Directe lijn naar Gentse Feesten Waterschap wil gezworenen geen deeltaken geven Koper verenigingsgebouw Breskens trekt zich terug Plan brandweer vooi meer samenwerking korpsen in provincie Varkenspest niet overgewaaid naar bedrijven St. Kruis Bouwval in brand gestoken Hontenisse houdt bijna drie ton meer over dan verwacht streek DINSDAG 21 JUNI 1994 z Bussen rijden rechtstreeks vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen Leidingbreuk zet Kanaalzone droog van onze verslaggever HOEK - Onbekenden hebben maandagmiddag brand gesticht in de restanten van een boerderij aan de Herbert Dowweg bij Hoek. De bouwval werd op drie verschillende plaatsen aangesto ken. Brandweercommandant J. Bmggeman vermoedt dat de brand het werk is van spelende kinderen. De verlaten boerderij stortte een aantal jaren geleden in. De puinhopen zijn sindsdien onge moeid gelaten. De brand werd om kwart over zes gemeld door een voorbijganger. Het vuur was toen waarschijnlijk al een half uur aan de gang. De schade is niet noemenswaardig. Het brandweerkorps Terneuzen rukte uit met twee bluswagens. De brand was binnen een goed uur geblust. De 'boerderij' en de grond rondom zijn in eigendom van een inwoner van Zaamslag. foto Charles Strijd van onze verslaggever HULST - Het dagelijks bestuur van waterschap Hulster Am bacht is niet van plan de gezwo renen direct verantwoordelijk te stellen voor een aantal deel taken. De gezworenen krijgen geen portefeuille waar ze per soonlijk op aangesproken kun nen worden, maar dijkgraaf K. baron Collot d'Escury wil de ge zworenen wel vaker aan het woord laten over bepaalde za ken. De nieuwe algemene vergade ring van Hulster Ambacht, voor de eerste keer bijeen in het wa terschapskantoor aan de Hoge- weg, bleek er maandag behoefte aan te hebben om de gezwore nen beter te kunnen beoordelen. Omdat de dijkgraaf tijdens alge mene vergaderingen - met steun van de hoofden van dienst - bij na alle vragen beantwoordt, kunnen de hoofdingelanden zich geen oordeel vormen over de be stuurlijke kwaliteit van de ge zworenen, betoogden enkelen van hen. Commissies Collot liet weten dat Hulster Ambacht collegiaal wordt be stuurd en geen behoefte heeft aan een 'burgemeester en wet houders' van het waterschap. De dijkgraaf beloofde wel dat het dagelijks bestuur nog eens zal bespreken hoe de gezworenen zich wat vaker kunnen laten ho ren. Eén van de mogelijkheden daarvoor zijn de in te stellen nieuwe commissies, waarvan ge zworenen voorzitter kunnen zijn. De overgrote meerderheid van de hoofdingelanden pleitte ook voor een evenredige verte genwoordiging in de commis sies. Zo zouden de ingezetenen in elk geval meer afgevaardig den in commissies moeten krij gen, omdat zij ook de meeste hoofdingelanden leveren. Slechts één van de hoofdig landen zag niets in een evenit ge vertegenwoordiging Collot beloofde dat het dagelj bestuur zich nog eens ovet personele verdeling van deci missies zou buigen. Dijkgraai gezworenen besluiten dan v; schijnlijk ook dat er eenci missie voor integraal i heer komt, omdat de me hoofdingelanden een splits van waterkwaliteit en kwantiteit en waterkeria niet zinvol achten. Verzorgingshuizen De algemene vergadering sl zich maandag aan bij het sla punt van het dagelijks besï dat de rechter eerst maar m uitmaken of bewoners van; zorgingstehuizen ingezeten omslag dienen te betalen oli Vier (nieuwe) hoofdingelan wilden dat Hulster Ambaet; vóór het te houden proefpr« zou besluiten, geen ingezeten omslag van de verzorgingslï bewoners te vragen. Bewoi van verpleeghuizen