ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Israël herziet relatie met Italië k ben lelden geen held, de zijn gedood Dalai Lama in Middelburg onderscheiden Spanje zou Lubbers niet langer steunen 4 WEKEN Neo-fascisten in kabinet niet zonder meer aanvaarden VOOR 13,- Vanmiddag wat zon Bewolkt, lichte regen, 's middags op klaringen, droog. Matige, aan zee vrij krachtige zuidwesten wind. Maximum temperatuur rond 16 graden. 37e jaargang no. 130 aandag 6 juni 1994 osse nummers 1,50 75-jaar jubileum alktie Bij een aankoop van minimaal f 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! Terneuzen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO IH VERSCHOORE .,een incidenten jf jaar na oedbad Peking n onze correspondente KING - Het centrum van Pe ng en de studentenwijk in het ordwesten van de stad wer- n ook zondag nog zwaar be- aakt door de politie. )ch was te merken dat de span- ig die vrijdag en zaterdag bij- tastbaar was, langzaam weg- de. t weekeinde, waarin het pre- js vijf jaar geleden was dat nks een bloedig einde maak- i aan het weken durende stu ntenprotest, is zonder opmer- lijke activiteiten voorbij ge- an. ior de meeste inwoners van king was het een gewoon zo- ars weekeinde met temperatu- van 30 tot 35 graden. i het enorme Plein van de He- ilse Vrede vermaakten jong en d zich zoals gebruikelijk met oplaten van vliegers en met iken van foto's voor de poort >t het portret van Mao Ze ng. van onze correspondent TEL AVIV - Israël wil zijn be trekkingen met Italië herzien, als reactie op de benoeming van drie neo-fascisten in de nieuwe regering van premier Silvio Berlusconi. De herziening zal geen verbreking van de relaties inhouden, maar eerder van symbolische betekenis zijn. Onderminister van buitenland se zaken, Yossi Beilin, zei zon dag dat Israël de benoeming van de neo-fascisten in het Italiaan se kabinet niet kan aanvaarden zonder enige wijziging van zijn politiek. Dat zou een verkeerd signaal geven aan Europa als ge heel, waar volgens Beilin sprake is van een alarmerende groei van het fascisme. Met Noorwegen behoort Israël tot de weinige landen die Berlus coni geen gelukwens hebben ge stuurd met de totstandkoming van zijn kabinet. „We hoeven de Buschauffeur zonder rijbewijs vervoert doodsbange kinderen ZIJPE (GPD) Een slingerende bus met daarin 24 school kinderen was vrijdagavond voor de politie reden genoeg om de bus aan de kant te laten zetten. Een dronken chauffeur, zo vermoedden de agenten, maar de man achter het stuur bleek geen druppel te hebben gedronken. De bestuurder, een 40-jarige Amsterdammer, had de bus ab soluut niet in zijn macht omdat hij geen rijbewijs heeft. Voor de man zelf en voor de particuliere Amsterdamse busonder neming die hem had ingehuurd, was dat geen beletsel om hem met een Amsterdamse schoolklas op reis te sturen. De begeleidsters van de kinderen verklaarden later blij te zijn dat ze werden aangehouden. Ze hadden onderweg doods angsten uitgestaan door de escapades van de chauffeur. De bus werd in beslag genomen en de kinderen werden door een chauffeur mét rijbewijs in een andere bus naar huis gebracht. Italianen niet in de armen te val len", zei Beilin. