pzc provincie 'daij wil tweede marifoon binnenvaart Overschot aan bedrijfsterreinen Handfietsend naar wereldrecord Driehonderd reacties tegen ontslag ambtenaar Bekendmaking. Stichting Rusthuizen volgens gs strafbaar 'ooral in stadsgewest Middelburg/Vlissingen veel grond braak De daders zijn voor het gerecht gebracht en zullen een strenge straf niet ontgaan. van onze verslaggever GOES - Steeds meer mensen trappen naar hun baas in het kader van de Zeeuw se fietsactie woon-werkverkeer. En niet alleen gezonde werknemers. De minder- valide Albertina Warren uit Goes deed in 1993 al met haar rolstoel aan de actie mee en dit jaar had ze een primeur. Ze mocht de splinternieuwe hand aangedreven fiets - handbike in jargon - van de Mid delburgse ligfietsenmaker Bram Moens beproeven. „Een wereld is voor me open gegaan. Ik had gedacht nooit meer te kun nen fietsen." Met de hand in plaats van de voet aange dreven fietsen bestaan al lang. Wie kent ze niet. de vooroorlogse rijwielen met een koffiemolen-aandrijving. Moens en twee studenten die bij hem stage liepen, heb ben een moderne, gestroomlijnde hand bike vorm gegeven. Een fiets die bij een vluchtige blik nauwelijks te onderschei den is van een ligfiets. Kees van Breuke- len, directeur van een speciaalzaak voor sportrolstoelen en handbikes in Gouda: „Dat is het mooie ervan. Een gehandicap te fietst gewoon." Van Breukelen is zelf niet gehandicapt. Hij heeft Moens aangezet tot het maken van de handbike. Inmiddels heeft hij er 1.200 kilometer mee gereden in Amerika en komend weekeinde wil hij tijdens het eerste Nederlandse kampioenschap handbiking in Utrecht het wereldrecord op de 200 meter verbeteren. Dat staat op 52 kilometer per uur. De gemiddelde snel heid die de Goese Albertina Warren haalt, ligt daar ver onder. „Ik rij tien tot elf kilo meter per uur. Dat is al twee keer zo snel als met de rolstoel." Albertina Warren is één van de 1525 deel nemers aan de fietsactie woon-werkver keer van het Zeeuws platform voor duur zame ontwikkeling. Het aantal is verdub beld ten opzichte van 1993. Dat is volgens coördinator Ad Phernambucq vooral te danken aan de contactpersonen in zestig bedrijven en instellingen door heel Zee land. De top vijf wordt aangevoerd door Dow-Benelux (149 deelnemers), gevolgd door het EPZ-energiepark Borssele (84), Vitrite in Middelburg (74), Rijkswater staat (61) en de gemeente Borsele (57). B en w Hontenisse niet aanwezig om lijst aan te nemen iafregel voor bevorderen veiligheid op Westerschelde 'er-Doe-Dag 11 scouting j*E - Scouting Walcheren «aterdag op het Scoutcen- in Veere de jaarlijkse Be- oe-Dag, een activiteit voor as en meisjes van scouting .J-eitijd van 5 tot 7 jaar. Zo'n a "evers doen er aan mee. ema van het evenement is en milieu. De bever-doe- duurt van 13.45 tot 16.00 Kees van Breukelen wil het wereldrecord handbiking verbeteren op de door de Middelburger Bram Moens ontworpen, met de hand aangedreven fiets, die speciaal is gemaakt voor mindervaliden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - De Os- senissenaar Th. van Puij velde overhandigde dinsdagmiddag driehonderd handtekeningen van inwoners van de gemeen te Hontenisse aan waarne mend gemeentesecretaris E. A. de Schepper. De handte keningenactie is een steunbe tuiging aan de van valsheid in geschrifte beschuldigde amb tenaar burgerzaken, die twee weken geleden werd ontsla gen. Van het college was dinsdag niemand aanwezig om de handtekeningen in ontvangst te nemen - hoewel dinsdag middag normaal gesproken het wekelijkse overleg tussen burgemeester en wethouders plaatsheeft en het bezoek van Van Puij velde reeds vorige week was aangekondigd. „Vol gens mij is er opzet in het spel: het college zag de bui hangen en houdt zich dus wijselijk schuil." Van Puijvelde wil - samen met de ondertekenaars - wel eens weten welke beschuldigingen er aan het adres van de betrok ken ambtenaar (zijn oud-over buurman) bestaan: „Zelfs de raadsleden weten nauwelijks wat er aan de hand is. De bur gers hebben het recht te weten wat er met hun belastinggeld wordt gedaan, dus ook met de meerkosten door de schorsing en het ontslag van de Terneu- zense