Onderzoek in affaire-Gonsalves ANDIJVIE EN GEHAKT. Formatie paars kabinet zit vast TOT 50% kleintjes l feker zeventig doden lij aanslag in Iran 99 14.49 mi Oranje met de schrik vrij Beurs krijgt flinke klap: rente omhoog 4 WEKEN Veeluwe Von Meyenfeldt: hij is een moordenaar 'remie WW tijgt en VAO daalt Honderden mensen in Bihac zijn gearresteerd VOOR 13,- VOOR VERKOOP KORTINGEN Gimbrère droog, af en toe zon Wolkenvelden met af en toe zon, droog. Ho zuidwesten wind is matig tot vrij krachtig. Temperatuur 19 graden aan $o tot 21 in het oosten van Zeeland. 37e jaargang no. 143 linsdag 21 juni 1994 oSse nummers 1,50 idvertenties 01184-843 ftelijk te zenc tentie-afdellr per telefoon: 21 ig PZC EN HAAG (GPD) - De dossiers u procureur-generaal mr A, Gonsalves van Den Bosch Hen worden gelicht in ver- uid met zijn optreden als con cur in Nieuw-Guinea tussen $en 1960. Minister Kosto van lititie stelt in een brief aan de (eede Kamer dat de feiten SN HAAG (GPD) - De premie (orde WW moet volgend jaar orden verdubbeld vanwege (I sterk gestegen aantal WW- Ikeringen en een vermogen- rkort van het WW-fonds van J miljard gulden. De premie tor de WAO kan daarentegen Itrk omlaag. lat blijkt uit berekeningen van t Algemeen Werkloosheids- r,ds en het Algemeen Arbeid- icigeschiktheidsfonds, de be nders van de WW- en WAO- reraies en -uitkeringen die jaar- jks de premiehoogtes vaststel- li fanneer het rijk niet bijspringt ■en daar is vooralsnog geen fcake van— dan moet de WW- rimie omhoog naar minstens iprocent van de eerste 44 mille inhet inkomen en mogelijk 5,9 weent, aldus het fonds. Dat u de premieverlaging die het vanaf volgende maand heeft ijtkondigd -van 4 procent ar2,6 procent— volledig onge- w maken. premie voor de wao kan aan landere kant volgend jaar mét iprocent tot 2,2 procent om lag, heeft het Algemeen Ar- ddsongeschiktheidfonds uit- tiekend. over Gonsalves' verleden op zichzelf niet nieuw zijn, maar dat 'een zuivere beoordeling zorgvuldige bestudering vergt'. Kosto heeft vandaag een ge sprek met Gonsalves en zal ver slag uitbrengen aan de Tweede Kamer die opheldering heeft ge vraagd. In kringen van politiek Den Haag en bij het Openbaar Ministerie wordt verondersteld dat Gonsalves moet aftreden. Niet zozeer vanwege de zaak zelf - er zijn geen nieuwe feiten aan het licht gebracht - maar omdat een procureur-generaal iemand van onbesproken gedrag moet zijn. Volgens de bekende crimi noloog professor C. Rüter dient Gonsalves de eer aan zich zelf te houden. „Ik zou in zijn plaats af treden, omdat de hele affaire te rugslaat op het Openbaar Minis terie (OM) en dat zou je niet moe ten willen. De positie van het OM is hier ook in het geding", al dus Rüter. Minister Kosto zal zich vooral verdiepen in de dossiers die niet onder Justitie vallen, zoals de kabinetsvergaderingen. Dat is opmerkelijk, omdat vooral de verklaringen van de toenmalige procureur-generaal Von Meyen feldt belastend zijn voor Gonsal ves. Kosto zal vermoedelijk na gaan waarom de toenmalige WD-minister van Binnenland se Zaken, Toxopeus, heeft voor gesteld Gonsalves niet aan een rechterlijk oordeel te onderwer pen. Toxopeus is nu niet bereid commentaar te geven. De VPRO zegt dat de feiten die de omroep jongstleden vrijdag publiceerde niet door tegenstan ders van Gonsalves binnen poli tie en justitie zijn geleverd. Het dagboek van de inmiddels over leden Von Meyenfeldt is door de familie beschikbaar gesteld. De VPRO wil niet zeggen wie de programmamakers op het idee COSIA/TEHERAN (RTR/ P/ANP) - Bij een bomaanslag de Iraanse bedevaartplaats ishhad zijn maandag zeker rentig mensen omgekomen ill4 anderen gewond geraakt, das het officiële persbureau KA. Het ministerie van bin- alandse zaken zei later echter der 21 doden waren en zeven- Sfewonden. febom ontplofte in een drukbe- ïhte gebedshal van het mau- deum van Imam Reza, de acht- blmam van de shi'ieten. Het digieuze complex in Mashhad 9rdt jaarlijks door honderd- ttnd