Welzijn moet drie ton besparen Middelburg dreigt SKW met korting Antoniusziekenhuis zal eeuwwisseling meemaken Mini-symposium leidt Terneuzense Havenfeesten in Avondvierdaagse Sas en Nieuw-Namen begonnen NewVues OPEN DAG Kermis van Graauw begint met schieting GRATIS 14 DAGEN LENZEN DRAGEN streek 12 OostburgAardenburg en Sluis nemen subsidies onder de loep DE COCK OPTIEK DINSDAG 14 JUNI 1994 van onze verslaggever AARDENBURG - Het Samen werkingsverband Welzijnsbe leid West-Zeeuwsch-Vlaande- ren wil in 1995 bezuinigen. Werd in 1993 nog ruim drie miljoen gulden besteed aan het wel zijnswerk in de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis (OAS), dit jaar stond voor die sector een goeie 3,3 miljoen te boek. Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband heeft zichzelf voor volgend jaar als taak gesteld de kosten met dik drie ton terug te brengen, tot onder het niveau van 1993. De bezuinigingen kunnen voor een deel worden geëffectueerd door het schrappen van instel lingen die nog wel op de subsi- dielijst stonden, maar herhaal delijk niets van zich hebben la ten horen. In die categorie valt onder meer de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het COC en de instelling Tegen haar Wil Zeeland. Ook voor verbreding van de in dicatiecommissie (die gaat over plaatsing van ouderen in een verpleeg- of bejaardenhuis) werd een aantal jaren een vast bedrag- geraamd. De commissie heeft evenwel nooit gebruik gemaakt van de subsidiemogelijkheid, zo dat ze in de begroting 1995 niet meer voorkomt. Het dagelijks bestuur ziet verder kans enigszins op de kosten te beknibbelen door verlaging van de subsidie aan de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jonge renwerk en de Stichting.Welzijn voor Ouderen. Beide organisa ties gaan in 1995 met minder mensen werken, waardoor be grote personeelskosten lager uitvallen. Drie instellingen worden vol gend jaar tien procent gekort op hun uitkering van het OAS-ver- band, omdat ze hun subsidiever zoek te laat hebben ingediend. Dat zijn de operettevereniging ZOMA, het Bach-comité (orga nisator van de jaarlijkse uitvoe ring van de Mattheus Passion in Aardenburg) en het Samenwer kingsverband Kerkconcerten. De uitgaven voor de afzonderlij ke gemeenten zijn in 1995 ge raamd op 1.8 miljoen gulden voor Oostburg, 317.000 gulden voor Aardenburg en 244.000 gul den voor Sluis. Van het Rijk wordt een rechtstreekse bijdra ge verwacht van 5,5 ton, ruim tweehonderdduizend gulden minder dan dit jaar is geraamd. Asielzoekers Of de bezuinigingsdoelstelling kan worden gehaald, is nog on zeker. Op 1 januari 1995 wordt zeer waarschijnlijk de rijks-Re geling Opvang Asielzoekers (ROA) ingetrokken. De opvang van asielzoekers komt dan volle dig voor rekening van het Rijk. Daar staat echter tegenover dat de gemeentelijke overheid de verantwoordelijkheid krijgt voor de opvang van de zogehe ten statushouders en mensen met voorlopige verblijfsvergun ningen. In welke mate het Rijk aan die taakverzwaring zal mee betalen, is nog niet bekend. De begroting 1995 van het sa menwerkingsverband wordt vandaag (dinsdag) besproken in de welzijnscommissie. De open bare vergadering in het gemeen tehuis van Aardenburg begint om 19.30 uur. Voorafgaand (aan vang 19 uur) aan het overleg is er een hoorzitting. van onze verslaggever MIDDELBURG - De stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg (SKWM) moet zo snel mo gelijk beginnen met club- en jongerenactiviteiten in de Stro- menwijk. Laat ze dat na, dan zal de gemeente een fiks deel op de subsidie korten. Activiteiten voor de jeugd in gebouw Poor- tershove in de Magistraatwijk moet de stichting financieren met de toegezegde subsidie. B en w van Middelburg stellen de gemeenteraad voor de SKWM een subsidie te geven van 749.000 gulden, vijfenzestigdui zend gulden meer dan in 1993. De gemeenteraad zegde in 1993 extra geld toe voor jongerenacti viteiten in Dauwendaele en de Stromenwijk. De clubactivitei ten in die laatste wijk