nformateurs zoeken miljarden 11 PZC PZC JEACHPOP FESTIVAL Lagere straffen geëist tegen verdachten Eper incestzaak A. 2 JULI 94 BURCH5LUI5 re vechten in Jemen aan door ondanks redesoproep VN Libanon rouwt na luchtaanvallen Israël D-Day op herhaling binnen- en buitenland )verleg over ingrepen in wachtgeld en vut ambtenaren Eén markt, één munt? Geen sociaal beleid. Geen zalm in de Rijn. DIT KEER GROENLINKS Gianfranco Fini looft in gevoelige tijd fascisme van voor 1938 (istroom van elzoekers nbiliseert ZATERDAG 4 JUNI 1994 N HAAG (GPD) - De forma- van de paarse coalitie stokt. onderhandelaars Kok dA), Bolkestein (VVD) en t i Mierlo (D66) kunnen het eens worden over de nood- elijke bezuinigingen. Zo e gdaar geen akkoord over is. overeenstemming over las- verlichting en de uitgaven ir nieuw beleid geblokkeerd, zien de impasse is een overleg voor vandaag gepland was vallen. De drie onderhande- rs moeten nu eerst in eigen ng nagaan in hoeverre zij be- zijn water bij de wijn te n. Maandag worden de be- dslagingen hervat, gesprekken van gisteren wer- als 'pittig' omschreven. „Er :den nu pas écht zaken ge- aldus de woordvoerder van de informateurs. „Zo'n si tuatie als nu moest er een keer van komen". De informateurs zijn overigens niet rouwig over de gang van zaken. Zij blijven er van uitgaan eind volgende week definitief knopen te kunnen doorhakken. Kok repte over 'conflictpunten' waar in het weekeinde over na gedacht moet worden. VVD'er Bolkestein omschreef de gang van zaken zo: „Aan het trekken van de kiezen zijn wij nog niet toe. Dat zal nog behoorlijk pijn gaan doen als het zover is". Ambtenaren In hun zoektocht naar de bezui nigingsposten hebben de onder handelaars nu ook de arbeids voorwaarden van ambtenaren en andere door de overheid be taalde werknemers (trendvol gers) in het vizier. Kok, Bolke stein en Van Mierlo denken daar miljarden guldens te kunnen be zuinigen. Het gaat daarbij niet alleen om de lonen maar ook om ingrepen in de vut en in het wachtgeld. Volgens Bolkestein is dat nodig. „Er kan geen enkele sector worden uitgesloten", zei hij. De PvdA wil 2,6 miljard gulden bezuinigen op de arbeidsvoor waarden van de overheidsdiena ren. vooral door de salarissen niet met de lonen in bedrijven mee te laten stijgen en door het aantal ambtenaren verder te verminderen. De WD staat een bezuiniging van 3 miljard voor ogen door 25.000 ambtenaren weg te sturen en de vut-uitke- ring te verlagen. D66 wil van alles wat: minder ambtenaren, ingrepen in de sa larissen, hogere vut-leeftijd (nu 61 jaar) en minder ziekte- en wachtgeld. Totaal zou op die manier 2,8 miljard gulden bezui nigd kunnen worden. Bezien wordt nu of ingrepen in vut en wachtgeld genoeg in het laadje brengen om echte salaris kortingen bij ambtenaren en trendvolgers te verzachten of te voorkomen. Gisteren is ook gekeken of er be sparingen mogelijk zijn bij sub sidies op de terreinen van mi lieu. volkshuisvesting, wvc, landbouw en economische za ken. Alle drie partijen zien daar mogelijkheden toe. Ook is be sproken hoe er verder te bezuini gen valt op de studiefinancie ring. De onderhandelaars hebben in totaal ongeveer 20 miljard gul den aan bezuinigingen nodig voor de financiering van de Advertentie vanaf 10.00 uur op terrein groenlands- weg tussen renesse en burgh-haamstede. kaarten a 32,50 bij alle wv-voor- v bespreek-bureau's en de free record shop, /Clfl busvervoer van en naar terrein met aansluiting op reguliere lijndiensten, jfdsponsor w opbrengst t.b.v. het aids fonds. Aanhangers van Hezbollah dragen doodskisten met omgekomen guerrillastrijders naar de begraafplaats in Beiroet. BEIROET/JERUZALEM (RTR/AFP/ DPA) - De Libanese autoriteiten hebben