pelgrims bezocht, bandag hadden honderden zich verzameld om de ■artelaarsdood van de derde "am, Imam Hussein, in 680 te erdenken. Hussein is de klein en van profeet Mohammed. aooggetuige zei dat de vijf ki- ware bom ontplofte in het SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - De moslimleider in de en clave Bihac, Fikret Abdic, heeft de afgelopen twee weken honderden mensen laten arresteren. De aanhoudingen zijn volgens woordvoerders van internationale organisaties be gonnen op 10 juni, de dag dat het Bosnische regeringsleger een offensief inzette tegen de moslim-separatisten in Bihac. 9e afgelopen dagen voerden aanhangers van Abdic en sol daten van het Bosnische leger felle strijd met elkaar. Leger en politie in de enclave in het noordwesten van Bosnië hebben volgens sommige schattingen tussen de vier- en ze venhonderd mensen laten opsluiten. Het gaat om politieke tegenstanders, hun familieleden en om mensen die weigeren wapens te dragen. (Advertentie) Mijvie, heeft gebracht naai- het verleden van Gonsalves te spitten. De toenmalige superieur van Gonsalves in Nieuw-Guinea, C. Lagerberg, verklaarde zondag tegen het ANP te weten dat „topmensen uit de wereld van politie en justitie achter de Gon- salves-affaire zitten". De procu reur-generaal is volgens Lager berg verre van geliefd in zijn ei gen wereld en die van de mis daad. „De verhalen over de Nieuw-Guinea-tijd van de pro cureur-generaal zijn via die ka nalen naar buiten gebracht", zei hij te weten. Lagerberg wees in de richting van het Amsterdam se justitie- en politie-apparaat. De weduwe van de twee jaar ge leden overleden Von Meyenfeldt meent dat nu eens eindelijk klaarheid in de affaire rond Gon salves moet komen. Haar man stapte in het begin van de jaren zestig als procureur-generaal van Nieuw-Guinea op, omdat de daden van Gonsalves, die in Nieuw-Guinea de bijnaam Gun Salvo's verwierf, niet onder de rechter werden gebracht. „Die zaak heeft 34 jaar in de doofpot gezeten en dat heeft ons veel moeite gekost. We moesten er over zwijgen om het belang van het land te dienen. Dat was niet gering, maar het moest van ho ger hand", zo heeft weduwe Von Meyenfeldt gisteren tegenover het NOS-journaal verklaard. Roomse kliek Volgens Von Meyenfeldt is haar man, sinds hij een strafklacht te gen Gonsalves indiende, stelsel matig tegengewerkt in zijn car rière. „De Roomse kliek zit er achter. Mijn man kon na zijn te rugkeer in Nederland alleen nog maar officier van justitie worden op voorwaarde dat hij zou zwij gen. Hij heeft nooit meer promo tie kunnen maken, terwijl Gon salves de ene na de andere pro motie maakte. De gezondheid van mijn man heeft er enorm on der geleden. Het is vóór ons één grote ellende geweest. Nu Gon salves steeds meer macht krijgt, moet maar eens bekend worden dat hij gewoon een moordenaar zie ook pagina 3 :!hakt half om half, JQm 799 %am 5-99"* !|||en gelden t/m zaterdag 25 juni a.s, jffds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vrouwengedeelte en dat ambu lances zeker vier uur nodig had den om de doden en gewonden af te voeren. Onder de slachtoffers bevinden zich veel vrouwen en kinderen. Iraniërs die in Londen in ballingschap leven en goede kontakten onderhouden met het vaderland spreken over meer dan honderd doden. Een muur en de koepel van de gebedshal zijn ingestort en over al lag glas van neergekomen kroonluchters. Het mausoleum is het belangrijkste shi'itische heiligdom in Iran. De belangrijk ste heiligdommen, de tomben van Ali, de grondlegger van het shi'isme, en Imam Hussein, lig gen in Irak. Volgens IRNA werd de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist in een anoniem tele foontje door de Volksmujahed- din, de belangrijkste oppositie groep die in ballingschap leeft. WASHINGTON Het Nederlands elftal kwam in de eerste wedstrijd van het wereldkampioenschap voetbal met de schik vrij. In Washington won Oranje vannacht ternauwernood met 2-1 van voetbaldwerg