Oranje wordt geen wereldkampioen Cruijff heeft zich vergist PZC Ik dacht dat iedereen ten koste van alles het WK wilde winnen S Waarzeggers zien louter rampspoed Ijl, DINSDAG 14 JUNM994 16 Met de afstandsbediening in de hand laat Johan Cruijff de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal via het televisiescherm aan zijn meesteroog voorbij trekken. Hij zegt bij zijn wedstrijdkeuze selectief te zullen zijn en als het gebodene hem niet bevalt niet te zullen schromen naar een ander kanaal te zappen. „Ik wil natuurlijk wel iets leuks zien." De coach van Barcelona heeft geen hoge verwachtingen van het vierjaarlijkse gala-bal van de vierentwintig beste voetballanden ter wereld. „De stijl van Barcelona zul je op het WK niet zien." Had hij deze zomer bij het Nederlands elftal de scepter gezwaaid en niet Dick Advocaat, dan had Cruijff Oranje na tuurlijk dezelfde frivole speelwijze aange meten als de trots van Catalonië. „Met die manier van voetballen zie ik de meeste mogelijkheden om wedstrijden te win nen". verklaart hij. „En voor het publiek is het ook het leukste om naar te kijken." Hij pauzeert even als wil hij zijn woorden wat extra gewicht geven. „Je kunt", zegt hij dan op docerende toon, „op het WK maar op twee manieren opvallen. Door het WK te winnen èn door het beste voetbal te spe len dat er is. Al het andere noem ik mee doen, en daar heb ik geen zin in." Cruijff haalt het WK van 1974 in. toen nog, West-Duitsland aan als voorbeeld. Oranje oogstte destijds allerwegen lof met zijn to taalvoetbal, maar greep naast de hoofd prijs. Daar gingen de veel soberder spelen de gastheren mee aan de haal. „Natuurlijk had ik dat toernooi graag willen winnen, maai- wij waren wel de morele winnaar en dat is voor mij net zo belangrijk. Van de 10.000 brieven die ik na '74 heb gehad, wa ren er, echt waar, 9500 met alleen maar halleluja-verhalen. Onze manier van voet ballen werd verheerlijkt. Dat is, denk ik, het maximale datje kunt bereiken." Cruijff schetst een somber beeld van het hedendaagse topvoetbal. „Twintig jaar geleden was er veel meer kwaliteit. Tech nisch gezien is het voetballen achteruit gehold." De hogepriester van het aanval lende voetbal wijt dat vooral aan de laf heid van veel coaches. „De ene ploeg speelt met zeven verdedigers, de andere met acht... maar daarvoor kom je toch niet naar de stadions. En dan lees ik ook nog artikelen waarin mensen zeggen: ze moeten maar met tien tegen tien gaan spelen." (Leo Beenhakker opperde on langs die mogelijkheid in VI/red.). De mae stro heft zijn handen in wanhoop ten he mel. „Waai- ben je dan mee bezig?' De spelregels hoeven in Cruijffs ogen hele- rpaal niet te worden veranderd. Wat voor hem telt, is de kwaliteit van de spelers en de visie van de coach. Resultaatvoetbal heeft in zijn denkwijze ook geen negatieve klank. Cruijff: „Wij spelen met Barcelona altijd resultaatvoetbal, alleen kun je dat op twee manieren doen. Je kunt met acht man in het eigen strafschopgebied gaan verdedigen en je kunt ook op de helft van de tegenstander gaan spelen. Dat laatste prefereer ik." Verpletterend Zijn uitleg waarom hij daaraan de voor keur geeft, is verpletterend in zijn een voud. „Als je op de helft van de tegenpartij bent, kan de tegenpartij geen goal maken. En als de tegenpartij op de eigen helft een foutje maakt, kan ik wel een goal maken. Maar ga ik met acht