Gordijn het liefst gesloten Henri Leconte, de laatste artiest Wimbledon, hèt toernooi Steffi Graf Mc sport DINSDAG 14 JUNI 1994 Maandag begint in Londen het belangrijkste Grand Slam-toernooi. Voor de deelnemers en het tennispubliek is en blijft Wimbledon iets speciaals. Het heilige gras, het doorgaans beschaafde publiek dat zich tegoed doet aan aardbeien met slagroom en de sfeerrijke accommodatie maken Wimbledon uniek. Daaraan kunnen de drie andere toptoernooien (op Flushing Meadow, Roland Garros en Flinders Park) niet tippen. Het spelen op gras is niet geliefd bij alle tennissers. De snelle ondergrond, waarop ballen vaak extra vaart en/of effect meekrijgen, wordt door sommigen heilig verklaard, door anderen verketterd. Gravelspecialisten hebben weinig te zoeken op Wimbledon, maar service volley specialisten als Stefan Edberg, Pete Sampras, Todd Martin, Boris Becker, Michael Stich en ook Richard Krajicek voelen zich er als een vis en het water. Bij de mannen is het rijtje favorieten aanzienlijk, bij de vrouwen wordt gerekend op Steffi Graf. De Duitse, die zich op Roland Garros in de halve finale liet verrassen door Mary Pierce, is dan ook bij de bookmakers de torenhoge favoriete. Brenda Schultz, die afgelopen zaterdag op het gras van Birmingham in de halve finale werd uitgeschakeld door Lori McNeil, behoort met haar dodelijke service tot het rijtje outsiders. De Nederlandse troef zou al tevreden zijn met een plaats in de kwartfinales. Richard Krajicek won zondag het grastoernooi van Rosmalen en lijkt klaar voor Wimbledon.foto Paul Vreeker foto Stefan Rousseau De affaires hebben van haar een schuch ter persoon gemaakt, als ze het al niet was. De indruk bestaat dat ze gebukt gaat on der een enorm minderwaardigheidscom plex, ze heeft wel eens gezegd dat ze haar eigen gespierde lichaam lelijk vindt. Wie Steffi Graf na een wedstrijd op persconfe renties ziet. voor het oog van honderd journalisten, kan zich niet voorstellen dat daar een volwassen vrouw zit die al zeven jaar lang in haar sport domineert. Ze is nerveus, verlegen, durft niemand in de ogen te kijken en heeft haar haren los zo dat haar gezicht grotendeels is bedekt. Wat zou ze op zo'n moment weer graag in haai- donkere kamer zijn. Stefanie Maria Graf werd op 14 juni 1969 geboren in Briihl als dochter van Heidi en Peter Graf. Nog geen twintig jaar later zou ze in de voetsporen treden van groothe den als Maureen Connolly en Margaret Court, speelsters die een keer het Groot Slem haalden. In 1988 won ze de vier Grand Slam-toernooien. Het zou een 'Gouden Slem' worden want ook op de Olympische Spelen in Seoul won ze. Het was haar beste jaar tot nu toe.. Velen geloven dat Steffi Graf - tegenwoor dig gecoacht door Heinz Günthardt - in staat is om het kunststukje nog 'een keer te voltooien, iets wat nog nooit een tennis ster presteerde. Het is te betwijfelen. Steffi Graf ze won vijftien Grand Slam-toer nooien en incasseerde vijftien miljoen dol lar aan prijzengeld heeft in interviews meermalen laten doorschemeren dat ze niet tot haar dertigste wil spelen. Vorig jaar al meldde ze dat haar toernooi- schema steeds meer wordt afgestemd op haar vriend Michael Bartels, die autocou reur is. ,,Het is best mogelijk dat ik binnen enkele jaren de beslissing neem om te stoppen", zei ze vorig jaar nog. Enkele weken geleden bleek dat ze niet zo machtig is als het vaak lijkt. Tegen Mary Pierce werd ze op Roland Garros genade loos afgeserveerd in de halve finale: 6-2. 