Strengere eisen ww en wao Referendum over NS-akkoord 50% VOOR VERKOOP Examenfeestje rond ziekenhuisbed 4 WEKEN kleintjes 0 I M B R E R E VS werken toe naar VN -wapenembargo tegen Noord-Korea Onderhandelaars paars kabinet mikken op 20 miljard aan bezuinigingen 'aars' botst er aanpak sielzoekers kortingen tot jirnbrère Kabeljauwoorlog IJsland en Noorwegen VOOR 13,- JA, ik wil: iKl bewolking <d^r f,1 bewolking en tegen de avond «s op regen. Maximum tempera- lil omstreeks 15 graden. De west- tot ^westelijke wind is matig. !e jaargang no. 139 nderdag 16 juni 1994 i nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen J HAAG (GPD) - Ambtena- ouders met kinderen en jmet een uitkering wor- i hard getroffen door de be dingen waar de partijlei- s Kok (PvdA), Bolkestein pen Van Mierlo (D66) het eens zijn. Nieuwe ombui- jen waar de onderhande ls nog over praten, betreffen verder inperken van het peen ww- en wao-uitke- |enD66 willen komende ka lisperiode 23,5 miljard bezui- in, de PvdA vindt circa veer- imiljard het maximaal haal- ,Het verschil van bijna tien jard wordt veroorzaakt door enlopende opvattingen over erfenis die het huidige kabi- schterlaat en de omvang van iwe verwachte tegenvallers, wordt daar als minister van neiën tijdens de onderhan- ngen op aangekeken, compromis sturen de onder aan op 20 miljard, estein hamerde er gisteren het bezuinigingspakket I en duidelijk" moet zijn. ers verwerpt de WD het erp-regeerakkoord, dreig- ving treft Bali iARTA (AP) - Het Indonesi- eiland Bali is woensdag ge en door een aardbeving, ijens het seismologisch ob- ralorium in Hongkong had thok een kracht van 6,1. Van of slachtoffers was nog melding gemaakt. De be- had plaats om 18.29 uur Nederlandse tijd). Het [fntrum lag in de omgeving de stad Denpasar bijzonderheden ont- IHAAG (GPD) - De VVD wil streng beleid jegens asiel- ers. VVD-leider Bolkestein fit die eis gisteren tijdens de Mtiegesprekken op tafel ge- iKok (PvdA) en Van Mierlo hebben er onmiddellijk Hing: tegen genomen. il'D wil zo snel mogelijk het ^e-landenbeginsel' invoe- Dat wil zeggen dat asielzoe- worden teruggezonden het land waai- zij vandaan En als dat veilig wordt Kht. rblijfstitels Maast wil de VVD de eisen scherpen waaraan een asiel- ter moet voldoen om in Ne- tad te worden toegelaten. aantal 'verblijfstitels' moet erkt worden. Verder willen iberalen een streng opspo- s- en uitzettingsbeleid ten hen van illegalen. testein zei dat zijn partij «wil dat bestaande en in bereiding zijnde wetten en uitgevoerd. zondheid sie over de volksge- is vastgelopen. De specialisten kwamen met onvolledige nota over dit on- "/rp die is voorgelegd aan Centraal Planbureau. fen, de de liberaal. Een voorstel van Kok circa vier miljard pas later in te vullen, wordt door Bolke stein en Van Mierlo afgewezen. VVD en D66 houden rekening met oude ongedekte en nieuwe tegenvallers die oplopen van cir ca vijf miljard gulden in '95 tot 10,4 miljard gulden in 1998. De extra uitgaven zitten vooral bij de sociale zekerheid (werkloos heid), volksgezondheid, het doorwerken van de inflatie bij de overheidsuitgaven en de ambte narensalarissen. Daarnaast willen Kok, Bolke stein en Van Mierlo negen mil jard gulden voor lastenverlich ting. Voor verlaging van het fi nancieringstekort en nieuw be leid is nog eens vier miljard no dig, waarmee voor VVD en D66 het totaal bijeen te sprokkelen bedrag op 23,4 miljard komt. De drie onderhandelaars heb ben inmiddels overeenstem ming bereikt over een bezuini gingsbedrag van 14,5 miljard gulden. Op de rijksuitgaven wordt voor 7,5 miljard gesnoeid, op de sociale zekerheid 7 mil jard. Belangrijke posten daarin zijn: -kinderbijslag: bevriezen en voor ieder kind gelijk 1 miljard), -gemeenten/provincies: korting op budget (1 miljard), -ambtenaren: vut-leeftijd