ROVINCIALE ZEEUWSE CQURflN Vrees voor mislukken Eurotop HAitt icnuyc Kabinet haalt de sociale fondsen volkomen leeg Fransen beginnen missie Ruanda Paars kabinet zou veertigduizend laagbetaalde banen moeten creëren 4 WEKEN Kok terug van Corfu, Lubbers er naar toe OESO: Nederland moet probleem WAO aanpakken }apandreou vraagt Lubbers en Dehaene tweestrijd te staken FESTIVAL kunst cultuur 15 t/m 21 mannenmode VOOR 13,- JA, ik wil: Zonnig en warm Zonnig en warm weer. Tegen de avond wat wolkensluiers. Vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost. Middagtem- heratuur 21 tot 24 graden. 237e jaargang no. 146 rijdag 24 juni 1994 osse nummers 1,50 VAKKUNDIG ADVIES VERHUUR AFDELING j m m VAKKUNDIG ADVIES LuJmJUff aha OP MAAT ZAGEN THUISBEZORGEN A UW BESTE MAAT IN DOE HET ZELF Heinkenszand 01106-1593 Serooskerke 01189-1473 Hoek 01154-1447 Oost-Souburg 01184-61241 Kamperland 01107-1298 Westdorpe 01158-1242 Koudekerke 01185-1950 Westkapelle 01187-2612 Krabbendijke 01134-2188 Zierikzee 01110-15977 n onze correspondent iRFU De Griekse premier pandreou heeft de Europese ;eringsleiders donderdag on- ïwonden gewaarschuwd dat snel de ruzie rond het voorzit terschap van de Europese Com- lissie moeten bijleggen. Lukt [niet de tweestrijd tussen de iderlandse premier Lubbers eel doden bij ware aanval p Zuid-Jemen )EN (RTR/AFP/DPA) - Bij de /aarste aanval tot nu toe van ioordjemenitische troepen op [uid-Jemen donderdag zijn lentallen doden en gewonden vallen. De zuidelijke haven- Aden en omliggende stel lagen waren het doelwit. Er wamen zeker 25 burgers en sol len om het leven en 138 men- ii liepen verwondingen op. it zuiden heeft de internatio- aale gemeenschap tot sancties (pgeroepen om het noorden te ringen de aanvallen te beëin- ligen. et noorden wil met de bombar- jmenten een einde maken aan it zuidelijke streven naar onaf- ankelijkheid. Zuid-Jemen ver- et begin mei de unie die vier iar geleden tot stand was geko- ;en. olgens inwoners van Aden wer- len donderdag, voor het eerst inds het uitbreken van de oor- )gop 4 mei, vrijwel alle woonge- ieden van de stad beschoten, lij de beschietingen op Aden ijn binnen een week meer dan chthonderd doden en gewon- ien gevallen- zie ook pagina 2 en de Belgische minister-presi dent Dehaene vandaag te be slechten, dan is dat een „belang rijke mislukking" en een tegen slag voor de Europese Unie. De regeringsleiders van de Euro pese Unie proberen vanavond een keus te maken tussen Lub bers en Dehaene voor het voor zitterschap van de Commissie. Maar door de patstelling dreigt uitstel van het besluit. ROTTERDAM - Een van het Griekse eiland Corfu terugkerende vice-premier Kok staat de pers te woord (1) terwijl een naar Corfu vertrekkende premier Lubbers ook voor de camera staat. Op Rotterdam Airport was even tijd vooroverleg. foto Paul Stolk/ANP De met een zwakke gezondheid kampende socialist Andreas Pa- pandreou zit de moeilijke top conferentie op het Griekse ei land Corfu voor. Hij overlegde donderdag met zijn socialisti sche geestverwanten, onder wie de Nederlandse en Belgische vi ce-premiers Kok en Claes. Zij verdedigen vanavond de kleu ren van hun bazen. Kok zei dat Lubbers nog steeds een goede kans op de baan maakt, al lijkt een meerderheid van de EU voor de Belg Dehaene te kiezen. Het besluit over de op volging van de Fransman Delors moet echter unaniem vallen, en vooral de Britse premier Major zou de keus liever uitstellen dan zijn zegen te geven aan Dehaene. Die wordt in Londen als veel te federalistisch