Ik geniet van elke minuut Blunders geef je niet toe Koning Voetbal regeert in The States Peter van Vossen Danny Blind Het WK voetbal in de Verenigde Staten zal, nog meer dan voorheen, het leven van velen vier weken lang beheersen. In 190 landen zal het vierjaarlijkse voetbalevenement worden gevolgd door naar schatting 3,6 miljard mensen. Opvallend is dat juist in het organiserende land de belangstelling minimaal is. Een enquête wees uit dat amper twintig procent van de Amerikaanse bevolking weet dat het WK in 'The States' plaatsvindt. Oranje, met voor het eerst in de geschiedenis twee Zeeuwse WK- spelers, Danny Blind en Peter van Vossen, startte de WK-campagne traditioneel met rellen. Dieptepunt was het onverwachte vertrek van Ruud Gullit, die zonder opgaaf van reden het trainingskamp na een week voor gezien hield. In tegenstelling tot vier jaar geleden start het Nederlands elftal niet als favoriet voor de wereldtitel. Insiders tippen Brazilië, Colombia, Argentinië, Italië en titelverdediger Duitsland. De PZC neemt vandaag een voorschot op het WK. Uiteraard komen Danny Blind en Peter van Vossen aan het woord. Thuisblijver Johan Cruijff en Pele maken de balans op van het mondiale topvoetbal en assistent-bondscoach Rinus Israel zegtrmet enige tegenzin naar Amerika af te reizen. Daarnaast aandacht voor de commercie, die zich massaal heeft gestort op de nationale kleur. Uiteraard worden Oranjes tegenstanders Saudi-Arabië en Marokko belicht en met een nostalgische terugblik op de 'Derby der Lage Landen', die in de laatste jaren zijn glans heeft verloren, wordt vooruit geblikt op de confrontatie met de Belgen. Peter van Vossen werd op 21 april 1968 geboren in Zierikzee. Zijn eerste club was Mevo, daarna kreeg hij via Zierikzee en hoofdklasser VC Vlissin- gen op zijn 21e zijn eerste profcontract bij Beveren. Daar brak hij door onder Jan (Johan) Boskamp. An- derlecht haalde de razendsnelle spits naar Brussel, «aar hij vorig jaar door Ajax (Van Gaal) werd weg gekocht. Zijn eerste seizoen in De Meer was drama tisch: door blessures kwam Van Vossen nauwelijks spelen toe. Van Vossen (1.82 meter lang, 78 kilo zwaar) was in Oranje één van de opvallendste spelers tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het WK in Amerika. In middels heeft de Zeeuw negen interlands op zijn waarin hij zeven keer scoorde. Nog iets opvallends: Van Vossen viel in voor Ruud Gullit op Wembley en maakte vanaf elf meter de ge- ker. Het leidde de (tijdelijke) breuk van Gullit in bij Oranje. Twee weken geleden mocht hij tegen and van bondscoach Dick Advocaat weer op draven in plaats van de teruggekeerde Gullit. Het bleek achteraf zijn laatste optreden in Oranje. Peter van Vossen is gehuwd met Greet. Ze hebben ree kinderen: Kevin is vier jaar, Joey één maand. hket waar van die Ajax-clan bij Oranje? .Ze zeggen het, vooral na het vertrek van Gullit, maar het is echt absolute onzin. Natuurlijk trekken sommige jongens met elkaar op in een trainings kamp. Dat heeft niets met Ajacieden te maken. Ik op één kamer met Stan Valckx. Dan is het lo gisch datje mekaar wat meer opzoekt. Maar verder... Ja,Danny (Blind) en ik wonen niet zo ver van elkaar vandaan. En we zijn toevallig ook nog allebei Zeeu wen. Met Rijkaard kan ik het ook goed vinden. Van die Ajax-clan, dat is belachelijk." ■Heb jij net als veel voetballers een passie voor snelle ufo's? ,Voor snelle auto's niet zo zeer, wel voor mooie. Ik jen een Mercedes-liefhebber. Toen ik bij Beveren en later bij Anderlecht, mocht ik zelf een wagen uitkiezen. Heb ik in een Mercedes gereden. Prachti ge auto's. Bij Ajax is dat anders. Daar moeten we in een auto van de sponsor rijden. Ik heb nu dus een Opel Calibra." mar was jij toen Dick Advocaat de 22 spelers voor 1 merika bekend maakte? flet was op de dag dat ik Joey, onze jongste, moest aangeven. Ik was onderweg, toen Greet me in de auto belde. Goh, wat was ik blij, na zo'n rotjaar. En ik