en p trische instellingen hoeven t geen ingezetenenomslag te talen, de bewoners van vet gingshuizen zijn gemiddeld na negentig jaar oud en hi handelen van kwijtscheldt verzoeken kost waarschiji meer dan de te missen ink! sten, betoogden de vier. Zij kregen slechts steun i twee medebestuurders. Den rige waterschapsbestuur waren het eens met de d die erop wees dat de LandÉ Organisatie Bewonerscorci sies Bejaardenoorden zelf Ie voorgesteld een proefproces beginnen. Collot: „Dat ist met de andere waterschap] overeengekomen. Het is i niet erg logisch om van hetdr lijks bestuur te verwachten met een ander beleid op de pi pen te komen vóór er een gen telijke uitspraak is." van onze verslaggever VLISSINGEN - De regionale brandweer begint een onder zoek naar een betere verdeling van het materiaal en de taken van de korpsen in de provincie. De bedoeling is dat de gemeen telijke korpsen, die nu elk voor zich werken, hun taken meer op elkaar afstemmen. Vooral in de buitengebieden komt het bij voorbeeld regelmatig voor dat de spuitgasten van de aangren zende gemeente eerder op de plek des onheils kunnen zijn dan de plaatselijke brandweer lieden. Het algemeen bestuur van de regionale brandweer Zeeland gaf maandag zijn goed keuring aan het opstellen van' een nieuw dekkingsplan voor Zeeland. Het plan is onderdeel van de reorganisatie van de regionale brandweer in Zeeland. De plan nen daarvoor werden twee maanden geleden officieel goed gekeurd. Het onderzoek moet in beeld brengen op welke punten de locale korpsen kunnen sa menwerken. Daarvoor moest eerst worden geïnventariseerd hoe de huidige situatie in elke Zeeuwse gemeente is. Aan de hand daarvan kan gelijk worden bepaald op welke plaatsen ver betering gewenst is. Het uitein delijke doel van het dekkings plan is te komen tot een betere en liefst ook goedkopere brand weerzorg. De grootste klus is het in beeld brengen van de huidige situatie. Elke gemeente moet voor de ver schillende wijken en kernen bin nen haar grenzen gegevens ver zamelen over het aantal bran den, de tijdsduur om de plaats van de brand te bereiken en de aard en het gebruik van de be bouwing in-het gebied. Dat la ste is nodig omdat de a len aanrijtijd afhangt van l soort pand. Het Apeldoornsei viesbureau Save, dat al i meerdere regio's in den li dekkingsplannen heeft c steld, is aangetrokken oml proces te begeleiden en het: port op te stellen. Kosten De kosten van het ondena waarvan de eerste conra stappen nog vóór de vakantie moeten worden ge men, bedragen iets meerö 100.000 gulden. Daarvan isvi tig mille gereserveerd voor aanstelling van een tijdeli kracht - gedacht wordt a afgestudeerde brandweerofficier- die het heel gaat coördineren en zfi voor de verwerking van de gei vens. Tienduizend gulden is i getrokken voor de aanschaf! de benodigde programmat! en voor onvoorziene kosten.) viesbureau Save rekent re 50.000 gulden voor zijn bijdra De regionale brandweer p beert de kosten te declareren het ministerie van Binnenin; se Zaken. Of het ministerieels op ingaat, wordt pas duidei als het uiteindelijke plan isvt gelegd. In het geval dat dereg nale brandweer het onderai geheel of gedeeltelijk zelf betalen, betekent dat een« malige bijdrage van maxüni 28 cent per inwoner van Zeela Bug'le - Blue Spirit DruE Bugle Corps uit Middelhui? zaterdag 25 juni actief inde! nenstad van Vlissingen. band marcheert vanaf de Kfe Markt naar het Scheldepï van onze verslaggever SINT KRUIS - De uitbraak van varkenspest op een bedrijf in het Belgische Sint Margriete heeft geen kwalijke