Derby verliest z'n charme Marokko: ploeg zonder vedetten Saudi-Arabië: het speeltje van prins Faisal PZC België-Nederland 17 DINSDAG 14 JUNI 1994 S Het Nederlands elftal poseert voor de interland tegen België in Antwerpen op zondag 2 oktober 1964 (1-4-overvvinning). Stand vlnr. Cor van der Hart, Bennie Muller, Roel Wiersma, Kees Kuys, Eddy Pieters Graafland en Jan Klaassens. Zittend Piet van der Kuil, Henk Groot, Piet Kl uiver, Cor van der Gijp en Coen Moulijn. Bondscoach was in die tijd Elek Schwarz. foto archief PZC Ze mogen straks lekker wegdoezelen, de ouwe knarren, de aanbidders van nostalgie en vergeelde tradities. Back to the fifties, een klein stukje sixties. Terug in de vergetelheid, naar de melancholie van het verleden. Toen Holland-België nog een klassieker was. En niet zó maar een interland. De Derby der Lage Landen, met kapitale letters geschreven, was het tweejaarlijkse hoogtepunt tussen de 'Rode Duivels en de 'Leeuw van Oranje'. In de Hel van Deurne of de Rotterdamsche Kuip. Zelden in Brussel, iets vaker in het Olympisch stadion van Amsterdam. Het waren de jaren van Faas Wilkes, Abe Lenstra en Kees Rijvers, het gouden binnentrio. De opvolgers van het legendarische drietal Kick Smit, Bep Bakhuys en Leen Vente, de troetelkinderen van opperstalmeester Karei Lot- sy; de voorgangers van Sjaak Swart, Johan Cruijff en Piet Kei zer. De jaren van de heroïsche duels tussen 'ijzeren' Rinus Ter louw en Rik Coppens, de visboer uit Antwerpen. De jaren van Piet Kraak en Frans de Munck, de zwarte panter, die elk haartje van zijn pikzwarte haardos, ingevet met Brilcream, met een elastiekje in de plooi hield. Dat waren de jaren van radiorepor ter Leo Pagano en Jan de Cler, de sneldichter, die honderdduizen den Nederlanders op zo'n zondag middag aan het Philips-bakeliet kluisterden. Dat was Holland-Bel gië in optima forma. Languit op het karpet, met de cartoonteke ningen van Dick Bruynestein voor je uitgestald. In een 1-3-2-5 opstel ling. Met vijf aanvallers, een links binnen en een rechtsbinnen. En een midvoor. Kort voor het Wilhelmus en de Brabangonne ging je nog snel even naar de wc. Om maar geen woord te missen. Op straat kon je een ka non afschieten. De stilte in de huis kamer werd pas verbroken door een doelpunt, voor Oranje natuur lijk, of door rammelende theekop jes, kort voor de rust. Dan was het de beurt aan Jan de Cler, het natio nale symbool van HUP HOLLAND HUP. Hij liet de leeuw niet in z'n hempie staan. Want de leeuw op voetbalschoenen kon de hele we reld aan. En zeker de Belgen. Zo bezong hij de voetbalsmart en glo rie uit de eerste drie kwartier. Drees Hij zag er minister Drees die ook te kijken zat. Die werd heel democra tisch met de and're mensen nat. Maar de Belgen trokken niet van Drees, die trokken snel van leer. En na vier minuten lei Anoul de bal in het doel neer. Maar bij de eerste goal van Neder land sprong de kurk spontaan van de fles. Dat kon in die tijd nog aar dig oplopen met korfbaluitslagen als 7-2, 6-7 en 9-1. Negen-een, dat werd het op 5 oktober 1959. Faas Wilkes en Piet van der Kuil scoor den ieder drie keer. De Nederland se pers ging daags erna volledig uit z'n bol. 