KPN-belegger kiest voor winst Baron wil met zijn kasteel op de vlucht voor woningbouw Steentjesregen A12 zorgt voor veel schade aan auto's Eis van 2,5 miljoen tegen Dopharma in hormoonschandaal binnen- en buitenland Enorme omzetten in PTT-aandeel Koers blijft vrij stabiel Verslaggeefster GPD wint Prijs voor de Dagbladjournalistiek Asbest in Bijlmerbajes Beleggers zetten via rechter Philips klem Ambtenarenbond introduceert flexibel systeem salarissen Economische zaken wil een geheim exportpotje Aantal klachten over uitvaartwezen groeit DINSDAG 14 JUNI 1994 AMSTERDAM (GPD) - Het kersverse aandeel Koninklijke PTT Nederland heeft op zijn eerste dag op de Amsterdamse effectenbeurs meteen een re cord gebroken. In één middag verwisselden bijna 17 miljoen aandelen KPN van eigenaar. De vorige records stonden op naam van Philips en Koninklijke Olie. die echter op één dag slechts tot de helft kwamen van het aantal verhandelde KPN- aandelen. De koers van KPN kwam overi gens nauwelijks van zijn plaats: de handel begon rond twaalf uur gistermorgen op 50,50 gulden, liep eerst twee dubbeltjes om hoog en sloot uiteindelijk op ƒ50.20. Tijdens de lunchpauze waren er gisteren al bijna 12 mil joen KPN-aandelen in andere handen overgegaan. „Enorm veel", zei een beurshandelaar bewonderend. Heel wat particuliere beleggers die hadden ingeschreven voor 75 aandelen a 49,75 (met een kor ting van een rijksdaalder) heb ben van de eerste koers van het KPN-aandeel geprofiteerd. Er kwamen nogal wat van die pak ketjes langs op Beursplein 5, zo meldden handelaars. Dat was al lerminst de bedoeling van de overheid, die met die korting een zo groot mogelijke spreiding van het bezit van KPN-aandelen on der de Nederlandse bevolking wilde bereiken. Maar de verleiding om 3,25 per aandeel (minus verkoopprovisie van enkele tienties) 'te pakken' was blijkbaar te groot. Dat lever de de 'kleine' belegger die 75 KPN-aandelen had toegewezen gekregen gisteren toch gauw ruim 200 gulden op. „Een extra zakcentje voor het weekeinde", meldde een beurshandelaar droogjes. Hoeveel 'kleine beleggers' zich ogenblikkelijk weer van de KPN- UTRECHT/WOERDEN (GPD) - Rijkswaterstaat houdt ernstig rekening met een fors aantal schadeclaims van automobilis ten, die afgelopen week op de A12 tussen Utrecht en Den Haag in een regen van opspattende steentjes terecht kwamen. Daardoor werden tientallen au toruiten beschadigd of verbrij zeld. Ook de lak van veel auto's had onder de 'hagelbui' te lij den. Tussen De Meern en Woerden werden eind vorige week twee van de vier rijbanen van de A12 opgeknapt. Ruw asfalt werd met kleine steentjes, gemengd met bitumen, glad gemaakt waarna de weg werd geveegd. Het grit werd echter losgereden door de passerende auto's. De steentjes bleken nog niet voldoende te zijn gehecht, geeft Rijkswater- staat toe. Het regende niet alleen steen tjes, maar ook klachten bij Rijkswaterstaat, de politie en de ANWB. Gedupeerde automobi listen kunnen in eerste instantie BREDA (ANP) - Officier van justitie mr. J. Bijvoet heeft maandag voor de rechtbank in Breda tegen diergeneesmidde lenproducent Dopharma BV uit Raamsdonksveer een boete geëist van 2,5 miljoen gulden. Het bedrijf wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Het zou de handel in het groeibevorde- rende middel clenbuterol en verboden hormoonpreparaten hebben verdoezeld met verval ste rekeningen en een foutief op gemaakte administratie. De strafzaken tegen de directeur en een van zijn naaste medewer kers die maandag ook op de rol stonden, werden voor onbepaal de tijd aangehouden omdat een getuige uit Zwitserland niet was komen opdagen. De rechter commissaris moet nu proberen deze getuige alsnog te horen. Het