l Steden tellen landelijk niet Sas gaat ten onder aan politieke twisten Meer ruimte voor de ijsvogel Kissinger gewond >ij vechtpartij Verdachten van drugstransactie vrijgesproken Nieuwe mossel laat veel kwaliteit zien Karweitje mmrnm Rutten in pleidooi voor sterk Watchers' stadsgewest BELGIË-NEDERLAND PZC zeeland ZATERDAG 25 JUNI 1994 Bergshoeff Duiveland benoemd in Lingewaal NIEUWERKERK - Bur gemeester A. Bergshoeff van Duiveland wordt met ingang van 1 sep tember burgemeester van de gemeente Linge waal. Lingewaal is gele gen tussen Gorinchem en Leerdam in de pro vincie Gelderland. Bergshoeff kreeg het nieuws van zijn benoe ming vrijdagmiddag te horen. De 55-jarige Bergshoeff werd 1 mei 1987 burge meester van Duiveland. Daarvoor was hij 12 jaar wethouder voor het CDA van de gemeente Middel burg. In een reactie op zijn benoeming vertelde hij dat hij het goed vond nog een keer van stand- ats te veranderen. Gezien zijn leeftijd wilde hij daar niet te lang meer mee wachten. Verder speelde een rol dat de ge meente Duiveland een herindeling te wachten staat. Duiveland heeft 5700 in woners, Lingewaal 10.500. Het is daarmee groter dan Zierikzee, de grootste gemeente op Schouwen-Duiveland. Het gemeentehuis staat in Asperen. In de ge meente liggen 5 dorpen. Advertentie AUT0SCHA0E DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 i Kwaliteits Certificaathouder van onze verslaggever MIDDELBURG - Middelburg en Vlissingen tellen op de Neder landse schaal niet mee. De ste den zitten in geen enkel belang rijk landelijk overleg aan de ta fel. Zeeland is een witte vlek op economisch gebied. Om daar wat aan te doen is het van be lang.dat een sterk stadsgewest ontstaat van meer dan 100.000 inwoners en dat kan weer be reikt worden met de vorming van één gemeente Walcheren. Dat betoogde vrijdagmorgen de (Advertentie) Historama 'n portret van de ABDIJ VAN MIDDELBURG Middelburgse burgemeester C. G. J. Rutten tijdens een zitting van de zogenaamde commissie Van Splunder. Rutten:„Middel burg telt absoluut niet mee in het land. Het is een verwaar loosd kind." Die commissie is in het leven ge roepen om gemeenten aan te ho ren die problemen hebben met procedures voor gemeentelijke herindeling. De commissie had een dagje uitgetrokken om in Middelburg een aantal Zeeuwse gemeenten aan te horen die het niet eens zijn met de herinde lingsplannen van gedeputeerde staten. De commissie adviseert aan de minister. Veel indruk maakte het betoog van de Middelburgse burge meester overigens niet. Zo vroeg commissielid dr. H. J. G. Walt- mans zich af of het wel zo wense lijk is een gemeente met meer dan 100.000 inwoners te vormen in een provincie van 360.000 in woners. Dan creëer je toch een waterhoofd, suggereerde Walt- mans, dat de provincie naar de kroon steekt. Hij constateerde verder dat Zeeland kleinschalig genoeg is om met gemeenschap pelijke regelingen te werken. Rutten betwijfelde dat. Het komt volgens hem maar zelden voor dat een raadslid eens ver slag doet van datgene wat in een gemeenschappelijke regeling besproken is, al is dat wettelijk wel verplicht. Ook loco-burgemeester J Bostelaar van Westkapelle kwam voor de commissie nog eens de vorming van één ge meente Walcheren bepleiten. Hij noemde de argumenten van gs om drie gemeenten op Wal cheren te vormen zwak en schijnbaar halsstarrig. Volgens hem is op de argumenten van Westkapelle niet of nauwelijks ingegaan. Naar de mening van Bostelaar verandert er met de vorming van drie gemeenten op Walcheren niets wezenlijks. Gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66, bestuurlijke organisatie) beklemtoonde dat er wel dege lijk sprake is geweest van open overleg tussen gs en de gemeen ten over de herindelingsplan nen. De vorming van één ge meente Walcheren vond hij een te grote stap. jl 11 Geopend: N A i alle dagen van 10 00-18 00 uur ('s zondags van 12 00-18.00 uur) Mislukte overval op Walchers miniatuurpark van onze verslaggever MIDDELBURG - Een tot nu toe onbekende man heeft vrijdag middag rond 16.30 uur gepro beerd een gewapende overval te plegen op Miniatuur Walcheren in Middelburg. De overvaller bedreigde de 17-jarige cassière uit Zeeuwsch-Vlaanderen met een vuurwapen. Deze schrok daar zo van, dat zij het op een hollen zette. De gewapende man vluchtte zonder buit. De overvaller droeg een zwart basketbaljack en een rood bas ketbalpetje. Zijn gezicht werd bedekt door een lap zwarte stof, waardoor slechts zijn ogen zicht baar waren. De man heeft een donkere huidskleur. nonze verslaggever )ES - Een 19-jarige inwoner i Vlissingen heeft in de nacht i donderdag op vrijdag ern- hoofdletsel opgelopen bij vechtpartij in Goes. Ver- mdingen aan een oogkas akten een spoedoperatie (Advertentie) lowlingcentrum Goes .-nu met Computerscores tel. 01100-13070 noodzakelijk. De jongen is bui ten levensgevaar. Bij de ruzie waren in totaal zo'n dertien jon geren betrokken. De knokpartij zou een wraakactie zijn van wege een verbroken relatie. Het slachtoffer werd rond één uur met twee vrienden op de Grote Markt ingesloten door zo'n tien jongeren. Twee van hen wisten te ontkomen maar de Vlissinger werd in elkaar getrapt en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De ruzie was eerder op de avond begonnen in een discotheek aan de Oude Vismarkt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en is op zoek naar getuigen. van een medewerker VLISSINGEN - Vogelbescherming Ne derland gaat een speciale actie houden om de ijsvogel te redden. Het diertje staat op de zogenaamde Rode Lijst. Daar op prijken vogelsoorten waarmee het niet goed gaat. Oorzaak is dikwijls het verdwijnen van hun natuurlijke leefom geving. Vogelbescherming Nederland kwam onlangs met een nieuwe Rode Lijst en constateerde daarbij dat 1 op de 5 Ne derlandse vogelsoorten momenteel sterk in aantal afneemt. Eén van die soorten is de Ijsvogel. Reden voor Vogelbescher ming om aandacht te vragen voor dit vliegende juweel. Ijsvogels brengen hun leven door nabij visrijk water. Ze broeden in zelfgegraven tunnels langs de waterkant. Dat doen ze vooral langs beken en vijvers in het oosten van het land. In Zeeland werd nooit veel gebroed. De Zeeuwse klei is niet zo ge schikt voor het maken van nesttunnels en bovendien wordt de voorkeur gegeven aan zoet water. Toch nestelden vroeger geregeld enkele paartjes langs watergan gen, welen en landgoedvijvers. Soms wer den vreemde nestplaatsen gekozen, bij voorbeeld duikers en eenmaal - bij Zonne- maire - zelfs een caisson. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen was het belangrijkste Zeeuw se broedgebied. Winter 's Winters zijn ijsvogels veel algemener in de streek. Vooral in zachte winters verblij ven hier vele tientallen exemplaren. Goede plaatsen om dan ijsvogels te zien, zijn de Veerse Kreken, de Kreken van Ou- werkerk en het Groot-Eiland bij Hulst. Omdat de Zeeuwse zilte wateren niet snel dichtvriezen, wordt het bij invallende vorst vaak nog drukker. In heel Nederland broeden volgens de Ro de Lijst van Vogelbescherming slechts 125 tot 250 paar ijsvogels. De stand is sinds be gin jaren zeventig met een kwart afgeno men. Dat is een gevolg van de voortschrij dende watervervuiling en het verdwijnen van natuurlijke oevers langs veel wateren. Ook verstoring en vertrapping van nes tholtes speelt soms een rol. Voorts worden er nogal eens raamslachtoffers gemeld; in Zeeland gaat het om minimaal vijf exem plaren per jaar. Onderzoek heeft uitgewe zen dat het beplakken van ramen met vo gelstickers de kans op zo'n dodelijke aan varing aanzienlijk vermindert. In Zeeland broeden momenteel niet meer dan vijf paar ijsvogels. Vergeleken met het voorkomen in de winter is dat erg weinig, Door het aanbieden