'De Nederlandse leeuw smulde van elf rode duiveltjes op dierendag', was de kop boven een wedstrijdverslag. De Vlaamse Ga zet had het die morgen over de Feije-moord in de Rotterdamse voetbal tempel. „Zo populair was toen een Holland- België". zei wijlen ir Ad van Emme- nes een paar jaar geleden. „Toen spraken we met eerbied over de Derby der Lage Landen. Die twee wedstrijden waren de absolute hoogtepunten in een voetbalsei zoen. Daar leefde je weken naar toe". Nu heet het een oefeninter land als er geen EK of WK op het spel staat. Een vriendschappelijke wedstrijd, „Zo spreek je niet over een interland, zeker niet als de te genstander België is. Daardoor heeft Holland-België veel aan charme verloren", meende Van Emmenes. Koperen Dingetje De eerste derby is op 30 april 1905, in Antwerpen. Voor 800 toeschou wers. Gespeeld wordt om het Ko peren Dingetje, een beker beschik baar gesteld door een Vlaamse voetbalfan. Na 90 minuten staat het 1-1, zodat besloten wordt nog een half uurtje door te gaan. Het worden twee mysterieus mooie kwartiertjes voor Eddie de Neve. Hij maakt er drie achter elkaar, terwijl hij ook al de eerste heeft ge scoord. Vier goals, waarvan eentje zelfs via een 'header', zoals de dan nog nauwelijks bekende kopbal wordt genoemd. 'De zon stond al laag en we keken allen knipperend tegen de zon in naar den komenden bal. Boomans gaf geen boogschot, maar een kaarsrechte kanjer die linea recta op mij afkwam. 'Nu of nooit' dacht ik en bleef roerloos gespannen staan. En tegelijk was het gebeurd. De bal ketste op mijn kop terug en ik zag duizend sterren voor mijn ogen dansen. De bal lag al in het doel. Ik was half verdoofd, maar een donderend gebrul bracht mij weer tot bezinning. Had ik toen maar even met mijn ogen geknipt of me bewogen, dan was er niets ge beurd'. Misschien wel de meest legendari sche Holland-België werd ge speeld op 11 maart 1934. Kollesief! De score was er dan ook naar. 9-3. met vijf doelpunten van Leen Ven- te. Nog twee keer voor de oorlog haalden 'onze jongens' genadeloos uit (8-0, 7-2). In de jaren vijftig wa ren het vooral de hartstochtelijke duels tussen Rinus Terlouw en Rik Coppens, de scoringsdrift van Noud van Melis, de techniek van Jef Mermans, de 'verboden goals' van verdediger Anoul in de 7-6 van 1951, de acrobatiek van Mick Cla- van en de beenbreuk van Henk Schijvenaar die 'den voetbalmets' het nostalgische karakter gaf waarop de derby nog jarenlang zou teren. Hel van Deurne Dat waren de jaren waarin de in ternationals voor het begin van de wedstrijd nog werden voorgesteld aan de prins der Nederlanden. Ook toen al trokken Hollandse suppor ters massaal de grens over om Oranje in de Hel van Deurne aan te moedigen. De kroegbazen op de Keyserlei in Antwerpen deden gouden zaken. Want krenterig wa ren de Ollanders op zo'n dag niet. De volgende morgen moest je er als de kippen bij zijn om nog een 'Sport en Sportwereld' te bemach tigen. Je verslond de pagina's tekst van Kick Geudeker en liep wel tien keer de stippellijntjes op de foto's na. die aangaven hoe een doelpunt tot stand was gekomen. 'Een keurige combinatie Lenstra- Van Melis-Clavan had tot gevolg dat Rinus Bennaars een schiet kans kreeg. De kleine man uit Ber gen op Zoom kogelde het leder on houdbaar tussen de palen'. Toen scheerde de bal nog de lat en wer den de bordjes na rust verhangen. De 9-1 van Rotterdam, twee dagen nadat Nederland zich massaal had vergaapt aan de ouderdom van Chrissemeuje 110 jaar), zou nog ze nog één keer worden gevolgd door een monsterscore (6-2). daarna was het snel gedaan met de pret. De doelpunten werden schaars, de jus was er af. De radio verloor het van de tv, de charme moest het afleg gen tegen het grootkapitaal. Ter ziele Het geld verdrong 'den voetbal mets'. De jaarlijkse dubbels wer den in 1964 gehalveerd, een paar jaar later werd de traditionele der by definitief geschrapt. Niet eens onder protest van de Antwerpse kroegbazen. Die hadden aan de ge slonken bieromzet allang gemerkt dat de Derby der Lage Landen door de tijd was ingehaald. De klassieker was ter ziele. Op 25 juni in Orlando staat Hol land-België weer op de rol. Een