Hoop voor anti-varkenslobby 1)1184-17500 Fracties Hontenisse niet naar Van Gelder Dow draait zelf op voor kosten stroomstoring Hoogte straf voor drugssmokkel wekt verbazing b Nieuwland geeft uiting aan emoties provincie -inspecteur: stankhinder argument om komst mesterijen te voorkomen mmmMÊmmmmmmmmmm 13 11COLIJN ntstof voorkomt op simpele manier pseudo-vogelpest onze verslaggever ^OSTERZANDE - Milieu- ecteur ir A. H. Bussenma- 7 voor de provincie Zeeland L dat de komst van twee in- jcve varkensstallen van de lantse ondernemers 1 ops en Wouters kan worden wezen op basis van de cu- jljarters geven meerhuis van 7,5 mille een medewerker ^BBENDIJKE - In café Sta- skoffiehuis in Krabbendij- :ijn vrijdagavond de win 's gehuldigd van het libre- -nooi biljarten voor teams, daar begin april van start Acht (van de 94) deelne- de ploegen uit Zeeland en -Brabant eindigden in het ïooi gelijk met het maxi- aantal van 48 punten, otste 'winnaar' werd echter Sophia-kinderziekenhuis in erdam. Mevrouw E. Y. van ten van de Stichting Vrien- van het Sophia-ziekenhuis ht van de toernooileiding cheque van 7500 gulden in angst nemen. Dat bedrag bijeengebracht door spon- en de deelnemende teams, schenking komt ten goede I het ouder-logeerhuis. het Bid McDonaldhuis van het jerdamse ziekenhuis. mulatieve stankhinder (over last opgeteld bij de milieulas ten). Ook de ecologische richt lijnen bieden de gemeente Hon- tenisse volgens de rijksambte naar mogelijkheden om de var kensinvasie te remmen. Bussenmaker was vrijdag naai de gemeente Hontenisse geko men om met het college van b en w te overleggen of èn op welke wijze de beide aanvragen voor groen-labelstallen geweigerd kunnen worden. Na de gesprek ken met het college bracht de milieu-inspecteur verslag uit aan vertegenwoordigers van de comités Regionale Bestrijding Varkensinvasie (RBVI) en 'Stop de varkensinvasie.' Bussenmaker liet weten dat hij de berekeningen had bestu deerd die R. Geus en J. de Jonge van de milieuwerkgroep Hulst- Hontenisse hadden gemaakt van de te verwachten cumula tieve stankhinder. „De milieu werkgroep heeft een heel aardig sommetje gemaakt van de te verwachten stankoverlast," stelde Bussenmaker. „En als we naar de jurisprudentie kijken kunnen we stellen dat het er voor de tegenstanders van de twee bouwaanvragen zonnig uit ziet. Een definitief advies kun nen we aan het college van b en w nog niet geven. We moeten eerst zelf nog het veld in en daar na aan het rekenen slaan." Ecologie Bussenmaker gaf aan dat de ge meente Hontenisse en de actie voerders zich naast de cumula tieve stankhinder wellicht ook kunnen beroepen op de ecologi sche richtlijnen. De Vogel wordt in de Ecologische Hoofdstruc tuur namelijk genoemd als een natuurgebied. Als schraalland is het vatbaar voor verzuring en meststallen moeten daarom op minimaal drie kilometer afstand worden gebouwd. De varkens houders Knoops en Wouters wil len echter op circa éen kilometer een varkenstal gaan bouwen. Burgemeester T. Steenkamp reageerde voorzichtig en liet we ten eerst het definitieve oordeel van de milieu-inspecteur af te wachten voordat de gemeente stappen gaat ondernemen. Steenkamp: „Ik kan daarom niet meer zeggen, dan dat het er op gaat lijken dat we de eerste twee aanvragen voor de groen- labelstallen wellicht kunnen weigeren." Ook de vertegenwoordigers van de actiecomités tegen de rose in vasie lieten weten hoopvol ge stemd te zijn door de woorden van de milieu-inspecteur. „Als de eerste