heb nog altijd dat gevoel. Alles is mooi. alleen al omdat ik er gewoon bij zit." •1M had jij nou nog aan Ruud Gullit willen vragen 2 'n vertrek? «Poeh.mmm... Ja. je blijft toch met iets zitten. Het is natuurlijk de vraag die iedereen had willen stellen. Het waarom. Er was zo veel onbegrip in de selectie toen het gebeurde. Iemand die zo in een blakende form is. die zo veel uitstraling heeft op de rest. En die veel had kunnen betekenen voor het elftal. Het moet dus wel een heel belangrijke reden zijn..." janny Blind werd op 1 augustus 1961 in Oost- 'Souburg geboren. Via de plaatselijke amateur- IcIubRCS belandde hij op 17-jarige leeftijd bij Spar- rla. Johan Cruijff zag in hem een meer dan doorsnee Voetballer en haalde de verdediger in de zomer van W naar Ajax. Bij de landskampioen, waarvoor Pj inmiddels bijna 300 wedstrijden speelde, is I """d uitgegroeid tot één der waardevolste krach- kn; zijn aanvoerderschap getuigt daar van. Blind bracht het tot dusver tot 24 interlands, waarin Njéénkeer scoorde. Hij was van de partij op het voor °hnje geflopte WK in Italië en behoorde twee jaar Sleden eveneens tot de selectie van het Nederlands ïlltalop het EK in Zweden, waar de ploeg in de halve eindstrijd werd uitgeschakeld door Denemarken. Bp geenvan beide toernooien kwam hij in actie, zelfs '■et als invaller. In het Oranje van Dick Advocaat is ■pW evenmin een vaste keus. Hij geldt als stand-in an Ronald Koeman, en als kandidaat voor de witsbackplaats; een positie die hij jarenlang in- J, 176 meter lang en 74 kilogram zwaar, is Strouwd met Yvon. Ze hebben een zoontje, Daley (4 «Tl,en twee dochtertjes, Zola (anderhalf) en Fren- Delarie maanden). W je nog gedroomd vannacht? den geen dromer. Als ik eens droom, herin- n. me er meestal weinig meer van. Alleen flarden, weet dan wel of het een leuk of vervelend onder- In droom in ieder geval nooit over voetbal. Jf met over het kampioenschap van Ajax of het 'üen?eer voor laa^ onbedaarlijk gela- hLvfo ^tetikke vaak. Als je twintig voetballers """zet wordt er voortdurend gelachen. Maar nel ecllt dubbel heb gelegen? Goh... Het lijkt biteen deel zwaar leven heb, is niet zo. O ja. ik -. aatst met: een stel ploegmaats naar Karin Bloe- ta' '-l;u JJiucginaais naai r^auu jdiuc- l" geweest. Tijdens die voorstelling heb ik waan- 8 gelachen. Ik ging er zonder verwachtingen bi maar die vrouw heeft me anderhalf uur la- achen. ik had soms tranen in m'n ogen." PMor het laatst gehuild? ifkarf Zelden- Noch van geluk, noch van verdriet, efd&n ontl'oerd raken door iets wat ik op tv zie. laatst* !:ln^eri die gezegd of geschreven worden. De bor ri r dat er tranen in m'n ogen stonden, was e Europa Cup Il-finale van Ajax tegen Lok -Wie wint dit jaar de Tour de France? „Kan ik echt geen zinnig woord over zeggen, om de doodeenvoudige reden dat ik geen verstand heb van wielrennen. Ik kijk zelden. Alleen naar de bergetap pes, dat vind ik wel aardig." -Was het een slimme zet van Advocaat, een aflei dingsmanoeuvre, om in de dagen na Gullits vertrek met het Van Basten-verhaal te komen? Niemand sprak meer over Gullit. „Het was zeker niet gespeeld van de bondscoach. Wij wisten dat er iets sluimerde, er gingen vage geruch ten. Het had alleen niet naar buiten mogen komen. Dan was het een zaak gebleven tussen Advocaat, en Van Basten. En dan was er helemaal geen Van Bas- ten-verhaal geweest." -Met wie ga jij in Amsterdam bij voorkeur op stap? „Ik zei het al: Danny Blind en ik trekken nogal eens met elkaar op, ook wel als we gaan stappen. En met Rijkaard. Soms ook wel eens met Henny, m'n zwa ger. Ik doe het niet vaak. hoor. Zo één, twee keer per maand. Je bent profvoetballer en dan moetje er ook voorleven." -Jullie hebben er pas een zoon bij. Wie gaat er nou het eerst uit bed als-ie een kik geeft? „Ik moet eerst zeggen dat ik de laatste tijd niet veel thuis ben geweest. Joey is een maandje oud, in die tijd ben ik amper een week thuis geweest. En dan