ambtenaar A. Waarom deze zware straf? Werd A. te duur Zit hij iemand in de weg Is het vanwege zijn ho moseksuele geaardheid De inwoners van de gemeente ge loven niet dat het alleen gaat om het invullen van bepaalde formulieren, omdat A. al vele jaren tal van formulieren on dertekent namens de burge meester, daar dit tot zijn werk zaamheden behoorde Van Puijvelde was bovendien niet te spreken over het hoofd maatschappelijke zaken J. Stolte, die hem 'anderhalve week aan het lijntje hield' voor dat hij in het gemeentekantoor terecht kon. Geduldig De Schepper hoorde het relaas van Van Puijvelde in de werk kamer van de afwezige burge meester geduldig aan. Hij be loofde hem dat de petitie en handtekeningen op de juiste plek terechtkomen. Inhoude lijk ging hij niet verder op de kwestie in dan: „Ik hoop dat het recht zal zegevieren. Maar er zijn altijd een aantal belan gen die meespelen. Elke zaak heeft meerdere kanten." De sympathisant heeft stille hoop dat de ambtenaar terug kan keren, maar noemde dat zelf geen haalbare kaart. „Dat zal een onwerkbare situatie op leveren." „Het aantal ingezamelde handtekeningen moet je niet afzetten tegen de ruim acht duizend bezwaarschriften die er tegen de komst van de var kenshouderijen zijn inge diend", benadrukte Van Puij velde. „Het betreft hier een in dividuele actie. Ik ben niet hele dagen met de lijst langs de deu ren gegaan, maar ik weet dat een groot deel van de bevol king achter A. staat." Ook Algemeen Belang nam het op voor de ambtenaar. De fractie heeft van hoofdofficier van justitie mr J. M. Huijgen te horen gekregen dat de fractie niet kan worden gehoord over het ontslag van de ambtenaar. Huijgen liet de fractie weten dat de zaak in handen is van de rechter-commissaris en dat het niet gebruikelijk is mede delingen over de strafrechtelij ke procedure aan derden te doen. nog voordat deze is afge rond. Eerder deze week kreeg de fractie nul op het rekest van commissaris van de koningin W. T. van Gelder. Fractievoorzitter A. Roctus noemt de fractie echter geen 'derde'. „Wij hebben er juist veel mee te maken Hij heeft opnieuw een brief aan de offi cier van justitie geschreven. Om de strafrechtelijke proce dure niet te verstoren en de po sitie van de ambtenaar niet in gevaar te brengen, wilde Roc tus niet ingaan op de inhoud van de brief. onze verslaggever NEUZEN - Binnenvaart en op de Westerschelde len moeten worden uitge- niet twee marifoons. Dat irdert de veiligheid van de epvaart, meent demissio- minister Maij-Weggen van eer en Waterstaat. Om de rc He brand in ining Sluis onze verslaggever IS-Een huis aan de Nieuw- at in Sluis is dindagavond itigbeschadigd door een fel- tand. De bewoners konden pand tijdig verlaten. Zij sten elders worden onder- racht. De brandweer is bijna s uur bezig geweest met werkzaamheden. 'rand brak omstreeks elf uur 'onds uit. Een buurman van lejaarde echtpaar rook een dlucht. Toen hij buiten hoogte ging nemen, zag hij achter het huis van het 'paar. De bewoners lagen op noment al te slapen. Samen wn buurtgenoot wist hij de ,]j en vrouw te wekken en naar en te brengen, waarna de idweer werd gewaarschuwd. horps Sluis rukte uit met g voertuig. Doordat sprake van een zogeheten kruip- onfler het dak duurde het leen uur voordat de situatie dig onder controle was. De P ling Hep grote brand-, rook- I aterschade op. De aangren- e Panden in het rijtje kwa- grflf met wat rookoverlast, een woordvoerder van de le Oostburg. j 'rand is waarschijnlijk 's ■Pags al ontstaan bij werk- °.hednn op het platte dak 0e bijkeuken. Het smeulen- nwis later op de avond aan- «Kerd en gaan 'kruipen' net dak van de woning. schippers te overtuigen van de noodzaak een extra marifoon aan te schaffen, heeft ze de hulp ingeroepen van de landelijke schippersvereniging Schutte- vaer. Maij vindt verbetering van de 'technische uitrusting' aan boord van de binnensche pen bittere noodzaak. Daarbij denkt ze niet alleen aan het varen met twee marifoons (het belangrijkste communica tiemiddel voor contact met an dere schepen en met de ver keersposten op de wal), maar ook aan deugdelijk kaartmate riaal en een goed kompas. Schuttevaer