in gebouw Poortershove komen niet goed van de grond, omdat daarvoor beroepskrachten moeten wor den ingezet. De stichting vindt dat de gemeente daarvoor een extra subsidiebedrag beschik baar moet stellen. Het gemeentebestuur daarente gen stelt dat het de SKWM de laatste jaren voldoende tege moet is gekomen. Uitbreiding van het aantal uren beroeps kracht voor Poortershove moet de stichting, aldus het college, zelf opvangen binnen de huidige begroting. De subsidiëring van de SKWM komt maandag 27 juni aan de or de tijdens de raadsvergadering in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. De raad behandelt verder een plan om fors te bezui nigen op de gemeentelijke ge bouwen. De afdeling accommo daties heeft opdracht gekregen binnen drie jaar 285.000 gulden te besparen. Voor dit jaar moest de afdeling ruim één ton bezuini gen. Uit een voorstel aan de gemeen teraad blijkt dat het niet nodig is dit jaar in te leveren. De afdeling heeft vier gemeentelijke panden verkocht en opdracht gehad een nieuw personeelsonderkomen te bouwen op het sportpark Voor- borch. Na aftrek van de kosten bleef een bedrag over van 124 mille. B en w stellen de raad voor dat geld in de algemene reserve te stoppen. Moeilijk De dienst zal het nog moeilijk krijgen om de voorgestelde be zuinigingen te realiseren. Op een groot deel van de kosten kan de afdeling niet inleveren. Daarbij gaat het vooral om personeels kosten, verzekeringen, belastin gen en rente en afschrijving. Van de zogeheten 'beïnvloedbare kosten' blijft slechts ruim negen ton over. De bezuinigingen reali seren door de inkomsten te ver hogen is bijna onmogelijk. De huren zouden dan met elf pro cent omhoog moeten, boven op de jaarlijkse verhoging met drie procent. Het college stelt de gemeente raad voor een nader rapport van een onderzoeksbureau af te wachten. Daarin staan voorstel len om de kosten te verlagen en de inkomsten te verhogen. Te denken valt onder meer aan het anders doorberekenen van tarie ven aan Middelburgse en niet- Middelburgse huurders, dalu- rentarieven, jaarcontracten en kwantumkortingen. Bad Sluis blijft deze zomer dicht van een medewerkster SLUIS - Het zwembad in Sluis gaat deze zomer niet open. De kosten om het bad tijdelijk open te kunnen stellen voor de Sluise jeugd wegen niet op te gen de baten. De bedoeling was een tijdelijke oplossing te creëren, in afwach ting van nieuwbouw volgend jaar. De werkzaamheden be stonden uit het dempen van een deel van de vaart om daarvan een terras te maken, het op knappen van de badhokjes, het verbeteren van de toegangsweg en het aanleggen van een steiger waar bootjes en dergelijk wor den verhuurd. Rijkswaterstaat wilde meewer ken aan het dempen van een deel van de vaart, maar de kos ten, zo rekende men uit in het stadhuis, zijn te hoog. Temeer daar die wellicht slechts voor één seizoen gemaakt worden, omdat het de bedoeling is dat ei- volgend jaar een gebouw met een 'paviljoen-achtig' karakter komt. De zwembadproblematiek komt vandaag, dinsdag, aan de orde tijdens de gecombineerde verga dering van de commissies VROM en financiën/bestuurlij ke coördinatie in de commissie kamer van het stadskantoor aan de Groote Markt in Sluis. De aanvang is om 19.30 uur. van een medewerker SAS VAN GENT - Ruim 270 wandelaars zijn maandag avond in Sas van Gent en Nieuw Namen begonnen aan de eerste wandeling van de jaarlijkse avondvierdaagse. In Sas van Gent tekent het co mité Avondwandelvierdaagse voor de vierde keer voor de orga nisatie. Vanaf het sociaal cultu reel centrum De Ros^laer gin gen ruim tweehonderd deelne mers van start. Het grootste ge deelte (140 deelnemers) schreef in voor de vijf kilometer. Daar naast gingen 55 wandelaars op pad voor een tien kilometer tocht. Veertien liefhebbers ma ken vier dagen een wandeling van vijftien kilometer. Donder- iiü— iiiiiihii m mm ii ij iii Directeur A. M. H. Elias neemt afscheid van orize verslaggever OOSTBURG - De toekomst van het Oostburgse Antoniuszie kenhuis is