toppers zijn tennisgek De echte Een mensenleven langs de baan Pete Sampras ondanks verlies nummer één Alex Reijnders begeleidt Haarhuis en Eltingh Van der Staay was in 1935 op Wimbledon Richard Krajicek heeft op de wereld ranglijst een sprong voorwaarts ge maakt. De Nederlander, die vorige week nog achter Paul Haarhuis stond, is door zijn zege in Rosmalen opgerukt naar de 21e plaats. Haarhuis neemt de 27e stek in. De nederlaag, die Pete Sampras leed in de finale van het toernooi op Queens, had geen gevolgen voor zijn leidende po sitie. Bij de vrouwen regeert Steffi Graf met ijzeren hand sinds het wegvallen van Monica Seles. De beste Nederlandse is Brenda Schultz (24e). Mannen: 1. Sampras (VSt) 5272 2. Stich (Dui) 2860 3. Edberg (Zwe) 2805 4. Bruguera (Spa) 2703 5. Ivanisevic (Kro) 2684 6. Medvedev (Oek) 2564 7. Courier (VSt) 2443 8. Chang (VSt) 2437 9. Martin (VSt) 2430 10. Becker (Dui) 2159 21. Krajicek 1290 27. Haarhuis 1156 50. Eltingh 750 86. Siemerink 500 Vrouwen: 1. Graf (Dui) 407.94 2. Sanchez (Spa) 250,44 3. Martinez (Spa) 193,66 4. Navratilova (VSt) 171,15 5. Növotna (Tsj) 146,41 6. Date (Jap) 130,50 7. Pierce (Fra) 119,44 8. Zvereva (WRu) 113,59 9. Davenport (VSt) 108,25 10. Sabatini (Arg) 105,62 24. Schultz 55,69 41. Oremans 35,11 SpOrt DINSDAG 14 JUNI 1994 2( is het wel handig, dat we Nederlands spi ken, dat verstaat toch niemand, Dus weten ook niet watje zegt." Doodzonde „En aan een enkel woord kunnen ze al g noeg hebben. Als ik alleen discipline weten ze al genoeg. Dan weten ze bijvi.. beeld dat ze een doodzonde begaan; clatze wereldoplossingen zoeken, terwijl ze voor degelijke oplossingen moeten kiezen. Op superdagen kun je voor wereldoplossin gen kiezen, maar op de dagen dat hetniei gaat, moet je voor degelijkheid kiezen, niet voor spectaculair tennis." Zijn andere zorg is dat de technische ba gage van Eltingh en Haarhuis op orde blijft. „Er sluipen altijd slordigheidjes de techniek, ook bij deze jongens. Als mand geen zelfvertrouwen heeft, dat geldi niet alleen voor profs maar ook voor eerste de beste recreant, dan gaat hij bal steeds lager raken. Iemand met vertrouwen zal de bal zo hoog mogelijkra- ken. Het eerste wat je doet als je zelfver trouwen zoek raakt, is corrigeren in techniek. Dat geldt ook voor Paul en Ja co." „De service is ook een prima voorbeel Een fout sluipt er snel in. Spelen ze veel wind op gravel, dan gooien ze de" bij de service steeds verder naar links voor hun kickservice. Maar is de w weer minder en willen ze de service v gewoon doorslaan, dan gaat dat niet. dat die kleine afwijking er in zit." Voetenwerk „En dan het voetenwerk. Tennis draai! voor zo'n groot deel om het voetenwerk Dat vraagt altijd aandacht. Iedere ning. Kijk naar Sanchez in Parijs. Wa<a- om wint ze van Pierce? Op het moment dat al die andere grieten moesten reiken, om de ballen van Pierce nog te halen, komt zij er aangerend met die kleine pas jes en staat ze er toch nog goed voor. V«- tenwerk is deels aan.te leren, maar deels aanleg. Zo snel als Romario op d; eerste meters is, dat is niet te geloven dat is ook niet aan te leren. Dat geldt ooi voor de eerste meters van Chang." Reijnders werkte niet altijd met Haarhuis en Eltingh. Had bij het instituut van Hulst ook te maken met jong talen!, goeien, slechten, doorzetters en afhakers. Maar de echte toppers- hebben één dug gemeen. „Die zijn toch allemaal tennis- gek. Dat geldt voor het hele circuit. Alsa een ding belangrijk is om het te makenali prof is dat de echte liefde voor het spe Heb je alleen liefde voor de dollars en alles- er omheen, dan kun je het vergeten. Ind- kleedkamers wordt ook alles besproke over iedereen. Ze weten alles van elkaar resultaten, kwaliteiten, alles nemen door. Nieuwe spelers in het circuit word® in de kleedkamers ook onmiddellijk dooi gelicht. Sterke punten, zwakke punten.