Lasten huizenbezitters omhoog ÖCOLIJN Bedrijfsleven steunt comités anti-racisme PZC provincie Waterkwaliteit kanaal droevig Modernisering Der Boede Eis drie jaar voor handel in heroïne Kerncentrales nu voldoende veilig Herverdeling waterschapslasten kan fors uitpakken Nou ZATERDAG 25 JUNI 1994 13 an onze verslaggever GISSINGEN - De waters chapslasten zijn voor huiseige- aren dit jaar fors gestegen. Zij loesten altijd al dijkgeschot etalen. Daar is nu de ingezete- enomslag bij gekomen. Huur- ers krijgen die belasting ook pgelegd. Meer schouders dra- en op die manier dezelfde las- Desondanks hebben twee faterschappen, Tholen en [oord- en Zuid-Beveland, het jjkgesehot voor woningbezit- ers verhoogd. De landbouwers ijn de enigen die eruit sprin- Zij moeten aanzienlijk ainder aan het waterschap af- ragen. le herverdeling van de water- chapslasten vloeit voort uit de leuwe Waterschapswet. leder en profiteert van het werk van Ie waterschappen en iedereen aoet dus meebetalen, luidt sim- Iweg de redenering achter die iet. Vandaar dat de ingezete- enomslag is ingevoerd. Het he- belastingbouwwerk van de laterschappen moest op de hel- Alle waterschappen heb- ien uitgezocht wie baat heeft bij elke activiteiten van het wa- erschap. De kosten zijn op- lieuw 'toebedeeld', fanuit het verleden was de agra- ische sector de belangrijkste in- omstenbron voor de water ehappen. Op de Bevelanden lamen landbouwers 60 procent jan alle lasten voor hun reke- ïing en de eigenaren van onroe- end goed (woningen, bedrijven, cholen, tehuizen) 40 procent, lie verhouding is dit jaar dras- isch gewijzigd. Slechts voor één uitgavenpost - iet op peil houden van het water n sloten en watergangen - is de landbouw in hoofdzaak finan- tieel verantwoordelijk gebleven. De boeren zijn ook het meest ge baat bij een goed peilbeheer. De financiële zorg voor de dijken en regen is grotendeels overgehe- feld naar de ingezetenen en ei- I genaren van onroerend goed. eschot y dit rekenwerk heeft zich ver- aald in een flinke lastenverlich- ing voor de Zeeuwse landbou- en een lastenverhoging foor huurders en huiseigenaren. Het geschot per hectare is in de meeste waterschappen met tien- des verlaagd. Bevelandse land bouwers die op eigen grond boe ien, betaalden in 1993 nog 135 gulden per hectare. Zij zijn dit jaar 99,39 kwijt. Het verschil in, De Drie Ambachten (Terneuzen en omstreken) is het kleinst. Het scheelt daar elf gulden. Huurders en ook huiseigenaren hebben de ingezetenenomslag - variërend van 49 tot 135 gulden per waterschap - voor hun kie zen gekregen. Woningbezitters krijgen daarnaast deze weken de rekening van het al bestaande dijkgeschot. Een vergelijking met de aanslag van vorig jaar is moeilijk te maken, omdat vier van de zeven waterschappen een andere rekenmethode op deze belasting hebben losgelaten. Het aloude systeem van 'belast bare opbrengst' is verlaten en, vervangen door het begrip 'eco nomische waarde', dat ook door gemeenten wordt gehanteerd bij de onroerend-goedbelasting. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense actiecomités tegen racisme bunnen rekenen op steun van bet bedrijfsleven in de Kanaal- wne. De komende dagen plegen vertegenwoordigers van een aantal grote bedrijven overleg aver de manier waarop die hulp gestalte kan krijgen. Het Anti- tacismecomité en het comité Scholen zonder Racisme kun nen vooral financieel een steun- Ije in de rug goed gebruiken. Veel activiteiten werden tot nu toe uit eigen zak betaald. De co- mité's zijn verder afhankelijk van spontane giften. die manier werd bijvoor beeld de grote Picknick tegen Racisme, die vandaag (zater- op de Scheldedijk in Ter- In de water- en bodemkwaliteit van het Kanaal van Gent naar Terneuzen is sinds 1985 geen verbetering te constateren. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Het is droevig gesteld met de water- en bodemkwaliteit van het Kanaal Gent-Terneuzen. Vooral in het Vlaamse deel van het kanaal is de kwali teit van het water slecht tot zeer slecht. Onderzoek heeft uitgewezen dat daarin sinds 1985 geen wenzelijke verbetering is opgetreden. Planten en dieren worden in het kanaal niet of nauwelijks aangetrof fen. Onderzoekers stuitten enkel op een paar muggelarven, maar die vertoonden afwijkingen, veroorzaakt door de scha delijke stoffen in het kanaal. Het kanaalwater vormt een belangrijke belasting voor de Westerschelde. Sinds 1980 nam die druk alleen maar toe. Be langrijkste boosdoeners zijn de Leie en de Schelde en de 170 bedrijven op Vlaams grondgebied langs het kanaal, die welis waar over een milieuvergunning beschik ken, maar nauwelijks over vergunningen met lozingsvoorwaarden voor organische en micro-verontreinigingen. Project Ir E. Turkstra, hoofd Integraal Waterbe heer van Rijkswaterstaat Zeeland, maak te vrijdagmiddag tijdens een mini-sympo sium in de Burgerzaal van het stadhuis van Terneuzen, melding van een aantal studies die moeten leiden tot een even wicht tussen economie en ecologie bij het beheer van het Kanaal Gent-Terneuzen. Hij wees onder meer op het recent gelan ceerde Euregio-project Gebiedsgerichte Kanaalzone Vlaanderen, opgezet naar het voorbeeld van een vergelijkbaar project voor de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Volgens Turkstra moet de problematiek van het kanaal integraal worden aange pakt. Daarbij staan het terugdringen van de vervuiling, herstel van het watersys teem en geleiding van het gebruik cen traal. Voor een adequaat beheer zijn een beleidsanalyse en een actieplan onont beerlijk. Vlaanderen en Nederland moe ten daar samen de schouders onder zetten en de hele zaak eendrachtig, grensover schrijdend aanpakken. Turkstra pleitte, tijdens het symposium dat voorafging aan de opening van de jaarlijkse Havenfees ten, voor een gericht plan van aanpak. De waterschappen Schouwen- Duiveland, Walcheren, Hulster Ambacht en Vrije van Sluis zijn dit jaar op het nieuwe systeem overgestapt. Zij gaan er van uit dat de verschillen in vergelijking met 1993 minimaal zijn. Ieder een kan dat voor zichzelf na gaan. Tarief omhoog Twee waterschappen - Tholen en Noord- en Zuid-Beveland - gebruikten vorig jaar al het be grip 'economische waarde' en die hebben hun tarief verhoogd. Per 3000 gulden economische waarde is het op Tholen opge schroefd van 2,91 naar 3,55 gul den en op de Bevelanden van 2,15 naar 2,35 gulden. Een Goe- senaar met een woning van 150.000 gulden (economische waarde) moet dit jaar inclusief de ingezetenenomslag 70 gulden extra betalen. Op Tholen is de zelfde huiseigenaar 93 gulden duurder uit. De Drie Ambachten is de enige die het tarief heeft verlaagd, van 2,14 naar 1,95 gul den per 3000 gulden economi sche waarde. Het dunbevolkte naburige waterschap Vrije van Sluis is het duurst in Zeeland met een tarief van 4,81 gulden per 3000 gulden economische waarde. Gift voor Zonneveld en Happy Band