huishouders VSB gedupeerd KORTING PZC Proef lagere boete bij snel betalen Uur van de waarheid voor de minderheden in Macedonië Wachtend op de postbode Vreugdevuur van* drugs inkels bevoorraad met negen miljoen nieuwe krasloten ■■■BE techtbank Utrecht lat eetpiraat gaan II Sh' c. binnen-en buitenland dinsdag21 juni 1994 faximaal ton vergoedingongeacht schade door bankroof het weer in zeeland ha9®' (GPD/ANP) - aanzienlijk aantal huur- van particuliere kluisjes EdeVSB-bank aan het Singel imsterdam heeft zich maan- geineld om aangifte te doen lui diefstal. De kluisjes waren [rige week doelwit van twee Èapende mannen, die er 390 ilden en er met een onbe- ie buit vandoor gingen. De Idupeerden krijgen vermoede- niet meer dan een ton aan ihadevergoeding, ongeacht de van hun verlies. Dit ma- staat in het huurcon- ;t dat zij met de VSB over namen, aldus een woord- Ier van de bank. iderden kluishouders meld- im zich gisteren bij de bank. jcder hen ook velen van wie de [ijs ongerept bleef. |e87-jarige W. J. Voogt uit Am- yam vreest dat hij zijn leven r voor niets heeft gespaard, kluisje is wel gekraakt. Een ik met de door de bank in geschakelde psycholoog hoefde hij niet: „Die kan me mijn geld ook niet teruggeven." Een topsalaris heeft Voogt nooit gehad, maar als kassier bij een transportbedrijf kon hij toch nog 'een paar centen' opzij zet ten. In zijn kluisje bewaarde Voogt geld, waardepapieren en andere belangrijke zaken. Zoals de trouwringen van hemzelf en zijn vrouw. Ze is al 25 jaar dood. Haar ring was een tastbare her innering. Tot vorige week woensdagnacht, toen de bank rovers hun 'meesterkraak' zet ten, kon Voogt de ring af en toe vasthouden als hij het kluisje be zocht. Zuinig Voogt kent precies de omvang van de schade. „Vorige week ben ik nog geweest om er 10.000 gul den van een uitloting in te leg gen. Ik heb het geld nog geteld, méér dan een ton was het, tot op de cent weet ik dat. Maar bewijs dat maar eens. En dan onze trouwringen nog, obligatie-no ta's, waardepapieren en mijn stuiver uit 1901. Ik heb altijd zui nig geleefd zodat ik wat opzij kon zetten. En dan dit." De 48-jarige 'Rosemarie' vertelt aan omstanders hoe ze aan de vele sieraden kwam die uit haar kluisje zijn gestolen. „Ik heb al twaalf jaar een hele rijke vriend en ik ben nog maai- vijfjaar ge scheiden. Ik ben dus ondeugend geweest. En ik wilde die bezittin gen niet bij de belastingen opge ven, toch? Mijn moeder heeft hier trouwens ook een kluisje, maar dat is niet gekraakt. Ge lukkig maar. Ik vindt het heel erg voor mezelf, maar mijn moe der heeft haar centen tenminste nog." Woordvoerder A. Bootsma van de bank kon maandagmiddag niet precies zeggen hoeveel ge dupeerden zich hebben gemeld. Kort na de roof hebben alle huurders een brief gehad met daarin het slechte nieuws. De 390 gekraakte exemplaren ma ken deel uit van de 8500 kluisjes in het pand, waarvan er circa 3700 zijn verhuurd. De Amster damse politie blijft nog tot het eind van de week aanwezig in de bank om de aangiften te verwer ken. Pas daarna verwacht Bootsma een overzicht van de schade te kunnen opstellen. Geen spoor Volgens een woordvoerster van de politie ontbreekt van de da ders nog ieder spoor. De politie is 'met het oog op de beveiliging' uiterst terughoudend met het verstrekken van mededelingen LN'HAAG (ANP) - De winkels Nederland kregen maandag Binieuwe voorraad krasloten, itgaat om ruim negen miljoen uks. De goklustigen kunnen hart weer ophalen nadat [{in juni de verkoop werd ge lakt nadat de de loten in re- ïdterapo over de toonbanken