AKF in Goes stevent af op verlies Bakaard en rijs precies goed lerstel Nollehoofd s bijna voltooid Delta Overleg wil aanscherping beleid Oosterschelde Aantal bezoekers Delta Expo stabiel In hoger beroep vrijspraak diefstal kostuum provincie dinsdag m juni 1994 11 )nderzoek naar maatregelen om resultaat te verbeteren i onze verslaggeefster JSSINGEN - Het is windstil jaagwater wanneer het vijf- in-sterke team van het aanne- Dgsbedrijf Van der Straaten landagochtend aan het werk L" het Nollehoofd in Vlis- i?en, De werkzaamheden niiom het paalhoofd in de lurl van het windorgel nade- a hun einde. Onder leiding B heibaas J. Witte leggen de Bmerlieden de laatste hand «het herstelwerk. palen werden begin mei uit zee gehaald en vervangen. Nu Wen de de gordingen - in igtenchting liggende balken - i kespen - dwarsverbindingen met bouten aan de palen vast zet. Deze laatste handelingen toten de onderlinge paalrijen it elkaar verbinden tot een Wwerk, een houten kist in water. Hierna komen de •rtstenen rond de palen om ze 'nun plaats te houden en dan Jetherstel van het Nollehoofd «joid. Ruim een jaar hebben herstelwerkzaamheden van paalhoofd geduurd. De hele Wtie kost het Waterschap 'cheren drie ton. Dat bedrag nrgerzaken Middelburg s middags dicht collectes fc???1 Temeuzen lalle eni 14.452,- Breskens °'Westkapelle 1870,10. is bijeen gebracht uit schadever goedingen die het waterschap heeft ontvangen van rederijen waarvan een schip het paal hoofd heeft geramd. Dat gebeur de in de jaren zestig en zeventig verschillende malen. In 1987 kwam een boot van de rijkspoli tie te water op het paalhoofd te recht. Al die aanvaringen heb ben in belangrijke mate bijge dragen aan de slechte conditie waarin het Nollehoofd verkeer de. Het waterschap hoopt dat het karwei over twee weken kan worden opgeleverd. Volgens het hoofd technische dienst van het waterschap, ir S. M. Nijboer, is de klus in de laatste fase. „De werkzaamheden zijn sterk af hankelijk van het weer, getijden en de stroming. We kunnen on geveer voorspellen wanneer het. werk wordt afgerond, maar ze ker weten doen we het natuur lijk niet". Vertraagd NLBURG - De afdeling 'Smaken van de gemeente Meiburg is vanaf 1 juli niet ger 'n de middaguren ge- :nd; Het loket is dan oor- 'n elke dag geopend van 8 tot "ur en 0p de donderdag van lot 20 uur. afdeling burgerzaken heeft 1 constante stroom bezoe- Paardoor moet de verwer- van onder meer verhuizin- en paspoorten tussen de be- m door gebeuren. Door al- s ochtends open te zijn, weer tijd over voor de ad- In de oude opzet --•blaken tot 12.30 be- Cnvervolgens van 13"30 Het slechte weer van het afgelo pen jaar heeft het herstelwerk flink vertraagd. Per dag wordt bekeken wanneer er kan worden gewerkt. Zelfs tot laat in de avond houdt men contact over de werksituatie voor de volgen de dag. „Er moet weinig wind en laag water zijn om op het paal hoofd te kunnen werken, een combinatie die niet vaak voor komt", aldus ing K. Minder- houd, hoofd bureau voorberei ding nieuwe werken van het wa terschap. Het aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert heeft constant een werkschip met be manning in Vlissingen liggen. Vanaf de boot worden de wee romstandigheden en de werk zaamheden in de gaten gehou den. Zodra het weer goed is, wor den de timmerlieden opgeroe pen om aan het werk te gaan. Ondanks de vele 'wachturen' is Minderhoud tevreden over het karwei. „De werkzaamheden zijn over het algemeen goed ver lopen, alleen op zoveel slecht weer hebben we niet gerekend. Het werk heeft daarom veel lan ger geduurd dan we aanvanke lijk dachten". Terneuzense scholier kampioen bakken van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Zijn aman delrondo's en zachte punt broodjes waren van excellen te kwaliteit. Het aroma, de geur, de kleur, de bakaard en de fijnheid van de rijs waren precies goed. En hij nam ook de regels van hygiëne nauw lettend in acht, oordeelde de jury. Daarom is Allen de Ruy- ter sinds woensdag Neder lands kampioen brood- en banketbakken. Van de 34 scholieren die deelnamen, kwam Allen als beste uit de bus. De 17-jarige leerling van de vierde klas van het voorberei dend beroepsonderwijs De Vaart werd maandag in zijn school gehuldigd. Directeur F. Schouten van de Vakschool in Wageningen - waar de kam pioenschappen werden gehou den - overhandigde hem een beker en een sjerp. Directeur G. Hulscher van De Vaart en consulent leerlingwezen G. Both spraken in een toespraak hun bewondering uit voor de prestatie van de scholier. Van hen kreeg hij een VVV-bon. Ook zijn trotse praktijkleraar L. Koeman, klasgenoten en fa milieleden waren voor de prijs uitreiking uitgenodigd. Besloten Eind mei won Allen de voor rondes op school. Bakker Van der Linden uit Terneuzen was toen jurylid. Bij de finale in de Vakschool in Wageningen was de 'crème de la crème' uit de brood- en banketwereld aan getreden om het meelprodukt en de gevulde koek te jureren. Het was een besloten wed strijd, zelfs zijn docent mocht niet bij het bakken aanwezig zijn. De finalist mocht name lijk absoluut niet te beïnvloe den zijn. Zijn kennis en ervaring die hem woensdag zo goed van pas kwamen, deed Allen niet alleen op school op. Allen Allen de Ruyter, getooid met sjerp, ziet zijn spuitwerk weerspiegeld in de beker die hij met zijn kampioenschap verdiende. foto Peter Nicolaï heeft de bakkunst van geen vreemde. Vorig jaar won zijn broer Rodney de tweede prijs in dezelfde vakwedstrijden. De eerste schreden in het vale zette hij bij Bakkerij Risseeuw in Zaamslag, waar zijn broer nu werkzaam is. Momenteel werkt Allen bij Bakkerij De Bruijne in Sluiskil. Na zijn examen gaat hij daar fulltime aan de slag. Voor één dag in de week blijft Allen op school. „Woensdag hoor ik of ik ge slaagd ben", vertelt de nuch tere winnaar. Maar zijn docent kan alvast mededelen dat zijn leerling dik is geslaagd. GOES - Het Delta Overleg, een platform van organisa ties op het gebied van natuur-, landschaps- en milieube heer, vindt dat het Beleidsplan Oosterschelde moet worden aangescherpt als het gaat om wat er op en ach ter de oevers is toegestaan. Een glastuinbouwproject in de Bathpolders en uitbreiding van verblijfsrecreatie langs de boorden van het natuurmonument, zijn vol gens het Delta Overleg uiterst ongewenst. In een reactie op het Ontwerp Beleidsplan Oosterschel de en op het ontwerp Streekplanuitwerking van dat plan, signaleert het Overleg dat de plannen voor een glastuinbouwproject in de Bathpolders samenvallen met de hoogwatervluchtplaatsen. die worden gebruikt door vogels op het laatst overgebleven stukje schor in de Oosterschelde: de Rattekaai. Een glastuinbouwproject op die plaats zou ontoelaatbare verstoring veroorzaken door aan- en afrijdend verkeer en nachtelijke verlichting van de kassen. Aan de vogels die op het schor en de slik- platen van de Rattekaai broeden en fourageren, dankt de Oosterschelde juist zijn grote natuurlijke waarde. Ook aan verblijfsrecreatie, zo stelt het Delta Overleg, zou in de plannen preciezer aandacht moeten worden besteed. Voor de oevers van de Oosterschelde moet het zelfde gelden als voor de Noordzeekust: een absolute stop op het uitbreiden van het aantal verblijfseenheden. De enige uitbreiding die kan worden toegestaan is de uitbreiding die noodzakelijk is voor kwaliteitsverbete ring en om de druk op natuur, landschap- en milieu te verlichten. samenstelling Jacques Cats van onze verslaggever NEELTJE JANS - De terugloop in het aantal bezoekers van de Delta Expo op Neeltje Jans is vorig jaar tot staan gebracht. In 1993 passeerden 366.000 belang stellenden de kassa's van de permanente expositie over wa terbouwkunde in het zuidwes ten van Nederland, evenveel als een jaar eerder. De Delta Expo streeft ernaar dit aantal op zijn minst vast te houden, onder meer door de expositie nog na drukkelijker onder de aandacht te brengen van toeristen die in Zeeland verblijven. In 1987 boekte de Delta Expo 422.000 bezoekers: 1988 was een topjaar met 450.000 bezoekers. Daarna zette de daling in: 407.000 in 1989, een opleving in 1990 met 422.000 bezoekers, 389.000 in 1991 en daarna twee jaar met 366.000 bezoekers. In het jaarverslag van de Delta Ex po over 1993 wordt erop gewezen dat het bezoekersaantal zich heeft gestabiliseerd in een jaar waarin de toeristische belang stelling voor Zeeland is afgeno men en waarin met de opening van Het Arsenaal in Vlissingen een nieuwe attractie op de markt is gekomen. De eerste maanden van 1993 kreeg de Del ta Expo méér bezoekers binnen dan het jaar ervoor als gevolg van de herdenking van de over stromingsramp in 1953. Onvoldoende De cijfers over de eerste maan