wordt 62 jaar (nu 61) en de uitkering- gaat omlaag (1 miljard), -wachtgeld voor ambtenaren wordt gelijk aan ww (zo'n 500 miljoen), -studiefinanciering: studieduur wordt van vier jaar beperkt tot gemiddeld 3,5 jaar (500 miljoen), -arbeidsbureaus: korting op budget (300 miljoen), -subsidies op bouw nieuwe wo ningen (250 miljoen), -verlaging subsidies energiebe sparing (300 miljoen), -uitgavenverlaging ministeries (750 miljoen). Door de koppeling tussen lonen en uitkering voor de helft toe te passen, bespaart de overheid 2,9 miljard. Verdere bezuinigingen in de sociale zekerheid: VLISSINGEN - De eindexamens in het voortgezet onderwijs zijn voorbij, het wachten is op het felbegeerde diploma. De 18- jarige Eline van Putten uit Middelburg kreeg haar VWO-dipJo- ma op een wel heel bijzondere plaats. Sinds veertien dagen ligt zij wegens een rustkuur voor haar rug in het Streekziekenhuis Walcheren. Ouders en vrienden versierden dinsdag haar bed om toch nog voor enige feeststemming te zor gen. De traditionele vlaggestok met daaraan de versleten school tas ontbrak natuurlijk op Eline's kamer, maar een infuus bleek ook uitermate handig om de tas aan op te hangen. Na de zomervakantie gaat de Middelburgse bouwkunde stude ren aan de Technische Universiteit Delft, foto Ruben Oreel zie ook pagina 16 -Algemene Weduwen- en Wezen wet afschaffen: 1 miljard, -Ziektewet afschaffen: 900 mil joen, -wao: 750 miljoen door premie hoogte af te stemmen op aantal arbeidsongeschikten, -ww: 200 miljoen door strenger sanctiebeleid, -nieuwe uitvoering sociale wet ten: 400 miljoen, -verhaal van de uitkering op ver oorzaker ziekte of arbeidsonge schiktheid: 400 miljoen VVD en D66 zetten de PvdA on der druk om meer te bezuinigen. Kok, Bolkestein en Van Mierlo bekijken daartoe beperking van het recht op een ww- en wao-uit- kering door hogere eisen aan het arbeidsverleden te stellen. Ver der onderzoeken de partijleiders verdere ingrepen bij Defensie, WVC, Volkshuisvesting, Onder wijs en de aanleg van wegen. Het plan voor lastenverlichting voor werkgevers die banen te gen het minimumloon aanbie den is van tafel. Het bleek te complex en leverde te weinig ba nen op. De onderhandelaars wil len nu circa zes van de geplande negen miljard aan lastenverlich ting inzetten voor het gedeelte lijk afschaffen van de toeslag die werkgevers op het bruto loon van de werknemers betalen (overhevelingstoeslag): alleen voor werknemers die minder dan het minimumloon verdie nen. Dat leidt tot lagere arbeidskos ten voor werkgevers hetgeen ba nen kan opleveren. Het inko mensnadeel voor de werkne mers wordt opgevangen door een verhoging van de belasting vrije som (het inkomensdeel waarover geen belasting wordt betaald). Vuurwerk OSS (ANP) - Twee jongens uit Oss (15 en 17 jaar) zijn woens dagmiddag zwaar gewond ge raakt toen ze kruit uit overge bleven vuurwerk in een ijzeren pijp stampten. De buis ontplof te, vermoedelijk ten gevolge van een vonkje. Een van de slachtoffers is zwaar gewond aan een arm en been. De ander moet enkele vingers mis sen, aldus een woordvoerder van de politie. Het tweetal is opgeno men in een ziekenhuis. Treinstaking voorbij Minder ontslagen onder lijdend personeel «amste knelpunt, naast penvaller van 2.1 miljard 3is de vraag hoe hogere es voor de lagere inko- Jf^pen opgevangen moe- torden. DEN HAAG (GPD) - De Ver- voersbonden FNV en CNV hou den op korte termijn een refe rendum onder hun leden over het principe-akkoord dat met de NS is gesloten. Naar schat ting de helft van het rijdend personeel is tegen het akkoord, maar de bonden willen ook de mening van het niet-rijdend personeel horen. De Vervoers- bond FNV verwacht dat volgen de week zaterdag de uitslag be kend is. Sinds gistermiddag zijn alle NS- stations weer met de trein be reikbaar. Na een oproep