pzc Socialisten grootste Euro-fractie Onze Top 5 ran deze week. chï PZC SW* ïuropa eist sluiting van (erncentrale Tsjernobyl Mandela noemt Ruanda een harde les voor Afrika toord-Korea stapt uit VN-agentschap /oor atoomenergie Ander aanzien leger Oekraïne Kristalaanbiedingen. commentaar Terneuzense raadsels Weesmeisje uit Zaïre verblijft in Congolees vluchtelingenkamp binnen- en buitenland mderlaag Britse Tories slaat gat in christen-democratische groepering io3ff 9.76 4.95 1.99 5.49 4.99 1.99 1.69 Veiling bijzondere auto's in Autotron Nu ook strijd in Burundi DINSDAG 14 JUNI 1994 Ln onze correspondente Jy Knol ffillSSEL - De socialisten blij- n voorlopig de grootste frac- i„ het nieuwe Europees Par ient. De meeste winst bij de L T I jd voor informatie: 03462-64244 Euroverkiezingen werd echter aan conservatieve en extreem rechtse kant geboekt, terwijl ook de anti-Europese partijen aan invloed wonnen. De Britse Labourpartij schoot van 45 naar 62 zetels, maar dat goede resultaat kon* voor de so cialisten de gevoelige verliezen in vooral Frankrijk en Spanje niet goedmaken. De socialisten profiteren daarom nauwelijks van de uitbreiding van het EP van 516 naar 567 zetels. De socialisten stijgen volgens de laatste cijfers van het statistiek bureau Eurostat van 198 naar tweehonderd zetels in het EP. Bij de socialisten rekent men echter nog op bijkomende zetels van de linkse partij Radicale Energie van de Franse zaken man Bernard Tapie. Tapie be haalde in één keer dertien zetels. De socialisten worden gevolgd door de christendemocraten, verenigd in de Europese Volks partij EVP. De EVP gaat voorlo pig achteruit van 162 naar 148 zetels. Dat is vooral het gevolg van het enorme verlies van de Britse conservatieven, die na de Euroverkiezingen in 1989 bij de EVP onderdak hadden gevon den. De Tories liepen terug van 32 naar achttien zetels. Tegen dat verlies was de onverwachte winst van de Duitse CDU en CSU (samen 48 zetels) niet opge wassen Italië De christendemocratische frac tie kan echter flink groeien als de EVP besluit andere partijen tot de fractie toe te laten, zoals de Franse Neo-Gaullisten van de regerende RPR (24 zetels) en de Italiaanse Forza Italia van premier Berlusconi. Forza Italia is in één klap met 27 zetels in het Europees Parlement gekomen. De CDA-Europarlementariërs hebben aangekondigd zich te gen aansluiting van Forza Italia te zullen verzetten. Een beslis sing valt op de EVP-top van 22 juni in Brussel, waar de Euro pese christendemocraten zich ook zullen buigen over de kandi datuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Tussen de twee grootste fracties in het EP en de twee daarop vol gende partijen, de liberalen en de groenen, gaapt een grote kloof van meer dan honderd ze tels. De liberalen blijven op 44 zetels staan, maar mogen wel voor het eerst twee afgevaardig den van de Britse Liberal Demo crats in hun midden begroeten. De Groenen komen op 22, een achteruitgang van zes zetels. Hoewel de Duitse Republikaner de kiesdrempel niet haalden, verdubbelt het aantal extreem- rechtsè politici in het EP van twaalf naar 24. Dat is vooral te danken aan de Italiaanse neo- fascistische Nationale Alliantie, die met elf zetels zijn intrede doet in het EP. Extreem-rechts wordt verder ge vormd door onder meer het Franse Nationaal Front van Jean-Marie Le Pen, dat tien ze tels haalde, het Vlaams Blok. dan van één naar twee zetels gaat, en zeer waarschijnlijk de nieuwkomer van het Waalse Na tionaal Front. Gisteravond laat bestond in België echter nog ENEN (RTR/UPI) - Noord-Ko- a heeft zich maandag uit het ternationale Agentschap Atoomenergie (IAEA) te- {getrokken. Het land heeft igd met oorlog als de Ver- e Naties (VN) Noord-Ko- i met sancties willen treffen. itNoordkoreaanse ministerie buitenlandse zaken heeft via het nationale persbu- au laten weten. Het IAEA, een ganistie van de VN, meldde aandag nog niet door Noord- ireain kennis te zijn gesteld de beslissing. >t Atoomagentschap is al landen in conflict met Pyon- ang. omdat de Stalinistische lering van Noord-Korea in- eties van de nucleaire instal- ties weigert, terwijl zij ervan rdt verdacht een kernapenar- laal op te bouwen. Afgelopen vrijdag besloot het IAEA alle technische bijstand aan Pyongyang op te schorten. Ondanks dreigementen heeft Pyongyang tot dusverre het Ver drag