aanvragen worden af gewezen dreigt natuurlijk nog steeds de komst van 32 andere stallen", verklaarde L. Rensen namens de actievoerders. „Maar toch is zo'n eerste succes natuur lijk een belangrijke test-case. Al leen is het natuurlijk typerend dat die berekeningen over de stankcumulatie van onze kant zijn gekomen en dat de gemeen te Hontenisse weer heeft stilge zeten." Milieu-inspecteur Bussenmaker (rechts) en burgemeester Steenkamp (tweede van rechts) geven de actievoerders tekst en uitleg. foto Peter Nicolai CHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud f gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 van onze verslaggeefster HONTENISSE/MIDDELBURG - De fracties Algemeen Belang en Progres sief Hontenisse zijn niet welkom bij de commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder voor overleg over de reorga nisatie van het Hontenisser ambtena renapparaat. De waarnemend kabinet chef mr E. E. van der Hoop ziet geen en kele reden voor Van Gelder om in te grij pen in het personeelsbeleid van deze ge meente. De fracties hadden in een brief om een onderhoud gevraagd, omdat ze vraagte kens zetten bij de gang van zaken rond om de reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Ze hebben bovendien ernstige bedenkingen over de ontslagprocedure van de van valsheid in geschrifte ver dachte ambtenaar. Voor Van der Hoop is de zaak echter duidelijk. „Het betreft hier louter een aangelegenheid van de ge meente Hontenisse. Een gesprek lijkt me dan ook niet zinvol. De commissaris van de koningin komt er alleen aan te pas wanneer de bestuurbaarheid van de ge meente in het geding is. Dat waag ik in dit geval te betwijfelen. Ik moet nog met Van Gelder overleggen, ik spreek dan ook op persoonlijke titel, maar volgens mij is de zorgvuldigheid van de gevolgde procedure niet in het geding. In de loop van volgende week zal er een brief uit gaan naar de fracties, waarin hen wordt meegedeeld dat de commissaris niets voor hen kan betekenen." Algemeen Belang, die na de gemeente raadsverkiezingen.- waarbij de fractie als winnaar uit de bus kwam - geen wet houder mocht leveren, omdat fractie voorzitter A. Roctus het niet eens was met het gevoerde personeelsbeleid en een persoonlijk actie voerde ten faveure van de betrokken ambtenaar, is teleurge steld over het advies van Van der Hoop. „Dit is niet leuk", reageert Roctus. „Ik schat de commissaris echter hoog in en verwacht dat hij de ernst van de situatie inziet en ons toch te woord staat." Roctus heeft nu zijn zinnen gezet op de officier van justitie die zich buigt over de vermeende fraude. Wanneer ook dit ver zoek om te worden gehoord, wordt afge wezen, dan beraadt de fractie zich op ver dere stappen. Roctus erkent dat de mo gelijkheden gering zijn. „We doen alles om die arme man te helpen. Wanneer dat echter niet lukt, dan houdt het op." De ambtenaar burgerzaken kreeg vorige week te horen dat hij werd ontslagen, on danks de eerdere toezegging van het col lege dat ontslag pas zou volgen als het strafrechtelijke onderzoek daartoe aan leiding zou geven. De man die ruim 27 jaar bij de gemeente Hontenisse in dienst was, wordt ervan verdacht vijf aanvra gen voor vrijstelling van de dienstplicht eigenhandig, namens de burgemeester, te hebben ondertekend. De reorganisatie en de daarmee gepaard gaande degradatie van enkele werkne mers, onder wie de betrokken ambte naar. wekte destijds de woede van Roc tus. Hij verweet het college dat 'het als een stelletje