FNV-bond voor flexibel werken Kinderbijslag asielzoekers zonder verblijfsvergunning IJsbeertje op Schiphol Brieven naar Italië elf dagen onderweg Aidsbestrijding wil garantiefonds vooi alle seropositieven De Vries ziet weinig kansen bevorderen adv en deeltijdwerk binnen- en buitenland Ouderen in ziekenhuis willen geen reanimatie Irt ruil voor loonmatiging en kortere gemiddelde werkweek Artsen voelen niets voor rol in opsporing van illegale kinderen Modemanifestatie van examenkandidaten />>V>6 geijtenbeek goes b.v. Tories in peiling derde partij NS schrappen hogen boete zwartrijders ZATERDAG 4 JUNI 1994 NIJMEGEN (ANP) - De patiën ten op de afdeling geriatrie van het Academisch Zieken huis Nijmegen hebben de afge lopen twee jaar uitleg gekre gen over reanimeren. Daarna werd hun gevraagd of ze. als dat ooit nodig zou zijn, een po ging tot reanimatie zouden willen ondergaan. Op maar één uitzondering na zeiden al le patiënten „nee". In de geriatrie gaat het om pa tiënten die zelden jonger zijn dan 70 jaar en bij wie sprake is van een complex van stoornis sen op lichamelijk, psychisch en sociaal gebied. Prof. dr. W. Hoefnagels vertelde dit vrijdag bij de aanvaarding van het hoogleraarschap in de klini sche geriatrie aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Volgens hem zou de uitkomst van uitgebreider onderzoek wel eens de richtlijn kunnen opleveren dat geriatrische pa tiënten niet moeten worden ge reanimeerd tenzij vooraf an ders is besloten. Hoefnagels zei dat de geneeskunde voor hoog bejaarde patiënten verregaand moet worden geïndividuali seerd, omdat tussen mensen in toenemende mate verschillen ontstaan als ze ouder worden. Zo zijn er ook veel mensen die tot op hoge leeftijd actief en vi taal blijven. De geriatrie is volgens Hoefna gels een specialisme waarin de arts bij uitstek te maken krijgt met de vraag waar medisch handelen zinloos of ongewenst wordt. Hoefnagels pleitte voor het opstellen van schriftelijke wilsverklaringen. AMSTERDAM (ANP) - In ruil voor voortzetting van een ge matigde ontwikkeling van de lonen, wil de Industriebond FNV dat de gemiddelde werk week in de industrie de komen de jaren wordt verkort tot 36 uur. Daarbij gaat het niet om een vorm van collectieve ar beidstijdverkorting over de he le breedte, maar om een flexi bele invulling per onderne ming. „Vari-tijd" heet de nieuwe loot aan de stam van het vakbonds jargon. De industriebond wil daarmee ook werkgevers en ka binet warm maken voor arbeids tijdverkorting Per onderne ming wordt een werkweek mo gelijk gemaakt van tussen de 32 en 40 uur. Werkgevers krijgen daardoor de mogelijkheid in te spelen op pieken en dalen in de produktie. In drukke tijden wordt er lang gewerkt en in rus tige tijden kort. Het „draaipunt" wil de Indus triebond FNV leggen bij de 36 uur. Nu is de gemiddelde werk week in de industrie 38 uur. Met behulp van „een soort rekening- courantsysteem" moet het ge middelde aantal werkuren per week uitkomen op de 36 uur. Meer gewerkte uren kunnen in rustige periodes worden gecom penseerd. Het is overigens niet de bedoeling dat de zaterdag als „normale" werkdag in de roos ters wordt opgenomen. Het voordeel voor de werkgever is volgens de industriebond dat hij beter kan inspelen op de vraag. In drukke tijden hoeft er ook geen beroep meer te worden gedaan op relatief dure uitzend krachten. Zeker als ook de over heid nog meedoet met bijvoor beeld fiscale bevoordeling van atv. kunnen de werkgevers over hun traditionele weerstand te gen verkorting van de werkweek worden