tegen verspreiding van kernwapens (Non-Proliferatie) niet opgezegd. De Amerikaanse gezant bij de VN, Madeleine Albright, zei maandag dat de Veiligheidsraad een resolutie zal opstellen om met sancties Noord-Korea's ge drag te corrigeren. Albright kon geen inschatting geven van de reactie van China. Dat permanent lid van de Veilig heidsraad is tegen sancties. Vol gens een Zuidkoreaanse krant zou China Noord-Korea hebben beloofd het land zowel militair als met bevoorrrading bij te staan als de crisis uit de hand loopt en het land wordt aange vallen. KIEV - Het schoeisel in het Oekraïnse leger is gevarieerder dan vroeger. Steeds meer vrouwen kiezen daar voor een militaire loopbaan. Een van de belangrijkste redenen daarvoor is de economische crisis, waardoor slechts weinig banen beschikbaar zijn in de civiele sector. fotoEPA n onze correspondent Ier de Vries IXEMBURG - Oekraïne moet kerncentrale van Tsjernobyl uiten wil het land van de Eu- pese Unie financiële steun ij?en voor de bouw van Huve en veiliger centrales, boodschap zullen de minis- van buitenlandse zaken de Europese Unie vandaag flsdag) overbrengen aan pre ien! Kravtsjoek van de Oe- aine wanneer deze in Luxem- "8 hel Partnerschapsverdrag et de EU ondertekent, regering in Kiev is onwillig de ncentrale in Tsjernobyl, waar acht jaar geleden in een reactor een ernstig ongeluk plaatsvond, te sluiten omdat zij meent niet zonder de energie te kunnen die de overgebleven reactoren leveren. Volgens de EU zijn echter ook die andere reactoren onveilig. De EU schat de kosten van sluiting, ontman teling en het schoonmaken van de centrale op zevenhonderd miljoen gulden. Brussel zou in totaal ongeveer een miljard gulden willen lenen aan Kiev voor het moderniseren van de energiesector en is daar naast bereid geld te steken in het versneld afbouwen van drie nieuwe kerncentrales. De kos- CU Perla Mild koffie, snelfiltermaling, bundel 4 pakken a 250 gram Nu met gratis Dutchy-pin. Kersenstrooiselvlaai, doos 1000 gram Jm John West Alaska Fancy pink zalm, blikje 213 gram Am Rundergehakt, kilo 1339 9.99 500 gram 6 Ch Tissue toiletpapier, Pak 12 rollen Am "dra kristalzegel bij: 4- Tarvo moutbrood, r beel, verpakt ^53 4 Appelsientje, Pak 1 liter plus 10% gratis "biedingen gelden t/m zaterdag 18 juni a.s. Zolang de voorraad strekt 'Landsprootste kruidenier Tekleintjes letten. ;kt ten daarvan bedragen ruim twee miljard gulden. De EU hecht ..zeer aan verbetering van de rela ties met de Oekraïne, dat wordt beschouwd als een instabiel land. Rusland Een uitgebreid handelsakkoord tussen de EU en Rusland dreigt ondertussen te stranden op Ne derlands verzet. Het verdrag moet Rusland op de langere ter mijn uitzicht bieden op een vrij handelszone met West-Europa. President Jeltsin zou het ver drag volgende week tekenen tij dens een bezoek aan de Euro pese regeringsleiders op het ei land Corfu. Den Haag eist echter schriftelij ke garanties dat twee Neder landse banken, ING en ABN/ AMRO, volledig vrij klanten kunnen winnen in Rusland. Rusland wil de westeuropese banken pas vanaf 1997 de vrije hand geven, maar is bereid een uitzondering te maken voor vijf buitenlandse banken die al een kantoor hebben in Moskou. Daartoe behoren ook ING en ABN/AMRO. Nederland eist die toezegging nu zwart op wit, omdat Jeltsin al een keer eerder op de belofte is teruggekomen. Een brief van de Russische regering die tegemoet leek te komen aan de Nederland se eisen, werd gisteren door di plomaten als 'vaag' van de hand gewezen. Leeuwekooien met gevaarlijke buren te huur MAPUTO (RTR) - Vijf families hebben onderdak gevonden in de lege kooien van de leeuwen, tijgers en luipaarden in de die rentuin van Beira in Mozambi que. Maar ze moeten oppassen voor de buren, twee grote, hon gerige krokodillen. Eigenaresse Antonia Trinidade van de dierentuin vertelde in een krant dat ze had besloten de kooien aan daklozen te verhuren nadat de roofdieren waren ge storven. De huur is 5 cent per maand. Er is geen water of toilet en de bewoners moeten doeken over de tralies hangen voor enige privacy. Het grootste probleem zijn ech ter de twee krokokodillen. Zij zijn al vaak ontsnapt. De politie heeft de eigenaresse gewaar schuwd dat zij verantwoordelijk is als de dieren mensen opeten. Twee jongens bekijken een antieke Ford. foto Cees Zorn/GPD ROSMALEN - 