende macht'. Dan volgt de vrees: dat de grootheid van kerk en volk in de 16e/17e eeuw, het snoer tussen Kerk, Oranje en Vader land rtu, na te zijn weggezakt uit de volksziel en de politiek, dus ook van de kerk heel an dere uitspraken en activiteiten gevraagd worden. Wie in onze tijd de woorden en patronen van toen tot elke prijs overeind wil houden, doet juist het om gekeerde van wat hij bedoelt: hij onderwaardeert ze, hij werkt mee aan hun verstarring. De derde zorg van Het Pleidooi gaat over het prijsgeven van het nationale volkskerk-karak ter van de kerk; de nauwe sa menhang van deze kerk met de historie van ons volk. Sterker: het zich opgenomen weten in een verbond, dat mét de Neder landse Kerk ook heel het Ne derlandse volk omvat. Uit de vorige eeuw roept men mensen als Bilderdijk en Kohlbrugge tot getuigen. Van Bilderdijk ci teert men (kennelijk met in stemming) zelfs de uitspraak: 'Meer dan eens heeft God ten onzent behoud van die mirake len gedaan die men alleen in een land van Zijn welbehagen stellen kan. Als bij voorbeeld het opschorten van de zee-ge- tijden op onze stranden: stor men, die landingen op onze kusten afweerden'. En van Hoedemaker de uitspraak over 'deze historische kerk als een goddelijk wonder, als een plan ting van God in het Nederland se volk'. Nationalisme Bij zulke uitspraken kan men. onder allerlei aspecten, ettelij ke vraagtekens plaatsen. Ik laat dat na. Ik stel alleen, in zul ke worden haast niet anders te kunnen horen dan een kritie- koze opstap tot een nauwelijks verholen nationalisme. In vroe ger tijden was zoiets misschien nog verstaanbaar (alhoewel....), maar vandaag de dag behoort foto PZC dit beslist te worden afgewe zen. In onze tijd worden gren zen steeds betrekkelijker. Soms kan dat als verlies wor den ervaren, maar het bete kent winst. Niet in het minst wanneer kerken over de eigen en over nationale grenzen heen stappen. Zo gezien is Het Plei dooi in wezen een reactionair stuk. Wij zien - zo stelt men tenslotte onze kerk niet in een roman tisch licht. Men bedoelt: we wil len haar niet mooier zien dan ze is. Dat wil ik accepteren. Maar de Romantiek (eind 18e eeuw tot tweede helft 19e eeuw) werd onder meer gekenmerkt door nadruk op de verbeelding, door vlucht uit de werkelijkheid, door cultivering van het gevoel en niet in de laatste plaats door zoeken naar eigen identiteit op grond van een nationaal verle den. Dat bedenkend spreek ik toch van een Romantisch Plei dooi. Om met overtuiging te zeggen: laten we onze toe komst en ook de toekomst van de kerk niet in deze richting zoeken. En als er dan, in mense lijk geloof of in menselijke dwaasheid toch een geroep op God nodig is voor hetgeen waar wij mee bezig zijn, waar om dan niet evenzeer voor Sa men op Weg als voor de Her vormde Kerk? Van onze redacteur Rinus Antonisse Het onafhankelijke onder zoeksbureau IME Consult oordeelt in een rapport vernie tigend over de leidinggevende ambtenaren bij de provincie. Ze zijn op vele fronten onbe kwaam. Na het weghakken van het verhullende en wollige taal gebruik, duikt uit het onder zoek een beeld op van topamb tenaren die denken en werken alsof Zeeland nog in de periode van trekschuit en diligence ver keert. Gebrek aan creativiteit, visie, inzet en daadkracht. Ein delijk de waarheid op tafel. Het is voor wat meer ingewijden al jarenlang duidelijk dat de kwaliteit en de mentaliteit van de groep leidinggevende amb tenaren ter provinciale griffie - enkelingen uitgezonderd - bene den de maat liggen. IME Consult heeft dat, nota bene op verzoek van gedeputeerde staten zélf, zonder aanzien des persoons ge boekstaafd. 