Einde dreigt voor talenproject ZMF voert campagne voor autoluwe Zak Z-Beveland Oplossen van kinderziektes bij grensbus vergt nog 2 maanden Bewoners furieus over parkeerplat C. Buskenstraat provincie Bedrijfsleven toont weinig interesse in werk Belgische en Zeeuws scholen m f- >:fm< kêÉÊÊËÊB lezers schrijven DINSDAG 14 JUNI 1994 van onze verslaggever KORTRIJK - Het Euregiopro- ject 'Talen zonder grenzen in onderwijs en beroep' is ge slaagd, maar dreigt een zachte dood te sterven. Vier Belgische en Zeeuwse scholen hebben in twee jaar tijd een tiental soft warepakketten met lesmate riaal ontwikkeld voor taalon derricht aan leerlingen in het technisch onderwijs. Door on voorziene tegenvallers en in schattingsfouten is het echter nog niet gelukt voldoende be drijven te interesseren voor het project, dat in augustus afloopt. Dat bleek maandagmiddag in Kortrijk, waar de resultaten van het taaiproject werden ge presenteerd en geëvalueerd. 'Talen zonder grenzen' is een re sultaat van een in 1988 gesloten samenwerkingsakkoord op het gebied van onderwijs tussen de provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. In 1992 be gonnen het Regionaal Oplei dingscentrum Westerschelde in Terneuzen, de scholengemeen schap voor voorbereidend on derwijs De Wellinge in Middel burg en de Provinciaal Techni sche Instituten in Eeklo en Kort rijk met het ontwikkelen van nieuw cursusmateriaal voor het taalonderwijs aan studenten, werkenden en werkzoekenden met een technische achter grond. Doel was te komen tot on derwijsmateriaal dat grensover schrijdend toepasbaar is en overdraagbaar naar alle lidsta ten van de Europese Unie. Projectleider A. A. M. Rietra, te vens directeur van het ROC Westerschelde. onthulde maan dag dat niet alle van tevoren ge formuleerde doelstellingen wa ren gehaald. Het project noemde hij desondanks geslaagd. De scholen hebben een concept we ten te ontwikkelen dat leerlin gen in het technisch onderwijs in staat stelt individueel de talen kennis bij te spijkeren. Daarbij maken ze gebruik van een com puterprogramma dat met tal van audiovisuele hulpmiddelen is uitgerust. „Het lesmateriaal is zonder meer van zeer hoge kwa liteit", aldus Rietra. Met de eindstreep in zicht moest hij wel vaststellen dat minder materiaal is ontwikkeld dan van tevoren was voorzien en dat het bedrijfsleven nauwelijks belang stelling heeft voor de cursuspak ketten. „We zijn begonnen met een inschattingsfout. Het ont wikkelen van lesmateriaal bleek veel ingewikkelder dan we had den gedacht. De grote verdien ste is nu wel dat we precies we ten welke eisen aan dergelijk les materiaal moeten worden ge steld èn dat we het zelf kunnen maken. Dat vind ik voldoende om te zeggen dat het project is geslaagd. Sterker nog: dit is het eerste concrete Euregioproject waarvan échte resultaten op ta fel kunnen worden gelegd." Tijdgebrek Concert Harmonie 'Ons Ge noegen' uit Kapelle verzorgt zondag 19 juni een concert in de Goese Manhuistuin. Het optre den begint om 12.00 uur en duurt een uur. De Manhuistuin is be reikbaar via het poortje naast het REC-gebouw in de Zuster straat. Bij slecht weer vindt het concert plaats in de Grote Kerk. ■MNflHNNHMHHHHMMH Samenwerking boeren en consumenten moet beter van onze verslaggeefster AARDENBURG - Boeren en consumenten moeten meer sa menwerken. Dat stellen de Zeeuwse werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing en het Zeeland Studiecentrum in een gezamenlijke verklaring