Gonsalves hoeft niet op te stappen Gratis D' rfrhv "ranse vredesmissie in Ruanda lolkestein eist roter verschil ikomen/uitkering Rupsen vormen plaag in huis Tientallen gewonden bij aanslagen in Turkse badplaatsen 4 WEKEN Laatste blik in machinekamer Poolster 01100 - 39555 VOOR 13,- 'eiligheidsraad: beperkte en humanitaire operatie Minder wind Eerst nog wolkenvelden. Later perio- 4en met zon. Tot zwak afnemende Igirid, eerst uit noordwest, vanavond noordoost. Temperatuur 22 graden. !37e jaargang no. 145 londerdag 23 juni 1994 osse nummers 1,50 ZIEK'fi.. Voor Q^ r# Bel voor informatie: EN HAAG (GPD) - WD-lei- t Bolkestein vindt grotere in- nensverschillen tussen irkenden en niet-werkenden ndzakelijk om extra banen te leppen. De WD'er zet daar- x de formatie van een paars net onder druk, omdat A-leider Kok en Van Mierlo i)het verschil tussen loon en ;eringen gelijk willen hou- De gesprekken werden gis ten rond het middaguur afge- iken wegens afwezigheid van ik. kestein omschreef de kloof ssenPvdA en D66 enerzijds en WD anderzijds als 'niet on- flzienlijk'. „Er is enige vooruit- ig geboekt, rc&aar onvoldoen- Ik zie nog omvangrijke pro- ffien." Begin volgende week *t blijken of de verschillen rbrugbaar zijn. Dan is het tken of stikken, meent Bolke- Volgens Van Mierlo gaat laatste fase nu in. „Volgende tk moet er gesprongen wor- PvdA en VVD zien de af- M tot elkaar, geen wonder ze dan aarzelen." WD zet alles op het schep- avan meer werk, aldus Bolke- „Voldoende banengroei Kist echter bepaalde inko- isverschillen. Dat staat aks op de wens van sommigen koopkracht te repareren." «meenten fout iet verhogen fije-sectorgrens HpWEGEIN (ANP) - Volgens Nederlandse Vereniging van 'keiaars (NVM) maken veel Beenten zich schuldig aan 'opschroeven van de vrije- 'orgrens, die in de Randstad '56,000 gulden ligt n daar- "en zo'n 10.000 gulden lager, «mee overtreden zij de 'svestingswet. ftogen die duurder zijn dan 1 grensbedrag, mogen ook mensen van buiten de ge- *"te worden aangekocht. In Praktijk blijkt dit bedrag in Plaatsen opgetrokken te "ot 250 a 300.000 gulden. roept haar leden op pro- 'aan te tekenen bij de ge iten die zich niet houden Huisvestingswet. Door grenzen te stellen frustre- idie plaatsen immers de vrije 'Sng, waardoor de doorstro op de woningmarkt belem- wordt. Die wens moet maar even wach ten, hield Bolkestein zijn ge sprekspartners voor. Kok en Van Mierlo voelen er niets voor uitkeringsgerechtig den meer te laten inleveren dan werkenden. Van Mierlo: „Werk boven inkomen wil niet zeggen: mijn werk boven jouw inko men". De Democraat benadruk te dat ook D66 en PvdA er alles aan gelegen is extra banen te creëren. „Maar de band met de koopkracht ligt bij ons sterker dan bij de ander." De drie partijen zijn het nog steeds niet eens over het totaal- bezuinigingsbedrag en waar het gehaald moet worden. Bolke stein kreeg gisteren kritiek van uit de WD-jongerenorganisatie JOVD. Die verwijt de partijlei der 'arrogantie' in de formatie- gesprekken. Bolkestein zou vooral op zoek zijn naar verschil len met PvdA en D66 in plaats van overeenkomsten. De kracht van de paarse coalitie wordt daardoor ondergraven. DORST - Met een soort stof zuiger gaan ongediertebe- strijders een rupsenplaag in een huis in Dorst (bij Breda) te lijf. De woning wordt al da genlang door duizenden rup sen geteisterd. In de directe omgeving van het huis, de boswachterij Dorst, zijn de bomen al kaalgevreten. De familie had geen zin te wach ten tot de rupsen zich zouden verpoppen tot motvlinders. foto ANP Oranje-supporter klimt over hek van Witte Huis WASHINGTON (ANP) - Een Oranje-supporter heeft voor enige consternatie gezorgd bij het streng beveiligde Witte Huis in Washington. De man ANKARA (RTR/DPA/AFP) - Bij neur Lale Aytaman van de pro- was op het openbare gedeelte voor de residentie van de Ame rikaanse president met zijn vriendin met een frisbee aan het spelen. Bij een wat ongecontro leerde gooi vloog het speeltuig over de hekken en belandde in de voortuin van de familie Clin ton. De supporter besloot het speel tje op te halen en klom over de hekken. Hij werd snel in de kraag gegrepen door de politie. Pas zes uur later waren de Ame rikanen ervan overtuigd dat de man absoluut niets kwaads in de zin had waarop hij werd vrijgela ten. Het was één van de weinige inci denten in Washington waarbij Oranje-supporters waren be trokken. Volgens Eddy Lassche, woordvoerder van de Neder landse politiedelegatie in de Verenigde Staten, is verder al leen maar een gering aantal sup porters ter ontnuchtering en kele uren door de politie vastge houden. drie bomaanslagen dinsdag avond en woensdag in twee Turkse badplaatsen zijn circa twintig mensen gewond ge raakt. Onder hen zijn zeker tien buitenlandse toeristen, maar voor zover bekend geen Neder landers. De Turkse autoriteiten denken dat de Koerdische Arbeiders partij (PKK) verantwoordelijk is voor de aanslagen in de bad plaatsen Fethiye en Marmaris in de zuidwestelijke provincie Mugla. Doel van de guerrillastrijders is de toeristensector te treffen, om dat de inkomsten daarvan voor een groot deel aan de Turkse staat ten goede komen. Buiten landers hebben meerdere malen te horen gekregen, dat zij weg moeten blijven uit Turkije. In de zuidwestelijke stad Mar maris verwondden woensdag twee bommmen, die in een vuil nisbak waren geplaatst, zeker acht mensen, onder wie vier bui tenlandse toeristen. Gouver- Meerderheid Kamer legt zich neer bij conclusie Kosto DEN HAAG (GPD) - Procureur- generaal Gonsalves blijft aan. Minister Kosto van justitie meent dat het belaste verleden van Gonsalves 'gezuiverd' is en dat er geen redenen zijn om Gonsalves de wacht aan te zeg gen. De overgrote meerderheid legt zich daarbij neer, hoewel er hier en daar wel kanttekenin gen bij de beslissing van Kosto worden geplaatst. Alleen de fractie van GroenLinks vindt dat Gonsalves moet aftreden. Fractielid Mohammed Rabbae heeft een spoeddebat over de zaak aangevraagd. Gonsalves liet zelf via zijn kabi netschef weten dat hij er „volle dig vertrouwen in heeft weer goed te kunnen functioneren als procureur-generaal". VVD en CDA vinden dat Gonsal ves in functie kan blijven, maar waarschuwen Kosto voor moge lijke problemen binnen het openbaar ministerie bij handha ving van Gonsalves. D66 onder schrijft de beslissing van Kosto ten volle. De PvdA steunt Kosto ook, maar had eigenlijk liever gezien dat Gonsalves de eer aan zichzelf had gehouden en was af getreden. Kosto schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de zaak in 1961 'zorgvuldig is Onderzocht'. 'Niemand mag opnieuw worden vervolgd voor een feit waarnaar al eerder een strafrechtelijk on derzoek heeft plaatsgevonden", meent Kosto. Tevens mag Gon salves niet het slachtoffer wor den van „eenzijdig tegen hem gerichte informatie". PvdA-kamerlid Kalsbeek be aamt met Kosto dat de beschul digingen geen 'nieuw feit' heb ben opgeleverd. Strafrechtelijk valt Gonsalves niets te verwij ten. Het had de pg echter 'ge sierd' als hij toch was afgetreden om op die manier de 'geloof waardigheid' van het openbaar ministerie te dienen. Groen Links vindt dat de 'geloofwaar digheid' van de rechtshandha ving door het aanblijven van Gonsalves is aangetast. Laatste woord De VVD-fractie in de Tweede Kamer zegt eerst zeker te willen weten of er inderdaad geen nieuwe feiten rond Gonsalves boven water zijn gekomen. Mocht dat wel het geval zijn. dan is de positie van Gonsalves 'fifty- fifty'aldus