man in mijn eigen strafschopgebied verdedigen en eentje van mij glijdt uit, dan kan de tegenpartij een goal maken. Dat is de hele filosofie. Meer is er niet." Hij haalt zijn schouders op. als wil hij zeggen: een kind kan de was doen. Voetballen, vindt Cruijff, is een kwestie van logisch denken. „Het is net schaken. Je moet zorgen dat je op het veld zo'n si tuatie creëert dat Romario één tegen één komt te staan. En dan moet zijn kwaliteit Johan Cruijff nam aan 'slechts' één WK deel. Op de foto viert hij de zege op de DDR tijdens het wereldkampioenschap voetbal in 1974 dat in West-Duitsland werd gehou den. Rechts: Willem van Hanegem, de huidige trainer van Feyenoord. maar de doorslag geven. Hoe je zo'n situa tie creëert? Dat kun je op verschillende manieren doen. Je kunt bijvoorbeeld jouw snelste man tegen hun langzaamste zet ten. Of je zet iemand van jou op een positie waarbij hij iemand van de tegenpartij wat uit het centrum van de verdediging weg trekt, waardoor Romario net dat kleine beetje extra ruimte krijgt dat hij nodig heeft om te kunnen scoren. Dat is het leuke van voetballen. Tenminste, dat vin den wij hier bij Barcelona leuk. Maar je moet dan wel aanvallen, want dan heb je het initiatief en kun je dit soort geintjes uithalen." Huiswerk Cruijff had het Nederlands elftal op het WK graag willen coachen. Hij heeft daar nooit een geheim van gemaakt en komt daar die vrijdagmorgen in de ingewanden van stadion Camp Nou opnieuw recht voor uit. „Maar als KNVB zijnde moet je dat dan ook willen", zegt hij, onderuit ge zakt in een lederen fauteuil van de be stuurskamer. En dat gevoel, zo laat Cruijff weten, had hij al snel niet. Zelfs toen Jos Staatsen, de voorzitter van het bestuur betaald voetbal, na zijn solo-bezoek aan Cruijff eind november van het vorige jaar enthousiast kenbaar maakte er op te reke nen dat alles in kannen en kruiken zou ko men, bleef Jopie uit Betondorp wantrou wend. „Het is niet voor niks dat ik toen tegen Staatsen heb gezegd: ga jij nu eerst maar eens terug naar Nederland, je huis werk doen. Dan doe ik dat ook. En dan zien we wel wat er van komt...Er is daarna nooit meer een gesprek geweest." Hij lacht smalend. Dat het niet tot een akkoord kwam tussen hem en de KNVB, heeft Cruijff niet ver baasd. Hij vertelt Zeist te kennen als zijn broekzak en dus te weten dat het eigenbe lang op het KNVB-sportcentrum niet zel den uitstijgt boven het algemene belang. „Op het moment dat Staatsen tegen mij zei: jij mag dat gaan doen en dat en dat, wist ik dat er ook mensen waren die dat niet zo zagen zitten. Die mensen hebben allemaal hun eigen 'invloedhoek' en 'beïn- vloedingshoek'. Daar ontkom je niet aan. Dat er kunsten zijn uitgehaald, is voor mij duidelijk. Door wie? Dat kunnen er een heleboel zijn geweest. En wat de rol van Staatsen precies is geweest, laat ik ook maar in het midden. Wat hij in ieder geval niet begrepen heeft, is dat je het als enige nummer één nooit kunt winnen van tien nummers twee." Over het Oranje van Dick Advocaat zegt Cruijff zich niet te willen uitlaten. „Als ik mijn opstelling zou geven, kan er achteraf weer iemand zeggen: hij heeft de druk ver hoogd. Daar begin ik dus niet aan. Laat ze het maar lekker zelf uitzoeken. Ik heb toch een heel andere denkwijze over het voetballen dan anderen, dus." -Wat verwacht je van het Nederlands elf tal? Cruijff: „Ik hoop dat