doen we het om beurten. Ik de vroege voeding en Greet die van zes uur, of andersom. Maar in die week voordat we naar Amerika gingen, lag ik 's nachts soms bijna in coma. Dan hoor je niets." -Werk jij mee aan een gezond milieu? „Eerlijk gezegd denk ik er nooit aan. Dat valt eigen lijk niet goed te praten. Kijk. als er rommel in m'n auto ligt. dan gooi ik het niet zo naar buiten. Ik lees er wel eens over: over die milieuboxen, en batterijen die je niet mag weggooien. Maar het houdt me niet zo bezig." -De laatste tijd ook geen boek meer gelezen? „Toen we met Ajax in Thailand waren, had ik een boek gekocht. Ik weet alleen de titel niet meer. Het ging over iemand die twaalf jaar onschuldig in de gevangenis had gezeten. Dat sprak me wel aan. Toen Danny Blind (links) en Peter van Vossen. foto Willem Mieras Leipzig, in '87 in Athene. We wonnen met 1-0, maar ik speelde niet mee omdat ik twee dagen eerder gebles seerd was geraakt. Toen heb ik een beetje gehuild, van woede en teleurstelling." -Welke muziek en boeken heb je voor het grijpen staan? „Ik lees eigenlijk alleen lichte (sport)lectuur. Boek jes van Mart Smeets, Hugo Camps of Youp van 't Hek bijvoorbeeld. Ik krijg wel eens wat van Freek de Jonge, maar dan moet ik echt worstelen. Zware kost is niet aan mij besteed. Verder lees in twee kranten (De Telegraaf en Het Parool), SI (omdat ik geïnteres seerd ben in de achtergronden van sporters) en VI blader ik door." „Op muzikaal gebied ben ik geen fan van een bepaal de zanger of groep. Ik hou van REM, U2, Robert Gray, en op zijn tijd vind ik René Froger ook best leuk. Een enkele keer ga ik naar een popconcert, maar beslist niet in een stadion. Zo'n mensenmassa schrikt me af. Ik ben een paar keer in Ahoy geweest, vond ik al druk genoeg. Maar in de Kuip zul je mij niet zien. Die friemelende menigte op het veld, mij niet gezien." -Maak af: als ik het bij de KNVB voor het zeggen had dan.,. Lange stilteMoet ik het bij één een zaak houden? Nou goed, ik zou als eerste het hotel op het KNVB Sportcentrum in Zeist weer gaan gebruiken voor het Nederlands elftal. Daar was het toch voor gebouwd? Ik vind het onzin om Oranje ergens anders onder te brengen Om ons in de allerduurste hotels te douwen terwijl je daar een complex hebt staan. Ik zou ook het hele apparaat van de KNVB wat professioneler maken." -Wat wasje meest recente blunder? „Tsjonge, tsjonge. Ik maak natuurlijk genoeg blun ders. al doe ik het gelukkig zelden op het voetbal veld. De laatste dateert al weer van een halfjaartje geleden, maar hij mocht er wel zijn. Ik was hier bij Ajax met m'n zoontje. Die neem ik op zaterdagmor gen wel eens mee. We hadden wat gedronken in het spelershome Op een gegeven moment moest ik naar beneden om iets te regelen voor een interview of zo. Nadat ik klaar was, stapte ik in de auto en reed naar huis. Kwam ik halverwege tot de ontdekking dat m'n zoontje nog in het spelershome zat. Alleen met Joan, de kantinejuf. Een blunder van de eerste orde. Nee. ik heb het thuis nooit verteld. Blunders geef je toch niet toe?" -Op ivelke welke politieke partij heb je onlangs ge stemd? „Het is triest, maar de laatste jaren ben ik niet meer gaan stemmen. Nee, niet vergeten, het is meer een kwestie van: ik weet niet wat ik moet stemmen. En dat is dom. Ik zou me er meer in moeten verdiepen. Bij de ene partij spreekt me dit aan, bij de ander dat. Er is niet één partij waar ik me helemaal in kan vin- we weggingen uit Thailand, was ik op de helft. Maar ik heb het op m'n hotelkamer laten liggen..." -Wie is jouw favoriete actrice? „Kim Basinger, maar dat zeggen alle voetballers, ge loof ik. Ik ben geen filmgek. Ik kijk vaak zonder te weten wie erin meespelen." -Wie vond (of vind) jij de beste voetballer in Zeeland? „Ehhh, ik vond Wim Overweel bij Zierikzee één van de betere voetballers. Goeie pass, goed overzicht. Ik heb veel van hem geleerd. Hij was niet één van de snelsten, daarom werd hij vaak