vrijdag het openbare leven stilgelegd ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de jongste Israëlische luchtaanvallen. Alle publieke instellingen, banken, scholen en winkels blijven dicht, zo deelde pre mier Rafïk al-Hariri mee. De nationale radio en televisie zonden aangepaste programma's uit, voorname lijk liederen uit de Koran en klassieke mu ziek. Later op de dag werden de Hezbollah- guerrillastrijders die bij de Israëlische aanval omkwamen, begraven. De luchtmacht van Israel bombardeerde en beschoot donderdag een basis van Hez bollah in de Beka'a vallei. Volgens de guerrillabeweging zijn bij deze bloedigste aanval sinds jaren 26 mensen om het leven gekomen en raakten er 40 gewond. De Li banese minister van buitenlandse zaken schatte het dodental veel hoger. Bouez gaat uit van ten minste 45 dodelijke slachtoffers. Het Libanese leger is in staat van paraat heid gebracht nadat in Beiroet bekend werd dat een Israëlische tankkolonne op rukte naar de door Israël gecontroleerde zone in het zuiden van Libanon. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties zijn vrijdag in het zuiden van Libanon gevechten uitgebroken tus sen leden van Hezbollah en VN-troepen die wilden proberen de oprukkende guer rillastrijders tegen te houden. (Advertentie) iN/SANA (RTR/AFP) - rdjemenitische troepen ben vrijdag ophieuw de lelijke hoofdstad Aden be lten, ondanks de vredeso- ip van de Veiligheidsraad dagen eerder. Zij namen plaatsen op de weg naar n in, zo werd ter plekke ge dateerd. noordelijken veroverden de eben Lahaj en Waht, respec- elijk 30 en 20 kilometer ten tien van Aden, en maken op voor een opmars naar Ie Aden, 18 kilometer van It. De bevolking van de twee itsen is op de vlucht naar ngeslagen. De inwoners van ïoofdstad dreigen verstoken aken van drinkwater als het rden het waterreservoir van ser, 15 kilometer van li, verovert. Abyan in het noordoosten ben de noordelijken de afge- in 48 uur drie aanvallen op de elijke troepen uitgevoerd, militaire woordvoerder in n zei een noordelijk offensief olieprovincie Shabwa, 300 meter ten noordoosten van ïoofdstad, te hebben afgesla- n werd vrijdagmorgen ge en door twee noordelijke ra- en, maar er vielen geen htoffers. Het Zuiden beant- rdde de noordelijke beschie- ;en op Aden vanaf oorlogs- ipen die voor de stad zijn ge it Tientallen burgers en mi- Ten zijn er omgekomen. Di- natieke waarnemers zeggen Sana, ondanks het vredes appèl van de VN, donderdag troepenversterkingen naar het zuiden heeft gestuurd. Het Noorden valt Aden van drie kanten aan, maar zegt niet van plan te zijn de stad te veroveren. „Wij zijn in staat de stad in te ne men, maai1 we wachten op een politieke oplossing", zei de noor delijke minister van informatie, Hassan Ahmed al-Lawzi, tegen journalisten. „Je hoeft niet iets in te nemen wat je al in handen hebt." Volgens hem wacht de noordelijke regering in Sana op de komst van een VN-bemidde- lingsmissie onder leiding van de voormalige Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Lakh- bar Brahimi. Een bestand is dan „mogelijk", aldus Lawzi. Ons Europa is anders. Het werk eerlijker delen. Minder belasting op arbeid, meer op energie en vervuiling. van onze correspondent ROME - Gianfranco Fini, leider van de Italiaanse 'post-fascisti- sche' regeringspartij Nationale Alliantie, vindt dat het fascis me tot 1938, het jaar waarin ras senwetten werden ingevoerd, positief moet worden beoor deeld. Fini, die donderdag nog samen met president Clinton tijdens een diner de bevrijding van Italië en Europa herdacht, zei dit in een interview in de krant La Stampa. Volgens Fini onderdrukte het fascisme de vrijheid, maai' heeft Italië wel in staat