VLISSINGEN - De stichting Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappelhan- del (VBNA) Zeeland heeft een bedrag van ongeveer vierdui zend gulden toegezegd aan het revalidatiecentrum Zonneveld bij Oostkapelle en aan het Ter neuzense gehandicaptenorkest Happy Band. Dat werd vrijdag avond bekend gemaakt tijdens een feestbijeenkomst in Vlissin- gen ter gelegenheid van de op heffing van VBNA Zeeland. De stichting houdt na ruim vijf tig jaar op te bestaan, omdat zij opgaat in een nieuwe landelijke stichting. De kas bevatte echter nog een aanzienlijk bedrag. Daarom werd besloten het over gebleven geld na aftrek van de kosten van de slotbijeenkomst te besteden aan de twee instel lingen. neuzen wordt gehouden, moge lijk gemaakt. De leden van Scholen zonder Racisme zagen in nauwelijks een etmaal kans alle benodigdheden bijeen te 'bedelen': 1500 broodjes, Turks brood, grote hoeveelheden boter en beleg, tientallen kilo's fruit en honderden liters melk en fris drank. De organisatoren ver- wachten vanmiddag tussen twee en vijf uur vele honderden deelnemers. Een woordvoerster: „Iedereen is welkom; het kost de mensen niets, maar een finan ciële bijdrage is natuurlijk altijd aar die." De afgelopen dagen werden dui zenden pamfletten en posters over de stad verspreid. Einddoel is Terneuzen de status van 'Stad zonder Racisme' toe te kunnen kennen. Het comité hoopt de ko mende weken voldoende geld in STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK beveiliging 24-uurs meldkamer-service 00K KLUISJES EN KLÜfZEN VOLGENS EURQ/VDS VERZEKERINGSNORM KOM KIJKEN IN ONZE SHOWROOM Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE 01100-13720 te zamelen om die status te on derstrepen met een beeldhouw werk. De handtekeningenactie van het Anti-racismecomité heeft de afgelopen dagen ruim 2500 inge vulde formulieren van boze Ter- neuzenaren opgeleverd. Er zijn er 7500 in omloop gebracht. De formulieren liggen op de toon bank van een groot aantal win kels in het stadscentrum, in de wachtkamer van dokters en tandartsen, op het postkantoor, in kerken en in tal van andere openbare gebouwen. Woord voerder Joost Snelders: „Vooraf heb ik gesteld dat ik hoopte op vijftig procent respons. Dat zou een prachtig resultaat zijn. Ik denk dat we het gemeentebe stuur volgende week nog véél meer ingevulde formulieren kunnen aanbieden, want het loopt echt als een trein." Het Anti-racismecomité wil, met de steun van het bedrijfsle ven, een fonds in het leven roe pen waaruit alle mogelijke ac ties tegen racisme kunnen wor den bekostigd. Snelders: „Het zou ideaal zijn als het overkoe pelend orgaan Kleurrijk Terneu zen, dat twee jaar geleden door een aantal organisaties en in stellingen werd opgericht, een dergelijk fonds zou kunnen gaan beheren. Kleurrijk Terneuzen is, moet ik tot mijn spijt vaststel len, de laatste tijd nauwelijks nog actief geweest. Misschien is het mogelijk die club nieuw le ven in te blazen, zodat de strijd tegen het racisme in de toe komst structureel kan worden aangepakt. Wij zijn best bereid daarin het voortouw te nemen. Als comité zouden we onze acti viteiten dan kunnen overdra gen." De grondige verbouwing van verpleeghuis Der Boede in Koudekerke is bijna afgerond. foto Lex de Meester van onze verslaggever KOUDEKERKE - De grondige modernisering van verpleeghuis Der Boede in Koudekerke verkeert in de afrondende fase. Na de renova tie van het Ter Poorte-complex en