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken gaan zich deze week beraden over Is raels diplomatieke antwoord op de nieuwe regering in Rome. „Er zijn vele stations tussen volle dige normalisatie en het verbre ken van de betrekkingen", meent Beilin. Dilemma Toch staat de Israëlische diplo matie voor een dilemma. De Is raëliërs hebben niets tegen pre mier Berlusconi persoonlijk. In gesprekken met Israëlische functionarissen heeft deze zelfs laten blijken dat hij van plan is een meer pro-Israëlisch beleid te voeren dan de vorige, links-geo riënteerde regering. Vorige week beloofde Berlus coni het in Los Angeles gevestig de Simon Wiesenthal Centrum dat hij ervoor zal zorgen dat de in Argentinië verblijvende oor logsmisdadiger Erich Priebke (80) zal worden berecht. Priebke wordt ervan verdacht als SS-ka- pitein in de buurt van Rome 335 burgers te hebben doodgescho ten. Met zijn toezegging heeft Berlusconi duidelijk gemaakt dat hij zich niet door de oorlogs sentimenten van de neo-fascis ten zal laten beïnvloeden. Na zijn gesprek met de Italiaan se premier erkende rabbijn Abraham Cooper, mede-direc teur van het Wiesenthal Cen trum, dat de Italianen zich nooit massaal aan jodenvervolging hebben schuldig gemaakt. De verwachting is dat de Israëli sche regering voorlopig zal vol staan met een minimaal diplo matiek gebaar en daarna nauw lettend in de gaten zal houden hoe Berlusconi en zijn ministers zich gedragen. eteranen varen weer naar Normandië 'ITHEAD/CHERBOURG PD/ANP) - Alsof ze in een ïilderij staan. Een zee van iepen, zover het oog reikt, kke wolken tegen een hel- auwe lucht. Bommenwerpers egen over. Duizenden ple- rvaartuigen die hen groeten. idan varen ook nog hun eigen aatshoofden voorbij. De En- ilse, Amerikaanse en Cana- se oorlogsveteranen op het uiseschip Queen Elizabeth II nnen hun ogen niet geloven, •at ik dit mag meemaken. Ik Partijen in Bosnië krijgen een laatste kans GENèVE (AFP/DPA/ RTR) - De VN-gezant voor ex-Joegoslavië, Ya- sushi Akashi, geeft de strijdende partijen in Bosnië tot vanochtend •.00 uur de tijd om on derhandelingen te be ginnen over een alge meen en duurzaam be stand in Bosnië-Herze- gowina. Dit heeft de Ja panse diplomaat zondag verklaard. De voorlichtingsdienst van het door moslims ge domineerde Bosnische leger maakte, in tegen stelling tot eerdere me dedelingen van VN- waarnemers, bekend dat ongeveer dertig Servi sche soldaten zich niet hebben teruggetrokken uit de drie-kilometer zone rond de stad. Ze ble ven op de linkeroever van de rivier de Drina op ongeveer 2,5 km van het stadscentrum van Go razde. Andere stellingen •rond Gorazde werden door de Servièrs ont ruimd. Volgens een plan van de VN-troepen in Bosnië worden deze stel lingen betrokken door Canadese blauwhelmen, die zaterdag in Gorazde zijn aangekomen. heb gewoon m'n werk gedaan. Ik ben allang blij dat ik nog leef'. De vlootschouw op Spithead voor de kust van Portsmouth doet de honderden veteranen even slikken. De Amerikanen vergeten zelfs met hun plastic vlaggetjes te zwaaien. Oude mannen met petjes hangen over de reling om het schouwspel op foto en film vast te leggen. Verre kijkers stellen scherp op het rood waarachter koningin Eliza beth schuil zou gaan. Bill Mills (74) van het 17de Cana dese regiment voelt zich geen held. „Ik ben gewoon oud. De helden zijn allemaal dood. Jonge mensen, voor wie het leven pas was begonnen. En voor wat? Na tuurlijk, Europa is bevrijd van die waanzinnige Hitier. Maar de ze oorlog had alle oorlogen moe ten beëindigen. We zijn geen stap dichterbij vrede gekomen. De wereld is een puinhoop". Krans Acht Nederlandse oorlogsvete ranen herdachten zondagmid dag de doden van vijftig jaar ge leden met het werpen van een bloemenkrans op het water van Het Kanaal, precies tussen En geland en Frankrijk in. De 87-jarige Dick Ouwehand uit Hoek van Holland, destijds eer ste stuurman van de vrachtvaar der Meckelenburg, en comman dant Willem Wilms van het ul tramoderne M-fregat Abraham van der Hulst wierpen gezamen lijk de krans toen het Britse ko ninklijke jacht Brittannia pas seerde. Aan boord daarvan