heengeholpen, zo ver wacht de bond. Achtergrond van het idee is dat volgens de vakbond een structu rele verbetering van de werkge legenheidssituatie onmogelijk is zonder herverdeling van werk. Zoals velen verwacht de bond dat bij de verwachte economi sche opleving het blijvende deel van de werkloosheid opnieuw hoger zal blijken te zijn dan in de vorige periode van hoogcon junctuur. De industriebond zegt overigens AMSTERDAM - Een vijf maanden oud ijsbeertje is gisteren op Schiphol aangekomen nadat het dier voor de kust van Siberie zijn moeder kwijtraakte door een brekende ijsschots. Het ijsbeertje werd gevonden door een onderzoeksteam dat het dier verzorgde. Door bemiddeling van de International Bear Foundation wordt 'Huggies Bear' ondergebracht bij Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen. foto AnnemiekMommers/ANP zijn deel aan verbetering van de situatie te willen leveren door de lonen voorlopig te blijven mati gen. Cijfers wilden voorzitter B. van der Weg en cao-coördinator H. Krul vrijdag echter niet ge ven. De bond zal de komende weken ongeveer 20.000 van zijn leden (bijna 10 procent) telefo nisch benaderen om te peilen of de voorstellen door de achter ban worden gedragen. Van der Weg benadrukte bij de presenatie van de plannen dat de vakbeweging dit cao-seizoen ruimschoots zijn aandeel heeft geleverd aan verbetering van de werkgelegenheid. Maar tegen over de bijzonder gematigde loonontwikkeling staat nauwe lijks een tegenprestatie van overheid en werkgevers, zo klaagde hij. Verdachte van verkrachting 78-jarige vast EMMELOORD (GPD) - Met de aanhouding van een verdachte in Denemarken heeft de politie van Noordoostpolder zicht op de oplossing van de geweldda dige verkrachting van een be jaarde in Emmeloord. Twee we ken geleden al blijkt een 26-ja- rige Roemeens sprekende man te zijn aangehouden, toen hij il legaal Denemarken probeerde binnen te komen om daar asiel aan te vragen. Zijn vingeraf druk komt volgens de politie overeen met de afdruk die is ge vonden in de woning van de vrouw. De politie is ervan overtuigd met éen van de daders te doen te hebben van de beestachtige ver krachting en mishandeling van de 78-jarige vrouw. Die vond plaats in de nacht van 17 op 18 maart. UTRECHT (ANP) - „We zijn er ontzettend ongelukkig mee. De dokter wordt weer gebruikt als een soort opsporingsambte naar." Dr. W. Kastelein, secreta ris-jurist van de artsenorgani satie KNMG, zegt dit naar aan leiding van de nieuwe regels voor de burgerlijke stand die op 1 januari 1995 in werking tre den. Ze staan in de zogeheten Wet Mulder, die vorig jaar una niem door de Tweede en Eerste Kamer is aanvaard. De regels houden in dat degene die een geboorte aangeeft een door een arts of verloskundige getekend formulier moet over leggen. Daarop moeten niet ai- leen vragen over de identiteit van de moeder worden beant woord. Zo moet de arts ook aan geven of hij overtuigd is van de juistheid van deze en andere ge gevens, waaronder woonplaats en adres van de moeder. Hij kan ook invullen dat hij daar „onbe kend" mee is, wat dan bij de bur gerlijke stand ogenblikkelijk tot vragen zal leiden. Aanleiding voor de introductie van het formulier was de diefstal van een baby uit een ziekenhuis in Dordrecht door een geestelijk gestoorde vrouw. Ze gaf het kind bij de burgerlijke stand aan als haar eigen dochter. Inmiddels speelt vooral het probleem van de illegaal hier verblijvende bui tenlanders een rol. Kastelein vindt het fout, hulp verleners in te schakelen bij het opsporen van