gaat om de secretaresse van de Zwitserse dochteronderne ming van Dopharma die eerder een verklaring heeft afgelegd die belastend is voor directeur en medewerker. De officier beweert dat Dophar ma met de illegale handel in een periode van acht jaar een extra winst heeft behaald van 19 mil joen gulden. Dergelijke winst marges zijn volgens Bijvoet ver gelijkbaar met de bedragen die Vereniging kaart gaswinning Europees aan DEN HAAG (GPD) - De Wad denvereniging hoopt dat de Eu ropese Commissie in Brussel een stokje steekt voor plannen van de NAM om gas te winnen in de Waddenzee. De gaswin ning is strijdig met een aantal Europese richtlijnen, zo schrijft de vereniging in een brief aan de Commissie. Het verzoekschrift heeft de steun van nog elf andere organi saties op het. gebied van natuur- en milieubescherming. Volgens de Waddenvereniging verplicht de zogeheten Habitat-richtlijn de overheid onder meer tot het houden van uitgebreid onder zoek naar de milieueffecten, het geen niet zou zijn gebeurd. De milieu-organisatie verwacht dat ook de Eerste Kamer niet voet stoots met de boringen akkoord zal gaan. aandelen hebben ontdaan was maandag moeilijk te ontdekken. Ook de grote, institutionele be leggers (verzekeraars, pensioen fondsen en dergelijke) ruilden onderling druk pakketten KPN. Dat laatste verklaart ook de ho ge omzetten op de eerste han delsdag. Dat de koers toch zo stabiel bleef, verklaren analis ten uit het feit dat KPN ook be slist geen 'spektakel-aandeel' is, meer een 'rustige groeier". „Mis schien loopt de koers nog op tot ƒ51, maar dan hebben we het wel even gehad". Bij de institutionele beleggers zal voorlopig nog wel belangstel ling voor het aandeel blijven be staan. Volgens de bankier die de beursgang van KPN georgani seerd heeft. W. Jiskoot van ABN Amro. hebben alle 3500 institu tionele beleggers die wereldwijd hebben ingetekend slechts on geveer een derde van hun in schrijving ook toegewezen ge kregen. Van alle aandelen die de staat te koop aanbood, is zo'n 60 procent bij buitenlandse institu ten terecht gekomen en slechts 10 procent bij Nederlandse. Daaruit kan voorzichtig gecon cludeerd worden dat de grote Nederlandse instituten relatief laag hebben ingetekend. Om de prijs van het aandeel niet te beïnvloeden willen de hele grote beleggers in Nederlandse aandelen, zoals verzekerings maatschappij Nationale Neder landen, geen reactie geven op de toewijzing en al helemaal niet op de nog bestaande belangstelling voor het aandeel. Jiskoot zegt zich echter voor te kunnen stel len dat uit die hoek de komende weken nog heel wat belangstel ling te verwachten valt. Wat voor de topbankier echter veel belangrijker is, is de in schrijving door maar liefst 3500 van dergelijke grote beleggers in de hele wereld. „En er is niet één groot instituut dat niet heeft meegedaan". Al die 3500 institu tionele beleggers zijn stuk voor stuk bekeken bij de toewijzing, waarbij de vroegtijdige inschrij vers een streepje voor hebben gehad, aldus Jiskoot. Onder de topbankiers die maan dagochtend aanwezig waren op de beursvloer in Amsterdam bij het begin van de handel, klonk hier en daar teleurstelling door over de belofte van de Staat om de eerste twaalf maanden niet met een tweede tranche KPN- aandelen naar de beurs te zullen komen. Bij de eerste tranche, die het afgelopen weekeinde is ver deeld over de categorieën beleg gers, ging het om 30 procent van het aandelenkapitaal van KPN, ruim 138 miljoen stuks. „Je weet natuurlijk nooit hoe het beursklimaat er over twaalf maanden uitziet", zegt be stuursvoorzitter J. Kalff van ABN AMRO. „En deze beursin troductie is buitengewoon goed verlopen". Bij een tweede tranche van KPN- aandelen. door de