van de vakbonden ging het personeel, soms met forse tegenzin, giste ren in de loop van de ochtend weer aan de slag. „Het was geen goud, maar toch wel zilver", verdedigde de voor man van de Vervoersbond FNV, Wim Korteweg, gisteravond het onderhandelingsresultaat. „Als Oranje met zilver thuis komt, hoop ik dat ze een beter onthaal krijgen", aldus Korteweg die zich verrast toonde over de vaak heftige en boze reacties op het akkoord. Ook president-direc teur Den Besten is geschrokken van de emoties onder het NS- personeel. „We moeten meer waarborgen creëren om de pijn te verzachten", aldus Den Bes ten, „en beter uitleggen waarom de reorganisatie móet". De staking draaide om 492 ma chinisten en conducteurs voor wie op termijn ontslag dreigde. In het akkoord is dat aantal te ruggeschroefd naai' 126. In ruil daarvoor krijgen de 27.000 NS'ers de komende twee jaar geen loonsverhoging. Wel krijgt iedereen dit jaar en volgend jaar er in totaal twee atv- dagen bij. Werknemers van 50 jaar en ouder krijgen de komen de twee jaar vijf dagen extra vrij. Dit kost de NS 25 miljoen gul den. Bovendien maakt de NS een vierdaagse werkweek moge lijk op vrijwillige basis tegen 92 procent van het bruto salaris. Door deze vormen van herverde ling van arbeid verwacht de Ver voersbond FNV dat gedwongen ontslagen kunnen worden voor komen. De Spoorwegen hebben inmid dels toegezegd dat gedupeerde °AMESMODE, PARAPLU'S EN ACCESSOIRES Een spoorweg-politieman legt in de hal van Rotterdam CS twee reizigsters uit hoe het zit met de trei nenloop. foto Paul Stolk/ANP LANGE DELFT 16MIDDELBURG OSLO (AP) - Noorwegen en IJsland zijn slaags geraakt over de kabeljauwvangst rond de Svalbard-archipel, èen groep eilanden net voor de vaste ijskap rond de Noordpool. Twee patrouilleschepen van de Noorse kustwacht hebben een IJslandse treiler met waarschu wingsschoten verjaagd en de netten van vier andere IJslandse vissersboten doorgesneden. Dat meldde woensdag het Noorse ministerie van defensie. De IJslandse premier David Oddson heeft het optreden van de Noren onwettig genoemd en aangekondigd dat IJsland de kwestie zal voor leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. De Noorse minister van defensie Jorgen Kos- mo zei dat IJslandse vissers die in de toekomst rond de archipel worden aangetroffen, op har de maatregelen moeten rekenen. Noorwegen beschouwt de wateren rond de archipel als ei gen visgronden. De Svalbard-archipel is in 1920 in een door 40 landen ondertekend ver drag onder Noorse soevereiniteit geplaatst en de Noren hebben in 1977 een 200-mijlszone rond de eilanden ingesteld. IJsland betwist met name de 200-mijlszone en staat hierin niet alleen. Ook de Russen en de Portugezen eisen het recht op visvangst in de wateren, waar veel kabeljauw zit. Ruanda Frankrijk is bereid de met uit roeiing bedreigde Ruandezen door middel van militair ingrij pen te beschermen. Parijs zou. samen met bondgenoten, snel willen handelen als de dinsdag overeengekomen wa penstilstand niet O wordt nageleefd. O Dow Benelux Dow Benelux in Terneuzen ziet de eerstkomende jaren nog geen eind aan een personeelsreduc tie. Dit jaar gaan nog eens 90 ar beidsplaatsen verloren. Veertig oudere werknemers moeten ver vroegd met pensioen. Verleden jaar iverd een beschei den winst gemaakt O van 1 miljoen gulden. I w treinreizigers op dezelfde ma nierhun schade vergoed kunnen krijgen als in 1992. Die staking van twee dagen kostte de NS toen een miljoen aan ingewillig de schadeclaims. De NS ver goedt overigens alleen vervoers kosten (taxi's, huurauto's) die vaste klanten hebben moeten maken. Hotelrekeningen en der gelijke worden niet vergoed. Wie ongebruikte treinkaartjes kan overleggen, krijgt zijn geld te rug. De files op de wegen vielen woensdag mee. In de avondspits telde de