pzc )ok vandaag nauwelijks treinen perziebonen en bljnde vinken. Omvang van bezuinigingen rem op komst paars kabinet Veer aanslagen in erneuzen gepleegd Metsers moeten uren achten voor pont ver de Merwede 'Reiziger moet schade claimen' Twijfels bekentenis aanslag Lockerbie 4 WEKEN Vandaag in de Bonden zetten staking voort Mogelijk later in week meer acties Koninginne-haring is binnen VOOR 13,- JA, ik wil: ton, ■mnige perioden jji mistbanken verdwijnen snel. Zon- in de middag toenemende be- De noordwestenwind is zwak, toter matig. Temperatuur 19 graden. e jaargang no. 137 ;dag 14 juni 1994 e nummers 1,50 RECHT (GPD/ANP) - Ook ndaag rijden in nagenoeg het eland geen treinen. De drie iorwegbonden besloten gis- en de algemene staking bij Nederlandse Spoorwegen ileen dag te verlengen. Acties de rest van de week worden (uitgesloten. NS-leiding, de Vervoersbon- FNV en CNV en de spoor- -vakvereniging FSV slaag ier gisteren niet het conflict, ait om de arbeidsplaat- 472 conducteurs en ma- inisten, op te lossen. Volgens bonden hebben zij massale Mi van de leden om het trein- keer ook vandaag lam te leg- maakten gisteren duide- is verder te willen onder delen als de staking voorbij de bonden is die eis on- ipreekbaar. „Heeft u ooit wel eens bij een conflict in een be drijf meegemaakt dat acties werden gestaakt nog vóórdat er een resultaat was bereikt?", was de retorische vraag van FNV-be- stuurder Korteweg aan het adres van de NS. Toch werd er gisteren enige vooruitgang geboekt. Er werden brieven uitgewisseld en de par tijen toonden de bereidheid met elkaar in gesprek te komen. De FSV en de Vervoersbonden eisen dat de NS door middel van verdergaande arbeidstijdver korting het werk bij het spoorbe drijf beter verdeelt. Daardoor kunnen gedwongen ontslagen worden voorkomen. Den Besten heeft steeds aangegeven dat het g^ld daarvoor ontbreekt. De oor spronkelijke eis van FSV en Ver- voersbond CNV voor een ver plichte vierdaagse voor vijftig plussers lijkt onhaalbaar, gezien lonze verslaggeefster PEUZEN - Onbekenden bben in de nacht van zondag maandag getracht brand te hten in de woningen van de irzitter van de Vereniging chtelingenwerk Terneuzen T) en de directeur van de chting Welzijn Terneuzen. rige week werden ook al aan- ;en gepleegd op de moskee een ontmoetingscentrum allochtonen in Terneuzen. de jongste brandstich- gen gericht lijken te zijn te- personen (en hun gezinnen) IRINCHEM (ANP) - Rijkswa- staal heeft voor vandaag be- chap beloofd. Maar maah- jochtend was het balen voor fietsers die om school of rk te bereiken soms uren «sten wachten om de Mer- 3e over te steken. Bij het iljevan Sleeuwijk liepen de «httijden op tot twee a drie fbrug bij Gorinchem is gedeel- |k afgesloten, er komt nieuw alt op. Alleen auto's uit zuide- richting mogen passeren, nsen die in straal van tien ki- of. Tinbergen overleden N' HAAG (GPD) - De Neder- i3se econoom, natuurkun- en Nobelprijswinnaar ilr. Jan Tinbergen is naar bekend is geworden vorige donderdag op 91-jarige tftijd overleden. Hij is giste- 'oibesloten kring begraven. - was tot zijn dood Ne- flands invloedrijkste eco- 5® die in internationale we- thappelijke artikelen door W-wetenschappers het 5t werd geciteerd. Tinber- was een van grondleggers Jde econometrie, de wiskun- economie, waarvoor hij in Proefschrift aan de Leidse tersiteit in 1929 de basis leg- 1969 won hij samen met de Fe econoom R. Frisch de «eNobelprijs voor de econo- Zie ook pag. 2 lometer rond de brug wonen kunnen de hindernis nemen op vertoon van een pasje. Deze au tomobilisten gaan over de fiets paden. Maar daardoor moeten alle fietsers en bromfietsers wij ken. Zij kunnen de pont te ne men van en naar Werkendam, westelijk van de brug, of van en naai' Sleeuwijk, oostelijk ervan. Rijkswaterstaat had gedacht dat het meeste langzame ver keer wel bij Werkendam zou overgaan en zette daar twee ponten in. Maar de drukte con