illegalen. Volgens haar zal de KNMG de artsen vlak voor de invoering van de nieuwe regels adviseren de juist heid van opgegeven adressen niet na te gaan. Volgens Kastelein bestaat de kans dat illegalen geen dokter zullen inschakelen bij de geboor te van een kind en dat ze de baby ook niet zullen laten registreren. „Dan bestaan die kinderen dus niet. AMSTERDAM - Arlette Kaper (1) van de mode-avondopleiding aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, kleedt een van de modellen met haar kledingcreatie. Kaper is een van de 47 eindexamenkandidaten van de elf mode-academies die in de Westergasfa briek in Amsterdam een tweedaagse modemanifestatie houden. foto Frans van der Linde/ANP verpakkers verhuizers Nieuwstraat 60-66 - 4461 CH Goes - Tel. 01100-14967 DEN HAAG (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank in Amster dam kent kinderbijslag toe aan asielzoekers die nog niet be schikken over een verblijfsver gunning. Dat heeft de SVB vrij dag desgevraagd bevestigd. Dit houdt niet in dat een asielzoe ker direct in het eerste kwar taal van zijn verblijf in Neder land recht op kinderbijslag krijgt. De SVB gaat ervan uit dat recht op uitkeringen krachtens alle volksverzekeringen (kinderbij slag, aow en aww) ontstaat als de asielzoeker „het middelpunt van zijn maatschappelijke leven in Nederland heeft". De bank sluit zich met dit beleid aan bij de hoogste rechter op het sociale- zekerheidsterrein, de Centrale Raad van Beroep. Die heeft di verse uitspraken gedaan, waar van er één toonaangevend is. In december vorig jaar werd de SVB in het gelijk gesteld in de zaak van een Somalische vluch telinge die direct na aankomst in Nederland kinderbijslag voor haar zeven kinderen claimde. De bank weigerde dit. De Centrale Raad van Beroep stelde de bank in het gelijk, maar gaf direct aan dat er een moment kon komen waarop dit standpunt onhoud baar wordt. Het was duidelijk dat de vrouw niet terug kon naar het land van herkomst. Dan ontstaat er gelei delijk, afhankelijk van de om standigheden, een relevante duurzame band met Nederland, die op een bepaald moment zo sterk is dat er recht op kinderbij slag ontstaat. De SVB heeft in deze uitspraak aanknopingspunten gezocht LONDEN (RTR) - Een week voor de Europese verkiezingen is de populariteit van de Conservatieve Partij van de Britse premier John Major op een nieuw dieptepunt beland. Volgens een peiling van de Daily Telegraph kunnen de Conservatieven rekenen op 21 procent van de stemmen. 33 procentpunten minder dan Labour. De Tories moeten zelfs de tweede plaats aan de Liberaal-Democraten laten, die op 21,5 procent staan. De twee oppositiepartijen beschouwen de verkiezingen van 9 juni als een referendum over het beleid van Major. De populariteit van de Britse premier is sinds de Lagerhuisverkiezingen van twee jaar gele den ernstig aangetast door muiterij binnen zijn partij, seksschanda len en een zwalkend beleid. AMSTERDAM (GPD) - Brieven naar Italië en Hongarije doen er vaak negen tot elf dagen over om op de plaats van bestem ming te komen. Zelfs een ex presbrief doet gemiddeld zes dagen over de reis van Roer mond naar de Noorditaliaanse stad Bolzano. Dit blijkt uit een onderzoek van de Unie van Westeuropese Ka mers van Koophandel, deze week gepubliceerd. Kamers van Koophandel in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk, Zwitserland, Hongarije en Italië hielden enige tijd bij hoe lang 1981 gewone brieven en 974 expresbrieven, die zij elkaar stuurden, erover deden om op de plaats van bestemming te ko men. De