Itrafbare feiten bij rusthuizen Protesten tegen eenden drijven blijken vergeefs Muts van de monnik teruggevonden Handtekeningenactie in Terneuzen Jubilerende Benelux laat grensarbeider in België in de kou staan lis 6000,- tegen Gissingen wegens ebrek viscontrole Eisen tot 6 maanden voor molesteren agent Daan Justitie onderschrijft opvatting provincie: Koningin bezoekt Schouwen- Duiveland PZC zeeland ZATERDAG 18 JUNI 1994 van onze verslaggever NISSE - De omstreden demon stratie eenden drijven met Bor der Collies in Nisse, waarover de Dierenbescherming donder dag zijn afschuw uitsprak, gaat vandaag door. Hoofd algemene zaken van de gemeente Borsele B. C. N. van den Dries ziet geen reden dit onderdeel van het Schaapscheerdersfeest te schrappen. „Degene die de de monstratie geeft, doet dat al ja ren. Hij is Europees kampioen geweest op dat gebied en boven dien zijn het getrainde loopeen den. Hij weet wat hij doet en van dierenmishandeling is geen sprake." Donderdag belde Jacob Spaan uit Nisse de Dierenbescherming. Hij gruwt van het eenden drij ven, dat ook vorig jaar onderdeel was van het scheerdersfeest in zijn woonplaats. De Dierenbe scherming noemt het 'midde leeuws volksvermaak' en vroeg het Borselse gemeentebestuur de activiteit te verbieden, op grond van de voor het feest ver leende vergunning. Van den Dries reageerde door de organi satie van het feest en een dieren arts te consulteren. 'Niet verbieden', zo concludeer de het gemeentebestuur giste ren vervolgens, mede op basis van een video-opname van het eenden drijven zoals dat vorig jaar in Nisse gebeurde. „Uit die opnamen blijkt dat er niets ern stigs aan de hand is. Ook de arts die ik sprak, zegt dat van mis handeling geen sprake is", aldus de ambtenaar. Van den Dries heeft de Dierenbescherming uit genodigd vandaag te komen kij ken en een rapport te maken over de demonstratie. Geen klachten Bovendien wijst de ambtenaar er op dat er vorig jaar zo'n tien duizend bezoekers zijn geweest op het feest, waarvan er niet één op het gemeentehuis zijn beklag heeft gedaan over de demonstra tie met de eenden. Het woord de monstratie benadrukt hij. „Ging het om een wedstrijd, dan lag het misschien anders." De man die de show geeft, een inwoner van Renkum, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. van onze verslaggever DEN BOSCH - Europa moet zijn sociale gezicht eens tonen en dat kan door iets te doen voor de gedupeerde Belgische grens arbeiders. De Noordbrabantse commissaris van de koningin F. J. M. Houben deed vrijdag morgen die oproep in de Bene- lux-raad, die gisteren bijeen kwam in het provinciehuis in Den Bosch. Voor het provinciehuis stonden op dat moment enkele tientallen Belgische grensarbeiders. Zij hadden de dames en heren par lementsleden uit België, Neder land en Luxemburg 'hartelijk' verwelkomd met pamfletten, spandoeken en een actielied: Hup Holland hup, laat de Belg niet in zijn hemdje staan. Tweehonderd gulden zijn de Belgen er begin dit jaar plotse ling op achteruit gegaan. Neder land verhoogde de sociale lasten en compenseerde dat via de be lasting. Grensarbeiders hebben niets aan die regeling. Ze zijn in België belastingplichtig. De Benelux-raad had vrijdag nog wel een 'feestje' te vieren. De Benelux bestaat dit jaar een hal ve eeuw. De Belgische grensar beiders toonden pijnlijk aan dat er na vijftig jaar nog veel scheef zit. De grenzen zijn niet verdwe nen. Houben vertolkte dat ge voel. „Wij kunnen blijkbaar ge makkelijker tal van overeen komsten sluiten dan zo'n prak tisch probleem oplossen." Harmonisatie De commissaris van de koningin vroeg aan de parlementsleden een reactie. „Dit is een voor beeld van hoe het niet moet", antwoordde Tweede Kamerlid mr A. J. te Veldhuis (VVD). „We hebben in de Tweede Kamer aangedrongen op een oplossing voor dit probleem. De staatsse cretaris heeft beloofd die te zoe ken, maar eigenlijk moet het he le systeem van sociale