veeboeren te werk ging'. van onze verslaggever TERNEUZEN - Dow-medewer- kers hebben vrijdag in Terneu- zen een voorlopige balans opge maakt van de schade die de stroomstoring van woensdag middag veroorzaakt heeft. Het herstellen, dan wel vervangen van de installaties die het kort stondig wegvallen van de druk in de leidingen van de 29 fabrie ken niet konden opvangen, kost Dow Benelux zeker een miljoen gulden. De produktieschade overtreft dit bedrag mogelijk nog, maar Dow-woordvoerder H. van Tiel kon over deze scha de geen exacte bedragen noe men. Dow, zo liet Van Tiel weten, is wel verzekerd voor schade aan fabrieksinstallaties voor storin gen als die van woensdag. De kosten zullen evenwel niet op de verzekeringsmaatschappijen verhaald kunnen worden. „Ons eigen risico is dusdanig hoog dat we toch alles zelf moeten beta len." Het merendeel van de installa ties die donderdag nog stil ble ven liggen, kon vrijdag weer op gang worden gebracht. ZATERDAG 4 JUNI 1994 van onze verslaggeefster LONDEN - In Groot-Brittannië is met verbazing gereageerd op het vonnis van de drugssmok kelaar uit Ileinkenszand. De 44- jarige man kreeg medio mei 25 jaar gevangenisstraf en een fik se boete opgelegd. Hoewel smokkel van ecstasypillen en amfetaminepoeder als een ern stig misdrijf geldt in het Ver enigd Koninkrijk, noemt mana ging clerk N. James van advoca tenkantoor Ross and co de ver oordeling 'ongelofelijk'. Het kantoor uit Faversham, dat de belangen van de Zeeuw behar tigt, rekende in het ergste geval op achttien tot twintig jaar cel straf. James vindt het vonnis niet in verhouding staan tot het mis drijf. „Stel je voor: een Britse drugsbaas, de nummer één van een grote organisatie, kreeg on langs dezelfde straf. Daarbij is het de eerste veroordeling voor onze cliënt." Een woordvoerder van de Britse douane geeft toe dat het vonnis 'pittig' is. Ander zijds: „De kans dat hij zijn 25 jaar moet uitzitten is klein. Bij goed gedrag wordt hij mogelijk al na twaalf tot dertien jaar vrij gelaten." Zeeuwse vervoerders zien in de veroordeling toch 'een stukje ge rechtigheid', meent manager drs L. C. H. Eckhardt van de belan genorganisatie Transport en Lo gistiek Nederland regio zuid: „Door één transportonderne mer is de hele sector, met name die in Zeeland, geschaad. Zeeuwse transportondernemers staan internationaal als zeer de gelijk en betrouwbaar bekend. Zo'n zaak is slecht voor het imago." Eckhardt pleit voor een 'stevige aanpak' van drugs smokkel, maar vindt 25 jaar ge vangenisstraf wel 'absurd hoog'. De zwaarte van het vonnis hangt volgens de Britse douane samen met de omvang van de drugs vondst. De Zeeuw presteerde het 150 kilo amfetaminepoeder en een half miljoen ecstasypillen met een straatwaarde van bijna 92 miljoen gulden over het Ka naal te brengen. Hij werd mei vo rig jaar, samen met twee Britten, gesnapt in het Londense stads deel Dagenham. De drugs zaten op ingenieuze wijze verborgen in een opslagtank met gepasteuri seerde eierdooiers. Geldsmokkel Door te knoeien met z'n tacho graaf wilde de transportonder nemer stiekem een trip naar En geland maken. Na afgifte van zijn smokkelwaar zou hij onge merkt doorrijden naar Italië om zijn dooiers af te leveren. De Heinkenszandse transporteur ontkende tijdens de hoorzittin gen iets af te weten van de drugs lading. Hij dacht dat het ging om geldsmokkel, waarvoor hij na af loop een mooi zakcentje zou krij gen. De jury geloofde dit verhaal niet en achtte de man in februari schuldig