uen gegaan. i totaal bracht de Lotto in de rsteserie krasloten 32 miljoen is op de markt. De tweede se al in totaal nog eens 52 mil- E3 loten omvatten. Die zouden iiasbehoefte tot het eind van «jaar moeten dekken, itministerie van justitie heeft ur dit jaar een vergunning af geven voor in totaal 84 mil- ii loten. De Lotto, de uitvoe- ide organisatie van de stich- igNationale Instant Loterij, rwacht echter dat ruim voor einde van dit jaar ook de eede serie is uitverkocht, urom zal het ministerie wor- gevraagd de vergunning li nog eens 20 tot 30 procent jte breiden. De loten kosten 2,50 per stuk, zodat de totale opbrengst van de twee series ƒ210 miljoen be draagt. Het prijzengeld be draagt 47,5 procent, ongeveer 100 miljoen. De provisie voor de winkeliers bedraagt 15 mil joen (7 procent), terwijl de af dracht aan het ministerie van fi nanciën 10 miljoen gulden be loopt (5 procent). Na aftrek van de overige kosten van de organi satie (25 miljoen) blijft een be drag van 60 miljoen gulden over voor organisaties als het Rode Kruis, de Nederlandse Hart stichting, het Prins Bernhard- fonds en andere goede doelen. Professionele instellingen op het gebied van verslaving, zoals de Jellinek-kliniek, hebben zich be zorgd uitgelaten over de versla vende effecten van de loterij. De Lotto heeft zich die kritiek aan getrokken en een extern bureau en de Katholieke Universiteit Brabant opdracht gegeven een rapport op te stellen over het spelgedrag van deelnemers van de krasloterij. Dat rapport ver schijnt eind juli. DURHAM - Niet alleen voetballers maar ook katten hebben het warm in het zuidoosten van de Verenigde Staten. Deze kat heeft in ieder geval geen zin in muizenjacht of andere inspannende bezigheden maar lijkt gezien zijn slaapplaats op de postbode te wach ten. foto AP LEEUWARDEN (GPD) - Het Openbaar Mi nisterie wil de komende vier jaar experi menteren met de hoogte van verkeersboe tes, de incassosnelheid en de pakkans. Doel is de ideale cocktail te ontdekken, waar door weggebruikers zich bij minimaal toe zicht toch zoveel mogelijk aan de regels houden. Boetes zullen niet langer dienen voor het dichten van gaten in de rijksbegro ting voor Justitie. Met tegenzin ging de vergadering van procu reurs-generaal vorig jaar akkoord met de op dracht aan de politie 400.000 extra bekeurin gen uit te schrijven. Die maatregel verhoog de de pakkans, maar het belangrijkste doel was de beoogde opbrengst. De Verkeerscommissie van het OM gooit het nu over een andere boeg. Onder weten schappelijk toezicht zal worden uitgezocht of verkeersdeelnemers de regels wellicht be ter naleven als zij bijvoorbeeld binnen en kele dagen al een acceptgiro thuiskrijgen, als zij de pakkans groter achten of door met kortingen bij snelle betaling. Leeuwarder procureur-generaal D. Steen huis (portefeuillehouder verkeer): „Wij wil len andere methoden systematisch beproe ven. Het verkeer leent zich daar uitstekend voor, omdat je heel goed het effect van een be paald regime kunt meten. Uit de literatuur is al bekend dat de 'subjec tieve pakkans' een belangrijk instrument kan zijn". Voor de procureur-generaal is het een uitge maakte zaak dat het succes van verkeers toezicht niet aan de opbrengst van boetes, maar aan het aantal ongevallen moet wor den afgemeten. M RECHT (ANP) - „Klopt het u een liefhebber bent van tde maaltijden", vroeg" rech- nir. R. Meesters aan een 59- ige man die de afgelopen ja- horeca teisterde door stens 98 keer uitgebreid te «en zonder te betalen. De riachte beantwoordde de Uf bevestigend, en voegde er