premies en belastingen in de Benelux worden bekeken en geharmoni seerd." Een bijeenkomst die iets feeste lijks en iets van bezinning had moeten hebben, groeide uit tot een treurzang. Belgische grens arbeiders waren daar niet alleen debet aan, maar zeker ook de Nederlandse regering en de Vlaamse deelregering. Hun ver standhouding is de laatse tijd niet verbeterd. Ze bakkeleien openlijk over de aanleg van de hoge snelheidslijn door Vlaan deren en de verdieping van de Westerschelde. Zowel Houben als voorzitter D. Dees van de Be nelux-raad uitte zware kritiek. Gekibbel Het gekibbel op regeringsniveau schaadt op alle andere niveaus - tussen provincies, gemeenten en bedrijven - de grensoverschrij dende samenwerking. Dees - ook kamerlid voor de VVD - haalde fors uit. Hij verweet het demissionaire kabinet Lubbers 'onbegrip'. „Kijk naar ontwikke lingssamenwerking. Ons land heeft verstand van zoveel lan den. Behalve van België. De re gering heeft onhandig, onver standig en provocerend geope reerd tegenover Vlaanderen. En dat is doodzonde." Aan de Bene lux-raad kan het niet liggen, vol gens Dees. Die is voor het losla ten van de koppeling tussen de hoge-snelheidslijn en de verdie ping van de vaarweg naar Ant werpen. Nicky van vijf uit Vogel- waarde maakte ons gisteren telefonisch deelgenoot van haar leed. En aangezien wij al jaren de rol van Lieve Lita begeren, leenden wij haar een gewillig en begripvol oor. Wat is namelijk het geval. Nicky - goed gebekt en zeer spontaan - maakt heel ge makkelijk vriendjes. Dat ■heeft zo z'n voordelen, maar er kleven ook nadelen aan. Ze verzuchtte door de tele foon dat er eigenlijk geen week voorbij gaat zonder verjaarspartijtje. Meestal vindt ze die feestjes leuk, al is er onmiskenbaar sprake van gewenning. Als ervaren feestganger oor deelt Nicky de laatste tijd steeds kritischer over de kleine festijnen van haar ja rige leeftijdgenoten. Bij Wen dy was het héél leuk en bij Paxil ook. Het feestje bij Fonsje was best aardig - maar ja, Fonsje is dan ook haar beste vriend - en bij So- fietje en Margot kon het er ook nog teel mee door. Maar de verjaardag van Daan kon écht nietNicky's klaagzang: „We kregen frietjes, daarna gingen we naar de kinderboerderij en toen was het al klaar!" Wij konden het ons indenken. Een bordje friet en een aai over de bol van een drach tige marmot, kom nou Daan, dat kan toch stukken beter „En toen we naar huis gin gen, kregen we een bloem. Een bloem. Wat moetje daar nou mee. Die heb ik dus maar weggegooid"smaalde Nicky. Welk cadeautje ze Daan had gegeven? „Gelukkig alleen maar een zakje knikkers. Want ik vind Daan helemaal niet leuk." Nee, die Daan kan het schudden. Die is mooi het bos ingestuurd. Kan-ie fijn knikkeren met de eek hoorns. onze verslaggever IDDELBURG - Justitie stelt Ijwel zeker een strafrechte- i onderzoek in naar de gang inzaken bij de Stichting Rust- izen der Gereformeerde Ge- tenten in Zeeland. Een defini- ve beslissing daarover valt i komende dagen. Maar, ver- larde persofficier van justitie f d. Veurink vrijdag: „Er is b redelijk vermoeden van ralbare feiten." tee weken geleden deponeer de provincie de dossiers over in opspraak geraakte rusthui- astichting bij het Openbaar inisterie in Middelburg. Vol- ■ns het provinciebestuur staat nagenoeg vast dat bij de dting strafbare feiten (zoals jude) zijn begaan. Justitie telt die opvatting nu. tals gemeld is het ministerie VROM inmiddels met een ;en onderzoek begonnen. Het "derzoek van VROM, dat ver- oedelijk in juli klaar is, richt h op de 200 bejaardenwonin- tn die de stichting onder haar keer heeft. afgelopen veertien dagen teft de plaatsvervangend ude-officier mr T. de Jong gspitwerk verricht. Veurink [ijdag: „Hij heeft daar een mooi [rhaal over geschreven. Onze rste indruk is dat de informa- die wij van de provincie en VROM hebben gekregen, Etoorlijk ondersteund wordt, is in ieder geval verdenking in strijd is