het ze heel goed gaat, dat ze er het maximale uithalen en dat ie dereen tevreden is." -Maar daar heb jij een hard hoofd in. Cruijff: „Nou ja, goed, maar het is niet be langrijk wat ik er van denk." -Van welke landen verwacht jij het mees te? Cruijff: „Ik hoop dat een voetballand we reldkampioen wordt. Als het maar geen land wordt zoals Denemarken op het laat ste EK. want dat stelde voetbaltechnisch gezien weinig voor." -Wat vind jij voetballanden? Cruijff: „Het worden er steeds minder, maar in Colombia en Brazilië lopen nog wel een hoop goede voetballers rond, denk ik." -Wat verwacht je van de Afrikaanse lan den? Cruijff: „Niet veel. Van de Afrikaanse lan den kun je een hoop zeggen. Dat ze tech nisch goed zijn, dat ze.„maar om nou te zeggen: ze eindigen bij de laatste acht. nee... Nee, ook Nigeria niet. Ik heb de Afri ca Cup gevolgd en ook al heeft Nigeria die gewonnen, het viel me niet mee." ■Bij het laatste WK, in Italië, eindigde Ka meroen nog wel bij de laatste acht. Cruijff: „Maar je hebt toch ook kunnen zien, hoe Kameroen dat toen gedaan heeft. Het ging met negen man voor de ei gen goal liggen en sloeg steeds met een uitvalletje toe. Dat tel ik niet mee." -Denkje datje ooit nog eens als coach van het Nederlands elftal naar een groot toer nooi zult gaan? Cruijff: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar het zal steeds moeilijker worden. Ik ben geen doorsnee-trainer, ik ben een prestatiemannetje...daar kan ik ook niks aan doen. Als ik iets doe, wil ik het goed doen. Ik doe het niet om het te doen en ook niet om geld, prestige of be kendheid. En ik dacht, toen ik werd ge vraagd met het Nederlands elftal naar Amerika te gaan, dat iedereen hetzelfde dacht als ik: ten koste van alles het WK willen winnen. Maai- dat blijkt niet zo te zijn. Wat dat betreft heb ik me vergist...ie dereen kan zich vergissen." Jan Mennega WK ook voor fans slopend Aan voorspellingen waagt Diny van der Geest zich niet. Het hoofd medische informatie van het instituut Tropenzorgin Almere is er echter heilig van overtuigd dat het Oran je-legioen tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten met enige regelmaat met lichamelijk ongemak te maken krijgt. „De combinatie van zon, hitte en alcohol gaat zijn toi eisen", verwacht de arts. „Ik wil helemaal geen pa niek zaaien, maar voor mij staat vast dat sommige supporters in het zieken huis zullen belanden," Daarbij tekent Van der Geest aan dat Amerika ge lukkig een land is waar de medische voorzieningen uitstekend zijn. „Tropische aandoeningen komen daar niet voor. Ook de hygiëni sche omstandigheden zijn goed. Dat bespaart al een heleboel ellende." Verbran- dingswonden. flauw vallen en uitdrogingsverschijnse len zijn medisch gezien de risico's, waarmee de Oranje fans in Washington en Or lando het meeste rekening moeten houden. Van der Geest: „In het ergste geval kan zelfs sprake zijn van een hitteberoerte. Het li chaam slaagt er dan niet meer in de temperatuur rond de 37 graden te hou den. Supporters die dat overkomt, geraken in coma en moeten meteen naar het ziekenhuis." Veruit de meeste risico's zijn met een beetje goede wil vrij simpel te voorko men, meent Van der Geest. „Flauw vallen lijkt meestal erger dan het is. Even de schaduw in en het pro bleem is opgelost. Dat geldt ook voor uitdroging. Dat valt op te lossen met het drinken van water. In Was