Weer racistische actie Terneuzen Treinreizigers dekken zich in Zeeuwse NS'ers staken door Noodlanding van Russisch vliegtuigje Bejaarde fietser (74) verongelukt f Tandartsen dreigen werk neer te leggen Vlissinger bekent reeks tasdiefstallen Burgerpartij tracht vastere voet aan de grond te krijgen Biertjes A Brandstichters treffen woningen van voorlieden welzijnsorganisaties zeeland DINSDAG 14 JUNI 1994 nn?e verslaggeefster RNEUZEN - Voor de vierde 1 in amper tien dagen tijd is rneuzen maandagochtend in e vroegte opgeschrikt door ee nieuwe aanslagen. Werd rige week tot tweemaal toe racht de brand te stichten in moskee in de Scheldestad en ontmoetingscentrum voor ichtonen, deze keer vormden woningen van de voorzitter de Vereniging Vluchtelin- iwerk Terneuzen en de direc- van de Stichting Welzijn rneuzen het doelwit, derzoek naar de aanslagen en veillance hebben inmiddels allerhoogste prioriteit van de ilitie in het district Zeeuwsch- aanderen gekregen, zegt bur ineester drs R. C. E. Barbé. sluit niet uit dat extra poli- uit de regio worden ézet. Het onderzoeksteam is jebreid tot vijf mensen. de brandstichtingen in inoskee en een Turks cen- n in Terneuzen vorige week beperkt tot nachtelijke aan kop-op dat moment-lege puwen, na zondagnacht sid- liedereen die maai- enigszins de begeleiding en opvang lochtonen te maken heeft, ities lijken nu ook gericht te lop personen en hun gezin net Turks Ontmoetingscen- ii werden na de poging tot istichting ook hakenkrui- Keltische kruizen en racisti- [he leuzen op de gevel aange- dag voor de voor- officiële opening van het loetingscentrum, half mei, I daar een molotov-cocktaii 1 binnen gegooid. De offi- opening is toen uit angst [or acties van de agenda afge- Itimidatie [slachtoffers geloven niet dat [brandstichting een afreke- (gis geweest. „Ik zie het als |vorm van intimidatie, niet n mij als persoon, maar als Icteur van een instelling die zich bezighoudt met asielzoe kers", stelt directeur J. Snelders van de Stichting Welzijn Ter neuzen. Snelders, die woonachtig is aan de Van Swindenstraat, werd om half vier wakker van de rook. 'Ik heb mijn sigaret niet goed uitge maakt', was zijn eerste gedach te. De voordeur bleek ontzet, de ruit gebarsten en het halletje zwartgeblakerd. Ook de familie Van der Haar in de Terneuzense Gouwestraat werd om kwart over drie wakker van een penetrante lucht van brandend plastic. H. van dei- Haar, voorzitter van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Terneu zen (WT), dacht eerst dat er kortsluiting in de meterkast was. Zijn vrouw meende dat er iets in de vuilnisbak lag te smeu- slot zie pagina 13 kolom 3 lomerconcerten «uws Orkest Het Zeeuws Orkest ver- li samen met pianiste Ma ine Boer een serie zomercon- len. Marianne Boer studeer- aan de Zeeuwse Muziek- lool en aan het Sweelinck nservatorium in Amster- Zij behaalde eerste prij- bij vele concoursen, won ze dit jaar de Zilveren iendenkrans van de Vereni- van Vrienden van het Con- jgebouw en het Koninklijk icertgebouworkest. tdirigent tijdens de reeks :erten in Zeeland is Ernst Tiel. Op het programma nwerken van Smetana, Bo- to, Wagner, Beethoven en De concerten vinden op donderdag 23 juni in .Nieuwe Kerk te Zierikzee, itiag 24 juni in de Grote Kerk Goes (aanvang beide keren 00uur) en zaterdag 25 juni in Grote Kerk te Veere (20.30 ototoestel gestolen ESKENS - Een inwoner van «and-Bad heeft een moment onachtzaamheid moeten 'Pen met het verlies van fototoestel. De man had 'andag zijn camera ter waar jan 2500 gulden onbeheerd srgelaten op Boulevard de ™?en. Toen hij een ogen- ater terugkwam, bleek het !'e' v«rdwenen. ftninbraak in een horecabe- I aan de Nieuwesluisweg in fens werd in de nacht van a§ op maandag rookwaar na gestolen. Zondagavond uit een huis aan de zelfde groot geldbedrag ont- "ua bij een inbraak. BQI ottenberg op 'dA-middag Middelburg gELBURG - De Pvd A-afde- iaiiddelburg houdt vrijdag 'vanaf 13.30 uur in de bur- ■J* van hel stadhuis een bij- •nst rond het thema 'het •Me cultuur en de stad'. .''is de bijeenkomst spreken .Voorzitter Felix Rotten- >*dri Duijvesteijn (direc- lun l'e* Nederlands Archi- r Instituut) en burge- ,erC. G. J. Rutten. fenkomg1 Wordt georgani- w gelegenheid van het af- van oud-wethouder G. B. pakers van Middelburg, r, enJaar als