Garcia nieuwe ster van Mexico En, heeft uw land gewonnen? Bolivianen en Koreanen spelen met overtuiging Marokko rekent op Nederlanders Kort Amerikaans Supporters hossen dag en nacht dooi NOS verwacht acht miljoen kijkers bij duel van Nederland Ieren lopen in sauna van Orlando met tong op de schoenen WK voetbal in cijfers van onze verslaggever Jan Mennega ORLANDO - Hugo Sanchez be paalde jarenlang het gezicht van Mexico. In het met 1-0 ver loren eerste WK-duel met Noor wegen, maakte hij ook nog deel uit van de basisformatie van coach Mejia Baron. De vroegere prijsschutter van Atletico Ma drid en Real Madrid bracht er niets van terecht. 'Hugol', zo bleek, is oud (35) en versleten. Geen nood evenwel, Mexico heeft al weer een nieuwe vedet te: Luis Garcia. Met twee punt gave treffers rekende hij hoogstpersoonlijk af met Ier land: 2-1. Luis Garcia, een 24-jarige aan valler met dynamiet in de rech terdij, voltrok het vonnis over Jack Charltons Green Army hal verwege de tweede helft. Hij poeierde de bal toen diagonaal langs de vergeefs uitvallende Pat Bonner. Vlak voor de pauze had de kleine wervelwind met een ongenadig harde en zuivere uithaal de Ierse keeper ook al geen schijn van kans gegeven. De beul van de Ieren is een pro- dukt van de universiteitsploeg UNAM en komt sinds 1989 uit voor Atletico Madrid. Met Jesus Gil y Gil. de knotsgekke voorzit ter van de tweede club uit de Spaanse hoofdstad, ligt hij re gelmatig overhoop. Gil dreigde het afgelopen seizoen meerma len zijn contract te verscheuren als hij gehoor zou geven aan de oproep van bondscoach Baron in trainingskamp te gaan met de nationale ploeg. Garcia, kenne lijk nogal bevreesd voor de des poot, bleef in Spanje. Na zijn glanzende optreden tegen Ier land, hoeft hij zich geen zorgen meer te maken over Gil of welke clubvoorzitter dan ook. Zijn kostje is sinds gisteren definitief gekocht. Garcia was niet de enige Mexi caan die uitblonk. Zijn naamge noot Garcia Aspe deed eveneens veel goede dingen. En natüürlijk viel ook Jorge Campos weer op. Zijn fluoriscerende outfit doet weliswaar zeer aan de ogen, maar behalve een showbink van het zuiverste soort was Campos tegen Ierland ook een uitsteken de keeper. Met een geweldige re flex op een kopbal van dichtbij van Andy Townsend voorkwam hij in de eerste helft dat zijn ploeg op achterstand kwam en in de allerlaatste minuut stond hij de gelijkmaker van de Ieren, na een uithaal van dezelfde Townsend, in de weg. Met één punt zouden de 'boys in green' ook te ruim bedeeld zijn ge weest. De Ieren, die hun WK- openingsduel hadden gewonnen (met 1-0 van Italië), hadden aan vankelijk een licht veldover wicht, maar in de sauna die de Citrus Bowl van Orlando giste ren was, gingen zij naarmate de wedstrijd vorderde almaar na drukkelijker met de tong op de schoenen lopen. Mexico kon beter overweg met de extreme klimatologische om standigheden op het veld liep het kwik in de barometers op tot 45 graden Celsius en buitte het voordeel optimaal uit. Met een tweetal wissels, McAteer voor Staunton en Aldridge voor Coyne, probeerde Jack Charlton het pas in de tweede helft boeiende duel nog een andere wending te geven. In de slotfase tekende Aldridge ook nog voor de 'aansluitings treffer', maar verder kwamen de Ieren niet meer. Na twee wedstrijdronden in groep E geven de ploegen elkaar nog geen duimbreed toe. Me xico. Italië, Noorwegen en Ier land hebben allemaal één keer gewonnen en één keer verloren. Op basis van de iets betere doel- cijfers gaan de Mexicanen aan de leiding. Dinsdag valt de be slissing. Italië en Mexico krui sen dan in Washington de de gens, Ierland en Noorwegen doen dat in New York. Mexico - Ierland 2-1 (1-0). 