kritiek op organisatie provincie Vlissinger wordt zittend rijk Al is het om de vlag te tonen vssss )rus rugsuitwassen niet veg via gedoogbeleid ;emeente Terneuzen Tulp symbool actie tegen racisme van scholen Terneuzen Vermoedelijke dader gijzeling in Zierikzee Ambtenaren vegen vloer aan met leiding Te weinig samenwerking Vaderdag PZC zeeland DINSDAG 21 JUNI 1994 nonze verslaggever inéSchrier ODDELBURG - De Zeeuwse ovinciale ambtenaren vegen vloer aan met hun eigen or- misatie. Vooral de leiding lugt niet. In de ambtelijke or- uisatie bij de provincie be- jat veel, terechte, onvrede er de aansturing, het leiding en de wijze van samen- rking. Mede daarom moet de jaliteit van het management rbeteren en op sommige laatsen moeten leidinggeven- m vervangen worden. De reor- tnisatie die onlangs bij de pro- incie is doorgevoerd is dan ook mg niet op alle fronten ge laagd. at staat in een intern rapport thet bureau IME Consult op Boek van gedeputeerde sta- iheeft opgesteld, om de resul- ten en effecten van de reorga- satie na te gaan. Alle mede- ;rkers van de provincie kon- neen schriftelijke enquête in dien en daarin hun mening er de reorganisatie en het ictioneren van het provin- aal ambtelijk apparaat weer- ven. Van de 711 medewerkers b'oen er 415 een ingevuld for- sulier teruggestuurd. Daar- aast hield IME interviews met groot aantal ambtenaren. arafencultuur Manks de reorganisatie wordt g veel vanuit de eigen belan- mbehartiging gewerkt, de pa- 'encultuur is niet afgenomen, is weinig creatief en strate- jsch denken waarneembaar, wr nogal wat medewerkers fldt het adagium:'Blijf zitten par je zit'. #k de relatie tussen sommige ibtenaren en leden van het llege van gedeputeerde staten jn de toets der kritiek niet lorstaan. Omdat het volledige van gs sinds de laatste latenverkiezingen is vernieuwd bben ambtenaren die al lang de provincie werken de «uwe bestuurders ingewerkt. Dat heeft er toe geleid dat som mige ambtenaren bij indivi duele gs-leden zich sterk hebben kunnen maken voor 'eigen win keltjes' en 'hobbyisme', zonder dat de top van met name de di rectie Economie, Ruimtelijke Ordening en Welzijn daarvan op de hoogte was of dat proces in de hand had. Het rapport: „Tevens wordt van verschillende kanten geconsta teerd dat een zeer nauwe band is ontstaan tussen behandelend ambtenaar en gedeputeerde, hetgeen gemakkelijk tot uithol ling van het bestuurlijk primaat kan leiden." Macht Het zogenaamde directeurenbe- raad, de drie directeuren van de provincie, de griffier en het hoofd Personeelsmanagement komt er eveneens niet best van af. De discussies binnen dit be raad worden gevoerd in een sfeer van gepaste vriendelijkheid, waarbij elk der deelnemers voor al vanuit de belangenbeharti ging van zijn eigen directie ope reert. Dit lijkt boven de geza menlijke en integrale verant woordelijkheid van het directeu- renberaad naar de gehele orga nisatie te gaan. In de ogen van velen leidt dit tot een oriëntatie op macht en interne gerichtheid, alsmede tot trage besluitvor ming en veel compromissen. Door het ontbreken van een ac tieve sturende, coördinerende en initiërende rol, is het oplos send vermogen van het directeu- renberaad te gering. Als het aan de opstellers van het rapport ligt krijgt de griffier er twee medewerkers bij zodat een goed functionerend griffiersbu reau in het leven kan worden ge roepen. Dat is nodig omdat nu adviezen niet voldoende of one venwichtig getoetst worden, for meel een taak van de griffier. Zwak Kritiek is er voorts vooral aan het adres van de directie Econo mie, Ruimtelijke Ordening en Welzijn en de directie Algemeen Beheer. De dienstverlening van directie Algemeen Beheer naar de andere directies wordt als zwak omschreven. Verder heerst de opvatting dat Algemeen Be heer te veel buiten schot is ge bleven bij de bezuinigingsopera ties. Alle vormen van samenwer king tussen deze en de andere twee directies zijn niet zonder spanningen. Probleem is de be moeizucht van Algemeen Be heer. Binnen de facilitaire een heid van Algemeen Beheer wordt geconstateerd dat de be trokkenheid en motivatie van de medewerkers Algemene Dienst laag