Rinus Israel is milder en socialer geworden Luxe, rust en pindakaas voor spelers Oranje Veel drinken enige remedie tegen de hitte Klankbord van de Kleine Generaal kent zijn plaats Rinus Israel: „Een trainer wordt wel wereldkampioen, maar alleen dank zij de spelers." DINSDAG 14 JUNI 1994 2 De kantoormuren in de Zeister bossen juichen voor Oranje. „In '74", herinnert Rinus Israel zich, „was het niks bijzonders wat er omheen gebeurde. Een paar foto's, meer niet. Nu is het een heel circus." De hal van het KNVB- sportcentrum ademt één en al Oranje. Aan de ene wand een glimmende kleurenfoto van het onvergetelijke schouwspel in München '88. Schuin tegenover een poster van het Nederlands elftal van nu. In het midden, pontificaal, Dick Advocaat en Bert van Lingen. Rondom het duo de 'leeuwen van Oranje'. Maar waar is Rinus Israel, de eerste luitenant van de bondscoach? „Die foto zal wel gemaakt zijn toen ik er niet bij was". Dat is wel duidelijk. Maar is dat niet een beetje gek? „Vind je? Nou, het maakt niks uit, daar hecht ik niet aan. Als ze alleen de spelers nemen, vind ik het ook prachtig. Dat soort dingen interesseren me niks." Maar wat dan wel? „M'n klein dochter bijvoorbeeld. Ik heb er echt geen moeite mee om straks vijf, zes weken van huis te zijn, ik vind het alleen vervelend voor haar. Zes weken. Dat is lang hoor." Hij weet er alles van, zegt-ie. „Toen ik trainer werd van Dinamo Boe karest was ze net acht maanden. Ik vond het verschrikkelijk om weg te gaan, maar er zijn minder leuke dingen in het leven die je tóch moet doen." Zoveel tederheid zou je niet achter hem zoeken, de staalharde verde diger van toen. IJzeren Rinus vormde samen met Theo Lase- roms, alias de tank, jarenlang een oerdegelijke tandem, het gewa pend beton van Feyenoord. De schrik van de velden, tot diep in Europa toe. Dat was in de glorieja ren van de Rotterdamse voetbal- trots, de tijden van 'de Kromme', Coen Moulijn en Ove Kindvall. „Wij konden ons qua overtredin gen veel meer permitteren dan de centrale verdedigers van nu. Alles is heel streng gereglementeerd, de scheidsrechters trekken nu veel sneller geel." Van de verdedigers van nu, zegt hij, wordt meer gevraagd dan toen. „Ze moeten nu ook mee kunnen voetballen. Laseroms had een fan tastische sliding, hij was keihard en kon goed koppen. Maar hij was niet fantastisch als hij de bal aan de voet had." Als je hem vergelijkt met Frank de Boer. „Die jongen heeft een fluwelen techniek, hij kan goed koppen en heeft een goede trap. Als hij nu ook nog het venijn kan opbrengen om agressief te denken, zou hij één van de bes ten ter wereld zijn. Van hetzelfde niveau als Maldini." Stempel Rinus Israel schopte het ook als trainer tot Feyenoord 1. Maar hij werd net zo hard weer de Kuip uit gejaagd. Uit die periode dateert het stempel dat hem is opgedrukt: stuurs en cynisch. Het bijtende sarcasme waarmee hij Mario Been op z'n nummer kon zetten, blijft hem eeuwig achtervolgen. Hij haalt z'n schouders op. „Als het de club goed gaat, is cynisme leuk. Maar als de resultaten minder zijn, wordt het tegen je gebruikt. Alles hangt van het resultaat af. Het spel kan nog zo goed zijn, maar als je niet wint ben je tóch een kloot zak." „Maar nors en nukkig, dat ben ik in de groep zeker niet. Alleen als er niet getraind wordt zoals ik het wil, dan kan ik heel vervelend zijn", Hij is de vijf kruisjes inmiddels gepas seerd en wat milder geworden, geeft hij toe. En ietsje socialer in de omgang, zo lijkt het. „Toch kan ik het moeilijk verbergen als ik aan iemand een hekel heb. Dat kan ik heel slecht camoufleren. Maar ik blijf tegenover de spelers altijd straight." Rechttoe-rechtaan. Als