be vonden zich naast de Britse ko ninklijke familie ook prins Bern- hard en staatshoofden van an dere landen. De Brittannia voer tussen twee rijen van zes oorlogsbodems van de toemnalige geallieerden door, op weg naai- de kust van Normandië om daar deel te ne men aan de vijftigste herden king van D-Day. De Brittannia was zondagmid dag vanuit de haven van Ports mouth vertrokken terwijl daar honderden schepen en scheep jes rondvoeren. Die varieerden van het reusachtige passagiers schip Queen Elizabeth II en Amerikaanse vliegtuigcarriers tot nietige zeilbootjes, waarvan de opvarenden het uitvaren van het passagiersschip en de oor logsbodems wilden gadeslaan. zie ook pagina 3 De Dalai Lama dankt de aanwezigen nadat hem de Four Freedoms Medal is uitgereikt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De geeste lijk leider van Tibet, de Dalai Lama, heeft zaterdag in Mid delburg de internationale Four Freedoms Medal gekre gen voor zijn onvermoeibare kruistocht voor de bevrijding van zijn land en volk. Nadat hem de onderscheiding was omgehangen deed hij een op roep voor hulp aan zijn volk en pleitte hij voor onderhan delingen met China in een po ging een democratiserings proces in dat land op gang te brengen. De Dalai Lama riep op zijn volk niet te vergeten. „Ik krijg deze onderscheiding nu wel, maar vergeet niet dat mijn volk dag na dag lijdt." Hij wees verder op het belang dat ge hecht moet worden aan diepe menselijke waarden. Alleen dan kunnen de vier vrijheden waar de Amerikaanse presi dent Roosevelt voor pleitte worden bereikt, aldus de lei der van de Boeddhisten. Naast de onderscheiding voor de Dalai Lama werden zater dagmorgen vier Four Free doms Awards uitgereikt. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties, Sadako Ogata, kreeg de onderscheiding voor vrijwaring van armoede. Vol gens de voorzitter van het Franklin and Eleanor Roose velt Institute W. J. vanden Heuvel slaagt mevrouw Ogata er keer op keer in veilige plaat sen te creëren voor talloze vluchtelingen die momenteel over heel de wereld een schuil plaats zoeken. Mevrouw Ogata wees op haar beurt op het belang van veilig heid voor de vluchtelingen in de wereld. „Het wordt steeds belangrijker dat landen asiel verlenen aan vluchtelingen, al is het maar tijdelijk. Als dat niet meer gebeurt, is dat het einde van de democratische waarden in onze samenleving.' Dr G. M. Riegner, vice-presi dent van het Joods Wereld congres, kreeg de onderschei ding voor vrijheid van gods dienst. Hij was de man die in de Tweede Wereldoorlog de geallieerden in het algemeen en president Roosevelt in het bijzonder heeft overtuigd van het bestaan van de holocaust. Riegner sprak de wens uit dat er snel een oplossing komt voor de oorlog in het voorma lig Joegoslavië. „Ik weet wat het is om te wachten op de ver lossende mededeling dat een geallieerde aanval is begon nen om je te bevrijden. Vijftig jaar geleden zaten we daar ook op te wachten." Hij pleitte er voor de strijd voor mensen rechten voort te zetten, onder meer in verband met actuele bedreigingen. „We moeten ons allemaal sterk maken om de samenleving zoals Roosevelt dié nastreefde, te realiseren." De onderscheiding voor vrij heid van meningsuiting was voor de Duitse journaliste en uitgeefster van Die Zeit Ma rion Grafin Dönhoff. Zij maak te onder meer deel uit van een foto Ruben Oreel complot dat heeft geprobeerd Hitier om het leven te bren gen. Daarnaast is zij een inter nationaal politiek analiste die een belangrijke rol heeft ge speeld in de opbouw van haar land na de oorlog. Mevrouw Dönhoff wees in haar dank woord op het belang van het gesproken woord, dat