na af loop van een aantal bijeenkom sten over de relatie tussen boer en consument. „Door samen werking krijgen beide partijen meer begrip voor elkaar," schrijven zij in hun verklarine. De Zeeuwse partijen vinden dat het wederzijds begrip geen vrij blijvend karakter moet hebben. In het manifest zetten zij de ge volgen van een dergelijke sa menwerking uiteen. Allereerst verwachten zij begrip voor de werkwijze van boeren. Daaruit vloeit voort dat consumenten wanneer zij beter op de hoogte zijn, reëlere uitspraken zouden kunnen doen over de mogelijk heden voor boeren om hun werk te veranderen. Platform Een directer contact met de markt heeft volgens de organisa ties een gunstig effect op de prijsvorming en afstemming van het aanbod. Ook zouden de be langen richting politiek en agro- industrie beter gezamenlijk kunnen worden behartigd. Een en ander moet gestalte krij gen met de oprichting van een Zeeuws platform voor land bouw, milieu en consument. Het Zeeland Studiecentrum in Aar denburg is op dit moment bezig met de voorbereidingen voor een dergelijk overlegorgaan. Het project wordt gesubsidieerd door het milieufonds van de pro vincie Zeeland. Politie verkoopt gestolen fietsen GOES - In verband met plaats gebrek op het politiebureau in Goes zal zaterdag 18 juni tussen 15.00 en 16.00 uur een groot aan tal gevonden fietsen worden ver kocht. Voorafgaand aan de ver koop van de fietsen, geeft de po litie slachtoffers van fietsendief- stél nog de gelegenheid om tus sen de gevonden rijwielen te zoe ken naar hun eigendom- ledereen die in de periode no vember 1993 tot en met april 1994 een fiets is kwijtgeraakt, kan vrijdag 17 juni tussen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag 18 juni tussen 10.00 en 12.00 uur kijken of zijn exemplaar ertussen staat, Fietsen die niet worden opge haald. worden bij inschrijving verkocht. Het concept is ontwikkeld, al dus Rietra, alleen zijn door tijd gebrek uiteindelijk minder les pakketten gemaakt dan ge wenst. Het project kende de af gelopen twee jaar bovendien tal van tegenslagen. De Vlaamse scholen moesten lang wachten op het him toegezegde geld en voor de Vlaamse docenten wa ren - wettelijk gezien - de moge lijkheden beperkt om tijd voor het project vrij te maken. Maar de grootste tegenslag is tot dus ver de wisselwerking met het be drijfsleven. „We zijn zo naief ge weest te denken dat bedrijven ons uitstekende lesmateriaal zo konden toepassen", verklaarde Rietra. „Maai- zij hebben speci fieke eisen en willen maatwerk. Wij moeten nu een sluitend ant woord zien te geven op him vraag." De kennis en de technologie hebben de vier scholen daarvoor nu wel in huis, betoogde hij. Dankzij het Euregioproject. Dat loopt in augustus af, maar de scholen hebben maandag beslo ten het te continueren. Daar voor is echter steun nodig van sponsors of subsidiegevers. Rie tra: „De kennis die de docenten hebben opgebouwd mag niet wegzakken. Daar moeten we nu de boer mee op. Om het project te continueren moeten we nu lespakketten gaan verkopen aan het bedrijfsleven, de ar beidsvoorziening en scholen. Want het is echt zonde als dit ini tiatief een zachte dood zou ster- beSten>"*"S5verkCer i~ op werkdagen van 7.00 - 9.00 uur en i van 14.00 -17.00 uur De Bimmelsweg in Heinkenszand is op bepaalde tijden al afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Die maatregel is genomen ter bescherming van (schoolgaande) fietsers. f°t0 Willem Mieras NISSE - De Zak van Zuid-Beveland is, op het eerste gezicht, een paradijs voor fietsers. Prachtige dijken en smalle weggetjes slingeren zich door het landschap, dat zich voortdurend van zijn beste kanten toont. Waarom er dan toch zo weinig fietsers worden gesignaleerd, laat zich raden. De auto's zijn overal. Ter wijl er ruim voldoende snelle, doorgaande autoroutes liggen in de Zak, tiert het sluipverkeer er welig. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) wil daar, samen met Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB), de fietsbond ENFB, het NI- VON en de natuurhistorische vereniging (KNNV) wat aan doen. Zaterdag begint, tijdens het Schaapscheerdersfeest in Nisse. de campagne 'Zonder Auto Natuurlijk'. Op heel veel plaatsen in Ne derland doen natuurbeschermers en fietsers aan die campagne mee. Een enquête naar de mogelijkheden om de Zak van Zuid- Beveland autoluw te maken, is de eerste activiteit in Zeeland. Voor het Schaapscheerdersfeest in Nisse is gekozen omdat daar een groot publiek wordt verwacht dat traditiegetrouw groten deels uit Zuid-Beveland afkomstig is. Vijftien vrijwilligers van de betrokken organisaties werken mondeling een vragenlijst met 16 gesloten vragen af. De vragen hebben betrekking op het fietsge bruik, autogebruik, het weggebruik te voet en op de stellingna- me van de ondervraagde ten opzichte van het afsluiten van we gen voor auto's en het weghalen van de asfaltverharding op som mige bloemdijken. De resultaten van de enquête zullen worden verwerkt in voor stellen aan de gemeente Borsele, het waterschap en de provincie. Daarnaast zal het hele versnipperde arsenaal aan fiets- en wan- delroute's worden gebundeld in een samenhangend aanbod. De resultaten van de campagne kunnen in het najaar worden ver wacht. Passagiers op de grensoverschrijdende busdiensten zullen nog enkele maanden met tekortkomingen worden geconfronteerd. foto Peter Nicolai van onze verslaggever DRAAIBRUG - De busmaatschappij ZWN verwacht zeker nog twee maanden nodig te hebben om de kinderziekten van de grensoverschrijdende lijndiensten in West-(Zeeuwscli)-Vlaanderen te over winnen. Volgens rayonmanager W. Ver hagen gaat het sinds de gebrekkige start van twee weken geleden 'gelukkig al een stuk beter', maar vergt het project op on derdelen nog enige aanpassing en gewen ning. Het grootste probleem betreft de aanslui ting op het knooppunt Westkapelle. De Belgische chauffeurs zijn gewend in Knokke te wachten op de aankomst van de stoptrein. Die service is echter niet meer opgenomen in het nieuwe rijtijden- schema van de grensbus. Het gevolg is dat in Knokke al een vertra ging van tien minuten ontstaat, die be hoorlijk kan oplopen' naarmate de rit langs de verschillende andere overstap plaatsen in België vordert, aldus Verha gen. Passagiers missen daardoor in West kapelle nog te vaak hun aansluiting naar (bijvoorbeeld) Breskens, waardoor een moeiteloze verbinding met de veerboot in het gedrang komt. Communicatie Ook de onderlinge afstemming van de diensten in de middagspits van half vier tot half zes verloopt nog allerminst vlek keloos. moet Verhagen twee weken na het begin van het (met Euregio-geld gesteun de) samenwerkingsproject constateren. Deze vertraging kan volgens de ZWN- rayonmanager voor een belangrijk deel worden voorkomen door een betere com municatie tussen de chauffeurs. Nu ge beurt het regelmatig dat een bus wacht op de aankomst van een andere lijn in ver band met mogelijke 'overstappers', ter