43. Luis Garcia 1-0, 66. Luis Garcia 2-0, 83. Al dridge 2-1. Scheidsrechter: Röthlis- berger (Zwi). Toeschouwers: 61.200 (uitverkocht). Gele kaart: Phelan, Ir win (Ier), Del Olmo, Campos (Mex). Mexico: Campos; Suarez, Juan Ra mirez, Ambriz en Bernal; Del Olmo, Rodriguez (79. Gutierrez), Luis Gar cia en Aspe: Alves en Hermosillo (79. Salvador). Ierland: Bonner: Irwin, McGrath, Babb en Phelan; Houghton, Keane, Sheridan, Townsend en Staunton 66. McAteer); Coyne (66. Aldridge). van onze verslaggever Henri van der Steen BOSTON - De eerste 0-0 van dit WK is een feit. Wie dat hoort en zich realiseert dat het tussen de kleintjes Zuid- Korea en Bolivia ging, moet denken dat er een flutpartij is gespeeld. Dat was niet zo: het was een feest in het bomvolle Foxboro Stadium te zitten. Alle voorwaarden om een wedstrijd boeiend te maken waren er. Twee ploegen die wilden winnen, een scheids rechter die voor opschudding zorgde, opwindende scènes voor de goals en spanning tot de laatste seconde. Alleen ble ven de doelpunten achter wege en kon er dus ook geen winnaar worden aangewezen. Geweldig was de kwaliteit van het spel overigens niet, maar dat hinderde nauwe lijks. Er werd gespeeld met passie, snelheid en overtui ging. Beide ploegen wisten zich slechts gebaat bij een overwinning. Om het op de laatste wedstrijd te laten aan komen, leek zowel de Korea nen (tegen Duitsland) als Bo livianen (tegen Spanje) niet erg verstandig. In de tweede helft werd Boli via overlopen. Het was een ge not te zien hoe de Koreaantjes zich uit de naad liepen en voor elke bal knokten. De Bolivia nen gingen overigens mooi mee in de strijd. Het leverde de Zuidamerikanen in elk ge val een eerste puntje op. Hun coach, de Spanjaard Azkar- gorta, moest dus na afloop wel toegeven dat Bolivia zeker niet meer uitkomt op het aan tal punten dat hij had voor speld. „Klopt, ik had zes pun ten voorspeld, het worden er nu hooguit vier." In de ontmoeting met Spanje moet de hevig besnorde chi rurgijn uit Barcelona in elk geval Cristaldo missen. De linkshalf werd door scheids rechter Mottram uit het veld gestuurd vanwege twee gele kaarten. De eerste kreeg hij voor zeuren over geel voor een ploegmaat, de tweede voor een ordinaire overtreding. Mottram zat goed met die be slissingen, maar Mottram zat ook verschillende keren fout. Ook met zijn tijdcontrole. In de eerste helft liet de Schot exact 5.10 minuten langer speler, in de tweede helft zelfs 8.40 minuten. De extra minuten leverde wel een zinderend slot op. In de zevende minuut van de bles suretijd kwam invaller Ju vrij voor keeper-comediant Truc- co, zonder te scoren. Aan de andere kant kreeg Baldivieso de bal ineens in de voeten ge schoven van een miskleunen de Koreaanse keeper. Baldi vieso wilde kennelijk niet rot tig doen en profiteerde niet van de blunder van Young. Zuid-Korea - Bolivia 0-0. Scheids rechter: Mottram (Sch). Toe schouwers: 53.644. Rode kaart: 83. Cristaldo (Bol) (2x geel). Gele kaart: Rimba, Cesar, Cristaldo (Bol). Shin Hong-Gi, Ko Jeong- Woon, Park Jung-Bae (ZKo). Zuid-Korea: Choi In-Young; Kim Pan-keun, Hong Myung-Bo, Park Jung-Bae en Shing Hong-Gi, Lee Young-Jin, Noh Jung-Yoon (70. Choi Young-Il) en Kim Joo-Sung en Ko Jeong-Woon: Seo Jung-won 65. Ha Seok-Ju) en Hwang Sun- Hong. Bolivia: Trucco; Rimba, Quinte- ros, Sandy en Cristaldo; Borja, Melgar, Soria en Sanchez; Baldi vieso en Ramallo (67. Pena). van onze verslaggever Gert van Dijk NEW YORK - In de slagscha duw van België en Nederland strijden vanavond ook Marok ko en Saudi-Arabie om een plaats in de tweede ronde van het WK. En, eigenlijk wel grap pig, beide kleintjes in groep F barsten van het zelfvertrou wen. Zijn er heilig van over tuigd dat ze de onderlinge con frontatie in het Giants Stadium in New York in winst zullen om zetten. „Het wordt een wedstrijd van hoog niveau tussen twee erg sterke teams. Maar wij zijn net iets sterker dan Marokko", zei keeper Mohammed Al Deayea bijvoorbeeld met een stalen ge zicht op de persconferentie van de Saudi's. Het optimisme van de Marokka nen is eveneens grenzeloos. Bondscoach Abdellah Blinda weet ook precies hoe zijn ploeg tot de volgende ronde kan door dringen. Hij heeft daarbij zijn hoop gevestigd op het Neder lands elftal. „Als wij van Saudi- Arabië hebben gewonnen, dan valt de beslissing in onze wed strijd tegen Nederland. We heb ben aan vier punten genoeg om bij de laatste zestien te komen. Dat betekent dus dat we tegen Nederland gelijk moeten spelen. Normaal gesproken is dat geen gemakkelijke opgave, maar ik reken er op dat Nederland van België gaat winnen. Dan zijn de Nederlanders groepswinnaar en zullen ze ons dat ene puntje echt wel gunnen." Maar volgens Nacer Abdellah ligt het allemaal niet zo simpel. De 28-jarige verdediger van Wa- regem en het Marokkaanse elf tal weet wel bijna zeker dat Bel gië en Nederland het op een ak koordje zullen gooien. „Let op mijn woorden, die wedstrijd ein digt zeker in een gelijkspel. En dan zijn wij het kind van de reke ning. Dan gaat Nederland na tuurlijk voluit tegen ons en wordt het voor ons heel moeilijk om de tweede ronde te berei ken." Nacer Abdellah, die al zijn hele leven in België woont, wil hoe dan ook weg bij Waregem. Het enige probleem is dat zijn con tract nog één jaar doorloopt. „Maar als Waregem mij niet laat vertrekken, dan stop ik zeker met voetballen. Ik heb niets meer te zoeken bij die club en wil zelfs België helemaal verlaten. Donkere spelers staan in België voortdurend bloot aan racisme en daar kan ik niet meer tegen." Alle Belgen hebben het inmid dels verbruid bij Nacer Abdel lah. Hij was dan ook niet te ge nieten na de 1-0-nederlaag van Marokko in de openingswed strijd tegen België. „We waren veel sterker in de tweede helft en ha zeker een punt verdiend. Nu zijn we erg afhankelijk geworden van de uitslag van Nederland- België." HILVERSUM (GPD) - De dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS verwacht vanavond circa acht miljoen Nederlanders voor de buis bij de wedstrijd België-Nederland in Orlando. Een kijkersrecord zit er niet in, verwacht een zegs man van deze dienst. Als reden voert hij aan de voorspelde tro pische temperaturen in combi natie met het tijdstip van de af trap. „Als het écht heet wordt, zullen veel mensen toch langdurig op het strand te vinden zijn, of in de tuin", meldt de woordvoerder. Het absolute kijkrecord op de Nederlandse televisie werd ge boekt in de zomer van 1992 toen het Nederlands elftal op het Eu ropees kampioenschap in de halve finale uitkwam tegen De nemarken. „Onze gebruikelijke telling leverde acht miljoen mensen op,— maar aanvullend onderzoek leerde dat door het kijken in cafés en dergelijke het totale bereik op 10,2 miljoen kij kers uitkwam." De NOS en de BRT hebben afge zien van een