- „Een uitspraak van Sampras is tekenend In Amerika tijdens de US Open vroegenï hem wat hij 's avonds na de wedstrijd» deed in zijn hotel; Beetje tennis kijken, was het antwoord. Toevallig was dat toen net- Wheat-on-Haarhuis. De meeste; gens doen dat. In Amerika heb je 35 tv- nalen ofeo en waar kijken ze naar als van het park komen: tennis. Ik vind h ook geen goed teken als ze van de bai stappen en er niets meer mee te maki willen hebben. Sommige mensen leg dat uit als zouden tennissers ..bon zijn. saai. Voor mij is het wat anders, zijn gewoon gek van het spelletje." Uiterlijkheden „Hoelang ik dit volhoud? Het is bepaalc geen opgave. Het is alleen maar een schil-: terende ervaring. Een onbetaalbare.' Sterker nog. het betaalt nog aardig oci- En neem nou Zuidafrika. Hij maaktebijoi vierhonderd foto's tijdens de safarieni vijf minuten zuivere savanne zal hij nu™ vergeten. Zelfs niet als hij ooit nog in fameuze coachbox op Wimbledon mock! belanden. „Die box? Al die uiterlijkhede interesseren me niet. Het werk is gewore leuk en met deze jongens helemaal, k hoef er niet bij te zijn om er bij te zijn. Da zou ik gelijk teruggaan naar Valkens waard en weer met jeugd gaan werken Maar die vijf minuten luisteren naar df natuur. Het lijkt zo gewoon, maar hetiss absoluut fantastisch." René van Hattum Hij weet nog wel een aardige om jaloe zie op te wekken. Op weg naar Jakar ta. jaarlijks ook één van de pleisterplaat sen voor het tenniscircus, komen ze ook nog wel langs wat aardige tropische ei landjes. „Als de mensen dat lezen, safari, tropische eilandjes, dan denken ze alle maal: wat een leven hebben die gasten. Ze weten alleen niet, dat je de rest- van het jaar dagelijks 15 uur per dag op en rond de baan hangt, niet zelden van 's morgens acht. tot het donker wordt." Bijvoorbeeld zoals vorige week weer in het koele Ros malen. deze week met Eltingh in Man chester en komende twee weken in Lon den. De Eindhovenaar Alex Reijnders (31was zelf nooit in actie als prof. Wel een talent in eigen land. Was op z'n vijftiende al A-spe ler en stond 10 jaar op de A-lijst. Hij heeft het wel eens geprobeerd, in het buiten land. „Maar dat was in de tijd dat de Zwe den opkwamen met hun dubbelhandige backhand. Ik had alleen maar een slice backhand. In eigen land won ik veel, maar zo gauw ik over de grens kwam. was het gebeurd. Dan vlogen de ballen er aan alle kanten langs." Daarom, en omdat zijn VWO-examen door de ziekte van Pfeiffer de mist inging, werd hij trainer. Op zijn achttiende al. Via de tennisschool van Henk van Hulst in Valkenswaard kwam hij bij Eltingh en Haarhuis terecht. Begin vorig jaar kwam het tot de fulltime bege leiding van de twee, die sindsdien uit groeiden tot het succesvolste dubbel ter wereld, maar ook in het enkelspel behoor lijk oprukten in de rijen der profs. „Of dat door mij komt? Dat is nooit hard te maken. De enige conclusie die je wel kunt trekken, is dat ze er in ieder geval niet slechter van zijn geworden. En ze voe len zich er nog steeds happy bij." Hij voelt zichzelf coach, maar ook vriend, trainer èn bewaker. „Ik moet blijven wa ken dat ze het spel blijven spelen waarin ze het beste zijn. De basis