van kunstmatige nestgelegenheid in de vorm van voorge graven holen of nestpijpen kan de ijsvogel wellicht worden overgehaald om te gaan broeden in de Zeeuwse winterkwartieren. Wellicht valt dan in de toekomst ook in voorjaar en zomer te genieten van deze vo gels. foto Wim de Vos van onze verslaggever Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Wie vroeger Sas van Gent aandeed werd in het najaar bevangen door de weeë lucht die de twee suiker fabrieken uitbraakten. De be dompte suikerdampen zijn voorgoed verleden tijd. De fa brieken ook. Sas van Gent heeft de afgelopen jaren wel meer verloren. De NCB-vesti- ging werd gesloten, de meelfa briek De Walsenmolen, het oudste fabriekje in de Kanaal zone, eveneens. Het middel baar onderwijs verdween en 774 Sassenaren keerden in tien jaar tijd voorgoed de gemeen te de rug toe, de wijk Sint-Al- bert verpauperde, florerend sociaal cultureel werk ging ter ziele. Het duurde even voor het ge meentebestuur reageerde, maar na enige tijd rolden er toch plannen uit de ambtelijke molens. De Wijk Sint-Albert moest deels worden gesloopt, het centrum verfraaid en de grondprijzen in de kernen ver laagd om zo nieuwe inwoners te kunnen trekken. Het college van b en w nam zich voor alles in het werk stellen om nieuwe bedrijvigheid naar het Sasse te trekken. Een aantal plannen werd uitge voerd, maar het effect ervan was teleurstellend. Sas van Gent is nog altijd Sas van El lende, zoals de plaatselijke huisarts Frank Puylaert ooit omschreef. In plaats van in gezamenlijk heid te trachten om de nega tieve spiraal te keren weet poli tiek Sas met zichzelf geen raad. Na de laatste raadsverkiezin gen in maart werd op een door deweekse avond door L. Mar- quinie (Gemeentebelangen Groot Sas) een college gefor meerd bestaand uit hemzelf, de PvdA-er J. Platschorre en de CDA-afvallige R. de Mul. Het CDA steigerde, omdat er voorafgaand aan de collegevor ming geen overleg had plaats gevonden en dat de christen democraten nooit een wethou der De Mul zagen zitten. D66 voelde zich gepasseerd en sprak van 'vuile spelletjes'. Spelletjes waarin burgemees ter J. M. H. M. van Rest (ook CDA) de hand in had. De VVD hield zich in zekere zin afzijdig, maar toen vorige week burgemeester Van Rest in pin nige bewoordingen de libera len verweet weinig constructief oppositie te willen voeren was voor WD-voorman C. Pro voost de maat vol. Hij betichtte Van Rest van dictatoriaal ge drag en plaatste vraagtekens bij haar neutraliteit. „Sas van Gent stevent in ijltempo op een gemeentelijke herindeling af', mopperde Provoost, „de bur ger kan met dit bestuur alleen rekenen op vier jaar ramp spoed." Ongelukkig Niet alleen de liberalen zijn on gelukkig met de wijze waarop in Sas van Gent de laatste maanden politiek bedreven wordt. Dat wethouder Marqui- De restanten van de gesloopte CSM-fabriek in Sas van Gent. nie (bijna 69) volgens Provoost het liefst politiek bedrijft in achterkamertjes, dat burge meester Van Rest niet voor re de vatbaar is en dat de PvdA-er Platschorre niet voor zijn be leidsterreinen aanspreekbaar is - om maar niet te spreken van de wethouder met lege porte feuille De Mul - wordt onder schreven door CDA en D66, als mede een groep sociaal-demo craten die vanaf de zijlijnen van het politieke veld mee kijkt. Voorzitter H. Coens van de Sas se CDA-afdeling ruikt de laat ste weken in het stadje niet de zoete maislucht van Cerestar, maar beerputten die langzaam opengetrokken worden. De tra ge wijze waarop het CDA- hoofdbestuur de door de afde ling ingezette royementsproce dure tegen De Mul afhandelt heeft de argwaan van Coens enorm doen toenemen. Coens neemt de naam Van Rest en die van haar echtgenoot Kruik niet in de mond, maar het is duidelijk dat zij in het spel een rol spelen, daar laat hij geen twijfel over bestaan. „Een afspraak met het CDA- hoofdbestuur