verkeersdienst in Drie bergen ruim 120 kilometer files. De treinreizigers ondervonden tot gisteravond laat hinder van de acties. Op een vijftal belang rijke NS-lijnen reden veel min der "treinen dan normaal. zie ook pagina's 2 en 15 Geluidsoverlast met toespraken van Adolf Hitler MAGDEBURG (DPA) - De Duit se politie heeft tien rechts-ex- tremisten gearresteerd die in de nacht van dinsdag op woensdag omwonenden van een speel plein in Magdeburg uit de slaap hielden met toespraken van Hitier. De tien, in leeftijd varië rend van 20 tot 31 jaar, speelden de toespraken af op een radio cassetterecorder. Na verhoor zijn alle tien naar huis gestuurd. Zij zullen zich voor de rechter moeten verant woorden wegens het versprei den van propaganda voor orga nisaties die op grond van de Duits grondwet verboden zijn. Magdeburg, in het vroegere Oost-Duitsland en nu de hoofd stad van de nieuwe Duitse deel staat Sachsen-Anhalt. is de laat ste tijd herhaaldelijk in het nieuws wegens geweld en crimi naliteit van extreem rechts. Laatste test Op het heetst van de dag in Or lando heeft Oranje in zijn laatste voorbereidingswedstrijd voor het WK Fort Lauderdale Stri kers verslagen (7-1). Het was zo warm dat zelfs de schaduwspits in de rust ter verkoeling in de kleedkamer achterbleef. Wat het ergste was „Dat mijn voet in brand stond", Q4 zei Frank de Boer. 4L I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. NEW YORK (AP/RTR/DPA/ AFP) - De Verenigde Staten ij veren bij de Veiligheidsraad voor een wapenembargo tegen Noord-Korea als eerste fase van oplopende sancties om de com munistische staat te dwingen zijn nucleaire installaties aan volledige inspectie te onder werpen. De Amerikaanse ambassadrice Madeleine Albright zei dat zij met leden van de raad beraads laagde over een ontwerp-resolu- tie. waarin Noord-Korea een pe riode van 30 dagen krijgt om aan de voorwaarden te voldoen voor dat de sancties van kracht wor den. In eerste instantie wordt geen handels- of olie-embargo voor zien. Evenmin zal er een verbod komen op financiële transacties van Noordkoreanen in Japan. Deze sancties zouden eerst in een later stadium aan de orde komen, als Noord-Korea inspec tie blijft weigeren en de druk op het land moet worden opge voerd. Opschorting Sancties in de eerste fase omvat ten voorts onder meer opschor ting van alle technische en we tenschappelijke nucleaire sa menwerking. stopzetting van al le economische bijstand en ver mindering van diplomatieke vertegenwoordigingen. De Amerikaanse regering gaat omzichtig te werk teneinde de steun of stilzwijgende goedkeu ring te krijgen van China, Rus land en Japan, die zich alle zor gen maken over eventuele Noordkoreaanse tegenacties. Noord-Korea heeft gewaar schuwd dat sancties zullen wor den opgevat als een oorlogs verklaring. In Seoul, op maar 40 kilometer van de grens met Noord-Korea, werden woensdag opnieuw oefe ningen gehouden. Sirenes loei den, alle verkeer werd stopgezet en de bevolking moest de onder grondse schuilkelders opzoe ken. Charles Freeman, een hoge ambtenaar van het Pentagon, zei woensdag: „Wij moeten voor bereid zijn op een oorlog in Ko rea." Moskou maakte woensdag be kend dat Rusland enige tijd ge leden vijf Noordkoreanen heeft uitgewezen. Zij zouden hebben geprobeerd materiaal te stelen dat geschikt is voor de bouw van ë'en atoombom. De voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter kwam woensdag in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang aan. Vol gens de Amerikaanse regering heeft het bezoek geen officiële status, maar de Zuidkoreaanse radio meldde dat Carter een compromisvoorstel en een bood schap van de Zuidkoreaanse re gering op zak heeft. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open ■enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1