voor Pauls spel zal altijd een hoog tempo van achteruit blijven. Gaat het een keertje erg lekker van achteruit, dan bestaat het gevaar dat hij te snel voor een „winner" wil gaan." „Jacco kan eigenlijk alles. Maar als je zo compleet bent, is het gevaar weer groot dat je snel van spel wilt veranderen als er iets niet gaat. Datje, als je aan het net een paar keer gepasseerd bent bijvoorbeeld, op de achterlijn kruipt en als dat ook niet lukt. weer naar voren gaat." Reijnders zit erbij om dat te constateren en te corrige ren. Desnoods tijdens de wedstrijd al. al mag dat volgens de regels niet. „Maar dan Alex Reijnders' pupillen Paul Haarhuis (rechts) en Jacco Eltingh met de wereldbeker dubbelspel, die het duo vorig jaar in Johannesburg veroverde. De week nadat ze in Johannesburg wereldkampioen in het dubbelspel waren geworden, gingen Paul Haarhuis, Jacco Eltingh en hun trainer Alex Reijnders op safari. Middenin de wildernis zette de chauffeur ineens de jeep stil. Ze moesten maar eens vijf minuten naar de pure natuur luisteren, vond de Zuidafrikaan. Nu nog kan Reijnders zich de woeste stilte van de savanne herinneren. Het was één van die momenten in de afgelopen anderhalf jaar dat hij weer eens besefte wat voor prachtbaan hij eigenlijk heeft. Hij had het een stuk slechter kunnen treffen dan met Haarhuis en Eltingh. „Tenslotte ben je toch meer dan veertig weken per jaar met ze onderweg. Dan heb je toch geluk dat het twee jongens zijn die prettig zijn in de omgang. Op, maar ook naast de baan. Gezellige kerels, met wie je plezier kunt maken." ken Edberg, Jarryd. Wilander allemaal vanaf hun vijftiende. Die Zweden zijn te- tastische mensen. Ik ga ook al jaren ii^' Basel. Daar zat Edberg destijds in dooie eentje in de spelerslounge. Heb i een praatje met hem gemaakt. Hij ken« toen bijna nog geen Engels. Jarryd ken ook goed. Ik heb nog een kaartje vanhs gehad van zijn bruiloft. Niet dat- ik W aan huis ben. maar ik ken ze wel at maal." „Die van vroeger ken ik ook allemaal.^ ver, Newcombe. Roche. Ik ging altijdnai' de trainingsbanen en dat doe ik nog W* spreek ik ze gewoon aan. En als je dat re gelmatig doet, ontstaat er vanzelf tact. Ook omdat je overal komt. lerens? kennen." „Borg was een vervelende vent, Qua'e" nis natuurlijk prachtig, maar de vetfj lendste vent die er rondliep. Heel tisch mens. Voor de Zweedse jeugd SS» hij geen pest gedaan. Helemaal niks. „McEnroe was heel anders. Ik hebnogs- foto met John McEnroe, die 's nachts®j half één is gemaakt in Antwerpen. In^ werpen zijn tijdens het toernooi altijo Miss-verkiezingen. In een disco. McEöj zat in de jury. Ik kwam hem tegen en», John je moet morgen tegen HlaseM moet naar bed, Hij zei: dat is pas om uur, maar heb je wel een pepera* voor me. Die heb ik altijd, datwfd want hij had al vaker van me gehaoj Wimbledon. Ik gooide toen maar een rol naar hem toe over de dansvloer, ring in de tent, want ze dachten dat-'k bom ofzo naar hem toe gooide." J „Twee keer per jaar koop ik naast oitq station Earls Court op de route naarH bledon een doos pepermunt van 48^ Trebor. vroeger was dat Nederland i staat de fabriek in Engeland. Van krijg je dorst, van deze niet." René van Hat'11* Frans van der Staay is 79. Volgende week volgt hij in Londen zijn 21e Wimbledon op rij. Sinds 1973 iniste hij geen dag. Maar in 1935, als student, was hij er ook al bij. Toen zag hij Fred Perry winnen, de levende Britse legende die in brons vereeuwigd is bij de hoofdingang van Wimbledon. En in de jaren vijftig en