Jan Wouters: rechtspoot op links PZC Brazilianen oppermachtig tegen Kameroen Kritiek thuisfront laat Oranje niet onberoerd I Voor de Belgen is Oranje nog altijd een zwart beest Klassieker herleeft Wangedrag bestraft sport let laatste kunststukje van de bikkelaar van Oranje ZATERDAG 25 JUNI 1994 1 9 an onze verslaggever bert Geesing RLANDO - Jan Wouters was irenlang de weegschaal van ranje. Altijd in balans. Hij as een onmisbare schakel in it aan- en afvoersysteem van ;t Nederlands elftal, de kataly- itor tussen spelers, die alleen aar naar voren denken. Het >ment tussen de stenen. Eerder Ajax en Bayern München, nu PSV. En natuurlijk bij Oran- Corrigeren, incasseren en tdelen, het werd in de loop der iren het handelsmerk van Jan- Beton. Maar daarmee doe je jn kwaliteiten als voetballer kort. Niet voor niets roemde inus Michels hem bij het EK 8 om zijn spelinzicht en roeg hij de Europese titel voor >n belangrijk deel op aan Jan outers. Jan Wouters van nu is nog eeds dezelfde, alleen een paar ar ouder. Bijna 34 inmiddels, aar hij is nog steeds in balans, heeft nog dezelfde kromme 'nen, maar hij is niet meer de il om wie alles draait. Wouters bij Oranje niet meer op de ek die hem in feite toebehoort: ntraal op het middenveld, aar die plaats is vergeven aan stilist Wim Jonk. Daar is geen leid tussen te krijgen. Wouters zijn beurt is verbannen naar ïks en komt daar veel minder t z'n recht. De balans is ver oord. Zowel op het midden- ld als achterin. ick Advocaat spaart, zo lijkt it, de kool en de geit. En rea- ert geprikkeld op de vraag of rechtspoot links niet onvol doende uit de verf komt. „Zo n vraag slaat nergens op. Die is on zinnig. Ik denk dat we in de tweede helft tegen Saudi-Arabië weer een ouderwetse Wouters hebben gezien. Hij ging voorop in de strijd." Ook verbaal. „Of ik me toen de blaren op mijn tong heb moeten kletsen? Dan moet je wel erg veel lullen", merkt Wouters droogjes op. Voorbeeldig Hij mijdt de discussie en ver wijst iedereen door naar de bondscoach met wie hij bij FC -O Utrecht nog een blauwe maan dag samen heeft gevoetbald. Een voorbeeldige prof als hij is, zul je Wouters er nooit op kun nen betrappen dat hij de erecode van de kleedkamer schendt. Ze ker niet nu hij bezig is aan het laatste kunststukje in een in drukwekkende interlandcar rière van (nu al) 67 caps. Daar van speelde hij er tussen 21 no vember '90 en 19 januari '94 maar liefst 29 op rij. Een unicum. De karaktervoetballer uit Utrecht, die tegenwoordig in het Belgische woont, schikt zich in zijn lot. Zonder morren, zo lijkt het. Maar niet van harte, zo liet hij zich in een onbewaakt ogen blik ontvallen. „Ik functioneer Ver weg van huis, in de broeikas van Orlando, beleeft de 'derby der lage landen' vanmiddag om half één plaatselijke tijd (18.30 uur in Nederland) zijn 114e aflevering. De laatste keer dat er een Holland-België werd gespeeld, was op 9 sep tember 1987 in Rotterdam (0-0). Het ging toen nergens om. Nu wel. Net als in het najaar van 1985 toen de twee landen in een dubbele barrage moesten uitmaken wie naar het WK in Me xico ging. De Rode Duivels wonnen die tweestrijd op doelsal do (1-0, 1-2) en lachten 'd'Ollanders' van het trainersduo Beenhakker-Advocaat vierkant in het gezicht uit. 'België wint liever van Nederland dan van Marokko', schetst Mare Degryse het 'Holland-complex'. 