gezien. Papand- reou hield de socialisten echter voor dat uitstel van het besluit een slechte indruk zou maken op de publieke opinie, terwijl het volgens Claes vooral een nega tief signaal is in de richting van de landen die tot de EU willen toetreden. Volgens staatssecretaris Dan- kert kan uitstel gunstig zijn voor de kansen van de Nederlandse premier: Dehaene zou het zich als actief regeringsleider om bin nenlands politieke redenen nau welijks kunnen permitteren nog enkele weken campagne te voe ren voor de baan. In de Britse en Duitse pers is echter ook al ge suggereerd dat de huidige kan didaten Lubbers, Dehaene en de Engelsman Leon Brittan zich al le drie uit de race terugtrekken indien er vanavond geen besluit valt. De Duitse kanselier Kohl, per 1 juli voorzitter, heeft al ge zegd snel een nieuwe topconfe rentie bijeen te zullen roepen als de regeringsleiders er op Corfu niet uit komen. JEN HAAG (GPD) - Het kabi- act Lubbers-Kok heeft de afge lopen jaren de sociale fondsen o de fondsen in de zorgsector teggehaald. Hadden de fond bij de start van het kabinet nl989 nog 8,8 miljard gulden in las, nu is dat 0,7 miljard gulden. Hit blijkt uit cijfers van minis- erKok (financiën), die gisteren naar de Tweede Kamer zijn ge- iluurd. Het leeghalen van de fondsen heeft hogere premies lol gevolg gehad. De operatie heeft er inmiddels toe geleid dat er een tekort van 1.5 miljard gulden is ontstaan in 'Je zogenoemde 'zorgfondsen', Raruit de awbz en het zieken fonds worden betaald. In de so- zekerheid zien de bestuur ders van de fondsen aow, aww, (IAdvertentie Zie pagina 22 aaw, wao en ww de bodem van de schatkist. Er zit in alle fond sen tezamen nog maar 300 mil joen gulden. Voor de awbz en het ziekenfonds wordt dit jaar rekening gehou den met een tegenvaller van 400 miljoen gulden. Vorig jaar was dat ook al zo. In 1995 en latere jaren wordt nu gerekend op een tegenvaller van 300 miljoen gul den per jaar. Dit nadeel is nog niet door beleidsmaatregelen gedekt. Zonder aktie zullen de premies awbz en ziekenfonds daarvoor omhoog moeten. Kok meldt verder dat beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden (de lasten druk) dit jaar niet op 53 procent uitkomt, maar 0,7 procent ho ger. Omgerekend betekent dat dat de burger dit jaar 4,2 miljard meer moet neertellen. De verkoop van aandelen-PTT (tegenwoordig KPN) heeft de Staat bruto 6,9 miljard gulden opgeleverd. Indirecte kosten verbonden aan de verkoop moe ten daar nog van afgetrokken worden. Wat het netto bedrag zal zijn is nog niet bekend. Oor spronkelijk rekende Kok op 3 tot 4 miljard gulden aan inkom sten door verkoop van de aande len. van onze correspondent PARIJS - De Franse humani taire 'Operatie Turquoise' in Ruanda is donderdagmiddag van start gegaan. Enkele hon derden Franse manschappen trokken vanuit bases aan de Zaïrees-Ruandese grens het westen van het door een bloe dige burgeroorlog verscheur de land binnen. Ze zijn op weg naar een vluchtelingenkamp in het nog door regeringstroe pen beheerste zuidwesten van Ruanda om zo'n 8000 vluchte lingen in bescherming te ne men. Een tweede konvooi van en kele honderden Franse mili tairen zal waarschijnlijk van daag nog vanuit Goma in Zaïre het noordwesten van Ruanda binnentrekken. Zij moeten een vluchtelingen kamp bij de stad Gisenyi be veiligen. Frankrijk, dat woensdag groen licht kreeg van de Vei ligheidsraad voor een beperk te humanitaire operatie in Ruanda, wil in totaal 2500 sol daten inzetten. Het merendeel van hen is inmiddels op twee