is. Geringe belangstelling van de chef voor hun werk geldt als oorzaak. De medewerkers van de directie Economie, Ruimtelijke Orde ning en Welzijn vinden dat de. taakverdeling binnen de eigen directie is verslechterd. Mede werkers van deze directie zien onmacht binnen het manage ment om de ideeën voor de ver betering van de leiding uit te werken. Binnen deze directie is daardoor een sfeer van moede loosheid ontstaan. Volgens de opstellers van het rapport is niet hoge werkdruk de werkelijke oorzaak, maar het gegeven dat zittende mensen op leidingge vende functies zijn benoemd, zonder dat goed is gekeken of zij ■HanM ■m ■H WMÊÊÊBÊMWÊM inonze verslaggever ERNEUZEN - De drugsuit- mssen in Terneuzen verdwij- «nniet als sneeuw voor de zon tben w van de Scheldestad lotseling zouden besluiten om in samenspraak met justitie - softdrugs-gedoogbeleid te «ren. Dit meent burgemees- «drs R. C. E. Barbé van Ter- teen. loch wordt binnen b en w het tot Etoe gevoerde beleid herover ingen. Dat beleid - een harde tegen handel in en ge- bik van zowel soft- als hard- leek tot eind vorig jaar nichten af te werpen, maar de siste vijfmaanden van 1994 wa- h de instanties absoluut niet gewassen tegen de ongebrei- Üde groei van de ellende in de 'iraeuzense binnenstad. incidenten namen toe, het total straathandelaren, al dan tst gewapend, steeg enorm en M de stroom drugstoeristen sol weer aan. Ook voor Barbé de escalatie van ellende 'on- Waarbaar'. „Ik heb daar geen lige verklaring voor. Na- tolijk constateren wij ook een tename van de problemen, taar we achten het onjuist om leidsmatig nu overstag te Zakkenrollers actief in Sluis Terneuzen jiUIS - De Zeeuws-Vlaamse 'wpstadjes blijven in trek bij zakkenrollersgilde. On- "°ks herhaalde waarschuwin- ®van de politie werden het Wopen weekeinde in Sluis Jje Belgische vrouwen slacht er van de gauwdieven. In alle "ledegevallen werden de win dende dames beroofd van por- "monnees die uit hun tassen '('den gehaald. In één geval ,(fden ook persoonlijke docu menten gestolen. Maandagmiddag ging een dief de haal met de geldbeurs een 69-jarige vrouw die in winkel aan de Terneuzense touttershofweg aan het winke- %as. In alle gevallen bedroeg 1°uit een bescheiden geldbe- tog. (Advertentie) 'owlingccntrum Goes nu met Computerscores tel. 01100-13070 gaan", aldus de burgemeester. „Volgens ons is het in een grens gebied vrijwel onmogelijk om een gescheiden aanpak voor te staan. Wij weten niet waar alleen softdrugs verhandeld worden. Ook vallen de veelal buitenland se drugstoeristen niet te schei den in softdrugs- dan wel hard- dru ggebruikers. Brede aanpak B en w van Terneuzen zijn echter niet van plan om de zaken maar aan te laten modderen. Barbé: „We zijn hard op zoek naar we gen om de ellende aan te pak ken. Wegen die liggen binnen het beleidskader dat we eerder hebben uitgezet. We hebben er hoop op dat een gezamenlijke in ternationale en brede aanpak - waar de actie van afgelopen weekeinde een voorbeeld van is - op termijn resultaat oplevert. Kies je voor zo'n brede aanpak, over de grenzen heen, dan kost het tijd om zaken, acties op te zetten. Dat is spijtig, maar we hebben nu eenmaal te maken met de bestuurspraktijk." Daarnaast leven in de schoot van het Terneuzense college plannen om de 'poort tot de Ter neuzense hel', het kruispunt Dijkstraat-Korte Kerkstraat, een ander karakter te geven. Op alle vier de hoeken van het kruis punt staan kroegen. Drie ervan zou de gemeente graag willen aankopen, samen met nog een aantal andere panden in de di recte nabijheid. Het feit dat er neringdoenden in de panden huizen zou de aankoopprijs ui termate hoog doen uitvallen. Het aankopen van het onroe rend goed wordt dan ook nu nog beschouwd als de ultieme oplos sing. „In eerste instantie willen we in overleg met de horeca-ex- ploitanten eens kijken wat er ge zamenlijk gedaan kan worden om de situatie in dat deel van de stad te normaliseren", aldus Barbé. Tilburg Hoewel de Terneuzense burge meester geen voorstander is van het oogluikend toestaan van het verkopen van softdrugs, wil hij toch op korte termijn eens gaan kijken in Rotterdam en in Til burg, waar de gemeente kort ge leden een gedoogbeleid aan vaardde nadat er een convenant was gesloten met koffieshopei genaren. Barbé: „Ik wil zien hoe ze in Tilburg met de materie om gaan en hoe zij in die stad de con troletaken handhaven. Ik heb mijn twijfels over een dergelijk beleid maar ik wil toch wel eens weten of het zoden aan de dijk zet." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Zijn hospita verklaarde hem voor gek. Twee dagen zitten voor een aanbieding. Maar zo'n koopje wilde de Vlissinger John Hoog niet aan zijn neus voor bij laten gaan. Een gouden collier van 999 gulden voor één gulden voor de eerste klant. Sinds zondagavond 22.30 uur zit hij bij de Vlis- De Vlissinger John Hoog wacht in zijn tuinstoel tot de juwelierszaak vanochtend om half tien open gaat. foto Lex de Meester singse juwelier aan de Bad huisstraat voor de deur. In z'n eentje. De nacht was even doorbijten. Hij geeft toe dat het niet mee viel om een oog dicht te doen. Maar overdag, lekker in een tuinstoel met een boek op schoot, viel het mee. „Je went eraan", merkt hij maandag middag op. Gebrek aan aan spraak heeft hij niet. Tiental len voorbijgangers knopen een gesprek aan en wensen hem succes. Zijn 'fans' zorgen voor de catering. Hij kreeg zelfs een bosje bloemen. „Ik doe het voor het geld", zegt hij zonder blikken of blozen. „Ik verdien er ook nog eens honderd gulden per dag mee. Er lopen twee weddenschap pen. Waar word je nog zittende rijk?" Om half vier heeft hij nog achttien uur te gaan. Hij hoopt op gezelschap voor de nacht. Er zijn nog twee andere aanbiedingen. De ketting neemt niemand hem meer af. Wat hij ermee gaat doen? „Die geef ik aan mijn hospita, maar je moet er niets achter zoeken. Schrijf er maar wel bij dat ik het eens maar nóóit meer doe." foto Mark Pasveer Korporaal Kees Verkerke: „Veilig? Dat betekent veertig inslagen per dag." Korporaal uit St. Philipsland naar Srebrenica van onze verslaggever SCHAARSBERGEN - Koud vijf maanden getrouwd, ver trekt de 23-jarige VN-korpo- raal Kees Verkerke uit Sint- Philipsland op maandag 11 juli naar Srebrenica, in het voormalig Joegoslavië. Hij dient vrijwillig als verbin dingsman bij het twaalfde in- fanteriebataljon van de lucht mobiele brigade. Zijn taak is verbindingen onderhouden tussen VN-troepen, vanaf een cokes-fabriek in het 'veilige' Srebrenica. Kees: „Veilig? Oh, sorry, ja, dat betekent bij ons maximaal veertig insla gen per dag. Van mortieren, granaten, heavy-guns et ce tera." Zijn 21-jarige vrouw Mia Kos ten blijft achter in het huis dat ze net op Flipland hebben ge kocht. Echt erg vindt ze het niet. Ze was er op ingesteld, volgens Kees. „Twee jaar gele den gaf ik me al op als vrijwil lige Joegoslavie-ganger. Mia staat honderd procent achter me." Kees zit in de kantine van de Oranjekazerne in Schaarsber- gen (Gld.). Tegenover hem zit sergeant-majoor Axel Stinis. Stinis - grote snor, dito sigaar en helblauwe ogen - is van de sectie communicatie. „Interne communicatie vooral", ver klaart hij. Hij luistert mee met het gesprek. „Tijdens de opleiding hier", vertelt Kees, „leren we wat de kern is van het conflict. We gaan helemaal terug naar het Ottomaanse rijk. Naar de Tur ken die het moslimgeloof brachten, het katholieke ge loof dat uit Oostenrijk kwam, en vanuit Rusland kwam... eh.. hoe heet dat ook alweer..". „Russisch orthodox", vult Sti nis in. „Oh ja", zegt Kees. Verankerd Via zulke lessen moeten de mannen inzien dat ze geen gro te daden kunnen stellen. Hooggestemde idealen over vredestichten zijn er niet bij, doordat het conflict in het voormalig Joegoslavië eeuwe noud is en zwaar verankerd ligt in de samenleving. Huma nitaire hulp geven en trachten vijandige troepen te scheiden. Daar gaat het om. „Al is het al leen maar showing the flag", zegt Kees. „De vlag laten zien. Dan doe je al iets." De opleiding in Schaarsber- gen duurt een week of zes.' Kees begon half mei. Daar vóór zat hij onder meer twee jaar als KW-er in het Verbin dingscentrum in Den Haag. te wachten op een oproep. Veel heeft hij geleerd, de afgelopen maand. In Duitsland hebben ze het conflict nagespeeld. Moslims, Kroaten en