Weer problemen export varkens Renovatie vergaderzaal heeft senatoren-parade tot gevolg Liberaal Samper wint verkiezing Colombia Rel rond Van Ulsen aan universiteit van vrijgemaakte kerken Bungalowpark met gratis verzekering tegen regenbuien Rupsenplaag teistert Gelderland/T wente Leven homoseksuele ouderen geen pretje in verzorgingshuizen binnen- en buitenland Hervatting uitvoer naar Italië minstens week uitgesteld DINSDAG 21 JUNI 1994 DEN HAAG (GPD) - De hervat ting van de varkensexport naar Italië zal minimaal een week la ter op gang komen dan de be doeling was. In de Nederlandse varkenssector is woedend ge reageerd op de eisen die de Eu ropese Unie stelt aan de ophef fing van het exportverbod. Brussel wil een permanente controle bij het laden van de varkens voor de export. „Die maatregel is onuitvoerbaar en overbodig", meent de Neder landse Bond van Waaghouders, daarin gesteund door varkens fokkers en exporteurs. De waaghouders beheren de ver zamelplaatsen waar de varkens worden aangevoerd voor de ex port. De afgelopen jaren werd de exportsector meermalen gecon fronteerd met besmettelijke var kensziekten, waardoor de ex port tijdelijk werd stilgelegd. Om aan die situatie eens en voor altijd een eind te maken werd een aantal maatregelen afge- Met helikopter ontsnapte gevangene gepakt METZ (ANP/AFP) - De politie in het Franse Metz blijkt zaterdag een Nederlander te hebben aan gehouden die op 21 januari vo rig jaar op spectaculaire wijze uit de gevangenis in Grave ont snapte. De 29-jarige man wist met een helikopter uit het huis van bewaring te ontkomen. Een handlanger had de piloot onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen naar de gevangenis te vliegen. De ontsnapte gevangene werd in een hotel in Hauconcourt aange houden. Hij zit nu vast in af wachting van zijn uitwijzing naar Nederland. In de afgelopen maanden had hij zes hotels in Duitsland opgelicht. De Neder lander stond geregistreerd op de internationale lijst van gezocht personen. Hij zat in Grave een straf uit van achttien maanden wegens valsheid in geschrifte, mensenroof, verduistering, op lichting en bedriegelijke bank breuk. De ontsnapping had plaats tij dens het luchten en duurde' am per dertig seconden. De helikop ter landde op de luchtplaats. De handlanger is op 21 januari dit jaar aangehouden aan de Duits- Oostenrijkse grens. kondigd om de ziekten bij var kens te bestrijden. De verzamel plaatsen moeten voortaan aan strenge hygiëne-eisen voldoen en de aangevoerde varkens wor den al op de boerderij gecontro leerd op mogelijke ziektes. Desondanks kwam Italië enige weken geleden met een nieuw verbod op invoer van Neder landse varkens na een vermeend geval van blaasjesziekte. Fel protest uit Nederland leidde de afgelopen week tot een oplos sing. In een nieuwe Europese be schikking werden maatregelen genoemd die noodzakelijk wa ren voor een hervatting van de export. Toen door drong welke maatregelen dat waren, ontstak de Nederlandse varkenssector in woede. „Brussel wil dat er een perma nente controle komt op het la den van varkens voor de ex port", aldus een woordvoerster van de waaghouders. „Dat laden begint al om drie uur 's nachts, dus hoe ze dat allemaal willen controleren is mij een raadsel. Bovendien zijn de varkens al voordien gecontroleerd en de verzamelplaatsen moeten ook al aan strenge eisen voldoen. De maatregel is dus overbodig en moet zo snel mogelijk van tafel". Biggen Het zal nog minimaal een week duren voordat deze wens kan worden ingewilligd. De betrok ken organisaties voeren een de zer dagen een gesprek met de overheid. Daarna moet het pro bleem nog worden besproken in Europees verband. Tot die tijd ziet de varkenssector de nood steeds hoger oplopen. Vooral de biggen vormen een probleem. Normaal gesproken moeten er per jaar zo'n 2,6 