militaire bases in het oosten Franse voertuigen staan klaar om in een Antonov transportvliegtuig geladen te worden. foto Reuter van Zaïre aangekomen. Ook Senegal heeft toegezegd zo'n 300 militairen te zullen sturen. De Franse regering hoopt dat andere Europese en Afrikaan se landen zich bij de door Frankrijk geleide operatie aan zullen sluiten. Minister Alain Juppé zei donderdagavond dat na Italië ook Spanje en Portugal logistieke steun heb ben toegezegd en nog denken over de mogelijkheid soldaten te sturen. Frankrijk zal tijdens Europese top die dit weekein de op het Griekse eiland Corfu wordt gehouden, opnieuw vra gen om meer Europese steun. Het RPF heeft gedreigd Fran se soldaten als vijanden te zul len behandelen en alle Fran sen het door hen beheerste deel van het land uit te zullen zetten. van onze correspondent PARIJS - De nieuwe Neder landse regering die na de formatie aantreedt, doet er verstandig aan drastische hervormingen op het gebied van de arbeidsmarkt en de sociale zekerheid door te voeren. Met name het enor me aantal arbeidsonge schikten in Nederland moet hoognodig teruggedrongen worden. Dat stelt, de in Parijs geves tigde Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een donderdag verschenen rap port over de Nederlandse economie. Volgens de OESO heeft de nieuwe regering, nu er weer van lichte economische groei sprake is, een uitgele zen kans om een uiterst zwakke kant van de Neder landse samenleving aan te pakken. Het aantal arbeid songeschikten in Nederland is vele malen hoger dan in de ons omringende landen en bovendien 'volledig in strijd met de algehele gezond heidstoestand van de bevol king', zo stelt de OESO. Heffing op energie voor kleinverbruikers DEN HAAG (GPD) - De frac tiespecialisten van PvdA, WD en D66 willen 40.000 laagbetaal de banen scheppen met behulp van uitkeringsgelden. Het gaat daarbij om stadswachten, con ciërges en werk in de kinderop vang en de zorgsector. De spe cialisten stellen daarnaast voor te korten op de ww-uitkering, jaarlijks 10.000 extra woningen te bouwen, en meer geld uit te trekken voor bodemsanering en politie. De plannen moeten de gesprek ken tussen Kok (PvdA), Bolke- stein (WD) en Van Mierlo (D66) over de vorming van een paars kabinet vlot trekken. De onder handelaars verschillen nog steeds van mening over de hard heid en omvang van de bezuini gingen. WD-leider Bolkestein heeft zijn stelling dat de inko mensverschillen vergroot moe ten worden ten bate van meer banengroei, genuanceerd. Hij deed dat gisteravond na een nieuwe gespreksronde met zijn collega's Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66). Bolkestein zette de formatie van de paarse coalitie woensdag door zijn woorden op scherp. De liberale voorman gaf gisteren aan dat hij niet de bedoeling had gehad nieuwe spanningen op te roepen. Hij had slechts het aloude VVD-standpunt 'werk boven inkomen' tot uitdrukking willen brengen. Omdat de werk- gelegenehid op de eerste plaats moet staan is het koopkracht beeld de resultante van maatre gelen die daarvoor nodig zijn, al dus Bolkestein. De fractiespecialisten (het A- team) zijn het inmiddels eens over een bedrag van 16,8 miljard gulden aan ombuigingen. Dat is minder dan een week geleden, omdat een aantal maatregelen als 'te zacht' is geschrapt. Omdat alle drie de partijen te leurgesteld waren over de werk gelegenheidseffecten van eer dere voorstellen, wil het A-team 1.6 miljard gulden uittrekken voor toezichthoudend werk (stadswachten, conciërges, tramcontroleurs) en