gehandeld met bsldierichtlijnen en provin ce regelingen. Dat sprake is in strafbare feiten, lijkt alles- 5s bewaarheid te worden. Er absoluut dingetjes aan de end die dat doen vermoeden." ijd nodig [justitie daadwerkelijk tot ver ging overgaat, hangt af van beslissing van fraude-officier C. van Ginkel. Die komt aandag van vakantie terug, turink: „Hij moet beslissen of aard en omvang een verder straf rechtelijk onderzoek rechtvaar digen. Hij zal echter nog wel enige tijd nodig hebben om de zaak te bestuderen." Met de hele rusthuizenaffaire is een bedrag van minstens 800.000 gulden gemoeid. De provincie vordert zo'n 3,5 ton aan ten on rechte verkregen subsidiegel den van de stichting terug. Het provinciebestuur dient voorts bij het Nederlands Instituut voor Registeraccounts (NIVRA) een klacht in tegen het accoun tantsbureau Roza te Veenen- daal. Dat bureau keurde de ram melende jaarrekeningen van de stichting goed. Het huidige stichtingsbestuur heeft drie oud-bestuursleden persoonlijk aansprakelijk ge steld voor de financiële ellende waarin de rusthuizenstichting terecht is gekomen. Ook is er nog een onderzoek gaande naar eventuele onregelmatigheden bij de stichting steunfonds. Dat fonds is nauw met de rusthuizen- stichting verbonden. Volgens penningmeester A. Wisse van de Stichting Rusthuizen der Gere formeerde Gemeenten in Zee land is dat onderzoek mogelijk binnen een maand afgerond. van onze verslaggeefster, VLISSINGEN - De muts van de monnik is te recht. Bij graafwerkzaamheden in verband met de restauratie van de Oostbeer, het oude vestingwerk aan de Commandoweg, kwam vrijdag de muts boven water. Geen hoofddek sel, maar een ongeveer twee meter hoge, hard stenen, kegelvormige kap. De muts stond ooit op een torentje (monnik) dat vijandelijke sol daten er van moest weerhouden over het ves tingwerk te lopen. Dat de muts zou worden gevonden had niemand verwacht. Op de Westbeer, waar nog altijd een monnik prijkt, is de originele muts al lang ver vangen. Waarschijnlijk is de muts van de Oost- beer in de gracht aan de landzijde getrokken toen aan het begin van deze eeuw de monnik plaats moest maken voor een houten loopbrug getje. Destijds bestond er nog geen goed mate rieel om het naar schatting 1000 kilo wegende gevaarte te transporteren. Later ging er zand overheen om de afbrokkeling van de beer te voorkomen. Gelukkig S. Schrikenberg van de afdeling nieuwe werken van de gemeente Vlissingen is gelukkig met de vondst. De Oostbeer wordt gerestaureerd. Die klus kost 1,2 miljoen gulden, maar voor het her stel van de monnik is geen geld. „Misschien is deze vondst aanleiding om toch gelden in te za melen voor de restauratie van de monnik. Nu weten we de afmetingen vrij exact", aldus Schri kenberg. Vlissingen hoopt nog steeds op extra subsidie om het karakteristieke onderdeel in de toekomst te kunnen herplaatsen. Voor de res tauratie van de Oostbeer kreeg de gemeente subsidie van het Rijk. Voorlopig wordt de muts opgeslagen. Vrijdag was nog niet bekend waar. Bij graafwerkzaamheden in verband met de restauratie van de Oostbeer, het oude vestingwerk aan de Vlissingse Commandoweg, is vrijdag de hardstenen kegelvormige kap (muts) blootgelegd die ooit op een torentje (monnik) stond dat vijandelijke soldaten er van moest weerhouden het vestingwerk te betreden. foto Lex de Meester van een medewerkster MIDDELBURG - Het negeren van een volksgebruik op oude jaarsdag in Yerseke kwam een politieman later op de avond duur te staan. Rijden op luid knallende brommers hoort daar tot de feestelijkheden van de laatste dag van het jaar. De diender had de euvele moed om een jongeman een bon te geven voor het ontbreken van de uit laat aan zijn brommer. „Van avond pakken we je", kreeg hij als reactie van jeugdige om standers te horen. In de loop van de dag werd tij dens cafébezoek de stemming verder opgefokt onder de jonge ren van rond de twintig jaar. Toen 's