6- 2. De 19-jarige FranQaise, die helemaal is opgebloeid na het vertrek van haar vader als coach, werd al meteen tot de nieuwe Graf gebombardeerd. Maar vooralsnog lijkt de gevoelige nederlaag niet meer dan een incident. De ballen van Graf gingen soms zo ver uit dat er eerder sprake moet zijn geweest van een 'black out' dan van een serieuze revolutie in het vrouwenten nis. Pierce was in de finale al geen schim meer van de 'killer' die ze tegen Graf was. Komende weken zal op Wimbledon blij ken in hoeverre Graf aan slijtage onderhe vig is. De verwachting is dat ze The Cham pionships voor de zesde keer zal winnen. Op het gras aan de Church Road voelt ze zich thuis, ze won er in '88. '89, '91. '92 en '93. De laatste finale was de markantste. Tegen Jana Novotna ging de kampioene door een diep dal, maar overleefde omdat de Tsjechische verkrampte en geen bal meer over het net kreeg-.. Huilend viel de verliezer na afloop in de armen van de Her togin van Kent. Dat was een sportmoment om kippevel van te krijgen. Gevoelens die we bij Steffi Graf niet snel zullen aantreffen op het cen tre-court. Als ze huilt doet ze dat in het donker, niet voor het oog van camera's en miljoenen tv-kijkers. Straks zet ze een punt achter haar imposante carrière. Dan valt ze in het 'zwarte gat' zoals de sporters dat noemen. Voor Graf moet het een para dijs zijn. Rob van der Zanden Elke dag kijkt ze weer uit naar het moment dat de duisternis invalt. Soms komt ze twee dagen lang niet buiten en ligt op bed met de gordijnen dicht. Haar lievelingskleur is zwart. De meubels, de muren, het serviesgoed. Voor Steffi Graf is het zwart, zwarter, zwartst. Ze is een wereldster met fans over de hele wereld. Een van de succesvolste sportvrouwen van deze eeuw. Maar nooit heeft ze de indruk kunnen wekken dat ze blij is met haar rol. Als tennisster reist ze het hele jaar door de zon achterna, maar boven het hoofd van Steffi Graf hangt bij na altijd een regenwolk. „Ik ben een don ker en somber type. maar noem het niet depressief', zei de 24-jarige Duitse eens in een interview. Geluk en rijkdom zijn voor Steffi Graf be trekkelijke waarden. Ze kan intens onge lukkig worden bij het zien van armoe. Een paar jaar geleden, ze had net haar zoveel ste toernooi gewonnen ergens in Amerika, zag ze op weg naar de luchthaven een be delaar met een bordje op schoot. Bij het volgende stoplicht stapte ze uit de taxi, holde terug en drukte de man snel een bil jet van honderd dollar in handen. „Je had ons moeten zien", openbaarde ze jaren la ter in een vraagggesprek met een Ameri kaans blad, „de man huilde en ik begon zomaar mee te huilen." Het is één van de weinige momenten waarop Steffi Graf emoties toont. Publie kelijk doet ze dat zelden. De verplichte glimlach na alweer een hoofdprijs even buiten beschouwing gelaten. Toch schuilt er achter de tennisster met de trieste blik een aimabel mens. alleen krijgt vrijwel niemand dat te zien. Alle beroemdheden leven in een glazen huis. Dat is voor Graf een moeilijk te ac cepteren gegeven, vooral omdat ze zelf in haar appartement in New York de gordij nen liever dicht laat. Er zijn ook weinig speelsters die zo nadrukkelijk worden achtervolgd als zij. In Duitsland bestaan journalisten die geen sport, politiek of kunst in hun portefeuille hebben maar 'Steffi Graf. Het hele jaar door, dag in dag uit