wethouder in eil)urg werkzaam was. fama tier Ibut van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - Al die drukte rond zijn toestel, piloot Vladimir Makago- nov wist maandagmiddag niet wat hem overkwam. Met zijn kleine pro pellervliegtuig maakte de Rus een ge slaagde noodlanding op een Noordbe- velandse akker. „Niets aan de hand, al leen maar een kapotte bougie", luidde de laconieke verklaring van de piloot. Het liefst waren Makagonov en zijn drie Russische passagiers direct weer vertrokken richting Moskou. De poli tie nam echter de paspoorten in totdat uit Amsterdam de Rijksluchtvaart dienst arriveerde. Pas na een grondige inspectie mocht de kist weer opstijgen. De Finist SM-92 van Russische makelij landde rond kwart voor drie op een ak ker nabij de oprit van de Zeelandbrug. Het toestel kwam uit Engeland waar 1 het viertal een vliegtuigtentoonstelling had bezocht. Bedoeling was met tus senstops in Apeldoorn en het Russische Brest terug te vliegen naar Moskou. He laas begon na nog geen anderhalf uur vliegen de motor te sputteren. Door vliegen naar Rotterdam of vliegveld Midden-Zeeland bleek te riskant. „Voor de zekerheid heb ik toen een noodlan ding gemaakt", aldus de piloot in ge brekkig Engels. Het toestel kwam veilig op de hobbelige Noordbevelandse ak ker tot stilstand waarna de bemanning zelf de motor repareerde. Praatje Enkele politiemensen, burgemeester T. A. Vogel van Kortgene en een hand jevol voorbijgangers keken nieuwsgie rig toe. De piloot toonde zich gastvrij, knoopte met iedereen een praatje aan en wie dat wilde mocht even een blik in de cockpit werpen. De Rijksluchtvaartdienst die enkele uren later het toestel bekeek, achtte op stijgen verantwoord. Angst om op nieuw achter de stuurknuppel plaats te nemen had Makagonov niet. Zijn ver trouwen in de zeszitter bleek grenze loos. „Een 'dreambird', normaal ge sproken enorm betrouwbaar en erg makkelijk te controleren." De Russen vlogen nog een afscheidsrondje boven Noord-Beveland om vervolgens als stipje aan de horizon te verdwijnen. Een Russisch vliegtuigje, op weg van Engeland naar Moskou, maakte gistermiddag een geslaagde noodlanding op een akker nabij Colijnsplaat. Pas na inspectie door de Rijksluchtvaartdienst mochten de Russen weer opstijgen. foto Willem Mieras Lege stations tijdens staking Boemel bleef rijden van onze verslaggever VLISSINGEN - Treinreizigers hebben maandag mede de sta king van het NS-personeel in Zeeland tot een succes ge maakt. Ze bleven massaal weg, hoewel de stoptrein Roo- sendaal-Vlissingen al vanaf negen uur 's morgens regelma tig reed. Passagiers durfden het niet aan, hadden al een vrije dag genomen of alterna tief vervoer geregeld. Veel verder dan Roosendaal kon den ze met de trein ook niet ko men. De werkonderbreking bij de Nederlandse Spoorwegen was vantevoren zo ruimschoots be kend gemaakt, dat slechts en kele argeloze reizigers zich in de stations meldden. Twee bui tenlanders in het NS-station Vlissingen wilden naar Leiden. De perronchef verwees hen naar de streekbus met bestem ming Spijkenisse. Een Belg die op de bonnefooi naar Vlissin gen was gekomen en naar Goes wilde doorreizen, had geluk. Hij kon omstreeks half elf op de eerste stoptrein vanuit Vlissin gen richting Roosendaal stap pen. De meute scholieren die an ders de treinen op de Zeeuwse lijn bevolkt, was nergens te be kennen. Een rondje langs on derwijsinstellingen leerde dat er toch weinig studenten wa ren weggebleven. Bij het HEAO in Vlissingen wilde nie mand de afsluitende examens missen. Ouders brachten des noods hun kinderen naar school. Alleen het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland in Goes kampte met veel leegloop. Tegen de dertig pro cent van de 280 leerlingen ont brak. Enkele scholieren kwa men in de loop van de dag als nog opdagen, nadat de stop treinverbinding was hervat. de hele dag. De FSV-ers in Roosendaal sloten zich uitein delijk bij hun collega's aan, omdat de drie spoorwegvak bonden elkaar ook al op lande lijk niveau hadden gevonden. Het vakbondsfront was geslo ten, maar dat kon niet verhin deren dat enkele werkwilligen in Roosendaal om negen uur een bijzondere stap zetten. Zij hervatten de stoptreinverbin dingen Roosendaal-Tilburg en Roosendaal-Vlissingen, de enige in heel Nederland. De