centreerde zich in Sleeuwijk. Daar was maar één kleine boot en die was volstrekt niet op de drukte berekend. Vanaf van daag doet één van de ponten bij Werkendam dienst in Sleeuwijk. De Fietsersbond ENFB kreeg veel telefoontjes van boze fiet sers. Voor de ENFB vormt de zaak een nieuw bewijs dat de aandacht van het Rijk voor fiet sers onvoldoende is terwijl de belangen van de autorijders tot in de puntjes zijn uitgezocht. De bond begrijpt niet dat de rij wielpaden niet gewoon voor fiet sers open konden blijven. Rijks waterstaat vindt dat echter ge vaarlijk, in verband met het lo kale autoverkeer dat nu de pa den gebruikt. De asfalterings- werkzaamheden op de brug du ren tot 24 juni. Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit ii GOES glas Webonen, Ogram vinken, üxixix® Xëfë gelden t/m zaterdag 18 juni as. Lands het prijskaartje van 50 miljoen dat daaraan hangt. De bonden sturen daarom aan op verrui ming van de atv-regeling. In to taal vervallen door de aange kondigde reorganisatie bij de Spoorwegen 4800 banen. Vlissingen Er reden gisteren overigens de hele dag wel treinen tussen Roo sendaal, Tilburg en Vlissingen. Tot in de namiddag was er ook treinverkeer in de provincie Groningen. Vanuit Utrecht CS vertrok gisteren in alle vroegte slechts één trein, met welgeteld één passagier aan boord. De bonden noemden de staking van maandag een groot succes. Volgens de Vervoersbond FNV heeft 90 procent van het rijdende personeel het werk neergelegd. De NS beaamden dat cijfer. PTT Post heeft, zolang vervoer over spoor onmogelijk is, vracht wagens ingezet om de post naar de distributieknooppunten te vervoeren. Het bezorgen van de post zal geen vertraging oplo pen, aldus een woordvoerder van PTT Post. die zich met de begeleiding van allochtonen bezighouden, heb ben de acties flink wat schrik veroorzaakt. In welke kringen de daders gezocht moeten wor den is vooralsnog gissen, aldus burgemeester Barbé. Het is niet uitgesloten dat de nieuwste po gingen tot brandstichting ver band houden met de eerdere aanslagen. Toen werden overi gens - in het geval van de brand stichting in het Turkse Ontmoe tingscentrum - ook hakenkrui zen, Keltische kruizen en racisti sche leuzen op de gevel gekalkt. zie ook pagina 3 en 9 Ondanks de treinstaking heb ben de goederentreinen, met uit zondering van het postverkeer, voor een groot deel gereden. Een woordvoerder van NS Cargo schatte dat maandag zo'n drie kwart van de transporten zijn uitgevoerd. Voor vandaag voor ziet hij een zelfde resultaat. In het westen van Nederland en in de omgeving van Arnhem on dervonden de goederentreinen wel hinder van acties onder de verkeersleiding. NS Cargo heeft zo'n 150 machinisten in eigen dienst, die allen werkwillig wa ren. Voor het overige deel maakt dit goederenbedrijf gebruik van werkwillige machinisten van NS Reizigers. Spits Stilstaande treinen op een rangeerterrein bij Utrecht CS. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG (GPD) - De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) roept door de treinstaking gedupeerde reizigers op een schadeclaim in te dienen bij de Nederlandse Spoorwegen. „Bij iedere staking hoor je alleen maar hoeveel schade de NS of het bedrijfsleven oploopt", zegt woordvoerder P. Wiertz. Rover schat de schade per reiziger op circa 75 gulden per dag. Na de driedaagse staking van april 1992 hono reerde de NS circa 1800 claims van reizigers. Dat was een doorbraak, want de NS zijn daar toe volgens de vervoersvoorwaarden niet ver plicht. Onder druk van Rover toonden de spoorwegen echter hun goede wil en keerden ze toch een schadebedrag uit. „We hebben de in druk dat de NS ook dit keer niet ongenegen zijn om de reizigers tegemoet te komen", zegt Wiertz. De treinstaking heeft gisteren voor iets meer autoverkeer ge zorgd, vooral in de ochtendspits. De afsluiting van de Merwede- brug bij Gorinchem zorgde in de avondspits voor veel