De rand van de afgrond PZC Beachy Head Identiteitscrisis Aids reportage ZATERDAG 18 JUNI 1994 41 Beachy Head, gelegen op de kust van Sussex, is een der mooiste plekken van het Verenigd Koninkrijk. Maar in Engeland - en daarbuiten - wordt de plek vooral met de dood geassocieerd. „Dit is de op een na populairste lokatie voor zelfmoorden in de hele wereld", zegt de politieman. „We leggen het alleen af tegen de Golden Gate Bridge in San Francisco." Het dubbele spoor door het halflange gras is nog vers. Hoewel de laatste dauwdroppels al zijn verdampt, heeft de wanne middagzon het platgereden gras nog niet doen oprichten. De twee lijnen die de auto over de zachtgol- vende bodem heeft getrokken, zijn met het oog gemakkelijk te volgen. Dat wil zeggen: tot ze tweehonderd meter verder plotseling in het niets verdwijnen. Over de flauwe helling van sma ragd volgen we het spoor. Links openbaart Eastbourne zich aan het oog, recht vooruit schuimt de Atlantische Oceaan. Het dubbele spoor eindigt waar het gras over gaat in brokkelig krijt. Is de auto teruggereden in haar eigen spoor? De allereerste gedachte die op komt, getuigt van grote naïveteit. De werkelijkheid is cynischer. De auto is verdergereden over het krijt, en vervolgens over de rand. We kijken angstvallig naar bene den en daar, ruim honderd meter lager, ligt het wrak, opengereten door de scherpe rotsen. „Beachy Head is een geliefde plek voor zelfmoordenaars", zegt Terry Griffith. ,,Ik kom hier vaak om op het strand naar fossielen te zoe ken, en altijd ligt er wel een wrak. Vorig jaar was ik hier toen de lijken werden geborgen van een jonge moeder en haar beide kinderen. De meisjes waren misschien vijfjaar; naast de auto lagen hun teddybe ren." „De vrouw had haar man verloren aan kanker. Ze had een auto ge huurd, een Ford Escort XR2, en was daarin met kinderen en al van de rots gereden. Ze waren daar voor helemaal uit Londen geko men." Drama Toen: een gezin. Nu: een oude man. Zijn ontzielde lichaam is al weg, maar als stille getuigen van het drama liggen het hoedje en de ge broken wandelstok nog bij het wrak. Op de vloer van de oude Ci troen is tussen het versplinterde glas een opengevouwen kaart van Engeland zichtbaar. De weg naar Beachy Head, voor zovelen de weg naar de dood, is omcirkeld met zwarte inkt. „We krijgen hier mensen uit de he le wereld", verklaart Michael Da- vey, de politieman die verslag moet uitbrengen aan de lijkschou wer. „We hebben een Amerikaan gehad die hier zelfmoord heeft ge pleegd, twee Duitsers, veel Schot ten. Beachy Head is de op een na populairste plek ter wereld voor zelfmoorden." Davey grinnikt. „We leggen het alleen af tegen de Golden Gate Bridge in San Fran cisco." De aantrekkingskracht van Bea chy Head is voor Davey gemakke lijk te verklaren. „Niet alleen kun je hier zowel naar beneden sprin gen als rijden, je weet bovendien bijna zeker datje het niet overleeft. De 'succes-rate' van Beachy Head is heel hoog. Als je een overdosis neemt, weetje maar nooit of er niet iemand is die je naar een zieken huis troont waar ze je maag leeg pompen. Maar voor wie hier over de rand gaat, is er geen weg terug." In zijn loopbaan, die ruim twintig jaar omspant, is Davey slechts ge stuit op vier mislukte pogingen. „Dat waren mensen die in een boom belandden of terecht kwa men op een richel. Maar ze raakten wel allemaal ernstig gewond, want Beachy Head is een plek waarmee niet te spotten valt." Morbide De morbide statistieken van Bea chy Head zijn vervat in een twin tigtal dikke mappen, zorgvuldig opgeborgen in Davey's kantoortje. „De meesten laten bovenaan de rots wel iets achter waarmee wij hen kunnen identificeren", zegt hij. „Soms is dat een paspoort, een handtas of een ring, vaak ook een briefje." Het gaat gewoonlijk slechts om een paar regels, maar die luttele woorden verraden een martelgang van vele jaren. „Nu hoefje tenmin ste niet meer op ziekenbezoek te komen", schreef een bejaarde vrouw met kanker aan haar doch ter, En een 22-jarige man liet de vrouw van wie hij hield, weten: „Gefeliciteerd