miljoen levende biggen geëxporteerd worden om het overschot weg te werken. Italië is daarbij een goede klant. „De biggenprijs is dan ook be hoorlijk ingestort", aldus het Produktschap voor Vee en Vlees. Tot nu toe is het overigens nog aardig gelukt de biggen naar an dere landen te exporteren. „Maar Italië is een te belangrijk afzetland. Export naar andere landen kan dat verlies maar heel tijdelijk opvangen. Als het ex portverbod nog lang aanhoudt komen er grote problemen", al dus het Produktschap. KAMPEN (GPD) - Henk van Ul- sen heeft het verbruid bij de theologische universiteit van de vrijgemaakt gereformeerde kerken in Kampen. De acteur zegt in een door het dagblad Trouw gepubliceerde open brief dat de academische senaat hem tot persona non grata heeft verklaard. Het verwijt van de acteur komt er op neer dat de senaat heeft verhinderd dat hij op 2 septem ber zou optreden op de Dies-vie ring. Dat is een feest waarop stu denten en hun aanhang aanwe zig zijn. Met de feestcommissie, bestaande uit drie studenten, zou zijn afgesproken dat Van Ul- sen zou voordragen uit de bijbel boeken Prediker en Job, naast gedichten van Ida Gerhardt, Li- selore Gerritsen en Huub Oos terhuis. Later belde één van de studenten echter terug met de Familiedrama Nieuw-Zeeland eist vijf levens WELLINGTON (RTR) - De Nieuwzeelandse politie heeft maandag vijf leden van een ge zin dood aangetroffen in hun woning in de zuidelijke stad Du- nedin. De slachtoffers - een echt paar en drie tieners - zijn allen door een schot in het hoofd ge dood, aldus een woordvoerder van de politie. Na een telefoontje vanuit het huis drongen agenten de woning binnen waar zij de vijf doden aantroffen, sommigen in bed, anderen ernaast. Een lid van het gezin overleefde het bloedbad en is in shocktoestand opgenomen in het ziekenhuis. De politie be schouwt de jongeman niet als een verdachte. Hezbollah doodt drie Israëli's van onze correspondent TEL AVI V - In het zuiden van Li banon zijn maandag drie Israë lische soldaten om het leven ge komen toen het gepantserde personeelsvoertuig waarin ze reden onder vuur werd geno men door leden van de islamiti sche verzetsbeweging Hezbol lah. Volgens Libanese bronnen raakten drie militairen ge wond, van wie een ernstig. In een reactie op de aanval bom bardeerde Israëlische artillerie doelen in het gebied. Daarbij werd een 65-jarige vrouw ge dood. mededeling' dat het optreden niet door kon gaan, omdat hij door de senaat tot 'ongewenst persoon' was verklaard. Rector prof. dr F. van der Pol van de Kamper universiteit viel van z'n stoel van verbazing toen hij met de inhoud van die open brief werd geconfronteerd. „De senaat heeft zich helemaal niet over deze zaak gebogen. Ster ker: ik wist er helemaal niks van. De open brief is daarom aan het verkeerde adres verzonden". Van der Pol zegt in principe niets tegen het dramatiseren van bijbelse fragmenten te heb ben, mits de intentie van de ac teur de toets der kritiek kan doorstaan. En daar zouden bij Henk van Ulsen vraagtekens ge zet kunnen worden. „Het gaat om het imago dat iemand heeft", aldus prof. Van der Pol. „Maar nogmaals, het is helemaal niet aan de orde geweest, omdat het niet ter sprake is gebracht". Blijft de vraag of de studenten zich niet achter de senaat heb ben verscholen om het optreden van Henk van Ulsen te annule ren. „De drie genoemde studen ten ken ik persoonlijk. Ik ga nu uitzoeken wat zich precies heeft afgespeeld'". Henk van Ulsen zelf was voor commentaar niet bereikbaar.» Hondemeppers Shanghai wacht een reuzentaak SHANGHAI (RTR) - Het be stuur van de Chinese havenstad Shanghai heeft besloten hon derdduizenden honden af te ma ken, teneinde verbreiding van hondsdolheid tegen te gaan. Het dagblad Wen Hui Bao citeerde maandag waarnemend burge meester Xie Lijuan die zei dat 'het illegaal