gevolgen voor de Nederlandse varkens houderijen in de directe omge ving. De Veterinaire Dienst ziet geen aanleiding om de Zeeuws- Vlaamse bedrijven te ontrui men. Onderzoek van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) heeft aangetoond dat de pesthaard niet is overgewaaid naar de be drijven in Sint Kruis. Vrijdag was de RVV daar nog niet gerust op. De drie Zeeuws-Vlaamse stallen in de directe gevarenzo ne zijn afgelopen weekeinde on derzocht op mogelijke contac ten met de besmette Belgische mesterij. Uit de inspectie is ge bleken dat de varkenshouderij en in Sint Kruis nog steeds pest- vrij zijn en dus niet hoeve» worden geruimd, zoals ins Margriete is gebeurd. Dat resultaat is in belanffi mate te danken aan de V hygiënische omstandigheden de stallen aan deze kant van grens. De bedreigde Nederlf se bedrijven staan op amp®' kilometer afstand van de thaard. i Als extra voorzorg worden' varkenshouderijen na'genfl hermetisch afgesloten van' buitenwereld. Alleen zo kan*] den voorkomen dat het p$j rus door een ogenschijnlW schuldige kat of een passer^, auto wordt verspreid. Ook# RVV in de omgeving de con® verscherpen. Dat gebeurtCQ meer door het vaker nernfj bloedmonsters. Het verwj verbod van varkens in het westen van Zeeuwsch-Vla^f ren blijft voorlopig vankrs®" van onze verslaggever GENT - Zeeuws-Vlamingen uit de Kanaalzone en het Land van Hulst kunnen volgende maand met de bus rechtstreeks naar de Gentse Feesten. Vorig jaar kon den feestgangers al gebruik ma ken van een nachtbus van Gent naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Het kostte echter wel een paar uur om met het openbaar ver voer in Gent te komen, omdat de bussen uit Zeeuwsch-Vlaan deren en Zelzate op geen enkele manier op elkaar aansloten. De Gentse Feesten worden dit jaar van zaterdag 16 tot en met maandag 25 juli gehouden. Ge durende die tien dagen kunnen mensen in Hulst om 12.53 en 18.53 uur instappen. Via Axel, Westdorpe en Sas van Gent rij den de bussen naar Gent waar ze om respectievelijk 14.00 en 20.00 uur arriveren. Mensen uit Ter- neuzen en Sluiskil kunnen via de 'gewone' lijn 10 om 13.25 en 19.25 uur naar Sas van Gent overstap pen op de speciale 'feestbus'. „Met die tweede bus kunnen mensen die bijvoorbeeld met kinderen een middagje Gent wil len doen ook weer terug. Vóór half tien 's avonds zijn ze dan weer in Hulst", meldt een woord voerder van streekvervoermaat- schappij ZWN. De 'echte' feest gangers kunnen ook dit jaar weer met de nachtbus terug. Om middernacht en om 3.00 uur rij den de bussen terug naai" Zeeuwsch-Vlaanderen. Straatfestival Vorig jaar vierde de Artevelde- stad het 150-jarig bestaan van de 'Fieste'. De komende 151-ste keer verwachten de organisato ren vooral veel van het derde in ternationale straatfestival. Op allerlei plaatsen in de stad zullen 'straatartiesten' van allerlei pluimage de bezoekers verras sen met levendige en oorspron kelijke acts. De muzikanten die dit jaar optreden, werden van minder ver weg gehaald: de or ganisatoren deden vooral een beroep op eigen Vlaamse bands. Guido Belcanto, Gorki, Willem Vermandere, Wigbert en Noord kaap. dat afgelopen weekeinde nog schitterde op het Axelse fes tival School's Out. Raymond van het Groenewoud sluit de feesten op de laatste maandag (of beter dinsdagmorgen) tradi tioneel af, terwijl Drs P - haast even traditioneel - de tweede zondagavond opvrolijkt. De Fieste halen ook deze keer wat nostalgie naar boven: Dave Ber ry probeert of zijn 'Strange ef fect' na dertig jaar nog werkt en ook Liesbeth List en Ramses