plaatst vraagte kens bij het gebruik van twee marifoons. Het zou voor de schippers ondoenlijk zijn ze alle bei tegelijk te bedienen. De ver plichting twee marifoons aan boord te hebben, is opgenomen in de zevende ontwerp-wijziging van het Binnenvaart Politie Reglement. Volgens Schutte- vaer-voorzitter K. van Dorsten moet de kwestie eerst worden Geld gestolen uit kleedruimte OOSTBURG - Uit de kleed ruimte van een fitnesscentrum in Oostburg werden maandag avond enkele duizenden Belgi sche francs gestolen. Een 29-jari- ge inwoner van Breskens had zijn kleding in de kleedruimte achtergelaten. Bij terugkomst bleek zijn portemonnee verdwe nen. besproken in de Overleggroep Nautisch technische Zaken, die de minister adviseert. Minister Maij kaart de techni sche uitrusting van de binnen schepen aan in een reactie op een 'brandbrief van Schutte vaer (mede namens de overige schippersorganisaties) over de wijziging van de marifoon blokindeling op de Westerschel de. In die brief drong Schutte vaer aan op terugkeer naar het 'oude' begeleidingssysteem, zo als dat tot. begin dit jaar werd toegepast. De nieuwe opzet leidt, volgens de binnenvaart, tot onveilige situaties, vooral omdat de begeleiding vanuit de verkeersposten op de wal is ge minimaliseerd. Inmiddels heeft Rijkswater staat na uitgebreid overleg met de gebruikers van de Wester schelde besloten de bemoeienis van de verkeersleiders met de onbeloodste scheepvaart weer te intensiveren. Binnenkort krij gen de posten daartoe nieuwe in structies. In haar reactie op de brief van Schuttevaer spreekt Maij-Weggen overigens haar verbazing uit over het feit dat de vertegenwoordigers van de schippers zelfs een paar weken geleden nog, tijdens overleg over de gevolgen van de invoering van het nieuwe systeem, hun mond niet open deden. Ze wijst er fijntjes op dat diezelfde verte genwoordigers vorig jaar nog in stemden met de hoofdlijnen van de nieuwe regeling,, die nu plot seling niet meer deugt. Maij herhaalt nogeens dat ze niets voelt voor een terugkeer naar het oude systeem, maar dat wel valt te praten over een aan tal aanpassingen. „Ik ben mij er weliswaar van bewust dat de nieuwe regeling voor de binnen vaart een grote verandering be tekent, maar zij kan - met aan passingen - volgens mijn hui dige inschatting een reële veilig heid bieden. Boven zou nu al weer na nauwelijks vier maan den een ingrijpende verandering van regels extra onduidelijkheid en onveiligheid met zich mee brengen: het risico bestaat te vens dat de verbeterde ge- spreksdiscipline daarmee teloor gaat." De minister zegt de schip pers wel toe een aantal externe deskundigen op korte termijn een onderzoek te laten instellen naar de scheepvaartbegeleiding op de Westerschelde. 0nze Haagse redactrice t N HAAG - In Zeeland be- v'i it een overschot aan be ne fsterreinen. Vooral het ge Isgewest Vlissingen/Middel-, g heeft tot het jaar 2004 nog K 'ruimte voor bedrijven. Het el i vooral om zeehaventerrei- )K die nog braak liggen. In neuzen is een kleiner over- ot ie verwachten. Deze voor in ling doen het Nederlands m nomisch Instituut en Buck sultants International in dt onderzoek 'Vestigingsloca- - in de toekomst, een confron- e van vraag en aanbod'. Het erzoek is een van de deel- porten in het kader van het [eet Ruimte voor Economi se Activiteit (REA), nvraag van dit project is of er ,e nabije toekomst voor het M rijfsleven voldoende ruimte de goede plaats en met de Iftte kwaliteit beschikbaar is. onderzoek is uitgevoerd in egio's in Nederland, waaron- alle stadsgewesten. Daarbij tgegaan van een gemiddelde lomische groei, die vooral rtkomt uit meer samenwer- q binnen Europa. Dit scena- gaat er onder meer van uit de werkloosheid in Neder- 1 in het jaar 2015 is teruggelo- naar 4 procent. •ens de onderzoekers zullen >nd het jaar 2005 bijna overal (Irnesty houdt jeenkomst er Ruanda Middelburg IDELBURG - Amnesty In- ational Zeeland houdt van- g(woensdag) een informatie- va' id over Ruanda in de iwse Bibliotheek. Deskun- in die het land hebben be lt, vertellen over de geschie- is van het land en de oorza- van de bloedige oorlog tuss- de Hutu's en de Tutsi's. De enkomst begint om 19.30 fdeling Zeeland van Amnes- II ïeft sinds een aantal maan- speciale aandacht gegeven t de politieke moorden in nda. Over deze actie is tot 10 een tentoonstelling te zien e Zeeuwse Bibliotheek in delburg. 