fokken van honden resoluut een halt moet worden toegeroepen' en dat er honderd duizenden onmiddellijk moe ten worden afgemaakt." Het houden van honden is in Shanghai onder de nieuwe rij ken erg populair geworden. Vol gens het dagblad heeft "het fok ken van honden de sociale orde in Shanghai ernstig verstoord en schaadt het de hygiëne en ge zondheid van de inwoners'. In 1993 zijn er 4,5 keer zo veel aan vallen van hondsdolle honden geregistreerd als in 1989. De besturen van verschillende steden in China maken al ge ruime tijd gebruik van honden meppers. Zij doden de honden met ijzeren staven, soms voor de ogen van hun bazen. Ernesto Samper viert de verkiezingsoverwinning met zijn aanhangers. foto Roberto Schmidt/EPA BOGOTA (RTR/AFP/DPA) - De liberale kandidaat Ernes to Samper heeft de Colom biaanse presidentsverkiezin gen van zondag gewonnen. Na telling van 98 procent van de stemmen stond Samper op 50,3 procent, tegen 48,6 pro cent voor zijn conservatieve rivaal Andres Pastrana. Deze heeft inmiddels zijn neder laag erkend en Samper gefeli citeerd. De liberaal wordt op 7 augustus als president beë digd door het huidige staats hoofd, zijn partijgenoot Cesar Gaviria. De aandacht van de Colom- bianen leek zondag meer uit te gaan naar voetbal dan naar verkiezingen. De nieuwspro gramma's van de televisie wijdden bijna hun hele uitzen ding aan de 3-1 nederlaag van het Colombiaanse elftal zater dag tegen Roemenië. De uit slag betekende een tegenslag voor Samper die veel geld had geïnvesteerd in een reclame boodschap waarin hij onder het motto „alles gaat prima" aanvoerder Carlos Valder- rama feliciteerde. Ondanks de voetbalgekte in het Zuidamerikaanse land was het opkomstcijfer niet zo laag als gevreesd: 44 pocent ging naar de stembus. Dat is een voor Colombiaanse be grippen normaal percentage. Zo'n 200.000 man leger en poli tie waren op de been om moge lijk politiek geweld de kop in te drukken. De vorige verkie zingscampagne vier jaar gele den liep uit op een bloedbad toen drie presidentskandida ten door aanslagen het leven lieten. Samper zelf heeft nog altijd vier kogels in zijn li chaam, een herinnering aan een aanslag in 1989. Sinds de dood van drugskoning Pablo Escobar afgelopen december is het weer iets rustiger in het traditioneel gewelddadige Co lombia. Ditmaal zijn nauwelijks inci denten gemeld. De autoritei ten spraken van „volledige rust in het hele land". Wel sta ken verzetsstrijders nabij San ta Marta aan de Caribische kust twee autobussen in brand. In de provincie Arauca bij de grens met Venezuela weigerden verkiezingsfunctio narissen in verscheidene dor pen naai- de stemlokalen te gaan. nadat het linkse Natio nale Bevrijdingsleger had ge dreigd hen te ontvoeren. Pastrana wil in grote lijnen het neo-liberale beleid van Gavi ria voortzetten, al vindt hij wel dat het tempo van de hervor mingen moet worden terugge schroefd. Hij diende in het ka binet van Gaviria en geldt als vertegenwoordiger van de meer sociaaldemocratische stroming in de Liberale Partij. De aanstaande president heeft grote investeringen aan gekondigd in de gezondheids zorg en het onderwijs, te beta len uit een te verwachten ho gere olieopbrengst. Hij wil ver der de economische groei op voeren tot boven de huidige vijf procent. Tijdens de cam pagne beloofde Samper maar liefst 1,5 miljoen nieuwse ba nen. De aanstaande president wil doorgaan met de pogingen van zijn voorganger om drugs baronnen te overreden tot overgave in ruil voor strafver mindering. Samper zegt ook te willen onderhandelen met de linkse guerrillastrijders, mits zij de wapens laten zwijgen. door Christl Visser DEN HAAG - Na de zomer vakantie is het Binnenhof een toeristische attractie rijker: de parade der senatoren. Met Eerste-Kamervoorzitter Tjeenk Willink voorop, mar cheert dan elke