opont houd. Aan het eind van de mid dag liepen de files op de door gaande wegen naar het Zuiden op tot meer dan 10 kilometer. Voor de brug bij Zaltbommei stond een rij van 12 kilometer richting Zuiden. Op andere knelpunten kon het autoverkeer daarentegen ge woon doorrijden. Volgens de Verkeerscentrale in Driebergen was het druk, maar was er nau welijks sprake van filevorming. De grote autoverhuurbedrijven doen door de treinstaking goede zaken. Sommige melden een stijging van 50 procent van het aantal verhuurde auto's. Vooral in de grote steden is er veel vraag naar huurauto's, aldus Hertz Autoverhuur in Hoofddorp. Pag. 9: lege stations in Zeeland Jury acht Exxon schuldig aan olieramp Alaska ANCHORAGE (RTR) - Een jury- in Anchorage heeft maandag de oliemaatschappij Exxon en tan kerkapitein Joe Hazelwood aansprakelijk gesteld voor de olieramp in 1989 met de tanker Exxon Valdez. Exxon en Hazel wood hebben volgens de jury onachtzaam gehandeld. Het oordeel van de jury maakt ein delijk de juridische weg vrij voor schadevergoedingen aan derden. Er zijn vergoedingen geëist van in totaal 30 miljard gulden. De mammoettanker liep op de rotsen in de baai Prince William Sound in Alaska. De lading van ongeveer 50 miljoen liter olie stroomde in zee. In totaal werd ongeveer 2.400 kilometer kust van Alaska vervuild. Exxon, de grootste Amerikaan se oliemaatschappij,'heeft al zes miljard gulden uitgegeven voor schoonmaakoperaties. Zij heeft zich eerder bereid verklaard de schade te vergoeden. Na de uit spraak van de jury zakte Exxon maandagmiddag op de beurs in New York 2,87 dollar in waarde grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - De vorming van een paarse coalitie stuit op politieke problemen. De onder handelaars zijn het oneens over de omvang van de bezuinigin gen. De bedachte banenplannen leveren te weinig op. Een ak koord lijkt daarmee deze week uitgesloten, ondanks aandrang van Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66). De WD ziet af van haar plan voor grotere inkomensverschil len. De liberalen gaan ermee ak koord als de huidige verhoudin gen in stand blijven; een wens van de PvdA. Ook D66 schikt zich in de lijn van de sociaal-de mocraten. Hoe de inkomensver houdingen eruit komen te zien, hangt voor een groot deel af van de bezuinigingen en de lasten verlichting. PvdA-leider Kok sprak gisteren van 'politieke en beleidsinhou delijke complicaties'. „De vlag kan nog niet gehesen worden over de invulling van de bezuini gingen". Volgens Kok wordt de 'globale politieke wil bij de on derhandelaars gedwarsboomd door keuzen die niet bij iedereen even goed vallen'. WD'er Bolkestein zei ononwon- den dat de bezuinigingsbedra gen nog niet groot genoeg zijn om een akkoord te kunnen slui ten over het financiële en so ciaal-economische beleid. „De problemen vallen tegen", aldus de liberaal. Bolkestein stemt alleen in met een beleid dat de problemen echt aanpakt en zorgt voor een fatsoenlijke banengroei; „ik ga niet in een kabinet zitten dat een beleid van pappen en nathou den voert. Dan ga ik liever in de oppositie". De WD-voorman schreef de problemen vooral toe aan de erfenis van het huidige kabinet die zeker vijf miljard gulden beloopt. Banen Berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) brachten de onderhandelaars gisteren niet veel verder omdat die slechts en kele maatregelen betroffen. Het CPB zelf was ontevreden over het cijferwerk, net als de onder handelaars. Zo bleek dat het plan om werkgevers een loon kostensubsidie te geven voor werknemers die tussen het mini mumloon en 20 procent daarbo- SCHEVENINGEN (ANP) - De haring is op dit moment op zijn best: vol vet dat nog niet gespendeerd is aan het produceren van hom en kuit. De rijkskeurmeester in Scheveningen heeft dan ook maandag ochtend de zogenoemde Koninginneharing kunnen selecteren, de scheepslading waarvan koningin Beatrix en haar gezin een kantje