den van 1994 duiden er overi gens niet op dat definitief een einde is gekomen aan de daling van het aantal bezoekers. Tot en met mei trok de Delta Expo 8000 bezoekers minder dan in 1993. Volgens directeur F. van Spaan donk ligt de oorzaak daarvan voor een deel in het schrappen van de paasvakantie. De daar voor in de plaats gekomen tulp vakantie heeft het wegvallen van de paasvakantie-bezoekers onvoldoende gecompenseerd. Van Spaandonk verwacht dat de Delta Expo de komende jaren minder moeite zal hebben het huidige aantal bezoekers vast te houden en zelfs weer een be scheiden stijging te laten ont staan. Plannen voor uitbreiding en vernieuwing zijn immers in voorbereiding. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels besloten geld be schikbaar te stellen voor een wa terpaviljoen en daarnaast staan een waterspeelplaats en een nieuwe entree- en horecavoor- ziening op stapel. Kapitein beboet voor schieten op verstekeling ROTTERDAM (GPDl - De Rot terdamse rechtbank heeft maandagmorgen een 41-jarige kapitein uit Zierikzee veroor deeld tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Tegen de man was veertien da gen geleden eenzelfde straf geëist. De kapitein ontdekte op 26 augustus op volle zee dat aan boord van zijn vrachtschip Da- niella acht Senegalese verste kelingen verbleven. Dat veroor zaakte behoorlijke spanning hetgeen op 28 augustus esca leerde. De over zijn toeren geraakte ka^ pitein schoot toen twee keer op verstekeling Michael Gibson die daarbij een schampschot opliep. Voor de rechtbank verklaarde de Zeeuw geschoten te hebben omdat hij piraterij vreesde. De kapitein werd ook veroordeeld tot het betalen van 250 gulden schadevergoeding. Het strand bij de Nolledijk in Vlissingen wordt voor zien van 'asperges', houten of stalen staketsels met bovenop een mijn. Het is juni 1944 als de stranden voor de Vlissingse boulevards met versperringen ontoegankelijk worden gemaakt. Veel versperringen zijn voorzien van mijnen en granaten. De obstakels zijn op last van generaal veldmaarschalk Rommel aangebracht om landingen te bemoeilijken. Vlissingen is dan al vanaf 1942 tot 'Stützpunkt' ver klaard. Dat houdt in dat de stad met de haven en het vliegveld in staat van verdediging moest worden ge bracht tegen aanvallen vanuit zee, de lucht of over land. In de uitgave 'Atlantikwall' staat de aanleg van de verdedigingswerken omschreven. Rond Vlissingen is een uit twee delen bestaande linie aangelegd. Het 'Landfront' moet in de vorm van een tankgracht met daarachter prikkeldraadversperringen aan de landzij de de aanvallen van tanks en infanterie afslaan. De vorming van een 'Seefront' is bedoeld om de landingen vanuit zee af te slaan. De hele kuststrook wordt tot een voor de burgers ver boden militaire zone verklaard. 'Kijk eens wat er alle maal staat' roept de Vlissingse verzetsman W. Poppe uit in een rapportage over de maand juni 1944. 'De ver dedigingsmuur op de Zeilmarkt/Willemstraat, de hui zen langs de boulevards die allemaal zijn dichtgemet seld en waar verschrikkelijk fanatieke verdedigings troepen zijn ondergebracht. De glooiingen van de dij ken, die beplant zijn met 'asperges', in de vorm van een pyramide opgestelde spoorstaven met een mijn er bo venop. Bij hoog water verdwijnen de versperringen net beneden het wateroppervlak, een uiterst gevaarlijke vorm van verdediging tegen landingsvaartuigen. Ver schillende zware bunkers op de boulevards zijn met el kaar verbonden door middel van tunnels die in het ver lengde van de straatweg liggen'. Restanten van de pier zijn inmmiddels gesloopt om te voorkomen dat invasietroepen die als aanlegsteiger zouden kunnen benutten. De in juni 1944 aangebrach te versperringen zijn een antwoord op de landingen in Normandië en op de verwachting dat deze landingen zich in noordelijke richting kunnen herhalen. Ook op andere manieren wordt de verdediging opgevoerd. In de zomer van 1944 wordt een geheel nieuw wapen toe gevoegd aan de bij de kust opgestelde artillerie. Het betreft hier een zogeheten 'Wurfkörper', een ronde cy linder met een doorsnede van rond dertig centimeter, gevuld met een springstof of met een deel springstof en vloeibare brandstof. De raketten hebben een schietbe- reik tot 2 kilometer. Ze worden gelanceerd vanuit een frame. Het wapen wordt hoofdzakelijk opgesteld in