'Het is een wedstrijd met bepaalde emoties', kent Jan Wouters zijn klassieken. Jan Wouters oogt ontspannen in de aanloop naar de derby. „Als ik wil winnen, word ik gemeen." foto ANP lomario breekt eenzijdig duel open IN FRANCISCO (ANP) - De mba tegen de makossa. Brazi- versus Kameroen. Het moest heetste wedstrijd van het K worden. Twee elftallen die voorkeur geven aan hart- ücht. Het stadion van de Stan- rd University in San Francis- liep er barstensvol voor. in heet was nooit sprake, doguit lauw. Brazilië won, lor een flitsend moment van Jmario en een onbesuisde ac- van Song. De zeventienjarige rdediger van Kameroen hopte in de 64e minuut Bebeto onderuit en kreeg rood. Uit de vrije trap kopte Marcia Santos de 2-0 langs doelman Bell. Met elf tegen tien was Brazilië oppermachtig. Roger Milla draafde op voor Kameroen en loste met zijn 42 jaar de Italiaan se doelman Dino Zoff (40) af als de oudste speler ooit op een WK. Zo gevaarlijk als vier jaar gele den in Italië was Milla nooit. Aan zijn shuffle kwam hij niet toe. Door de tweede overwinning is Brazilië zeker van een plaats in de achtste finales. Het is ook Mare Degryse wil altijd winnen van onze verslaggever Albert Geesing ORLANDO - De kritiek van het thuisfront heeft de spe lers van het Nederlands elftal niet onberoerd gelaten. „De waarheid mag best gezegd worden, daar heb ik geen pro blemen mee. Maar in Neder land", ergert Ronald Koeman zich, „hebben ze er een hand je van om mensen belachelijk te maken. Dat stoort me." De groep heeft zich de kritiek op de belabberde vertoning te gen Saudi-Arabië nochtans aangetrokken. Iedereen is er volgens de captain van Oran je op gebrand om iets recht te zetten. „Dat. merk je aan allerlei kleine irritaties in de groep. Er is gistermiddag ook heel scherp getraind. Maar mak kelijk zal het niet worden. Bel gië is een stuk moeilijker dan Saudi-Arabië." Oranje is het aan zijn stand verplicht om vanavond in de uitverkochte Citrus Bowl van Orlando een stuk beter voor de dag te komen dan tegen de Saudi's. „We zullen er meteen in moeten vliegen en heel fel en fanatiek moeten spelen. Als je hier iets wilt bereiken", waarschuwt Koeman, „moe ten we voluit gaan. Voor hon derd procent. Anders kan het Nederlands elftal van ieder een verliezen." Van de favorieten onder de 24 landen die in Amerika strij den om de wereldtitel maakte Oranje in de eerste ronde de minste indruk. Samen met Columbia. Het Walt Disney- voetbal van de Zuidamerika nen is niet effectief genoeg en stierf zowel tegen Roemenië als het verrassende sterke gastland in schoonheid. „Het is bekend", zo weet Ad vocaat, „dat Amerikanen zich altijd voor meer dan 100 pro cent geven. Kijk maar naar het ijshockey of het basket bal. Maar ze blijken nu ook nog goed te kunnen voetbal len." Bezieling Het meest opmerkelijke is het amusementsgehalte van het toernooi en het relatief hoge niveau van een fiks aantal wedstrijden. Dat is ook Advo caat niet ontgaan. De Neder landse bondscoach heeft zich in de eerste week vooral ver baasd over de hartstocht en de bezieling waarmee de meeste landen er meteen van af de eerste minuut invliegen. „Toen ik hier vorig jaar was bij het toernooi voor de USA Cup ging het allemaal heel traag en zat er nauwelijks tempo in de wedstrijden. Nu blijkt toch dat de meeste ploe gen zich allemaal uitstekend op dit WK hebben voorbe reid." Vergeleken met Italia'90 heb- gewoon het beste in het midden. Ik vind dat ik daar van meer waarde ben dan op links. Een rechtspoot op links, in mijn ogen duurt dat altijd net iets te lang." Voor het evenwicht kan het ech ter geen kwaad. Jonk en hij sa men in één elftal, dat moet kun nen, vindt hij