'Vintage Classic Car Auction'. Onder deze naam worden donderdag 85 bij zondere auto's geveild in het Autotron in Ros malen. Klassiekers van rond 1900 maar ook exemplaren uit de jaren '70 en '80 gaan onder de hamer. Zoals antieke Spykers, snelle Ja guars, protserige Mercedessen, kolossale Rolls Royces, een heuse Formule 1 en zelfs een overjarig Phantome-model uit de stal van het Zweedse koningshuis. De van de Tros-tv be kende veilingmeester J.P. Glerum zal de au to's verkopen. TUNIS (RTR) - President Nel son Mandela van Zuid-Afrika heeft in zijn eerste optreden bij de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) de slachtpartij in Ruanda omschreven als een „hard en streng verwijt" aan al le Afrikaanse leiders. „Wij we ten natuurlijk dat wij als Afri kanen het in ons hebben om daaraan een einde te maken", zei Mandela. Mandela beloofde maandag de in Tunis verzamelde Afrikaanse leiders dat Zuid-Afrika een goede en vredelievende buur zal zijn. Hij hield hen voor dat zij de problemen van het continent niet alleen aan externe factoren mogen toeschrijven. „Waar er iets verkeerd is in de manier waarop we onszelf besturen, moeten we erkennen dat het niet in de sterren staat geschreven, maar dat het aan onszelf ligt. dat we slecht worden bestuurd Mandela riep Afrikaanse leiders op hun economisch huis op orde te brengen, en het beschikbare geld zo uit te geven dat gewone mensen banen krijgen, huizen, voeding, medische zorg en on derwijs. De staten moeten de handen ineen slaan en de wereld laten zien dat ze wel degelijk in staat zijn hun eigen boontjes te doppen. i i i i i i i i i= 33Ï steeds geen duidelijkheid of de Waalse restzetel naar deze groe pering zou gaan. Of extreem rechts als één fractie zal optre den is overigens twijfelachtig. De Italiaanse neo-fascisten heb ben gezegd dat naar hun mening het Nationaal Front van Le Pen 'te rechts' is. Het aantal anti-Europese groe peringen is ook flink gegroeid. De Franse anti-Maastricht par tij Anders Europa van de nieuw komer Philippe de Villiers heeft dertien zetels. In Denemarken behaalden de Juni-beweging, genoemd naar de maand waarin de Denen bij hun eerste referen dum over het Verdrag van Maas tricht 'nee' zeiden, en de Anti- Europese Unie tesamen 4 zetels. In Terneuzen worden de laatste weken raadselach tige branden gesticht en pogingen daartoe onder nomen. Doelwit daarvan: de Turkse gemeenschap, het asielzoekerscentrum en sinds gisteren hulpver leners in vluchtelingenwerk op hun huisadres. De politie tast volledig in het duister over dader(s), motieven, achtergronden en eventuele verbanden in deze reeks inci denten Nu de brandstichtingen elkaar in een verontrustend tempo opvolgen is besloten het onderzoek groter op te zet ten Daar is meer dan ernstige reden toe, want de bezorgd heid en de onrust over wat hier aan de hand is neemt bij de bevolking met de dag toe. Aanwijzingen in welke richting moet worden gezocht zijn er tot nu toe niet: gissingen genoeg. Niets wordt uitgesloten, maar alles is tot op dit moment ver onderstelling. De enige lijn in de gepleegde brandaanslagen voert naar de aanwezigheid van allochtonen. Bovendien zit er, gezien de gebeurtenissen van gisteren, een toenemend raf finement in. De Terneuzense samenleving heeft, kortom, te maken met een vorm van terreur en vergaande gewelddadig heid. waarover alleen maar grote afschuw kan worden uitge sproken. Sinds begin dit jaar wordt Terneuzen geconfronteerd met volstrekt anonieme en spookachtige uitingen van racis me. In januari werd het asielzoekerscentrum met hakenkrui sen en andere nazistische symbolen beklad. Onderzoek le verde toen niets op. Twee weken later was de woning van burgemeester Barbé het doelwit van vuilspuiterij volgens hetzelfde patroon. Politie-onderzoek werd uitgebreid, maar gevonden werd niets. Was het baldadigheid van jongelui of het werk van dronken lieden? Elk aanknopingspunt ont brak. Daarna bleef het drie maanden stil. Tot vorige week tot tweemaal toe een brandbom in de Turkse moskee werd ge gooid en brandaanslagen werden gepleegd in het ontmoe tingscentrum voor allochtonen en bij hulpverleners van vluchtelingenwerk thuis Wie de film van al deze incidenten terugdraait kan moeilijk heen om de conclusie dat de gebeur tenissen niet op zichzelf staan. Deze ellendige zaak moet ui terst serieus worden