rooskleuriger dan menigeen doet geloven. Het ge bouw verkeert nog steeds in goede staat en ook de facilitei ten zijn 'bij de tijd'. „Maar klein is niet alleen mooi, het is ook kwetsbaar", aldus locatiedirec teur mevrouw A. M. H. Elias. De landelijke ontwikkelingen zullen bepalend zijn voor de overlevingskansen van de streekgebonden gezondheids zorg. Meer en meer worden spe cialismen gecentraliseerd uit het oogpunt van een efficient management en steeds geringe re financiële ruimte. Het behoud van een ziekenhuis voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen zou daar mee in de knel kunnen komen. Elias z-iet die bui voorlopig niet losbarsten. Ze is er van over tuigd dat het ruim twintig jaar oude Antonius de eeuwwisseling zal meemaken. Maar in welke vorm en hoe het daarna verder moet, durft ze niet te voorspel len. Met ingang van 1 juli wordt het Antoniusziekenhuis formeel een depandance van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan verdwijnt de laatste 'eigen' directeur en krijgt de in Terneu- zen zetelende hoofddirectie het roer volledig in handen. De directe verantwoordelijk heid voor de dagelijkse gang van zaken op de werkvloer in het An tonius wordt'overgenomen door de betreffende diensthoofden. Een proces dat bij de totstand koming van de ziekenhuisgroep (eind jaren tachtig) werd ingezet en drie jaar geleden definitief vorm kreeg, wordt daarmee af gerond. Elias (56) vertrekt met gemeng de gevoelens. Enerzijds staat ze honderd procent, achter de reor ganisatie en de daar bijbehoren de opheffing van haar functie. Daar staat tegenover dat ze best nog een paar jaar had willen doorgaan. „Ik heb er driejaar naar toe kun nen groeien. Natuurlijk moest Voorspeelavond - Het mu ziekatelier, het opleidingsinsti tuut van de stichting Vrienden van de Koninklijke Stedelijke Harmonie, houdt woensdag 15 juni een voorspeelavond. Veer tig leerlingen van het muzieka telier en het Stedelijk leerlingen orkest tonen hun prestaties. De voorspeelavond in de voormali ge kapel van het ziekenhuis (in gang langs de Tabakstraat te genover de tennisvelden) begint om zeven uur. ik, op het moment dat het be sluit werd genomen, wel even een paar knoppen omdraaien in m'n hoofd. Maar ik heb absoluut niet het idee mezelf te hebben weggecijferd ten behoeve van de structuurvernieuwing. Ik zag het als een mooie taak om alles wat nog bij mijn functie hoorde op een goede manier over te dra gen aan de diensthoofden. Die mensen op weg helpen. De conti nuïteit is gewaarborgd. Dat is het belangrijkste. Niet mijn baantje." Elias begon in 1967 in het Anto- niusziekhuis als verpleegkun dig-docente. Toen die onderwijs taak driejaar later werd overge nomen door het opleidingsinsti tuut Infra Scaldem in Terneu- zen, vertrok ze naar Tilburg voor een opleiding tot assistent in tensive care. Met dat diploma op zak keerde ze (weer driejaar vex-- der) terug naar Oostburg. In 1975 verruilde ze haar baan andermaal voor een studie, dit keer aan de afdeling manage ment van de hogeschool voor verpleegkunde in Leusden. Die leverde haar in het najaar van 1977 de post van verpleegkundig directeur in Oostburg op. Was Elias in het begin nog ver antwoordelijk voor zowat alles wat zich in en rond het zieken huis afspeelde, geleidelijk aan werd haar functie uitgekleed. Nu resteert nog primair de bevoegd heid voor de verplegingsdienst van het Antoniusziekenhuis. Per 1 juli wordt die functie defi nitief overgedragen aan het hoofd klinische zorg, waarmee een locatiedirecteur overbodige luxe wordt. Een luxe die de door bezuinigingen gekwelde zieken huisgroep zich niet kan permite- ren. Het Antonius is er de laatste ja ren niet slechter op geworden, vindt Elias. „Als tien van onze laboranten worden overge plaatst naar Terneuzen, roept de buitenwacht gelijk van uithol ling van Oostburg. Maar dat klopt niet. Of we onderzoeken hier of in Terneuzen doen, voor de patiënt zijn de gegevens net zo snel beschikbaar. De zorg kwaliteit blijft dus gelijk. Het