aan illegale invoer van drugs. Ook een tweede verdachte in de zaak, een 33-jarige Londense bouwvakker, werd schuldig be vonden. Hij kreeg gisteren (vrij dag) eveneens 25 jaar gevange nisstraf opgelegd. Een derde ver dachte, een 28-jarige bouwvak ker uit Londen, loopt weer vrij rond. De jury was zo sterk ver deeld over de schuld of onschuld van de Engelsman dat een twee de rechtzaak nodig bleek. Om dat de douane twijfelde aan het nut hiervan, werd de man vrijge laten. Met de veroordeling van de Zeeuw is overigens nog lang geen einde gekomen aan de af faire. De transportondernemer uit Heinkenszand gaat bij het Londense gerechtshof in beroep tegen zijn vonnis. Zolang zijn zaak in hoger beroep dient, neemt de Britse minister van justitie een uitleveringsverzoek niet in behandeling. De kans dat de Zeeuw op de boot naai- Neder land wordt gezet, is overigens klein. Groot-Brittannië, dat een uitleveringsverdrag heeft met Nederland, is redelijk terughou dend in het naar huis sturen van zwaar gestraften. Alleen al om dat die in eigen land kunnen re kening op een aanzienlijk straf vermindering. Lachertje Naar Engelse begrippen zijn de straffen voor drugssmokkel in Nederland een lachertje. Dat verklaart, meent de Britse douane, waarom Nederland het ideale land is voor doorvoer en produktie van drugs. „Word je gepakt, dan hoefje op z'n hoogst een paar jaar te zitten. En dan nog in cellen met een ongekende luxe." Over de volgepakte ge vangenissen in zijn eigen land kan de douane-woordvoerder kort zijn. „We hebben geen plu che stoelen, maar de omstandig heden zijn goed." Ondanks het strenge drugsbe leid, neemt de illegale invoer naar het Verenigd Koninkrijk zeker niet af. Logisch, want de relatief zeer hoge straatwaarde van bijvoorbeeld amfetamine poeder en ecstasypillen maakt smokkel zeer aanlokkelijk. De voornaamste Engelse produk- tiecentra van deze drugs zijn al lang opgerold, zodat gebruikers afhankelijk zijn van buitenland se aanvoer, Nederland geldt als één van de voornaamste leve ranciers en producenten. Het aantal Nederlanders dat in Groot-Brittannië gepakt wordt voor smokkel van amfetamine en ecstasy is overigens niet op vallend gestegen, zoals regio nale televisie-en radiostations als BBC Radio Kent en Meri dian Broadcasting beweren. Vo rig jaar werden 68 landgenoten gearresteerd wegens drugs smokkel, van wie slechts zeven voor invoer van amfetamine en ecstasy. De Nederlandse ambas sade in Londen spreekt van een golfbeweging. „Het gaat op en neer, maar we hebben zeker niet de indruk dat sprake is van een piek." beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Fax: 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge foto Ruben Oreel Een lange stoet trekt naar de plaats waar mevrouw Crucq om het leven kwam. COR DE JONGE van onze verslaggever pEUW- EN SINT-JOOS LAND - Een indrukwekkend aantal mensen verzamelt zich rond half acht vrijdagavond op de splitsing Bomendijk en He Derde Weg. Voorafgegaan Hoor drie ruiters zet de droeve stoet zich in beweging. Het plattelandsweggetje onder Nieuw- en Sint-Joosland is zo smal dat de mensenmassa uit elkaar wordt getrokken. Een langgerekt lint trekt door de polder om eer te betuigen aan He Ritthemse M. Crucq-Blok. p'ij kwam dinsdagavond on- Her verdachte omstandighe- den op de Derde Weg om het leven. Tegen de vierhonderd Nieuw- landers geven uiting aan hun opgekropte emoties. De één doet dat vrijuit, de ander met ingehouden woede. Sommi gen dragen brandende