't Is aol eige poke's gezond'eid. Voorop staat het in standhouden van een eilanden cultuur: houden en liefst vergro ten van wat je hebt, heeft abso lute voorrang. Trage besluitvorming, ook rich ting gedeputeerde staten, en veel compromissen zijn schering en inslag. Lang niet altijd wordt de voor de samenleving beste oplossing aangedragen. Eigen belang - invloed, macht, aanzien- scoort hoog. Vrijwel elke brief, elk voorstel, elk advies - kortom, elke ambtelijke handeling moet voorzien zijn van talloze parafen van bazen, chefs, bureaubonzen, afdelingshoofden en - uiteraard - de almachtige directeur. Het be tekent dat de Zeeuwse bevol king opgescheept wordt met een provinciaal beleid dat ronduit slecht is. Want in de praktijk ge beurt wat de ambtenarij aan de politiek verantwoordelijken ad viseert. Er is in grote delen van het pro vinciale apparaat veel onvrede de aansturing, het leidinggeven en de wijze van samenwerking. Pluspunten zijn er nauwelijks, of het moet zijn het vrijwel niet meer voorkomen van dubbel werk en het hier en daar beter planmatig werken. Verbetering van de kwaliteit van het mana gement is dringend nodig, aldus IME Consult. „Stel waar nodig nieuwe managers aan," luidt het onverbloemde advies. Tot nu toe kunnen/willen gede puteerde staten aan de ambtelij ke adviezen nauwelijks iets ver anderen. Ze hebben trouwens boter op het hoofd: de gedepu teerden zijn zelf verantwoorde lijk voor de aanwezigheid van fa lende ambtelijke managers. De keren dat een ambtelijk advies térzijde wordt gelegd of wezen lijk wordt gewijzigd, zijn te ver waarlozen. IME Consult geeft dat ook aan. Leden van gedepu teerde staten laten zich volledig beïnvloeden door hun ambtena ren. De gedeputeerden missen bestuurlijk volume om een eigen koers te varen en hun ambtelijke medewerkers te sturen. Het is overwegend 'ouwe jongens kren tenbrood' en in een dergelijke verstandhouding is voor een kri tische beoordeling van wat amb tenaren verzuimen te presteren geen plaats. De signalen, die al tijdens de be ruchte belastingaffaire luider en luider klonken, zijn steeds gene geerd. Onder het mom van een 'reorganisatie van het provin ciale apparaat' is door het pro vinciaal bestuur een halfslach tige poging gewaagd wat bakens te verzetten. Er is inderdaad ge schoven met werk en mensen. Echter: wat personen betreft veranderde de top niet. Dn mee ook niet de cultuur. gendeel, de top zag kans dep ties te versterken en de arnn i te vergroten, door gebrek 11 moed bij het provinciaal besl i om wérkelijk in te grijpen. Di i bij is die top steeds gesten door een sub-top aan ambte ren. Die is zeer bedreven in 1 naar de mond praten van ba1 en treft derhalve ook blaam,1 als blijkt uit het ontluisterei1 onderzoek van IME Consult. In het kader van de reorgani1 tie verdwenen onder meer de! grippen provinciale griffie provinciale waterstaat. Dei' schillende activiteiten wen verdeeld over vier directies:; lieu en waterstaat (onder leid van ir T. G. van der Meer), eco mie, ruimtelijke ontwikkel en welzijn (ir R. M. T. Adria sens), algemeen beheer (dr Knigge) en provinciale stoc bootdiensten (mr D. F. Vos).)1 der stafbureaus algemene en ridische zaken (mr R. Kop kabinet (mr A. C. de Ru), vo lichting (I. A. van der Linde) archiefinspectie (drs O. W. H gerhuis). Boven dat alles grif! mr J. A. Lander. Het zijn inl rapport van IME Consult n name de directies van Adria sens en Knigge waarop dei tiek zich richt. Het onderzoek is gehouden der de ambtenaren zelf. Die hi ben niet alleen geen hoge pet van de topambtenaren, ookli oordeel over de wijze van leidi geven door de directe chef-1 bureauhoofd - is weinig vleiei Licht positief denken de an tenaren bij de directie milieu waterstaat. Negatief zijn zei de directies algemeen beheer economie, ruimtelijke