Italiaanse en Hongaarse postbezorging spanden qua traagheid de kroon: een briel van Roermond naar Bolzano is gemiddeld 11,1 dagen onderweg. De post van Marseille voor Bol zano (hemelsbreed 600 kilome ter) wordt kennelijk per muilezel vervoerd en doet er gemiddeld 9,9 dagen. Post van Luxemburg naar het Hongaarse Györ - niet ver van de grens met Oostenrijk- is gemiddeld 9,4 dagen onder weg, terwijl voor Antwerpen- Györ 7,6 dagen staat. De Kamers van Koophandel no teerden ook hoe snel de post bin nen één land werkte. Roerm Utrecht bleek met gemiddel dagen de snelste postvei ding. Voor het traject Utr< Roermond was gemiddeld dagen nodig. Op beide pos bindingen waren brieven n maal 1,7 dagen onderweg. IJlbrieven De bezorging van ijlbrieven Europa blijkt razendsnel ti schieden. Munchen-Feldl (Oostenrijk) vergt 0,6 dj Straatsburg-München 0,8 d en Utrecht-Antwerpen één Op dit punt komen relatief nig goede scores voor vai naar Nederlandse bestem gen. Spoedzendingen naar 1 zijn wederom het langzaa de afstand Roermond-Bol wordt in gemiddeld 5,9 d overbrugd. Het onderzoek van de Ka van Koophandel werd in no' ber/december 1992 uitgevi In vergelijking met een et onderzoek in 1986 blijkt de bezorging langzamer te zij] worden van Roermond Straatsburg (en vice versa), nen, Weinfelden (Zwitserl en Luxemburg. Daar staa genover dat het traject We Roermond zich flink verbet van 4,6 naar 2,4 dagen ge deld. voor de praktijk. Als er een juri dische binding (verblijfsvergun ning) is bestaat er recht op kin derbijslag. In de fase daarvoor wordt gekeken naar economi sche en sociale bindingen. De economische bindingen wegen het zwaarst. Maar ook sociale bindingen kunnen aanleiding zijn voor toekenning van kinder bijslag. Dan gaat het om kinde ren die in Nederland op school zitten, het lidmaatschap van een Nederlandse vereniging of het leren van de Nederlandse taal. De SVB wijst er overigens op dat vanaf 1 januari een nieuw beleid voor asielzoekers van kracht" is. Asielzoekers worden opgevan gen in aanmeldcentra aan de grens. Er is een versnelde beoor delingsprocedure van hun asiel aanvraag. Het lijkt onwaar schijnlijk dat in die fase Neder land al het middelpunt van het maatschappelijk leven vormt. Kinderbijslag zal dan niet wor den toegekend. AMSTERDAM (ANP) - De Na tionale Commissie Aidsbestrij ding (NCAB) bepleit de oprich ting van een garantiefonds voor alle seropositieven die verzeke ringen willen afsluiten. Een dergelijk fonds bestaat nu al leen voor hemofiliepatiënten. De overheid heeft daar vijf mil joen gulden aan bijgedragen. Hemofiliepatienten kunnen een verzekering afsluiten tot maxi maal 200.000 gulden. Als ze over lijden aan aids - doordat ze in dertijd met besmette bloedpro- dukten zijn behandeld - wordt de verzekeringsmaatschappij door het fonds schadeloos ge steld. De NCAB vindt dat er geen ver schil mag worden gemaakt tus sen verschillende groepen sero positieven. Ze heeft het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne opdracht gege ven te berekenen, hoeveel uit breiding van het garantief zou kosten. Het RIVM heeft verzekeringen bekeken, spaarhypotheek (gemengd vensverzekering), de tijde risicoverzekering en de sioenverzekering. Het RIVM schat de kosten, ning houdend met een grol haalvraag in het begin, vo< jaren 1995 tot en met 1997 miljoen gulden per jaar. Da zullen ze lager liggen. De NCAB heeft het RIVM port naar WVC gestuurd. Ze in een begeleidende brief d feitelijke vraag naar de drit zekeringen aanzienlijk ond maximale schatting van RIVM zal