gesteld om op economisch en sociaal terrein enorme progressie te boeken. Fi ni, die enkele weken geleden Mussolini nog de grootste Procureur prijst felbekritiseerd rechercheteam 1 'HAAG (GPD) - Het aantal laanvragen is de eerste vijf inden van dit jaar bijna ver gheld: 22.268 tegenover '2 in dezelfde periode van Tot en met april zijn al e 20 verzoeken afgewezen, kabinet verwacht dat het al asielverzoeken dit jaar de 50.000 zal liggen. Dat 18.000 meer dan vorig jaar. stroom asielaanvragen lit volgens de nieuwste cij- van Justitie niet meer ten chte van april. In mei zijn asielverzoeken gedaan, meer dan vorig jaar in de le maand. prü an dit jaar is 3580 keer aangevraagd. De meeste kwamen uit Somalië oormalig Joegoslavië. ARNHEM (GPD) - De ouders van Yolanda verdienen minder straf en haar ex-man meer dan de rechtbank in Zutphen hen begin dit jaar heeft opgelegd. Tot die conclusie kwam procu reur-generaal mr. Y. van Kuijck van het gerechtshof in Arnhem gisteren in de Eper incestzaak. De procureur prees het werk van de veel bekritiseerde poli tie in Epe, haalde zelfs uit naar de critici van de Eper recher cheurs en hekelde slachtoffer Yolanda, die het de politie en het openbaar ministerie wel erg moeilijk had gemaakt. De ver dedigers van de verdachten zul len vandaag aandringen op vol ledige vrijspraak. De procureur-generaal eiste res pectievelijk drie en twee jaar voor de vader en moeder en drie jaar voor ex-man Wouter. De rechtbank in Zutphen veroor deelde hen in januari tot vijf, drie en tweeënhalf jaar. Tegen drie huisvrienden werden dezelf de straffen geëist als de recht bank al had opgelegd: drie jaar en twee jaar met tbs. Van Kuijck kwam op twee pun ten tot een ander oordeel dan de rechtbank. Hij achtte slechts één abortus bewezen en zag een juridische fout die de rechtbank in Zutphen over het hoofd had gezien. Toch waren dat niet de belangrijkste redenen om de ei sen te matigen. De procureur-ge neraal vindt dat deze zaak niet los kan worden gezien van een eerdere zaak, waarbij dezelfde hoofdverdachten werden ver oordeeld voor incest. „Het fei tencomplex uit deze en de eerde re zaak vormt één geheel. De rechtbank heeft ze teveel van el kaar losgemaakt", lichtte advo caat-generaal J. Hulsenbek toe. „Wij vragen ons af hoe de straf eruit had gezien als alles in één keer was berecht". In zijn requisitoir nam procu reur-generaal Van Kuijck het op voor de politie in Epe, die zwaar onder vuur heeft gelegen. De agenten zouden onbekwaam zijn, de verdachten en getuigen hebben beïnvloed en te weinig objectief zijn geweest bij hun na sporingen. Deze verwijten kwa men niet alleen van de verdedi ging van de verdachten, maar ook van verschillende getuigen- deskundigen. Van Kuijk ontkende niet dat er fouten waren gemaakt, maar hij verweet de beste stuurlui ook deze keer aan wal te staan. Het korps in Epe moest juist worden gecomplimenteerd omdat het het lef had gehad met zijn twij fels naar buiten te komen en hulp te zoeken. Yolanda zelf - die bij het opsom men van de gruwelen die de pro cureur wél bewezen achtte geë motioneerd de zaal verliet - spaarde hij evenmin. Hij had er begrip voor dat „zij het ons moeilijk heeft gemaakt". Maar haar weigering om haai' dagboe ken af te staan achtte hij in het licht van haai' optreden in de media „onbegrijpelijk". Deze ge schriften - „al was het maar een onderdeeltje" - zouden het zo veel gemakkelijker hebben ge maakt bewijzen op tafel te leg gen. Dat de verklaringen van Yolan da nogal eens „rammelden" sprak de procureur-generaal niet tegen, maar hij verwees naar deskundigen die het hof eerder deze week voorhielden dat dit gezien de toestand van incest-slachtoffers heel normaal