WK- interland, niet meer en niet min der. Het is voor de 117e keer, dat wel, bijna acht jaar na de foeilelijke krachtmeting in de Kuip. Het zal wel wéér 0-0 worden. Net als toen. De ouwe knarren liggen dan allang niet meer op het karpet. Met de voetbalplaatjes binnen handbe reik en Leo Pagano op gehooraf stand. Maar lui onderuit gezakt voor de buis. Met Eddy Poelman en zonder Jan de Cler. Papa. je wordt oud. Albert Geesing In de schappen ligt geen spe ciale dubbelvla, de kebab wordt niet verpakt in een apart wk-doosje, van een mascotte ont breekt zelfs elk spoor. Toch leeft het wereldkampioenschap voet bal enorm in Marokko. Alleen uit het zich niet in dekbedovertrek ken, tompoezen of antenne-dop jes. In Marokko wordt er voorna melijk over gepraat. In de koffie huizen en de bazars van voetbal hoofdstad Casablanca is het WK het gesprek van de dag. Iedereen hoopt op een herhaling van de stunt uit '86. toen 'De Leeuwen van de Atlas' in hun poule gere nommeerde landen als Polen, Engeland en Portugal achter zich lieten. Of de selectie van bondscoach Abdellah Blinda in Amerika ook tot grote hoogte kan stijgen, lijkt twijfelachtig. Daarvoor telt de selectie te wei nig vedetten. Maar een plaats in de tweede ronde moet mogelijk zijn. De onderdanen van koning - en voetbalfan - Hassan II leven tussen hoop en vrees. Koning Hassan II. bijgenaamd De Redder. De Hereniger, De Barmhartige, De Bijeenbrenger etcetera, etcetera, heeft ook ver stand van voetbal. Hoogstper soonlijk heeft hij Abdellah Blin- da'aangesteld als trainer van het nationale team. Niet tot ieders genoegen. De Marokkaanse kranten staan bol van de kritiek op 's 'mans functioneren. Hij zou de verkeerde spelers hebben ge selecteerd, hij zou de verkeerde speelwijze hebben gekozen, de polemiek houdt nu al een paar maanden aan. Vooralsnog zon der resultaat. Blinda heeft carte blanche van de koning en wie daarover beschikt, zit voor de rest van zijn leven gebeiteld. En waarschijnlijk ook daarna. In een buitenwijk van Rabat, de administratieve hoofdstad van het land. staat in een stoffig straatje het hoofdkantoor van de Marokkaanse voetbalbond, de Fédération Royale Marocaine de Football. Je moet er eerst drie keer voorbij lopen voor je het ge bouwtje ontdekt. De enige aan wijzing is een mini wk-postertje op de deur. Op de eerste verdie ping resideert Mhamed Horane de secretaris-generaal van de voetbalbond. Hij doet wat lache rig over de kritische noten aar het adres van Blinda. „Zondei kritiek kan men niet leven in Ma rokko. Dat is normaal hier. Onze nationale ploeg zal er ongetwij feld beter door gaan presteren er daar is het iedereen om te doen Want als het team straks goed presteert, zit iedereen weer op één lijn." Discipline De lijn van de bondscoach is dui delijk. Blinda heeft voornamelijk geselecteerd op zaken als fysieke kracht, discipline en defensieve kwaliteiten. Geheel in de stijl van de vaderlandse competitie die als gemeen, onsportief en kei hard te boek staat. In de 24C duels vielen er naast heel weinig doelpunten (444, een gemiddelde van 1,85 per wedstrijd), heel-veel rode kaarten (88) te bewonderen. Gemiddeld één per drie duels. Met de regelmaat van de klok lo pen er wedstrijden compleet uit de hand. Horane heeft een ver klaring. „U moet niet vergeten dat we amateurs zijn. Dan gebeu ren dit soort dingen. Maar wees gerust: in Amerika zal er een ge disciplineerd elftal staan." Horane verwacht zelfs grote pres taties. „Ik heb alle vertrouwen in Blinda en het elftal. Nederland en België een maatje te groot, denkt u dat? Nou, ik niet. Wij zul len daar voor geen enkel elftal on der doen, let maar op. Sterker, ik ben ervan overtuigd dat we onze prestatie uit '86 zullen overtref fen." Dat lijkt een hachelijke zaak te gaan worden. 