genomen. Dat grote gevolgen van dit soort brandstichtingen zijn uitgebleven mag nog een wonder heten. Zeeland heeft eerder te maken gehad met racistisch ge weld toen in Middelburg op het joodse kerkhof graven werden beklad en elders met nazistische uitingen werd ge werkt. Het onderzoek naar die gebeurtenissen heeft destijds veel commotie in de Walcherse samenleving veroorzaakt en de mensen gemobiliseerd. Massaal heeft de bevolking toen uiting gegeven aan afschuw over dat soort terreurdaden en er met onder meer een indrukwekkende stille tocht fel tegen geprotesteerd. Na verloop van tijd kon het clubje plegers van deze racistische wandaden, dat - anders dan in Terneuzen - sporen naliet, worden opgerold en veroordeeld. Tot grote op luchting van een gemeenschap die zich lange tijd zeer be dreigd voelde door dergelijke duistere activiteiten. Politie en gemeentebestuur van Terneuzen hebben nu de bevolking opgeroepen om mee te helpen bij de opsporing van de da- der(s) van de jongste brandstichtingen. Het is te hopen dat met een gezamenlijke inspanning van justitie, politie en sa menleving klaarheid kan komen in de griezelige gebeurtenis sen die de stad in rep en roer hebben gebracht. vdM. ministeries van justitie en van buitenlandse zaken en met in stanties in Zaïre. ROTTERDAM (GPD) - Het tien jarige Zaïrese weesmeisje Francine Nsona dat begin dit jaar direct na aankomst ons land werd uitgezet, zit in een vluchtelingenkamp in Congo. Volgens een missiepost in de Congolese hoofdstad Brazzavil le heerst in het kamp een schreeuwend tekort aan voed sel, kleding, medicijnen en drinkwater en zijn veel vluchte lingen ongeneeslijk ziek. Mogelijk wordt de komende da gen weer gepoogd het kind terug te halen naar haar enige familie lid in Vlaardingen. In maart deed de Nederlandse Stichting Francine Terug ook al een ver geefse poging. Sinds de uitzet ting naar Zaïre voert de organi satie een verbeten strijd met de Inmiddels zijn een geldig pas poort en andere papieren gere geld. Maar ook nu lijkt terugkeer te worden tegengehouden. „Jus titie wil nu opeens een visum", zegt stichtingssecretaris Karei Zoet, „en een machtiging tot voorlopig verblijf. Deze papieren moeten in Zaïre, worden ge haald. Francine is echter in Con go en de situatie is er zo gevaar lijk, dat niemand de papieren voor haar wil gaan halen". De burgeroorlog in Ruanda kan overslaan naar Zaire en Congo Nu al zijn er regelmatig geweld dadigheden en wordt vrijwel el ke nacht in Brazzaville gescho ten. De president hield de Afrikaan se staatshoofden voor dat Zuid- Afrika misschien wel rijk en machtig is. maar niet almachtig. Mandela wil ook niet worden be schouwd als „messias". die is ge komen om Afrika te redden. BUJUMBURA (ANP/AFP) - Gevechten tussen gewapende bendes en het regeringsleger in de omgeving van de Burundese hoofdstad Bujumbura hebben tot een vluchtelingenstroom naar de stad ge leid. De regering wil, uit vrees voor bloedbaden als in het buurland Ruanda, burgers ontwapenen. Die verzetten zich daartegen. Zondag werd de hele dag geschoten in de heuvels ten oosten van Bujumbura, maar over slachtoffers is niets bekend. Op 6 april kwam de voorlopige president van het land. Cyprien Nta- ryamira, samen met zijn Ruandese ambtgenoot om het leven. Het toestel waarin zij reisden werd neergeschoten bij de Ruandese hoofdstad Kigali, De Ruandese samenleving ging daarna ten onder in een golf van buitensporig geweld. In het buurland Ruanda voeren officieren van het leger en leden van het Ruandees Patriottisch Front (FPR) besprekingen onder toe zicht van de Verenigde Naties. De besprekingen leverden maandag geen overeenstemming op. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar, A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel, 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8,30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht •»in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50. automatische afschrijving 83.75, franco per post 107,50; per maand 29.60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326.50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t'm vrijdag 1,50, zaterdag 2.00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24,75. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6.25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3