gezamenlijk voor beschouwend programma van uit de studio in Brussel. Wel zal er vanaf 18.00 uur een kruisge- sprek plaatsvinden tussen pre sentatoren Mart Smeets (NOS) en Mark Uyterhoeven (BRT). Bovendien is afgesproken dat de Vlamingen een item maken voor de NOS en andersom. „Wat de BRT ons levert, weten we nog niet. Wij geven de Belgen een re portage over de Oranje-gekte." In het WK-Journaal van 21.25 uur zal Carl Huybrechts een bij drage leveren aan de Nederland se nabeschouwing. ORLANDO - Tijdens het WK voetbal houdt verslaggever Albert Geesing speciaal voor deze krant een dagboek bij. Vandaag zijn tweede bijdrage. Zaterdag 18 juni: 'The day af ter the night before'. Het was de dag van Duitsland-Bolivia. Maar voor mij de dag van O.J. Simpson. Drie uur lang op het puntje van m'n stoel. Een wit te auto op een verlaten snel weg. Daarachter, in slagorde, twaalf politie-auto's. En in de lucht zes helikopters. Dit kan alleen maar in Amerika. Oran je is zonder mij vertrokken naar Washington, ik blijf ach ter voor België-Marokko. Het zwembad kan me gestolen worden. Een collega heeft 163 dollar moeten betalen om z'n oor uit te laten spuiten, foto graaf Leo Vogelzang zelfs 196 dollar. Die slimmerik heeft ook al een berisping op zak omdat hij Arthur Numan een camera in handen heeft ge drukt. Numan moet 100 dollar S WK-dagboek in de boetepot stoppen. Advo caat loopt op de training met rugnummer 14. Hij zal toch wel weten dat dat het nummer is van J.C. Superstar? Zondag 19 juni: Het verkeer in Orlando zit al drie uur voor België-Marokko muurvast. In de buurt van het stadion heeft iedereen z'n voortuin ver huurd als parkeerterrein. Hoe dichter je bij de Citrus Bowl komt, hoe hoger de prijzen. Van vijf tot 30 dollar. Amerika nen zijn net Nederlanders, ze zien overal geld in. Om de tien meter staat er wel een te zwaaien met een bundeltje kaarten. Maar ze raken ze aan de straatstenen niet kwijt. Wie zei ook al weer dat alle wed strijden waren uitverkocht? In het perscentrum hoor ik dat John de Wolf voor de rest van het toernooi is uitgeschakeld. Sneu voor hem. Eén troost voor Feyenoord: Ulrich van Gobbel staat in de basis. Ik zou hebben gekozen voor Blind, maar ik heb er niet voor doorgeleerd. Advocaat wel. Maandag 20 juni: Zes uur op, acht uur vliegen, tien uur in Washington, De taxichauffeur wil weten wat ik kom doen. WK soccer. „En, eh, heeft uw Arthur Numan houdt zich op ner Frank Rijkaard serveert. land gewonnen?" Weet die man veel. Wie eigenlijk wel? In de hal van het hotel probeert de KNVB een paar honderd overgebleven kaartjes aan de man te brengen. Hoezo uitver kocht? Het uur van de waar heid nadert. Maar eerst Brazi lië. En Romario natuurlijk. Hij scoort. En hoe. Zie je nou wel dat PSV hem nooit had moe ten verkopen. Nederland- Saudi-Arabië. Er worden dus toch volksliederen gespeeld. Maar ESPN gebruikt die tijd liever voor commercials. Daarom beginnen alle wed strijden zeven minuten te laat. Na afloop is het chaos troef. Journalisten achter drang hekken, de spelers als vee in een soort vierkant. Verslagge vers staan op kistjes om een paar woorden op te vangen van Taument. het net, terwijl dubbelpart foto ANP Dinsdag 21 juni: Op de eerste sportpagina van US Today geen letter over het WK en Ne- derland-Saudi-Arabië. Wel over Steffi Graf. Pas op de ze vende pagina een heus ver slag. Met een foto van Frank Rijkaard. De krant noemt Gaston Taument de redder van Nederland. „Ik heb bij Feyenoord vijf goals gemaakt, zes