Shaffy 'kunnen' in deze tijd weer. Sfeer Burgemeester G. Temmerman en schepen F. de Poorter ('feest- burgemeester') toonden zich bij de presentatie van het program ma gelukkig met de terugkeer naar de 'echte feestsfeer'. De dreiging dat de 'Fieste' door voortschrijdende commerciali sering tot 'worstfeesten' zou uit groeien is de afgelopen jaren het hoofd geboden. De enige drei ging die de 151-ste uitgave bo ven het hoofd hangt - afgezien van de weersgesteldheid - is een aanval van politiek activisme. Temmerman en De Poorter rie pen hun collega-politici in elk geval op om de straten en plei nen van Gent tijdens de Feesten niet te gebruiken om zieltjes te winnen voor de gemeenteraads verkiezingen die dit najaar in België worden gehouden. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - B en w van Hontenisse blijven erop ha meren dat de gemeente nog en kele financieel moeilijke jaren tegemoet gaan. Maar burge meester T. Steenkamp kondig de maandagavond tijdens de vergadering van de commissie financiën wel aan dat het reke ningresultaat over 1993 bijna drie ton hoger is dan het college verwachtte. De raadsleden krijgen volgende week de gemeenterekening '93 aangeboden. Hontenisse blijkt vorig jaar een rekeningover schot van 439.000 gulden te heb ben geboekt, terwijl een halfjaar geleden op 'slechts' anderhalve ton werd gerekend. CDA'er A. Sponselee constateerde tijdens de vergadering al eerder dat het Hontenisser college de 'armoede predikt' terwijl de gemeente er financieel helemaal niet zo slecht voor staat. Zo is voor het positieve exploitatieresultaat van ongeveer negen ton aan grondverkopen nergens een be stemming aangegeven, betoog de hij. Steenkamp bevestigde dat, maar waarschuwde nog maar eens dat de 900.000 gulden nog niet binnen zijn. Er kunnen zich nog tegenvallers aandienen en het college wil nog geen bestem ming aangeven voor gelden die niet definitief in de gemeentekas zijn gevloeid. „Bovendien is het altijd goed om een appeltje voor de dorst te hebben", vond Steen kamp. De commissieleden wa ren dat wel met hem eens, maar vonden wel dat de gemeente niet moet overdrijven en geen 'hele mand appels hoeft te sparen' zo als iemand op de publieke tribu ne mompelde. M. Ie Roy (Progressief Hontenis se) vond het bijvoorbeeld wat overdreven om te blijven 'potten en sparen voor dreigende zware jaren'. De burgemeester wilde nog niet ingaan op de totstand koming van het rekeningresul taat omdat de rekening 1993 pas in augustus op de raadsagenda staat. Le Roy liet in elk geval al vast weten dat zij tegen die tijd zal pleiten voor lastenverlich ting voor de burgers, Dat zou wat compensatie kunnen geven voor de stijgende afval- en reini- gingslasten waar Hontenisse niet aan ontkomt als het - zoals de gemeenteraad vorig jaar af sprak - blijft vasthouden aan volledige kostendekking van die lasten. De drie andere aanwezige com missieleden waren stil van ver bazing over het rekeningover schot van vorig jaar. Alleen Sponselee liet doorschemeren ook in augustus wel met een wensenlijstje te komen voor de besteding van (een deel van) de meevaller. Hij had zich eerder beklaagd over het feit dat b en w pas in 1997 weer enig uitzicht op betere tijden durfden te bieden. „Zo is het helemaal niet leuk meer", merkte Sponselee op toen b en w niet direct wilden toezeggen bij het opstellen van de begroting '95 al rekening te houden met aankomende finan ciële meevallers. Ook Le Roy liet dus weten niet al het geld te wil len oppotten in oude sokken en sluimerende reserves. Zij waar schuwde