'hoogwaardige bedrijvenparken en distributieparken'. In Ter- neuzen gaat het om een aanbod van 132 hectare en een vraag van 66. Aan kantorenlocaties ontaat in Zeeland in de toekomst een tekort van 9000 vierkante meter. In de aanbieding is 1000 vierkan te meter in Vlissingen/Middel- burg en 1000 vierkante meter in Terneuzen, terwijl er in totaal behoefte is aan 11.000 vierkante meter. Gezien de wijze van berekening noemen de onderzoekers de eindresultaten eerder een onder schatting dan een overschatting van de problematiek. Zij zijn des te pessimistischer, omdat zij nauwelijks mogelijkheden zien om tekorten in de ene regio aan te vullen met een overschot in een andere regio. De plannen die bij gemeenten in voorbereiding zijn voor uitbreiding van de loca ties bieden volgens de onderzoe kers onvoldoende soelaas. Bovendien wijzen ze er op dat kerngemeenten in de Randstad steeds afhankelijker worden van randgemeenten. „In de Rand stad wordt het regionale samen spel belangrijker, vooral bij de ontwikkeling van bedrijventer reinen." Van Driessen voorzitter bij landinrichting PHILIPPINE - De Sassenaar M. L. van Driessen is benoemd tot voorzitter van de landin richtingscommissie voor de ruilverkaveling Philippine die in 1993 op het voorbereidings schema voor de landinrichting is gezet. Van Driessen vertegen woordigt evenals plaatsver vangend voorzitter I. A. van Cadsand de landbouw in de landinrichtingscommissie. De derde vertegenwoordiger van de agrarische sector is A W. van Hoeve uit Philippine. H. I. W. G. Castelijns uit Philip pine is door gedeputeerde staten uitgekozen om de particuliere natuurbeschermers in de com missie te vertegenwoordigen. Het adviserende lichaam be staat onder meer uit burgemees ter ing J„ M. H. M. van Rest van Sas van Gent, het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie en de dagelijkse besturen van de waterschappen De Drie Am bachten en Het Vrije van Sluis. De heer Th. van Puijvelde overhandigde waarnemend-gemeen tesecretaris E. A. de Schepper de lijsten met driehonderd hand tekeningen tegen het ontslag van een ambtenaar van Hontenis se. foto Charles Strijd in Nederland tekorten zijn aan bedrijfsterreinen en kantoorlo- In het stadsgewest Vlissingen/ wijlde vraag tot2004 217 hectare bedrijfsterreinen en kantoorlo- caties zal het tekort op sommige Middelburg is er een aanbod van fcredraagt. Het tekort zal zich caties. Afhankelijk van het soort plaatsen groter zijn dan elders. 549 hectare bedrijfsterrein, ter- vooral voordoen in de sector WOENSDAG 8 JUNI 1994 Vijftig jaar geleden. 6 juni 1944. landden geallieerde troepen in Normandië en maakten een begin met de bevrijding van West-Europa. Enkele maanden later waren de Duitsers teruggedreven tot aan de Zeeuwse grenzen. Deze rubriek volgt dagelijks het nieuws uit die tijd. de opmaat tot de bevrijding. In de late avond van de achtste juni 1944 dringt een dertigtal zwaar bewapende leden van de Feldgen- darmerie in St. Kruis cafe 's Lands Welvaren binnen. Ze nemen daar uitbater Bernard Paridaen en zijn vier zonen gevangen. Het is de Duitse overvallers om het opsporen van verborgen radiotoestellen te doen, zo blijkt uit de in de jaren zeventig in het blad van de heemkundige kring gepubliceerde reconstructie van het gebeurde door G. A. C. van Vooren. Als de familieleden bij de ondervraging geen krimp ge ven beginnen de overvallers met de kolven van hun geweren te slaan. Loslippigheid van twee meisjes die op de Ortskommandantur in Oostburg werken heeft ervoor gezorgd dat de Duitsers weten waar ze moeten zoeken. Onder de krullen in de timmermanswerk plaats achter het café wordt een toestel gevonden waarmee de Paridaens regelmatig naar de Engelse zender luisterden. Als de oudste zoon weigert het bevel op te volgen om de radio aan te zeten, zodat gecontro leerd kan worden of die op de Engelse zender afge stemd staat, krijgt hij een stomp uitgedeeld. De jonge