ZEEUWSE COURAN )ehaene rivaal van Lubbers Opschudding over verleden justitie-topman Gonsalves Vadenlatri$ Start WK met popmuziek en folklore SPRINT PHOTO VVD verdeelt zetels in paars kabinet 4 WEKEN Alle kleurenfilms 5 halen-2 betalen1 gratis* Belgische premier mengt zich officieel in strijd om opvolging Delors W$m fÊmm msroi reportage 33 t/m 41 PILAAR VOOR 13,- HEAO Breda fier wind Wolkenvelden, vooral in de middag lonnige perioden. Matige, aan zee af «i toe vrij krachtige westelijke wind. Temperatuur tussen 17 en 20 graden. J7e jaargang no. 141 aterdag 18 juni 1994 (SSe nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendoal HAAG (ANP) - De Belgi- üepremier Jean-Luc Dehaene minister-president Ruud obers nemen het tegen elkaar in strijd om het voorzitter van de Europese Com- sie. Dat bleek vrijdag toen Dehaene zich officieel ididaat stelde voor de opvol van Jacques Delors en de derlandse regering een uur verklaarde onverkort vast bouden aan de kandidatuur 0 Lubbers. het Binnenhof ontstonden de korte tijd tussen de twee ^conferenties speculaties dat ibbers zich wellicht zou terug- een. Maar vice-premier Kok minister Kooijmans (buiten- idse zaken) beweerden dat de elopen dagen is gebleken dat kandidatuur-Lubbers zeker kracht heeft ingeboet. 1 noemde Lubbers vrijdag .kandidaat van bekwaam iiber". beide bewindslieden is „stevige steun en sympathie" r Lubbers. Soms duidelijk gesproken, zoals bij inse premier Felipe Gonza- ioms wat bedekter. De mi- i van buitenlandse zaken :erop dat er tot nu toe tegen- geen van de kandidaten een uitgesproken, is ook geen enkele indicatie de Duitse bondskanselier I, die samen met de Franse Esident Mitterrand de voor- ar zou geven aan Dehaene, bbers' kandidatuur onbe- eekbaar vindt. Kooijmans !de echter geen woord kwijt tr een mogelijke ontmoeting sen Kohl en Lubbers voor de i van Korfoe volgende week jdagen zaterdag, waar het be over de opvolging van De- szal vallen, ibers sprak vrijdag nog met achtig landen lenen akkoord er veiligheid minstallaties ENEN IRTR) - De delegaties meer dan tachtig landen iben vrijdag in Wenen op een het Internationaal Atoom- irgie Agentschap (IAEA) rganiseerde conferentie in- lemd met de tekst van een iventie over de veiligheid nucleaire installaties. De lieuorganisatie Greenpeace int het ontwerp nutteloos en tanijnend ten opzichte van hans geldende regels. ondertekenaars zullen ver- htzijn de veiligheid van be- Wide reactoren veilig te stel- desnoods te sluiten", onferentie-voorzitter Walter Welder. Tot de onderteke- afibehoort Oekraïne waar de ïr van Tsjernobyl in 1986 nucleaire ramp aller hn veroorzaakte. Een deel decentrale is nog steeds in f. «ak document Knpeace-Oostenrijk ver fde: „Het verdrag is een document, duidelijk be de nucleaire industrie uit Problemen te halen wat be- fde veiligheidsnormen". fet zou bestaande interna tte normen over bescher men radioactieve straling ^mijnen. De conventie leidt Greenpeace niet tot van onveilige of verou- reactoren. In de tekst zijn j? van nucleair afval, pro nk van plutonium en ura- vervoer van nucleaire ma nnen de bouw van kernwa- buiten beschouwing gela- Weid werpt tegen dat de 'entie voor ondertekenaars fle mogelijkheid biedt gede erde informatie over onvei- installaties in één van de an oden op te vragen. de Italiaanse premier Silvio Ber lusconi. Na afloop van het bijna een uur durende gesprek weiger den beide politici elk commen taar. Berlusconi heeft geen Ita liaanse voorkeur kenbaar ge maakt, maar daaruit mag vol gens Kooijmans zeker niet wor den afgeleid dat Lubbers voor Rome geen reële kandidaat is. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken heeft echter wel laten doorschemeren dat hij een lichte voorkeur heeft voor de Brit Sir Leon Brittan, de Euro pees Commissaris voor handels betrekkingen. Brittan is de der de formele kandidaat voor de opvolging van Delors. Van Ne derlandse kant valt geen veto te verwachten tegen Lubbers' te genspelers. Lubbers zelf had daarop onlangs wel gezinspeeld. Voorkeur De Belgische regering deelde eerder op de dag officieel mee dat zij zich achter de kandida tuur van Dehaene had gesteld. Dehaene zei dat hij tijdens de top op Korfoe rekende op de.,, steun „van een aantal lidsta ten". „Er is een even grote kans dat ik na Korfoe gewoon premier van België blijf. En ook met volle overtuiging", verklaarde de pre mier laconiek. Over de concur rentiestrijd tussen hemzelf en de Nederlandse premier, twee christen-democratische kandi daten uit de Benelux, zei De haene dat zij omgaan als „vol wassenen onder elkaar" en dat hij „geen grote woorden wilde gebruiken, zoals een scheuring in de christen-democratie". Dehaene was tot vrijdag nog geen kandidaat. Zijn kandida tuur werd echter naar voren ge schoven door Mitterrand en Kohl. De laatste weken werd duidelijk dat veel regeringslei ders aan hem de voorkeur gaven boven de demissionaire premier Lubbers. Op 22 juni komen de achttien lei ders van Europese christen-de mocratische partijen onder lei ding van de voorzitter van de Europese christen-democraten (EVP) Martens bijeen om met el kaar consensus te bereiken over een christen-democratische kandidaat. Maar of dat lukt is de grote vraag. Geen enkele kandidaat kan re kenen op een duidelijke meer derheid, laat staan op eenstem migheid. Voor Frankrijk en Duitsland is Dehaene weliswaar nummer 1, maar Lubbers weet tot dusver Spanje achter zich en is voor Groot-Brittannië tweede na de eigen kandidaat Brittan. Zes landen hebben zich nog he lemaal niet over een eerste of tweede voorkeur uitgesproken. r;vtA Y- k i-i. Met ballonnen en folklore werd het startsein gegeven voor het WK-voetbal. CHICAGO (AP) - Met popsongs, een groet van overvliegende luchtmachtstraalja gers en groepen in klederdracht is gisteren in Chicago het WK-voetbal van start gegaan. „Voetbal is een universele taal geworden die ons allemaal bij elkaar brengt", zei president Bill Clinton in zijn openingswoord in het hete Soldier Field stadion. Clin ton droeg bij 32 graden celsius een speciale WK-stropdas. Met Clinton woonden de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Boliviaanse president Gonzalo Sanchez de Lozada de openingswedstrijd Duitsland-Bolivia bij. De ruim 63.000 toeschouwers in het stadion en 750 miljoen televisiekijkers in de foto E PA hele wereld zagen eerder hoe ceremoniemeester Oprah Winfrey, de bekende talk show-presentatrice, de zangeres Diana Ross aankondigde. Ross bracht een med ley van haar repertoire ten gehore, maar slaagde er niet in een bal in het doel te schoppen. Het Amerikaanse volkslied werd gezongen door Richard Marx. Vier F- 16's van de luchtmacht vlogen over het stadion als groet. Groepen in klederdracht stelden de 24 deelnemende landen voor. De openingswedstrijd Duitsland-Bolivia was saai. Door een treffer van Jürgen Klinsmann won de regerend wereldkampioen met 1-0. zie ook pagina 19 DEN HAAG (GPD) - Minister Kosto van justitie zal de Twee de Kamer spoedig informeren over het verleden van de Bos sche procureur-generaal mr. R.A. Gonsalves. Deze werd in 1960 als bestuursambtenbaar op Nieuw-Guinea verdacht van doodslag, mishandeling met voorbedachten rade en opzette lijke brandstichting. Van deze daden zouden tal van Papoea's het slachtoffer