hington en Orlando moeten de supporters minimaal drie liter water per dag drin ken. Ook het zoutgehalte moet regelmatig worden aangevuld. Een kop soep doet wonderen." Zonnecrème Meer problemen verwacht Van der Geest bij het o pen van verbrandingswon- den. „Je moetje natuurlijk: beschermen. Een zonnecrème, een hoofddek sel en een zonnebril zijnon- misbaar. Toch zal dat k niet voor iedereen geni zijn. De meeste supporters gaan al vroeg naar het sta dion. Inclusief de wedstrijd zitten ze dan misschien wel vier of vijf uur in de bran dende zon. Daar is bijna geen bescherming tegen mogelijk. De kans op eerste en tweedegraads verbran dingen acht ik dan ook ei groot." Meer zorgen maakt Van der Geest zich over het alcohol gebruik van het Oranje-le gioen. „In combinatie met warmte en een hoge voch tigheidsgraad is alcohol echter dubbel zo slecht. Je zult zien dat naarmate si porters langer in Amerika zijn, hun weerstand neemt als ze zichzelf niet in acht nemen. De kans c medische problemen t daardoor toenemen." De voorspellingen lopen flink uiteen. De een ziet Nederland al in een zeer vroeg stadium weer op huis aan gaan, een ander voorziet een plaats op het ereschavot. Verschillende paragnosten, astrologen, kaartleggers, I Tjing- deskundigen en pendelaars bogen zich de afgelopen weken over het komende WK. Eén ding hebben alle 'glazen bol-kijkers' gemeen: niemand ziet Nederland wereldkampioen worden. Wat werd hij uitgelachen. Michael van Olffen, paragnost te Rotter dam. Hij voorzag in de aanloop naar de EK-eindronde van '92 dat Denemarken Europees kampioen zou worden. Niet al te schokkend op het eerste gezicht, één van de acht ploegen, 12 kans zou je zeggen. Hij voorspelde het echter op het moment dat de meeste Deense voetbal lers uitgewaaierd waren over de Euro pese stranden omdat ze zich niet gekwa lificeerd hadden voor het eindtoernooi in Zweden. Dus werd Van Olffen wat mee warig aangekeken door diegenen die hij zijn voorspelling toevertrouwde. De af loop is bekend. Op het laatste moment viel Joegoslavië af, de opengevallen plaats werd ingenomen door... juist, De nemarken, het land dat zich al weer twee jaar Europees kampioen mag noemen. Ook nu heeft Michael van Olffen in z'n glazen bol gekeken. De mensen die Oran je veel kans toedichten op wereldgoud moet hij teleurstellen. „Ik hoop echt dat ik er nu eens verschrikkelijk naast zit, maar Oranje komt niet verder dan de kwartfinales. Ik heb ze naar huis zien gaan tussen 11 en 13 juli. De eerste ronde overleven ze, de achtste finales ook nog, maar dan is het over." Motivatie Een verklaring heeft Van Olffen ook. „Het concept van Advocaat deugt niet. Het ontbreekt de spelers aan de juiste motivatie. Als Cruijff er was geweest, zou daar veel eerder aan gesleuteld zijn. Na de laatste wedstrijd aanvaardt Advo caat de consequenties. Hij zal ontslag ne men. Daarna zal een slechte periode aan breken voor het Nederlandse voetbal. De opvolger van Advocaat weet zich zelfs niet te plaatsen voor de EK-eindronde in '96." Van Olffen heeft nog meer rampspoed in petto. Het komende WK zal het strijdto neel gaan vormen van ernstige suppor- tersrellen. „Het is niet onmogelijk dat het toernooi zelfs een dag stil komt te lig gen", voorspelt Van Olffen. „De schuld ligt voor het grootste deel bij de politie. Die gooit olie op het vuur, om het zo maai- uit te drukken." De Rotterdammer