ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Vieuwe actie treft drugstoerisme Gonsalves moet deze week bij Kosto op matje komen Achtduizend fans steunen Oranje Bloedbad onder voetbalkijkers in Noordierse pub 4 WEKEN Miss Veenmeisje }olitie en Rijkswacht verrichten dertig aanhoudingen in Zws-Vlaanderen VD blijft ïtuvredcn ver paars Belgen en Marokkanen op de vuist K 17 VOOR 13,- JA, il [liter zonnig Inde ochtend xoat bewolking, later op ie dag zonnig. Matige wind uit weste lijke richtingen. Maximum tempera tuur 23 graden. 7e jaargang no. 142 laandag 20 juni 1994 0SSe nummers 1,50 75=jja Bij een aankoop van minimaal 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! y Terneuzen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO IVERSCHOORE ionze verslaggever [RNEUZEN - De politie van luwsch-viaanderen heeft en zaterdagnacht in sa- ('nwërking met de Belgische jkswacht dertig druggebrui- aangehouden. Dat gebeur- luits meisje TOrgd op eekse Bergen VARENBEEK (ANP) - Een arig meisje uit het Duitse Iheim an der Ruhr is zater- fmorgen dood aangetroffen ten toilet op het terrein van Beekse Bergen in Hilvaren- ik. Uit sectie is gebleken dat is gewurgd. De politie heeft [37-jarige man uit Tilburg [gehouden. [slachtoffer verbleef met en- e familieleden in een bunga- rophet terrein van het safari- ik en strandbad. Het stoffelijk Eischot werd aangetroffen in i afgesloten toilet. De politie Kit er rekening mee dat het isje op een andere plaats om leven is gebracht. Sporen in die richting. ktuwelijn de in het kader van een groot scheepse actie in Zuid-West-Ne derland tegen grensoverschrij dend drugstoerisme. Bij de con troles in het Zeeuws-Vlaamse grensgebied werd een 28 men sen sterke politiemacht ingezet. De coördinatie op Zeeuws grondgebied was in handen van het drugsbestrijdingsteam Double Shot. In de nacht van zaterdag op zon dag richtte de actie zich voorna melijk op drugsrunners. Twintig personen werden geobserveerd en even later aangehouden. Ze ventien van deze 'klantbezor gers' bleken in het bezit van soft drugs. Bij een ander werd een kleine hoeveelheid harddrugs gevonden. Twee van de arres tanten kregen bovendien een proces-verbaal wegens verbo den wapenbezit. De officier van justitie hield in het kader van de actie kantoor in Terneuzen. Drie verdachten kregen zo gelijk een dagvaarding voor de rechtbank in Middelburg mee naar huis. Vrijdagnacht werden in samen werking met de Belgische Rijks- wachtn drugstoeristen aange houden. De verdachten werden in Zeeuwsch-Vlaanderen gesig naleerd, waarna de politie hun signalement en de auto waarin ze reden doorgaf aan de Vlaamse collega's. Van de zestien ver dachte voertuigen konden er tien aan de andere kant van de grens worden onderschept. Drie verdachten bleken inderdaad in het bezit van softdrugs. In Zeeuwsch-Vlaanderen werden in dezelfde nacht drie gebruikers aangehouden en geverbaliseerd. Hen is direct een boete opge legd. Eén arrestant had een spuitbus met traangas op zak. Rotterdam De controle liep parallel met soortgelijk grootschalig ingrij pen in het Rijnmond-gebied, Hilary Clinton invloedrijk iSHINGTON (RTR) - Een lerderheid van de Amerika- meent dat Hillary Clinton veel invloed heeft. Volgens ipeiling van het Amerikaan- lelevisiestation NBC vindt 51 «cent de „first lady" te in- oedrijk. de ondervraagden acht 38 Kient de huidige situatie pre- sgoed, terwijl 7 procent graag n grotere rol voor haar ziet. HAAG (GPD) - De VVD tlt er niets voor vandaag al fiat te geven aan de vor- g van een paars kabinet, voorlopig akkoord dat de ierhandelaars vrijdag over hoofdlijnen van het rege- gsbeleid bereikten, schiet Mvoor nog op teveel punten lort. Deze conclusie hebben liberale fractiespecialisten elopen weekeinde getrokken overleg met onderhandelaar Ikestein. 