wijl deze er niet zijn. De Vlaamse en Nederlandse bussen werken tot 17 juli met een afzonderlijk ra diosysteem, Vanaf die datum worden alle grensdiensten uitgerust met een zogehe ten combofoon. „Dan kunnen dit soort on nodigheden worden voorkomen. Ik ver wacht dat het rond die periode toch alle maal soepel loopt. We zijn dan twee maan den bezig dus dat mag dan ook wel", stelt Verhagen. Pro-data De Belgische pro-data-waardekaart. vindt langzaam maar zeker z'n weg. Zowel bij de passagiers als bij de chauffeurs, is de erva ring van Verhagen. „Het is een kwestie van gewenning. Maar technisch werkt het systeem nu in ieder geval optimaal. Op slechts drie lijnen wordt gewerkt met pro data, dus duurt het wat langer voordat on ze chauffeurs er ervaring mee kunnen op doen." De passagiers hebben evenwel ont dekt dat de Vlaamse buskaart veertig pro cent goedkoper is dan de strippenkaart. Een woordvoerder van de West-Vlaamse busmaatschappij De Lijn waardeert de werking van het project positiever dan zijn ZWN-eollega. „Bij ons is alles prima in orde. We hebben geen klachten gehoord. Althans niet meer dan voor andere lijnen het geval is", aldus Y. Bellaert. Natuurclubs willen meer bos in scheidende zönes streekplan GOES - Alle scheidende zones van de Zeeuwse streekplan- kaart moeten worden ingeplant met bos, vinden de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF), het Zeeuw se Landschap en Natuurmonu menten. In een reactie op de Zeeuwse bosnota schrijven de drie organisaties bovendien dat bestaande scheidende boszó- nes, zoals de Sloebossen die het Industriegebied Sloe van de Zak van Zuid-Beveland schei den, aanzienlijk kunnen wor den uitgebreid. De drie natuurbeschermings clubs zijn niet bijster gelukkig met de manier waarop de pro vinciale bosnota is vormgege ven. Het is teveel een weerslag van het Rijksbeleid en toont te weinig motivatie om nieuw bos aan te planten. Zo missen de na tuurbeschermers uitbreiding van het bosareaal rond het Veer- se Meer, waar het er juist op zijn plaats zou zijn omdat het na- tuurrecreatie kan versterken. Met de stelling dat natuurbos re creatieve medegebruikers wei nig kan bieden, zijn de organisa ties het niet helemaal eens. Hoe groter je zo'n natuurbos maakt, stellen ze, hoe meer het door re creanten kan worden gebruikt. Hoewel het. ook volgens de in sprekers, zinnig is om kleine bo- selementen onder te brengen bij de waterschappen, lijkt het de natuurbeschermers toch goed een uitzondering te maken op kleine elementen die aansluiten op natuurgebieden. De moge lijkheid moet openblijven om die stukjes bos bij de beherende instantie in beheer te geven. van onze verslaggever VLISSINGEN - Bewoners van de Coosjc Buskenstraat in Vlis- singen zijn furieus over het plan van de gemeente Vlissingen om parkeermeters te plaatsen op het gedeelte dat de oprit naar de boulevards vormt. De maatre gel - bewoners spreken van een 'overval' - zou betekenen dat zij tijdens winkeluren niet gratis in hun eigen straat kunnen par keren, maar daarvoor moeten uitwijken naar de binnenstad. „Dat is toch absurd!", reageert mevrouw W. M. Fischer-Tas. „Dan moet je tien minuten lo pen om bij je auto te komen. Hoe halen ze het in hun hoofd!" Om in de Gasthuisstraat en om geving te mogen parkeren moe ten de bewoners van de Coosje Buskenstraat eerst voor zestig gulden per jaar een vergunning aanschaffen, omdat vanaf 1 juli in de gehele binnenstad de par keerplaatsen. waarvoor nu nog niet