verschei dene andere werkzaamheden is het nu de beurt aan de Irene-afdeling. Daarmee is in het voorjaar begonnen en zoals de zaken er nu voorstaan kan deze klus nog vóór de zomer worden geklaard. Na de vakantie vormt het opknappen van de Beatrix-afdeling de sluit steen van de renovatie. Inwendig blijft er in de psychogeriatrische af delingen niets overeind staan. „Alles wordt aangepast aan de eisen van deze tijd", vertelt verpleegkundig directeur P. M. M. van der Beemt. „Zo worden de huiskamers compleet verbouwd, komen er volledig nieuwe badka mers en meer toiletgroepen en douches. Alleen de meeste slaapkamers blijven intact." De aanpassingen gebeuren mede in het kader van een afslankingsoperatie, waarbij het aantal bedden in Der Boede fors wordt teruggebracht. De renovatie, die wordt uitgevoerd onder lei ding van de afdeling bouw en techniek van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), vergt het nodige van de bewoners van Der Boede. Van der Beemt: „We moeten de af delingen steeds ontruimen. Die mensen zijn nu ondergebracht in de voormalige personeels- kantine. Dat is tot nu toe allemaal goed verlo pen, want we hebben al die tijd op de volledige capaciteit van 370 bedden kunnen draaien." £0Q.N#LIar.M 7pmz I IK WA' COR DE JONGE 6^ IK M MM We? IK W Al AAN VAKANTIE TOE, WV? IK WOPP PUS, 6CHT OPEPSPANNEN ALS IK LEES PAT OH2E 2EEUUSE WAMerErMPEM AL XXEHLAAiS- OPCNZE KOSTEN ZITTEN TE NEUSPEUTEEBN ELKAAR PEHANP EOVEN' T HOCfP HouCEN, peeeiiZoiNeewiKKeu? MAKEN, ÜAT NIEMAND EPNO& iets van Snapt!. EENPSPVINCIE LPA/BESTMUEAAK MAKEN en ZE BtJJVEW HATCILteiUK LEKKEfP IN'T PLUCHE ZITTEN!! lA)M PEóeizEPUisxc&p'L, HM UooNOO< Terugblikkend op de zomer van 1944 komt bij ou dere Walcherenaren het beeld boven drijven van het in de omgeving van Koudekerke opgerichte kamp voor Marokkaanse krijgsgevangenen. Ze warenal in mei 1940 in Zeeuwsch-Vlaandren gevangen genomen. Het is noit duidelijk geworden om welke edenen de Duitsers ze later naar Walcheren brachten. W.P. Roose uit Koudekerke zou ze later omschrijven als 'mensen met lange soepjurken aan en een rode fez op het hoofd. Ze leden gebrek, liepen de hele dag langs het hek of hingen er tegenaan'. Oud- huisarts Van Dijk uit Vlissingen weet nog: „Ze kwamen iedere dag tweemaal langs ons huis aan de Koudekerkseweg. Je zag ze ook op de weg naar het Grote Strand waar ze versperringen maakten of op weg naar de tram, waarmee ze naar Abeele werden ver voerd om daar dwangarbeid te verrichten voor de PZEM of voor de Wehrmacht'. Verschillende families hadden hun eigen Marokkaan geadopteerd. Zij ruilden brood, snoep, en pannekoeken tegen prachtig gesne den slangenstokken die uit jonge takken waren gesne den en vrolijke kleuren hadden. De manke Vlissingse schoenmaker Pijckevet repareerde de schoenen van de Marokkanen. Van Dijk: „Hij vroeg daar nooit geld voor. Toch ben ik bang dat ze hem zijn vergeten toen er na de oorlog onderrscheidingen werden uitgereikt". Toen een geadopteerde Marokkaan weg moest heeft hij bij zijn afscheid nog in het poezie-album van de zus van Van Dijk geschreven. Van Dijk zelf, die al wat gro ter was, holde soms een appel uit, verstopte daar brief jes met nieuwsberichten in om de Marokkanen te mel den hoever de geallieerden al in Frankrijk waren opge rukt. Met een verborgen camera maakte Albert Meerholtz bij de Leeuwentrap in Vlissingen deze foto van een groep Marokkaanse krijgsgevangenen. Samenstelling: Jacques Cats van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft voor de rechtbank in Middel burg drie jaar gevangenisstraf geeist tegen een 38-jarige inwo ner van Lelystad voor verkoop van ruim drie kilo heroïne aan een Vlissinger, die voor drugs handel al eerder is veroordeeld tot twee jaar. De man uit Lely stad zou in de periode van begin 1992 tot en met juli van dat jaar voor 80.000 gulden aan de Vlis singer verkocht hebben. De verdachte ontkent dat hij in heroine heeft gehandeld en de Vlissinger verklaarde op de zit ting als getuige dat de bezoekjes aan zijn oom in Lelystad niets van doen hadden met hard- drugshandel en dat hij hem nooit geld gegeven had. Zijn maat, met wie hij destijds diver se reisjes naar Lelystad en Am sterdam maakte om heroïne te kopen, getuigde dat de Vlissin ger zijn oom altijd geld gaf, waar na deze het spul bij een Amster damse groothandelaar bestelde. De Vlissinger kon het spul daar afhalen. Tegenover de politie had hij destijds verklaard dat zijn oom wel degelijk bij de han del was betrokken. De oom had 19 juli 1992 een plas- ticzak met een kilo heroïne bij de Vlissinger thuisbezorgd, die de politie in de woning aantrof. Volgens de verdachte zat er al leen maar weed in, maar de vriendin van de Vlissinger had tegenover de politie verklaard dat het bruine poeder in de zak heroïne was. Zij kon het weten, omdat ze zelf gebruikt had. Op de zitting getuigde ze dat het weed geweest moest zijn. De officier zei dat er in de zomer van 1992 nooit sprake was ge weest van hasj. Hij ging ervan uit dat de man uit Lelystad, die al eerder voor drugsdelicten is veroordeeld, vier kilo heroïne op de Vlissingse markt had ge bracht. De rechtbank doet op 8 juli uit spraak. DEN HAAG (ANP) - De veilig heid van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard voldoet aan de internationaal geformu leerde eisen. De kerncentrale in Borssele voldoet nu al aan de ei sen waaraan nieuwe kerncen trales moeten voldoen, terwijl de voorzieningen in Dodewaard in overeenstemming zijn met de eisen die aan bestaande centra les gesteld worden. Over vier jaar moet ook in Dodewaard de veiligheidssituatie aan de eisen voor nieuwe centrales voldoen. Dat hebben de ministers De Vries van sociale zaken en Al ders van VROM in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Na de kernramp in Tsjernobyl is internationaal afgesproken de veiligheid van bestaande cen trales te verhogen volgens de laatste technische inzichten. Naar aanleiding hiervan zijn ri sico-analyses uitgevoerd voor Borssele en Dodewaard. Daaruit kwamen de conclusies die De Vries nu naar de Kamer heeft ge stuurd. In Borssele, waar de centrale al voldoet aan de eisen voor nieuwe installaties, zal de ko mende jaren de veiligheid zelfs nog omhoog gaan door nieuwe voorzieningen. Hoewel Dode waard nu voldoet aan de eisen die internationaal gesteld wor den, vinden de bewindslieden het toch nodig ook daar de vei ligheidsvoorzieningen nog op een hoger niveau te brengen. Luchtje aan telefonische enquêteurs MIDDELBURG - De po litie in Middelburg heeft donderdagavond diver se klachten ontvangen over telefonische enquê tes die zogenaamd zou den worden uitgevoerd door de gemeente Mid delburg. De 'enquêteurs' bleken vooral geïnteres seerd te zijn in de tijd stippen waarop door gaans niemand thuis is. De politie adviseert niet in te gaan op de vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13