nachts politie werd inge zet tijdens het plegen van ver nielingen door oudejaarsvier- ders, grepen de jongelui hun kans. Zo'n twintig man sloten de agent in. brachten hem ten val en sloegen en schopten hem waar zij hem konden raken. Hij hield er enkele dagen pijnlijke ledematen, blauwe plekken en een lichte hersenschudding aan over. Volwassenen „Hoe is het mogelijk dat zoiets kan gebeuren met zoveel vol wassenen er bij", verzuchtte offi cier van justitie mr J. J. A. Groen vrijdag op de rechtbank zitting in Middelburg. „Pas toen er een politieman in elkaar ge slagen was haalden een paar mensen de jongens van hem af. Volwassenen brengen de jeugd geen normen bij", fulmineerde Groen, „men staat erbij en kijkt ernaar." Tegen drie van de jon gens die aan de geweldpleging hadden meegedaan eiste hij zes maanden gevangenisstraf. De vierde hoorde drie maanden ei sen. Alle verdachten waren Yer- sekenaren in de leeftijd van 19 tot 21 jaar. Niet schuldig De 21-jarige, tegen wie drie maanden was geëist, zei dat hij niet schuldig was aan het ge beurde en vroeg om vrijspraak. Groen achtte allen schuldig aan openlijk geweld, maar vond niet bewezen dat de 21-jarige meege daan had aan het mishandelen van de agent. De andere drie hadden aangeboden onbetaalde arbeid te verrichten in ruil voor de gevangenisstraf en waren ook bereid een schadevergoeding aan de gemolesteerde agent te betalen. Een vijfde verdachte moet nog terechtstaan voor de politierechter voor het gooien van bierflessen naar een surveil lancewagen. In de zaken van de jongelui die vrijdag terechtstonden doet de rechtbank 1 juli uitspraak. schip. Vlissingen is daarvoor al een aantal malen eerder veroor deeld. De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (AID) controleert door steek proeven of de visafslag goed in de gaten houdt welk schip welke partij vis aanvoert. Bij controles in oktober 1993 en in de maan den januari en februari consta teerde opsporingsambtenaren dat in enkele tientallen gevallen visbriefjes ontbraken. Boven dien werd vis ontdekt in de dub bele bodem van de viskratten. Omdat de eigenaren van die par tijen vis niet achterhaald kon den worden, eiste de officier van justitie tevens verbeurdverkla ring. Tijdens de zitting verklaarde de gemeente Vlissingen dat in 99,9 procent van de gevallen wel goed gecontroleerd wordt en dat de visafslag dus uitstekend de regels naleeft. De officier van justitie stelde daar tegenover dat voor een sluitende controle de vismijn of meer moet investe ren in personeel öf in infrastruc tuur, bijvoorbeeld door videoca mera's te installeren. De econo mische politierechter doet over twee weken schriftelijk uit spraak. Zoals gemeld loopt tegen de vis mijn van Vlissingen een gerech telijk vooronderzoek naar ver meende visfraude. Justitie en de AID deden in het voorjaar een inval in het gemeentehuis en de visafslag. Daarbij werd admini stratie in beslag genomen. Vol gens officier van justitie mr De Jong stonden de zaken van vrij dag los van dat onderzoek. Groep jongelui berooft 16-jarige fietser Souburg OOST-SOUBURG - Een 16-ja- rige jongen uit Oost-Souburg is donderdagavond op een brute manier van zijn geld beroofd. De jongen fietste over het Jaag pad van Middelburg in de rich ting van Oost-Souburg. Halver wege het pad werd hij klemge reden door zes jongens. Onder bedreiging van fysiek ge weld werd kleingeld uit de jas zak van het slachtoffer geplukt. Het ging om een paar gulden. Zijn aanvallers waren jongens in de leeftijd van twaalf tot veer tien jaar. Eén van de jongens droeg een wit-zwart gekleurd petje. ïnonze verslaggever IDDELBURG - Officier van stilie mr T. de Jong heeft vrij- (middag op een zitting van economische politierechter Middelburg zesduizend gul- ii boete geëist tegen de ge- tente Vlissingen. De gemeen- 'lijke visafslag wordt ervan "dacht onvoldoende controle hebben uitgeoefend op vis- ieljes. Daarop staat de code in