regering al aangekondigd, maar dan niet binnen twaalf maanden na de eerste tranche, zal ook zeker vol ledige notering worden aange vraagd op de beurs van New York, op Wall Street. Jiskoot zegt geen spijt te hebben dat niet meteen gedaan te hebben. „Ik denk niet dat dat wezenlijk verschil had gemaakt, gezien de grote belangstelling voor het aandeel in het buitenland". hun schadeclaims kwijt bij Rijkswaterstaat, die ze vervol gens doorgeeft aan de aanne mer. Rijkswaterstaat heeft nog geen idee over de hoogte van het bedrag. „Bij ons zijn in elk geval al zo'n veertig telefoontjes bin nengekomen van mensen die schade hebben geleden." Bij Rijkswaterstaat tast men nog volledig in het duister over de oorzaak van de steenslag. Er moet kennelijk iets mis zijn ge weest met de hechting van de steentjes aan de ondergrond. Wellicht is het behandelde weg gedeelte te snel weer vrijgege ven. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat waarschuwt de gedupeerden van de steenslag- dat ze eerst een schaderapport door een verzekeringsexpert moeten laten opmaken alvorens ze de nodige reparaties laten verrichten. Mensen die hun auto zonder meer laten repareren en de rekening vervolgens indienen bij Rijkswaterstaat, hebben geen recht op een eventuele schadevergoeding. KPN-directeur ir Dik (midden) en beursvoorzitter baron Van Ittersum (rechts) op de beursvloer na het begin van de handel in KPN-aande len. foto Frans Vanderlinde/ANP worden verdiend met de handel in harddrugs. Hij meent dat de dochteronderneming in het Zwitserse Fribourg speciaal is opgericht om de illegale handel te verhullen. Hij kondigde maandag aan in een later sta dium een procedure te zullen be ginnen om de onrechtmatig ver kregen winsten terug te vorde ren. Douane vindt in Amsterdam 862 kg cocaïne AMSTERDAM (ANP) - De douane in Amsterdam heeft naar maandag pas bekend is ge worden, vrijdag een grote partij van 862 kilo cocaïne onder schept in de Westhaven in Am sterdam. De hoeveelheid vertegenwoor digt epn straatwaarde van ruim zestig miljoen gulden. Eén ver dachte werd aangehouden, een tweede wist te ontsnappen. Volgens een woordvoerder gaf de douane niet eerder rucht baarheid aan de vangst omdat een verdachte nog moest wor den aangehouden. De cocaine bevond zich in zeshonderd plas tic zakjes die waren verstopt in een verhuisboedel uit Colombia, Simone van Driel aan het werk bij de GPD. foto Roland de Bruin/GPD DEN HAAG (GPD) - De Prijs voor de Dagblad journalistiek 1994 is gewonnen door Simone van Driel (31), buitenland-redactrice bij de GPD. de Geassocieerde Pers Diensten. Bij de GPD zijn twintig regionale dagbladen aange-' sloten, waaronder de PZC. Van Driels winnende reportage 'Sarajevo rest slechts waardig lijden' (afgedrukt in de PZC van 31 december 1993) is gekozen als de beste produktie. De jury, onder voorzitterschap van Tweede-Kamervoorzitterschap drs. W. Deel man. kon kiezen uit 21 inzendingen. Martin Schouten van de Volkskrant kreeg een eervolle vermelding voor zeven interviews in de serie 'Kleur'. De Prijs voor de Dagbladjour nalistiek 1994 wordt op 8 september uitgereikt tijdens de jaarlijkse openbare vergadering van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) in hotel Okura te Amsterdam. HAARZUILENS (GPD) - Dc ba ron van Haarzuilens wil verhui zen, maar dal gaat wat moeilijk met een kasteel en een landgoed met daarop een compleet dorp je. Daarom moet de gemeente Ilarmelen naar hem toekomen, vindt hij. Want Thierry baron van Zuilen van Nyevelt wil weg uit Vleuten- De Meern. Hij ziet de tiendui zenden huizen die daar voor het hele stadsgewest Utrecht wor den gebouwd als het ware al op zijn droomkasteel afkomen. De baron wil dus grenscorrectie. Want