werd donderdag foto Peter Nicolai zonder uitleg afgelast. Wat ik in eerste instantie vermoedde krijgt langzamerhand meer concrete vorm. Er is wel eens gesuggereerd dat andere CDA- ers in de regio het royement van De Mul zouden tegenwer ken. Welnu, het stadium van suggestie is voorbij. Ik geloof nu dat er een groep mensen - en wellicht wonen er een paar in Phillippine - tegenwerkt. Goed voor het CDA is dat niet. Ik heb dan ook geen goed woord over voor die mensen", sneert hij. Oud-GGS-raadslidnu D66-er. M. Weemaes heeft geen zin om zich in de CDA-broedertwist te mengen. Dat Van Rest soms vreemd opereert, vindt ook hij. „De burgemeester loopt al ja ren met oogkleppen op. Aan haar neutraliteit valt te twijfe len." D66 is niet uit op een con troverse met Van Rest. „Er kan best constructief bestuurd worden als Leon Marquinie maar eens het veld zou willen ruimen. Marquinie regelt alles. Hij zou verstandiger moeten zijn. De eer aan zichzelf hou den, opstappen. De tijd voor een eerlijk en open bestuur is aangebroken Als anderen dat niet inzien, ja, dan is het wel licht zo dat we over vier jaar bij Terneuzen horen." Burgemeester Van Rest meent dat de kritiek aan haar adres misplaatst is. „Politieke steek spelletjes zijn het. Die niet via de media, maar in de raad ge voerd moeten worden. Daar hoor ik deze geluiden evenwel niet en dat is spijtig. Als er ie mand voor openheid en duide lijkheid is, dan ben ik het wel." Over haar bemoeienissen met de kwestie De Mul is zij stellig. „Daar is geen sprake van." Hoe het ook zij. Sas van Gent dient op z'n hoede te zijn. 'Gro te buurman' Terneuzen ligt nog altijd op de loer. Zei burge meester drs R. C. E. Barbé twee jaar geleden, al niet onomwon den dat er 'maar plaats is voor één Kanaalzonegemeente'. Sas was vroeger van Gent, maar is straks van Terneuzen. Sas van Neuzen dus. Aanhouding onwettig van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft alle vijf personen, drie mannen en twee vrouwen, die november vorig jaar met geweld op het veer- plein van Kruiningen werden gearresteerd, vrijgesproken van alle ten laste gelegde mis drijven. Ook een 47-jarige in Goes wonende Belg, die evenals de drie aangehouden mannen werd verdacht van betrokken heid van bij een drugstransac- tie, gaat vrijuit. De aanhouding was onwettig, zo oordeelde de rechtbank. De politie was al enige tijd voor de aanhouding op de hoogte van de bedoeling van vier mannen uit Amsterdam, Almere, Sluiskil en Goes om een drugslijn naar België en Frankrijk op te zetten. Een informant in het drugsmi lieu klapte uit de school. Zondag 28 november vorig jaar werd de politie getipt dat de mannen uit Amsterdam en Almere met drie pistolen en een kogelvrij vest op weg waren naar een adres in Ter neuzen voor een 'afrekening in het criminele milieu'. Getrokken wapens Omdat serieus rekening werd gehouden met een voorgenomen moord arresteerde de Zeeuwse politie met getrokken wapens de vijf inzittenden van twee auto's. Zij werden uit de auto's gehaald, op de grond gesmeten en ge boeid afgevoerd. De 31-jarige Amsterdammer en de 27-jarige Almeerder zitten sindsdien in voorarrest. Zij zijn vrijdag direct vrijgelaten, nadat twee weken geleden anderhalf jaar en één jaar tegen hen was geëist. De politie mag op eigen initiatief alleen iemnand aanhouden die op een misdrijf is betrapt. Is dat niet het geval dan kan iemand alleen gearresteerd worden in opdracht van een officier van justitie. De rechtbank consta teerde dat "er wel een mogelijk heid was geweest om de toe stemming van een officier te krij gen, maar dat dit niet was ge beurd. Daarmee is al het bewijs materiaal, dat als gevolg van de aanhouding van de vijf is verza meld, ongeldig geworden. Dat wil zeggen dat de verklarin gen die de verdachten tegenover de politie hebben afgelegd, niet in hun strafzaak gebruikt kun nen worden. Ook