iloe: „Het liefst Europees, in restaurant met een roman- the sfeer." De rechtbank in echt ontsloeg de eetpiraat Mdag van rechtsvervolging volledige ontoereke- ,'svatbaarheid. siajden lang was de aan- tegen de 'uitvreter'. De a, die geen vaste verbijf- hts heeft, bezocht van Hee- reen tot Helmond de betere Grants om exclusief te dine- üj het presenteren van de (t-ning zei hij telkens geen i te hebben. Keer op keer 31 de politie opdraven, die trkheffing st-Europeanen uk goedkoper hHAAG (ANP) - Buitenlan ds in Nederland werk kun- 'krijgen en niet uit Europa betalen 125 gulden Ie- Bat was tot nu toe 1000 gul- 1 Kritiek uit onder meer de 0crop dit hoge bedrag heeft ^tcr Kosto van justitie besluiten de heffing sterk lfr'agen. Jfgeskosten gelden ook voor itandige ondernemers en dandse studenten die in «land stage komen lopen, [neuwe bedrag is van kracht i terugwerkende kracht van- b februari. vervolgens een proces-verbaal opmaakte. Soms moest de eter 'wel eens een nachtje overblij ven', maar daar leek hij geen en kele moeite mee te hebben. •Slapen deed de eetpiraat meest al in uitgerangeerde treinwa gons. Bij het krieken van de dag kleedde hij zich keurig aan, poetste in de trein zijn tanden en ging vervolgens op zoek naar een geschikt hotelletje om zijn ontbijtte gebruiken. Voordat hij daar dan aanschoof, nam de man regelmatig een douche in een hotelkamer. Op de vraag van de rechter of hij nooit in de spullen van de hotelgasten snuf felde, antwoordde de verdachte verontwaardigd: „Daar had ik toch geen interesse in. Ik kwam alleen maar even snel douchen." Volgens een psychiatrisch rap port lijdt de man aan schyzofre- nie en paranoia. De eetpiraat zit deze week in gevangenis Geer- horst in Utrecht voor eerdere ge vallen van flessentrekkerij. Tij dens de zitting maakte de man al duidelijk dat hij was uitgeke ken op de culinaire kunsten van de gevangeniskok. Zijn grootste bezwaar gold het ontbreken van een voorgerecht: „het is niet zo als ik gewend ben". Omdat de betrokkene geen ge vaar voor zichzelf of zijn omge ving betekent, en alleen de ho reca tot last is, zag officier van justitie mr. J. van Spanje af van verdere vervolging. De rechter, die meteen uitspraak deed, volg de dat advies. Er wordt gekeken of de man in een project voor be geleidend wonen kon worden ge plaatst. Pas nadat de rechter had uitgelegd dat er heus instel lingen zijn met hele goede koks, zag de smulpaap wel iets in het voorstel. Want zelf kan hij niet koken. BANGKOK - De Thaise autoriteiten ontstaken gisteren in de hoofdstad Bangkok een vreugde vuur van 1586 kilo in beslag genomen drugs. Bij de openbare vernietiging werd de brandweer achter de hand gehouden. fotoEPA Meumkorting bij 3 Sloggi Slips. ^gi Slips zijn gemaakt van 95% i katoen en 5% lycra*. ^9' Slips blijven, ook na ri&oos wassen, perfect in vorm. ^^handelsmeik Duponi Geldig tot i juli 1994 Zit goed, blijft goed. SKOPJE (RTR/AFP/DPA) - Als de leiders van de etnische min derheden in Macedonië alle maal gelijk hebben, wonen in de voormalige Joegoslavische re publiek vrijwel geen Macedo- niërs. De 2,3 miljoen inwoners moeten dan worden ingedeeld bij de Albanezen, de Serviërs, de Turken, de Walachijers of de zigeuners. De 'slag om de cijfers' gaat de ko mende weken mogelijk een be slissende ronde in als dinsdag een begin wordt gemaakt met een nieuwe volkstelling, betaald door de Europese Unie en beoor deeld door meer dan honderd buitenlandse waarnemers. De autoriteiten in de hoofdstad Skopje schatten het aantal Ma- cedoniërs, op basis van een om streden