penalty's versierd en had tien assists." Links onderin een blokje tekst dat de Ameri kanen nog steeds niet warmlo pen voor het wereldkampioen schap, Dat komt nog wel. Ik heb nu al meer leuke wedstrij den gezien dan in vier weken Italië. Onderweg naar Orlan do raken we Leo Driessen van 'Langs de lijn' kwijt. Zo te zien is Advocaat niet zo blij met de tussenstop in Richmond Vir ginia. Hoeveel zou dat grapje wel niet kosten? Een kleine ton, taxeert een kenner van de KNVB. Dubbelfinale Woensdag 22 juni: Het is niet mijn dag. 's Morgens vroeg een telefoontje van thuis dat het niet goed gaat met mijn schoonvader. Hij is knetter gek van voetbal en slaat nooit een wedstrijd op tv over. Hij heeft van het WK nog niets ge zien. Ik loop een paar uur met m'n ziel onder de arm. Maar het WK gaat door. Bij Oranje kunnen we niet terecht, dat is alweer een streep door de reke ning. De spelers hebben van Advocaat vrijaf gekregen en houden een tennistoernooitje. Advocaat verliest twee partij en, maar wint van Pim Does burg. „Die voldoening heb ik in elk geval." De dubbelfinale is een Ajax-onderonsje: Jonk/ Blind tegen F. de Boer/Over- mars. Jonk en Blind winnen op techniek en routine. De Amerikanen 's avonds op hart stocht en vastberadenheid. Ze vechten voor vlag en vader land, maar ze kunnen nog goed voetballen ook. Daar kan Oranje nog iets van leren. Donderdag 23 juni: Vier dagen na Nederland-Saudi-Arabië is de pers eindelijk weer eens welkom bij het Nederlands elf tal. We mogen spelers intervie wen, maar vraag niet hoe. Jan Wouters achter het dranghek, ik ervoor. Gelukkig zien ook de spelers de waanzin van de organisatie in. De een na de ander ontsnapt aan het juk van de veiligheidsofficieren en loopt vrij rond in het perscen trum. Zo kan het dus ook. In een hoek van de tent heeft Ad vocaat het er maar moeilijk mee. Hij moet tien keer uitleg gen dat de lezing van Van Gaal hem koud laat. Maar onder tussen. Als er geen rel is, ma ken we er gewoon een. Daar zijn wij, Nederlanders, mees ters in. Nu nog het voetbal. Vrijdag 24 juni: De spelers vrouwen zijn gearriveerd in Orlando, maar de voetballers hebben even iets anders aan hun hoofd. Morgen is het Hol- land-België. Op de universi teit van Florida is een handje vol Oranje-supporters. Maar zonder kaartjes voor de 'Derby der Lage Landen'. Geen nood, op de zwarte markt zijn er ge noeg te koop. Te kust en te keur. 'Speel je nou wel of niet?', wil Sierd de Vos van Ul rich van Gobbel weten. Hij weet het niet, maai- .hij denkt van wel. Ronald Koeman spreekt het mea culpa uit en belooft beterschap. Als we hem in Nederland maar niet meer belachelijk maken. Groep A. Stand: Zwitserland 2 VS 1 4 5-2 2 1 1 0 4 3-2 Roemenië 2 10 13 4-5 Colombia 2 0 0 2 0 2-5 Programma: 26 juni: Zwitser - land-Colombia, Verenigde Sta- ten-Roemenië. Groep B: Brazilië-Kameroen 3- 0. Stand: Brazilië 2 2 0 0 6 5-0 Zweden 10 10 12-2 Kameroen 2 0 1112-5 Rusland 1 0 0 1 0 0-2 Programma: 25 juni: Zweden- Rusland. 28 juniRusland-Ka- meroen, Brazilië-Zweden. Groep C: Bolivia-Zuid-Korea 0- Stand: Duitsland Spanje Zuid-Korea Bolivia 2. Romario (Bra). Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Hagi (Roe), Klinsmann (Dui), Knup (Zwi), Raducioiu (Roe), Valencia (Col) 2. 