WD-kamerlid Kor thals. De WD'er zou niet verrast zijn geweest als Kosto Gonsal ves had laten terugtreden. In dien volgens Korthals echter geen nieuwe feiten bekend zijn geworden, zoals Kosto stelt, dan verwacht Korthals dat over de affaire-Gonsalves het laatste woord gezegd kan zijn. Kosto schrijft in de gisteren ver zonden brief aan de Tweede Ka mer dat hij de opstelling van Gonsalves (die vindt dat er geen reden is om terug te treden) res pecteert. De procureur-generaal heeft in het gisteren gehouden gesprek met de minister te ken nen gegeven in de hernieuwde publiciteit rond zijn verleden in Nieuw-Guinea geen beletsel voor zijn functioneren te zien. Bij verschillende rechtszaken hebben tegenstanders van Gon salves zijn verleden al opgera keld. Dat heeft toen zijn func tioneren evenmin belemmerd, aldus Gonsalves. Kosto zegt dat de Tweede Kamer in 1961 de op vatting van de regering deelde dat moest worden afgezien van een gerechtelijk oordeel over de handelingen van Gonsalves die door de toenmalige procureur- generaal Von Meyenfeldt werd verdacht van doodslag, mishan-' deling en opzettelijke brand stichting. Vergelijking De vooraanstaande Haagse ad vocaat mr. G. Spong vergeleek gisteravond op de tv Gonsalves met een Duitse jodendoder. „Je zou toch ook geen procureur-ge neraal in Duitsland willen heb ben die een paai-joden een kogel door het hoofd heeft gejaagd." Met deze uitspraak wilde Spong in het tv-programma NOVA dui delijk maken waarom procureur- generaal Gonsalves van het res sort Den Bosch volgens hem zijn functie moet neerleggen. Presentator Maartje van Wee gen schrok van Spongs vergelij king met een Duitse jodenmoor denaar, maai- de advocaat hield ook in tweede instantie vast aan zijn uitspraak. Spong, die naam heeft gemaakt als verdediger in een aantal aan sprekende zaken, vindt het on begrijpelijk dat minister Kosto van justitie de topfunctionaris van het openbaar ministerie op zijn post wil laten. Volgens hem lijdt het gehele apparaat van de Nederlandse justitie enorme schade door het aanblijven van Gonsalves. Zelfmoord na winst Oranje DEN HAAG (ANP) - Een 26-ja- rige inwoner van Thailand be roofde zich van het leven, nadat hij bij een weddenschap over Ne derland - Saudi Arabiè een paar duizend gulden had verloren. De man had al zijn geld op een over zie ook pagina 2 winning voor de Saudi's gezet. Tijdelijk bij:* Albi Totaal pak 2 kilo 1339 13.29 Albi Totaal navulpak 2 kilo 13:49 12.79 Robijn Intensief pak 1.8 kilo 44rlT 13.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vincie Mugla zei niet welke na tionaliteit de toeristen hebben. Dinsdagavond ontplofte op een terras in Fethiye een fragmenta- tiebom. Daarbij raakten volgens de autoriteiten elf personen ge wond, zes buitenlanders en vijf Turken. De zes toeristen, onder wie drie Britten, hebben volgens een'Britse diplomaat geen ern stig letsel. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 5 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊlÊKËÊÊÊÊÊHÊÊBËÊÊIÊÊÊKIÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊlÊÊÊKÊÊÊÊnBÊIÊÊÊBSÊBÊÊÊËÈÊËÊÊÊBÊÈBÊÊMBUBÊtinBM ROTTERDAM - Enkele bezoekers bekijken de machinekamer van de Hr. Ms. Poolster. De Poolster is het laatste onder Nederlandse vlag varende marineschip met stoomturbines. Het wordt verkocht aan de Pakistaanse marine voor 9,65 miljoen gulden. De Pool ster ligt in Rotterdam aan de Parkkade en was gisteren opengesteld voor publiek. foto Marcel Antonisse/ANP Kandidaten De leiders van de Europese Christen-Democratische partij en zijn er gisteren niet in ge slaagd een kandidaat voor de opvolging van Delors als Com missie-voorzitter naar voren te schuiven. Zowel Lub bers als Dehaene blij- O ven kandidaat. w