onk keling en welzijn. „Vrij algeme kwamen signalen binnen diet zen op een voorkeur voor krai tiger wijzen van leidinggeven het meer opkomen voor de 1 langen van de eigen eenheid." Conclusie: de reorganisatie het provinciaal apparaat is in lukt. Op kleine onderdelen is tern wat verbeterd. Daar mei de burger weinig van. Die he nog steeds te maken met een li provinciaal apparaat, dat ambtelijk/bestuurlijk opzicht een rariteitenkabinet lijkt. V« een particulier bedrijf dat m zo'n falend management te m ken heeft, zou allang het failli sement aangevraagd zijn. E overheidsapparaat als de pil vincie - volledig draaiend n mens en op kosten van de gi meenschap - doet alsof er nS aan de hand is. Enkele jaren geleden verton den provinciale staten bestu lijke moed door een aantal ged puteerden dat het niet zo naii nam met de basisregels van Q| mocratisch bestuur vervroe naar huis te sturen. Het rapp van IME Consult toont aan d nu ook ambtelijk de Abi schoongeveegd moet wordf De burger kan daarbij een han* je helpen. Volgend voorjaar aj er verkiezingen voor provincif staten. Dat is een prima momei voor de geïnteresseerde burgi om duidelijk te maken hoe h over het beleid denkt. j Er.zijn veel belangen van de bit ger in het geding. Werk, onda wijs, welzijn, cultuur, volksg zondheid, ruimtelijke ordening de provincie heeft overal ee vinger in de pap. Als ongeschil te topambtenaren die belangd moeten dienen gaat er veelt veel mis. Ingrijpen kost uitö aard geld in de vorm van waclp geld. Maar wat is de tol dies materieel en immaterieel op zicht voor falend managemec betaald moet worden? Hoevei kansen zijn er afgelopen jatf gemist? Het onderzoek leid naar één gevolgtrekking: de te zem door de Abdij. De toch al niet armlastige ge meente Wassenaar is giste ren in één klap miljoenen gul dens rijker geworden. Aan de Rijksstraatweg opende de pre sident van De Nederlandsche Bank (DNB), W. F. Duisenberg, een nieuw 'laad- en losstation' voor geld: het zwaar gepantser de agentschap Wassenaar van De Nederlandsche Bank. Het kubistische, aan de buiten kant geheel in glas opgetrokken gebouw vervangt het statige Haagse agentschap dat sinds 1884 was gevestigd aan het Haagse Noordeinde. De directie van DNB besloot enige jaren ge leden tot verhuizing vanwege de slechte bereikbaarheid in het centrum van Den Haag. Het nieuwe gebouw is makkelijk be reikbaar omdat het pal naast de A44 ligt, die Amsterdam en Den Haag met elkaar verbindt. Het Wassenaarse agentschap wordt gebruikt als opslagplaats voor bankbiljetten en munten die afkomstig zijn van banken in de regio. De speciaal voor waar detransporten bestemde vracht wagens, worden hier in een grote remise gevuld en geleegd. Waar detransporten hoeven in Wasso naar nooit meer op straat te wachten voor ze aan de beurt zijn. In Den Haag gebeurde wel regelmatig, wat veiligheids" risico's met zich meebracht, j Onder de remise ligt de da» werkelijke 'schatkist': daar zip de kluizen waai- dagelijks miljte' nen guldens worden opgeslagen De waardetransporten kunnen na het passeren van diverse bfr waakte sluizen met een lift nop beneden waar ze automatis worden geladen of gelost. gedeelte van het gebouw dat bp ven de grond staat is eigenlfl' het topje van de ijsberg", zei ai chitect Gerard Passchier bij f opening. „U kunt van mij aann men dat wat hieronder ligt ni gering is." Duisenberg („Er is onweer op komst; toen ik aan kwam rijden zag de lucht boven Den HaaglS lemaal paars.") sprak in zijn ope ningstoespraak over een irons' groeiende berg geld in Nedf land. Ondanks de opmars vjb 'plastic geld' (pinpassen, crea* cards) stijgt de totale stafS bankbiljetten en munten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2