met je huwelijk. Ik hoop dat jullie echt gelukkig zul- len zijn." Soms echter, vermoedt Davey, gaat het niet om zelfmoord. „Dit is ook de perfecte plaats voor een moord", zegt, de politieman. „Waarschijnlijk worden hier ook mensen van de rotsen afgeduwd Maar hoe bewijs je dat? Vorig jaar koesterden we heel ernstige ver denkingen, toen het lijk was ge vonden van een man wiens handen en enkels waren geboeid." De kuststreek ten westen van Eastbourne gaat door voor een der mooiste gebieden van Engeland. Over een afstand van tientallen ki lometers strekt -zich een plateau uit van grazige weides, dat slechts door rechtstandige krijtwanden van de Oceaan worden geschei den. Het hoogste en tevens meest zuidelijke punt is Beachy Head. Hier bereikt de krijtwand een hoogte van 150 meter, hoger dan de eenzame vuurtoren beneden op het strand. Het was op deze plek waai- de afgelopen vijftien jaar honderden mensen de dood tege moet sprongen. Bij Beachy Head zijn door de jaren heen verscheidene defensielinies ontstaan. Naast het parkeerter rein staat nu een telefooncel van waaruit mensen-in-nood kunnen bellen. Er hangt ook een bordje naast. De tekst: 'De Samaritanen zijn er voor u - dag en nacht. Bel 735555'. Beachy Head: Elke vijf dagen een zelfmoordpoging. foto's Betsie van der Meer en Rien van Reems Wie dat negeert, stuit honderd me ter verder op een steen die als een soort grafzerk uit het gras oprijst. Het opschrift is bijna een wan hoopskreet: 'God is altijd Groter dan al onze problemen'. Huilen Maar de meest formidabele kust verdediging wordt bemand door James en Carol Cunningham, be heerders van de pub bij Beachy Head. „Je haalt ze er heel snel uit", zegt James. „Meestal kruipen ze weg in een hoekje met een glas bier. Daar zitten ze dan enige tijd, alleen. Soms huilen ze, soms sta ren ze alleen in het glas." James of Carol zullen altijd pogen 'een vriendelijk gesprekje' te be ginnen, zoals James het noemt. „Vorige week hadden we hier een man die duidelijk heel erg van streek was. Hij droeg een donkere bril, maar we konden zien dat hij gehuild had. Hij bestelde een whis ky en dronk die snel op. Carol sprak even met hem, maar ineens schreef hij een chèque van 100 pond uit en liep naar buiten. Ik volgde hem naar de afgrond, ter wijl Carol de politie belde. „Toen ik hem had ingehaald, zei ik eenvoudig: 'Is er iets, misschien'? Die vraag was voldoende. Hij hield stil, barstte in snikken uit, en be gon zijn verhaal te doen. Twee we ken eerder waren zijn vrouw en kinderen omgekomen bij een ver keersongeval, zei hij. Het leven had voor hem geen zin meer. Maar terwijl wij spraken, arriveerde de politie, die hem wegvoerde." James beseft dat hij een kroegbaas is, geen psychiater. „Drie weken geleden hadden we jonge man aan de bar. Hij dronk een aantal gla zen, praatte wat met de andere gasten, lachtte zelfs. Toen liep hij naar buiten... en sprong." James had als psychiater gefaald. ■Él „De meeste mensen die echt zelf moord willen plegen, doen het 's nachts, als de pub dicht is", zegt James. „Vaak komen ze per taxi uit Eastbourne, waar ze eerder met. de trein zijn gearriveerd. De chauf feurs hebben ook een hoop erva ring. Als iemand zich in het holst van de nacht bij Beachy Head laat afzetten, bellen ze altijd de politie. Maar die is dan gewoonlijk te laat." Er is weinig dat James in de nacht kan uitrichten, hoewel hij boven de pub woont. Maar voor diegenen die tijdens zijn openingsuren springen, voelt hij zich verant woordelijk. „Carol en ik hebben ons ingeschreven voor een cursus psychiatrie", zegt hij „Het zal ons helpen de springers onder onze klanten er eerder uit te halen." De zeitmoordcïjters zijn in Groot- Brittannie de afgelopen twee de cennia dramatisch gestegen. Voor mannen tussen de 15 en 44 jaar be droeg de stijging tussen 1974 en 1989 ongeveer 70 procent. Die stij gende lijn zette zich de afgelopen jaren voort, zeggen de Samarita nen. maar onder vrouwen nam het aantal zelfmoorden recentelijk af. „Driekwart van alle zelfmoorden, wordt nu door mannen gepleegd", aldus Paul