dinsdagoch tend het bonte gezelschap Eerste-Kamerleden naar de Ridderzaal voor de wekelijk se, plenaire vergadering. Noodgedwongen, want hun vaste stek ondergaat een gron dige renovatie. Tijdelijk ver kassen naar de Ridderzaal is de meest praktische oplos sing. Een kwestie van even het Binnenhof oversteken. De ge wone werkkamers in het Se naatsgebouw blijven beschik baar. Alleen de grote, zeven- tiende-eeuwse zaal wordt op geknapt. De zaal is hard aan restauratie toe. Het plafond is vervuild, de verf bladdert, het is er gauw bedompt, de akoestiek deugt niet, de stoffering heeft zijn beste tijd gehad en de elektri sche installatie was tot voor kort gewoon gevaarlijk. De Eerste-Kamerleden zelf zullen straks vermoedelijk het geluk kigst zijn met de nieuwe in stallatie die hen straks een be ter klimaat garandeert. Net als de Tweede Kamer is ook de Eerste Kamer eigen dom van de Rijksgebouwen dienst. Die betaalt dan ook het leeuwedeel van de kosten (in totaal 3,2 miljoen) en laat het werk uitvoeren. Tot luste De vergaderzaal, gebouwd in 1655, was aanvankelijk be stemd voor de Staten van Hol land en West-Friesland. De he ren wensten zich een luxueus onderkomen 'soo wel ter eeren en de tot luste van de provincie als tot beter commoditeyt van de leden'. Later kwamen de Provinciale Staten van Hol land (en uiteindelijk alleen Zuid-Holland) er in en vervol gens, in 1849, de senatoren. Tot die tijd troffen de Eerste- Kamerleden elkaar even ver derop in de Trêveszaal, waar vandaag de dag de minister raad bijeen komt. De provincie Zuid-Holland en de Senaat moesten de zaal aanvankelijk delen, tot beider ergernis. De statenleden voel den zich verdrongen en deden hun best de senatoren weg te krijgen, maar de Eerste Ka mer wilde niet van wijken we- De eeuwenoude vergaderzaal krijgt een hoog nodige opknapbeurt. ten, sterker nog: de Senaat eis te het alleengebruik van het gebouw op. De herentwist werd uiteindelijk in het voor deel van de Eerste Kamer be slist. De vergaderzaal zelf was in tussen, in de Franse tijd, zijn fraaie gobelins kwijtgeraakt. Wat bleef was het indrukwek kende, rijk beschilderde, hou ten koepelplafond. Andries de Haen en Nicolaas Wielingh, twee leerlingen van Rubens, beeldden de verschillende vol keren af, met wie de toenma lige Republiek in de Gouden Eeuw betrekkingen onder hield: Turken, Russen, Per zen, Amerikaanse indianen, noem maar op. De figuren kij ken belangstellend naar bene den. De Engelsen, destijds on ze aartsrivalen op de wereld zeeën, lijken zich zelfs met on ze zaken te willen bemoeien, want zij maken zichtbaar aan stalten om naar beneden te klimmen. Vernislagen Na bijna 350 jaar wordt het plafond straks stukje bij beetje ontdaan van vuil en oude, vergeelde vernislagen. Ook keren de kleuren terug in nieuwe, lichte wandbekleding. Het is de bedoeling de sfeer van destijds zo goed mogelijk terug te halen. De nu nog vaal blauw gesausde wanden ma ken de zaal donker. Ook het meer dan manshoge schilderij van koning Willem II wordt opgefrist. De vorst deed het de Eerste Kamer in 1849 zelf cadeau. Hij mocht volgens de nieuwe grondwet de vergaderingen niet meer bijwonen, maar wilde de se natoren zijn aanwezigheid niet geheel onthouden. De ko ning blijft prominent achter de voorzitterstoel hangen. Verder worden de balkons on der handen genomen. Die zijn pas in de vorige eeuw aange bracht, dwars voor de brede schoorsteen-nissen. Verwijde ren is niet mogelijk, want bur gerij, journalisten en amb tenaren moeten toch ergens zitten. De Rijksgebouwendienst schat dat de hele klus zeker een jaar in beslag zal nemen. In de tussentijd moeten de se natoren genoegen nemen met een plekje in de voor debatten veel te grote Ridderzaal. Het zal talent vergen om er met z'n vijfenzeventigen (in een zaal die plaats biedt aan 1200 per sonen) iets