Hoezo oranjegekte? SSSSN PZC reportage ZATERDAG 25 JUNI 1994 De meningen zijn sterk verdeeld: de ene helft steekt enthousiast meelevend de duim op bij het zien van een auto, waarvan de bestuurder een oranje balletje aan de antenne heeft geprikt, een in dezelfde secundaire kleur van het spectrum uitgevoerd vlaggetje aan de daklijst heeft geklemd en de achterruit heeft beplakt met de voorspellende tekst 'Wij winnen Dick'. Het andere deel van de mensheid kijkt alleen maar laatdunkend naar het tafereel om vervolgens hoofdschuddend reagerend op die idioterie de weg te vervolgen. Maar zoveel nieuws is er ook weer niet on der de zon. Onbedoeld en onbewust doet de hele samenleving mee met de kleur- verdwazing. De sterke voorkeur voor oranje van de Nederlanders gaat veel verder terug dan het moment waarop de kop 'Oranje ver slaat de Rode Duivels met 3-1' in de krant kwam. Speurend naar de oorsprong van de uitroep 'Oranje Boven' moeten we even de grens over om bij de Duinkerker kapers te geraken, die de vlag van een als prijs opge bracht schip omkeerden. Volgens het woor denboek der Zeeuwse dialecten staat in dit gewest 'Oranje Boven' ook bekend als visser sterm. De uitroep werd bij de beugvissserij gehoord, wanneer er vier kabeljauwen aan één haak van de beuge zaten. Tevens was het een waarschuwing voor de schipper om lang zaam te varen. 40-45 't Is Oranje, 't blijft Oranje, 't blijft Oranje boven' zongen we al lang voordat we wisten waar Orlando lag. Het lied heeft te maken met de aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Juist in deze tijd, nu de aandacht sterk is gericht op de viering van de aftocht van de vreemde heersers in 1944/1945 krijgt de aanblik van zoveel oranje een dubbele be tekenis en gaat er ook bij niet-voetbalfana- ten een zekere sympathie uit naar de uitbun dige uitdragers van de kleur. Een vreemde voorkeur overigens als je beseft dat aanhan gers van de Poonah-beweging in hun oranje gewaden door de gemiddelde nuchtere Ne derlander meestal met een spotlachje en eni ge afstand werden bekeken. Terug naar oranje in oorlogstijd: in het her denkingsboek van de inmiddels stedelijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlis- singen wordt herinnerd aan de bedekte ma nieren waarop in het zicht van de bezetter uitingen van vaderlandsliefde werden ten toongespreid. De eerste verjaardag van een lid van het koninklijk huis in de bezettings tijd viel op 29 juni 1940. Het was de verjaar dag van prins Bernhard die in Engeland zat. In het boek wordt verhaald dat tuintjes wer den geplunderd zodat al gauw alle scholieren met een goudsbloem in het knoopsgat lie pen. Directeur De Noo was tot tranen toe ge roerd, maar later op de dag werd het lonken met de ook als Calendula officinalis bekend staande 'oranjeblomme' door hem verboden. De leerlingen hebben toen de rest van de dag met hun oranje Tjeenk Willinkschoolagenda lopen demonstreren. Niet lang daarna moes ten ze allemaal hun agenda inleveren. Bij te ruggave bleek de eerste bladzijde, met daar op een foto van het vorstenhuis, eruit ge scheurd te zijn. Jetje van Oranje Wie van de ouderen herinnert zich niet de uit zendingen van Radio Oranje via de BBC met als luisterdicht onderdeel het cabaret van 'De Watergeuzen', waarin Jetje van Oranje Jetty Perl) op de wijze van bekende schla gers spotliedjes over Duitsers en NSB-ers zong. Nog zo'n beeld: de bekladding van mu ren met de verkorting O.Z.O., waarvan ieder een wist dat dit Oranje Zal Overwinnen bete kende. En stonden de mannen die met hun oranje O.D.-armbanden waren getooid niet bekend als leden van de 'Oranjebrigade'?. Kostelijk is de onlangs in het blad van de Walcherse heemkundige kring 'De Wete' af gedrukte verhaal waarin een zekere Richard Dekker een oorlogsgebeurtenis terug haalt. Hij vertelt hoe een clubje opgeschoten jeug digen bij een bepaalde gelegenheid begon te zingen van 'Oranje Boven, Oranje Boven, le ve je weet wel wie'. Niet beseffend wat er werd gezongen begon toen een Duitser vrolijk voor het gezelschap heen en weer te springen en begeesterd de maat te slaan. Tot besluit is daar de vermelding dat in de oorlog in menig huiskamer een 'Oranjehoekje' was ingericht, met tegen de wand geprikt een aantal afbeel dingen van via het clandestiene circuit beko men foto's van leden van het vorstenhuis. Wie nu de leefwereld om zich heen beziet moet wel tot de vaststelling komen dat wat simpel met de omschrijving 'oranjegekte' wordt afgedaan, in de loop van de jaren slui penderwijs op vele fronten vorm heeft gekre gen. Omdat de kleur zo opvalt wordt bij de invulling van bepaalde verkeersaanduidin- gen graag gebruik gemaakt van oranje. Aan passingen aan de Europese richtlijnen heb ben er inmiddels tóe geleid dat de versleten oranje gekleurde voorrangsborden worden vervangen door gele, zoals vakantiegangers ze straks veelvuldig in Europese buitenlan den kunnen aantreffen. Maar er blijft nog voldoende oranje over: het Oranje Kruis bijvoorbeeld, dat staat voor de nationale bond voor reddingswezen en eer ste hulp bij ongelukken, werkers langs de weg in oranje vesten, oranje peren, kleuters die zich verplaatsen op fietsjes met een hoog boven het kind uitstekend oranje veilig heidsvlaggetje, RTL-nieuwslezer Joost Oranje, met oranje strepen opgetuigde poli- tie-auto's, bij stralend weer op een bejaar denflat massaal neergelaten oranje zonne schermen, dat alles heeft niets te maken met enig meeleven met 'onze jongens-over-(een andere)-zee'. Kortom, de samenleving is bij deze gewaar schuwd: denk bij het zien van iemand die z'n boterham besmeert met oranjemarmelade, een oranjeboompje koestert, een oranjelijs ter houdt of een oranjebittertje drinkt niet meteen het ergste! Jacques Cats fotografie Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23