het aanvoerende vissers- i Üijnonze verslaggever Z'ERIKZEE - Koningin Beatrix brengt dinsdag M augustus een streek- Jeïoek aan Schouwen- Duiveland. Door middel "an een bezoek aan een aantal gemeenten wil zij ach op de hoogte stellen 'in positieve en nega te ontwikkelingen in fleregio. Bet precieze programma ïan haar bezoek is nog bekend. Streekbe- ^ken van de vorstin "nden over het alge meen niet vaker dan drie SMr per jaar plaats. Rijksvoorlichtings- ,nst in Den Haag kon J^ag nog geen nadere ^delingen doen over "et bezoek van Beatrix. Anti-Racismecomité verspreidt formulieren in de hele stad van onze verslaggever TERNEUZEN - In Terneuzen is vrijdag het startsein gege ven voor een grote handteke ningenactie, op touw gezet door het pas opgerichte Anti- Racismecomité. Vanaf maan dag liggen overal in de stad formulieren, waarop de Ter- neuzenaren uiting kunnen ge ven aan hun weerzin tegen de brandstichtingen en andere vormen van intimidatie van de afgelopen weken. Vrijdagochtend rolden de eer ste 5000 formulieren van de drukpers in het gebouw van de stichting Welzijn. Mogelijk wordt in de loop van volgende week eenzelfde aantal bijge drukt. De formulieren zijn voorzien van de teksten: 'Ter- neuzen naar je hand zetten door angst te zaaien: Nee en 'Terneuzenaar Tegen Ter reur'. Het Anti-Racismecomité is opgericht door drie slachtof fers van de brandstichtingen: directeur Joost Snelders van de stichting Welzijn, voorzit ter Henk van der Haar van Vluchtelingenwerk Terneu zen en PvdA-raadslid Erik Kerckhaert. De drie leggen de inhoud van de dreigbrief, die ze na de brandstichting in de bus kregen, naast zich neer. In de brief werd hen te verstaan gegeven het vluchtelingen werk onmiddellijk te staken. Voor Snelders, Van der Haar en Kerckhaert was dat echter reden op te roepen tot massaal protest tegen de fascistische en racistische acties, gericht tegen de Turkse gemeen schap, de 300 asielzoekers in het Roosevelthotel en de in stanties die hen begeleiden. Joost Snelders in de kelder van het gebouw van de Stichting Welzijn. Op de voorgrond het formulier waarmee de Terneu- zenaren blijk kunnen geven van hun weerzin tegen de terreur acties van de laatste tijd. foto Charles Strijd Snelders beseft dat de leden van het comité grote risico's nemen, maar ze vinden het al gemeen belang zwaarder we gen dan het eigenbelang. „We denken dat we er goed aan doen de mensen die boos zijn, via onze actie de kans te geven hun mening te ventileren. Ho pelijk vergroot het ook de be reidheid bij de bevolking om alles wat ze in hun omgeving als verdacht beschouwen, on middellijk te melden bij de po litie. Het blijkt dat de lieden die verantwoordelijk zijn voor deze terreur moeilijk zijn op te sporen. Maar er moeten toch mensen zijn die met iets ver dachts zijn geconfronteerd." De actie moet duidelijk ma ken dat de bevolking van Ter- neuzen niet gediend is van welke racistische en fascisti sche uiting dan ook. Het co mité wil de ingezamelde hand tekeningen eind volgende week aanbieden aan het ge meentebestuur. Als het aan Snelders en de zijnen ligt, wordt heel het stadhuis volge hangen met de ingevulde for mulieren. Ook het comité Scholen zon der Racisme, waarin zes scho len voor voortgezet onderwijs in Terneuzen de krachten heb ben gebundeld, voert volgen de week actie. Op welke ma nier is nog onbekend, maar het protest zal een ludiek en infor matief karakter dragen. Tips Ook vrijdag trok het onder zoeksteam van de regiopolitie Zeeland weer een aantal tips na die eerder deze week na ver schillende oproepen binnen kwamen. Politiewoordvoerder Jan van Mourick: „Gelukkig zijn we niet geconfronteerd met nieuwe vormen van inti midatie. Het lijkt even rustig en dat geeft ons de kans het onderzoek wat af te dammen. Over de resultaten kan ik nog niets melden. We zijn in ieder geval op verschillende fronten bezig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 51