zestig was hij er ook nog een paar keer. Frans van der Staay draagt een journalistenpas, maar eigenlijk is hij vooral liefhebber. Misschien wel de zuiverste. Tennistoerist is hij wel eens genoemd. Mooie omschrijving. Zelf zegt Frans van der Staay: „Ik ben een liefhebber." De Velpenaar heeft dezer dagen moeite om een vrij half uurtje te vinden Het zijn drukke tijden. Hij treinde de afgelopen weken naar de toernooien van Hamburg. Düsseldorf. Roland Garros en vorige week Rosmalen. Vrijdag vertrekt hij naar Wim bledon, per trein, boot en weer per trein. Daarna volgen Baastad, Basel. Essen, Pa rijs Bercy. Antwerpen en Frankfurt nog. Om tennis te kijken. „Ik heb het altijd al gevolgd, maar ben na mijn pensionering de journalistiek inge gaan. Ik was chef reprografische dienst bij Akzo en ben tennis gaan volgen omdat het me uitermate interesseert. In 1980 op het Melkhuisje kwam ik in contact met een aantal mensen die een nieuw tennisblad wilden opzetten; Tennis Revue. Vanaf het eerste nummer zit ik er nu bij. Ik schrijf kleine stukjes over wat ik meemaak. Per soonlijke ervaringen, maar ook over de spelers." „Sindsdien hou ik thuis ook een journaal by. Alles over tennis uit alle kranten, Ne derlandse. Engelse. Het zijn nu tien ord ners en natuurlijk nog wat stapels. Als ik er niet meer ben. mag Bep van Houdt (de radioverslaggever) het hebben. Als ik thuiskom van een toernooi ben ik dus hartstikke druk. Maar minder druk dan op de toernooien. In Parijs en op Wimble don zit ik vaak in de radio-cabine bij Bep. Bep gaat nooit weg tijdens de partij. Hij noteert elke slag. Dan haal ik wel eens een drankje voor hem. Verder volg ik de mat ches en praat ik met veel mensen." „In 1935 was ik met wat studenten op Wimbledon, hadden we staanplaatsen ge regeld. Ik tenniste toen ook al. Op het gymnasium hadden ze me in het doel ge zet bij het voetbal. Dat beviel me niet zo. toen ben ik gauw overgestapt op tennis. Nee, nooit een topper. Gewoon amateur. Ik heb een jaar of vijftig getennist. In 1979 heb ik een zweepslag gehad en daar ben ik toen mee doorgelopen, jammer genoeg wel." „Voordat ik in 1980 die journalistenpas kreeg stond ik in Londen altijd in de queue (in de rij). Op alle tijden van de nacht en de ochtend. Ik werd een keer om kwart over twee wakker en dacht: laat ik maar gaan queuen. Toen ik op Church. Road aankwam lagen er tachtig mensen te slapen. Tien minuten later kwam er een vrouw aan die ik kende. Ik, superenthou siast: hé hallo. Kreeg ik toch op m'n don der. dat ik wat stiller moest doen. Want al die mensen lagen te slapen, zei ze." „Aan dat queuen heb ik veel kennissen overgehouden. Tijdens het toernooi van Basel logeer ik bij kennissen met. wie ik 20 jaar in de queue stond. Ik heb AOW en een klein pensioentje. Ik reis per trein, bus en boot. En met de 65-plus kaart hé. Die geldt in het buitenland ook. Maar ik ben goed koper uit als ik op reis ben. dan wanneer ik thuis ben. In Frankfurt bij de Worldcup logeer ik bij de general manager van Fin- Frans van der Staay met John McEnroe en diens zoontje Keven. „Hij weet dat ik altijd pepermunt bij me heb." foto GPD nair. In Parijs logeer ik bij mijn zoon. Dan vermoeiend aan het worden. Maar dan Tennis Revue kan dat allemaal niet beta- neem ik twee metro's, dan de trein en dan slaap ik in Nederland gewoon weer een len." twintig minuten lopen. Dat is toch wel vrij dagje uit. Zo scharrel ik een beetje rond. „Met de spelers heb ik goed contact. Ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24