aardigs van te ma ken. EARNEWALD (GPD) - Buiten plaats It Wiid in het Friese Earnwald betaalt de huurder van een bungalow komend hoogseizoen 400 gulden per week terug, als er in die periode te veel regen is gevallen. De gra tis regen verzekering is volgens exploitant De Vechtse Slag een primeur voor de branche. Woordvoerster R. Holdinga noemt het „een origineel ex traatje", dat moet helpen de „overigens goede bezetting" van het park op te krikken. De Vechtse Slag heeft zelf een al gemene regenverzekering voor het hele complex in Earnewald afgesloten. De polis neemt de re genval op het KNMl-station op de Leeuwarder vliegbasis als maatstaf. Valt er op een dag 1 tot 3 millimeter regen, dan levert dat 1 punt op. Met 3 tot 13 milli meter zijn 2 regenpunten te ver dienen, nog meer neerslag bin nen een etmaal is 3 punten waard. De uitkering geschiedt bij een regenweek van 7 punten of meer. Elke huurder krijgt na afloop van zijn vakantie een puntenoverzicht. Overigens verzekert It Wiid, dat over een royaal complex 'elk- weer-voorzieningen' beschikt, bepaald niet tegen een druile rige vakantie. Doordat de milli meters de doorslag geven, zal de eventuele uitkering aan gasten gestoeld zijn op plensbuien en zware regenfronten. Een geheel miezerige dag komt niet gauw op 2 punten, zo wijst de meteoro logie uit. Anderzijds kan een ver kwikkende stortbui aan het eind van een zonovergoten dag die 2 punten met gemak birmenM len. Echt slecht treft de Wiid-bezJ ker het natuurlijk als het in ra newald dagelijks punten regd terwijl het op de vliegbasis stj biel ijscoweer is. Holdinga: jj we hebben wel overwogen» regenmeter op de BuitenplaJ neer te zetten, maar een offiJ weerstation voorkomt discus over de uitslag". Meisje in coma na gebruik van xtc-pillen in omstreden disco ALMELO (ANP) - Een zevj tienjarig meisje uit Almelo j het afgelopen weekeinde in« ma geraakt na het slikken va xtc-pillen. Zij is inmiddels bi bewustzijn en maakt het redo lijk. Voordat de Almelose onwa werd, bezocht zij de in opspraij geraakte discotheek The Dj sert. Eind mei stierf daar eenbt zoeker van een houseparty u het innemen van xtc-pillen. Het sterfgeval en meldingenvsj de politie over drugsgebruik] de betreffende disco waren eio mei voor het gemeentebeslui van Almelo aanleiding tot d sluiting van The Desert. Doc het aanspannen van eenkortgj ding wist de exploitant 1 maatregel ongedaan te maka De gebeurtenis in het afgelopj weekeinde is voor B W aanlb ding na te gaan of het alsnogj ridisch mogelijk is de discothq op slot te krijgen. WINTERSWIJK (ANP) - De ei- kenbossen in de Oost-Achter hoek en in andere delen van Gelderland en in Twente wor den bedreigd door een rupsen- plaag. In de afgelopen weken hebben rupsen van de winter- vlinder en de eikebladroller bij na alle eikebomen kaalgevre ten. Vooral in de buurt van Winters wijk, waar eiken het grootste deel van het bomenbestand vor men, is de schade volgens een woordvoerder van de gemeente zeer omvangrijk. Sommige bos sen, wallen en lanen wekken vol gens hem een 'winterse indruk' omdat er geen blad meer aan de boom zit. De afgelopen jaren hebben de ei ken in Oost-Nederland al veel last gehad van de kruipende beestjes. In de tweede bloeipe riode van de eik, die eind juni be gint, trad toen steeds herstel op. Daardoor bleef de uiteindelijke schade aan de bomen en bossen beperkt. De herhaalde rupsenplaag heeft de groei van de bomen belem merd, wat tot gevolg heeft dat hun kwaliteit in de afgelopen ja ren geleidelijk is teruggelopen. Deskundigen hebben de indruk dat de kaalslag van de rupsen dit jaar groter is dan ooit. Voor het eerst hebben ook jonge eiken er onder te lijden. Volgens de gemeente Winters wijk is de bestrijding met chemi sche middelen een onbegonnen zaak. Bovendien zouden die middelen ook schade aanricli