'opstelling van de WD bete nteen forse tegenslag voor de irmateurs Vis, De Vries en nAardenne, die vandaag uit- ötsel wilden hebben over de siitie van WD, PvdA en D66. isrde liberale fractie is teleur- steid. Zo blijft de banengroei de komende vier jaar steken 80.000, terwijl de WD mini- aal enkele tienduizenden ba- :r wil uitkomen. Rond ie miljard gulden aan bezuini gen zou verder onvoldoende zijn ingevuld. Tenslotte it het schatkisttekort te og. De WD houdt er nog leds rekening mee dat de formatie kan stranden. «opkracht andere twee partijen, PvdA D66 zijn evenmin onverdeeld Idhkig, al bestaat hier wel de reidheid zich aan 'paars' te ■"miteren. Naast de tegenval- werkgelegenheidsresulta- iishet koopkrachtbeeld voor 'dA en D66 nog niet bevredi- üi Manks de beoogde lastenver- "ting van circa 9 miljard gul- agaan mensen met een mini- ■Uitkering en AOW er nog 0,75 procent op achteruit, dan werkenden met een of modaal inkomen, 'btenaren met een modaal in- ®en zitten wel flink in de min. •onderhandelaars zijn het er a over eens dat nieuw aan te rijksambtenaren vier da ft In de week moeten gaan •then Ex-bondscoach Rinus Michels (midden) begaf zich voor het vertrek naar The States tussen de trouwe Oranje-fans. foto ANP WASHINGTON - Voor het Nederlands elftal begint het WK van daag pas. Om 01.30 uur (Nederlandse tijd) speelt Oranje in Was hington tegen Saudi-Arabië. Oranje kan vannacht bij de wed strijd rekenen op de steun van achtduizend supporters. In de hoofdstad van de Verenigde Staten kwamen dit weekeinde de eerste fans aan, onder wie ex-bondscoach Rinus Michels. De Nederlandse supporters kregen tijdens hun vlucht naar Was hington informatie over wat hen te wachten staat. De Ameri kaanse politie brengt vandaag 1500 agenten op de been, die de supporters nauwlettend in de gaten zullen houden. Het nuttigen van alcoholische dranken op straat is verboden en ook zal niet worden getolereerd, dat Oranjefans het verkeer in de war sturen. Voor John de Wolf is het WK al voorbij. De verdediger van Feye- noord scheurde zaterdag tijdens de eerste training in Washing ton een spier in de kuit. Het herstel vergt enige weken. België en Marokko, Oranje's concurrenten in groep F, stonden gisteren tegenover elkaar. De Belgen wonnen ietwat fortuinlijk met 1-0. zie ook pagina 11 1ïïy '"keersspecialisten van b,D66 en PvdA hebben afge eft weekeinde een aantal va sten voor de Betuwelijn op gelegd. Zo zou de goederen- Secombineerd kunnen wor- roet de hogesnelheidslijn Arnhem. Een andere moge nd is het opwaarderen van Jdelijke 'Brabantroute', «kelijk is, dat naast de inmiddels ook PvdA en ernstig zijn gaan twijfelen rentabiliteit van de Betu- DEN BOSCH (ANP) - Procureur- generaal mr. R. Gonsalves is te rug van vakantie en zal zo snel mogelijk, op zijn vroegst mor gen, met minister van justitie Kosto praten over zijn verleden in Nieuw-Guinea. Kosto zei vrijdag spoedig te wil len praten met de topman bin nen het openbaar ministerie (OM) over doodslag en mishan delingen- die Gonsalves tussen 1958 en I960 gepleegd zou heb ben als bestuurder in de voorma lig Nederlandse kolonie. Over de taferelen die zich af speelden in de Baliemvallei, waar Gonsalves het Nederland se gezag moest vestigen, doen inmiddels wilde verhalen de ron de. Vooral mede-bestuurders van Gonsalves, zowel superieu ren als ondergeschikten, vertel len meer of minder genuanceerd over de twee gevallen van dood slag op- en de mishandelingen van de daar levende Papoea's. Juridische stappen werden des tijds niet genomen tegen Gon salves. Als de Bossche procureur-gene raal zich in zijn Nieuw-Guinea- tijd inderdaad heeft schuldig ge maakt aan deze feiten, dan nog valt hem nu daarover juridisch niets meer te verwijten. De vijf tien jaar gevangenisstraf die al leen al voor doodslag geldt, kan hem nooit meer opgelegd wor den, omdat dit misdrijf verjaard is. Strafrechtelijk gezien is er voor de in opspraak geraakte en binnen het Openbaar