'De helden van Guadelajara' schreven acht jaar geleden Marokkaanse historie tijdens het WK in Mexico. In de broeikassen van Monterrey en Guadelajara hield de selectie van de Braziliaan José Faria Enge land en Polen op 0-0 waarna het Portugal met 3-1 versloeg. Spe lers als Bouderbala, Krimau, Za- ki en Khairi verwierven in één klap de heldenstatus. Hun na men worden tot op de dag van vandaag met respect uitgespro ken. Opvolgers Hun opvolgers zijn elke zondag te bewonderen in en om Casa blanca. Op bijna iedere straat hoek zijn jongetjes in de weer. Vaak met een bal. maar ook lege plastic flessen doen dienst als speeltuig. Twee stenen spelen voor linker- en rechterpaal. De boulevard de la Corniche, die het centrum verbindt met badplaats Ain Diab, is één langgerekt voet balveld. De Marokkaanse va riant van de Copacabana. Het talent dat daar wel te zien is, ontbreekt in de selectie voor de Verenigde Staten, menen veel Marokkanen. In de drukke me dina (oude stadsdeel) van Casa blanca waar het wemelt van de bazars en waar de Nederlandse toerist omschreven wordt als 'kij ken. kijken, niet kopen', praat men veel en graag over voetbal. „Tegen België en Nederland ma ken we weinig kans", weet een handelaar in, ja, waarin niet. Hij verkoopt alleen geen vliegdek schepen. „De wedstrijd tegen Saucli-Arabié wordt het sleutel duel. Als we die winnen zitten we waarschijnlijk al in de volgende ronde." Edwin Struis De petro-dollars zijn in over vloedige mate aanwezig, de financiële mogelijkheden zijn onbegrensd. „Als de Sau di's straks in Amerika naar een andere plaats moeten en er gaat op dat moment net geen vliegtuig die kant op. dan gooit de prins er gewoon één van zijn privé-vliegtuigen tegenaan," Zo makkelijk gaat dat daar vol gens Leo Beenhakker. Nu slaan in de top van het interna tionale voetbal de stoppen wel vaker door. Maar Saudi-Arabië slaat alle records. In het land van de puissant rijke koning Fahd wordt met geld gesme ten. niets is te dol. Wie het breed heeft, laat het breed han gen. En breed hebben ze het. de Saudi's Prins Faisal Bin Fahd Bin Abdulaziz, de zoon van de koning en voorzitter van de voetbalbond, handelt er ook naar. Zijn vrijgevigheid kent geen grenzen sinds hij Koning voetbal heeft uitverkoren als een persoonlijk speeltje. In Riyadh groeien de bomen tot in de hemel. Ter meerdere eer en glorie van het land, maar toch vooral van hemzelf, de zoon van de koning. Hij pomp te in de loop der jaren miljar den in de ontwikkeling van het voetbal en liet, voor het luttele bedrag van 500 miljoen dollar, in de hoofdstad een hypermo dern stadion neerzetten. Het rendement van die gigantische investering moest uitmonden in een WK-kwalificatie. De glans daarvan zou op hem af stralen. dat succes zou hem in de hele wereld macht en aan zien geven. Sluw en grootmoedig als hij is. schonk prins Faisal daags voor het afsluitende kwalificatie duel tegen Iran met veel tam tam 700.000 gulden aan de Asian Football Confederation voor de bevordering van het Aziatische voetbal. Uit dank baarheid voor de WK-kwalifi- catie beloonde hij de spelers een etmaal later ieder met 100.000 dollar en een glimmen de Mercedes. Aan geld geen ge brek, aan goedkope brandstof evenmin. Maar het Duitse statussym bool staat er voorlopig voor de pronk en heeft nog amper een kilometer op de teller. Op last van de prins werden de interna tionals al in januari terugge trokken uit de net opgezette profcompetitie; er werd een lij vig en ambitieus oefenpro gramma uit de hoge hoed ge toverd. Geld speelde