onderschat. Van de lichting die nu speelt, ken ik er niet zo veel meer -Kun jij in Amsterdam rustig over straat lopen? „Niet zonder dat ik herkend word. Dat is soms wel leuk en soms ook irritant. We doen het dus niet zo heel vaak." -Johan Cruijff of Johan Boskamp. „Johan Boskamp." -Ruud Gullit of Ruud Lubbers. „Toch maar Ruud Gullit." -Zo'n trainmgskamp met het Nederlands elftal, is dat nou niet oervervelend? „Het is voor een voetballer het mooiste wat hij kan meemaken. Ik geniet er ontzettend van en ik verveel me geen minuut. Echt niet. Het feit alleen al dat je mee mag. dat je met de beste spelers van het land optrekt. En misschien wel met de beste van de we reld..." -Wat ivas het mooiste moment uit jouw voetbalcar rière, afgezien van die strafschop op Wembley? „Het moment waarop ik m'n eerste profcontractje tekende Dat vergeet ik nooit. Ik was met m'n broer (Kees) naar Beveren gegaan die avond. Toen ik het contract tekende, keken we elkaar even aan. Dat was zo'n mooi moment. Ik had zoiets van: je hebt het toch niet voor niets gedaan, al die uren dat ik met voetballen bezig was geweest." -Waar zou jij ooit nog eens willen voetballen? „Bij Beveren. Ja, klinkt gek hè? Ik kan nou wel Bar celona gaan zeggen, of Milan. Maar bij Beveren heb ik een heerlijke tijd gehad. Ik werd er gewaardeerd als voetballer en ik zou er ooit nog wel eens willen terugkeren." -Welke blunder ivïljij nóóit meer maken? „Zoals toen ik met Beveren tegen Lokeren speelde. Het was vijf minuten voor tijd, bij 0-0. Ik loop door op een voorzet, de keeper duikt over de bal en ik heb 'm maar voor het inkoppen. Maar ik sprong te vroeg. De bal viel op m'n hoofd en ging hoog over. Het bleef 0- 0." Frits Bakker den. Ik vind het ook onzin om mijn stem te geven aan de partij die financieel voor mij het beste is. Ik laat me evenmin leiden door een bepaalde persoon. In dat geval zou ik D66 stemmen, omdat Van Mierlo mij wel aanspreekt. Hij heeft charisma, komt rustig en sympathiek over. Maar ik luister niet naar wat hij zegt, dus stem ik niet op hem. Ik vind het onzin om op een sympathieke kop te stemmen. Kijk: niet stemmen is dom, maar stemmen op een kop is nóg dommer." -Me t wie zou je graag een dag willen ruilen? „Met een muzikant. Het lijkt me fantastisch om een instrument goed te kunnen bespelen. Dat vind ik duizend maal leuker dan kunnen voetballen. Ik denk dat ik voor een gitaar zou kiezen. En er dan lekker bij zingen. Mensen vermaken met muziek. Doen wij ook met voetbal, maar met muziek lijkt het me nóg mooier." -De gekste vraag die je ooit is gesteld? „Gekke vragen zijn me rtooit gesteld, domme vragen wel. Zat zelfs. Kijk, er zijn collega's van jullie die nog steeds niet weten hoe Ajax voetbalt. Dan kan ik me wel eens opwinden over de domheid van een vraag. Er zijn mensen die voor hun krant Ajax al acht of negen jaar volgen en dan weten ze nog niet hoe het in elkaar steekt." -Waarom wordt Nederland geen wereldkampioen? Met een brede grijns: „Ik denk dat we het wél wor den. Ik kan geen reden verzinnen waarom we het niet worden. Natuurlijk, de kans dat we het niet wor den is honderd keer groter dan dat we het wel wor den. Maar we hebben een ploeg die het kan worden." -Wat hoopje over tien jaar te doen? „Eigenlijk hoop ik dat ik dan een toptrainer ben. Ik wil graag trainer worden, maar ik heb geen trek om onderaan te beginnen. Ik zou dolgraag trainer van een club als Ajax willen worden. Ik denk ook dat ik eigenschappen heb om dat te kunnen, Nee, het is niet reëel om te denken dat je van niks naar een top club kunt stappen. Maai- uitzonderingen bevestigen de regel en misschien ben ik zo'n uitzondering. Ik zou het moeilijk vinden om via de weg van jeugd en amateurclub op te stomen naai- de top. Dat is een van de redenen waarom ik de mogelijkheid open houd om in de randsfeer van het voetbal iets te zoe ken." Jan Mennega en Cees Olsthoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15