Er wordt te tactisch gespeeld PZC Pele: voetbal is de afgelopen veertig jaar totaal veranderd Van der Ende negende Nederlandse WK-arbiter Voetballanden in Afrika ergeren zich aan Europa Ijl DINSDAG 14 JUNI 1994 21 Pele: „Nederland speelt zo Europees als Duitsland, alleen doet dat land het met meer succes." Van alle voetballers zijn er maar een paar die in de hele wereld tot de verbeelding spreken. Edson Arantes do Nascimento is de beroemdste, hoewel iedereen hem kent onder zijn bijnaam Pele. De 53- jarige Braziliaan reist meer dan de president van de Verenigde Staten of de paus. Hij is een ambassadeur van het wereldvoetbal en spreekt net zogemakkelijk met ministers als met straatvoetballende kinderen. Sinds kort heeft hij ook een functie in de UNESCO, de VN- organisatie voor cultuur en onder wijs. Na zijn loopbaan maakte hij zich sterk voor een WK in de Ver enigde Staten. Hij verried zes jaar geleden zijn vaderland bij de uit verkiezing van het gastland voor het WK-94. „Amerika heeft het voetbal veel te bieden", wist hij toen. Aan de vooravond van de World Cup is hij nog dezelfde me ning toegedaan, al twijfelt hij aan de kwaliteit van het voetbal. Als er in Amerika een voetballer bekendheid geniet, dan is het Pele wel. Het was daarom onbegrijpe lijk dat hij tijdens de loting voor het WK in december door zijn landgenoot en FIFA-voorzitter Joao Havelange buiten de deur werd gezet, alsof het een stinkende vuilniszak betrof. Pele liet zich kri tisch uit over voorzitter Texeira van de Braziliaanse bond, die een schoonzoon is van de FIFA-prae- ses. Havelange wilde Pele straffen, maar riskeerde daarmee zijn eigen positie als voetbalmonarch. Pele is in genade aangenomen en mag tij dens het WK weer voor Koning Voetbal spelen. Hij heeft zoveel uitstraling dat UNESCO hem tot ambassadeur benoemde. In deze functie begeleidt Pele een project om het straatvoetbal in de sloppen van de derde wereld te organise ren. „Voetbal biedt veel mensen de kans om de armoede de rug toe te keren. Als je je eigen talenten leert benutten, kun je ver komen in het leven", luidt de boodschap van de eerste sportman die door UNES CO is benoemd. Hij voegt daar aan toe: „Ik ben ervan overtuigd dat als je een doel hebt in het leven, je de hindernissen kunt nemen om dat doel te bereiken. Je moet niet bij de eerste tegenvaller opgeven. Dan blijkt ook of je werkelijk wat wilt bereiken. Ik wil kinderen in Brazilië helpen, maar ze zullen zelf moeten vechten om te slagen in het leven. Het voetbal kan een leer zame ervaring zijn." Veelzeggend Dat UNESCO aan Pele dacht, is niet meer dan logisch. Hij werd veertien jaar geleden al tot 'sport man van de twintigste eeuw' uitge roepen. Wellicht voorbarig, maar wel veelzeggend. Pele is de enige voetballer die drie wereldtitels won. De eerste keer, in 1958 te Zwe den, maakte hij indruk als 17-ja- rige speler en scoorde in de laatste drie wedstrijden zes keer. Op de volgende twee toernooien raakte hij geblesseerd en was zijn bijdrage gering, maar zijn afwezigheid bleek een groot gemis. In 1970 ver keerde Pele op zijn hoogtepunt en leidde hij Brazilië naar een zeld zaam fraaie wereldtitel. Hij is met de Duitser Uwe Seeler de enige speler die op vier WK's scoorde. Zonder de donkere aanvaller won Brazilië, ondanks een vloedgolf aan talenten, nimmer een wereld titel. Daarbij hielp Pele zijn club Santos aan alle hoofdprijzen. In zijn nadagen voetbalde hij nog en kele seizoenen bij New York Cos- mos. Daar leerde hij de Verenigde Staten