verdediger schoffelde en bik kelde hij dat het een lieve lust was. Maar hij kon óók een aardig bal letje trappen en had de gave om een wedstrijd te lezen, zoals dat in het jargon heet. Daarom haalde Advocaat hem naar Zeist. „Het coachen was niet het minste wat ik van voetbal wist. Het is moeilijk om dat van jezelf te zeggen, maar dat was bij mij aardig verzorgd, dacht ik zo." Klankbord „Nee, ik heb hem nooit gevraagd waarom hij nou juist mij heeft ge kozen. Maar ik denk dat Advocaat iemand zocht met ervaring, ie mand tegen wie hij in de wedstrijd aan kon praten. Een klankbord, heet dat met een mooi woord", grinnikt hij. Rinus Israel is een loyale assistent. Zonder de preten tie de eerste viool te willen spelen. „Als assistent moet je je plaats we ten. Advocaat heeft de eindverant woordelijkheid, ik probeer hem daar zo goed mogelijk bij te hel pen. Dat lukt vrij aardig, het is heel prettig samenwerken met hem." Maai- het zal vooral de ervaring zijn geweest die de doorslag heeft gege ven hem naar Zeist te halen. „Ik heb natuurlijk zelf een paai- keer met het Nederlands elftal meege daan". bagatalliseert hij z'n 47 Oranje-caps. Over aanzien in de groep heeft hij dus geen klagen. „Maar of ze tegen mij opkijken, daar geloof ik niks van. Jongens als Gullit, Koeman, Rijkaard en Wouters hebben alles meege maakt en verschrikkelijk veel be reikt. Ik zou eerder tegen Gullit op moeten kijken. Die is toch al eens Europees voetballer van het jaar geweest. Nou, waar praten we dan nog over." Rinus Israel speelde nog tegen Frank Rijkaard, „maai- toen was ik al erg oud en hij nog erg jong." Het was in de nadagen van een lange carrière. Hij hield er kapotte knieen aan over. Maar ook een mooi leven. In de buitenlucht. „Als ik niet een beetje had kunnen voet ballen", denkt de arbeidersjongen uit Amsterdam-noord, „was het voor mij een stuk moeilijker ge weest," Hij rekte zijn actieve loop baan tot z'n veertigste. „Dat was vooral omdat ik buiten het voetbal niet veel anders kon." Maar om nou te zeggen dat hij in Zeist zielsgelukkig is? „Trainen, lekker op het veld staan, dat is leuk werk." Zeg maar rustig het mooiste wat er voor hem bestaat. „Een positiespelletje, in een partij tje meehobbelen, daar geniet ik van." Rinus Israel moet gras onder z'n voeten voelen, werd er over hem geschreven, géén kantoorta pijt. Daar kan hij zich wel in vin den. „Als het bij een club lekker loopt en je kunt aan het verwach tingspatroon voldoen, dan is dat leuk werk. Maar ik heb ook de an dere kant meegemaakt. En die was minder leuk." Leo Beenhakker ondervond vier jaar geleden, bij het totaal misluk te WK in Italië, hoe riskant het vak van bondscoach is. De schuld vraag ligt volgens Israel bij de KNVB, niet bij Beenhakker. „De start was al helemaal verkeerd. De spelers vroegen om Johan Cruijff, die hadden ze toen meteen aan moeten stellen. Nu blijf je altijd met de vraag zitten of Oranje met hem wereldkampioen had kunnen worden. Nu moet Advocaat preste ren, want hij moet nog vier jaar verder. Dat lijkt me voor hem niet prettig. Als het in Amerika maar even tegenzit, zal er weer meteen om Cruijff worden geroepen." Geen gezeur De spelers kunnen een bonds coach maken of breken, dat hoefje Rinus Israel niet te vertellen. „Een trainer wordt wel wereldkam pioen, maar alleen dank zij de spe lers." Als WK-deelnemer zat inval ler Rinus Israel er in '74 met z'n neus bovenop. „Als zo'n WK goed verloopt, hebben spelers die er naast staan geen enkel recht van spreken. Dan laten ze het ook wel uit hun hoofd de mond open te doen. Het is een voorwaarde datje geen gezeur in de groep krijgt, dat is het allerbelangrijkste." „Maar zoals ik de