Ministerie weinig geliefde man dus geen vuiltje aan de lucht. Bovendien werd de zaak indertijd door de rijksrecherche en justitie onder zocht en dit leidde niet tot ver volging van de toenmalige be stuursambtenaar in Nieuw-Gui- nea. Binnen kringen van juristen werd zaterdag gesuggereerd dat Gonsalves de eer aan zichzelf zou moeten houden en moet op stappen. Iemand die de georga niseerde misdaad moet bestrij den, kan dat niet doen met op ASSEN - De dertigjarige Monique Hos (achter) uit Haarlem mag zich Miss Veenmeisje noemen. Zij werd zaterdag gekozen als dubbelgangster van het in was gereconstrueerde gezicht van 'Het Meisje van Yde', een twee duizend jaar oud veenlijk dat in 1897 door arbeiders uit het turf van een ven bij Yde werd opgehaald. Voor de verkiezing van Miss Veenmeisje waren tientallen kandidaten uit alle de len van het land naar Drenthe gekomen, variërend in leeftijd van zes totzestig jaar. foto ANP zijn minst twijfel rond zijn verle den, zo is de gedachte. De verge lijking met opstappende poli tici, die in het verleden niet zui ver op de graat bleken te zijn, doet hier opgeld. Of Gonsalves die stap zal nemen dan wel daar toe „dringend verzocht" wordt door zijn baas, minister van jus titie Kosto, wordt deze week dui delijk. Volgens dr. C. Lagerberg, de vroegere „baas" van Gonsalves in Nieuw-Guinea zitten topmen sen uit de wereld van politie en justitie achter de affaire-Gonsal- ves. „De man is verre van geliefd binnen zijn eigen wereld en die van de misdaad. De verhalen over de Nieuw-Guinea-tijd van de procureur-generaal zijn via die kanalen naar buiten ge bracht." Namen van mensen die het bloed 'van Gonsalves wel kunnen drinken en op deze ma nier wraak willen nemen, gaf La gerberg niet. Wel wees hij in de richting van het Amsterdamse politie- en justitieapparaat, nog maar net bekomen van de IRT- schrik. Lagerberg onderzocht in 1958 de eerste doodslag waarvan Gon salves verdacht werd. Gonsal ves schoot een Papoea-hoofd man neer die hem met een speer wilde doorboren. Op basis van het onderzoek van Lagerberg, heeft de toenmalige procureur- generaal dit afgedaan als nood weer. Toen Gonsalves begin ja ren zestig in Roermond als offi cier van justitie solliciteerde, is dit alles nog wel ter sprake geko men. De verdenkingen waren toen echter geen beletsel Gon salves bij het Openbaar Ministe rie (OM.) te benoemen. Inmiddels heeft Gonsalves het gebracht tot procureur-gene raal, de hoogste functie binnen het OM. Noord-Brabant, België en Frankrijk. In Rotterdam viel de politie de afgelopen week zes tien drugspanden binnen, wat gepaard ging met verschillende aanhoudingen. Vrijdag- en za terdagnacht werd het verkeer op de snelweg A16 intensief in de gaten gehouden. Dat resulteer de in tal van aanhoudingen bij de grensovergang Hazeldonk. Ook in België en Frankrijk' kon een aantal 'toeristen' worden on derschept. Vooral de verscherp te surveillance van het interna tionale treinverkeer bleek een effectief wapen in de strijd tegen het drugstoerisme. Niet alleen vanaf de snelwegen maar ook vanaf het Centraal Station in de Maasstad begeleiden drugsrun ners de buitenlandse kopers naar de dealerspanden in het centrum. De actie in Zeeuwsch-Vlaande ren was voornamelijk gericht te gen het drugsverkeer naar en van Terneuzen. De andere tra fiek betreft Rotterdam-Antwer- pen-Noord-Frankrijk. Een woordvoerder van de politie in het Rijnmond-gebied had zon dagavond nog geen duidelijk overzicht van het totaal aantal aanhoudingen dat in het week einde werd verricht. Uit de eer ste rapporten die gisteravond binnenkwamen, kon de zegs man evenwel opmaken dat het ingrijpen het verwachte resul taat heeft geboekt. Een maand geleden vond onder de vlag van de Rijnmondpoli tie een soortgelijke grootscheepse controle plaats. Zeeuwsch- Vlaanderen deed toen nog niet mee. Aan de jongste acties na men ongeveer 150 