kennen. Sindsdien heeft hij zich ingezet voor de ontwikkeling van het voetbal aldaar. „Ik denk dat Amerika het voetbal - nieuwe impulsen kan geven. Het WK is een unieke kans. Het toernooi moet een succes worden, want an ders kunnen we het verder verge ten. Er is behoefte aan mooi en aantrekkelijk voetbal. Het vorige WK in Italië was slecht, hoewel de omstandigheden ideaal waren. Het is nu weer tijd voor een leuk toernooi." Pele's charisma is een glimlach, waardoor hij telkens een spontane indruk maakt. Na een omhelzing met een ambassadeur poseert nij geduldig met een koffiejuffrouw. Hij neemt voor iedereen de tijd. Pe le gedraagt zich diplomatiek. Hij ontwijkt lastige vragen door net te doen alsof hij ze niet begrijpt. Een knikje en een glimlach dient als te ken om niet verder te vragen. Te egoïstisch Als hem wordt gevraagd of Roma- rio in het sterrenteam van 1970 een basisplaats had gehad, antwoordt hij: „Hij behoort tot de beste spe lers aller tijden. In mijn tijd had hij zeker in de basis gestaan, maar vraag me niet op wiens plaats. Mis schien wel op de mijne. Ik vind Ro- mario een beetje te egoïstisch, maar hij verdient respect, want zonder hem had Brazilië niet aan dit WK deelgenomen. Romario komt het beste tot zijn recht in een aanvallende ploeg tussen de spit sen Bebeto en Rivaldo. Met zo'n aanval zal er straks veel te genie ten zijn." Pele bekritiseert verkapt de coa ches Carlos Alberto Parreira en diens assistent Mario Zagalo. die samen (maar wel in andere func ties) in 1970 verantwoordelijk wa ren voor de laatste WK-zege. „Ik hoop dat ze kiezen voor een 4-3-3- opstelling en niet voor 4-4-2. Een extra aanvaller kan geen kwaad. Nu stelt Parreira zes verdedigend ingestelde spelers op. In mijn tijd speelde Brazilië om doelpunten te maken en niet om ze te voorko men. Tegenwoordig speelt zelfs mijn land afwachtend. Het is vol gens mij de reden dat Brazilië sinds 1970 geen WK won. Elke coach voerde een andere speelstijl door. In 1990 stelde Lazaroni vijf verdedigers op. Alleen Tele San- tana koos voor mooi spel. maar hij stelde ook maar één spits op. Die ploeg was kwetsbaar en dat brak haar in die fameuze wedstrijd te gen Italië op. Frisse wind „Het voetbal was in mijn tijd leu ker en minder zakelijk. Het zou niet slecht zijn. als er in de komen de jaren een frisse wind gaat waai en. In de afgelopen veertig jaar is de sport totaal veranderd. Een wedstrijd uit 1954 lijkt niet meer op een duel van vandaag. Er wordt veel te tactisch en te weinig uit het hart gevoetbald. Alles lijkt bere kend. Het spel is onaantrekkelij ker. Ik mis bij veel spelers de liefde voor de sport. Sommigen wekken de indruk dat ze er geen plezier in hebben. Alleen met liefde kan het voetbal weer op een hoger plan ko men. Ik voetbalde nooit voor geld, zoals Picasso nooit voor geld schil derde. Hij wilde met zijn talent iets moois maken. De kwaliteit van die inspanning betaalt zich later uit. Het voetbal wordt niet beter als er meer geld in omloop is. Speelt Bergkamp opeens drie keer beter bij Inter omdat hij drie keer meer verdient? Gullit. voetbalt bij Sampdoria toch met. net zoveel liefde als bij Milan". Pele geeft zijn landgenoten de meeste kans om de wereldtitel te pakken. „Het wordt tijd. Ik geef dit team een goede kans. De omstan digheden in Californië zijn ideaal. Ik zie alleen in Duitsland een ge vaarlijke tegenstander. En mis schien Colombia. Dat is de meest Braziliaanse ploeg op het WK en speelt het mooiste voetbal, maar het is onervaren en