betaald hoeft te worden, al leen bestemd zijn voor vergun ninghouders. Vanaf die datum geldt de maatregel ook voor het enige nu nog vrije gebied, dat omgeven wordt door Boulevard de Ruyter, Coosje Buskenstraat, Molenstraat, Bellamypark, Smalle Kade en Beursplein. Een vergunning geeft overigens niet de garantie van een parkeer plaats of het recht op een eigen plekje voor de auto. Discriminatie In een brief hebben burgemees ter en wethouders de bewoners van de Coosje Buskenstraat eind vorige week over hun plan nen ingelicht. Onmiddellijk daarna is een handtekenin genactie op touw gezet. „We zijn allemaal verontwaardigd", al dus C. Clarisse. „Ineens worden we met onze auto de laan uitge stuurd. Net nu het seizoen be gint, mogen wij het veld ruimen, zodat de gemeente extra geld van de toeristen kan vangen. Het is gewoon dictatoriaal, grote discriminatie. Je voelt je mach teloos en daarom hebben we de handen ineengeslagen. Dan heb je tenminste kans dat er iets ge beurt." De boosheid van de bewoners is des te groter aangezien zij uit contacten met de gemeente had den opgemaakt dat de situatie anders zou uitpakken. De oor spronkelijke bedoeling was de Coosje Buskenstraat en Boule vard de Ruyter deels te voorzien van parkeermeters en deels te reserveren voor vergunninghou ders. Uit recente gesprekken met de gemeente hadden de be woners van de Coosje Busken straat begrepen dat het zelfs niet uitgesloten was dat de gehele oprit voor houders van een ver gunning zou worden bestemd. Nu worden zij opeens geconfron teerd met het tegendeel: uitslui tend parkeermeters, terwijl het vrij parkeren op Boulevard de Ruyter gehandhaafd blijft. „Dit is een mes in de rug", vindt R. H. Buitenrust Hettema. „Er is over vergunningparkeren sproken - daar kunnen wi best in vinden - maar nooitc betaald parkeren." De bewoi geven het gemeentebestuur aantal alternatieven, keermeters aan de A zijde en een vergunning^ aan de andere kant. inclusj Kommedijk. Andere mog heid is betaald parkeren t$ Kenau Hasselaarstraat. BiÊ rust Hettema: „Mocht meente toch verder gaan in» plan, dan dreigen er actie bewoners." De boulevardbewoners 1® voorlopig opgelucht ademt R. W. Elias van de Stiet Boulevardbelangen: gen niet mopperen, maard meente schuift de voor zich uit. Mensen wijke naar de boulevards, dus gende stap zal betaald part op Boulevard de Ruyter Het is als een oliedruppé zich steeds verder uitbreidt Geen vergunni voor Yerseks mosselbedrijf van onze Haagse redactriij DEN HAAG/YERSEKE ter- en mosselbedrijf K,, IJsseldijk uit Yerseke. wi volgens eigen zeggen-in] staan bedreigd. Volgens drijf komt dit door de af« van een mosselzaadvergil over 1992. Over de daar gende jaren kan daarom geen vergunning worden kregen. Dit blijkt uit een uitspraai de Raad van State waar te drijf in beroep was gegaan; de afwijzing van de vergum De Raad van State ziet o gens geen reden de afwijs beschikking van het mii te vernietigen. Van IJsseldijk had bezwa de Raad gemaakt tegen de- zing van het verzoek om mosselzaadverguning, Hei drijf kreeg geen vergunning dat het niet aan de wettel sen voldeed. Slechts bed.1 die al in de jaren 1987 to: ten minste tweemaal ee: gunning hadden verkregen den een nieuwe krijgen. I: het schaarse mosselzaad i heel weg te vissen. Het een belangrijke voedsel voor vogels. De Raad van State is hetn» beleid eens. Ook omdat tel stand is gekomen in overleg het produktsc.hap voor" Visprodukten. Zanglust - De Nederis Bond van VogellieM houdt zaterdag 18 juni ee, dag: Kom in de kooi. B zijn welkom van 13 tot 17ui leden van de vogelvers Zanglust uit Arnemuidet zijn te herkennen aan eens biljet. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 1111 11111 Aan het Agrarisch opleidings centrum Zeeland in Goes zijn de volgende leerlingen geslaagd: Akkerbouw (vierjarig); Martin Blon- deel, Dries de Buck, Steven Dees, Evert Driessen, Arjan van der Hoef, Mart den Hollander. Frank van Lak- wijk, Sjaco Louwerse, Marcel Rop, Pascal Verschueren, Pieter-Jan Vis ser, Kees van Westen. Fruit (vierjarig); Marc van Acker, Joop van Belzen. Stan Hage, Marco de Jonge, Wiebe Weggeman, Johan Wolfert, Marco van de Zande. Vee (vierjarig); Arjen Coppoolse. Marco Mol. Akkerbouw (driejarig): Jeroen Dees. Severin van Eekelen, Jean-Paul Goense, Klaas-Jan Grinwis, Wilco Kaljouw, Pim Luteijn, Arnold Nelis, Jorg Rooze. Martien Smits, Patrick van der Waart, Wim de Witte, Fruit (driejarig): René van Liere. Vee (driejarig): Rinie van As, Cornie Dekker, Peter de Feyter, Leo Kop- pert, Marco de Nood, Sacha Vinke Vechtpartij in Huist De vechtpartij tussen woonwa genbewoners en Marokkanen te Hulst (PZC 6-6-1994), is een slechte zaak voor beide cultu rele minderheidsgroepen. Dat alles dan nog.met een racisti sche achtergrond, tot meerdere eer en glorie van extreem rechts, de vijand van beide minder heidsgroepen! De geschiedenis heeft, toch ge leerd (ook aan woonwagenbewo ners), dat racistisch geweld zal leiden tot onderdrukking. Het racistisch geweld zal zich uitein delijk zeker niet beperken tot vreemdelingen, ook woonwa genbewoners zullen er aan moe ten geloven! Het Vlaams Blok, de geestelijke broeder van ex treem rechts in Nederland, toont nu reeds in België hoe het denkt over woonwagenbewoners. In de gemeente Mortsel (Antwerpen) wees het Vlaams Blok er uit drukkelijk in de gemeenteraad op (november '93). dat woonwa genbewoners, zelfs met een Bel gisch paspoort, geen Belgen (c.q. Vlamingen) zijn! Woonwagenbe woners die zich nu laten gebrui ken in het racistische geweld te gen vreemdelingen steunen hun toekomstige vijanden. De deel nemers aan de vechtpartijen te Hulst getuigen van onnoemlijke domheid. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Legerervaring In de PZC (9-6-1994) mocht J. P. M. Verheul uitgebreid schrijven tegen het artikel van Hans Warren over gr»' door Nederlanders in Int® Verheul meent dat ment den tegen elkaar kan Wj pen. Wie de minste h» pleegd is relatief tot tè onschuldig. Een standpiS aan overwinnaars (deStes de schijn van rechtvaart probeert te geven. Een paar jaar Kees Slager mij op. Hijn® de PZC (21-5-1994) 2 PZC was IN DIE TIJD®* mond der machtigend macht der mondigen.' Atë nu niet meer zo is. Hij vrë we kennen elkaar sinds®' demonstraties bij de I® trale Borssele, of ik in» bovenbedoelde gruwel® meegemaakt. Ik zei: 'Nft1 weet wel veel van de We$ coup na de souvereinité® dacht.' Daar was hij toe"' geïnteresseerd. Hij wil®' op zijn brood. Verheul» oorlogsvrijwilliger veel» taald en veel minder»1 dan wij dienstplichtig» raai Eisenhouwer. lat®.; dent, zei nog later dat a® sneuvelen voor de belan? anderen. De psycholep. dat het moeilijk is ajsjj doen van valse trots al» belangrijk deel van je F lijkheid is. Veel armeen® dige mensen hebben niets. Wie laf is. niet al macht wil verwerven.*^ van gebruik maken,Men, bij racisme, lundarn nationalisme en fascisn» \]ed&

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 10