zelf. „Als jij twee spelers weet, die elkaar zo aan vullen, mag je ze opnoemen. De een zorgt in aanvallend opzicht voor ideale oplossingen, de an der knapt verdedigend werk op. Ik vind het normaal dat je voor een speler met de kwaliteiten van Jonk een oplossing zoekt. Die mag je normaal gesproken niet buiten de basis laten." Maar als bikkelaar, balafpakker en gatendichter kan Oranje hem niet missen. Er is gewoon geen betere. Van dat soort zijn er ge woon te weinig, dat is de kern van het Óranje-probleem. „Dat is het hele probleem van het Ne derlandse voetbal", zegt Wou ters aan de vooravond van zijn eerste Holland-België. „In '74 had je Neeskens, Van Hanegem, Suurbier en Rijsbergen. Dat wa ren voetballers die in dienst van een ander konden spelen, maar die ook een goede actie of pass in de benen hadden. Als op het strijd aankwam, stonden ze hun mannetje. Dat is het grote ver schil met nu". Daardoor kon een toch tamelijk armoedig voetballand als Saudi- Arabië de Oranje-ballon maan dagnacht gemakkelijk door prikken. Wouters hoopt dat het elftal in Washington leergeld heeft betaald. „Het belangrijk ste is dat we weten wat er fout is gegaan. We zijn veel te slap be gonnen, lang niet agressief ge noeg. En in veel te laag tempo." Dat heeft volgens hem meer te maken met het type spelers en minder met het systeem. „Door een goed positiespel probeert Ajax de fysieke kracht van de te genstander te ontlopen. Dat is met het Nederlands elftal pre cies hetzelfde. Zo hebben wij al tijd gespeeld." Die speelwijze kan echter alleen tot succes leiden als iedereen honderd procent bij de les is. Daar ontbrak het aan. Wouters deelt die kritiek. „Fysiek heb ben we niet zoveel. Toch moet ik nog zien hoe ploegen die het vooral daarvan moeten hebben zich in de rest van het toernooi ontwikkelen. Wij kunnen het ge mis aan fysieke kwaliteiten al leen een beetje gelijk trekken vrijwel zeker van de eindzege in Groep B. Voor Kameroen was de forse nederlaag pijnlijk. De ploeg bezat niet de magie die zo veel opwinding veroorzaakte in Italië. Met één punt uit twee wedstrijden en een doelsaldo van min drie is de ploeg prak tisch kansloos voor het opstapje naar de tweede ronde. Kameroen kwakkelde in de aan loop naar het WK. De voorberei ding verliep bijzonder chaotisch door conflicten binnen de bond. De selectie werd de dupe. De be loning voor het bereiken van het door heel agressief en kort te dekken. Dan kunnen wij een wedstrijd met de voetbalkwali teiten die wij hebben in ons voor deel beslissen." „We moeten ons eigen spel spe len en dat koppelen aan fysieke kracht. Daar heeft het maandag aan ontbroken." En niet met on derschatting of zelfs met over schatting van de Saudi's, verze kert hij. WK was te laag en twee dagen voor het duel met Brazilië dreig den de spelers met een staking. President Biya stopte 900.000 dollar in een koffer en stuurde sportminister Massowa naar San Francisco. Het bakkeleien over de verdien sten was niet bevordelijk voor de concentratie. „Dat was funest", oordeelde Michel. Net zo funest als Romario. De spits van Barce lona brak de wedstrijd kort voor de rust open. Hij demarreerde onweerstaanbaar en liet zijn vaste bewaker N'Kongo zijn hie len zien. Met de punt van zijn schoen tikte hij de bal onder doelman Bell. Tot dat doelpunt speelden Bra zilië zuinig. Het verkoos zeker heid voor avontuur. Kameroen stoorde vroeg, het bouwde rond Als geen ander is Jan Wouters zich bewust van de belangen die tegen België op het spel staan. „Het is een