zijn geworden. Gonsalves werkte van 1956 tot 1962 in Nieuw-Guinea. Alle grote fracties in de Tweede Kamer hebben minister Kosto gisteren na een VPRO-radiore- portage over het koloniale verle den van Gonsalves om ophelde ring gevraagd. Kosto zegde dit vrijwel onmiddellijk toe en be loofde ook een gesprek te zullen MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) voeren met Gonsalves, die overi gens momenteel op vakantie is. De minister heeft nog geen aan leiding te denken dat er nieuwe feiten over het verleden van Gonsalves aan het licht zijn ge komen. Aan het begin van de jaren '60 heeft al een uitgebreid onder zoek naar Gonsalves' optreden in Nieuw-Guinea plaatsgevon den. In de media is daar destijds uitvoerig over bericht. Volgens de toenmalige procureur-gene raal op Nieuw-Guinea, mr. G.W, von Meyenfeldt, was er sprake van strafbare feiten, maar na na der onderzoek werd geconsta teerd dat er geen beletsel was voor een carrière van Gonsalves bij het openbaar ministerie. Hij werd in 1962 benoemd tot offi cier van justitie. Gonsalves speelt momenteel binnen het openbaar ministerie een vooraanstaande rol in de be strijding van de georganiseerde misdaad. De procureur-generaal kreeg recentelijk onenigheid met collega's toen hij hen een brief schreef waarin hij zich een coördinerende rol toebedacht bij de aanpak van de zware mis daad in Nederland. In een eerste reactie van het openbaar ministerie, onderte kend door Gonsalves, wordt ge steld dat het een oude zaak be treft die in 1962 door WD-minis- ter van binnenlandse zaken E.H. Toxopeus, is afgesloten. De ver klaring stelt: „In 1962 is over de benoeming bij het openbaar mi nisterie het advies gevraagd van de procureur-generaal bij de Ho ge Raad, mr. G.E. Langemeijer. Reizigster houdt uit wraak trein een half uur op DEN HAAG (ANP) - Een over de NS-staking zeer gebelgde trein- passagiere heeft donderdag de trein van Den Haag naar Utrecht een half uur opgehou den uit pure wraak. „U staakte maandag en dinsdag, vandaag staak ik", aldus de vrouw tegen de conducteur en ze hield haar geldige ov-jaarkaart in haar zak. De vrouw bleef zelfs in staking toen de conducteur dreigend een bon van 67,25 begon uit te schrijven. Ze gaf wel haar naam op, maar weigerde zich te legi timeren. Op het station Zoetermeer werd de politie erbij gehaald. Door de aanhouding werd het treinver keer een half uur opgehouden. De vrouw is voor korte tijd inge sloten geweest. Zij krijgt volgens de politie een 'gepeperde reke ning' voor de kosten van de ver traging. Autorijdend Nederland iverd de ze week weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Door de treinstaking groeiden defiles tot tientallen kilometers lengte. We hinkeji van knelpunt naar knel punt. Een praktische oplossing is er niet; alleen thuisblijven helpt. Verder in de bijlage Re portage: Nederland ivordt te- sjofel Persoonlijk Paradijs Zeeland recreatieland, Zee land belastingland Doctorandus Hond vindt al tijd een baan Marokkanen tobben met partnerkeuze De macabere zuigkracht van Bea- chy Head. Veteranen mee met de Poolster Tien koopvaardij-veteranen uit de Tweede Wereldoorlog mogen vol gende week mee met de Poolster. Dan maakt het marine bevoorradingsschip zijn laatste reis van Den Helder naar C Rotterdam onder Nederlandse vlag. O Actie *88 Tijdens een vrijdag begonnen handtekeningenactie van het Anti-Racismecomité kunnen Terneuzenaren hun weerzin kenbaar maken tegen de recen te terreur. In de stad worden vijf duizend formulieren verspreid die inwoners kunnen tékenen. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4,5 en 7; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 8 en 9; Provincie: 11,13 15 en 17; Sport: 18,19, 20 en 21; Vrije tijd: 23, 24, 25, 27, 29 en 31; Repor tage: 33, 34, 35, 37, 39 en 41. DEN HAAG (GPD) - De PvdA mag in een volgend kabinet naast premier Kok ook de mi nisters van sociale zaken, justi tie, defensie en landbouw leve ren. De VVD-top heeft dat in een geheim beraad bepaald. De libe ralen zelf willen in ieder geval de ministers van financiën, bin nenlandse zaken en verkeer en waterstaat leveren. Mogelijk wordt ook Onderwijs opgeëist. De VVD wil twee staatssecreta rissen op Onderwijs (tegen nu één). Verder claimen de libera len een staatssecretaris Euro pese zaken die onder het minis terie van buitenlandse zaken valt. De discussie over de kabinets- posten is opvallend. Het is im mers nog lang niet zeker dat er een kabinet van PvdA, WD en D66 komt. Formeel wordt ont kend dat er tijdens de formatie al over is gesproken, maar bin nenskamers is het onderwerp wel degelijk aan de orde. Inmiddels is de discussie over een vijftiende minister in een stroomversnelling geraakt. Het zou een minister voor immigra tiezaken moeten worden. Ont wikkelingssamenwerking wordt hoogstwaarschijnlijk omge vormd tot het departement voor internationale samenwerking. Daar worden dan ook interna tionale milieuhulp, hulp aan de landen in Centraal- en Oost-Eu ropa, alsmede de kosten van VN- vredesmissies ondergebracht. BOUWMATERIALEN GOES Onderwerp van gesprek is ver der het plan om de staatssecre taris van volksgezondheid (mi nisterie van WVC) minister te maken. De huidige taken van de minister (welzijn en cultuur) zouden dan door een staatsse cretaris vervuld moeten worden. WD-leider Bolkestein noemde gisteren Kok opnieuw „de toe- -+ komstige premier". De sociaal democraat reageerde daarop met: „Maar hij zegt er niet bij van welk kabinet". Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Straat: Postcode: Procureur-generaal Gonsalves. Deze was van oordeel dat de fei ten zelf geen beletsel waren voor benoeming. Bij de benoemingen daarna hebben opeenvolgende ministers nimmer reden gezien tot een ander oordeel te komen", aldus het openbaar ministerie. Controleur Gonsalves vertrok in 1956 op jonge leeftijd - hij was toen 24 - naar het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea. Als controleur eerste klas moest hij rond 1960 in de Baliemvallei orde en rust brengen onder de rivaliserende papoea-stammen (Dani's). Daarbij ging de 'man met de baard', zoals de Dani's hem om schreven. nogal ruig te werk. Pa poea's werden persoonlijk door hem met de knoet bewerkt, hut ten gingen in vlammen op en er vielen doden. Een ondergeschik te van Gonsalves, E. Markhorst, verklaarde later er getuige van te zijn geweest dat de controleur een Dani doodschoot. Gonsalves' opvolger in de Ba liemvallei, C.J. Schneiders, hoorde later dat de controleur een lokale hoofdman, die een speer naar hem wierp, had dood geschoten. Schneider omschreef Gonsalves en zijn agenten als „schiet-graag". Tot in de Tweede Kamer werden de daden van Gonsalves bespro ken en de kwestie werd tot de bo dem uitgezocht. Harde bewijzen werden niet gevonden. Er vol gende geen strafzaak, een aan klacht van Von Meyenfeldt werd in 1962 ingetrokken. zie ook pagina 3 Deeltijd Hoger Economisch Administratief Onderwijs Een nieuw perspectief in deeltijd: Management, Economie en Recht Bestuur en Beleid met de specialisaties Bedrijfskundig Management Bank- en Verzekeringswezen Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Bel voor meer informatie: 076-250691/ 250633 713214 00001

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1