Serven met elkaar in gevecht, en daar tussen Verkerke en zijn ma ten. de realiteit benaderend. Voorbereid Zo overspoelde een stroom ge wonde 'burgers' het oefenter rein. Om de mannen te leren wat ze moeten doen, in het echt: gewonden vervoeren, op wapens controleren. Ze heb ben ook geoefend op rampen: met een touw uit hoge gebou wen komen, uit pikdonkere en rokerige kelders zien te gera ken of op de tast gewonden uit het riool halen. De 23-jarige: „Ja, we zijn beter voorbereid dan die gasten die twee jaar geleden voor het eerst gin gen." Zo is er ook de stress-voorbe reiding. De sergeant bijvoor beeld, die in Duitsland één van zijn soldaten 'dood' vond. een bijl pakte en op 'Serven' afstormde om ze in de pan te hakken. Dat kan gebeuren. Hetzelfde geldt voor het be richt dat Kees in Duitsland moest verzenden, over een do de maat. Mediatraining „Dan ben je op oefening, maar je schrikt je kapot. 'Wacht doodgeschoten', lees je dan." Zelfs mediatraining kregen de manschappen van het infante- riebataljon, met het oog op de talloze snorrende camera's in het oorlogsgebied. „We leer den interviews geven en zo." Studenten journalistiek wa ren ervoor naar Duitsland af gereisd. Voordat Kees de realiteit van de oorlog zal meemaken, heeft hij nog twee weken vrij. Vrij dag vertrekt hij daarom naar Flipland, om de elfde juli in het vliegtuig te stappen. Sa men met zo'n tweehonderd ba taljon-genoten. onder wie zijn vier mede-'verbindelaren'. En met zijn 'buddy', die iedereen in de luchtmobiele brigade heeft. Kees: „Een bataljon-ge noot, waar je alles mee be praat. Die weet soms meer dan je vriendin of vrouw." ook werkelijk voor die functie gekwalificeerd zijn. In het rapport wordt dan ook ge pleit voor het aantrekken van deskundigen die moeten nagaan of het management aan zijn taak voldoet. Het rapport: „Dit is wel licht een harde ingreep, doch nieuw management op een aan tal posities, is de enige oplossing om het leiding geven, dat op vele plekken verbetering behoeft, te verbeteren." van onze verslaggever TERNEUZEN - Het comité Scholen zonder Racisme in Ter neuzen heeft de tulp gebombar deerd tot symbool van de pro testactie tegen de recente golf van racistische bedreigingen en brandstichtingen. „We hebben de tulp gekozen omdat die bloem van oorsprong Turks is en door de jaren heen is uitge groeid tot de trots van Neder land, een soort handelsmerk", lichtte een woordvoerster van het comité maandagavond toe. Woensdag, tijdens de week markt, delen de leden van het comité tientallen tulpen uit aan voorbijgangers. De tulpen zijn voorzien van een kaartje met een verklarende tekst. Vorige week besloot het comité, waarin de zes scholen voor voortgezet onderwijs in Terneu zen zijn vertegenwoordigd, deze week tot actieweek uit te roe pen. Gekozen is voor een actie met zowel een ludiek als een in formatief karakter. In de loop van deze week worden overal in de stad pamfletten verspreid, waarin de sociale en economi sche situatie in Nederland en de positie van de vluchtelingen en andere buitenlanders wordt be licht. Eind deze week en begin volgen de week worden posters opge hangen voorzien van teksten als 'Nederland is vol, alle racisten het land uit!' en 'Hoe kan een persoon zijn vrijheid van spre ken behouden, wanneer hij daar mee anderen van hun vrijheid weerhoudt'. Via het comité Scholen zonder Racisme worden de komende dagen ook de actie-gedichten van 'Beatrix X' verspreid. De woordvoerster van het comité: „Het gaat om een van onze le den, die uit veiligheidsoverwe gingen alleen anoniem ope reert." Een fragment uit het eer ste gedicht: 'Geef mij een hand alsjeblieft! !!