westelijk Walcheren: Meliskerke, Sint Janskerke, Bou- dewijnskerke en Westkapelle. stijlvol. aktueel eb van uitmuntende kwaliteit. Kortom: Boeiend blauw in een Briljante Mode, maar... Juweeltjes van Prijzen! De AKF heeft weliswaar voldoende werk, maar dat levert te weinig verdiensten op. foto Willem Mieras van een medewerker DEN HAAG/MIDDELBURG - Een 36-jarige Delftenaar is maandag in hoger beroep vrij gesproken van diefstal van een kostuum en een pantalon bij C A in Middelburg. Het Haagse gerechtshof achtte niet bewe zen dat de Delftenaar de kleding op 10 april van het afgelopen jaar gestolen had. Procureur- generaal J. Boogaards had eveneens vrijspraak geëist om dat het wettig en overtuigend bewijs voor de diefstal ontbrak. Eerder werd de man bij verstek door de Middelburgse politie rechter tot een boete van 400 gulden en een voorwaardelijke straf van drie weken veroor deeld. De Delftenaar ont*kende tijdens de diefstal in Middelburg te zijn geweest. Hij zou destijds hele maal niet in Nederland maar bij zijn zieke moeder in Tunesië zijn geweest. Als bewijs overlegde de Delftenaar een verklaring van de Tunesische ambassade. Vol gens advocate D. Soekarman- Weeteling heeft de broer van haar cliënt het kostuum probe ren te stelen. Na aanhouding gaf hij vervolgens niet zijn eigen naam op, maar de naam van zijn broer. 'Mijn broer heeft de ake lige gewoonte zich voor mij uit te geven', aldus de Delftenaar. Daardoor zou hij al een groot aantal bekeuringen voor ver keersovertredingen hebben ge kregen. Het gerechtshof sprak eveneens een 22-jarige vrouw uit Rotter dam vrij van diefstal van onder zetters, onderleggers en een gas- aansteker in de Giraffe-winkel in Vlissingen. De vrouw, die des tijds in Vlissingen woonde, zegt dat de spullen in werkelijkheid gestolen zijn door de nicht van haar vriend, bij wie zij destijds inwoonde. Bij de politie zou de nicht de naam van haar 22-jarige huisgenote hebben opgegeven om zelf vrijuit te gaan. Een als getuige opgeroepen politieman kon na driejaar geen helderheid meer verschaffen. De openbare aanklager vorderde vrijspraak omdat hij de twijfel in het voor deel van de verdachte liet we gen. Eerder werd de vrouw door de politierechter in Middelburg tot een geldboete van 400 gulden veroordeeld. worden getroffen om de positie van de AKF te verbeteren. Hij bestempelt alle suggesties als 'speculatief. Volgens Van de Vij ver zullen de resultaten van een studie naar mogelijke maatrege len nog enkele maanden op zich laten wachten. De studie wordt uitgevoerd in overleg met de on dernemingsraad, de vakbonden en de raad van bestuur van de Schelde Groep. m 0 E Walstraat 199 (hoek Scheldeplein). 4381 GR Vlissingen i Tel. 01184-12660. ^verslaggever «ES - De directie van de Ap- raten en Ketel Fabriek AKF Goes beraadt zich op rnaatre- len om de winstgevendheid „het bedrijf te vergroten. Zo- 5 de zaken er nu voorstaan, event het bedrijf over 1994 af een verlies. Later dit jaar [oei duidelijk worden hoe dit eigende negatieve resultaat D worden voorkomen. moeilijke positie van de c.he- jche industrie is een belang de oorzaak van de problemen aarin de AKF zich bevindt. >t bedrijf - een onderdeel van Koninklijke Schelde Groep - gespecialiseerd in zeer hoog- jardige destillatiekolommen warmtewisselaars. In deze ctoris weliswaar volop werk te aden, maar de prijzen zijn jcht. Directeur A. S. van de her: „Over werk hebben we et te Wagen, maar we verdie- B niets." Het laat zich aanzien dat de prij zen voor de produkten van de AKF laag blijven zo lang de che mische industrie nog geen tast bare resultaten heeft van de aan trekkende economie. Dat bete kent dat de AKF iets aan de kostprijs zal moeten doen. Een van de mogelijkheden daarvoor is dat het bedrijf zich beperkt tot het specialistische werk, waarbij vaak verscheidene soorten staal moeten worden verwerkt. Een voudiger onderdelen van de AKF-produkten, zoals bordes sen aan destillatiekolommen, zouden dan kunnen worden uit besteed. Arbeidsplaatsen Het is onduidelijk in welke mate dat tot verlies van arbeidsplaat sen zal leiden. Onder de 160 werknemers van de AKF cir culeren ook geruchten over an dere maatregelen, zoals inleve ring van ATV-dagen en loon. Van de Vijver wil niet ingaan op de voorzieningen die moeten Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11