man valt op de radio en ziet daarbij kan het toestel onklaar te maken. Bij een huiszoeking vinden de Duit sers in totaal vier radio's en een pak met illegale lec tuur. De gevangenen worden opgesloten in de politiekazer ne in Oostburg. Overdag moeten ze onder streng toe zicht helpen bij het graven van eenmansputten langs de weg naar Zuidzande. De Duitsers zijn trots op hun resultaat. Overal in West Zeeuwsch-Vlaanderen worden pamfletten opgehan gen waarop valt te lezen dat de daders voor het ver spreiden van vijandelijke berichten streng zouden worden gestraft. De knokploeg van de ondergrondse beraadt zich over een eventuele bevrijding. De actie gaat echter niet door. omdat vader Paridaen als de dood is voor represailles tegen andere familieleden. Na enkele dagen worden de gevangenen naar het concen tratiekamp Amersfoort overgebracht. Na tal van ver wikkelingen zien de Parideans kans om na de capitula tie na bijna een jaar van afwezigheid weer heelhuids in hun geboortedorp terug te keren. Op een dorp in de nabijheid van Oostburg hebben eenige personen berichten van den vijand opgenomen en deze berichten verspreid. Deze personen zijn in hechtenis en de Radiotoestellen In beslag genomen. Als afschrikwekkend voorbeeld werden na de gevan genneming van vader en zoons Paridaen overal in het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen pamfletten opge hangen. samenstelling: Jacques Cats slot van pagina 9 daartoe besloten vanwege de rol die de accountant in de affaire speelde. Voorts wordt Roza door gs aangesproken voor de kosten (rond de 150.000 gulden) die de provincie moest maken om de beerput te openen. Indien Roza niet vrijwillig betaalt, gaat de provincie zeer waarschijnlijk naar de rechter. Alvorens een eventuele civiele procedure te gen Roza te beginnen, wordt de uitspraak van het Nivra afge wacht. Ook het huidige bestuur van de reformatorische rusthui zen wenst nog een fikse appel met de accountant te schillen. Het accountanstbureau Roza verweert zich hevig tegen alle beschuldingen. In een 'commu niqué aan onze relaties' dat het bureau recent verstuurde, schrijft Roza de uitkomst van een onderzoek door het Nivra met vertrouwen tegemoet te zien 'in de stellige overtuiging dat daarin vastgesteld zal wor den dat ons kantoor geen laak baar handelen te verwijten is'. Onwetend Gs lieten dinsdag nogmaals we ten, dat van de stichting 361.000 gulden aan onterecht verkregen subsidies wordt teruggevorderd. De provincie onderneemt geen actie tegen de huidige leden van het dagelijks en algemeen be stuur. De provincie huldigt de opvatting, dat een groot deel van de zittende leden nog niet zo lang deel uitmaakt van het be stuur en dat men bovendien van veel zaken niet op de hoogte was. Het huidige bestuur heeft inmid dels drie oud-bestuursleden (Blankenstijn, Geuze en Schreu- der) aansprakelijk gesteld voor de financiële schade die de stich ting heeft geleden. Het is niet uitgesloten, dat ook nog bij twee andere bestuursleden (C. de Muynck en J. Spijk) wordt aan geklopt. Volgens juridisch advi seur mr J. L. M. Burggraaf van de rusthuizenstichting zijn daar over nog geen beslissingen geno men. Man zonder papieren uitgezet van onze verslaggever VLISSINGEN - De parketpoli tie Middelburg heeft dinsdag een 25-jarige Egyptenaar op het vliegtuig naar Cairo gezaet. De man werd donderdag door de politie in Vlissingen aangehou den voor het rijden zonder rij bewijs. Omdat de man geen pas poort kon tonen, droeg de poli tie hem over aan de vreemdelin gendienst Walcheren in Middel burg. De Egyptenaar, die goed Neder lands sprak, verklaarde tegen over de politie dat hij de Iraakse nationaliteit bezat en al twee jaar in Nederland verbleef. Een onderzoek van de vreemdelin gendienst toonde aan dat hij een Egyptenaar is die illegaal in Ne derland woonde. Op zijn laatste verblijfplaats werd een Egyp tisch paspoort met een valse ver blijfsvergunning gevonden. In overleg met de officier van justi tie werd de man een schikkings voorstel van 500 gulden aange boden voor het rijden zonder rij bewijs. Dat bedrag is door de man betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23