telling uit 1991, op 1,3 miljoen. „Het voorbeeld van Bosnië-Her- zegowina toont dat alles tegen woordig draait om cijfers en per centages. We hebben vergelijk bare problemen in Macedonië, waar de omvang van nationale minderheden wordt opgevoerd om een gunstige politieke basis te scheppen", verklaarde pre mier Branko Crvenkovic de noodzaak van een nieuwe volks telling, Na voltooiing van het on derzoek volgende maand zou zijn regering zich weer moeten gaan wijden aan 'substantiëlere' zaken. De vele minderheden in Mace donië komen alle met hoge cij fers over de eigen omvang om ei sen kracht bij te zetten. Vooral de Albanezen dringen aan op verregaande autonomie. Zij schatten hun eigen aantal op meer dan een miljoen, terwijl de officiële cijfers niet verder ko men dan 427.000. Dat laatste ge geven is gebaseerd op de volks telling van 1991, die door de Al banezen werd geboycot. Hetzelfde onderzoek kwam uit op een aantal van 44.000 Ser viërs. De leiders van de Servi sche minderheid schatten hun achterban evenwel op 300.000 tot 400.000 mensen. Drie jaar ge leden zouden velen van hen zich onder druk hebben laten regi streren als Macedoniërs. Ook de Turken, de Walachijers (uit Roemenië) en de Roma (zi geuners) schatten ieder hun ei gen aantal op enkele honderd duizenden, terwijl de autoritei ten aanzienlijk lagere cijfers aanhouden. Zelfs met de Egypti sche minderheid zijn er proble men: de Associatie van Egyp- tenaren meldt 20.000 medestan ders, terwijl Skopje hun aantal op 3238 heeft becijferd. Nieuwste conflictpunt is de vermeende Griekse minderheid, onbekend tot februari 1993. toen de rege ring in Athene plots melding maakte van 300.000 etnische Grieken in Macedonië. Het is nog maar de vraag of de diverse partijen de uitkomst van de nieuwe volkstelling zullen ac cepteren. De formulieren wor den verspreid in het Macedo- nisch en in vijf talen van etni sche minderheden: Albanees, Turks, Walachijs, Servo-Kroa- tisch en de zigeunertaal Rom. Maar de ondervraagden moeten 111111111111111 33 omtrent de werkwijze van de twee overvallers. Het is dan ook nog niet duidelijk of het duo zich door middel van braak toegang heeft verschaft tot het pand, dan wel dat het zich heeft laten in sluiten. De rovers verrasten vorige week donderdagochtend gewapen derhand drie personeelsleden van de VSB toen die het pand betraden om hun werkdag te be ginnen. Een vrouwelijk perso neelslid werd vastgebonden, waarna het tweetal de benen Vandaag Hoog water Een rug vcni hogeluchtdruk be horend bij het Azorenhoog reikt tot over Zeeland. Hierdoor trek ken storingen over de Britse ei landen naar Zuid-Scandinavië en hebben wij alleen last van wolkenvelden, maar deze losseti af en toe op waardoor de zon ook te zien zal zijn. In ieder geval blijft het droog. De temperatuur vanochtend omstreeks 15 gra den loopt op naar plaatselijk 21 graden. Vannacht daalt het kwik weer naar 13 graden. De wind uit een zuidwestelijke rich ting is vanochtend matig rfond 3 Beaufort maar neemt toe naar matig, vrij krachtig aan zee en boven Ooster- en Wester schelde. Dus een redelijke dag maar nog niet echt zomers. Nautisch bericht Wind: zuidioest 4 Beaufort, toe nemend 5 Beaufort; zicht: matig, oplopend goed; temperatuur kustwater: 16 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenismax. golfhoogte monding Scheldes: driekwart meter. Vooruitzichtgen Voor morgen (woensdag): Hoge- drukgebied met centrum boven de Golf van Biskaje trekt over Zeeland noordwaarts, maar een nog aanwezige storing blijft voor wat wolketivelden zorgen. Maar