is. Bovendien had Evelien, de zus van Yolanda, die als be trouwbaarder en realistischer geldt, een voor hem zeer overtui gende verklaring afgelegd. staatsman van deze eeuw noem de, zegt dat hij slechts een histo risch oordeel wil geven. Over het neo-fascisme in Italië zegt hij dat het in leven gehouden is door het extreme antifascisme en ook door het communisme. Fini is gisteren fel bekritiseerd. De historicus Tranfaglia noem de het oordeel van Fini histo risch onjuist. „Er is tijdens het fascisme sprake geweest van een zekere economische vooruit gang, maar voor het grote deel van de bevolking leidde dat niet. tot een hogere welvaart. Hoe is het verder mogelijk dat Fini zo makkelijk heenstapt over het onderdrukken van de vrijheid?", aldus Tranfaglia. Een woordvoerder van de oppo sitiepartij Democratische Alliantie zei dat Fini zijn veront schuldigingen moet aanbieden aan Clinton. Occhetto, secreta ris van de ex-communistische PDS, noemde het 'onvoorstel baar' dat Fini juist in deze her denkingsperiode met zijn oor deel op de proppen komt. Hij zei ook: „De speciale rechtbanken legden tussen 1926 en 1938 ge vangenisstraffen op voor 26.000 jaar, terwijl 12.000 antifascisten werden verbannen. Ik zie hier niet het positieve van in". Advertentie 9 juni a.s. VERKIEZING EUROPARLEMENT STEMT allen A. I. Verhage voor Zeeland VVD no. 24 beoogde lastenverlichting voor burgers en bedrijven (negen mil jard), nieuw beleid (drie miljard), vermindering van het financie ringstekort (drie miljard) en het dichten van gaten in de begro ting (zeven tot tien miljard). Over het moeilijke terrein van de volksgezondheid moet nog inhoudelijk worden beraads laagd. Bolkestein verwees naar de mislukte poging van staats secretaris Simons om de gezond heidszorg te hervormen. De in formateurs willen met een noti tie het gesprek hierover sturen. De invasie van Normandië gaat dit weekeinde op herhaling. Een halve eeuw na De Langste Dag die van 5 op 6 juni 1944. overspoelt een massaal her denkingsspektakel de Franse stranden waar het ein de van de Tweede Wereldoorlog destijds begon. Met een keurkorps van staatshoofden en regeringsleiders, met vele, vele duizenden veteranen, met belangstellenden van overal ter wereld en met een schokgolf van publiciteit. Alles concentreert zich op de plekken waar het toen even plotse ling als onverhoeds gebeurde: Omaha-beach, Utah-, Gold-, Juno-, en Sword-beach, de kuststrook die de geallieerde be vrijders voor de toekomst voorgoed hadden omgedoopt. Na- zi-Duitsland was nog niet meteen overwonnen na de over donderende klap van de invasie-strijdkrachten op die over- getelijke dag aan het begin van de zomer van 1944. Maar de betekenis van de invasie is met beitels van opwinding en be wondering in de geschiedenis gegrift. Miljoenen Amerika nen, Britten, Canadezen, Polen en vrije Fransen hebben met Operatie Overlord, de grootste militaire operatie aller tijden, hun leven gewaagd en vaak gegeven om te bewerkstelligen dat bijna een jaar later de ruggegraat van Hitiers afschuwe lijk fascistische en racistische dictatoriale systeem definitief kon worden gebroken. Op D-Day draaide de wereld een knop om. D-Day is voor miljoenen mensen overal ter wereld nog al tijd een enerverende persoonlijke herinnering. Zij kon den hun ogen en hun oren - gekleefd aan de radiotoestellen - niet geloven bij de eerste beelden en berichten over de inva sie van Normandië, De 6e juni 1944 zal tot het eind van hun leven het overtuigende bewijs blijven dat gespierde saamho righeid en democratisch gevoede wilskracht het winnen van elke tiran, ook al heeft die nog zo'n meedogenloze gewelds- machine achter zich. En zelfs als de laatste levende