dus kwetsbaar. Van spelers als Rincon, Asprilla en Valderrama geniet ik. Colombia lijkt een beetje op het Brazilië van 1958." Maradona „Argentinië is ook een kansheb ber, ze spelen degelijk voetbal. Het zou mooi zijn als Maradona nog een keer kan pieken. Het Zuidame- rikaanse voetbal staat op een ho ger peil dan dat van Europa. Op Duitsland na zijn er weinig kans hebbers. Voor de Afrikanen lijkt me dit toernooi nog te vroeg. Nige ria heeft een goede ploeg. Okocha en Yekini bevallen me wel. Het WK duurt lang en een fout kan fataal zijn. Ik vrees dat dat de Afrikanen opbreekt. Een plaats in de kwartfi nale zou al mooi zijn." De Braziliaan fronst zijn wenk- brouwen wanneer het Nederlands elftal ter sprake komt: „Sinds 1988 laat het weinig zien. Mijn Holland se vrienden hebben de verwachtin gen niet ingelost. Waarom zou het dan opeens nu wel lukken? Het zou me verbazen zonder Van Basten en Gullit. Koeman en Rijkaard zijn behoorlijk op leeftijd om een maand op topniveau te spelen." Pele lacht om de constatering dat Nederland een voorbeeld voor aan vallend voetbal is. „Wanneer dan? In 1974. maar daarna niet meer. Nederland speelt zo Europees als Duitsland, alleen doet dat land het met meer succes. Cruijff? Mis schien had hij Nederland moediger laten spelen. Barcelona speelt het mooiste voetbal in Europa, maar wel met twee spitsen en vijf verde digend ingestelde spelers. Cruijff neemt in belangrijke wedstrijden geen risico's. Ik neem hem dat niet kwalijk, want misschien zou ik het zelfde doen in zijn plaats. Kijk maar naar Maturana (de coach van Colombia). Hij laat al zijn ploegen mooi spelen, maar wordt na een jaar in Spanje naar huis gestuurd. Het voetbal moet genezen van het resultaatvirus. In Amerika kun nen alle landen daar een bijdrage aan leveren." Jurriaan van Wessem Mario van der Ende is de ne gende Nederlander die op een wereldtitelstrijd voetbal ac tiefis als scheidsrechter. Jan Dol stra is de eerste die is aangewe zen als grensrechter. Het is de eerste keer dat de FIFA gespe cialiseerde vlaggers heeft opge roepen. Voorheen voerden arbi ters die rol uit. Charles Corver is de enige Neder lander die twee keer op een we reldtitelstrijd floot. Hij was van de partij in 1978 (Argentinië) en 1982 (Spanje). Dokter J. F. van Moorsel was in 1934 de eerste, Jan Keizer in 1986 de laatste. Voor het laatste WK, vier jaar ge leden in Italië, was geen Neder landse scheidsrechter geselec teerd. De schei dsrechtersl ijst van Oranje ziet er als volgt uit: 1934 J. F. van Moorsel: Oosten rijk-Frankrijk. 1950 Karei van der Meer: Enge- land-Chili. Zweden-Spanje. 1958 Jan Bronkhorst: Engeland- Oostenrijk. 1962 Leo Horn: West-Duitsland- Zwitserland, Hongarije-Enge- land, Chili-Rusland. 1970 Lau van Ravens: West- Duitsland-Marokko. Uruguay- Rusland. 1974 Arie van Gemert: Brazilie- Schotland. 1978 Charles Corver: Engeland- Tsjechoslowakije. 1982 Charles Corver: West- Duitsland-Frankrijk. 1986 Jan Keizer: Italiè-Argenti- nie, Denemarken-Spanje. 