de gemeente Harmeien is een gemeente in het Groene Hart van Nederland. Dat lijkt hem meer zekerheid te geven over de instandhouding van e<?n groene buffer tussen de nieuwe stad met honderdduizend inwo ners en zijn idyllische landgoed. Zowel in Vleuten als in Harme ien reageren de burgemeesters en verscheidene gemeente raadsleden met een mengeling van ongeloof en verbijstering op de wensen van de baron. Burge meester J.H. Burger van Harme ien kan de gedaehtengang van de baron nochtans wel volgen, zegt hij, want: „Steeds weer schiet de woningbouw verder de polder in". Maar Vleuten-De Meern blijkt zijn 'parel' Haarzuilens niet. zon der slag of stoot prijs te geven. Burgemeester en gemeente raadsleden denken dat de baron een aardig proefballonnetje op laat. maar dat hij een grenscor rectie wel kan vergeten. In Har- melen zien bestuurders de toe voeging van het kasteel wel zit ten: de gemeentelijke politici vinden het allemaal 'best', tot zelfs 'prima'. Frankrijk Het Harmelense CDA-raadslid Van Gend schiet, geconfron teerd met de wens van de baron, langdurig in de lach: „De baron komt geloof ik uit Frankrijk, is het niet? Misschien dat daar een baron nog grenscorrecties kan voorstellen, maar hier zal het wat problematischer voor hem worden. Vleuten-De Meern heeft zo langzamerhand al genoeg grenscorrecties achter de rug. die gemeente wil nog wel wat overhouden, denk ik". Thierry van Zuilen van Nyevelt noemt zijn kasteel De Haar een 'nationaal erfgoed', dat hij niet langer alleen voor zichzelf wil houden. Door culturele activi teiten zs concerten en tentoon stellingen op De Haar te organi seren wil hij zijn bezit in de toe komst delen met de Nederland se bevolking. „Het zou egoïs tisch zijn het voor mezelf te hou den. Dat past niet meer in deze tijd", aldus de baron. De Haar werd aan het eind van de vorige eeuw gebouwd door de Neder landse architect P.J. H. Cuypers op de ruïne van een vermoede lijk veertiende eeuws kasteel. Dat gebeurde in opdracht van de grootvader van de huidige ba ron. die een fortuin verwierf door het huwelijk met een barones ui het geslacht. De Rothschild. AMSTERDAM (GPD) - In de Amsterdamse Bijlmerbajesis asbest verwerkt. Gedetineerden hebben een deel van ee wand voor onderzoek naar buiten gesmokkeld en laten oi. derzoeken. Het Venlose bureau Medisch Advies Centruni. Arbodienst trof'zogeheten 'witte' en 'bruine' asbest aan, va rianten die bij werkzaamheden aan de wanden gevaar ople. veren. De Geleense advocaat mr. H. Peters heeft inmiddels de Rijksgebouwendienst gevraagd uit te zoeken in hoeverre dé aanwezigheid van asbest gevaarlijk is voor gedetineerden en personeel. Het probleem speelt voor alle zes torens van het complex. Peters: „Ik heb op mijn brieven nog geen reactie gehad, maar het onderzoek dat ik zelf door een onafhankelijk bureau heb laten doen, geeft aan dat er inderdaad sprake ij van asbest." Volgens directeur J.F. van Huet van de Bijlmerbajes is onder houdspersoneel al enige tijd op de hoogte van de aanwezig, heid van asbest. „Bij een verbouwing onlangs hebben w? daarom ook voorzorgsmaatregelen genomen, zoals bescher mende kleding voor de werkers. Maar voor de gedetineerden levert het asbest geen gevaar op, die hoeven geen werkzaam heden aan de wanden te verrichten." De aangetroffen asbest is in vaste vorm niet gevaarlijk. Alsdf stof wordt gezaagd of vertimmerd is dit volgens een woord voerster van het Venlose onderzoeksbureau wel het gevaL „Zolang de gedetineerden niet uitbreken door de wanden le bewerken, is er geen gevaar". DEN HAAG (GPD) - Philips moet van de rechtbank in Den Bosch een serie interne notulen en verslagen overleggen uit de periode voorafgaand aan het tu multueuze