getuigen van de invasie van Normandië er straks niet meer zijn. zal D- Day de moderne geschiedenis blijven beheersen. De geal lieerde landing, nu precies vijftig jaar geleden, zal ook op ver dere afstand in de tijd als een kristallisatiqpunt dienen voor de grote veranderingen die zich in Europa en op de rest van deze aardbol hebben voltrokken. Het verhaal van D-Day zal historici ongemeen blijven boeien. Dat sprong deze week nog weer eens naar voren op een driedaagse studieconferentie van vermaarde geschiedkundigen in het Roosevelt Studie centrum in Middelburg. In het finale-jaar van de Tweede We reldoorlog zijn de patronen getekend voor de internationale verhoudingen, die we een halve eeuw daarna hebben meege maakt en die ons tot nu en naar straks steeds opnieuw voor schokken en verrassingen hebben geplaatst. D-Day was een harde, heldere klap. Met een ingewikkelde voorgeschiedenis en een uiterst complexe nawerking. Symbolisch valt met de herdenking van de geallieerde in vasie vandaag in Zeeland samen de uitreiking van de Four Freedoms Awards. De jaarlijkse lauwering van mensen die zich ergens ter wereld hebben ingezet voor vier funda mentele vrijheden, zoals de Amerikaanse oorlogspresident Franklin D. Roosevelt ze in zijn beroemde toespraak in 1941 omschreef. Aan de waarde van die vier voornaamste vrijhe den is nog niets veranderd. Een samenleving kan pas echt democratisch functioneren als zij vrijheid van meningsui ting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van vrees en vrijwa ring van armoede als belangrijkste doelen heeft. Vanzelf sprekend zijn deze vier vrijheden nog bij lange na niet overal. Bepaald zeldzaam en moedig tegelijk zijn daarom de mensen die zich met al hun vermogen en overtuiging inzetten voor erkenning van deze waarden op de plaatsen waar ze worden vertrapt. Zoals in Tibet. Zoals in Sarajevo. Zoals op al die plekken van herkomst van de miljoenen berooiden die op de loop gaan naar vluchtelingenkampen. Zoals overal waai' het vrije woord wordt onderdrukt. Zoals overal waar opnieuw ra cisme en anti-semitisme weer de kop opsteken. De verdedi gers van die vrijheden moeten goed zichtbaar blijven; dat is de bedoeling van de Roosevelt Awards, die vanochtend in Middelburg aan internationaal bekende pioniers worden overhandigd. Herdenken is leren van de geschiedenis. Op 6 juni 1944 gaf opperbevelhebber Dwight D. Eisenhower, Amerika's la tere vrijheidspresident, opdracht voor de invasie van het ge gijzelde continent van Europa. Een jaar later, in 1945, werden de Verenigde Naties opgericht. Een hoog ideaal stond achter die daad. Werken aan een internationale orde waarbinnen tragedies zoals die van het nazi-bewind voorgoed zouden worden uitgebannen. Ervoor zorgen dat gebundelde demo cratieën in staat zijn om dictaturen te weerstaan en oorlogen te voorkomen. D-Day was per slot van rekening het model daarvoor. Er is in de voorbije vijftig jaar veel gebeurd waarin de leiding van de Amerikanen en de samenhang van de geal lieerden te herkennen viel. West-Europa heeft ingezien hoe belangrijk eensgezindheid en samenwerking is. Het commu nistische systeem van onvrijheid heeft het uiteindelijk bege ven. Maar D-Day heeft er niet voor gezorgd dat de internatio nale machteloosheid is overwonnen. Bosnië, Somalië, Ruan da zijn schandvlekken op het symbool van de naoorlogse vrijheid. vdM. Zes van de zeven advocaten die de verdachten verdedigen, op het bordes van het hof in Arnhem. foto Cees Mooy/GPD Directie: K. Scherphuis, W, F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/'m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht iq te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3