wedstrijd met be paalde emoties, maar het is geen Nederland-Duitsland. De rivali teit met België is toch iets min der". Maar of dat ook voor Wou ters geldt... Elke wedstrijd is voor hem erop of eronder, een tussenweg bestaat er niet. Hij wil winnen, altijd en overal. de middenlijn een vesting op en dekte de spelmakers Rai en Dunga kort. Daardoor kwam Romario vrijwel geïsoleerd te staan in de punt van de aanval. Totdat de goaltjesdief in de 39e minuut alert reageerde op een prachtige dieptepass van Dun ga. Twintig minuten na de rust was Kameroen verslagen. Door een eigen speler, centrale verdediger Song. Hij haalde Bebeto op hardhandige wijze onderuit. De Mexicaanse arbiter Brizio restte geen keus. Uit de vrije trap kop te Marcia Santos de 2-0 in. Het betekende de genadeklap voor de 'Ontembare Leeuwen'. Brazilië ontdeed zich van het tactisch corset. Het ging vrijuit spelen en op zoek naar een leuke score. Alleen Bebeto van Depor- tivo La Coruna doelpuntte in de „Als ik wil winnen", bekende hij al eens, „word ik gemeen. Als een ingooi voor de tegenstander is, zal ik niet zeggen: asjeblieft, die is voor jou. Dat kan ik ge woon niet. Ik kan zelfs kwaad worden als iemand anders van mijn team wel zo beleefd is. Dat kunnen ze onsportief noemen Nou, dan is het maar onsportief. Ik wil winnen". Zeker van Bel gië. rebound na een schot van Ro mario, die zijn werk had gedaan. Hij had het startsein gegeven voor het feest in Rio. In de stra ten van de Braziliaanse hoofd stad was het tijd voor de samba. De makossa bleef in Yaounde binnenkamers. Er was absoluut geen aanleiding voor de natio nale dans. Brazilië - Kameroen 3-0 (1-0). 39. Ro mario 1-0, 66. Marcio Santos 2-0. 74 Bebeto 3-0. Scheidsrechter: Brizio (Mex). Toeschouwers 90000. Rode kaart: 64. Song (Kam), Gele kaart: Maura Silva (Bra), Tataw, N'Kongo (Kam). Brazilië: Taffarel; Jorginho, Aldair, Marcio Santos en Leonardo; Dunga, Mauro Silva. Rai en Zinho (76. Paulo Sergio); Bebeto en Romario. Kameroen: Bell; N'Kongo. Song en M'Bouh; Tataw. Libiih, Foe, M'Fede (71. Maboang) en Agbo; Oman-Biyik en Embe (65. Milla). van onze verslaggever Jan Mennega DAYTONA BEACH - Marc De gryse heeft verkering met Ni cole van Wijk. Ze wonen in het tegen Brussel aangeplakte Dil- beek. Nicole van Wijk is een Ne derlandse juffrouw en de doch ter van Hassie van Wijk, jaren lang jeugdtrainer van Ajax tot dat hij ernstig gewond raakte door het instorten van een dug out. In het gezelschap van de an dere vrouwen van de Belgische spelers is Nicole woensdag avond aangekomen in Daytona Beach, de uitvalsbasis van de beste voetballers van onze zuiderburen tijdens de eerste ronde van het WK, Vandaag (zaterdag) zit Nicole van Wijk op de tribune van de Ci trus Bowl in Orlando, waar Ne derland en België de degens kruisen voor de 117e Derby der Lage Landen. „Ik denk dat ze zich een beetje neutraal zal op stellen", lacht Mare Degryse. „Normaal is ze voor Nederland, maar ik denk dat ze nu ook sup porter is van mij en van de Rode Duivels". Mare Degryse, spreek uit Degrij- ze, is een zoon van het Vlaamse land. Hij werd op 4 september 1965 geboren in Roeselare en woonde tot zijn 21e bij zijn ou ders in Ardooie, een Westvlaams boerengat, waar hij streng ka tholiek werd opgevoed. Hij stu deerde Latijn en wiskunde en werd opgeleid voor de universi teit om later leraar aan een ho gere school te kunnen worden. Kessler Degryse kon niet alleen goed le ren, bij de plaatselijke voetbal club VC Ardooie gaf hij er weke lijks blijk van ook