Saudi-Arabië. Drie minuten voor tijd zorgde invaller Gaston Taument voor de winnende treffer met een kopbal. zie verder pagina 15 DEN HAAG (GPD) - De forma tie van een kabinet van PvdA, WD en D66 zit vast. De onder handelaars Kok, Bolkestein en Van Mierlo kunnen het niet eens worden over de invulling van de noodzakelijk geachte bezui nigingen. Fractiespecialisten is gevraagd met nieuwe ideeën te komen. Daarbij gaat het vooral om ingrepen in ww en wao. De kans op een akkoord over het fi nancieel en sociaal-economisch beleid deze week, is daardoor vrijwel verkeken. Bolkestein vroeg zich gisteren af of de drie er wel uit zullen ko men. Hij noemde dat 'onzeker' en repte over „nog heel wat pro blemen". Kok speculeerde open lijk op mogelijke onderhandelin gen van zijn partij met het CDA. De PvdA'er omschreef de on enigheid tussen de onderhande laars als „zoveel hoofden, zoveel zinnen". De opstelling van elk der gesprekspartners verhardt zich, aldus Kok. Hij verwees daarbij naar de bekende tegen stellingen tussen PvdA en WD. WD en D66 eisen dat de 20 mil jard gulden aan voorziene bezui nigingen 'hard' worden inge vuld. Kok komt niet verder dan zo'n 14 miljard gulden. De PvdA- voorman is bereid hardere be zuinigingen te treffen maar niet meer. Dat kan wat hem betreft door andere maatregelen dan die nu ter tafel liggen. Volgens Kok dienen alle drie partijen hun wensen nog eens te bezien. De drie partijleiders hebben gis teravond contact gehad, buiten de informateurs om, in een po ging de nu ontstane hobbel in de formatie op te lossen. De poli tieke wil daartoe was bij alle drie nog aanwezig. Sociale zekerheid WD en D66 willen verder ingrij pen in de sociale zekerheid. De duur van de WW-uitkering (70 procent laatstverdiende loon) zou gehalveerd moeten worden. Daartoe dient de arbeidsverle den-eis aangescherpt. Nu geeft iedere vijf jaar die gewerkt is, recht op een half jaar extra WW. Dat zou teruggebracht kunnen worden tot drie maanden. De vervolguitkering in de WW (70 procent minimumloon) die nu een jaar duurt, kan volgens beide partijen afgeschaft. De PvdA voelt niets voor deze ingreep in de WW. Datzelfde geldt voor nieuwe bezuinigingen op de WAO. Ook daarin vinden de sociaal-democraten de WD en D66 tegenover zich. De PvdA denkt dat de strengere keurings- regels op termijn een besparing van 750 miljoen gulden opleve ren. WD en D66 noemen die be zuiniging 'boterhard'. Als compromis heeft Bolkestein voorgesteld de WAO vooralsnog één jaar ongemoeid te laten. Als medio volgend jaar blijkt dat het aantal WAO'ers onvoldoende is gedaald, moet de beoogde 750 miljoen op een andere manier worden binnengehaald. VVD en D66 denken dan aan beperking van het recht op een WAO-uitke- ring tot mensen die minimaal vier of vijfjaar gewerkt hebben. Een andere mogelijkheid die be sproken wordt, is het afschaffen van de uitkering voor iedereen die minder dan 25 procent ar beidsongeschikt is. Werkgevers worden verplicht hen in dienst te houden. Die maatregelen moeten dan in de begroting 1996 worden vastgelegd. Banen De banengroei die het Centraal Planbureau (CPB) voorspelt op basis van de maatregelen die PvdA, WD en D66 voorstaan, valt de drie partijen bitter tegen. Al met al komen er tot 1998 circa 48.000 banen bij in het bedrijfsle ven en 17.000 bij de overheid. In totaal 65.000 volledige banen waarmee vanwege deeltijdwerk zo'n 80.000 mensen geholpen zijn. De koopkrachteffecten zoals het CPB die voorziet kunnen Kok, Bolkestein en Van Mierlo even min bekoren. De minima gaan er hard op achteruit. De AOW'er le vert jaarlijks tussen de 1 en 1,75 procent in, de bijstandsgerech tigde tussen 1,25 en 1,75 procent. Voor modaal bedraagt de ach teruitgang 0,25 tot 0,5 procent per jaar. Twee keer modaal ziet zijn inkomen met 1 tot 1,25 pro cent dalen, waar de modale ambtenaar genoegen moet ne men met 2,25 procent minder. Bolkestein herhaalde gisteren dat ook na bijstelling van deze cijfers „niemand er de komende vier