ten aan de rest van de natun Gehoopt wordt dat de nato zelf eind juni haar werk zal doei Omdat de rupsen dan volgevi ten zijn en zich ontpoppen, kri gen de bomen in hun tweed bloeperiode alsnog kans blad ren te vormen. Toch vrezen deskundigen, dl de kwaliteit van het eikentj stand in Oost-Nederland doorc steeds terugkerende grote aai tallen rupsen steeds verder t rugloopt. Daardoor voltrekt b herstelproces zich qok steel moeizamer. Kudde olifanten vertrapt mensen DHAKA (RTR) - Een kudde wij de olifanten heeft in het grens dorp Kalmakanda in Bangli desh drie dorpelingen verlrap en grote schade aangericht. R olifanten staken zaterdagnacl de grens over uit de Indias deelstaat Assam. De dieren verwoestten huttene rukten bomen uit de grond, Z tilden verschillende mensen o en smeten hen een eind verdem weer neer. Ten minste vier pa sonen raakten daarbij gewont De dorpelingen staken vure aan en bliezen op trompette om de kudde terug de grens ovt tejagen. AMSTERDAM (ANP) - Voor ho moseksuelen op leeftijd is het leven in een Amsterdams ver zorgingshuis geen pretje. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, openlijk voor de seksuele voor keur uit te komen. Degenen die dat wel doen, krijgen te maken met negatieve reacties van de medebewoners, terwijl de lei ding van de huizen de verant woordelijkheid afschuift met als excuus dat men de privacy van alle bewoners wil respecte ren. Dat blijkt uit het rapport 'Het komt hier niet voor' over de ho mo-onvriendelijkheid van ver zorgingshuizen in de hoofdstad dat het COC maandagmiddag presenteerde. De vakgroep so ciologie van de Universiteit van Amsterdam voerde het onder zoek uit in 23 verzorgingshuizen. In achttien huizen wisten de geïnterviewde bewoners en per soneelsleden niet of er homosek suelen onder hen waren. In vier huizen vermoedt men van wel. Slechts in één huis wordt er geen geheim van gemaakt, maar daar ging wel eerst een vervelend voorval aan vooraf; een bewoner ging zelfs zo ver om in de koffie kamer een papiertje op de stoel te plakken met de tekst 'Ho mo's horen hier niet thuis.' De negatieve houding van veel medebewoners („Als ze het zou den zeggen, zou ik zeggen dat ze gewoon moeten doen") leidt er toe dat de homoseksuele oude ren hun geaardheid verbergen. Samen met de onderlinge sterke sociale controle, de afhankelijk heid en relatief kwetsbare posi tie van bewoners in een verzor gingshuis, ontstaat een moeilij ke situatie voor ouderen die niet met een geheim willen lever Wat te doen bijvoorbeeld alsee medebewoner vriendelijk Mol meert naar de (kleinkinderen, wil weten hoe lang de homosei sueel getrouwd is geweest Openlijk uitkomen voor d werkelijkheid kan leiden totee onleefbare situatie. Leed De leidinggevenden van de vei zorgingshuizen vertelden de or derzoekers daarvoor geen vei antwoordelijkheid te kunnei dragen. Zij beroepen zich op M respect voor de privacy van® bewoners. Bovendien gaven o er blijk van geen idee te heb» van de kwetsbare positie waani de homoseksuele oudere zit- zien het als een individueel,® plaats van een sociaal probleem Zoals een directeur het uitdruk» „Ik zou het niet goed vindene iets aan te doen. Er zijn zov« minderheidsgroepen. En er is® veel leed dat wij niet kunne wegnemen." Het COC pleit er onder mee voor om verzorgend persons bij te scholen om op die maM van vooroordelen af te kofflf Verder moeten de medebew ners op verschillende manM| worden voorgelicht en kun® de leidinggevenden van den zen publikaties veisPi waarin homoseksualiteit «P traal staat. Ook de huistf- menten behoeven aanpassi®» Meestal is er geen anti-dis^ natieregel in opgenomen, om® men dat uitgangspunt zo maal vindt. Tegelijkertijd ken zelfs de leidinggevg van verzorgingshuizen erd» minerende opvattingen op® houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4