heel goed te kunnen voetballen. Zomaar op een dag stond Georg Kessler op de stoep, de trainer van club Brugge. „Meneer Kessler", her innert Mare zich, „maakte een goede indruk op m'n ouders en zij gaven me toestemming om het twee jaar als profvoetballer te proberen". Krap achttien lentes jong maak te Mare Degryse bij Club Brugge- KV Kortrijk al zijn opwachting in de hoogste Belgische afdeling. Minder dan een jaar later speel de hij ook al zijn eerste inter land, een oefenwedstrijd tegen Argentinië. Pas vijf jaar na zijn debuut, om precies te zijn op 29 april 1989, in het WK-kwalifica- tieduel tegen Tsjechoslowakije (2-1), veroverde hij een vaste plaats in de nationale ploeg. ORLANDO (ANP/GPD) - De po litie in Orlando heeft gisteren op de luchthaven één Neder landse supporter uit Pijnacker aangehouden. Op het vliegveld van Detroit hebben drie Oranje fans geen toestemming gekre gen de Verenigde Staten binnen te komen. Zij werden op het vliegtuig terug naar Nederland gezet. De supporter die in Orlando werd aangehouden, maakte bij aankomst op de luchthaven eerst problemen bij de douane formaliteiten en duwde daarna een politieman omver. De man werd vervolgens gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Het is nog onduidelijk welke straf de man krijgt. De Nederlands# poli- tiedelegatie in Orlando houdt er rekening mee dat hij het land wordt uitgezet. Het drietal supporters dat in De troit werd teruggestuurd naar Nederland maakte zich schuldig aan wangedrag. In Detroit ko men vooral supporters aan die zelf hun (goedkopere) reis naar de Verenigde Staten hebben ge regeld. De meesten hebben wel kaartjes voor de wedstrijden van het Nederlands elftal, maar nog geen hotelaccommodatie. Vrijwel alle georganiseerde rei zen vliegen direct op Orlando, waar gisteren ruim vijfduizend Oranje-fans arriveerden. In to taal zitten volgens schattingen van de politie vandaag mini maal vijftienduizend Hollanders op de tribune bij Nederland-Bel- gië. Eerder al kreeg een groep van negentien Oranje-fans geen toe stemming in Detroit de Verenig de Staten binnen te komen om dat twaalf van hen in aanraking zijn geweest met justitie. Zij heb ben het advocatenkantoor Schepel in New York ingescha keld. De Hagenaars zouden het duel tussen Nederland en Sa- „Ik speelde niet eens zo goed, maar ik maakte wel twee be langrijke doelpunten. Ze kwa men voor mij als een bevrijding, want aanvankelijk werd van mij gezegd dat ik alleen in de compe titie kon scoren." In zijn beginperiode in Brugge, waar het gerstenat vrolijk schuimt en de madammekes uit nodigend lonken, zeker als het een bekende voetballer betreft, raakte Mare Degryse ook enige tijd ietwat de weg kwijt. De schuchtere en brave platte landsjongen uit het doodse Ar dooie stortte zich vol overgave in het bruisende stadsleven van één van de gezelligste steden van België en nam het daarbij niet zo nauw. Maar inmiddels is Mare Degryse uitgeraasd. Hij komt ook niet meer uit voor Club Brugge, maar voor Anderlecht, dat in 1989 ruim drie miljoen gulden voor hem neertelde. In de nationale competitie heeft de tweevoudig Belgisch voetballer van het jaar meer dan 130 keer gescoord. Voor de Rode Duivels deed hij dat in 49 interlands 18 maal, zon dag in de met 1-0 gewonnen WK- wedstrijd tegen Marokko voor het laatst. Zwart beest Nederland-België is voor Mare Degryse een speciale wedstrijd. „Het zijn krachtmetingen tus sen twee ploegen die wel dezelf de taal spreken, maar niet de zelfde mentaliteit hebben. Jullie