Farmer van de liefda digheidsorganisatie. „Wat dat be treft loopt Groot-Brittannië uit de pas met andere Europese landen, waar het aantal mannelijke en vrouwelijke zelfmoordenaars on geveer gelijk is. Dat zegt misschien iets over de Britse samenleving, die het mannen moeilijk maakt hun gevoelens te uiten." Niemand weet waarom het aantal zelfmoorden tot 1990 zo explosief toenam. Een klassieke verklaring was altijd werkloosheid, maar die lijkt niet langer steekhoudend. Na 1990, toen de werkloosheid explo sief toenam, begon de zelfmoord curve (voor mannen en vrouwen samen) juist horizontaal te lopen. Bij Beachy Head was 1990 met 26 doden het 'topjaar'. „Vorig jaar", zegt politieman Michael Davey, „hadden we er nog maar negen tien." Maar James Cunningham, de kroegbaas, wenst zichzelf wijs te maken dat de daling misschien een gevolg was van zijn barmha- rige werk. „We hadden hier vorig jaar ook 53 mensen die wilden springen, maar op tijd door de poli tie weggevoerd konden worden", zegt hij. „Als je die erbij optelt, hadden we hier in 1993 ruim zeven tig incidenten." De kroegbaas zucht. „Dat was elke vijf dagen een zelfmoordpoging." Cees van Zweeden /k ben sinds kort in het bezit van een nieuwe auto. In mijn Italiaanse omgeving heeft dit geleid tot commentaren met een jaloerse ondertoon. Niet omdat het gaat om een mijns inziens fraaie Alfa Romeo, maar omdat de wagen wordt gesierd door een 'EE-nummer- bord'. EE staat voor 'escursio- nista estero' en is voorbehou den aan in Italië werkende bui tenlanders. „Jij bent tenminste herkenbaar in deze steeds grij zer wordende maatschappij", zei onlangs een vriend van me en grapte dat ik extra bevoor recht ben omdat het nummer bord begint met de eerste txoee letters van mijn voornaam. De Italianen verkeren in een ernstige identiteitscrisis. Het nieuive wetboek waarin de ver keersregels zijn vastgelegd, be paalt namelijk dat de nummer borden van nieuive auto's 'ano niem' moeten zijn. De letter combinatie die tot nu toe de provincie van herkomst van de automobilist aangaf, behoort tot het verleden. De eerste au to's met 'AA' of 'AB' zijn dezer dagen gesignaleerd en hebben verivarring maar vooral onbe grip veroorzaakt. Sommigen vragen zich af of er nieuwe pro vincies zijn gevormd, tenvijl de beter geïnformeerden om het hardst roepen dat er sprake is van een aanslag op de identi teit van de Italiaan. De reactie mag overdreven lij ken, maar is ivel begrijpelijk in een land ivaar het nationaal bewustzijn spreekwoordelijk laag is en de liefde voor de ge boortegrond des te groter. „Het is het begin van het einde", zei een vriendin van me. „De oude nummerborden waren ver- trouivd; ze gaven je zekerheid en de mogelijkheid je te oriën teren. Ik wil niet de spreekbuis zijn van de Lega Nord, maar ik zie in deze operatie een poging om het land te presenteren als een eenheid, tenvijl hier hele maal geen sprake van is. De re gionale verschillen moeten niet worden weggemoffeld; ze vor men de kracht en ook de char- me van dit land." Met de nieuwe nummerborden wordt hen ook, zoals alle Italia nen volmondig toegeven, de mogelijkheid ontnomen om in het verkeer te 'communiceren', iets dat zich vooral vertaalt in het botvieren van vooroorde len. Als je gesneden wordt door een auto met een PA-nummer- bord heb je van doen met een typisch mafiose daad va?i een Palermitaan. Een MI-nummer- bord staat voor overdreven Mi lanese gezagsgetrouivheid, ter- urijl Roma, de enige provincie die voluit geschreven werd, ty pische hoofdstedelijke ar rogantie verbergt. Een FI-num- merbord straalt daarentegen Florentijnse beschaving uit. De Italianen kreunen, maar de overheid benadrukt dat er veel voordelen aan het nieuive sys teem ziten. De privacy is gega randeerd. Zo zullen bij voetbal wedstrijden de auto's van het vijandige kamp niet kunnen worden geïdentificeerd en dus niet het riscico lopen in vlam men op te gaan. Ook zijn er fi nanciële voordelen, want voor het kopen van een twéede- handsauto afkomstig uit een andere provincie zal niet meer, zoals nu het geval is, 