Bestuur studie-oord moet weg PZC Vog geen spoor van laders overvallen ii Nieuwvliet-Bad Spoedoverleg over gevolgen sluiting verzorgingshuizen Vlissingen wil plan voor redding van Oranjemolen Milieuprijs voor studentenduo Dek rekent met komst an centrale bij Dow provincie 11 Personeel zegt vertrouwen op Falende aanpak crisis Aardenburg T. mam» m m- lezers schrijven DINSDAG 21 JUNI 1994 ,an onze verslaggever (ARDENBURG - Het perso- Jtc| van het Zeeland Studie- en 'onferentiecentrum in Aarden- jurg heeft geen vertrouwen „eer in het stichtingsbestuur, folgens voorzitter J. Duren- jjmp van de ondernemings rad (OR) heeft het bestuur ge faald in het vinden van een op lossing voor de financiële en or- pnisatorische crisis bij het in put. De ondernemingsraad stelt me- tjouw J. van Rest, voorzitter ®i het bestuur (en burgemees- lervan Sas van Gent), persoon- Ik verantwoordelijk voor het ^management. „Normaal ge doken moet zo'n bestuur z'n ei- jen zaakjes uitzoeken, dan be- joeien we ons er verder niet jee als OR. Maar gezien de om- itandigheden waarin het cen tum momenteel verkeert, von- jtn we het nodig tot actie over te pan", verklaart Durenkamp let standpunt van de overgrote meerderheid van het personeel, jet bestuur was enige tijd gele ien al tot spoed gemaand door le ondernemingsraad, om snel" net een daadwerkelijke oplos sing te komen voor de proble- uen van het instituut. Duren- Voor vierde fceer poging brandstichting luis Tholen [HOLEN - Voor de vierde keer ,'ijf weken tijd was een wo ut in het stadje Tholen in de icht van zondag op maandag itrmoedelijk het doelwit van randstichters. Onbekenden irobeerden die nacht het huis un de Visstraat in vlammen te lellen door iets brandbaars de leuken binnen te werken. voorbijganger ontdekte het uur tijdig. De brandweer hoef- niet in actie te komen. In het os woont een gezin met één tod. Van vreemdelingenhaat in geen sprake zijn daar de be- oners van Nederlandse her- omstzijn. 1st is de tweede keer dat gepro- rerd werd in de keuken brand stichten. De twee andere po- iigen gingen via de brieven- us. Politie en technische re- kerche stellen samen een uitge reid onderzoek in. kamp: „Als dat niet zou gebeu ren, zo hebben we toen gezegd, gaan we zelf tot actie over. Zo ver hebben ze het nu dus laten ko men." Op zeer korte termijn kan het bestuur een brief verwachten, waarin het standpunt van het personeel wordt toegelicht. Van is onze verslaggver iUWVLIET-BAD - De politie reft nog geen spoor van de annen die zondagnamiddag in bwvliet-Bad twee parkeer- achters hebben overvallen, lij het bureau Oostburg zijn Bieren geen bruikbare tips tonengekomen, aldus een oordvoerder van de politie in Eenhoornstad. jjde ingang van een particulier «fkeerterrein aan de Zeeweg, aast hotel Place St. Pierre, ttdom kwart over vier een par- renvachter benaderd door een in met een bivakmuts op. De trailer probeerde de geldtas de tafel te grissen. Toen de achter dat wilde verhinderen, hij een klap. De dader hchtte met de buit naar een ge- staande auto, waarin achter it stuur een eveneens gemas te man zat. Overvallers sloegen vijf minu- later opnieuw toe bij een 'fo verderop gelegen parkeer terrein, nabij surfcentrum Ma- tour. Ook daar slaagden ze er in de parkeerwachter een geldtas afhandig te maken. De buit be droeg in totaal duizend gulden. Vluchtauto De daders reden vervolgens naar Breskens. Op een parkeer plaats aan de Duivelshoek in het vissersdorp lieten ze hun vluch tauto achter. De wagen, een grij ze Ford