1994 Mario van der Ende en grensrechter Jan Dolstra. In totaal zijn 24 scheidsrechters en 22 grensrechters aangewezen voor het leiden van 52 duels. De lijst is: Scheidsrechters: Van der Ende (Ned), Krug (Dui), Baldas (Ita). Pairetto (Ita), Diaz Vega (Spa), Don (Eng), Karlsson (Zwe), Mik- kelsen (Den), Mottram (Sch), Puhl (Hom, Quiniou (Fra), Röth- lisberger (Zwi). Al-Sharif (Syr). Bujsaim (VAEi. Cavani (Uru). La- molina (Arg). Marsiglia (Brat. Te- jada (Per), .Torres (Col). Jouini (Tun). Lim Kee Chong (Mau). An geles (VSt). Badilla (CRi), Carter (Mex). Grensrechters: Dolstra (Ned), Cristensen (Den), Everstig (Zwe). Ivanov (Rus), Listkiewïcz (Pol), Marton (Hon). Matthys (Bel), Pearson (Eng). Ramiconé (Ita), Yli-Karro (Fin). Al-Ghattan (Bah), Fanaei (Iran), Hae-Yong Park (ZKo), Alves (Bra). Taibi (Arg), Zarate (Pan, Hassan (Egy), El-Jilali Rharib (Man. Calix Gar cia (Hon). James (Tri), Brazzale en Dunster (Aus). Volgens de wet van Bartjens is het begin volgende eeuw zo ver: een Afrikaanse ploeg in de finale van het WK voetbal. Volgens Kependa Pepo is dat een jaar of dertig te laat; vol gens hem had Afrika al in '74 een wereldkampioen moeten hebben. Zaïre om precies te zijn. Dat meende Pepo tenmin ste in die tijd. „We hebben van Togo gewonnen, van Zambia, van Kameroen, van Ghana; waarom zouden we niet van an dere landen winnen?" Elke avond kon je het hem horen zegggen, aan de bar van hotel Maritim in Gelsenkirchen. Daar resideerde de penning meester van de Zaïrese voet balbond, steevast een alcoholi sche consumptie bij de hand en meer grootspraak in de mond. Het WK van '74 viel voor Pepo en Zaïre wat tegen. Eerst 0-2 te gen Schotland. Maar dat lag aan de scheidsrechter. Vervol gens 0-9 tegen Joegoslavië. Dat was de schuld van de trainer. Tot slot 0-3 tegen een ontspan nen tikkend Brazilië. Zaïre kon naar huis. Net geen wereld kampioen... Het is precies dit (quasi-)grap- pige, denigrerende toontje dat Afrikanen de laatste jaren he vig aan het ergeren is. Nog al tijd immers wordt in het wes ten vooral met anecdotisch ge noegen over de Afrikaanse voetballerij gesproken. Sinds 16 juni 1982 zou dat over moe ten zijn. Op die WK-dag veran derde het wereldvoetbal van kleur en ging Afrika meetellen. West-Duitsland-Algerije: 1-2. Uit een Nederlandse krant van een dag later: 'Een wedstrijd om te zoenen en een winnaar die een wereld- toernooi nog nooit zo aan de kook heeft gebracht. Nieuwe lingen uit Algerije bezorgden gisteravond in Gijon het mo derne voetbal een verkwikken de douche en versloegen Euro pees kampioen West-Duits- land met 2-1. De Noordafrika nen rekenden ludiek af met de dorre hedendaagse theorieën van bijna academisch gevorm de trainers, die het spel dreig den te smoren. Opportunisme en ongeremdheid sierden het Algerijnse optreden, dat echter boven alles technische vaar digheid als basis had.' Naar huis Voor die wedstrijd had het (quasi-(grappige, denigrerende toontje ook nog geklonken. Het Duitse vakblad Der Kicker interviewde de keeper van Al gerije die zijn interviewer na het gesprek beleefd vroeg of die niet een paar goeie, dus Duitse handschoenen voor hem kon versieren. „Maar natuurlijk Mehdi", sprak de Duitser, „dan is er straks tenminste gelijk waardigheid in materiaal." En bondscoach Jupp Derwall. die voor het WK niet de moeite had genomen Algerije eens te bekij ken, was vooraf niet minder hooghartig. „Als we van Alge rije verliezen, neem ik de eerste trein naar huis." Toen al maakten Afrikanen zich overigens boos om dat ar rogante, neerbuigende westen. Kameroen, ook op het WK van '82. gooide er zelfs een heus pers-communiqué tegenaan waarin vooral de 'lekkere' ver halen over boze geesten, dode muizen en afgesneden kattes- taarten, die door de Afrikanen te hulp zouden worden geroe pen, werden veroordeeld. Een week later, vrijdag 25 juni, wa ren het de Algerijnen (die van de verkwikkende 2-1 douche tegen West-Duitsland) die alle reden hadden ziedend te zijn. Uit een Nederlandse krant van een dag later: 'Het akkoord van