er echter ook voor dat de gemeente niet allerlei reser ves moest aanwenden voor za ken waar ze niet voor bestemd waren. Zo mag de de opknap beurt van de Bossestraat best voorrang krijgen, als b en w er dan maar wel aan denken om de reserve voor het opruimen van vervuild havenslib later weer aan te vullen, voerde Le Roy als voorbeeld aan. Medewerkers van Delta Nutsbedrijven aan het werk bij Driekwart, op de plaats waar donderdagmorgen een watertransportleiding scheurde. foto Charles Strijd TERNEUZEN - De inwoners er. bedrijven in de Zeeuws-Vlaam se Kanaalzone hebben maan dagochtend bijna twee uur zon der water gezeten. Omstreeks half acht scheurde een trans portleiding ter hoogte van de voormalige PZEM-centrale bij Driekwart. Rond half tien had den medewerkers van de Delta Nutsbedrijven de lekkage opge spoord en kon de pijp worden afgesloten. De watertoevoer werd nadien overgenomen door een andere transportbuis. De scheur ontstond in een dertig graden sterke bocht in de hoofd transportleiding. Districtschef D. J. M. Boonman vermoedt dat het deel onder extreme span ning is komen te staan door een verschuiving van de grondlaag. Het gevolg was dat achthonderd kubieke meter water per uur vrij baan kreeg, waardoor de water druk in de kernen Terneuzen, Hoek, Zaamslag, Sluiskil, Axel. Zuiddorpe, Westdorpe en Sas van Gent volledig wegviel. Tegen half tien was het euvel op gespoord en kon de boosdoener worden afgesloten. Via een an dere transportleiding werden de aansluitingen in de Kanaalzone vervolgens weer voorzien van water. Medewerkers van Delta Nutsbedrijven zijn tot het eind van de dag bezig geweest om de kapotte buis te vervangen. De lekkage veroorzaakte de nog al wat overlast. Niet alleen is maandagochtend voor veel huishoudens nog steeds hèt mo ment om de wasmachine aan te zetten, ook de bedrijven in de ka naalzone zijn voor een belang rijk deel afhankelijk van een constante toevoer. L. de Beleir beste schutter op staande wip van een medewerker AXEL - De Westdorpenaar L. de Beleir heeft op het schutterster- rein van de vereniging Ons Ver maak in Axel het Zeeuws- Vlaams kampioenschap hand- boogschieten op de staande wip gehaald. Voor deze persoonlijke strijd bij de senioren hadden zich in de voorronden vier schutters geplaatst. Beleir heeft door deze overwinning een ticket verdiend voor de Ne derlandse titelstrijd op zater dag 9 juli in 's-Heerenhoek. G. Savooy uit Sint-Jansteen ein digde in Axel als tweede. Derde werd J. Vermeire uit Koewacht. Daarnaast werd het Zeeuws- Vlaams kampioenschap voor viertallen afgewerkt. Van de ne gen geplaatste viertallen ging Koewacht 3 met de hoogste eer strijken. De tweede plaats was voor Graauw 1. Ook de winnaar uit Koewacht reist op 9 juli naar 's-Heerenhoek. Het Zeeuws- Vlaamse deelnemersveld wordt hier gecompleteerd door A. Lau- reijns uit Aardenburg. Hij be haalde de persoonlijke titel bij de jeugd. Voor de Nederlandse titelstrijd wordt zaterdag 25 juli nog geschoten om de koningsti tel van de Nederlandse Bond. Dit gebeurt op het terrein van De Batavieren in Hulst. De aan vang is om 13.45 uur. van een medewerkster BRESKENS - Het gebouw De Uitkomst in Breskens is, in te genstelling tot eerdere berich ten, nog niet verkocht. De parti culier uit Terneuzen die een mondelinge overeenkomst had met de verkoopcommissie van De Uitkomst, de Terneuzenaar J. Smit, wil niet meer tot aan koop overgaan. Volgens loco burgemeester C. Bolijn wist de Terneuzenaar niets over het ge bruik van het gebouw door ver enigingen. „Hij wilde hier komen wonen en