Sierra, bleek eerder op de middag gestolen van een op rit aan de Zwarte Polderweg in Cadzand-Bad. Op de parking in Breskens stapte het tweetal ver moedelijk over in een don kerkleurige Volkswagen Jetta - met Nederlands kenteken - die in de richting van Hoofdplaat verdween. In de auto zaten nog twee andere personen. De politie vraagt iedereen die zondagmiddag langs de kustlijn Cadzand-Hoofdplaat iets ver dachts heeft gezien, contact op te nemen met het bureau in Oostburg. Rest was maandag nog niet op de hoogte van de nieuwste ont wikkelingen binnen het Aarden- burgse instituut. Ze wilde desge vraagd dan ook niet zeggen of ze zelf haar consequenties zal trek ken en aftreedt. Van Rest be perkte haar reactie op het harde oordeel van de ondernemings raad tot een 'geen commentaar'. Het vinden van nieuwe be stuursleden die het puin mogen gaan ruimen, zal niet gemakke lijk zijn, voorziet Durenkamp. De ondernemingsraad voelt daarom voorlopig het meest voor een tussenoplossing. Een aantal bestuursleden dat nog wel het vertrouwen geniet, kan op persoonlijke titel aanblijven. Dit crisisteam krijgt, volgens een dergelijke opzet, mede als taak een nieuw bestuur te forme ren. De roep om het vertrek van me vrouw Van Rest en haar mede standers is niet nieuw. Vorige week lieten de uit onvrede opge stapte secretaris N. Peterse en penningmeester J. Suurmond ook al weten dat het bestuur de gemeenschap geen grotere dienst kan bewijzen dan de han den van het instituut af te trek ken. Hinder verkeer door brand bij brug in Zelzate ZELZATE - Als gevolg van brand in het bedieningshuis bleef de brug van Zelzate over het kanaal Gent-Terneuzen maandag de hele dag gesloten voor het landverkeer. Meteen na de vaststelling van de brand opende de brugwachter de brug voor het scheepvaartverkeer De brand ontstond in een elec- trische schakelkast, vermoede lijk als gevolg van kortsluiting. De brandweer van Zelzate kon het vuur snel bedwingen. De schade bleef beperkt. Er raakte niemand gewond. Het landver keer werd omgelegd via de tun nel onder het kanaal. Dat ver oorzaakte nogal wat stremmin gen, omdat slechts de helft van de tunnel toegankelijk is als ge volg van herstelwerk aan het vak richting Antwerpen. Fiet sers en bromfietsers moesten een eind omrijden via de brug van Sas van Gent of waren aan gewezen op de veerpont van Ter donk. Verwacht wordt dat de brug in de loop van vandaag weer in gebruik kan worden ge nomen. van onze verslaggever GOES - Provincie, vakorganisa ties en VNB voeren woensdag spoedoverleg over de personele problemen die voortvloeien uit de sluiting en inkrimping van een aantal Zeeuwse verzor gingshuizen. De bonden en de VNB (Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden) zijn er nog altijd niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over een sociaal convenant. De werk nemersorganisaties en de VNB stoeien al sinds december '92 over een sociaal plan voor de ge dupeerde personeelsleden. Maandagavond stelde Abva- kabo-bestuurder P. Verschra- gen de bij zijn organisatie aange sloten leden bij de betrokken te huizen op de hoogte van de jong ste stand van zaken. Dat gebeur de tijdens een mager bezochte vergadering in Goes. Geduld op Verschragen maakte er duide lijk, dat het geduld van de Abva- kabo zo zoetjesaan op begint te raken. Ook de provincie vindt dat het de hoogste tijd wordt, dat eindelijk een compromis wordt bereikt. Dat zou dan woensdag (morgen) moeten ge beuren als alle partijen voor jüonze verslaggever J®ÖELBURG - Voorzitter II, Dek van de raad van com- «sarissen van Delta Nutsbe- %en (Deltan) gaat ervan uit de bouw van de warmte/ ichl centrale bij Dow Bene- tt|nTerneuzen gewoon door at De pas op de plaats met de wikkeling van dit soort cen ses, die binnen de Nederland- 'f'ektriciteitswereld is afge ven, is op dit project niet ^toepassing. Het is de bedoe- dat de bouw van de Dow- jj'ale maart volgend jaar be mens de aandeelhoudersver- van Deltan vertelde ^dat het uitstel van wamte/ plannen is ingegeven de overcapaciteit die in de 'Wiciteitsopwekking dreigt ®tstaan. Hij liet blijken niet diep bewogen te zijn door 'overschot aan stroom: „Dit gevolg van de Elektrici- die een grotere concur- m binnen het landelijke "ieuwe centrale bij Terneu- *'°rdt meteen ook een van botste warmte/kracht cen trales in Nederland. De capaci teit bedraagt 400 megawatt elektrciteit en 500 ton stoom per uur. Dow gebruikt de stoom en een deel van de elektriciteit in zijn fabrieken; de rest van de elektriciteit gaat Deltan en het Noordbrabantse energiebedrijf PNEM. Dow, Deltan, PNEM en de Amerikaanse elektriciteits producent Destec (een bijna vol le dochter van Dow) dragen er elk voor een kwart aan bij. De nieuwe centrale moet eind sep tember 1997 gereed zijn. Overgedragen Dek vertelde dat Deltan per 1 mei zijn vijftien grootste klanten in Zeeland heeft overgedragen aan Energie Zuid-Nederland (EZN). Een van de doelstellingen van EZN is belangrijke klanten, zoals industriële bedrijven beter te bedienen. De overdracht van klanten betekent volgens Dek automatisch dat tussen de elek- triciteisbedrijven in Zuid-Neder land een toenemende financiële verwevenheid zal ontstaan. „Die zal binnen afzienbare tijd onver- mijhdelijk tot de discussie over de vorming van een zuidelijke holding leiden", aldus Dek. Een onderzoek moet duidelijk maken hoe een eind kan worden ge maakt aan de verzakking van de Oranjemolen in Vlissingen. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de verzakking van de Oranjemolen op de Oranjedijk een halt toeroepen. De bedoeling is dat er een on derzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden om verder verval tegen te gaan. Het zeventiende- eeuwse monument verzakt elk jaar ongeveer twee millimeter, zeer waarschijnlijk als gevolg van de verzwaring van de Oranjedijk die Rijks waterstaat in het begin van de jaren tachtig heeft uitgevoerd. De gemeente, sinds 1972 eigenaar van de molen, stelde in 1990 Rijkswaterstaat om die reden ver antwoordelijk. De rijksdienst eiste daarop nader onderzoek, dat in november 1992 tot de conclusie leidde dat de dijkverzwaring zo goed als zeker de oorzaak van de verzakking is. Omdat de onderzoe kers niet geheel uitsloten dat de ondergrond van de molen ook door de wisselende grondwaterstand aan stabiliteit heeft verloren, legde Rijkswater staat maart vorig jaar de claim van de gemeente naast zich neer. Sindsdien zoeken Rijkswaterstaat en gemeente naar mogelijkheden om de kwestie in der minne te schikken. „We proberen openingen te vinden om tot een vergelijk te komen", zegt P. Post, technisch medewerker van de gemeente. „Er zijn nog wel mo gelijkheden, maar een evenwicht hebben we nog niet gevonden. We sluiten ook niet uit dat we uit eindelijk in de richting van een juridische proce dure moeten gaan." Verplichting In afwachting van de afwikkeling van de kwestie, die nog wel enige tijd op zich kan laten wachten, wil de gemeente een onderzoek starten om een ver dere teloorgang van de molen te voorkomen. Post: „Het is de verplichting van de gemeente om ervoor te zorgen dat de gebreken niet erger worden. Wij vinden het ook een must om het monument te handhaven." In haar begroting heeft de gemeente voor het on derzoek al rekening gehouden met een kostenpost van maximaal 75.000 gulden. Op de verdere gang van zaken wil Post niet te ver vooruitlopen. „Eerst zullen de commissie en de gemeenteraad nog moe ten instemmen met het houden van een onder zoek. Maar het is een gecompliceerde zaak en het zal best een kostbare geschiedenis worden." Het onderwerp wordt morgen, woensdag, besproken in de commissie financiën, detailhandel en visserij. De openbare vergadering wordt gehouden in het stadhuis van Vlissingen en begint om 19.30 uur. spoedoverleg te Middelburg bij eenkomen. De provincie heeft inmiddels 500.000 gulden be schikbaar gesteld voor extra for matieplaatsen in verzorgings huizen. Dat moet het voor werk nemers in de tehuizen die moe ten sluiten of inkrimpen makke lijker maken elders een baan te vinden. Eind april leek het er op, dat de bonden en de VNB het eens wa ren geworden over een sociaal plan. De eindtekst die de VNB op tafel bracht, stuitte echter op aanzienlijke bezwaren bij de bonden. Te vrijblijvend, oordeel de de Abvakabo. De tekst van het sociaal convenant zou de werkgevers te veel ruimte bie den om onder de afspraken uit te komen. Inmiddels is de VNB aan een aantal bezwaren van de bon den tegemoet gekomen. Geen zicht Zoals bekend, moeten zes Zeeuwse bejaardenoorden bin nenkort sluiten. Als gevolg daar van verliezen ongeveer 145 (voor het merendeel part-time) werke- nemers hun baan. Twee huizen (Bachten Vaete in Kruiningen en Ter Veste in Middelburg) staan inmiddels al nagenoeg leeg. Volgens Verschragen heb ben 110 werknemers van de te sluiten tehuizen nog geen zicht op ander werk. Daarnaast ver dwijnen ongeveer 120 (eveneens meest deeltijd-)banen door de inkrimping van tien verzor gingshuizen. Uitgangspunt bij de onderhan delingen is altijd geweest dat de gedupeerde personeelsleden een voorkeursbehandeling krijgen bij het vervullen van eventuele vacatures in andere tehuizen. Verder wordt onder meer ge streefd naar een gunstige rege ling voor werknemers boven de 57,5 jaar. START VOORVERKOOP van Dixhoorn Noordstraat 15 - Terneuzen In de maand juni 1944 richten de Duitsers een divi sie op, die later verantwoordelijk zou zijn voor de laatste weerstand op Walcheren in de strijd om de Schelde. Het is de 70ste infanteriedivisie onder lei ding van Wilhelm Daser. Er is met die divisie iets bij zonders aan de hand. De uit Duitsland aangevoerde militairen zijn bijna alle maagpatiënt. Alleen de offi cieren op compagniesniveau gaan niet gebukt onder die kwaal. In 'Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen' van Hans Sakkers en Hans Houterman wordt het motief achter het samenstellen van zo'n divisie toegelicht. De totale oorlog blijkt zoveel hogere eisen aan Duitsland te stel len dat de grenzen van de gezondheidstoestand moe ten worden verlegd. Dat levert een groot aantal man schappen met maagklachten op. En die moeten toch op een of andere manier worden ingezet. De maagpatiënten worden verdeeld in twee groepen: personen met diagnostisch vastgestelde maagaandoe ningen en psychosomatische patiënten. De mannen zijn door hun conditie niet te handhaven in een norma le gevechtseenheid. Vanuit speciale klinieken worden compagnieën samengesteld voor taken achter het front. De 70ste infanteriedivisie raakte al snel bekend als de