jaar op vooruit gaat." WD-leider Bolkestein gaat door een soort erehaag voor hij zich aan de paarse besprekingen wijdt. Voor dat paarse kabinet hoeft zo'n erehaag voorlopig niet opgesteld te worden. foto Ed Oudenaarden/ANP CDA nuanceert Het CDA benadert de media om kritische berichten over partij leider Brinkman en diens secon danten te nuanceren. Tijdens dien contacten wordt door het CDA geprobeerd het beeld 'recht te zetten'. Op de foto, Brinkman tijdens de voor het CDA slecht verlopen campagne voor de Tiveede-Ka- O merverkiezingen. w Naar Srebrenica Korporaal Kees Verkerke uit Sint Phüipsland vertrekt in juli als vrijwilliger voor de VN naar Srebrenica ih het vroegere Joe goslavië. Hij dient als verbin dingsman bij de twaalfde mobiele Q luchtbrigade. w Wimbledon De Nederlandse tennissers zijn niet al te best gestart op Wimble don. Richard Krajicek (foto), Paul Haarhuis, Caroline Vis en Nicole Muns-Jager- man sneuvelden al in 1 de eerste ronde. I WÊÊÊ/m M—ÊÊÊ—m Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15,16 en 17. Winnie Mandela is opnieuw in opspraak van een medewerker JOHANNESBURG - Winnie Mandela, de ex-vrouw van Zuid- Afrika's president Nelson Man dela, is opnieuw in opspraak. Zij verloor maandag een rechts zaak om een voormalige vrien din de mond te snoeren die 'wreedheden' van Winnie open baar wil maken. Een andere vriendin zou recent als 'gift' een huis voor Winnie hebben ge kocht in Kaapstad, ter waarde van ongeveer 400.000 gulden (7,3 miljoen frank). Een week eerder kwam Winnie Mandela onder vuur nadat zij als nieuwe staatssecretaris voor kunst, cultuur, wetenschap en technologie, in strijd met de richtlijnen voor kabinetsleden, een hotelrekening van 6000 gul den (110.000 frank) bij de staat indiende voor haarzelf en acht lijfwachten. Winnie Mandela is verrassend tot staatssecretaris in het kabi net benoemd. Analisten ver klaarden die benoeming als een strategische zet van het Afri kaans Nationaal Congres, om dat Winnie de partij in het kabi net minder schade kan berokke nen dan erbuiten, Winnie Man dela is uiterst populair bij radi cale jongeren en vrouwen, maar wordt door critici omschreven als 'een ongeleid projectiel'. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse Effectenbeurs heeft gisteren, begeleid door enig gooi- en smijtwerk, de zwaarste klap van het jaar geïncasseerd. De beursgraadmeter, de Am sterdam EOE Index (AEX) maakte een tumultueuze duik vlucht van 392,62 naar 378,63 punten, een daling van 3,5 pro cent, maar krabbelde later bij na een procent terug naar 382,84. Andere beurzen als Lon den, Japan en Frankfurt liepen eveneens een flinke deuk op. Eensgezind wezenhandelaren en analisten de zwakke dollar en de onzekerheid in de financiële markten aan als belangrijkste oorzaak van de malaise. Het ge brek aan vertrouwen leidt tot een toestroom van geld naar grondstoffenmarkten, waar de prijzen gisteren flink verder ste gen. Vooral de stijgende olieprijs wakkert de angst voor inflatie aan, wat de obligaties doet in zakken en de aandelen omlaag drukt, kortom een vicieuze en kel. De kersverse beleggers in het aandeel Koninklijke PTT Ne derland (KPN) zullen inmiddels wel hun bekomst hebben van de aandelenhandel. KPN sloot gis teren op 47,70 gulden, ruim twee gulden onder de introductie prijs. De korting van 2,50 gulden die particuliere beleggers bij aanschaf op de eerste 75 stukken kregen is als sneeuw voor de zon verdwenen. Verzekeraar Zürich Leven maakte gisteren bekend volgen de week de hypotheekrente met 0,3 procent te willen verhogen. Zürich is een kleine partij op de hypotheekmarkt, waarvan de rentestappen niet maatgevend hoeven te zijn voor de trend. zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Advertentie LANGE DELFT16MIDDELBURG (Advertentie) Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Straat: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 BW—UW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1