Gijon. Zo zal het stuk voetbalporno dat West-Duitsland en Oostenrijk gisteren in het stadion El Moli- non hebben opgevoerd, de ge schiedenis ingaan. Door de ja ren heen is er wel gescharreld met uitslagen, maar nooit zo openlijk, vulgair en beledigend als ditmaal. West-Duitsland won met 1-0. het had ook nog 2- 0 mogen worden. Elke andere uitslag zou tot uitschakeling van een van beide ploegen heb ben geleid, ten faveure van Al gerije. De angst was groot, de deal werd gemaakt. De coa ches Derwall en Schmidt lever den hun zelfrespect in. De prijs is dat ze hun leven lang door dit verraad zullen worden achter volgd.' Kameroen Geen Afrikaanse ploeg dus in de tweede ronde van het WK '82. maar dat zou veranderen. In '86 (Mexico) won Marokko de groep en volgde de uitscha keling in de tweede ronde te gen Duitsland dat pas twee mi nuten voor tijd per vrije trap (Matthaus) kon scoren. Vier jaar geleden was Afrika nog succesvoller; Kameroen won de groep, versloeg in de tweede ronde Colombia (twee goals Milla) en strandde pas in de kwartfinales: Engeland won na verlengingen met 3-2. De jaren tachtig bleken de defi nitieve doorbraak van het Afri kaanse voetbal te betekenen Op WK's voor junioren waren de Afrikanen steeds vaker het sterkst. De Olympische Spelen van Seoul, Zambia-Italië: 4-0, drie goals Kalusha. De (oud- iPSV'er werd achter Romario topscorer van het toernooi. En ook de Zambianen ergerden zich een bult aan het dédain van volk uit de oude voetbal wereld dat eerst en vooral bleef constateren dat het er in Afrika qua infra-structuur en admini stratie en financiën en regle menten nog niet helemaal tip top voor stond. De voorzitter van de Zam- biaanse voetbalbond: „Europa roept in koor dat het bij ons een zootje is. Maar wat zeggen goede faciliteiten en compu ters als je naar de jeugd-WK's kijkt? Nigeria werd wereld kampioen, Ghana tweede. Waar blijft het rijke westen dan met al zijn poen. groene gras velden en keurig bijgewerkte administratie? De bal moet in het doel, daar gaat het om." Folklorisch Het klopt natuurlijk wel dat de zaken in Afrika minder strikt zijn geregeld dan in het westen. Het toernooi om de Africa Cup. de landenbeker. is twee jaar ou der dan het EK, maar een toer nooi dat nog altijd niet anders dan krakkemikkig wordt geor ganiseerd en daarbij ook nog altijd een wat folkloristisch aanzien geniet. Dat laatste is dan weer het ge volg van het enorme dilemma van het Afrikaanse voetbal: moet het op z'n Afrikaans of op z'n Europees? Niet zelden wordt halfslachtig besloten tot een mix, vaak tot ergernis van het eigen, Afrikaanse volk. Yeo Martial, de bondscoach van Ivoorkust die plaats moest ma ken voor de Pool Kasperczak: „Westerse trainers komen uit het niets, weten van niets en vallen noodgedwongen terug op het beleid van hun Afri kaanse voorgangers. Door hun Europese ideeën ontstaat er een smeltkroes van stijlen. De spontaniteit en vreugde in het spel worden gesmoord met tac tische opdrachten." Dat was tijdens de laatste Afri ca Cup te zien: veel potentiële kwaliteit, maar ook veel bal letje breed en traag, verdedi gend spel. Wat ze in Afrika niet kunnen en niet weten en niet willen en niet kennen, ze zijn in elk geval op de hoogte van voetbalwet nummer één: gij zult niet verliezen. En daarin beginnen ze toch heel lang zaam wereldkampioen te wor den. Henri van der Steen Roger Milla (42), dè smaakmakei nu tot de selectie van Kameroen. het WK 1990, behoort ook foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 21