stoptreinen reden op de Zeeuwse lijn bijna volgens dienstregeling. Te vroeg 's Morgens vroeg was al duide lijk dat dit zou kunnen gebeu ren. Vier werkwillige leden van de 'niet erkende' Vereniging van Machinisten doodden de tijd in het wachtlokaal van het NS-station Vlissingen. Zij toonden zich ook afkerig van het plan tot ontslag van 470 conducteurs en machinisten, maar zij vonden het te vroeg voor een staking. „Er was nog voldoende speelruimte in de onderhandelingen." Zij ver wachtten nauwelijks resul taat. „Als er geen geld is. houdt het op." Eén van de machinis ten riep de reizigers op in het geweer te komen tegen de be zuinigingen bij de NS. „Ze luis teren beter naar de passagiers dan naar ons." „Een kwestie van mentaliteit", verklaarden vakbondsleden de unieke positie waarin de Zeeuwse lijn zich maandag be vond. Voorzitter F. Peeters van de FSV-afdeling Roosendaal ligt er niet wakker van: „De ac tie is wat mij betreft geslaagd." De stoptreinen van Vlissingen naar Roosendaal bleven gisteren ondanks de staking regelmatig rijden. Een conducteur kijkt op het lege perron van het NS-station Vlissingen de vertrekkende boemel na. foto Dirk Jan Gjeltema Touringcar Het treinverkeer in Zeeland lag net als in de rest van het land tot negen uur helemaal stil. Stakers meldden zich in een touringcarbus op het sta tionsplein in Vlissingen. „Ik ben nog maar pas bij de NS", vertelde een machinist. „Ik vlieg er straks als eerste uit." Aan de andere kant van de lijn, in Roosendaal, kwamen leden van de spoorwegvakbond FSV bijeen in een café. Formeel moesten zij zich nog achter een staking van 24 uur scharen. De FSV wilde aanvankelijk tot ne gen uur 's ochtends staken, de Vervoersbonden FNV en CNV van onze verslaggever VLISSINGEN - Het treinverkeer in Zeeland blijft ook van daag, dinsdag, tot een minimum beperkt of valt zelfs hele maal stil. Zeeuwse en Westbrabantse leden van de Vervoers bonden CNV en FNV en de spoorwegvakbond FSV hebben maandagavond in Roosendaal besloten hun stakingsactie met een dag te verlengen. J. van Oosten, bestuurder van de Vervoersbond FNV, sprak na afloop van de vergadering in Roosendaal de verwachting uit dat vandaag helemaal geen treinen zullen rijden. „De actiebe reidheid is vergroot door de weigering van de NS-directie op onze voorstellen in te gaan", verklaarde hij. „De sfeer is grim miger geworden." Toch kon ook Van Oosten niet voor de volle honderd procent garanderen dat niet opnieuw stoptreinen zullen rijden op de Zeeuwse lijn. De Vereniging van Machinis ten waarbij de meeste machinisten in de regio zuidwest (Zee land en West-Brabant) zijn aangesloten, doet niet mee aan de staking. „Helaas voor de reiziger kunnen wij geen uitsluitsel bieden", aldus de voorzitter van de afdeling zuidwest van de Vervoersbond FNV. De Nederlandse Spoorwegen deelden gisteravond alleen mee dat 'in verband met de thans lopende acties de treinenloop ook dinsdag 14 juni ernstig verstoord zal zijn of in het geheel niet op gang komt'. Het spoorwegbedrijf raadt reizigers aan voor actuele informatie de teletekst-pagina's 751 en 752 erop na te slaan. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Bij een verkeersongeluk in de Weststraat in Zierik zee is maandagochtend de 74-jarige J. A. Poldermans uit Zierikzee om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam door onbekende oor zaak met de fiets ten val tegen een tegemoetkomende vrachtwagen. Het slachtoffer is overgebracht naai- het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam, waar hij later op de dag aan zijn verwondingen overleed. Het ongeluk vond rond elf uur plaats. De Zierikzeeenaar passeerde een geparkeerde auto terwijl uit tegenovergestelde richting een langzaam rijdende vrachtwagen naderde. Toen de vrachtwagen bij na op gelijke hoogte was met de auto. viel het slachtoffer tegen het bijna stilstaande voertuig aan. De politie in Zierikzee onderzoekt de exacte toedracht van het ongeluk. van onze verslaggever GOES-Tandartsen op de Beve- landen dreigen een week het werk neer te leggen uit protest tegen besparingen op de tand heelkundige zorg. Een tijdstip hebben ze nog niet geprikt. Ze wachten het moment af waarop de Tweede Kamer een rege ringsvoorstel over de tarieven van tandartsen bespreekt. Wanneer dat zal gebeuren, weet