vertrek in 1990 van topman G'or van der Klugt. Dat blijkt uit een uniek tussenvon nis in een zaak die een groep van enkele honderden gedupeerde beleggers drie jaar geleden te gen Philips aangespannen heeft wegens misleidende en onjuiste informatie. Philips wil niet reageren op het tussenvonnis, maar de VEB (Vereniging van Effectenbezitters) spreekt van een uitspraak met vérstrekken de gevolgen. De honderden particuliere en in stitutionele beleggers (pen sioenfondsen, verzekeraars) - die veelal voor tienduizenden guldens het schip ingingen - voelen zich bedrogen door toen malig topman Cor van der Klugt. Die hield in april 19&; timistische verhalen over i lips. „Wij garanderen u tü. verbetering dit jaar verder doorzetten. We zijn ervan o; 'tuigd dat de kwaliteit vat winst sterk zal verbeteren' Van der Klugt. Nog geen drie maanden U dat de winsten van het be: aanzienlijk gedaald warene een „zeer laag niveau" tere zouden komen. De koersen het Philips-aandel stortten reldwijd in en Van der K werd gedwongen af te treden De boze beleggers willen be zen dat Philips al eerder var rampspoed wist en ver® de beleggers daarover tiji informeren. Het probleem! dat ze niet veel verder te omdat ze daarvoor internes ken van Philips nodig h De rechter heeft de Eindhove multinational nu ot die te overhandigen. DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (economische za ken) wil een apart steunfonds opzetten om 'geheime' export steun uit te betalen. Met het geld zou tegenwicht moeten worden geboden tegen export steun van andere staten. Ambtenaren van Andriessen willen het fonds vooral gebrui ken om met-officiële export steun mee te bekostigen. Het gaat dan onder meer om het kunstmatig verlagen van de ren te op exportkredieten, niet-offi- ciele wisselkoersen, premies voor kredietverzekeringen die niet kostendekkend zijn en ont wikkelingshulp die gebruikt wordt om prijzen te verlagen. De ambtenaren van Economische Zaken hebben voorgesteld het exportsteunfonds buiten de jaarlijks begrotings-onderhan- delingen te houden. Het ministerie bepleit voorts de opening van tientallen kleine 'e- conomische ambassades' met een of twee economisch ge schoolde mensen, in Azië en het vroegere Oost-Europa. Dit plan heeft het ministerie van economische zaken ontwikkeld om de kansen van Nederlandse bedrijven in snel groeiende eco nomieën te verhogen. Nederlanders lichten Russen op voor 8 miljoen SPIJKENISSE (ANP) - Een Rus sisch bedrijf is voor acht mil joen gulden opgelicht bij de aankoop van een partij suiker via een handelsfirma in Spijke- nisse. De regiopolitie heeft vo rige week twee directeuren van deze firma aangehouden, zo is maandagmiddag bekendge maakt. De verdachten zijn in middels weer op vrije voeten met een proces-verbaal. Het Russische bedrijf in Volgo grad beweert het geld vorig jaar vooruit te hebben betaald aan het bedrijf in Spijkenisse, op ba sis van vrachtdocumenten. Deze papieren bleken later volgens een politiewoordvoerder vals te zijn. Uit de boekhouding blijkt wel dat de twee directeuren onge veer vijf miljoen gulden van het Russisch bedrijf hebben overge maakt naar Panama. De suiker is echter nooit geleverd. Het is nog onduidelijk wat er met dit geld in Panama is ge beurd. De overige drie miljoen gulden hebben de directeuren opgemaakt aan dure feesten, au to's en vakanties. DEN HAAG (ANP) - Een salaris systeem met drie lagen, dat een einde moet maken aan de starre beloningsverhoudingen bij de overheid. Dat zal de CMHF, de 50.000 leden tellende ambtena- rencentrale voor middelbaar en hoger personeel, in de komende cao-onderhandelingen voor stellen. De Ledenraad van de CMHF heeft het 'drie-lagenmo- del', toegespitst op verschillen de