moeten zij proberen iets te onthullen uit het priveleven van de gesloten per soonlijkheid. Het is al vaker gezegd over Graf: tennissen is makkelijk, leven moei lijk. Zeven jaar toptennis hebben Steffi Graf niet vrolijker gemaakt. Een fan sneed ooit zijn polsen door voor de ogen van zijn idool. Tijdens het zonnen in bikini ont waarde ze eens een fotograaf in een heli kopter. Bij een 'onderduikadres' in Enge land bleek ze dagenlang vanuit de tuin te worden bespied door een getikte aanhan ger. In Duitsland werd een dubieus plaatje uitgebracht met daarop teksten over 'liefde bedrijven met Steffi Graf. Lastige vader Tussen de bedrijven door waren er wrij vingen met vader Peter, die zijn dochter niet kon loslaten. En dan is er natuurlijk nog het incident rond Monica Seles, die vorig jaar op 30 april door een fan van Graf in de rug werd gestoken. Titelverdedigster Steffi Graf, die al in Londen verblijft, bezocht zondag de plaatselijke dierentuin. was de tijd van drie maanden tennissen, drie maanden discotheek", herinnert zich de Fransman, die in september 1986 de vijfde plaats op de wereldranglijst be reikte. Het was ook de tijd van de „haute-cui- sine": Leconte kreeg een welvaartsbuik je, maar dat baarde hem niet de meeste zorgen. In 1987 onderging hij zijn eerste hernia-operatie, er zouden er nog twee volgen. „Ik heb zo vaak weer op nul moe ten beginnen. Elke come-back vergt weer meer energie." De blessures zijn op de jaarranglijsten te rug te vinden. In 1987 verdween Leconte uit de top-tien, hij sloot het jaar af op de 21ste plaats. In 1988 krabbelde hij, mede door de verloren finale op Roland Garros tegen Wilander. weer naar 9. Een opera tie later stond hij 115de. In 1990 eindigde hij op de 30ste plaats, een positie die hij niet kon verbeteren omdat hij opnieuw onder het mes moest. In 1991 was hij vier maanden uitgeschakeld, hij zakte naar 159. maar won vlak na zijn rentree met Frankrijk wel de Davis Cup ten koste van de Verenigde Staten. Met negen toernooizeges (de laatste pak te hij een jaar geleden op het gras van Halle), blijft Leconte ver achter bij Noah, die op 23 eindigde. „Ach, dat is het ge volg van mijn leefstijl. Ik heb nergens spijt van. Eerlijk gezegd ben ik pas de laatste jaren echt prof. Tijdens die weken in het ziekenhuis, de maanden revalida tie. had ik tijd om na te denken. Het werd me duidelijk dat ik geluk heb gehad. Me- cir verwaarloosde zijn rug nog meer dan ik en zit nu in een rolstoel En dus nam hij zijn maatregelen. „Ik doe veel oefeningen, ben fitter dan ooit. Ik ga zelfs tijdens m'n vakanties rondjes ren nen. Gewoon omdat ik het zat ben op nul te beginnen Ik ben er heel serieus mee bezig nu, maar dat wil niet zeggen dat. ik nooit meer in het café kom. Dan had ik beter pater kunnen worden..." Volgend jaar neemt hij gas terug, maar niet op gras, zijn favoriete ondergrond. „Eerst m'n vijftiende Roland Garros en vervolgens zo veel mogelijk grastoer- nooien. Twaalf totaal per jaar. dat is ge noeg. Dat blijf ik doen zolang ik het ge voel heb dat m'n leukste wedstrijd nog kan komen. Zolang ik nog van de sport houd, want voor de rest van het circuit doe ik het niet." Hij haalt nog even fel uit, net als McEn roe nog elke gelegenheid aangrijpt om zijn gal te spuwen. De voorlaatste en laatste artiest van het circuit ergeren zich aan de spelers van nu. „Ze hebben geen fantasie, je ziet geen passie op de baan. Ze hebben