fak kels, anderen kransen. Stilte overheerst. Slechts het rui send riet in de polderslootjes doorbreekt de stilte. Een in derhaast getimmerd houten kruis op de plek waar het slachtoffer werd gevonden, wordt omgeven door een bloe menzee. Een enkeling staat in gedachten verzonken een paar tellen stil. Ter hoogte van het tijdelijke gedenkteken valt de stoet uit een. De ene helft loopt stil letjes door, de andere helft wacht tot het haai- beurt is om afscheid te nemen van het slachtoffer. Op de splitsing van de Derde Weg en de Bin nendijk groeit de menigte weer tot één geheel. De tocht voert langs het boere nerf van het slachtoffer en - een paar honderd meter ver der - de boerderij van de 38-ja- rige man die de pohtie heeft aangehouden. Hij wordt ervan verdacht nauw betrokken te zijn geweest bij het ongeval. Een enkeling probeert stie kem een blik te werpen op het woonhuis, dat schuilgaat ach ter metershoge bomen. Een surveillance-auto van de poli tie is opvallend aanwezig. Via de Binnendijk, gaat het te rug naai- de splitsing Boom- dijk en de Derde Weg waar de stoet definitief uiteenvalt. Vandaag (zaterdag) wordt me vrouw Crucq-Blok om 12 uur begraven op de algemene be graafplaats van Nieuw- en Sint-Joosland. Vrijdagavond werd bekend dat de rechter-commissaris in Middelburg de inbewarings telling heeft bevolen van de Ritthemer. Daarom was ge vraagd door de officier van jus titie. De inbewaringstelling duurt tien dagen. onze verslaggever JJNSPLAAT - Om een nieuwe golf van uHo-vogelpest te voorkomen, worden ei- aren van pluimvee, fazanten, patrijzen, Wen en kwartels opgeroepen hun die- te laten inenten. Zaterdag 18 juni kun- 1 z'j bij dierenartsen tegen een geredu- n *H tarief entstof verkrijgen. De stof moet t het drinkwater van de dieren worden 'engd. De actie is een initiatief van de Uvse afdeling van de Nederlandse Or- isatie Pluimveehouders (NOP), die lrbij samenwerkt met de Gezondheids- Jist voor Dieren West en Midden Neder- 'H en de Zeeuwse poot van de Koninklij- Maatschappij voor Diergeneeskunde. """fpseudo-vogelpest of Newcastle Disease (NCD) steekt sinds 1991 regelmatig de kop op in Nederland. De ziekte is zeer besmette lijk en gaat gepaard met grote sterfte onder pluimvee en een aantal vogelsoorten. In Zeeland deed zich eerder een geval voor in Hulst. De Zeeuwse NOP is bezorgd over pseudo-vogelpest. Secretaris A. Wisse uit Colijnsplaat: „Niet alleen vanwege het hoge percentage sterfte, maar ook door het ver- voersverbod dat wordt opgelegd. Slachtkui- kens mogen-Man bijvoorbeeld niet naar het slachthuis worden gebracht. Andere variant Volgens NOP-secretaris A. Wisse uit Colijns plaat wordt om die reden een preventieve entingsactie gehouden. Hoewel bedrijven verplicht zijn hun pluimvee in te enten, is dat geen gezondheidsgarantie. Het vims kan soms toeslaan in een andere variant, waarop de toegepaste entstof geen ant woord heeft Volgens Wisse is het niettemin van belang dat ook houders van een paar kippen of siervogels hun dieren laten enten, omdat die slachtoffer en besmettingsbron kunnen worden. De pseudo-vogelpest verspreidt zich heel makkelijk, bijvoorbeeld via de lucht, kle ding of schoeisel. „Wie aan de actie meedoet, kan ervan uitgaan dat zijn dieren veilig zijn. Mensen kunnen zaterdag 18 juni tegen een klein bedrag de stof ophalen bij dieren artsen en bij het drinkwater doen. Pseudo- vogelpest is zo vrij simpel te voorkomen", aldus Wisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 47