krijgen aangeboden. De Scheveningen 21 bracht de winnende lading binnen Het staats hoofd heeft genoeg voor de hele familie: in een kantje gaan circa veer tig haringen. Kapitein M. van Rijn zal het kantje aanbieden, maar wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. pagina 15 ttrccZZ: Noodlanding Een Russisch vliegtuigje heeft maandag een geslaagde nood landing gemaakt op een akker nabij Colijnsplaat. Een kapotte bougie ivas de oorzaak van de landing. Het toestel ivas oiiderweg van En- Q geland naar Moskou. w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15 t/m 27. ven worden betaald, veel minder banen oplevert dan de voorziene 125.000. Het aantal zou onder de 100.000 liggen. De paarse coalitie wil circa 7,5 miljard in de rijksbegroting be zuinigen. Dat geld is nodig voor nieuw beleid (2,5 miljard), een daling van het financieringste kort (3 miljard) en het oplossen van financiële problemen die het huidige kabinet van 1994 naar 1995 heeft geschoven (bijna 2 miljard). Daarnaast wil de nieuwe ploeg de lasten met 7 miljard gulden verlagen, bovenop de al beloof de, ongedekte, lastenverlichting van 2 miljard gulden voor 1995. De zeven miljard moet gevon den worden door bezuinigingen in de sociale zekerheid. Verder is er nog een begrotings gat van 5 miljard en dreigen er nieuwe tegenvallers van enkele miljarden. Ondermeer door de komst van veel meer asielzoe kers. Kok erkende dat in het fi nanciële beeld nog grote brok ken ontbreken. Zo moet de volksgezondheid nog geregeld worden. BEIROET (AP) - De 29-jarige Palestijn Youssef Shaaban heeft maandag tegenover een rechtbank in Beiroet bekend de bomaanslag te hebben gepleegd op het Pan Am-toestel dat op 21 december 1988 boven het Schot se Lockerbie neerstortte. De aanslag kostte aan alle 259 in zittenden en 11 mensen op de grond het leven. Shaaban, lid van de Fatah-Re- volutionaire Raad van Abu Ni- dal. deed de volkomen ohver- waehte bekentenis voor de rechtbank waar hij terecht staat wegens de moordaanslag op een Jordaanse diplomaat in Beiroet, in januari van dit jaar. Maar in Beiroet, Washington en Londen heerst grote twijfel over de bekentenis van de Palestijn. Onderzoeksrechter Saeed Mir- za, die Shaaban op 29 januari on dervroeg in verband met de moordaanslag op de Jordaanse diplomaat, ontkende dat de ver dachte de Lockerbie-aanslag zelfs maar genoemd heeft tegen over hem. De Libanese procu reur-generaal Munif Oweidat sprak van verkeerde uitleg van de woorden van de Palestijn. Geen bewijzen In Washington verklaarde de woordvoerder van het ministe rie van justitie Carl Stern dat er geen bewijzen zijn die de uitla tingen van Shaaban onderbou wen. „De bewijzen die we heb- Stroom en gas duurder door energieheffing DEN HAAG (GPD) - Gas wordt volgend jaar wellicht zo'n acht cent per kubieke meter duurder en de prijs van electriciteit zou dan per kilowatt-uur met een zelfde bedrag omhoog moeten. Dit is de uitwerking van een energieheffing waarover de beoogde paarse coalitie het vrij wel eens is. De heffing moet jaar lijks zo'n 3 miljard gulden op brengen. Dat geld moet gebruikt worden om het laagste belas tingtarief te verlagen waardoor de laagste inkomensgroepen compensatie krijgen. Het plan gaat overigens pas door als duidelijk is dat de Euro pese Unie geen 'Europese ener gieheffing' invoert. Daarover moet dit najaar duidelijkheid ontstaan. De Nederlandse hef fing zou er dan op-zijn vroegst medio 1995 kunnen zijn. De hef fing zal alleen gelden voor klein verbruikers (huishoudens). ben wijzen in de richting van de twee Libiers", aldus Stern. Het Britse ministerie van buiten landse zaken gaf een soortgelij ke reactie. De VS en Groot-Brittannie heb ben van Libië geeist dat het de twee verdachten uitlevert. De Libische leider Moammar Gad dafi heeft dat tot dusverre gewei gerd, hetgeen in 1992 leidde tot VN-sancties. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1