Nederlandse politiemensen van diverse korp sen deel. Voor de tweede keer dit jaar was er ook Belgische en Franse politie bij betrokken. Surprise-kind in Winschoten WINSCHOTEN (GPD) - Het echtpaar Schónlau uit het Duit se Grohn wist van niks, deson danks kwam zaterdagmorgen hun zoon Milko ter wereld in het Winsclioter St. Lucas Zie kenhuis. De ouders waren als begeleiders aanwezig bij een jeugdvoetbaltoernooi in Win schoten. Meneer Schönlau riep 's mor gens om half zes de hulp van een arts in, want zijn vrouw had 'Bauchschmerzen'. De medicus stelde vervolgens vast dat er een kind in aantocht was. BRUSSEL (ANP) - In België zijn gisteravond Belgische en Marokkaanse voetbalsuppor ters in een aantal steden met el kaar op de vuist gegaan. In het Waalse Verviers vielen bij rel len schoten en raakte volgens de politie een van de oproer kraaiers gewond. De verwon dingen zouden volgens een woordvoerder niet ernstig zijn. Ook in Lier, Antwerpen, Brussel. Lokeren, Lommei, Zonhoven en Helchteren kwam het tot con frontaties, al bleven ze beperkt tot schermutselingen en kleine vechtpartijen. In de hoofdstad sloot de politie de Grote Markt voor enige tijd af. Advertentie U kunt elk gewenst bedrag storten U kunt ieder mc ment ieder bedrag op nemen Het topic saldo is rentedragend Ruanda De Verenigde Naties hebben za terdag 300 burgers uit de Ruan- dese hoofdstad Kigali geëva cueerd. In de stad wordt nog steeds gevochten. Frankrijk heeft aangekondigd troepen te willen sturen om ver dere bloedbaden te A voorkomen. Mary Pierce Er is al opschudding rond Wim bledon voordat het tennistoer nooi is begonnen. De Frangaise Mary Pierce,finaliste op Roland Garros, zegde af. Zij zou een ontmoeting met haar vader ivillen vermij- A "T den. I Svorada De Slowaak Jan Svorada (foto) bracht zaterdag de Midi Libre op zijn naam. Erik Breukink toon de in dezelfde ivedstrijd aan nog lang niet klaar te zijn voor de Tour de France. De Ne derlander moest af stappen. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. BELFAST (RTR/AFP/DPA) - In Groot-Brittannië en daarbui ten is met afschuw gereageerd op de aanslag op een pub in Noord-Ierland, waarbij zater dagavond zes cafégangers om het leven kwamen en vijf ern stig werden gewond. De politie begon een grootscheepse zoekactie naar de daders van de schietpartij, waarvoor de ver boden protestantse terreuror ganisatie Ulster Voluntary For ce de verantwoordelijkheid op eiste. Twee gewapende mannen stormden een pub binnen in Loughinisland, ongeveer 50 kilo meter ten zuidwesten van Bel fast. Zij openden met automati sche geweren het vuur op de 18 bezoekers die de voetbalwed strijd Italië-Ierland zaten te be kijken. De schietpartij overschaduwde de feestelijkheden die overal in Noord-Ierland en de Ierse Repu bliek waren losgebarsten na de winst van Ierland op Italië bij het WK in de VS. De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Sir Patrick Mayhew, sprak van „on menselijke beestachtigheid en onrechtvaardigheid". De afgelo pen maanden was de geweld- campagne al opgelaaid en vielen er 43 doden bij aanslagen. Machteloosheid De moord in koelen bloede op de voetbalfans in een dorpscafé toont opnieuw de machtekjos- heid van de politici om de radi cale krachten in de onrustige provincie te stoppen. Sinds de cember zijn pogingen van de Britse en Ierse regeringen om de vijandelijke partijen bijeen te brengen, op niets uitgelopen. (Advertentie) Gééf ons 'n kans! De jongste zinloze aanslag on derstreept volgens veel politici in Noord-Ierland hoe noodzake lijk een reactie is van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, om de dialoog op gang te brengen Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snelle01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Steun "Operatie Nepal" Gero 50500 Lepra Stichting Amsterdam 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1