9. Bebeto (Bra), Marcio Santos (Bra), Aldridge (Ier), Amin (Sau), Amokachi (Nig), Amunike (Nig), Dino Baggio (Ita), Bregy (Zwi), Chapuisat (Zwi), Dahlin (Zwe), Degryse (Bel), Embe (Kam), Hong Myung Bo (ZKo), Hough ton (Ier), Jonk (Ned), Ljung (Zwe), Maradona (Arg), Omam- Biyik (Kam), Rai (Bra), Rekdalfn< (Noo). Salinas (Spa), Seo Jung Won (ZKo), Stewart (VSt), Sutter o, (Zwi), Taument (Ned), Wynalda (VSt), Yekini (Nig) 1 Eigen doel: Escobar (Col) Gele kaarten 2 1 1 0 4 2-1 2 0 2 0 2 3-3 2 0 2 0 2 2-2 2 0 1110-1 Programma: 27 juni: Duits- land-Zuid-Korea, Bolivia-Span- je. Groep D. Stand: Argentinië 1 1 0 0 3 4-0 Nigeria 1 1 0 0 3 3-0 Bulgarije 1 0 0 1 0 0-3 Griekenl. 1 0 0 1 0 0-4 Programma: 25 juni: Argenti- nië-Nigeria, 26 juni: Bulgarije- Griekenland. 30 juni: Grieken- land-Nigeria, Argentinië-Bulga- rije. Groep E: Mexico - Ierland 2-1. Stand: Mexico 2 10 13 2-2 Ierland 2 10 13 2-2 Italië 2 10 13 1-1 Noorwegen 2 10 13 1-1 Programma: 28 juniIerland- Noonoegen, Italië-Mexico. Groep F Stand: Nederland België S.-Arabië Marokko 1 1 0 0 3 2-1 1 1 0 0 3 1-0 10 0 10 1-2 1 0 0 1 0 0-1 Programma: 25 juni: Neder- land-België, Saudi-Arabië-Ma- rokko. 29 juni: Nederland-Ma- rokko, Belgie-Saudi-Arabiè. Topscorers 1. Batistuta (Arg) 3. Argentinië (1): Caceres; België (2): Grun, Weber, Bolivia (8): So ria, Baldivieso (2), Borja, Quinte- ros, Rimba, Cristaldo (2); Bulga rije (1): Lechkov; Brazilië (1): Mauro Silva; Colombia (4): Her- rera, Valderrama, Alvarez, De Avila; Duitsland (3): Kohier, Möller, Effenberg; Griekenland (2): Tsalouhides, Manolas; Ier land (5): Phelan (2), Coyne, Irwin (2); Italië (2): Signori, Casiraghi; Kameroen (3): Mbouh-Mbouh, Tataw, N'Kongo; Marokko (3): Naybet, Daoudi, Azzouzi; Mexi co (2): Suarez, Del Olmo; Neder land (2): Van Gobbel, Frank de Boer; Nigeria (1): Amunike; Noorwegen (4): Haaland Leonhardsen, Björnebye; Roe menie (4): Raducioiu, Mihali, Lu- pescu, Belodedici; Rusland (3): Chlestov, Nikiforov, Koeznet- sov; Saudi-Arabie (3): Al Dossa- ri, Al Jawad, Amin; Spanje (5): Luis Enrique, Caminero, Sali nas, Abelardo, Hierro; Verenig- f« de Staten (2): Harkes, Lalas; Zuid-Korea (5): Kim Yoo Sung, Choi Young II, Ko Jeong-Woon, Shin Hong-Gi, Park Jung-Bae; Zweden (1): Dahlin; Zwitser land (2): HeiT, Subiat. Spelers met twee gele kaarten zijn automatisch geschorst voor laatste groepswedstrijd. Na de voorronde worden de gele kaar ten geschrapt. Rode kaarten Bolivia (2): Etcheverry, Cristal do; Roemenië (1): Vladiou; Span je (1): Nadal; Italië (1): Pagliuca, Kameroen (1): Bahanag Song. - Jaime Gomez is na de neder laag van Colombia tegen de Ver enigde Staten (1-2) naar huis ge gaan. De 33-jarige middenvel der wilde zijn familie in Medellin niet langer alleen laten. Gomez ontving vlak voor de tweede wedstrijd via hei informatiesys teem van het spelershotel een doodsbedreiging van een onbe kende Colombiaanse terreur groep. - Dimitar Penev heeft zich de woede van een Amerikaanse commentator op zijn hals ge haald. De verslaggever stoorde zich mateloos aan het gedrag van de Bulgaarse bondscoach. Penev stak tijdens de zo desa streus verlopen wedstrijd tegen Nigeria de ene na de andere si garet op. Hetgeen verboden is, ivant in het Cotton Bowl van Dallas geldt een rookverbod. - De gemiddelde reële speel tijd van de eerste dertien duels tijdens het WK bedroeg onge veer 61 minuten. Tijdens de Duitsland-Spanje ivas de werke lijke speelduur met 56.07 het minst. België en Marokko waren het meest actief: 66.27. - Het vertrouwen in Oranj ongeschonden. Althans blijkt uiteen steekproef o?ul 2340 personen van 16 jaar en der. Volgens de telefonische lingen van Trendbox blijkt 74 procent het Nederlands e i in de halve finales verwa t Brazilië verovert