groep nu mee maak, denk ik dat het onderling wel goed zit. De saamhorigheid lijkt mij wel aanwezig als ik zie hoe iedereen met elkaar omgaat." En Advocaat, zal hij de druk aankun nen? „Ik heb de indruk dat hij er goed mee overweg kan. Wat hij in nerlijk voelt weet ik niet, maar naar buiten toe gaat hij er heel goed mee om. Dat heb ik vooral ge merkt voor de beslissende wed strijd tegen Engeland. Hij maakte toen een hele goede indruk op mij. Met alles erop en eraan." Daar hoeft het dus niet aan te liggen. „Het gaat erom of de spelers in Amerika het maximale kunnen en willen brengen om tot goede resul taten te komen", zegt de WK-se- condant van Advocaat. „Iedereen heeft aan Feyenoord kunnen zien hoe ver je met een goede mentali teit kunt komen. Succes is een mix van talent en wilskracht. Als het Nederlands elftal wil slagen, zullen de spelers 100 procent van hun mo gelijkheden moeten brengen. An ders kom je niet ver". En ziet Rinus Israel zijn kleindochter sneller te rug dan hem lief is. Albert Geesing Bondsarts Frits Kessel stelt het duidelijk: voor paniek verhalen is geen enkele aanlei ding. Toch gaat Oranje voet ballen in de sauna die de Flo rida Citrus Bowl van Orlando heet. Dat zal geen pretje wor den. Verwachte temperatuur: 39 graden celsius. verwachte luchtvochtigheid: 90 procent. De voorspelling van de geleer den ter plekke is dat zelfs de muskieten bij die hitte binnen blijven. Anders vallen ze dood van het dak. Niemand weet precies wat het Nederlands elftal te wachten staat. Ook Kessel niet. „Om standigheden zijn overal an ders. Het is moeilijk vooraf een norm te stellen. Ik geef toe dat dit keer alles samenkomt. Hit te, hoog vochtigheidspercen tage, tijdsverschil van drie uur tussen oost- en westkust, to taal andere culturen in de ver schillende steden. Wie de titel wil moet veel factoren overwin nen." Kessel schat het vochtverlies van spelers per dag tussen vijf en tien kilo, door overdreven transpireren. In Nederland is dat ongeveer anderhalve kilo. De remedie is drinken, drinken en nog eens drinken. Geen bier, overigens. Daarvan neemt vochtverlies slechts toe. „Maar dat houd ik wel in de hand", zegt Kessel. „Voor wat de spe lers betreft althans." Discipline Volgens Kessel is gediscipli neerd gedrag van groot belang. „Het verlies aan vocht moet voor een volgende inspanning volledig zijn gecompenseerd. Op de weegschaal staan zal een dagelijks ritueel worden. Tij dens de wedstrijd zal per kwar tier ongeveer een kwart liter gedronken moeten worden. Maar we praten over een sport zonder time-outs, zonder door lopende wissels. We zullen een hoop bidons achter het doel moeten leggen, de ballenjon- gens zullen een tas met drank mee moeten slepen. Zo moeten we het oplossen." Kessel hoopt qua weer op een beetje mazzel. Een beetje maz zel noemt hij een „koudefront" van 30 graden celsius en een luchtvochtigheid van 70 pro- cent. Slaan de meters door naar de andere kant, dan zijn we, volgens Kessel, „in de aap gelogeerd." Doden Bij de verwachte normen (ruim 38 graden, ruim 90 procent.) wordt bijvoorbeeld American Football afgelast. „Is ook lo gisch", zegt Kessel. „De spelers hebben van die pakken aan, De warmte onder een helm wordt veel te hoog. Gaat het door. dan vallen er doden." Maar wordt het voor „onze jon gens" niet gevaarlijk? Kessel relativeert. Onze jongens dra gen geen helm, hebben geen zware pakken. Maar van de kant zal water moeten worden aangevoerd. Want geen water transport betekent verhoging van de centrale lichaamstem peratuur. En dat moet ten kos te van alles worden voorko men. „Zie Henri Leconte", zegt Kes sel. Deze tennisser viel flauw bij de Open Australian, toen