was absoluut niet van plan ver enigingen te dwarsbomen", al dus Bolijn. Bolijn noemde het optreden van de verkoopcom missie beledigend voor de Ter neuzenaar. Smit zelf vindt dat hij onder druk is gezet door de verkoopcommissie. Hij kreeg maandagmiddag een aangete kend schrijven waarin de ver koopcommissie hem maande diezelfde morgen de overeen komst schriftelijk te bekrachti gen. Indien hij in gebreke zou blijven kon hij een gerechtelijke procedure tegemoet zien. R. Leentfaar van de verkoopcom missie had hem die morgen al te lefonisch op de hoogte gebracht van de inhoud van de brief. In middels heeft de verkoopcom missie gemeld, af te zien van juri dische stappen tegen Smit. Spelletje „Er is met ons en met de vereni gingen een spelletje gespeeld", reageert een boze loco-burge meester C. Bolijn op de gang van zaken omtrent de verkoop van het pand. „Er was pas sinds don derdag 16 juni contact met de heer Smit, terwijl wij vrijdag 3 juni een optie gevraagd hebben en de woningstichting AWZV maandag 6 juni", aldus Bolijn. De gemeente en de AWZV wer den niet op de hoogte gebracht van de mondelinge verkoop. Leentfaar benadrukt dat beide partijen is meegedeeld dat op ties voor enkele weken niet wer den gegeven. Volgens hem weet de gemeente Oostburg al bijna twee jaar dat het gebouw te koop is. „Ze hebben de boel la ten versloffen", meent Leent faar. Fietspuzzeltocht - mac Scheldegouwen houdt zondag 26 juni een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De route, onge veer 22 kilometer lang, is te vol gen aan de hand van een eenvou dige beschrijving. Onderweg worden er vragen gesteld en op drachten gegeven. Voor kinde ren - altijd prijs - zijn aparte vra gen opgesteld. Start en inschrij ving zijn tussen 13.00 en 14.00 uur bij buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. De deelnemers moeten uiterlijk om 16.30 uur de controlekaart bij de finish heb ben ingeleverd, waarop zo snel mogelijk de prijsuitreiking1 volgt. Aan de verenigingen die gebruik maken van De Uitkomst heeft de commissie verkoop laten we ten dat zij, in verband met de verkoopbaarheid van het ge bouw, niet langer dan tot 1 ja nuari in het gebouw terechtkun nen. De AWZV laat bij monde van directeur J. de Rechter we ten nog steeds interesse in het gebouw te hebben. „We zijn van mening dat we naast het verhu ren van huizen ook een maat schappelijke en sociale functie hebben", aldus De Rechter. Hij wil in samenwerking met de ge meente de huidige bestemming van het pand als verenigingsge bouw handhaven. In de verre toekomst heeft de stichting an dere plannen met de grond. „Wij vinden het een prima plek om se niorenwoningen te bouwen, als het gebouw niet meer functio neel is." Beheer Zou de AWZV het pand aanko pen, dan zal met de gemeente Oostburg onderhandeld worden over onderhoud en beheer. De voorkeur van Bolijn gaat uit naar het aanstellen van een be heerder. Leentfaar is blij dat er voor de verenigingen weer enige hoop is. „Wij zouden ook graag zien dat het gebouw de huidige bestemming houdt, maar als er morgen een koper komt die het bedrag op tafel legt, is het ver kocht." Er zijn nog diverse parti culieren die belangstelling heb ben om het gebouw voor bewo ning geschikt te maken. Woningstichting AWZV wil samen met de gemeente Oostburg gebouw De Uitkomst behouden voor de verenigingen in Breskens. foto Peter Nicolai Noordkaap, afgelopen week nog te zien in Axel, is één van de bands die zullen spelen op de Gentse Feesten. toto Uharies btrijo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 30