zoveel meer waarde heeft in de com municatie tussen mensen. „Mensen moeten elkaar ver tellen wat de feiten zijn. zodat (valse) propaganda geen kans krijgt." Keuze De Four Freedoms Award voor vrijwaring van angst was voor Zdravko Grebo uit Sara jevo, die mede als oprichter van een onafhankelijk radio station in deze stad onder vuur, de hoop en de motivatie levend houdt. Grebo wees er op dat naast de vier vrijheden die Roosevelt geformuleerd heeft er nóg een vrijheid is, de vrijheid van keuze. Voor hem is dat de keuze om in het voor malige Joegoslavië te blijven of te vertrekken naar een land waai- geen oorlog woedt. „Ik kies er voor in Sarajevo te blij ven. Daarmee wil ik de men sen die vluchten niet veroor delen. Natuurlijk ben ik bang, maar als ik niet bang zou zijn, zou ik waarschijnlijk al lang gedood zijn." zje ook pagina 7 ïgtSs Het Britse koninklijke jacht Brittannia (voorgrond) omringd door kleinere schepen bij Portsmouth. Links de Queen Elizabeth II, rechtsbo ven het vliegdekschip George Washington. foto EPA van onze correspondent BARCELONA - Premier Lub bers is niet langer meer de Spaanse kandidaat voor het voorzitterschap van de Euro pese Commissie. Dat schrijft de correspondent in Brussel van het toonaangevende Spaanse dagblad El Pais. De voorkeur die de socialisti sche premier Gonzalez tot twee maal toe heeft uitgesproken voor Lubbers, zou slechts tot doel hebben gehad om geruch ten over zijn eigen kandidatuur te ontzenuwen. El Pais, dat zich beroept op diplomatieke bron nen. meent dat Spanje nu meer neigt naar steun voor de kandi datuur van de directeur-gene raal van de GATT, Peter Suther land. Tot nu toe werd aangenomen dat Lubbers zonder meer zou kunnen rekenen op de steun van Spoorwegen Het personeel dat de NS driejaar geleden aantrok na de moord op een con ducteur in Harlingen, moet het bedrijf weer ver laten. althans eenzelfde aantal. Door een grotere doelmatigheid zou de ser vice aan de reiziger met 360 conducteurs minder toch het- A zelfde blijven. Bruguera De Spaanse koning Juan Carlos zag op Garros Bruguera de Grand Slam-titel grijpen. Zijn landgenote Aranxta San chez zegevierde over Ma ry Pierce. Het Nederland se duo Menno Oosting en Kristie Boogert greep de titel in A A het dubbel. Danny Blind Het Nederlands elftal werkte zaterdag de laat ste oefemoedstrijd op va derlandse bodem af. In Noordwijk werd met 6-0 van een plaatselijk ama teurteam gewonnen. De spelers krijgen nu drie dagen rust en vertrekken donderdag naar Toronto. Danny Blind, die nog niet kan spelen, herstelt van een liesblessure. De Aja- cied revalideert de ko mende dagen op het KNVB-sport- centrum in AA Zeist. WÊÊk Radio en televisie: 2; Binnen- en buiten land: 3 en 4; Provin cie: 5, 6 en 7; Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 17 18. iAdvertentie Gonzalez, als op 24 en 25 juni de elf regeringsleiders van de EG plus de Franse president op het Griekse eiland Korfu de opvol ger van Jacques Delors kiezen. Socialist Gezien de verwijdering van de afgelopen maanden tussen Spanje enerzijds en de Frankrijk en Duitsland anderzijds, die zich achter de nog niet officiële kan didatuur van de Belg Dehaene zouden hebben geschaard, is het onwaarschijnlijk dat Gonzalez ook op die lijn gaat zitten. Gonzalez is premier van een so cialistische regering en heeft geen persoonlijke relatie met de Belgische christen-democraat. Ook de Brit Leon Brittan hoeft om die reden niet op Spaanse steun te rekenen. Vandaar dat El Pais tot de conclusie komt, dat de Ier Peter Sutherland nu bij Gonzalez over de beste papie ren beschikt. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1