de voorwerpen die in de auto's zijn aangetroffen kunnen niet tot het bewijs bij dragen. Dat wil zeggen dat de mannen niet eens voor illegaal vuurwapenbezit vervolgd kun nen worden. Ook de kleine hoe veelheid amfetamine en co caïne, die in beslag werd geno men, kan hen niet ten laste ge legd worden. Alle advocaten van de verdach ten hadden hun pleidooien op het onwettig verkregen bewijs gebaseerd. Een deel van de ver weren werd door de rechtbank verworpen, maar op het punt van de ongeoorloofde aanhou ding hebben zij volledig hun zin gekregen met de door hun ge vraagde vrijspraak voor hun cliënten. Advertentie Kom naar Sporthal Baskenburg Vlissingen voor de wedstrijd 6x5 m, beeldscherm. Kassa open vanaf 17.00 uur. Aanvoer groter dan afgelopen jaren van onze verslaggever YERSEKE - Veel visgewicht en mooi van stuk. De kwaliteit van de nieuwe mosselen belooft veel. Twee weken voordat het mosselseizoen begint wijst be monstering uit dat mosselkwe kers, handelaren en consumen ten zich in de handen kunnen wrijven. Ook met de kwantiteit van de oogst lijkt het goed te zit ten. Naar verwachting be draagt de aanvoer dit jaar ne genhonderdduizend tot één mil joen mosselton. Dat is een beter resultaat dan in de afgelopen ja ren. De kwaliteit mag goed zijn, puntgaaf ogen de tweekleppige schelpdiertjes niet. Er zitten vrij veel mosselpokken op. Scherpe puntjes op de schelp die de con sument liever niet in z'n pan krijgt. „Dat betekent veel werk voor de verwerkers om alles schoon te krijgen", aldus voor zitter S. Zoeteweij van de Ver eniging Mosselhandelaren. „De mensen zien het liefst toch een mooie zwarte schelp." Inzicht De bemonstering afgelopen don derdag en vrijdag'op het Yersek- se mosselkantoor geeft inzicht in de kwaliteit van de aanvoer gedurende de eerste maanden. De hele Waddenzee is bemon sterd en in mindere mate de Oos- terschelde. Zoeteweij: „Het vis gewicht van de mosselen op de Waddenzee is onder normale omstandigheden altijd sneller goed dan op de -Oosterschelde. Daarom komt daar de eerste we ken de meeste aanvoer van daan." Tussen de 25 en 32 pro cent schommelt nu het visge wicht van de Waddenzee-mos sel. De Oosterschelde scoort la ger: tussen de 20 en 24 procent. Woensdag De te verwachten aanvoer van Waddenzee en Oosterschelde stemt de mosselsector tot opti misme. „Het streven is elk jaar minimaal één miljoen mossel- ton te halen. De laatste vier jaar lukte dat niet. Het ziet ernaar uit dat het dit jaar wel goed gaat", aldus Zoeteweij. De eerste sche pen met mossels uit de Wadden zee arriveren woensdag in Yer- seke. Eenmaal in Zeeland moe ten ze eerst een tijdje verwateren om aan te sterken. De schelpdie ren gaan donderdag 7 juli naar de groothandel. Een dag later staat de verse lekkernij op de menukaarten in de restaurants. zeeuwse almanak TTT I I I I I I II I I I M I I Met de vasthoudendheid van het knaapje uit Zierik zee was niks mis: dagelijks belde het in de straat overal aan met de vraag of er nog wat te karweien viel. Tot twee keer toe had de buur man het goed gevonden dat het ventje, tegen een be scheiden vergoedingde stoep veegde. Maar toen het kereltje voor de derde keer binnen één week kwam vra gen of het de stoep weer eens een grote beurt mocht ge ven, meende de man streng te moeten zijn. „Nee, de stoep is nu wel schoon genoeg", vond de man. Probeer het verderop in de straat nog maar eens". Even later zag de man, van achter de vitrage, dat het kind naar de overkant liep, daar met de blote hand een hondedrol oppakte en het door het beest in kwestie met zorg in elkaar ge draaide uitwerpsel op een strategische plaats bij de buurman voor de deur de poneerde. Toen de bel ging en ae man de deur opende, stond daar het knaapje, dat triomfante lijk kijkend, naar de drol wees en verkondigde: „En dat dan?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11