liggen. Volgens gaat het bij uitbreiding vai garantiefonds om de vraag voldoende politieke wil i: een optimaal maatschapf functioneren van seropositi mogelijk te maken". DEN HAAG (ANP) - Demissio nair minister de Vries van so ciale zaken en werkgelegenheid ziet voor de overheid weinig mogelijkheden om deeltijd werk en arbeidsduurverkorting (adv) te stimuleren. Dat blijkt uit een notitie van de bewinds man over arbeidsduurverkor ting, die hij de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbehande ling van zijn department had toegezegd. De Vries verwijst twee voorstel len van GroenLinks om adv te bevorderen resoluut naar de prullenmand. De kamerfractie van die partij had geopperd boe tes op te leggen aan bedrijven waar meer dan 32 uur per week wordt gewerkt. Ook in een zoge noemde tax-credit ziet De Vries niets. GroenLinks had voorge steld om het arbeidskostenfor fait, dat hoger wordt naarmate iemand meer verdient, om te zet ten in een „heffingskorting voor iedere werkende gelij Parttimers worden daardoc voordeeld. Positiever denkt De Vries een „ww-garantie" voor f mers die in deeltijd werken. Deze mensen zijn moet te komen door de gari dat zij gedurende een bept periode (bijvoorbeeld twee bij ontslag een ww-uitki ontvangen, die is gebaseer het fulltime-inkomen. Verd< Sociale Zaken onderzoeke de mogelijkheden voor werl verkorting (wtv) ruimer kur Deze twee punten zijn zo c veer het enige wat de ovei kan doen, zo blijkt uit de no In financiële bevoordeling deeltijdwerk en adv (doo: voorbeeld subsidiëring of ting op premies voor de so zekerheid) ziet hij niets. UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen zien af van de nieuwe boeteregeling voor zwartrijders. Het was de bedoe ling vanaf januari 1995 reizigers zonder kaartje een standaard bedrag van 63 gulden te laten betalen, ongeacht de bestem ming. NS laat het plan varen omdat er te veel weerstand bestaat bij de conducteurs. Die vrezen dat dit strengere boete-regime alleen maar agressie oproept. „Als het draagvlak ontbreekt bij de con ducteurs heeft het weinig zin zoiets in te voeren", aldus de NS- woordvoerder. De boete be draagt nu nog 25 gulden. De Spoorwegen studeren nu op alternatieven om het zwartrij den toch aan te pakken. Er wordt nu gedacht een boord-wal tarief, zoals geldt in het streek vervoer. Busreizigers kunnen nu bij de chauffeur een strippen kaart kopen die iets duurder is dan op het postkantoor en an dere verkooppunten. „Zoiets zou op de trein ook mogelijk zijn", aldus de woordvoerder van de Spoorwegen. NS schat ten door het zwartrijden jaar lijks circa 60 miljoen gulden mis te lopen. Overigens lijkt de schrik bij enige tientallen zwartrijders toch al danig in de benen ti ten. Sinds de rechter re heeft bepaald dat NS no zwartrijders een dag mag of ten, hebben enige tientaller hen het zekere voor het onze genomen. Zij hebben NS ge om een schikking te treffen. Fout hout tabo in bouwmarktt DEN HAAG (ANP) - De bi markten Karwei en Praxis kopen vanaf medio 1995 al nog maar tropisch hardhou uit duurzaam beheerde bc komt. Daartoe hebben de t bedrijven een intentie-ve ring ondertekend met de N en Milieudefensie. Gamma daar al eerder toe overgega Volgens Novib en Milieudefi staakt nu 70 procent van di derlandse bouwmarkten de koop van gewoon tropisch 1 Alleen hout dat een intern naai erkend keurmerk di wordt nog verhandeld. D( drijven geven hiermee ui' ring aan het overheidsstr om vanaf 1995 alleen nog zaam geproduceerd hardho importeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4