servicepakket is eerder verbe terd. Er zijn specialismen (car diologie, orthopedie en een lon garts) bijgekomen. Het pakket is nu vollediger dan op het mo ment van de fusie." De kans dat de 24-uurs zorgver lening wordt opgeheven doordat chirurgen alleen nog maar tij dens kantoortijden in Oostburg willen opereren, schat Elias niet groot in. Reden is onder meer dat de chirurgen en de orthope disten het niet eens kunnen wor den over de gezamenlijk te vor men maatschap. Ook verwacht ze een positief effect van de mo gelijke samenwerking met de ziekenhuizen in Knokke en Brugge. Maar of dat alles een garantie biedt voor de toekomst van de West-Zeeuws-Vlaamse gezond heidszorg, zal bovenal afhangen van de landelijke ontwikkelin gen. „Ook de ziekenhuisgroep in z'n geheel ontkomt niet aan aan passingen", zo houdt ze een slag om de arm. Ter gelegenheid van het af scheid wordt vrijdag 17 juni (van 16 tot 18 uur) in het Mauritshof in IJzendijke een receptie ge houden. Elias slaat in september een nieuwe koers in als studente culturele wetenschappen aan de open universiteit. van onze verslaggever TERNEUZEN - Terneuzen staat in het weekeinde van 24, 25 en 26 juni in het teken van de veertiende Havenfeesten. De VVV Terneuzen heeft een afwis selend programma samenge steld dat zal worden ingeleid met een mini-symposium in het gemeentehuis. Ir E. Turkstra, hoofd van de af deling integraal waterbeheer bij Rijkswaterstaat directie Zeeland, houdt vanaf' 16 uur een lezing met de titel 'Samen naar een schone toekomst voor het kanaal'. Tijdens dit symposium wordt de benoeming van de ha venman of -vrouw bekendge maakt. De Havenfeesten worden om 18 uur officieel geopend op het feestterrein. De recreatieve Ha venloop begint om 19 uur. Tegen 19.15 uur beginnen de voorron des voor de roeiwedstrijden. In de tent op het veerplein is vanaf 21 uur muziek van Eddy's Com bo. Zaterdag start om 10.30 uur een fiets- en puzzeltocht vanaf het ANWB-kantoor op de Markt. Vanaf 11 uur kunnen met sleep boten en communicatievaartui gen van Terneuzense b._„ rondvaarten op de Westers» de worden gemaakt. biedt het programma dxe( een kermis, de haveSM de dijk, helikpptervlueiy, rondritten per koets, zeik strijden, de bezichtiging RWS-schepen aan de pontos een vliegershow op de Weg vendijk. Sterkste Ook worden heftruckweüg den en kinderspelen gehos) De verkiezing van de stea man, met als wedstrijdon| len de vatenrace, boomstam fen en touwtrekken, begigj 14 uur. De finale van de roei; strijden is vanaf 18 uur. DeB jamins treden 's avonds opj feesttent. De avond wordt i sloten met een traditi» vuurwerk op de Oosthavenij Ook zondag kunnen belang lenden voor activiteiten tea op het veerplein. De steil man van de Haven moetzrc! dermaal bewijzen op de oa delen meerpalenloop, waarts heffen, deadlift ei strekken. Om 16 uur begi vlootschouw. VVV-voorzittó Gosselaar sluit de Havenfes zondag om 18 uur af. Vol goede moed begaven de wandelaars in Sas van Gent zich maandag op pad voor de eerste dag van de avondvierdaagse. foto Peter Nicolai dagavond worden de volhouders muzikaal onthaald door de jeugddrumband Sas van Gent. In Nieuw Namen schreven veer tig deelnemers zich in voor de vijf kilometer en 26 voor de tien kilometer. Vrijdagavond wor den de volhouders muzikaal ont haald door de plaatselijke fanfa- re De Scheldezonen. Locatiedirecteur mevrouw A. M. H. Elias van het Oostburgse Antoniusziekenhuis. foto Peter Nicolai van een medewerker GRAAUW - De jaarlijkse ker mis in Graauw wordt van vrij dag tot en met maandag gehou den op het parkeerterrein aan de Dorpsstraat. Vrijdag begint om 19 uur op het sportveld een schieting op de staande wip. Za terdag houdt het volkskoersco- mité vanaf 13.30 uur wedstrij den. De groepen 3 en 4 van de basis school wacht een rit over twee kilometer. Hierna volgen groep 5 en 6 (vier kilometer), groep 7 en 8 (zes kilometer) en de categorie 13 tot en met 15 jaar (acht kilo meter). Tenslotte starten de C- trimmers en dagkaarthouders. In