banen in bejaarden-, verpleegtehuizen en de kinderopvang. De helft van het benodigde geld (800 miljoen) vindt het A-team bij de bespaar de uitkeringsgelden. Het gaat om 40.000 deeltijdbanen op mi nimumloonniveau. Met de bouw van 10.000 nieuwe woningen is 200 miljoen ge moeid. Ook dit levert enige dui zenden nieuwe arbeidsplaatsen op. De 200 miljoen die extra aan de bodemsanering wordt be steed moet 5000 werklozen aan de slag helpen. Daarnaast wil het A-team geld reserveren voor vijf- tot zesduizend extra agen ten. Op de ww wil het A-team 460 mil- Het Stedelijk Museum in Vlissingen keert terug naar de Middeleeu- iven. Heiligen in hout spreken een eigen taal. Verder in de bijlage Kmist Cultuur: Dinant herdenkt Adolphe Sax wijsheden van A. H. Nijhoff Mischa de Vreede aan zee hekeldichten van Jef Last Ivo de Wijs. een vroege vogel Parijs in het belle époque kaboziters bevolken de letteren landschap volgens Ger Dekkers romantiek van Osamu Dazai Paola Capriola schrijft magie de droge bariton van Gerry Mulligan Frank Leenhouts portretteert Engelse liefde met gebreken uit-agenda, exposities, filmwijzer. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. (Advertentie) DE GEHELE ZOMERCOLLECTIE^ Oude Markt 45 - 4381 ER Vlissingen - Tel. 01184-19337 joen besparen. Daartoe wordt onder meer voor werklozen met een kort arbeidsverleden de uit kering verlaagd van 70 procent van het laatsverdiende loon naar 70 procent van het mini mumloon. Verder gelden stren gere sancties bij niet solliciteren en vrijwillig ontslag. Energieheffing Een energieheffing voor particu lieren kan volgens het A-team circa 3 miljard opleveren. De hef fing geldt niet voor de eerste 800 kubieke meter gas en 800 kilo wattuur electra. Daarboven zou iedere kubieke meter gas 11 cent omhoog gaan. Voor electra is de heffing vier cent. Overigens vloeit dit geld via lastenverlich ting weer terug naar de burgers. Het idee om de bijstandsuitke ring voor alleenstaanden te ver lagen, is weer van tafel. Wel krij gen gemeenten meer invloed op de hoogte van de uitkering. Snelheidsmaniak boekt record: 248 km per uur DRIEBERGEN/MEPPEL (ANP) - Bij een snelheidscontrole op de A28 tussen Beilen en Meppel is woensdag een automobilist geklokt die met 248 kilometer per uur over de weg raasde. Een woordvoerder van het korps landelijke politiediensten in Driebergen spreekt van „de hoogste score aller tijden" of wel „een absolute topper". Het racemonster, een Porsche Carrera 911, werd ten tijde van de overtreding door de trotse ei genaar juist gedemonstreerd aan zijn schoonzoon. Terwijl de schoonzoon onder de enthou siaste begeleiding van zijn schoonvader plankgas gaf, werd de radar gepasseerd waarmee het korps uit Driebergen een grote snelheidscontrole uitvoer de. Politieagenten in een onopval lende surveillance-auto hielden de Porsche een eindje verder aan. De auto werd in beslag ge nomen. De eigenaar heeft hem donderdag bij het politiebureau in Meppel weer mogen ophalen. Noord-Korea opent installaties voor inspectie van onze correspondente TOKYO - Noord-Korea zal aan alle verplichtingen van het Nonproliferatie-verdrag en het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) te gemoet komen. Dat heeft de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken Han Sung Joo in een persconferentie be kend gemaakt. Dit betekent vol gens Han dat IAEA-inspecteurs die faciliteiten mogen inspecte ren waartoe ze tot nu toe geen toegang hadden gekregen. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1