750 gul den aan extra belasting te hoe ven worden neergeteld. Die voordelen wegen echter niet op tegen de nadelen, vindt mijn vriendin. „We weten niet meer wie we zijn, waar we van daan komen en waar we naar toe gaan", zei ze onlangs. En ze meende het. De enige troost voor haar is dat de regering heeft berekend dat pas over tien jaar alle Italiaanse auto's 'anoniem' zullen zijn. In het jaar 2004 zullen de Italianen werkelijk één zijn. D ijna heb ik dit land verla- 1J ten, moest ik haast nog een aids-test ondergaan om te be wijzen dat ik geen gevaar ben voor de Hongaarse volksge zondheid. Haast, ivant toen duidelijk werd dat ik binnen twee maanden zou vertrekken, kon dat medische onderzoek achterwege blijven. Het begon ermee dat ik mijn verblijfsvergunning moest ver lengen. Dat klinkt raar voor ie mand die op het punt staat weg te gaan, maar het pech wilde dat mijn papieren net een maand voor mijn vertrek ver lopen waren. En zonder gel dige verblijfsvergunnmg mag je je verhuisboedel niet mee het land uitnemen en loop je bo vendien het risico dat ze je bij je vertrek alsnog invoerbelasting laten betalen. Het was dus zaak mijn boeltje op orde te brengen, en ik vervoegde mij, als ieder jaar, bij de vreemde lingenpolitie. Gelukkig krijg ik, 7iet als een diplomaat, ieder jaar een brief va?i het ministerie van buiten landse zaken, waarmee ik de rij wachtenden kan overslaan en direct naar een kantoortje mag, waar een dame die zich met speciale gevallen bezig houdt, me vriendelijk te ivoord staat. Dat zvas ook dit jaar zo. Maar wat ik niet wist, ivas dat de vreemdelingenwet juist was veranderd. Plots kreeg ik een stapel formulieren onder mijn neus geduwd. Plus de opdracht om naar de dokter te gaan en een aids-test te laten doen, er gens bij een bureau elders in de stad. Dat zou tien dagen kosten, zei de dame. Snel uitgerekend za ten ive dan in juni, dat werd ivel erg kort dag voor de verhui zing. Maar goed, die test kon worden geschrapt toen bleek dat ik geen heel jaar meer bleef. Volgens de bedenkers van de wet bestaat binnen het jaar blijkbaar geen risico datje met een Hongaar naar bed gaat. Toen kwam dat formulier aan bod. Zes kantjes lang, in goed of beter in slecht, want zeer ambtelijk Hongaars. Een En gelse of Duitse versie was er niet. Maar de dame bleef vrien delijk, en al sprak ze alleen Hongaars, gezamenlijk kwa men we uiteindelijk wel uit vra gen als: hoeveel kamers heeft uiv huis en hoeveel huur be taalt u? Ik begreep niet wat dat met mijn verblijfsverginming te maken had, maar vulde alles maar in en kreeg de felbegeer de stempels. Na een dik uur stond ik weer op straat. En dan had ik nog mazzel ge had. Kort na deze kleine wor steling met de Hongaarse bu reaucratie begon het klachten te regenen. De voorzitter van de Amerikaanse-Hongaarse Kamer van Koophandel bries te, toen hij drie of vier in uur in de rij had gestaan. De direc teur van een grote buitenland se investeerder klaagde, om dat zijn secretaresse na acht uur wachten eindelijk te horen kreeg dat ze niet de juiste pa pieren bij zich had. General Motors, dat in de pro vincie een gloednieuwe autofa- briek heeft gebouwd, klom in de pen, toen bleek dat de nieuwe wet voorschrijft dat werkvergunningen voor bui tenlanders alleen nog maar in Boedapest worden uitgereikt. De Wereldgezondheidsraad (WHO) en de Raad van Europa protesteerden tegen de ver plichte en volgens hen zinloze aids-test. En iedereen klaagt erover dat bij de vreemdelin genpolitie niemand een buiten landse taal spreekt en de for mulieren alleen maar in het Hongaars beschikbaar zijn. Alleen een enkele Hongaarse ondernemer is blij met de nieuwe regeling. Het bedrijfje Business Umbrella beschikt over professionele 'rijstaan ders', jongeren die zijn uitge rust met een draagbare tele foon, die voor buitenlanders gaan staan wachten en hun klant een belletje geven tegen de tijd dat hij aan de beurt is. Twee mensen hebben er inmid dels een vaste baan aan. Hun langste wachttijd tot nu toe: tien uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41