Magenkrankendivision of ook wel de Weissbrot- division, genoemd naar het wittebrood dat een hoofd bestanddeel van het dieet vormt Inzet van de divisie in het voorlopige operatiegebied ten noorden van Antwerpen blijkt in juni geen gelukki ge greep te zijn. De hoge luchtvochtigheid en de hoge grondwaterstand ondermijnen de eenheid en doen de gevechtswaarde tot een bedenkelijk peil dalen. Als een paar weken later de definitieve taak afkomt om de kustverdediging ter hand te nemen wordt het nog er ger, omdat er vaak tot buikhoogte in het water aan strandversperringen moet worden gewerkt. Ook de voeding levert problemen op. De rantsoenen moeten er voor worden aangepast. Bovendien moeten de meeste maagpatiënten om de paar uur wat eten om geen pijnklachten te krijgen. De divisie zou door deze en bijkomende andere klachten ernstige verliezen gaan lijden aan doden, gewonden en krijgsgevange nen. Generaal Von und zu Gilsa (midden) brengt in juni een bezoek aan de Walcherse sector van Oberst Rein- hardt (rechts). Links op de voorgrond generaal Daser. samenstelling Jacques Cats examens I I II I i I I II I II I I Delta College MIDDELBURG - Aan het Delta Col lege Zeeland in Middelburg, afde ling Middelbaar Economisch en Ad ministratief Onderwijs, zijn de vol gende leerlingen geslaagd voor het eindexamen: Jose AUemekinders, Eddy Almekin- ders, Remco Appel, Cinthia Baars, Karin Bastian, Mostamier Ben Sel- lam, Carolien Besuijen, Ruth Beze- mer, Wilco Boone, Remco van den Bosch, Saskia Boudens, Shannon Braafhart, Arno de Bruijn, Astrid de Buck, Pascal Castenmiller. Marcel van Dalen, Veerle Declercq, Peter Dekker. Krijn van Dijk, Diana van den Dries, Claude Duthoij, Bouchra Erra, Andre Geertse, Rene van Gilst, Esther Hamelink, Marleen Hame link, Maurice Hoogenboom, Richard de Hoogh, Antoinette Hoogstrate, Pauline Hordijk, Bart Huijsman, Alice Jilleba, Katinka Jobse, Marcel Jobse, Wendy de Jonge, Karol-Jan Kapias, Rianne Kenters, Leny van de Ketterij, Nicolien Klaasse, Björn Klaassen, Judith Kloet, Marjolijn de Koeijer. Lennert Koelewijn, Ronald Koole, Lianne Korstanje, Jeannette Korte, Robin Kosten. Samantha Lambrechts, Wim-Paul Lievense, Gerdien Loijenga, Marja de Looff, Joost de Maat, Mei-Lan Man, Marcel Marinissen, Natascha Mijnsbergen, Marcel Mol, Aart van Mouwrik, Pau line Mulder, Miranda Neels, Knud Nelissen, Joane Niemantsverdriet, Marit Nieuwenhuize, Harold de Nooijer, Saskia Oldenboom, Patricia van Os, Remco Ouwens, Jennifer Pa- wirodihardjo, Mamel Pieterse, Mo- nica Poppe, Nancy de Punder, Arjan van de Reijt, Pauline Risseeuw, Christian van Rossum, Wyanda Schop, Arjo Schroevers, Judith Schuilwerve, Erik Schwartz, Ingrid Siereveld, Jacqueline Siereveld, Sas kia Simonse. Jurgen Sinac, Inge Sin- ke, Wendy Utermark, Ginette Veng- haus, Marijke Vennik, Alexander Verhage, Maarten Verhees, Minka Verhulst, Ingeborg Versprille, Rieky de Visser, Karin Wagenvoorde, Noel- le Wattel, Elise Weijmans, Gela Wil helm, Lia van de Woestijne, Saskia Wouters, Danielle van Zanten universitair geslaagden l l l i T F. de Caluwé uit Sas van Gent is aan de Technische Universiteit van Eind hoven geslaagd voor het vak thema communicatie Collectes •AVO (integratie gehandicap ten): Koudekerke 2.093,40; Oostkapelle 1.229,70; Oost- Souburg 5.020,15; Ritthem 382.55; Westkapelle 1.633,75. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 111111111111111111 333 Politie op straat Als binnenschipper uit Terneu zen moet mij toch wat van het hart. Binnenschippers zijn een hardwerkend volkje, die soms als hun iets ernstigs wordt aan gedaan, actie voeren. Al de drie binnenvaartacties tezamen wa ren wat schade en geweld betreft minder dan wat Rotterdam ie dere keer moet doorstaan als Feijenoord een keer een wed strijd wint. Doch als ik dan zie dat op iedere kilometer water een politieman staat die ons als schippers in de gaten houdt, lijkt het wel of de binnenvaart vol met criminelen zit en de inbrekers, junks enzo voort de goeien zijn. Och ja, de politie te water heeft onlangs 50 valse rijnpatenten opgespoord, doch drugs of ge stolen goederen trof men bij ons niet aan. Advies aan de junks, dealers, in brekers en anderen. Zorg dat wat jullie doen ongeschoold blijft want anders komt de poli tie jullie voortdurend lastig val len om de diploma's te controle ren. Te kort aan politie? Het is dus maar hoe je het bekijkt. Minder op het water en meer op straat is mijn advies. H. Jansen m/s Fenijn Blokken 1 Terneuzen van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De belangstelling voor de eerste milieuprijsvraag van de Zeeuwse waterschappen viel de organisatoren flink tegen. Slechts drie inzendingen kwamen op tijd binnen. Winnaar werd het koppel Evert Driessen uit Oosterland en Frank van Lakwijk uit Woensdrecht van het Agrarisch Onderwijscentrum Goes (AOC). Uit handen van de Schou- wen-Duivelandse dijkgraaf A. P. de Haan ontvingen de studenten maandagmiddag een cheque van 2500 gulden, waarvan 500 gulden voor de school is bestemd. Ondanks de zeer geringe deelname en de tegenvallende kwaliteit krijgt de Zeeuwse milieuprijs zeker een vervolg, benadrukte M. M. J,. Waijers van de Gemeenschappe lijke Adviesdienst Waterbeheer. Wel zal een aantal voorwaarden worden veran derd. Zo konden deze keer uitsluitend stu denten van het MBO en HBO deelnemen, maar krijgen volgend jaar alle leerlingen van het voortgezet onderwijs in Zeeland een kans. „We willen ons gaan richten op iedereen en niet meer puur op de techneu ten." Voorts konden potentiële deelnemers dit jaar kiezen uit maar liefst zeven onderwer pen, variërend van een literatuurstudie over verbetering van de waterkwaliteit waarbij de verschillen tussen de Neder landse en Belgische normen moesten wor den blootgelegd tot een technische ver handeling over oeverinrichting. Bij een volgende editie van de prijs zijn er nog maar twee keuzemogelijkheden. Waijers: „We hebben het gevoel dat scholen daar toch beter mee uit de voeten kunnen." De twee winnaars van dit jaar hadden zich gestort op het aonderwerp 'Waterkwali teit en vermesting'. Ze kozen dit thema vanwege hun al aanwezige kennis over de mestproblematiek in de landbouw. In hun werkstuk, dat tevens diende als eindexa menopdracht, maken de opstellers een in ventarisatie van bestaande methodes om vermesting tegen te gaan. Sterke punten vond de jury de cijfermatige onderbou wing met Zeeuwse gegevens en de hoge realiteitszin van voorgestelde maatrege len. Zo vindt het duo bijvoorbeeld dat de landbouw zelf initiatieven moet nemen tot verbetering van het milieu. „Zo voor kom je het ontstaan van dure en onhan dige regelingen." Dat ze met hun plan een eerste prijs in de wacht zouden slepen, kwam voor beide heren totaal onverwacht. „Je hoopt er wel op. Maar als het dan werkelijk gebeurt, is het toch een enorme verrassing." Dijkgraaf A. P. de Haan overhandigt de bij de milieuprijs behorende cheque aan de studenten Frank van Lakwijk (links) en Evert Driessen. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27