Nederlanders zijn zelfverzekerd, wij Belgen nemen meer een af wachtende houding aan. Neder land is altijd een beetje het zwar te beest geweest voor ons Bel gen, want wij hebben veel wed strijden van Nederland verloren. Vanuit die frustratie is er bij ons iets gegroeid waardoor wij abso luut van Nederland willen win nen". Hoe graag België volgens Mare Degryse Nederland ook pootje licht, de kans is niet denkbeeldig dat beide ploegen vanavond bij een gelijke stand gaandeweg de wedstrijd besluiten tot een sta tus quo. Bij een gelijkspel heb ben de buurlanden alletwee vier punten en weten zij zich verze kerd van de achtste finales van het WK. Degryse: „Ik zou me kunnen in denken dat de rem er wordt op gegooid als het na een uur 0-0 is, of 1-1. Dat lijkt me wel logisch, maar een gelijkspel is niet ons uitgangspunt. Tenminste niet dat van mij. Ik wil altijd win nen". oedi-Arabië bijwonen, maar za gen alleen de luchthaven. „Onze groep werd als ware cri minelen behandeld", aldus reis organisator De Vries, zelf overi gens zonder strafblad. „De ne gen werden anaal onderzocht op drugs en de politie dreigde met het schrikbeeld dat wij allemaal in de gevangenis zouden belan den. Je reinste intimidatie was het." De ministeries van justitie en buitenlandse zaken begrijpen niet hoe de Amerikaanse douane aan de strafrechtelijke gegevens over de negen suppor ters is gekomen. Toernooi voor Baresi voorbij NEW YORK (SID) - Het WK is voor Franco Ba resi voorbij. De aan voerder van het Ita liaanse elftal heeft zijn meniscus in de rechterk nie beschadigd. Dat bleek na een onderzoek in het Lennox Hill-zie- kenhuis te New York. De 34-jarige libero raak te donderdag tijdens het duel met Noorwegen drie minuten na de rust ge blesseerd. Baresi, die aan zijn vierde WK-toer- nooi bezig was, gaat za terdag 25 juni onder het mes. „Het is een harde slag", zei bondscoach Sacchi. „Zijn routine en klasse zijn niet te ver vangen." Costacurta neemt aanstaande dins dag de rol van Baresi over in de laatste en be slissende wedstrijd in Groep E tegen Mexico. Dick Advocaat nog vaag over elftal tegen België ben de tv-kijkers in de eerste week van het vijftiende WK al meer leuke wedstrijden en doelpunten gezien dan vier jaar geleden in het hele toer nooi. Dat is de grootste winst en daarmee heeft de regel van drie punten voor een overwin ning het nut in een toernooi bewezen. „Ik heb bijna geen land ge zien", zegt Advocaat, „dat voor de eigen goal blijft han gen en niet de intentie heeft om aan te vallen." De verras singen vallen daardoor ook als rijpe appelen van de boom. Voorloper Nederland was altijd al een voorloper waar het gaat om aanvallend voetbal. Oranje kan niet eens anders en zal die speelstijl ook vanavond tegen België niet loochenen. Maar met welke elf spelers Advo caat aan de 'derby der lage landen' begint, wil de 'kleine generaal' per traditie niet kwijt. Afgaande op de laatste trai ning brengt hij slechts één wijziging aan (Taument voor O vermars), maar hij staat nog in dubio over een 'tweede bal afpakker' naast Wouters. „Aan de bal hebben wij geen problemen, wel bij balverlies. We hebben te weinig spelers die daarin gespecialiseerd zijn." Aron Winter misschien? „We zullen zien. Tot morgen." Mare Degryse in Orlando: „Daarom willen we zo graag winnen van Nederland." fotoSPO. Kameroen-doelman Joseph Antoine Bell is kansloos op het tikje van Romario, die Brazilië daarmee aan een voorsprong van 1-0 zou helpen. foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19