wil 'zijn' wereldkam pioen niet bekendmaken (dan zouden mensen zich daaraan gaan verrijken), maar een paar tipjes van de sluier wil hij wel oplichten. „Het zal een land zijn dat 'Na de laatste wedstrijd aanvaardt Dick Advocaat de consequenties. Hij zal ontslag nemen.' foto Lex de Meester bij voorbaat tot de favorieten behoort. Nee, Duitsland wordt het niet. De win naar komt uit een warm land. Uit Zuid- Amerika? Ach, Italië en Spanje zijn ook warme landen. De Afrikaanse landen zullen geen rol van betekenis spelen. Let wel op Bulgarije. Dat land wordt één van de smaakmakers van het toernooi." Te aanvallend Pendelaar Bote Mikkers verwacht nog minder dan niets van het Nederlands elf tal. Na de eerste ronde kan de Advocaat brigade meteen op huis aan, omdat het in poule F als laatste gaat eindigen. „Ne derland gaat zich enorm verkijken op de verdedigingsgordels die België, Marok ko en Saudi-Arabië aanbrengen. Het ei gen doel wordt vergrendeld, alle midde len zijn geoorloofd om tegentreffers te voorkomen. Nederland speelt veel te aanvallend en krijgt achterin proble men." Omdat de meeste landen spelen om niet. te verliezen, zal het WK als kijkspel niet veel moois opleveren. „Het wordt een keihard toernooi", voorziet de pendelaar uit Rijssen. „Achterin zit alles potdicht, bijna elk elftal gokt op toevalstreffers." Bote Mikkers heeft zijn pendel over alle zes poules laten zwaaien met de navol gende eindstanden: poule A: 1. Roeme nie. 2. Colombia, 3. Zwitserland, 4. Ver enigde Staten. Poule B: 1. Brazilië, 2. Zweden, 3. Rusland, 4. Kameroen. Poule C: 1. Bolivia, 2. Duitsland, 3. Spanje, 4. Zuid-Korea. Poule D; 1Argentinië, 2, Ni geria, 3. Griekenland, 4. Bulgarije. Poule E: 1. Mexico, 2. Italië, 3. Noorwegen, 4. Ierland, Poule F: 1. België, 2. Marokko, 3. Saudi-Arabië, 4. Nederland. Astroloog Ed Noordman, die de goede prestaties van Oranje in '74, '78 en '88 foutloos voorspelde, wist in november vorig jaar al te vertellen dat Johan Cruijfi niet naar het WK zou gaan. Net als Van Olffen ziet hij Nederland ten onder gaan in de kwartfinales. Ook tarotkaart-specialist Paul den Uyl die de prestaties van Oranje op het WK'90 en EK'92 van tevoren op zijn juis te waarde inschatte, denkt dat Neder land niet verder komt dan de kwartfina les. Wereldkampioen I Tjing (eeuwenoud Chinees orakel dat antwoord geeft op alle vragen)-deskun dige Jaap van den Bold denkt dat de we reldkampioen komt uit het rijtje Italië Colombia, Brazilië en Duitsland. „Deze landen spelen wel de halve finales. Ne derland zal een ronde eerder uitgescha keld worden." Er zijn ook 'profeten' die Nederland «d op het ereschavot zien belanden. Parag nost Jan van der Heide bijvoorbeeld die zijn voorspelling koeltjes en zakelijk houdt. „Voordat ze zich plaatsten voor het WK wist ik al dat ze naai- Amerika i zouden gaan. Ze worden daar overigens derde." Dat schaatser Dan Jansen bij de Olyn# sche winterspelen pas zou toeslaan opd? 1000 meter en dat een Rus zou zegevieren op de 500 meter, deze rake voorspelling kwam uit de koker van paragnost Hans de Haan. Hij schaalt Oranje in op efS derde plaats. „Landen als Argentinië- Duitsland en Italië zullen een eind ko men, maar een volslagen outsider zal we reldkampioen worden." Edwin Struis - m bi Johan Cruijff: „Twintig jaar geleden was er veel meer kwaliteit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 16