de temperatuur in het stadion het kookpunt had bereikt, „En die Zwitserse marathonloopster bij de Olympische Spelen van Los Angeles. Die kwam zwal kend het stadion binnen, kon nauwelijks nog op haar benen staan. Maar ze kwamen beiden heel snel weer bij. Toch zullen we van de kant heel alert moe ten blijven op spelers die te veel geven." Kessel denkt de grootste pro blemen op te lossen door eerst naar het Canadese Toronto te reizen. In vier dagen zal daar het tijsverschil van zes uur ver werkt moeten worden. Dan een week voorbereiding in het „ex treme" Orlando. De omstan digheden in Washington, waar Oranje het eerste groepsdue! speelt, zijn vergelijkbaar. Kes sel: „Fysiologen beweren dat een week genoeg is om in vol doende mate te acclamatise- ren. Dat is wat anders dan er aan te wennen. Om eraan te wennen heb je twee jaar no dig." Gert Lammerink Bondsarts Frits Kessel schat het vochtverlies van spelers p« dag tussen vijf en tien kilo. foto ANP Voor de Oranje-spelers straks geen Amerikaanse vette worstjes en 'hash brown potatoes' bij het ontbijt, maar oer;- hollandse chocoladehagel, pindakaas en echte krentenbollen. Een Hollandse win kel in Orlando levert het beleg en de Ne derlandse warme bakker Fabian Ton uit Massachusets zal elke dag per speciale koerier een lading kadetjes en volkoren brood volgens Hollands recept naar de sjieke golfclub van Lake Nona sturen. Daar zullen de spelers en begeleiders van het Nederlands elftal vanaf 12 juni in on gekende luxe bivakkeren. De golfclub (lidmaatschapsgeld 2000 dollar per maand!) heeft een uitstekend restaurant en een prima chef. maar de spelersmagen mogen niet door de vette Amerikaanse kost bedorven worden Geen Big Macs dus. De KNVB neemt dan ook zijn eigen kok mee. die toezicht zal houden op het bereiden van de warme en koude hap voor Oranje. Voor de beheerders van de Lake Nona Country Club zal de Nederlandse invasie even wennen worden. Het is een prach tig, vele hectaren groot glooiend terrein aan een meer. veertig kilometer buiten Orlando. Het vliegveld ligt onder hand bereik, maar niets verstoort de idyllische stilte die nu eenmaal bij een golfclub hoort. Of het moeten de zacht zoemende karretjes zijn waarmee de miljonairs zich van hole naar hole laten vervoeren. De in Orlando wonende Nederlandse za kenman Ger van der Made had voor de KNVB vier mogelijke onderkomens voor Oranje uitgezocht. „Begin dit jaar kwam Dick Advocaat kijken. Lake Nona was de derde op het lijstje, maar Dick hoefde nummer vier niet eens meer te zien. Dit was het", zegt Van der Made. die zich 're sident coördinator' van de KNVB noemt. Dat komt er vooral op neer dat hij in zijn vrije tijd de bond hand- en spandiensten verleent. Stallone De golfclub wordt bestierd door Britten. Aan de muren van de eetzaal hangen fo to's van de beroemdste golfspelers ter wereld, van ouwetjes als Arnold Palmer en Jack Nicklaus tot nieuwe goden als Tom Watson en Bernhard Langer. Zo waar prijkt tussen al die golfsterren ook een prent van Silvester Stallone, die hier ook ooit een balletje heeft geslagen. Van de Oranjespelers is alleen bekend dat Ronald Koeman nog wel eens een partij tje golf speelt. Een hele vleugel van het hoofdgebouw van de golfclub is bestemd voor de 22 spelers, die er elf uiterst luxueuze ka mers met veel nep-antiek, marmeren badkuipen, centimetersdik tapijt en uit zicht op de 18e hole zullen bewonen. Over de kamerprijs wil niemand zich uit laten. „Minstens zoveel als in een luxe hotel", zegt Van der Made. We schatten het op zo'n 300 dollar per dag. Het verblijf hier gaat de KNVB dus al gauw een ton kosten. Villa's De staf - Advocaat, dokter Kessel en me dewerkers - krijgt het nog beter. Zij sla pen in enkele villa's verderop op het complex. „En verder niemand", zegt Van der Made. Lake Nona is in elk geval 's avonds en's nachts taboe voor de KNVB- bobo's. Bondsbestuui'ders, spelersvrou wen. regeringsvertegenwoordigers en al le andere hotemetoten worden tijdens de drie weken in Orlando ondergebracht in de al evenmin sjofele Beach Club van het Walt Disney Resort van Disneyworld, op een 'veilige' afstand van 50 kilometer van Lake Nona. Advocaat wil rust voor zijn spelers, die gebruik kunnen maken van een gloed nieuwe healthclub met een wedstrijd zwembad. dat pas eind mei is ingewijd, en van een handvol tennisbanen. De club heeft speciaal voor Oranje zelfs 34 fietsen aangeschaft en de spelers kunnen een hengeltje uitwerpen in het meer. Maar gezien de hitte zal dat wel een potje kla verjassen in de gekoelde clublounge wor den. Bewakers Wie denkt een kijkje bij Oranje te kun nen gaan nemen kan dat vergeten. Lake Nona is omgeven door een stevig hek. er lopen bewakers rond en de oprijlaan van de ingang tot het hoofdgebouw is al een kilometer lang. Trainen doet Oranje ook niet op Lake Nona, al is speciaal een 70 bij 70 meter groot braakliggend stuk land ingezaaid. „Daar kan Advocaat zijn geheime takti- sche oefeningen uitvoeren", zegt Van dei- Made met een grijns. Voor de echte trai ningen zullen de coach en zijn mannen elke dag per bus een dertig kilometer lange rit moeten maken naar het sport complex van de de University of Central Florida (UCF). Ook al afgelegen, en ver geleken met Lake Nona tamelijk Spar taans. Maar hier zijn het publiek en de nieuwsgierige media tenminste welkom. Een voetbalveld met een atletiekbaan eromheen. Dat is alles. Nog geen tribu nes. geen hekken. Het aanbod van de universiteit om er een groot hek omheen aan te leggen, is afgeslagen. Iedereen komt maar. Op 15 juni speelt Nederland er tegen de Fort Lauderdale Strikers, één van de weinige 'profclubs' van Ame rika. De Strikers worden getraind dooi de Nederlander Thomas Rongen, die de KNVB in Florida als voetbaltechnische coördinator terzijde staat. Er zullen zelfs speciale tribunes worden neergezet, zo dat de oefenwedstrijdjes van Oranje enigszins comfortabel gevolgd kunnen worden. Geen pretje Hoewel, onder de felle zon, bij 35 graden en een luchtvochtigheid van 90 procent is dat geen pretje. Niet België of Marok ko. maar het weer wordt straks de zwaar ste tegenstander van Oranje. Niet alleen hier in Orlando, maar misschien nog wel erger in Washington, waar het even heet kan zijn, maar de luchtvochtigheid vaak nog groter is. Als het te erg wordt kunnen de spelers op het UCF-terrein de koelte van een sporthal opzoeken. Op 12 juni arriveerde de Oranjetreinvan uit Canada in Orlando. Morgen, woens dag, is er de oefenwedstrijd tegen de Sto kers. Op zondag 19 juni vliegt de hele club naar Washington, waar 's avond* een ontvangst op de Nederlandse aw-1 bassade plaatsvindt en een dag later te gen de Saudi's wordt gespeeld. Dinsdags keert iedereen weer terug naar Orlando Daar wacht vier dagen later het topdufc tegen België en op 29 juni de strijd tegen Marokko. Wint Oranje de poule dan mag het nog vijf dagen langer in Lake Nona en de hit te van Florida blijven voor het duel op' juli tegen de nummer twee van de gro^f met Italië. Ierland, Noorwegen en Me xico. Wordt Nederland tweede, dan ver huist het op 30 juni naar Dallas in Texas, voor de strijd op 3 juli tegen de winnaar van de groep met Brazilië, Rusland. den en Kameroen. In Dallas kan hel m juli net zo heet zijn als in Flordia, het iss alleen veel droger. Hans de Biuij"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20