ook vandaag is het droog. De temperatuur in de middag is rond de 20 graden, 's Nachts om streeks 13 graden. De zuidiveste- lijke wind is in de ochtend nog matig, in de middag neemt deze af naar zwak tot matig en draait naar noordoost. Voor donderdag tot en met za terdag: Geleidelijk ivordt het warmer met temperaturen over dag oplopend naar 25 graden, 's Nachts ivordt het omstreeks 15 graden, wolkeiwelden met af en toe opklaringen, droog weer. De ivind uit veranderlijke richting, meest oostelijk 1-3 Beaufort. ZON EN MAAN 22 juni Zon op 05.17 onder 22.02' Maan op 20.57 onder 04.22 uur cm uur cm Dinsdag 21 juni Vlissingen 00.23 203 12.56 217 Terneuzen 00.46 231 13.17 245 Bath 01.40 273 14.13 290 Roompot-buiten 00.25 151 12.55 164 Zierikzee 01.45 143 14.25 153 Yerseke 01.40 154 14.20 162 Philipsdam-West 01.40 160 14.10 167 Woensdag 22 juni Vlissingen 01 20 222 13.49 229 Terneuzen 01.38 251 14.09 257 Bath 02.36 295 15.08 304 Roompot-buiten 01.20 167 13.45 170 Zierikzee 02.55 153 15.30 157 Yerseke 0240 161 15.25 162 Philipsdam-West 02.30 167 15.05 164 1 Laag water uur cm uur cm Dinsdag 21 juni Vlissingen 06 56 199 19.22 191 Terneuzen 07.26 210 19.48 203 Bath 08.21 233 20.48 226 Roompot-buiten 0645 152 19.20 140 Zierikzee 07.55 155 20.30 143 Yerseke 08.00 161 20.35 148 Philipsdam-West 07.55 163 20.30 151 Woensdag 22 juni Vlissingen 07.56 206 20 15 209 Terneuzen 08.18 219 20.46 222 Bath 09.23 242 21.51 245 Roompot-buiten 07 45 152 20.10 152 Zierikzee 09.00 152 21,25 149 Yerseke 09 00 158 21.30 156 Philipsdam-West 09.00 161 21.30 160 I Verwachting vanmiddag 121-06-1994 /-• 1KB /JC/80 J - 80 Zf rjzw de bjlers gwen maamale ozon- concentrates aan J iv3 O GJ VERWACHTING VOOR MORGEN Compromis over transport vee geblokkeerd LUXEMBURG (ANP) - Neder land heeft samen met vier an dere lidstaten een compromis geblokkeerd over aanvullende Europese beschermingsmaatre gelen voor het transport van (slacht)vee. Het ontbreken van een regeling voor de maximale reisduur was voor minister Bukman van landbouw en zijn collega's uit Belgie, het Ver enigd Koninkrijk, Denemarken en Duitsland onaanvaardbaar. De discussie over verscherping van de Europese richtlijnen voor dierentransport speelt al sinds eind 1991. Maandag kwam de Europese Commissie met een compromis dat zich beperkte tot zaken als de minimale ruimte voor dieren, rusttijden en het voederen. Bukman wil een maximale reis duur in het reglement van twaalf uur. Daarna moeten de dieren worden geslacht. De bewinds man realiseert zich dat daardoor de Nederlandse uitvoer van le vend vee naai- Spanje, Portugal, Italië en Griekenland onmoge lijk wordt. Volgens commissaris Steichen was het commissievoorstel ech ter het enig haalbare. Duitsland verklaarde tijdens zijn voorzit terschap met een nieuw voorstel te zullen komen. hun antwoorden niet alleen no teren in hun moedertaal maar ook in het Macedonisch. De laatste bepaling zal vooral problemen opleveren voor Alba nezen die pas onlangs zijn aan gekomen en het Macedonisch nog niet onder de knie hebben. Daarom dreigen de Albanezen in het westen van het land de tel ling te boycotten. Aan de andere kant van het politieke spectrum staat de nationalistische opposi tiepartij VROM-DPMNE die de meertalige vragenformulieren ziet als eerste stap naar de 'ont manteling' van Macedonië. Ook de Servische minderheid is niet enthousiast. Een van haar leiders, Dragisa Miletic, heeft al bij voorbaat aangekondigd de uitslag te verwerpen. Volgens hem heeft 85 procent van de et nische Serviërs niet de vereiste formulieren gekregen om zich in te kunnen schrijven als inwoner van Macedonië, officieel overi gens nog altijd de Voormalige Joegoslavische Republiek Ma cedonië geheten. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met ivoensdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeenveel bewolking, in Engeland eerst nog wat zon. Op veel plaatsen nu en dan regen. Middagtempera- tuur van 14 tot 22 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Woensdag ook enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur van 20 tot 25graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. Vooral in de zuidoostelijke departementen eerst nog enkele wolkenvelden en kleine kans op een onweers bui. Warmer met maxima op woendag van ongeveer 27 gra den. Langs de Kanaalkust ma xima rond 20 graden. Portugal: Droog en flinke zon nige perioden. Stijging van tem peratuur, met maxima van on geveer 30 graden, in het binnen land rond 35 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima rond 23 graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Maximumtempera tuur van 23 tot 27 graden. Canarische Eilanden: Vrij zon nig en droog. Middagtempera- tuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig. Middag- temperatuur aan het strand, on geveer 24 graden. Tunesië: Zonnig en warm. Beide dagen ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 31 graden, landinwaarts veel hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en in het oosten nog kans op een lokale onweersbui. Later op de dinsdag steekt de Mistralwind op. Middagtempe- ratuur oplopend naar ongeveer 30 graden, aan de Atlantische kust veel koeler. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 30 gra den. Italië: Vrij zonnig, in het noor den en midden dinsdag ook wol kenvelden en enkele verspreide regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 30, dins dag in het noorden rond 25 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden van Griekenland meer bewolking en enkele lokale regen- of onweersbuien. Woens dag steekt op de Egeische Zee een stevige noordenwind op. Aan de stranden maxima tussen 26 en 30 graden, landinwaarts plaatselijk boven de 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, bij de Dardanellen enkele wolken velden en mogelijk een lokale re gen- of onweersbui. Woensdag steekt langs de Turkse westkust een stevige noordenwind op. Middagtemperaturen rond 30 graden. Oostenrijk: Dinsdag wolkenvel den en nog enkele verspreide re- gen- of onweersbuien. Maxima weer oplopend naar 28 graden. Weerrapporten 20 juni 20 u Amsterdam licht bew. °C 17 Aberdeen zwaar bew. 17 Athene licht bew. 28 Barcelona licht bew. 24 Berlijn onbewolkt 20 Boedapest onbewolkt 25 Bordeaux licht bew. 22 Brussel half bew. 20 Cyprus onbewolkt 27 Dublin zwaar bew. 17 Frankfurt licht bew. 24 Genève half bew 19 Helsinki regenbui 12 Innsbruck regenbui 16 Istanbul onbewolkt 24 Klagenfurt zwaar bew. 18 Kopenhagen licht bew. 16 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon licht bew. 23 Londen zwaar bew. 18 Luxemburg licht bew. 20 Madrid half bew. 27 Malaga onbewolkt 24 Mallorca licht bew 25 Malta onbewolkt 26 Moskou half bew. 13 München regen 18 Nice licht bew. 22 Oslo onbewolkt 20 Parijs half bew. 21 Praag licht bew. 18 Rome onbewolkt 22 Split licht bew. 26 Stockholm regenbui 17 Warschau licht bew. 17 Wenen half bew. 22 Zürich regen 15 Bangkok zwaar bew. 25 Tunis onbewolkt 28 "9™ zonnig sneeuw 5s «•-»' opklaringen warmtefront windrichting w koufront H hogedruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5