functies, maandag in Den Haag goedgekeurd. De eerste laag van ae cao kent nog een salarisopbouw zoals in de huidige systematiek, met nauwkeurig omschreven func ties en daarbij behorende sala risschalen. De tweede laag, van af jaarinkomens van ongeveer 60.000 gulden, valt ook onder de cao. Maar er komen open salaris schalen, met uitsluitend een mi nimum en een maximum. De werkgever krijgt bij het toeken nen van periodieke salarisverho gingen een grote(re) vrijheid. Het is in de tweede schaal mak- keiijker om ambtenaren op» salaris te 'bevriezen', maan makkelijker om de werta een schaal sneller te laten lopen. Ook kunnen (zeer) a functionerende werknra door het 'schaalplafond'I) schieten naar een hogerest! Voor het personeel in de 4 laag. vanaf circa lOO.OOOgi geldt geen cao. In deze boven o's kunnen individuele as ken worden gemaakt, mees» de vorm van individuele beidsovereenkomsten, me: teraard zeer flexibele arte voorwaarden. De keerzijde van de boveuö is dat geen enkele cao-bei meer op de betrokkenen ré passing is. Algemeen secrfi Albersen van de CMHFsu reerde daarom dat het personeel dat voor een ie duele overeenkomst in aan) king komt moet kiezen: olffi het systeem van de tweede'! blijven vallen of door onder, ning afstand doen van de ca' palingen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal klachten over begra fenisondernemers verdub belt. Dit jaar zijn er bij de Geschillencommissie Uit vaarten al net zo veel klach ten binnengekomen als in het gehele vorige jaar. De klachten gaan over slechte verzorging van de uitvaar ten, beschadigde kisten en gerommel met rekeningen van koffie, bloemen, ge denkstenen en rouwadver tenties. J. Habing, lid van de Ge schillencommissie en voor zitter van het Nederlands Verbond van Uitvaartorga nisaties. erkent dat het aan tal klachten drastisch toe neemt. „Vorig jaar hebben we 37 klachten behandeld en nu, halverwege het jaar zit ten we ook al op dat aantal". „Meestal wordt er terecht geklaagd", zegt Habing. De ernst van de klachten loopt echter nogal uiteen. De kroon spant ongetwijfeld de knallende ruzie tussen twee uitvaartondernemers, die el kaar het recht betwistten op de verzorging van een uit vaart. De ruzie, voor het oog van de nabestaanden, ein digde in een handgemeen. En in Eindhoven viel dit jaar de bodem uit een kist. wat door de medewerkers van de uitvaartonderneming wei nig tactvol werd opgevan gen. Verder was er een klacht over het doden en meebegraven van gezonde katten, zonder dat de nabe staanden in deze wens van de overledene werden f kend. Vaak echter gaan de kl ten over de financiële af# keling van de begrafenis® Ondernemers lichten sled* voor over de kosten vanbf- paald meerwerk, zodat ras sen achteraf met extra bos rekeningen worden ge® fronteerd. Ze bedingen# tingen op rouwadvertentie en steken die in eigen Koffie, bloemen en g stenen worden meerda malen in rekening gebracht Verder waren er klacME over de uitvoering vante grafenis of crematie Soms moeten de genodig# een uur of langer wacl# tot de overledene wordtr bracht, maar het k voor dat een lijkkist erg# in de gang wordt geparW omdat het mortuan® dicht ging en de begrafo* ondernemer het lichaafflE kele uren voor de begrais3 al moest ophalen. „Dat5 niet zo prettig voor def^ lie en de mensen die erlaR moeten", aldus Habing. Hij signaleert dat. de d* standen zich vooral in grote steden voordoen.' der meer omdat 'beunhal snel geld willen verdieï Op het platteland zou», slechte reputatie zichsn» wreken. Overigens binnen de branche - vakdiploma's en vesti#? vergunningen niet mee1.-; eist zijn - al enige tijd cussieerd over de waarop het werk moet den gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4