voorzitter P. F. M. Gerritsen van de tandartsenkring Bevelanden niet. De vorming van een nieuifr kabinet vertraagt de behande ling van het voorstel. „Mocht er voor de presentatie van de ont- werp-begroting 1995 op Prinsjes dag nog niets bekend zijn", laat Gerritsen weten, „dan sluiten wij de week voor Prinsjesdag on ze praktijken. Dat is dus de tweede week van september." De Bevelandse tandartsen gooi en niet alleen het stakingswa pen in de strijd omdat hun inko menspositie wordt bedreigd. Zij' vrezen ook 'afbraak van de hoog staande tandheelkundige zorg in Nederland'. Tandartsen moe ten meer kosten in rekening brengen bij patiënten die in het ziekenfonds zitten, zoals voor verdovingen. Dat zal mensen af schrikken, voorspellen zij. De tandartsen willen met ziekte kostenverzekeraars één front vormen om dit te voorkomen. Tijdens de actieweek zullen de Bevelanders niet totaal versto ken blijven van tandheelkun dige zorg. De tandartsenkring geeft de garantie dat noodhulp 'altijd' geboden zal worden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een 24-jarige man uit Vlissingen heeft een reeks tasjesdiefstallen bekend. Hij werd vorige week door het personeel van een supermarkt in Oost-Souburg betrapt bij een poging om een tas uit een win kelwagentje te stelen. De buit is opgegaan aan verdo vende middelen en eten. In af wachting van zijn berechting is de Vlissinger in overleg met de officier van justitie op vrije voe ten gesteld. De man bekende dat hij vijf maal een tasje uit fietstassen heeft gestolen, vier maal uit win kelwagentjes en één maal uit een café. De man pleegde de diefstallen in Papegaaienburg, de Hogeweg, de Singel en in Oost-Souburg. Spullen die de man niet kon gebruiken, gooide hij weg. De politie heeft alle be nadeelden op de hoogte gesteld. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Burgerpar tij Nederland van onder ande ren het uit de Centrum Demo craten getreden Vlissingse raadslid A. A. J. Poppe is bezig vastere voet aan de grond te krijgen in Zeeland. De groepe ring heeft al afdelingsbesturen in Vlissingen en Middelburg en er zijn gesprekken gaande om tot de oprichting van afdelin gen te komen in Arnemuiden, Terneuzen en Reimerswaal. Volgens Poppe - hij is landelijk secretaris van de Burgerpartij - worden de gesprekken over de oprichting van afdelingen ge voerd op basis van contacten met oud-CD'ers en met belang stellenden die hebben gerea geerd op zijn uittreden uit de CD. De score van CD en CP86 bij de raads- en kamerverkiezingen dit jaar in deze gemeenten heeft zijdelings een rol gespeeld. Naast de drie Roosendaalse en de drie Vlissingse raadsleden die zich al eerder tot de Burgerpartij hebben bekeerd, zijn het afgelo pen weekeinde twee CD-raadsle- den in Lelystad naar de Burger partij overgestapt. Die cafébaas in Terneuzen is er een van de soort die ner gens meer van op kijkt. Geeft iemand een rondje, dan schenkt hij ongevraagd bij. Of hij zet er gewoon een glaasje naast. Wie weigert, kan rekenen op een licht ge brom en een scheve blik. „Dan beivaar ik het wel tot morgen voor je", krijgt zo'n 'stoorzender' te horen, waar na het volle glaasje weer achter de toog verdwijnt, waar het wordt voorzien van een bierviltje. Tegen bederf. Nu de vakantietijd weer aanbreekt, melden zich da gelijks vreemd uitgedoste toeristen aan de bar. 'Vreemde snuiters', volgens de uitbater. Hij moet ze niet, maar je kunt moeilijk iedere dag het bordje "Wegens brui loft gesloten' bij de deur han gen... Laatst was het weer homme les in de tent. Een brallende Randstedeling bestelde een biertje en ivierp met een jo viaal gebaar twee gtilden en een kwartje achter de bar. Het kwartje belandde in de. spoelbak. Dat tafereel herhaalde zich een keer, maar bij het derde glas wierp de olijke dorstige de kastelein een rijksdaal der toe. Op dat moment brak op diens gelaat zowaar een waterig zonnetje door. Met een sierlijke armzwaai gooide hij het kwartje ivissel- geld richting 'snuiter'; het rolde onder een tafel in de hoek van de zaak. 1 - 0 voor de kastelein! De Hollander stond op, greep z'n portemonnee en gooide twee gidden op de bar. duidelijk een kwartje te weinig. „Geef me er dan nog maar één", klonk het droog. Een duidelijk gelijkspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9