het gemeenschapshuis wordt een prijskaarting bieden en jo keren gehouden en op het sport- Zangavond - In de Neder landse hervormde kerk op de Markt in Arnemuiden wordt za terdag 18 juni een jubileum zangavond gehouden met als thema Vol van Uw licht. Mede werking verlenen drie jubileren de koren: het gemengd koor De Lofstem met als dirigent R. Di Bella (35 jaar), het kinderkoor Jubilate <25 jaar) en het jeugd koor Deo Favente (5 jaar), beide onder leiding van Nelly van Bel- zen-Schroevers. De bariton Ka- rel Bogerd verzorgt tweemaal een optreden als solist. Huib Meulmeester begeleidt de koren reeds dertig jaar als organist. Het programma begint om 19.30 uur. Vlissinger stal radio's bij 21 auto-inbraken VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger, die vorige week dooi de politie werd betrapt bij een auto-inbraak, heeft 21 auto-in braken bekend. Hij had het vooral gemunt op radio-casset terecorders. Van de buit is niets meer teruggevonden. De Vlissin ger zit nog vast op het politiebu reau voor verder verhoor. veld een schieting. 's Ah maakt de fanfare De Schel» nen uit Nieuw Namen eenrs gang. Om 21.00 uur begint® dorpshuis een kermisbal een discobar en een o van Firebrick. Het zondagmiddagprogtai vermeldt een muziekfe met medewerking van regie verenigingen, 's Avonds isi het gemeenschapshuis bi muziek van Amber. Maandag wordt in de pai kerk vanaf 10 uur de Heilig; voor de overledenen g 's Middags is in zaal Van! een schieting op de liggendt en 's avonds is het bal in te meenschapshuis, met ra van The Lee Lasco Bai Aangezien diezelfde r Nederlands voetbalelftal Amerika tegen Saoedi-Ai speelt, kan na het bal in te meenschapshuis naar de s strijd worden gekeken. Midzomerfeest Hengstdijk voo restauratie kerl van onze verslaggever HENGSTDIJK - In Hengst wordt zaterdag 25 juni een zomerfeest gehouden, omj bijeen te brengen voor* lauratie van de kerk in held Om te voorkomen dat dt voetballiefhebbers thuisblijven, komen telen toestellen in de straat testi Nagenoeg de hele dagw oude volksspelen gehouiia als spijkerslaan, f kruiwagenrace, paalklimmen en r de gymzaal wordt een k( wedstrijd gehouden. De Pi jongens organiseren eens voetbaltoernooi. Insctf voor de spelen is al n Er is ook een snuffelmarkti kerk komt een expositie vast delbouw en miniaturen ei ruilbeurs van oude foto's e prentjes. Een dweilband: voor muziek. de - - lens New Vues de 7 dagen-Ienzen van Ciba Vi sion is waarschijnlijk de meest geperfectio neerde ontwikkeling op het gebied van con- tactlezen. sinds de uitvinding daarvan. De New Vues lenzen van Ciba Vision, kunt u gedurende 7 dagen lang dag en nacht inhou den. Na 7 dagen onafgebroken gedragen te hebben gooit u de lenzen weg en u zet. een paar nieuwe frisse lenzen in. Daardoor heeft u met New Vues altijd een helder en perfect zicht. En de zekerheid dat uw lenzen altijd in perfecte conditie zijn. Schoonmaken en reinigen is bij deze lenzen niet nodig 8^IB A dus gemakkelijker kan het niet! VlSlOn Morgen, woensdag 15 juni, van 10.00 tot 19.00 uur organiseert DE COCK OPTIEK in samenwerking met CIBA VISION een Op deze dag kunt u geheel vrijblijvend met deze nieuwe vorm van contactlcnsdrugen kennismaken. Ook wanneer u nu een andere lenssoorl draagt of wanneer u in het verleden een minder goede erva ring heeft gehad niet hel dragen van contactlenzen kunt u nu GRATIS en geheel vrijblijvend 14 da gen. NEW VUES, de 7 dagen-lens van Ciba Vision uitproberen. We zijn ervan overtuigd dat dit de beste manier i> om met contactlenzen kennis te maken. Na deze gratis proefperiode kunt u dan beslis gen door wilt gaan. n of u met deze unieke n contactlenzen dra- DE VOORDELEN NOG EVEN VOOR IJ OP EEN RIJTJE: iedere week nieuwe steriele lenzen, die u dag en nacht draagt veiligheid comfort gemak, reinigen hoeft niet hygiënisch altijd reservelenzen binnen handbereik hebben RAADHUISPLEIN 3 4501 BC. OOSTBURG TEL. 011 70-53657 FAX 011 70-52699

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 38