Seizoen Voor de recreatie in Zeeland zal 1994 geen topjaar worden. Het voorseizoen was matig en ook voor het hoofdseiz,oen, dat op 2 juli begint, zijn de verwachtingen niet O hoog gespannen. I O WK-voetbal Het Nederlands voetbalelftal, dat zaterdag tegen België speelt, tvas gisteren actief op de tennis baan. De geplande training werd geannu- O leerd. m— I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. m onze correspondent SRIJS De eerste Franse oepen beginnen mogelijk van- lag al op beperkte schaal aan in vredesmissie in Ruanda, il maakte de Franse minister ui defensie, Francois Léotard, oensdag in Parijs bekend. Tij- :ns een persconferentie onder- reepte Léotard het humani- ire doel van 'Operatie Tur- loise'. {veiligheidsraad van de Ver- ligde Naties gaf woensdag- ond in New York het groene ht voor de Franse interventie het door een bloedige burger- irlog verscheurde land. De {mming in de Veiligheidsraad is tien vóór bij vijf onthoudin- n. Van de roulerende leden achten Brazilië, Nieuw Zee- id, Nigeria en Pakistan geen sm uit. Ook China, dat als een n de vijf permanente leden het tht van veto heeft, onthield :'n ankrijk zal de komende dagen iar schatting 2500 militairen sar de grens van Zaire met landa sturen met het doel zo el mogelijk bedreigde Ruan- se burgers in bescherming te men. ■grootste helft van de troepen ar de vredesmacht is afkom- ig van Franse bases in Gabon Djibouti, terwijl nog eens DO soldaten vanuit Frankrijk llen worden overgevlogen. 'Franse troepen komen alleen aktie in het westelijke, aan lire grenzende deel van Ruan- (dat nog beheerst wordt door geringstroepen. Volgens Léo- rd hebben de Franse troepen er strikte orders' confronta- 3 met de rebellen van het RPF uandees Patriottisch Front) vermijden. !t RPF heeft woensdag grote delen van de hoofdstad Kigali in ingeslagen op minder dan 100 vluchtelingen ook VN-blauwhel- Byumba zagen colonnes RPF- handen gekregen. Bij de hevige meter afstand van het hotel Me- men en journalisten. VN-waar- trucks met versterkingen in gevechten zijn mortiergranaten ridien. Daarin verblijven naast nemers in het noordelijk gelegen zuidelijke richting vertrekken. Het overwegend uit Tutsi's be staande RPF heeft zich de afge lopen dagen in alle toonaarden verzet tegen een door Frankrijk geleide militaire interventie. „We zullen Franse soldaten in Ruanda als vijanden behande len", zo lieten diverse woord voerders weten. Verzet Het RPF beschuldigt Frankrijk ervan het regime van de in april vermoorde president Habyari- mana, dat verantwoordelijk wordt gacht voor de moord op tienduizenden leden van de Tut- si-minderheid, jarenlang te heb ben gesteund. Frankrijk zou er volgens het RPF op uit zijn om de militaire overwinning van de rebellen, die inmiddels bijna tweederde van het land in han den hebben, te voorkomen. Vol gens de Belgische krant Le Soir zouden Franse militairen heb ben geholpen bij het neerschie ten van het vliegtuig van Habya- rimana met een luchtdoelraket. De Franse minister van buiten landse zaken Alain Juppé zei woensdag dat de leiders van het RPF hun aanvankelijke totale verzet tegen de door Frankrijk geleide interventie inmiddels aanzienlijk hebben verzacht. Franse diplomaten zouden hen ervan hebben weten te overtui gen dat het redden van mensen levens het eerste en enige doel van de militaire interventie is. De vertegenwoordiger van het RPF in Belgie, Jacques Bihoza- gara, zei „niet akkoord" te gaan met de interventie, maar er „wel begrip voor te hebben". In het nog door regeringstroepen be heerste deel van het land wor den duizenden Tutsi's met de dood bedreigd door aan het re gime gelieerde milities die moor dend rondtrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1