/dan vertel ik je wie we zijn/Wij zijn samen mens/Ik wist het al/En jij???' Het comité bekijkt nog of er een een mogelijkheid is om samen te werken met het vorige week op gerichte Anti-Racismecomité, dat vrijdag begon met de ver spreiding van 5000 formulieren, waarop de Terneuzenaren met hun handtekening uiting kun nen geven aan hun weerzin te gen de brandstichtingen en an dere vormen van intimidatie van de afgelopen weken. Omdat de vraag naar de formulieren enorm groot was, werd vrijdag al een flink aantal verspreid. Comitélid Joost Snelders: „Je kunt merken dat de racistische en fascistische uitingen de men sen woedend hebben gemaakt. Die woede willen ze graag uiten door middel van deze handteke ningenactie. Een prima zaak. We hebben nu al ruim 1000 ingevul de formulieren retour gekregen; de overige 4000 zijn uitgezet bij de middenstand, bij dokters en tandartsen, bij de kerken en ook bij het postkantoor in Terneu- zen-Zuid," Gezien de enorme respons overweegt het comité nog eens 2500 formulieren bij te laten drukken. Vrijdag worden de handtekeningen aangeboden aan een delegatie van het ge meentebestuur. Het speciale onderzoeksteam van de Regiopolitie Zeeland heeft nog steeds geen spoor van de daderisi van de brandstich tingen, dreigbrieven en dreigte- lefoontjes. Binnengekomen tips hebben nog nauwelijks aankno pingspunten opgeleverd. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Deze compositie foto toont een van de vermoede lijke daders van de gijzeling van het Chinese gezin Wu in Zie rikzee op 2 juni. De politie Zee land vervaardigde de foto aan de hand van een signalement Asielzoekers op de vuist in centrum Goes GOES - In het Goese asielzoe kerscentrum is zaterdag een groep Iraniërs op de vuist ge gaan met vluchtelingen uit Al gerije. Van de ongeveer dertig bij de vechtpartij betrokken asielzoekers raakte een aantal licht gewond. Zij liepen onder meer snijwonden op. Sommige ruziemakers gingen elkaar te lijf met rqessen en stuk ken glas. Ramen, deuren en meubilair sneuvelden. De Ira niërs waren boos omdat enkele Algerijnen een Iraans meisje zouden hebben lastiggevallen. De Iraniërs en Algerijnen kregen het vrijdagavond al met elkaar aan de stok. De Algerijnen ver klaarden dat de Iraniërs hen die avond aanvielen. De volgende dag liep het rond 12.40 uur uit de hand. De politie moest bemidde len om aan de ongeregeldheden een eind te maken. Enkele ge wonden moesten voor hechtin gen worden doorverwezen naar het ziekenhuis. dat op grond van getuigen verklaringen is opgesteld. Volgens de politie is het 'vrijwel zeker' dat de man bij de overval op de woning van de familie Wu betrokken was. Maar wat zijn precieze rol was, is nog onduide lijk, aldus politiewoordvoerder T. Muller maandag. Vast staat dat de man enkele dagen vóór de gijzeling in de auto de directe omgeving van de woning van het belaagde gezin heeft verkend. Bij het incident waren minstens twee overvallers betrokken. Me vrouw Wu, haar echtgenoot en twee kinderen werden donder dagavond 2 juni door gemasker de mannen in hun woning aan de Kokmeeuwstraat overvallen,, een half uur lang gegijzeld en met vuurwapens bedreigd. De daders gingen er met enkele dui zenden guldens aan sieraden vandoor. zeeuwse almanak I I I M I I I Als gevolg van een misreke ning was in een Middelburg se familie al een week eerder de aan het gezinshoofd opge dragen dag herdacht. Maar afgelopen weekend kon dan v echt vaderdag worden ge vierd, zelfs in aanwezigheid van inmiddels uitwonende kinderen met hun aanhang. In een uitbundige sfeer ge bruikte het gezelschap de avondmaaltijd. Pas tegen middernacht werd de tafel afgeruimd. Toen de kinde ren bij het afscheid nemen in de keuken bij moeder bleven dralen, zag pa zijn kans schoon: hij repte zich de ach tertuin in om op het donkere pad vlug wat barricades op te iverpen. Opgestapelde tuinstoelen, even verder een aantal lege flessen op een rij tje en tenslotte enig tuinge reedschap klem gezet in het nauwe gangetje naar de poort. Vervolgens stelde de heer des huizes zich in stilte innig verheugd op aan de straat kant van deze toegang, met in zijn hand zijn laatste va derdag-verrassing: een goed gevulde gieter. Na twintig minuten wachten zonder enig geluid van ver trekkende gezinsleden in de donkere achtertuin voelde de man zich al een stuk min der verkneukeld. Zuchtend zette hij zich aan het karwei van het opruimen van de obstakels om zo weer toegang tot de woning te kunnen krijgen. Het huis lag er donker bij. le dereen was naar bed. En de uitwonende kinderen Die hadden het pand aan de voorzijde verla ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 21