alleen het talent hard te slaan, niet het talent over tennis na te denken." Saai Leconte vindt de huidige top saai; dat was wel het laatste wat hem te verwijten valt. Hij speelde ongelooflijk goed of on gelooflijk slecht. Maar zorgde altijd voor spektakel. „De spelers van nu verdienen enorm, maar geven niks terug. Ze slaan een paar plichtmatige ballen op de baan en beantwoorden plichtmatig wat vra gen." Leconte vindt het niets. Zijn tennis is altijd nog altijd entertainment. Rob Pietersen Een groentje op het gras is hij niet. Voor de twaalfde keer reist Henri Le conte naar Wimbledon, zijn favoriete Grand Slam. Al doet die constatering de Franse tennisser pijn. „Soms droom ik ervan dat ze op Roland Garros besluiten gras over het gravel te laten groeien." Dertig jaar. nog niet volwassen. Linkshandig en een buitenbeentje. Hij was het altijd al. maar voelt het in het hedendaagse circuit nadrukkelijker dan voorheen. „De huidige spelers houden niet van tennis. Ik sta steeds met plezier op de baan. Van mij zul je niet horen dat ik m'n beste partij nog moet spelen. Maar niemand kan mij garanderen dat ik de leukste wedstrijd al achter de rug heb." Rosmalen, vrijdag, etenstijd. Het verlan gen naar erwtensoep heeft de meeste ver kleumde toeschouwers al naar huis ge dreven. Treurigheid troef op het centre court waar Leconte ook nog eens de eer ste set tegen Youl verliest. De uitschake ling van de artiest dreigt, de lucht is net zo dreigend. Dan recht Leconte de ..oude" rug. kijkt naar de pakweg twintig overgebleven liefhebbers. Voor hen be gint hij zijn show. Anderhalf uur latei- heeft de Fransman gewonnen. De toe schouwers verdwijnen, blauw van het la chen en de kou. Eigenwijs Verwend door zijn ouders, gezegend met een fabelachtige tennistechniek, maar bovenal eigenwijs. Op 15-jarige leeftijd lag Leconte al overhoop met de Franse tennisbond. De Roemeen Tiriac nam hem onder zijn hoede. Die had nog nooit zo'n groot talent gezien. Hij wilde hem kneden, maar dan wel met harde hand. Leconte oefende met „trainingsbeesten" als Vilas, met frisse tegenzin, dat wel. Het ging lang goed. Tot Brigitte, de ex-vrouw van olympisch kampioen 110 meter hor den Guy Drut, op het toneel verscheen. Leconte sprak hetja-woord" uit en bleef voor de verdere duur van het huwelijk ja knikken. Brigitte kreeg ruzie met Tiriac en bemoeide zich overal mee. Leconte won wel in 1984. aan de zijde van landge noot Yannick Noah, het dubbelspel op Roland Garros. Maar hij verloor vier miljoen gulden door de spilzucht van zijn tien jaar oudere vrouw. Henri was zelfs genoodzaakt ex tra demonstratiewedstrijden te spelen om de begroting sluitend te houden. Van huismus tot vrije vogel: in 1989 was Leconte de bemoeienissen van Brigitte zat en liet haar en zijn destijds driejarige zoontje Maxime in de steek. Hij stortte zich weer in het uitgaansleven. En daar stortte de Franse boulevardpers zich weer op hem. Want Leconte was al lang niet meer alleen schrijfstof voor tennis- journalisten. Glamour Hij houdt, van film. glamour en snelheid. Leconte speelde een figurantenrol in een speelfilm en was bijna overal te vinden met fotomodellen. Of anders in het gezel schap van race-auto's, waarvan hij er en kele tegen een boom parkeerde. „Het Henri Leconte reikte tot de halve fi nale in Rosmalen. De artiest werd af gebluft door Krajicek. foto Paul Vreeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23