wederom geen rol. Colombia en Chili werden in Riyad ontboden, Vi tesse en KV Mechelen hapten meteen toe toen de oliedollars waren omgerekend in Neder landse guldens en Belgische franken. Trainingskamp Vervolgens verplaatste het ge zelschap zich naar de mon daine en peperdure zuidkust van Frankrijk, waar de Saudi's voor een trainingskamp van drie weken hun intrek namen in een hotel met vijf Michelin- sterren. De landenploegen van Polen, IJsland, Griekenland en Bolivia kwamen graag even langs om te sparren en de bankrekening van de bond te spekken. Als eerste van de WK- deelnemers streek Saudi-Ara bië al in de derde week van mei neer in de States om zich voor te bereiden op het WK-debuut in Washington tegen Oranje. „We moeten van dit elftal niet te veel verwachten", denkt Leo Beenhakker. Hij werd eind vo rig jaar door prins Faisal aan getrokken als opvolger van de Braziliaan José Candido. die in Qatar op staande voet werd ontslagen omdat hij na afloop van de wedstrijd tegen Irak naar de zin van de prins net iets te uitbundig de hand had ge schud van de vijand. Candido werd er niet slechter van. net als zijn illustere voorgangers Tele Santana, Mario Zagalo en Carlos Alberto Parreira. de hui dige bondscoach van Brazilië. Leo Beenhakker trouwens evenmin. De voormalige 'Don' van Madrid en coach van Oran je werd in januari met z'n hele Nederlandse crew op het vlieg tuig gezet omdat hij 'onmense lijk en veel te hard' zou zijn. „Toen bekend werd dat Been hakker was ontslagenver klapte aanvoerder Mohammed Aljawad een paar weken later, „hebben twintig van de 26 spe lers uit de nationale selectie feest gevierd." Beenhakker ging, de Argentijn Jorge Solari kwam. In zijn spoor volgden zijn broer Eduardo, die fun geert als geestelijk en tech nisch adviseur, en zoonlief Jor ge, die is gebombardeerd tot keeperstrainer. Souplesse De Argentijn moet de Brazi liaanse speelstijl continueren, dat ligt de Saudi's het beste. Dat is voetballen op souplesse en techniek. Een fatsoenlijk grasveld is in Saudi-Arabië nauwelijks te bekennen, toch is voetbal bij de jeugd immens populair. Een school waar voetbal geen verplichte sport is, is volgens Aljawad geen ech te school. „Overal wordt ge speeld op steen of een zand vlakte die door de hitte keihard is geworden. Zodoende ontwik kelt ieder voetballertje van jongsaf een goede basistech niek." Onder invloed van de Brazi liaanse trainers ging het ni veau in het laatste decennium met sprongen omhoog. „Na tuurlijk staan ze op dit mo ment nog een treetje lager op de ladder dan de Europese en Zuidamerikaanse landen. Maai' neem van mij aan", zegt Beenhakker, ..dat ze eraan ko men." Saudi-Arabië was in '84 en '88 Aziatisch kampioen, ver liezend finalist in '92 en in '89 wereldkampioen voor spelers onder zeventien jaar. ..En dat word je niet zomaar. Natuur lijk", zegt Beenhakker, „is de achterstand nog niet volledig weggewerkt, maar ze zijn wel aan een inhaalrace bezig." In Amerika krijgt Nederland als eerste te maken met de Sau di's. „Als Nederland tegen ons speelt", waarschuwde Moham med Abduljawad een paar we ken geleden in Voetbal Inter national, „heeft het twee tegen standers: wij en de eigen ar rogantie. Sinds het EK'88 is het Nederlands elftal bij ons zeer geliefd. Spelers als Rijkaard. Van Basten, Gullit en Koeman zijn bij ons heel populair. Wij verafschuwen alleen de ar rogantie waarmee veel Neder landse spelers in het veld staan." Albert Geesing Mohammed Aljawad: „Toen bekend werd dat Beenhakker was I ontslagen, hebben 20 van de 26 spelers uit de nationale selectie feestgevierd." fotoGPD/Omnipress I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17