de wereldt denkt 41 procent van de om vraagde, 33 procent geeft jongens" de beste kans. O* land heeft het vertrouwen va procent. - Twintig procent van de derlandse bevolking van zes jaar en ouder, ongeveer 2,2 joen personen, speelt mee in WK-pool. De gemiddelde bedroeg f 37,22. Ruw gesclio voor 82 miljoen gulden gei Belastingvrij. - In Los Angeles is de koorts oorverdovend, kroegbaas in Passadena een wedstrijd gehouden wit hardst en la 'Gooooooooooaaaaal' kan schreeuwen. Winnaar werd zekere Edgar Ariza. Zijn p twee kaartjes voor de achtst nales in Rose Bowl. Er is nauwelijks een patriotti- scher volk in de wereld te bedenken dan de Amerikanen. Speel de 'Star Spangled Ban ner', hun volkslied, en ze staan met de tranen in de ogen, een brok in de keel en'de hand op hun hart stram in de houding mee te zingen. In elk overheids kantoor, bijna elk schoollokaal en waar ook niet staat zo'n 'star- spangled banner' in de hoek. En toch staan diezelfde Ameri kanen volslagen verbijsterd te kijken naar de uitingen van va derlandsliefde en nationalisme die voetbalfans uit de hele we reld deze weken op hun grond gebied tentoonspreiden. De Amerikaanse media staan vol over die dwaze, altijd zuipende Ieren, de stapelgekke vlag- zwaaiende Mexicanen, de in de meest uitzinnige oranje uitdos singen rondhossende Nederlan ders en de schijnbaar altijd de samba dansende Brazilianen. Dat nationalisme, tenminste als dat van anderen komt, benauwt de Amerikanen een beetje. De af gelopen weken hebben de kran ten volgestaan met verhalen over elkaar bestrijdende hooli gans uit Nederland of Duitsland, over voetbalwedstrijden die tot heuse oorlogen hebben geleid, over fascistoïde skinheads die Amerika op stelten zouden ko men zetten. In sommige krat i was het niet: 'het WK kon1 aan!' maar: 'de hooligans men!' Met andere woorden tionalisme op zijn slechtst. Maar de rest van de wereldl1 de Amerikanen, de af gek week althans, iets anders li zien. Er heeft zich nog geeti i kele gewelddadigheid vos daan. Integendeel, er u overal feest gevierd. De poi i korpsen in de WK-steden zijl nog toe uitermate tevredeno de gang van zaken. En thousiasme van de fans uil land, Noorwegen, Nederh Brazilië of Argentinië k zelfs op de Amerikanen ovt slaan. Tijdens het duel vat VS met Colombia liepen Amerikanen als 'gekken' kleed rond, met de 'star-sp led banner' op hun geziekt schilderd, schreeuwend, send, hossend. Donderdagavond in 'doivni Orlando. Church Street Sta is een straatje van ternaia nood honderd meter, volge met eethuizen, bars en dans ten. Die honderd meter beva echter minstens tweeduis van voetbalsupporters, dii een ook door ondergeteki nog nooit meegemaakte ma door het lint gingen. Ieren, al veel Ieren, Mexicanen, Nt landers en Belgen. Door elk Zingen, dansen, hos schreeuwen. Tot in de kl uurtjes. Nationalisme? Ja zeker. Dt ren 'bevochten' de Mexico met spreekkoren en blagges andersom. De Hollanders, in de minderheid maar dol snel veranderen, deden oranje duit in het zakje. Tiei len politie-agenten stonden te verbazen. „Ik heb zoiets nooit meegemaakt"zei er „Wij doen zoiets niet. Dat zi} niet gewend." Maar als hetl rikaanse team succes b ben, dan zullen ook de SI voor de bijl gaan. Luis Garcia (links) gaat uit zijn bol. De smaakmaker nam beide treffers van Mexico voor zijn rekening in de confrontatie met Ierland. Joaquin Del Olmo vliegt Garcia om zijn nek. foto Reuter WWorldCup |j SA94 UT- SIOE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20